[Mαστορέματα] Πλακάκια

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Καλημέρα!!!
Άγγελε θα αγνοήσω εξ ορισμού αυτό που θα γράψεις, εφόσον το νόημα του συνοψίζεται στα ακόλουθα "κορίτσι πράγμα εσύ, τι κάθεσαι και ασχολείσαι, βρες κανένα να στο κάνει ή πάρε μάστορα" :P

Στο μπάνιο του σπιτιού μου 6 πλακάκια αποφάσισαν να κάνουν... απεργία και από εκεί που στεκόντουσαν κολλημένα στον τοίχο αποφάσισαν να γίνουν ..πυραμίδα. Τα έβγαλα προσεκτικά και τα 6 (3 η πάνω σειρά 3 η κάτω) και τώρα θέλω να τα ξανακολλήσω. Χρησιμοποιώντας το ...δόλιο μέσο ενός καφέ έπιασα κουβέντα στον κυριούλη που ανακαινίζει το μπάνιο ενός διπλανού σπιτιού και έμαθα ότι πρέπει να αγοράσω κάτι που λέγεται atlacoll πλακιδίων (ΝΟ.37 σύμφωνα με το google search). Ok, αυτό το εντόπισα σε ποιό μαγαζί το πωλούν θα πάω να το αγοράσω.
Επειδή όμως δεν την έχω ξανακάνει αυτή τη δουλειά αλλά δείχνει εύκολη [τα πλακάκια είναι αρκετά καθαρα απο τσιμέντα και λοιπά υλικά και είναι πραγματικά πολύ μικρή δουλειά] δεν μου πάει να δώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου για να φέρω άνθρωπο να τα φτιάξει, αφήστε που δεν ξέρω και αν θα μου έρθει για τέτοια ψιλοδουλειά.
Μήπως λοιπόν έχει κανείς καμιά ιδέα πώς γίνεται η διαδικασία? Οκ, i am pretty sure ότι αν αρχίσω το ψάξιμο στο google κάπου θα υπάρχουν οδηγίες αλλά αν κάποιος αγαπητός συμφορουμίτης έχει εμπειρία (or hints :)) θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα :D.

Δεν χρειάζεται να γίνει και αριστοτεχνική δουλειά, ούτως η άλλως το μπάνιο θα φάει ανακαίνιση και re-arrangement μέσα στους επόμενους 12 μήνες [εκτός κι αν με απολύσουν or s'th οπότε ξαφνικά θα ανακαλύψω ότι είναι μαγευτικό και καμία ανάγκη αλλαγών δεν έχει :P] απλώς μέχρι να ..μαζέψω το κομπόδεμα και να το πάρω απόφαση να μην έχω μια ...τρύπα στον τοίχο σαν το χάρο...

Thanks in advance :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε θα αγνοήσω εξ ορισμού αυτό που θα γράψεις, εφόσον το νόημα του συνοψίζεται στα ακόλουθα "κορίτσι πράγμα εσύ, τι κάθεσαι και ασχολείσαι, βρες κανένα να στο κάνει ή πάρε μάστορα"

με παρεξηγησες..:D

θα σε βοηθουσα,,αν ηξερα πρακτικα,,

αλλα δεν μου εχει τυχει να ξεκολλησει πλακακι.. (απο τσιμεντα θα ηξερα..)
θεωρητικα βασικα δες βιντακια στο youtube ;)

την κολλα χρησιμοποιεις,,και ενα σαν αγριο φτυαρι απο οτι ειδα,,αλλα απλο ειναι,,σιγα την επιστημη..

για λιγα δεν ειναι τιποτα,αλλα για πολλα ο ερασιτεχνης απλα θα τα κολλησει λιγο στραβα,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οκ, i am pretty sure ότι αν αρχίσω το ψάξιμο στο google κάπου θα υπάρχουν οδηγίες
Η πρώτη σου δουλειά θα είναι πάντα να ψάξεις στο youtube για οπτικοποιημένες οδηγίες σε βίντεο :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Καλημέρα!!!
Επειδή όμως δεν την έχω ξανακάνει αυτή τη δουλειά αλλά δείχνει εύκολη [τα πλακάκια είναι αρκετά καθαρα απο τσιμέντα και λοιπά υλικά και είναι πραγματικά πολύ μικρή δουλειά] δεν μου πάει να δώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου για να φέρω άνθρωπο να τα φτιάξει, αφήστε που δεν ξέρω και αν θα μου έρθει για τέτοια ψιλοδουλειά.
Μήπως λοιπόν έχει κανείς καμιά ιδέα πώς γίνεται η διαδικασία?

Καλά ότι θα βρεις μάστορα και μάλιστα γρήγορα αυτό είναι το μόνο σίγουρο :P, αλλά εννοείται πως αν μπορούμε να κάνουμε κάτι μόνοι μας, το κάνουμε!

Λοιπόν, θα μιλήσει ο τέκτονας που κρύβω μέσα μου τώρα :P
Αρχικά θα πρέπει να καθαρίσεις τέλεια την επιφάνεια του τοίχου που θα τα κολλήσεις. Θα έχει σίγουρα υπολείμματα κόλλας ή τσιμεντοκονίας. Πάρε μια σπάτουλα και ξύσε το καλά μέχρι να φύγουν. Το κομμάτι αυτό δεν πρέπει να έχει καθόλου υγρασία, γι΄αυτό μη σου έρθει η όρεξη να το φτιάξεις αφού έχεις κάνει μόλις μπάνιο.
Αφού φτιάξεις την κόλλα (θα βρεις λογικά οδηγίες πάνω στη συσκευασία) θα στρώσεις μια επιφάνεια πάνω στον καθαρισμένο σου τοίχο ίση περίπου με το πάχος του πλακιδίου. Για να πιάσει καλύτερα η κόλλα πάνω στο πλακάκι, αυτό που κάνουν είναι να "χτενίζουν" την κόλλα με μια μεταλλική χτένα, για να δημιουργήσει κάτι σαν κύματα και να εφαρμοστεί καλύτερα το πλακάκι. Αυτό οκ μπορείς να το κάνεις και με ένα πηρούνι που έχεις για πέταμα, δε χρειάζεται να πας να πάρεις αυτή την ειδική σπάτουλα. Τη διαδικασία αυτή φρόντισε να την κάνεις σχετικά γρήγορα, γιατί με τόση ζέστη μπορεί να σου ξεραθεί η κόλλα στην επιδερμίδα της πριν προλάβεις να τοποθετήσεις το πλακάκι. Γενικά βάζουν σταυρούς στις γωνίες, αλλά σιγά 4 πλακάκια είναι, πόσο στραβά θα τα κάνεις πια;!:P
Το πιο πιθανό είναι να σου βγει η κόλλα στους αρμούς προς τα έξω, πιέζοντας το πλακάκι για να κολλήσει. Do not worry το καθαρίζεις και τελείωσες.
Επίσης εκεί που θα αγοράσεις την κόλλα, ρώτησέ τους για τη συγκεκριμένη τι χρειάζεται να ξέρεις. Άντε και καλά μαστορέματα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Για να γίνουν πυραμίδα σημαίνει ότι οι συστοδιαστολές που έγιναν τα οδήγησαν να ξεκολλήσουν (αρχική κακή τοποθέτηση) ή υπάρχει υγρασία πίσω από το τοίχο....
Επίσης δεν μας είπες πως ήταν κολλημένα απευθείας με τσιμεντοκονία ή βλέπεις υπολείμματα κόλλας σε 5-6 σημεία στο πλακάκι;;;;
Όπως προείπε η Ηρώ θα καθαρίσεις το σημείο που θα τα τοποθετήσεις θα κάνεις μια πρόβα τζενεραλε πριν βάλεις οτιδήποτε συγκολλητικό μην έχεις κολλήσει τα 5 πλακάκια και το τελευταίο πλακάκι δεν χωρά… :P


Άλλη λύση

Προτείνω την κόλλα της ΙΣΟΜΑΤ αλλά για 6 πλακάκια δεν συμφέρει…
Αλλιώς πήγαινε σε κάποιο από τα μαγαζιά που πουλούν υλικά για μαστορέματα και μερακλήδες :Pκαι ζήτα χύμα σκόνη κόλλα για πλακάκια που έχει μέσα και τσιμέντο…
Σε αυτή την περίπτωση βρέχεις τον τοίχο με σφουγγάρι, βάζεις το μίγμα της κόλλας σε όλη την επιφάνεια που θες να κολλήσεις και με κινήσεις μπαλέτου χτυπάς ρυθμικά το πλακάκι με το χεράκι, γιατί αν σου πω να το κάνεις με το πίσω μέρος της σπάτουλας ή του μυστριού …μάλλον θα το σπάσεις…
Αυτό το κάνεις για να απλωθεί το μίγμα παντού κι ότι περισσέψει να το σκουπίσεις και ξεχειλίσει από τους αρμούς να το μαζέψεις με το καλά στημένο σφουγγάρι…
Διάλεξε και πάρε λύσεις……
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αλλιώς πήγαινε σε κάποιο από τα μαγαζιά που πουλούν υλικά για μαστορέματα και μερακλήδες :Pκαι ζήτα χύμα σκόνη κόλλα για πλακάκια που έχει μέσα και τσιμέντο…

Αυτό είναι το λεγόμενο τσιμεντοκονίαμα, το οποίο χρησιμοποείται πολύ σπάνια σήμερα γιατί έχει μια σειρά μειονεκτημάτων και το πιο βασικό που αφορά και τη Resident Evil είναι ότι θέλει εμπειρία και μαεστρία να πετύχεις την κατάλληλη ακριβώς ποσότητα νερού που χρειάζεται για να μη γίνει πολύ αραιό και τριφτεί ή να μη γίνει πολύ συμπαγές και δεν κολλάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Αχ!!!!! όλα τσιμεντοκονία τα βαφτίζουμε.....:P

Φαίνονται οι αναλογίες και είναι πολύ εύκολο...
Και σίγουρα το οποιοδήποτε μαγαζι που πουλά τέτοια υλικά έχει τον κατάλληλο άνθρωπο να σε πληροφορήσει για περισσότερες λεπτομέρειες...
Το έχω κάνει άπειρες φορές....

Επίσης η κόλλα ειδικά αν είναι πρωτάρα και δεν το έχει ξανακάνει το πολύ πολύ να κολλήσει τα χεράκια της....ή να κολλήσει στραβά το πλακάκι...
γιατί αυτές οι κόλλες παίρνουν πολύ γρήγορα τις τελικές ιδιότητες τους.....
Αλλιώς προτείνω Leroy Merlin :P:P:P Να βρεις απ΄αυτούς τους παίδαρους που εξυπηρετούν τον κόσμο δίνοντας πληροφορίες να προσφερθούν για 6 πλακάκια.....
Ή πες στο κύριο που ανακαινίζει το μπάνιο δεν θα του κοστίσει κάτι τη στιγμή που τον κέρασες και καφέ....
Ή έρχομαι εγώ και στα τοποθετώ.....;) όχι μην με παίρνεις στα σοβαρά...!
Καλή επιτυχία στα μαστορέματα σου!!!
Κι αφού θα κάνεις ανακαίνιση μην χολοσκάς!
Επίσης για να μην μπαίνεις σε διαδικασία να χτενίζεις με την ειδική χτένα(ούτε να μπεις σε κόπο να την αγοράσεις για 6 πλακάκια ) τη κόλλα που είπε η Ηρώ, χρησιμοποίησε μια σπάτουλα και κάνε χαρακιες παράλληλες στο μίγμα της κόλλας που θα βάλεις στο τοίχο .... αυτό γίνεται για καλύτερη πρόσφυση......δεν είναι για να κάνεις σχεδιάκια....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αχ!!!!! όλα τσιμεντοκονία τα βαφτίζουμε.....:P

Άλλο τι τα βαφτίζετε :P, κι άλλο τι στην ουσία είναι. Τσιμεντοκονίαμα είναι άλλο πράγμα και αυτό νόμιζα ότι της πρότεινες αρχικά. Γράψε λάθος επομένως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Για να γίνουν πυραμίδα σημαίνει ότι οι συστοδιαστολές που έγιναν τα οδήγησαν να ξεκολλήσουν (αρχική κακή τοποθέτηση) ή υπάρχει υγρασία πίσω από το τοίχο....
Επίσης δεν μας είπες πως ήταν κολλημένα απευθείας με τσιμεντοκονία ή βλέπεις υπολείμματα κόλλας σε 5-6 σημεία στο πλακάκι;;;;
Υπολλείματα κόλλας δεν βλέπω μόνο τσιμέντο. Βασικά ανεβάζω μια φωτό γιατί μάλλον δεν το εξηγώ πολύ καλά..

Το ότι στα πλακάκια έχει γίνει κακή δουλειά δυστυχώς το ξέρω, αλλά όταν ο παππούς αποφάσισε να αλλάξει το μπάνιο [στο δικό του σπίτι μένω τώρα που μας άφησε για άλλους τόπους] εμπιστεύτηκε τους λάθος ανθρώπους που του κάναν κακή δουλειά γενικώς (είναι ένας από τους λόγους που το μπάνιο θα πάει για ανακατασκευή γενικώς) και το ήξερα. Υγρασία δεν υπάρχει το τσέκαρα. Πέρα από το ότι δεν φαίνεται δεν περνάνε και σωλήνες από εκεί, είναι καθαρός τοίχος το σημείο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!
θα...μελετήσω και θα δοκιμάσω την τύχη μου τις προσεχείς μέρες και θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • plakakia.JPG
    plakakia.JPG
    18.9 KB · Εμφανίσεις: 267

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top