Αγορά εισιτηρίων μέσω internet

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ναι, η κράτηση θέσης (δλδ χωρίς να πληρώσεις το εισιτήριο) δεν σημαίνει ότι η τιμή θα παραμείνει η ίδια. Δεν είναι κάτι περίεργο αυτό. Γι' αυτό όταν βρίσκουμε φτηνά εισιτήρια καλά είναι να τα αγοράζουμε άμεσα, γιατί αργότερα μπορεί να ανέβουν οι τιμές (ή και να πέσουν βέβαια, τζόγος είναι αυτός :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ακόμα μεγαλύτερη ήταν όταν μου είπε ότι έχω την δυνατότητα να μην τα καταθέσω άμεσα, αλλά μέχρι τις 6 Νοεμβρίου δλδ μία εβδομάδα μετά.
Σου κρατησε τη θεση του εισιτηριουμ οχι την τιμη, οποτε οταν αυτη αυξηθηκε τι επρεπε να κανει; Να την πληρωσει απο την τσεπη του; Για αυτο τον λογο σου δινεται η δυνατοτητα να το ακυρωσεις αν θες. Αλλιως, αν εισαι βεβαιος και δεν σ ενδιαφερει η ακυρωση, το αγοραζεις εκεινη την στιγμη με την τρεχουσα τιμη και εισαι κυριος.
Δεν διαφωνώ σε αυτά που λέτε, αλλά ο κύριος με τον οποίο συνεννοήθηκα μου είπε ότι μπορώ να πάρω τα εισιτήρια και απλά να πληρώσω μέχρι τις 6 Νοεμβρίου και μάλιστα αν θέλω μπορώ να τα ακυρώσω. Σίγουρα, αν είχα περισσότερη εμπειρία στο θέμα, δεν θα έκανα τέτοια βλακεία να θεωρήσω ότι μου κάνουν τέτοια χάρη. Μάλιστα, αφού είναι αυτή η τακτική, δεν θα είχε λόγο να μου πει ότι "ξέρετε ανέβηκε η τιμή της βενζίνης και αναγκαστικά ανέβασε η εταιρεία τα εισιτήρια". Θα έλεγε κατευθείαν, "ξέρετε σας είχα κάνει κράτηση, δεν τα είχατε αγοράσει τότε, τα αγοράσατε τώρα".
Οπότε εγώ αυτή τη στιγμή, νοιώθω ότι εξαπατήθηκα και γιαυτό το λέω. Όχι φυσικά ότι δεν έχετε δίκιο ότι είχε κάνει απλά κράτηση.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
εγώ πάλι είχα κλείσει τα αεροπορικά εισιτήρια για αθήνα-βαρκελώνη
βαρκελώνη - μαδρίτη και μαδρίτη -αθήνα από το νετ και συγκεκριμένα από το σάιτ της αεροπορικής (vueling). για να 'ημουν σίγουρη είχα βάλει ακριβώς τα λεφτά, μη μου πάρουν έξτρα και η διαδικασία ήταν αρκετά απλή. αμέσως μου έστειλαν και μαίλ για εξακρίβωση και άλλες πληροφορίες. επίσης 2 μέρες πριν το ταξίδι μου έστειλαν και άλλο μαίιλ για υπενθύμιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmanouelades

Νεοφερμένος

Η emmanouelades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αααα κ εγώ πάντα με αυτό ταξίδευα και ήμουν πολύ ευχαριστημένη μέχρι που πριν απο κανα μήνα περίπου ανακάλυψα ένα καινούργιο πρακτορείο στον Πειραιά που δουλέυουν μέσα πολλά νέα παιδιά τα οποία μου δίνουν πάντα και τις φθηνότερες τιμές και την καλύτερη εξυπηρέτηση. air fast tickets λέγεται και το site τους είναι το airfasttickets.gr. Δεν έχω δει πιο εύκολη στην χρήση και πιο ευχάριστη σελίδα για εισιτήρια απο αυτή. Τα παιδιά είναι πολύ καλά και αξίζουν πιστεύω τη στήριξη μας :)
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rose25

Νεοφερμένος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πρόσφατα αγόρασα εισιτήρια μέσω του airtickets.gr και ταξίδεψα μια χαρά. Το μόνο που πρέπει να προσέξετε είναι όταν κάνετε αγορές μέσω ίντερνετ καλό είναι να μην χρησιμοποιείτε πιστωτική κάρτα αλλά τις pre-paid κάρτες που έχουν βγάλει τελευταία οι τράπεζες. Αυτή η κάρτα δεν έχει λογαριασμό ούτε όνομά γιαυτό και είναι ασφαλής στο ίντερνετ. Την φορτώνετε με όσα χρήματα χρειάζεστε κάθε φορά. 'Όλες οι σελίδες την αναγνωρίζουν σαν πιστωτική κάρτα. Επίσης το airitickets.gr ήταν άψογο στην εξυπηρέτησή.

Ευχαριστώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dsk_27

Νεοφερμένος

Η dsk_27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια εγω οσες φορες εχω συνεργαστει με το airtickets.gr δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Οντως οι τιμες ειναι πολυ καλες και εχουν και πολυ καλο after sale service.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Θελω σε εναν μηνα περιπου να κανω ενα ταξιδι. Επειδη ομως το budget ειναι πολυ μικρο, και επειδη το καραβι και θα μου κοστισει αρκετα τελικος (ισως μου βγουν πιο φτηνα τα αεροπορικα) και θα μου φαει και παραπολλες ωρες, ενω δεν εχω πολλες να διαθεσω, προσπαθω να βρω τον καλητερο δυνατο συνδιασμο.

Στην προσπαθεια μου καταφερα να βρω εισητηρια για μερα μου με βολευει σε τιμη περιπου ιδια με αυτην του καραβιου.
Εκει που κολαω ομως ειναι οτι δεν εχω κανει ποτε κρατιση απο internet υπαρχουν καπια πραγματακια που δεν ξερω πως ακριβος ειναι και τι παιζετε.
Μιλαμε για την ολυμπιακη. Το συγκεκριμενο εισητιριο λοιπον ειναι στην κατηγορια "οικονομικη με περιορισμους" και φοβαμε το τι περιορισμοι ειναι αυτοι. Απο οτι ειδα στο site της εταιριας ειναι περιορισμοι ως προς το οτι δεν μπορω να παρω πισω τα λευτα μου αν ακυρωσω το εισιτηριο, και αν θελησω να το αλλαξω εχει καπια διαφορα στην χρεωση (τιποτα απο τα δυο δεν παιζουν). Ειναι ομως μονο αυτα; Επισης, εκει που ειδα αυτα, ελεγε κατι για τελη συναλαγης μεσω web και τελη εξαργυρωσης. Αυτο συμενει οτι θα χρεωθω "κερατιατικα" αν τα κλεισω απο το internet; Αν παω σε πρακτοριο θα μπορουν να μου κλεισουν εισητηριο σε τοσο χαμηλη τιμη η πουλανε μονο πιο ακριβης κατηγοριας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Διάβασε τους περιορισμούς και θα δεις τι είναι. Συνήθως είναι για αλλαγές, κτλ.
Τα πρακτορεία όχι, δεν θα στο κλείσουν φθηνότερα. Πώς θα βγάλουν το ψωμί τους; Κλέφτες θα γίνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Απο οτι καταλαβα απο το site οι περιορισμοι ειναι σε αλλαγες και επιστροφη σε περιπτωση ακυρωσεις του εισιτηριου. Μονο αυτα δλδ ειναι; Και σου βγαινει τοσο πιο φτηνα το εισιτηριο;

Σε πρακτοριο πιο φτηνα οχι, ιδιας τιμης; Αν αυτο το εισιτηριο κανει 50 ευρο πχ μεσω του σιτε, μπορω να κλεισω απο πρακτοριο με 50;
Αν πληρωσω με καρτα μεσω ιντερνετ θα πληρωσω καπια προμυθεια στην τραπεζα η τιποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Απο οτι καταλαβα απο το site οι περιορισμοι ειναι σε αλλαγες και επιστροφη σε περιπτωση ακυρωσεις του εισιτηριου. Μονο αυτα δλδ ειναι; Και σου βγαινει τοσο πιο φτηνα το εισιτηριο;

Σε πρακτοριο πιο φτηνα οχι, ιδιας τιμης; Αν αυτο το εισιτηριο κανει 50 ευρο πχ μεσω του σιτε, μπορω να κλεισω απο πρακτοριο με 50;
Αν πληρωσω με καρτα μεσω ιντερνετ θα πληρωσω καπια προμυθεια στην τραπεζα η τιποτα;
Κοίτα, από site συνήθως σου χρεώνουν την υπηρεσία. Πχ η Aegean σου χρεώνει 10€ νομίζω.
Το πρακτορείο ΚΑΤΙ θα σου χρεώσει, κάτι πρέπει να βγάλει και αυτό. Τι να σου πω όμως, μπορεί αν το παζαρέψεις να στο ρίξουν στο πρακτορείο.

Προμήθεια ... εξαρτάται από την κάρτα και τον φορέα. Αν υπάρχει προμήθεια στο γράφει εκείνη την ώρα - πριν πληρώσεις φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επισης, εκει που ειδα αυτα, ελεγε κατι για τελη συναλαγης μεσω web και τελη εξαργυρωσης. Αυτο συμενει οτι θα χρεωθω "κερατιατικα" αν τα κλεισω απο το internet; Αν παω σε πρακτοριο θα μπορουν να μου κλεισουν εισητηριο σε τοσο χαμηλη τιμη η πουλανε μονο πιο ακριβης κατηγοριας;

Ότι είναι να πληρώσεις θα στο γράψει.Δεν έχει κάποια κρυφή χρέωση.
Τώρα από ίντερνετ συνήθως είναι γύρω στα 10 ευρώ φθηνότερα στα κλασσικά εισητήρια. Μπορεί δηλαδή να βρεις το ίδιο εισητήριο με μια απόκλιση συνήθως 10 ευρώ.
Το καλό μέσω ίντερνετ είναι ότι μπορεί να πετύχεις κάποιες προσφορές.
Επίσης είναι λίγο ταλαιπωρία με την εξαργύρωση εισητηρίου στην περίπτωση που το έχεις κλείσει μέσω σάιτ εισητηρίου και θες να το ακυρώσεις γιατί τα λεφτά θα πρέπει να τα πάρεις από τη μεσάζουσα εταιρεία.

Γενικά για την κράτηση εισητηρίου μέσω ίντερνετ συμπληρώνεις τα στοιχεία σου ( σε λατινικά όπως τα έχεις στην ταυτότητα) και όταν έρθει η ώρα της πληρωμής εισάγεις ένα κωδικό που σου ζητάει από την κάρτα σου.
Όταν τελειώσει η συναλλαγή σου έρχεται μέιλ και σμσ με τα στοιχεία του εισητηρίου για να ξέρεις ότι πραγματοποιήθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οποτε λογικα θα μου βγει πιο φτηνα μεσω ιντερνετ ε; Για επιστροφες, ακυρωσεις κλπ δεν με ενδιαφερει, θα το χρησιμοποιησω σιγουρα, και την ημερομηνια που θα εχω κλεισει.
Αν το παρω μεσω internet δεν περνω στο χερι καπιο χαρτι ε; Απλα παω στο check-in με ταυτοτιτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

talismans

Νεοφερμένος

Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Οποτε λογικα θα μου βγει πιο φτηνα μεσω ιντερνετ ε; Για επιστροφες, ακυρωσεις κλπ δεν με ενδιαφερει, θα το χρησιμοποιησω σιγουρα, και την ημερομηνια που θα εχω κλεισει.
Αν το παρω μεσω internet δεν περνω στο χερι καπιο χαρτι ε; Απλα παω στο check-in με ταυτοτιτα



Ναι έτσι είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
..και εκτυπωμένο το μέιλ που σου έστειλαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Απλα παω στο check-in με ταυτοτιτα
Ή διαβατήριο, αν είναι για εξωτερικό σε χώρα εκτός Schengen. Και καλό είναι να έχεις και το χαρτί που θα σου στείλουν στο e-mail σου, αν και τις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν μου στειλανε κανενα e-mail...:worry: Ειναι λογικο αυτο; Μου στειλανε ενα sms με εναν κωδικο και τα στοιχεια της πτησης... Οταν τα εκλεισα βρηκε ενα pop-up που μου ελεγε οτι μπορω να το εκτυπωσω αν θελω, αλλα δεν εχω εκτυπωτη και το αφησα, σκευτικα οτι θα εκτυπωνα το mail που θα μου ερχοντανε απο κανεναν φιλο...
Να κανω τιποτα η απλα να εμφανιστω στο αεροδρομειο με την ταυτοτικα και ολα καλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Δεν μου στειλανε κανενα e-mail...:worry: Ειναι λογικο αυτο; Μου στειλανε ενα sms με εναν κωδικο και τα στοιχεια της πτησης... Οταν τα εκλεισα βρηκε ενα pop-up που μου ελεγε οτι μπορω να το εκτυπωσω αν θελω, αλλα δεν εχω εκτυπωτη και το αφησα, σκευτικα οτι θα εκτυπωνα το mail που θα μου ερχοντανε απο κανεναν φιλο...
Να κανω τιποτα η απλα να εμφανιστω στο αεροδρομειο με την ταυτοτικα και ολα καλα;

Μήπως έχει πάει στο φάκελο Ανεπιθύμητη αλληλογραφία; Εγώ όταν είχα κάνει κράτηση μου είχε έρθει κανονικά!
Το mail σου το έγραψες σωστά ε;
Εφόσον σου στείλανε μνμ με κωδικό και στοιχεία πτήσης, δεν νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε θα έχεις πρόβλημα. Αφού έχεις και τον αριθμό του εισητηρίου στο σμσ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ηρθε καθολου mail, κοιταξα και στα ανεπιθυμιτα, και στα διεγραμενα μηπος το διεγραψα καταλαθος, δεν υπαρχει τιποτα...
Ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Κρόνε μην ανησυχείς....όταν κάνω check in έχω μόνο την ταυτότητα και ποτέ δεν είχα μέχρι στιγμής πρόβλημα... έχεις και τον κωδικό στο κινητό οπότε είσαι καλυμμένος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top