Προφυλάξεις

Παίρνετε προφυλάξεις στις ερωτικές σας επαφές;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 132)
  • Πάντοτε

    Ψήφοι: 56 42.4%
  • Δεν παίρνω μόνο σε μακροχρόνιες σχέσεις κι αφού έχουν προηγηθεί εξετάσεις

    Ψήφοι: 24 18.2%
  • Παίρνω, μέχρι να αποφασίσω ότι θέλω να κάνω παιδί

    Ψήφοι: 19 14.4%
  • Πάντοτε, πριν τον γάμο

    Ψήφοι: 4 3.0%
  • Πάντοτε, εκτός από κάποια "ατυχήματα" που είχα

    Ψήφοι: 6 4.5%
  • Μόνον όταν το ζητήσει ο/η συντροφός μου.

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Μόνον με περιστασιακούς ερωτικούς συντρόφους.

    Ψήφοι: 6 4.5%
  • Για λίγο καιρό στην αρχή της σχέσης. Μετά τραβιέται/μαι.

    Ψήφοι: 11 8.3%
  • Ποτέ! Δεν πιστεύω ότι χρειάζονται ή ότι με προστατεύουν.

    Ψήφοι: 4 3.0%

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω εχω κανει ΜΕΓΑΛΗ μ@λακια με αυτο το θεμα. ριξτε ΑΠΕΙΡΕΣ ΜΟΥΤΖΕΣ.
Ευτυχως δλδ γιατι θα μπορουσα να την ειχα πατησει ασχημα. τωρα δεν την πατησα καν, αλλα θα μπορουσα. παλι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Κοίτα, στην περίπτωση μου, δεν έχουμε κάνει εξετάσεις αλλά ήμουν η πρώτη του και ήταν ο πρώτος μου. Και είναι μακροχρόνια σχέση. Θεωρείται οτι παίρνουμε προφυλάξεις ή όχι;
Δεν ξερω τι ακριβως εννοεις με την ερωτηση.Προφυλαξεις δεν παιρνετε, αφου....δεν παιρνετε ! Αν ρωτας το αν θα πρεπει να παιρνετε, θα απαντησω οχι, δεδομεης απολυτης εμπιστοσυνης και αφοτου κανετε εξετασεις να στε και τελειως σιγουροι. Απο κει και περα θα σας απασχολει το θεμα εγκυμοσυνης βασικα, που το ελεγχετε (με τα ποσοστα σφαλματος που εχουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν ξερω τι ακριβως εννοεις με την ερωτηση.Προφυλαξεις δεν παιρνετε, αφου....δεν παιρνετε !

Αναλόγως πως ορίζεις τις προφυλάξεις. Αν προφυλάξεις = αντισυλληπτικές μέθοδοι παίρνουμε (χάπι). Δεν θυμάμαι να είδα πουθενά οτι προφυλάξεις = προφυλακτικό και μόνο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εμείς χρησιμοποιούσαμε προφυλακτικό μέχρι που δεν χρησιμοποιήσαμε για να κάνουμε νινί. Kαι μας έκατσε:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
με τις σχεσεις που ειχα πριν τον αντρα μου χρησιμοποιουσαμε ΠΑΝΤΑ μα παντα προφυλακτικο ακομη κι αν επαιρνα εντισυληψη για ορμονικο προβλημα.
με τον αντρα μου οταν αποφασισαμε να σταματησουμε το προφυλακτικο συγκεκριμενα οταν αποφασισαμε να συζησουμε καναμε και οι δυο εξετασεις για σεξουαλικα μεταδιδομενα νοσηματα και αφου ειδαμε οτι ολα οκ συνεχισαμε. βεβαια οσο καιρο τωρα δεν επαιρνα αντισυληψη ξαναρχισαμε το προφυλακτικο γιατι δεν ειχαμε κανενα μετρο προστασιας απο ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη...
και μια εγκυμοσυνη αυτη τη στιγμη θα ηταν σιγουρα ανεπιθυμητη δυστυχως:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Δεν ξέρω να σου πω...




Δεν είναι ανεπιθύμητοοο; Αχααα! :) Άρα δεν ισχύει ένα παλιό σου θεματάκι, εεε;
Τα πάντα ισχύουν γιδάκι μου. Όταν προσέχουμε και οι δύο και δεν είμαστε "γεια σας" και όταν έχουμε συζητήσει τα πάντα επι του συγκεκριμένου θέματος έχουμε την ωριμότητα να αντιμετωπίσουμε το οτιδήποτε. Γιατί καλώς ή κακώς το να μείνεις έγγυος (για το θέμα εγκυμοσύνης λεω τώρα ) με τα προκαταρκτικά είναι σπάνιο έως απίθανο. Απλά ξέρουμε τι μας γίνεται. Γι' αυτό λέω με κάθε συνέπεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Τα πάντα ισχύουν γιδάκι μου. Όταν προσέχουμε και οι δύο και δεν είμαστε "γεια σας" και όταν έχουμε συζητήσει τα πάντα επι του συγκεκριμένου θέματος έχουμε την ωριμότητα να αντιμετωπίσουμε το οτιδήποτε. Γιατί καλώς ή κακώς το να μείνεις έγγυος (για το θέμα εγκυμοσύνης λεω τώρα ) με τα προκαταρκτικά είναι σπάνιο έως απίθανο. Απλά ξέρουμε τι μας γίνεται. Γι' αυτό λέω με κάθε συνέπεια.:)

καθολου σπανιο ως απιθανο δεν ειναι να μεινεις εγκυος με τα προκαταρκτικα χαμστερακι μου:worry:
εγψ εχω ακουσει περιπτωσεις που εμειναν εγκυες ενω τελειωνε εξω ο συντροφος τους...και ποσα ακομη...:worry:
συγκεκριμενα κατι που μου εκανε φοβερη εντυπωση ηταν η περιπτωση μιας γνωστης που επειδη εμενε συνεχεια εγκυος(δεν προσεχε ο αντρας της και αυτη δεν ηθελε αλλο παιδι ειχε ηδη 4:confused:) πηγε στο γυναικολογο και εβγαλε τις σαλπιγγες της για να μη πιανει παιδι.αν βγαλεις τις σαλπιγγες σου λογικα δεν εχεις ωαριο λογικα δεν μενεις εγκυος...σωστα;:worry:
ελα ομως που εμεινε!!!!:confused::confused::confused::confused:
οι γιατροι σηκωσαν τα χερια ψηλα δεν ηξεραν τι να πουνε!!! αυτο απο μονο του λεει πολλα... :worry:
η καλυτερη προφυλαξη για μενα ειναι το προφυλακτικο και το αντισυληπτικο... τα "τραβηγματα" κλπ δεν τα θεωρω τροπο προφυλαξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αν βγαλεις τις σαλπιγγες σου λογικα δεν εχεις ωαριο λογικα δεν μενεις εγκυος...σωστα;:worry:
λάθος:P τις ωοθήκες άμα βγάλεις δεν έχεις ωάριο..τώρα αυτή είχε ωάριο, αλλά παρόλο που γονιμοποιήθηκε, δεν είχε πού να "στηριχτεί" (το γονιμοποιημένο ωάριο μένει για λίγες μέρες στις σάλπιγγες πριν κατέβει στη μήτρα).
τελικά έκανε παιδί παρόλο που είχε βγάλει τις σάλπιγγες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αναλόγως πως ορίζεις τις προφυλάξεις. Αν προφυλάξεις = αντισυλληπτικές μέθοδοι παίρνουμε (χάπι). Δεν θυμάμαι να είδα πουθενά οτι προφυλάξεις = προφυλακτικό και μόνο αυτό.
To ξερω οτι παιρνετε χαπι, (το εγραψα κιολας), αλλα εφοσον το ειχες αναφερει και ΜΕΤΑ εκανες την ερωτηση, νομιζα οτι εννουσες κατι αλλο, αφου αν εννουσες αυτο, ηταν σα να ρωτας κατι που εχεις απαντησει η ιδια.
-------------------

εγψ εχω ακουσει περιπτωσεις που εμειναν εγκυες ενω τελειωνε εξω ο συντροφος τους...και ποσα ακομη...
Αυτο δεν ειναι καθολου περιεργο καθως εχει και το προσπερμα (προκαταρκτικα υγρα) σπερματοζωαρια και μαλιστα πολυ ζωηρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
To ξερω οτι παιρνετε χαπι, (το εγραψα κιολας), αλλα εφοσον το ειχες αναφερει και ΜΕΤΑ εκανες την ερωτηση, νομιζα οτι εννουσες κατι αλλο, αφου αν εννουσες αυτο, ηταν σα να ρωτας κατι που εχεις απαντησει η ιδια.

Ρωτάω πως ορίζουν οι κοπελιές τις προφυλάξεις ώστε να ξέρω τι θα ψηφίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
λάθος:P τις ωοθήκες άμα βγάλεις δεν έχεις ωάριο..τώρα αυτή είχε ωάριο, αλλά παρόλο που γονιμοποιήθηκε, δεν είχε πού να "στηριχτεί" (το γονιμοποιημένο ωάριο μένει για λίγες μέρες στις σάλπιγγες πριν κατέβει στη μήτρα).
τελικά έκανε παιδί παρόλο που είχε βγάλει τις σάλπιγγες?

ναι εκανε παιδι φυσιολογικα ρε συ ντου...:confused::confused::confused::confused:
δεν ηξερε τι αλλο να κανει η γυναικα για να μη μενει εγκυος...
οταν βγαλεις τις σαλπιγγες εχεις εμμηνορυσια η οχι;:worry:
πρεπει να διαβασω περι του θεματος να μορφωθω... ασχετη ειμαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κάτι δε μου πάει καλά πάντως με τη πρόταση "έβγαλε τις σάλπιγγες"..τεσπά, για ψάξτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
κάτι δε μου πάει καλά πάντως με τη πρόταση "έβγαλε τις σάλπιγγες"..τεσπά, για ψάξτο.

τι να σου πω τωρα ετσι μου ειχε πει η θεια μου τοτε γι αυτη οτι εβγαλε τις σαλπιγγες της για να μη πιανει παιδι και επιασε παλι:confused::confused::confused:
ε περασαν και πολλα χρονια απο τοτε δεν ξερω τι εγινε στη συνεχεια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το προφυλακτικό δεν προφυλάσσει 100% από μετάδοση ασθενειών. Σε τέτοια περίπτωση το στοματικό για τον άντρα είναι απαγορευμένος καρπός. Για τη γυναίκα έχει γεύση λάτεξ, ή χημικά αρώματα φρούτων.

Στις μακροχρόνιες σχέσεις, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος ο ένας από τους δύο να μην είναι απόλυτα πιστός.

Εκείνα τα ολόσωμα προφυλακτικά που φορούσαν ο Λέσλυ Νίλσεν και η Πρίσιλα Πρίσλεϋ στις "Τρελλές Σφαίρες" δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμη στην αγορά.

Μόνη λύση το γνωστό γιαπωνέζικο σκεύασμα migamishi mikolishi. :D

Ο έρωτας στα χρόνια της χολέρας...

Edit: Μήπως μιλάτε για προφύλαξη κατά της εγκυμοσύνης και δεν το πήρα χαμπάρι ρε παιδιά, δεν διάβασα το θέμα απ' την αρχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
βρε μεχρι και οι παππουδες μας επαιρναν προφυλαξεις :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • profylaktika_tou_30.jpg
    profylaktika_tou_30.jpg
    151.8 KB · Εμφανίσεις: 35

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ρωτάω πως ορίζουν οι κοπελιές τις προφυλάξεις ώστε να ξέρω τι θα ψηφίσω.
το "αι" αντι του "ε" στο "θεωρειται" μαλλον με μπερδεψε.

Να χαμε ανοσια απο ολαυτα ε ; Δε θα καναμε τιποτα αλλο ολη μερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
το "αι" αντι του "ε" στο "θεωρειται" μαλλον με μπερδεψε.
Βασικά θεωρείται έγραφα όντως. Υποθέτω οτι η γνώμη των κοριτσιών που έκαναν το poll αντιπροσωπεύει και γενικά την κοινή γνώμη οπότε είπα να δω αν θεωρείται οτι παίρνουμε προφυλάξεις ή όχι, λόγω περιέργειας κυρίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
βρε μεχρι και οι παππουδες μας επαιρναν προφυλαξεις :bleh:


χαχαχαχα τέλειοοοοοοοοοοοοοοοοοο :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Φυσικα παντοτε... Ιδικα στην ηλικια μας... μην γινει και κανα ατυχιμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top