Ξενοφοβία;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ με Ρουμάνα. Αν ήταν έτσι οι γενικεύσεις, σιγά μην είχαν ελπίδες οι Τούρκοι να ευδοκιμήσουν στο γερμανόφωνο χώρο...

Έχετε δει εκείνο το καταπληκτικό επεισόδιο των Σινγκλς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ρουμανα, σε ποιον αναφερεσαι?
νομιζω ξεκαθαρισα τη σκεψη μου, οποτε δεν αναλυω επιπλεον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
ναι, ειμαι προκατειλημμενη και ρατσιστρια. οχι με ολους τους λαους, προφανως. με αυτους πουεχουν επανελειμμενα δημιουργησει προβλημα σε εμενα, την οικογενεια μου και το πιο ευρυ κοινωνικο συνολο που ανηκω.
αν αυτο με κανει σκυλα, το αποδεχομαι.

αλλα ειμαι.:)

ρουμανα, σε ποιον αναφερεσαι?
νομιζω ξεκαθαρισα τη σκεψη μου, οποτε δεν αναλυω επιπλεον.

Αν εννοείς ότι έχεις ξεκαθαρίσει τη σκέψη σου στο παραπάνω, εγώ δε βλέπω καμία ανάλυση? Ποιοι είναι αυτοί οι λαοί άραγε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
με αυτους πουεχουν επανελειμμενα δημιουργησει προβλημα σε εμενα, την οικογενεια μου και το πιο ευρυ κοινωνικο συνολο που ανηκω.

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Οι οποίοι είναι...
Αυτό ρωτάω!
Και με ποιο τρόπο σου το δημιούργησαν?

Εγώ πάντως αν έλεγα ακριβώς την ίδια φράση θα εννοούσα ενδεχομένως το 80% των Ελλήνων, αρά μάλλον δεν ξεκαθαρίζεις και πολλά λέγοντας την
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Οι οποίοι είναι...
Αυτό ρωτάω!
Και με ποιο τρόπο σου το δημιούργησαν?

Εγώ πάντως αν έλεγα ακριβώς την ίδια φράση θα εννοούσα ενδεχομένως το 80% των Ελλήνων, αρά μάλλον δεν ξεκαθαρίζεις και πολλά λέγοντας την

στο θρεντ δε λεει να ξεκαθαρισουμε και να επονομασουμε συγκεκριμενους λαους που ενοχλουν εμας, γιαυτο και δεν το εκανα-και καταθετω απλα τη σκεψη μου περι του θεματος.

οσο για το 80% των ελληνων που λες, δεν εχεις αδικο, δεν ειμαστε παναγιες εμεις.:)
αλλα το θρεντ μιλαει για ξενοφοβια, σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ναι βρε καλό μου, για αυτό ακριβώς το έθιξα, γιατί λες, είμαι ρατσίστρια με τους τάδε, και δίνεις μία περιγραφή η οποία χαλαρά περιγράφει σχεδόν οποιονδήποτε από τη σκοπιά που θα το δεις!

Τέλος πάντων, πολλή σημασία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι! ειναι προσωπικη γνωμη και δε θελω να επεκταθω καθοτι σιγουρα μπαινουν και ατομα αλλης εθνικοτητας εδω...
αυτο που τονιζα, ηταν οτι η γνωμη σχηματιστηκε απο προσωπικη τριβη και οχι επειδη αυτο λενε ολοι.

πσ. ρουμανα, δεν αναφερομαι σε σενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
πσ. ρουμανα, δεν αναφερομαι σε σενα :)
Το ξέρω παιδί μου...:) και εγώ "αλβανό", "ρουμάνο" το είπα παραδείγματος χάρη και όχι για να ονομάσω συγκεκριμένους λαούς…
Η ιδέα είναι ότι ο φόβος μας κάνει να γενικεύσουμε. Το είπαμε επανειλημμένα στο στέκι νομίζω ότι το κακό δεν έχει εθνικότητα. Γιʼαυτο και είναι παράλογη η ξενοφοβία. …γιατί όποιο λαό και να πιάσεις θα έχει και καλούς και κακούς. Στο βαθμό που φοβάσαι τους ξένους "κακους", πρέπει να φοβάσαι και τους δικού σου("κακους")…θα έλεγες ποτέ σε έναν Έλληνα.. «έξω από την χώρα μου γιατί μου δημιούργησες πρόβλημα?»
Βλέπεις λοιπόν ότι δεν είναι και τόσο ξεκάθαρη η σκέψη σου…:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πάντως μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της Giovannas
ίσως επειδή μου έχει συμβεί αυτό που λέει....

άνθρωπος που μπήκε στο σπίτι μας και τον ταΐσαμε και τον φροντίσαμε και του δώσαμε και μεροκάματο, άνθρωπος που του φερθήκαμε σαν σε άνθρωπο, ήρθε η ώρα που έβαλε κυριολεκτικά το μαχαίρι στο λαιμό και ζήταγε χρήματα....

Ναι, η ατυχία είναι ότι ήταν αλλοδαπός
Από την άλλη ειλικρινά και με το χέρι στην καρδιά δεν ξέρω κατά πόσο ένας ομοεθνής μου θα το έκανε αυτό στην οικογένεια μου.

Είναι γεγονός βέβαια ότι αν κάνουν το ίδιο "έγκλημα" ένας ξένος κι ένας Έλληνας, ο Έλληνας θα έχει καλύτερη αντιμετώπιση.
Γιατί απλά είναι "ο δικός σου" άνθρωπος
Αν το παιδί σου και το παιδί του γείτονα, κάνουν την ίδια ζαβολιά... το ίδιο θα σου στοιχίσει? Μάλλον όχι...
Πιθανά, πνιγμένοι μέσα στον εγωκεντρισμό μας, θεωρούμε ότι οι αλλοδαποί που βρίσκονται στη χώρα μας δεν έχουν το δικαίωμα να είναι "κακοί" μιας που τους "ταΐζουμε" και ότι θα έπρεπε να μας προσκυνάνε για τη μεγάλη χάρη που τους κάνουμε.

Προσωπικά είμαι πολύ μπερδεμένη
Παρόλο που λέω ότι δεν "χωνεύω" μια συγκεκριμένη φυλή, έχω αντιπροσώπους της που τους εκτιμώ.
Αλλά η πρώτη μου σκέψη, δεν είναι καλή.... αλλά περιμένω να μου "αποδείξουν" ότι αξίζουν σαν άνθρωποι και δεν είναι κακοί όπως έχω στο μυαλό μου για όλη τη φυλή τους :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
"Γεια σας...με λένε "ΦΧΨ" και είμαι ρατσιστής..."

το πρώτο βήμα να θεραπευτείς είναι να αναγνωρίσεις ότι είσαι άρρωστος...

(Και αν ακούγεται κάπως, διευκρινίζω:)…και εγώ είμαι ρατσίστρια με μια συγκεκριμένη μειονότητα και το παλεύω…γιατί ξέρω ότι είναι άδικο, γιατί δεν θα μου άρεσε να σκέπτεται κάποιος για μένα έτσι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
έχω χρόνια που έχω αποδεχτεί αυτό που λες Ρουμάνα μου...
παρόλα αυτά... το κούμπωμα, ο φόβος, ο ίδιος ο ρατσισμός παραμένει μέσα μου όσο κι αν το παλεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Είναι γεγονός βέβαια ότι αν κάνουν το ίδιο "έγκλημα" ένας ξένος κι ένας Έλληνας, ο Έλληνας θα έχει καλύτερη αντιμετώπιση.
Γιατί απλά είναι "ο δικός σου" άνθρωπος
Αν το παιδί σου και το παιδί του γείτονα, κάνουν την ίδια ζαβολιά... το ίδιο θα σου στοιχίσει? Μάλλον όχι...

Δεν ειναι το ιδιο, και οταν συμβει δε νομιζω να δικαιολογησεις τον Ελληνα που σε εκλεψε, απλα δε θα σου βγει αυτο το "σας ταιζω, σας ποτιζω, μας κλεβετε κι απο πανω". Που στην ουσια ειναι απλα ενα παραμυθακι που τρεφουμε οτι ειμαστε καλοι επειδη προσφερουμε δουλεια, και στην ουσια εκμεταλλευομαστε καποιον που εχει αναγκη οποιαδηποτε δουλεια.

Στο θεμα, θεωρω την ξενοφοβια ο,τι πιο κοντα στο εντελως κλειστο μυαλο. Μου φαινεται απιστευτο να χαρακτηριζεται ενας ανθρωπος μονο και μονο γιατι ΕΤΥΧΕ να γεννηθει καποια χιλιομετρα πιο μακρια απο μενα. Λες και το οτι εγω γεννηθηκα εδω το διαλεξα, και πρεπει να διαχωριζομαστε καπως κοινωνικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Και ξέρεις ποια είναι η ειρωνεία του «σε ποτίζω σε ταΐζω»? Τώρα πια εχει αλλοδαπους που δίνουν δουλειά σε αρκετους έλληνες, διότι έχουν δουλέψει σκληρά, μαζέψαμε φασουλι φασουλι και έχουν ανοίξει επιχειρήσεις οποίες δουλεύουν παρα πολύ καλά. από σουβλατζίδικα μέχρι μαγαζιά με παπούτσια και ρούχα, από καθαριστήρια αυτοκινήτων και ρούχων μέχρι εργολαβίες στην οικοδομή…

Η γενιά των 700 ευρω μπορεί να μάθει πολλά από τους αλλοδαπούς…

πιο πολύ και από το φόβο μη μας κάνουν κακό είναι ο φόβος ότι εμείς(οι 700ριδες) δεν τα καταφέραμε τοσο καλα...(τους είχαμε για πεινασμένους και τωρα εχουν επιχειρησεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
θα συμφωνησω απολυτα με κουε.
για αλλη μια φορα μαλλον :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Η γενιά των 700 ευρω μπορεί να μάθει πολλά από τους αλλοδαπούς…

πιο πολύ και από το φόβο μη μας κάνουν κακό είναι ο φόβος ότι εμείς(οι 700ριδες) δεν τα καταφέραμε τοσο καλα...(τους είχαμε για πεινασμένους και τωρα εχουν επιχειρησεις)

Δε συμφωνω μ'αυτο, ουτε νομιζω οτι ο ρατσισμος σε καποιους πηγαζει απο κει, οσο απ'το οτι "φτιαχτηκαν" απο τους Ελληνες που τους εδωσαν δουλεια.
Η γενια των 700 δεν φταιει σε τιποτα γι'αυτη την πραγματικοτητα, απλα ετσι ειναι τα πραγματα στην αγορα εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
χμ... καποιος που θελει χαμαλοδουλεια στο σπιτι του, παιρνει εναν αλβανο να του την κανει. η καποιον αλλοδαπο τελοσπαντων.
δεν παιρνει ελληνα γιατι δεν τον βρισκει? η δεν παιρνει γιατι ξερει οτι τετοιες δουλειες οι ελληνες δεν τις κανουν?
η μηπως, ο ελληνας ειναι αυτος που δεν παει για 30-50ε να κανει τη χαμαλοδουλεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aidyl

Νεοφερμένος

Η aidyl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
TO 2007 YΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΑΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ ΓΟΝΙΔΙΑ!

Είναι σαχλό και ανόητο (συγγνώμη αν είναι απόλυτο -που είναι...- αλλά το πιστεύω ακράδαντα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
TO 2007 YΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΑΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ ΓΟΝΙΔΙΑ!

Είναι σαχλό και ανόητο (συγγνώμη αν είναι απόλυτο -που είναι...- αλλά το πιστεύω ακράδαντα)...
Πιστεύω πως είναι θέμα συνθηκών ζωής και όχι των γονιδίων. :)

Αν πάρεις έναν άνθρωπο με εγκληματικά γονίδια - όπως λες- από τη στιγμή που θα γεννηθεί και τον εντάξεις σε μία πολιτισμένη κοινωνία, πιστεύεις ότι θα καταλήξει εγκληματία;




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αν πάρεις έναν άνθρωπο με εγκληματικά γονίδια - όπως λες- από τη στιγμή που θα γεννηθεί και τον εντάξεις σε μία πολιτισμένη κοινωνία, πιστεύεις ότι θα καταλήξει εγκληματία;
Ε μα.... Αν ήταν έτσι τότε να βάζαμε στις φυλακές να μικρά παιδιά. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top