Windows Live Messenger (WLM) 2011

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χθες, 25 Μαρτίου του 2010, διέρρευσε μια Beta έκδοση του Windows Live Messenger που θα παρουσιαστεί μαζί με το "Windows Live Wave 4", δηλαδή με τις εικαστικές και όχι μόνο αλλαγές που ετοιμάζει η Microsoft για την πλειοψηφία των δικτυακών της υπηρεσιών (π.χ. Hotmail) .

Δεν συστήνω σε κανέναν δοκιμάσει ακόμη την νέα έκδοση, εκτός ότι είναι Beta και πολλά feature δεν λειτουργούν, η έκδοση αυτή απευθύνεται μόνο στους beta testers της Microsoft και οι υπόλοιποι δεν μπορούν να συνδεθούν στους servers με την έκδοση αυτή.

Λοιπόν οι πρώτες εντυπώσεις είναι ιδιαιτέρα θετικές παρόλο που οι περισσότερες αλλαγές που πρόσεξα είναι στην εμφάνιση. Καταρχάς αυτή την φορά κάνουν διάφορα εικαστικά παιχνιδάκια με της τυπογραφία και το αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερα sic! Δείτε για παράδειγμα πως εφαρμόζεις φίλτρα στην λίστα επαφών.
WindowsLiveMessenger2010_1.png

Η Δεύτερη ριζική αλλαγή είναι ο τρόπος που εμφανίζονται οι επαφές. Αρκετά διαφορετικός ε; Στα αριστερά είναι οι επαφές ενώ στα δεξιά διαφορά "σημαντικά γεγονότα" από τα Live Profiles.
WindowsLiveMessenger2010_2.png
Βέβαια υπάρχει η επιλογή για το παλιό σχεδιασμό, αλλά προσωπικά προτιμώ το καινούριο

Δυο άλλες σημαντικές αλλαγές είναι οι καρτέλες και η δυνατότητα σύνδεσης με το facebook. Προφανώς θα λειτουργεί ως ένας ακόμη client. Ωστόσο μου αρέσει η ιδέα να έχω στο facebook μαζί με το msn, εξάλλου παρόμοιας σοβαρότητας δίκτυα είναι.

Στην έκδοση Windows Live Messenger 2010 όμως θα πρέπει να αποχαιρετήσουμε και τα all time classic smilie. Τα νέα smilie είναι αυτά:
WindowsLiveMessenger2010_3.pngWindowsLiveMessenger2010_4.png

Ωστόσο από την νέα έκδοση δεν έλειψε η καλύτερη ενσωμάτωση με τα Windows 7
WindowsLiveMessenger2010_5.png
Αυτό σημαίνει ότι πολύ πιο εύκολα μπορείτε να αλλάζετε το status σας στο msn!

Αν και πλέον χρησιμοποιώ κυρίως Skype, νομίζω ότι το Windows Live Messenger 2010 είναι μια ενδιαφέρουσα εκδοχή για ΙΜ. Ειδικά αν η Microsoft αναβαθμίσει την ποιότητα των servers της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ωραιο φαινεται!!! Η αληθεια ομως ειναι οτι το msn εχει χαλια ποιοτητα εικονας και ηχου. Δεν μπορεις να μιλησεις σαν ανθρωπος με webcam χωρις να κολλησει εστω και για λιγο. Ελπιζω να το βελτιωσουν και σε αυτον τον τομεα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ποτέ θα κυκλοφορήσει κανονικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα, αλλά αν κρίνω από τα bugs ... μάλλον θα αργήσει κανέναν 3 μήνο :P
Υπάρχουν λειτουργίες, που απλά δεν έχω τις έχουν προγραμματίσει να κάνουν κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κυκλοφόρησε η επίσημη beta: https://explore.live.com/windows-live-essentials-beta

Κάτι αρκετά ενδιαφέρον, η Microsoft πότε δεν έδωσε λεπτομέρειες για τον server που κρύβεται πίσω από τον Messenger, παρά μόνο το 1999 όπου έδωσε ακόμη και το source της τότε έκδοση, με αποτέλεσμα να ξεφυτρώσουν πολλοί εναλλακτικοί clients. Ωστόσο αυτή η έκδοση εδώ και ένα χρόνο έχει απαγορευτεί να έχει πρόσβαση στις υπηρεσίες Live.

Ωστόσο για καλή τύχη των developers, η επικοινωνία μέσω του Live Messenger ΔΕΝ είναι κρυπτογραφημένη και με την χρήση ενός απλού Packet Sniffer είναι αρκετό να μάθουν όσα χρειάζονται για την κατασκευή ενός εναλλακτικού client.

Ωστόσο αυτό σημαίνει ότι σε δημόσια Wifi spot, είναι αρκετά εύκολο για κάποιο πληροφοριακό να μας παρακολουθήσει το τι κάνουμε στο Messenger. Για αυτό προσοχή αν στον κύκλο σας έχετε nerd πτυχιούχους πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Πολύ καλό φαίνεται!

Προσπάθησα να το κατεβάσω, αλλά αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα. Ενώ το πακέτο δείχνει να εγκαθιστάται κανονικά, όταν πάω να κατεβάσω το άλλο πρόγραμμα στο οποίο διαλέγεις τι θες να εγκαταστήσεις, μετά από λίγο μου εμφανίζει το σφάλμα " Η Εφαρμογή "Τάδε" σταμάτησε να λειτουργεί ". Αυτό συμβαίνει όταν ξετικάρω όλα τα προγράμματα και επιλέγω μόνο τον Messenger.

Υ.Γ:
@Exposed_Bone
Υπάρχει ένα λάθος στο πρώτο post. Ενώ η ημερομηνία συγγραφής είναι 26-3-10 εσύ γράφεις "Χθες, 25 Μαρτίου του 2009" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Το δοκίμασα,αλλά προτιμώ τον παλιό..Δε τον βρίσκω εύχρηστο.Τον κάνω uninstall...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Το δοκίμασα,αλλά προτιμώ τον παλιό..Δε τον βρίσκω εύχρηστο.Τον κάνω uninstall...

Η μόνη διαφορά που βρήκα εγώ σε σχέση με τον παλιό είναι ότι τα κουμπάκια είναι σε άλλη μεριά. Κατά τ'άλλα είναι ωραίος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Το screen name είναι συνδεδεμένο με το όνομα που έχεις στο hotmail -ΜΕΓΑΛΗ βλακεία.
Downgrading to the previous version.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Να θυμίσω ότι η Microsoft έχει μια τάση μετά από κανένα χρόνο, να κόβει την πρόσβαση σε παλιές εκδόσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να θυμίσω ότι η Microsoft έχει μια τάση μετά από κανένα χρόνο, να κόβει την πρόσβαση σε παλιές εκδόσεις
Ε βέβαια, επειδή η Microsoft ξέρει καλύτερα τις δικές μας ανάγκες από ό,τι εμείς.
Αλλά δεν 'πα να έχει και ολόκληρο το δίκτυο της ΔΕΗ, εγώ πάντως μια χαρά χρησιμοποιώ την έκδοση 8.5 όοοταν μπαίνω στα windoze.


Προσωπικά θεωρώ εντελώς άθλιες όλες τις εκδόσεις από το 2009 και μετά. Μπλέκουν και αλλάζουν θέση στα features και μονίμως το κάνουν όλο και πιο βαρύ. :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εμενα μου αρεσε ο καινουριος (συνηθως μου αρεσουν τα καινουρια πραγματα :P). Τα updates τα βρισκω χρησιμα, επισης μου αρεσει που μπορεις να το συνδεσεις με fb, flickr, photobucket, κτλ. Μου αρεσει ακομα η καινουρια λιστα που δειχνει τις επαφες μου πιο συγκεντρωμενες, το κουμπακι για να στειλεις email στο παραθυρο με το ατομο που μιλας, τα tabbed conversations. Αυτα που δεν μου αρεσουν ειναι τα privacy settings. Επισης δεν μου αρεσει που χρησιμοποιει το ονομα σου αντι για καποιο screen name. Αυτο λυνεται βεβαια αλλαζοντας το ονομα σου. Αλλα το χειροτερο ειναι οτι πρεπει να πας στα privacy settings να περιορισεις ποιοι βλεπουν καποια πραγματα για σενα και στην τελικη με ρωτησαν αν θελω να εχω profile στο site τους; Εναν messenger θελω να επικοινωνω με φιλους και γνωστους και οχι κατι παρομοιο με το fb. Το να μπορεις να το συνδεσεις με το fb ειναι αλλη ιστορια. Υποθετω πως καποια στιγμη θα μας τον "επιβαλλουν" γιατι ειναι εντελως διαφορετικος με τα υπλοιπα versions. Ισως τελικα να ηρθε η ωρα να γινω μονιμη στο skype που ειναι πολυ καλυτερο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Έχω την καινούρια έκδοση του windows live messenger εδώ και κάνα δίμηνο. Η αλήθεια είναι ότι από την αρχή υποψιάστηκα ότι ίσως να είναι ολίγον τι μπαρούφα, αλλά τελικά την κράτησα και στο τέλος την συνήθισα.

Το μόνο μου πρόβλημα αυτή την στιγμή είναι ότι δεν μπορώ να δεχτώ φωτογραφίες. Δηλαδή, προσπαθούν να μου στείλουν αλλά δεν τους αφήνει ούτε με αντιγραφή κι επικόλληση ούτε με drag & drop.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αυτό είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημά της νέας έκδοσης... :(

Το screen name είναι συνδεδεμένο με το όνομα που έχεις στο hotmail -ΜΕΓΑΛΗ βλακεία.
Downgrading to the previous version.

Κατα τ'αλλα τον συνηθίζεις μετά από λίγο και δεν αισθάνεσαι την διαφορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lucky sunray

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lucky sunray αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,441 μηνύματα.
Επαναφερω το θεμα με μια απορια...
Λοιπον υπαρχει περιπτωση καποιος να εχει το 2011 και να μην μπορει να δει στην λιστα των επαφων καποιον αλλον που εχει την εκδοση του 2009 ;:confused: Τι μπορουμε να κανουμε τοτε,για να αποφυγουν να κατεβασουν και οι δυο την ιδια εκδοση;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κάντε delete και δυο την επαφή του άλλου και κάντε μετά ξανά add.
Αλλά αργά ή γρήγορα οι ασυμβατότητες με τον client 2009 θα αυξάνονται. Σαν service το WLM έχει αλλάξει πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Το msn του 2011 γιατί <<κολλάει>> υπερβολικά; Υπάρχει κάποιος τρόπος για να αποφευχθεί αυτό;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το msn του 2011 γιατί <<κολλάει>> υπερβολικά; Υπάρχει κάποιος τρόπος για να αποφευχθεί αυτό;:)
Υπάρχει: με απεγκατάσταση.


There's not much you can do. Καθάρισε καμιά registry ή κάνε κάνα format.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Υπάρχει: με απεγκατάσταση.


There's not much you can do. Καθάρισε καμιά registry ή κάνε κάνα format.

Ok, thanks Γιώργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,

Ξέρει κανείς που θα βρω μία φωτογραφία που έβγαλα με την webcam στο messenger μέσα στον υπολογιστή μου σαν αρχείο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top