Με το ζόρι να με πάρουν να φύγω...

Tsakitsan

Νεοφερμένος

Ο Tsakitsan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είμαι γεννημένος 14/9 το 1995 και φυσικα ειμαι ανήλικος. Ο πατέρας μου έχει φύγει γερμανία για να πιασει δουλειά και απο οτι φαίνετε βρηκε μια μόνιμη. Τώρα θελει να μας παρει ολους να μεινουμε μαζι του, και εμενα και την μανα μου. Η μητερα μου λοιπον δεν εχει προβλημα να παει αλλα εγώ εχω! Εχω εδω τους φίλους μου και το σχολειο μου το οποιο θελω να τλειωσω επειδη δεν θα τα βαλω περα στην γερμανια. Είμαι στην μέση της δευτερας λυκειου. Και ηθελα να ρωτησω τι δικαιωματα εχω εγω που θελω να μείνω εδω? μπορει να με παρει με το ζόρι? Με την συζητησει λογω του χαρακτηρα του πατερα μου αδυνατο να βρεθει λυση. Βοηθηστε με παρακαλω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Αδερφε πηγαινε στη γερμανια ειναι καλυτερα απο εδω.

Θα φας μια ψυχρολουσια 3-4 μηνες αλλα μετα θα εισαι καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αδερφε πηγαινε στη γερμανια ειναι καλυτερα απο εδω.

Θα φας μια ψυχρολουσια 3-4 μηνες αλλα μετα θα εισαι καλυτερα.

Εντελος λαθος λογικη... Ποτε δεν ξερεις τι επιφυλασει το μελλον του καθενος... Ιδικα αν μιλαμε για σημερινα δεδομενα, δεν ξερεις τι γινετε σ 5-6 χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
έχεις την παρέα σου και μπλα μπλα μπλα...
την παρέα σου μπορείς να την έχεις σήμερα... αύριο όμως; Ξέρεις, πολλές φορές οι φιλίες χάνονται...
ακολούθησε λοιπόν την οικόγενεια σου και σταμάτα να τους σκοτίζεις με εφηβικές ανοησίες. Αρκετά περνούν και αυτοί με την μετανάστευση. Αν για σένα είναι δύσκολο να ξενιτευτείς, γι' αυτούς είναι 1000 φορές πιο δύσκολο.
Όσο για τις παρέες.... δεν θα πας σε ακατοίκητη χώρα, ούτε σε χώρα χωρίς σχολεία... μια χαρά παρέες θα κάνεις και μια χαρά θα περάσεις στα γερμανικά σχολεία.

ΥΓ: σου μιλάει άτομο που έφυγε στο εξωτερικό στα 17.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Είμαι γεννημένος 14/9 το 1995 και φυσικα ειμαι ανήλικος. Ο πατέρας μου έχει φύγει γερμανία για να πιασει δουλειά και απο οτι φαίνετε βρηκε μια μόνιμη. Τώρα θελει να μας παρει ολους να μεινουμε μαζι του, και εμενα και την μανα μου. Η μητερα μου λοιπον δεν εχει προβλημα να παει αλλα εγώ εχω! Εχω εδω τους φίλους μου και το σχολειο μου το οποιο θελω να τλειωσω επειδη δεν θα τα βαλω περα στην γερμανια. Είμαι στην μέση της δευτερας λυκειου. Και ηθελα να ρωτησω τι δικαιωματα εχω εγω που θελω να μείνω εδω? μπορει να με παρει με το ζόρι? Με την συζητησει λογω του χαρακτηρα του πατερα μου αδυνατο να βρεθει λυση. Βοηθηστε με παρακαλω..
:P
πρώτα από όλα είσαι ανήλικος και δεν μπορείς σύμφωνα με το νόμο να κάνεις του κεφαλιού σου (αν θελεις να κάνεις αυτοσυντηρίσου μόνος σου) πολλοί το έχουν κάνει (τον καιρό μας όμως είναι δύσκολο). Δε φταίει ούτε η μαμά σου ούτε ο μπαμπάς σου.
:P
Είσαι απίστευτα τυχεράκιας. Ο λόγος; Δε θα χρειαστείς να αφήσεις τπτ πίσω. Σε 2 χρόνια θα δώσεςι πανελλαδικές αλλά δε θα δώσεις με τους Ελληνες κατοίκους αλλά με την ομογένεια που οι εξετάσεις είναι απλά γελοίες και ο ανταγωνισμός της πλάκας (με 14 παιρνάς ιατρική) και εξετάζεσαι σε λίγα μαθήματα.

Συνεπώς :) :) :) :) με δεδομένο ότι πηγαινες μεχρι τωρα σε ελληνικό σχολείο έχει μάθεις να μιλάς και να έχεις καλό συντακτικό και έχεις την ελληνική μητρική σου γλωσσα (οι πανελληνιες θα είναι για σένα ένα παιχνίδι και όχι ένα μαρτύριο που είναι για έμας εδώ).

18 χρονό λοιπόν ερχεσαι εδώ και σπουδάζεις οτι γουστάρεις (ιατρική, ημμυ, νομική, κ.ο.κ.). Θα είσαι πάλι με τους φίλους σου και θα κάνεις νέους και τελειώνοντας θα έχεις και μια διέξοδο στο εξωτερικό (δε θα σε νοιάζουν τα εξοδα των πρωτων μηνών ούτε η χρεωκοπεία της Ελλάδας.


Είσαι απίστευτα τυχερός και μακάρι να είχα και εγώ την τύχη σου στην ηλικία σου ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Να πάει λέει ένας Έλληνας σήμερα στη Γερμανία και θα περάσει καλά λέει...:hmm:

Ναι, με την προπαγάνδα των γερμανικών ΜΜΕ που έχει γίνει τόσον καιρό, ότι είμαστε τεμπέληδες, άχρηστοι, ζούμε με τα λεφτά των Γερμανών, εις βάρος των παιδιών τους, είμαστε παράσιτα της Ευρώπης κλπ, το πιθανότερο είναι να δεχτείς κοινωνικό ρατσισμό κι αποκλεισμό. Καλά πάντως ως γκασταρμπάιτερ δεν πρόκειται να περάσεις. Ψάχνουν και στη Γερμανία για φτηνούς εργαζόμενους και ήδη 7,5 εκατομμύρια Γερμανοί εργαζόμενοι δουλεύουν με περίπου 400 ευρώ. Λες να δούνε με καλό μάτι έναν ξένο και μάλιστα "βρωμοέλληνα" να έρχεται να τους πάρει τις θέσεις εργασίας;

Τέλος, άσχετα με τα παραπάνω, η κοινή λογική λέει ότι ΔΕΝ παίρνεις ένα παιδί που βρίσκεται στα μέσα της Β' Λυκείου να του αλλάξεις σχολικό περιβάλλον, πόσο μάλλον χώρα και γλώσσα στην οποία θα ολοκληρωθεί η εκπαίδευσή του. Μέχρι να προσαρμοστεί το παιδί στο νέο περιβάλλον, ήδη θα έχει μείνει πίσω από κάθε άποψη. Εάν είχε τελειώσει το σχολείο και πήγαινε εκεί για να σπουδάσει, το συζητούσαμε, μιας και τα όσα έγραψα παραπάνω ίσως και να είναι υπερβολικά, σίγουρα πάντως στηρίζονται σε κάποια υπόθεση, την οποία δεν έχω ελέγξει από κοντά, οπότε θα μπορούσε να πει κανείς ότι στην πράξη ίσως τα πράγματα να είναι καλύτερα από ό,τι λέω. Στην κατάσταση που βρίσκεσαι σήμερα όμως αδελφέ, νομίζω ότι η μετακίνηση στη Γερμανία δεν είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.

Θέλω πάντως να σου πω ότι οι γονείς σου κάνουν ό,τι κάνουν με γνώμονα τα καλό σου, ακόμη κι αν οι τραγικές συνθήκες στις οποίες βρισκόμαστε έχουν ωθήσει όσους από εμάς έχουμε παιδιά σε απελπισία και σε απεγνωσμένες προσπάθειες εξεύρεσης μια κάποιας λύσης κυρίως γι' αυτά. Είναι κρίμα που ο Έλληνας έχει πειστεί ότι η χώρα του είναι τελειωμένη, όμως σε μεγάλο βαθμό αυτό φαίνεται ότι είναι αλήθεια, εκτός κι αν όλοι εμείς οι υπόλοιποι αποφασίσουμε να κάνουμε μια πραγματική Ελληνική Επανάσταση, πράγμα όμως που σημαίνει ότι έτσι κι αλλιώς, εάν δεν φύγεις σήμερα, θα περάσεις κι εσύ δια πυρός και σιδήρου. Στη χώρα μας η σύγκρουση είναι πλέον αναπόφευκτη. Γι' αυτόν το λόγο, πρέπει να σφίξεις την καρδιά σου, εάν θέλεις να γλιτώσεις τις συνέπειες του πολέμου που έρχεται. Ίσως μια μέρα ευγνωμονείς τον αδιάλλακτο πατέρα σου για την απόφασή του. Ο σώζων εαυτόν σωθήτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τέλος, άσχετα με τα παραπάνω, η κοινή λογική λέει ότι ΔΕΝ παίρνεις ένα παιδί που βρίσκεται στα μέσα της Β' Λυκείου να του αλλάξεις σχολικό περιβάλλον, πόσο μάλλον χώρα και γλώσσα στην οποία θα ολοκληρωθεί η εκπαίδευσή του. Μέχρι να προσαρμοστεί το παιδί στο νέο περιβάλλον, ήδη θα έχει μείνει πίσω από κάθε άποψη. Εάν είχε τελειώσει το σχολείο και πήγαινε εκεί για να σπουδάσει, το συζητούσαμε, μιας και τα όσα έγραψα παραπάνω ίσως και να είναι υπερβολικά, σίγουρα πάντως στηρίζονται σε κάποια υπόθεση, την οποία δεν έχω ελέγξει από κοντά, οπότε θα μπορούσε να πει κανείς ότι στην πράξη ίσως τα πράγματα να είναι καλύτερα από ό,τι λέω. Στην κατάσταση που βρίσκεσαι σήμερα όμως αδελφέ, νομίζω ότι η μετακίνηση στη Γερμανία δεν είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.
Μα το παιδί δεν έχει επιλογή να κάνει οτιδήποτε αναγκαστικά θα ακολουθήσει.
Επίσης θα πάει σε σχολείο της ομογένειας (με Ελληνες θα κάνει περοσσότερο παρέα)
Και σε 2 χρόνια μπορεί να σπουδάσει οτι θέλει εδώ στην Ελλάδα (χωρίς έξοδα αν έχει ήδη σπίτι αγορασμένο ζει και με το ενοίκιο μια χαρά)

Δε θα μεινει πίσω σε κάθε περίπτωση μόνο θετική θα είναι η κίνηση του αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Και δεν μου λες ρε Φόκο μου παλικάρι μου, τι ακριβώς θα κερδίσει ο φίλος μας εάν φύγει σήμερα για τη Γερμανία κι έρθει πίσω στην κατεστραμμένη και πτωχευμένη Ελλάδα μετά από δύο χρόνια για να σπουδάσει; :confused:

Η υψηλή τέχνη της αντίφασης, για να λες πολλά, χωρίς να λες τίποτε. Κλασικός Πασόκος αδελφέ, κλασικότατος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Λοιπόν ακού, ένας φίλος μου, από την παρέα μου, έφυγε από Ελλάδα τον Σεπτέμβρη και πήγε όπως κι εσύ στην Γερμανία. Μιλάει με όλους μας από skype,δεν έχει χαθεί με κανέναν μας και κάνει και μια πολύ καλύτερη ζωή απο εμάς. Έχει κάνει κι εκεί τις παρέες του και είναι όλα εντάξει. Να πας , είναι καλύτερα. Και να ξέρεις ότι οι αληθινοί σου φίλοι από εδώ, δεν θα χαθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

telis80

Νεοφερμένος

Ο telis80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Κοιτα φιλε δν μπορεις να κανεις κατι καθοτι εισαι ανηλικος..απο κει και περα κ εμενα ο πατερας μ γεννηθηκε Αυστραλια οπου τν δεδομενη στιγμη ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα εκει...αλλα ακομα και εκει να παμε σκεψου τ μας περιμενει...τπτ! Εισαι τυχερος που μπορεις να φυγεις εκει θα χεις πολυ καλυτερη ζωη απ οτι εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Επίσης, αν πας σε ελληνικό σχολείο στην Γερμανία, θα είναι εκεί μόνο Έλληνες και θα δώσεις Πανελλήνιες με 50% .. Δηλαδή αν γράψεις 12.000, θα έχεις 18.000..Ουσιαστικά περνάς όπου θες με ελάχιστη προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Και δεν μου λες ρε Φόκο μου παλικάρι μου, τι ακριβώς θα κερδίσει ο φίλος μας εάν φύγει σήμερα για τη Γερμανία κι έρθει πίσω στην κατεστραμμένη και πτωχευμένη Ελλάδα μετά από δύο χρόνια για να σπουδάσει; :confused:

Η υψηλή τέχνη της αντίφασης, για να λες πολλά, χωρίς να λες τίποτε. Κλασικός Πασόκος αδελφέ, κλασικότατος...
Μα είπα καθαρά τι θα κερδίσει. Θα σπουδάσει χωρίς δίδκαστρα ότι θέλει και όταν τελειώσει αν θελει πάει Γερμανία και συνεχίζει την δουλειά του. Επειδή αγωνιστηκα πάρα πολυ καιρό με πανελλαδικές και λοιπές χαζομάρες ξοδεύοντας οι γονείς μου και στην συνέχεια εγώ λεφτά μαύρα σε καθηγητές το θεωρώ αρκετά σημαντικό η εισαγωγή στην τριτοβάθμια χωρις αυτό το μαρτύριο . Επίσης επειδή οι γονείς του θα είναι εκτός Ελλάδας δε θα έχει προβληματα που έχουν οι κάτοικοι Ελλάδα (φορολογία, απολύσεις και ένα σωρο άλλα πράγματα) οπότε και να πτωχέυση η Ελλάδα μικρό το πρόβλημα για αυτόν.

Επίσης, αν πας σε ελληνικό σχολείο στην Γερμανία, θα είναι εκεί μόνο Έλληνες και θα δώσεις Πανελλήνιες με 50% .. Δηλαδή αν γράψεις 12.000, θα έχεις 18.000..Ουσιαστικά περνάς όπου θες με ελάχιστη προσπάθεια.

Α μπράβο αυτό είπα και εγώ με 14 περνάς ιατρική ... και τα θέματα είναι πολυ πιο εύκολα από τις πανελλαδικές των κατοίκων της Ελλάδας και με δεδομενο ότι σπουδασε εδώ μέχρι τα 16 του χρόνια οι πανελλαδικες για τον φίλο θα είναι περίπατος (για ένα παιδί που έκανε δημοτικό και γυμνάσιο στην αλλοδαπή δεν είναι τόσο δύσκολο και μην ξεχνάμε ότι οι εξετάσεις αυτές είναι κατασκευασμένες για αυτά τα παιδιά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,801 μηνύματα.
Το θέμα έχει μπει στην κατηγορία "Νομικά" άρα μάλλον ο φίλος ενδιαφέρεται για μια δικηγορίστικη απάντηση. Ναι μεν είναι υπό κηδεμονία αλλά απ' την άλλη έχει και δικαιώματα που πρέπει να είναι σεβαστά. Δεν ξέρω τι ισχύει αλλά αν υποθέσουμε ότι σε ένα δικαστήριο δικαιωνόταν τότε οι γονείς του οφείλουν να πληρώσουν όλα τα έξοδα διαβίωσης μέχρι να γίνει 18 χρονών.

Ποιο το όφελος για μόλις 2 χρόνια παραπάνω στην Ελλάδα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Επίσης θα πάει σε σχολείο της ομογένειας (με Ελληνες θα κάνει περοσσότερο παρέα)

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, άκουσα πάντως πως τα σχολεία της ομογένοιας κλείνουν ένα-ένα με τη σειρά καθώς πληρώνονται απο το ελληνικό κράτος και όπως όλοι καταλάβατε... δε τους πληρώνουν ούτε αυτούς!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, άκουσα πάντως πως τα σχολεία της ομογένοιας κλείνουν ένα-ένα με τη σειρά καθώς πληρώνονται απο το ελληνικό κράτος και όπως όλοι καταλάβατε... δε τους πληρώνουν ούτε αυτούς!:mad:
ισχύει αλλά σε καμιά περίπτωση δε θα πάψει να υπάρχει σχολείο στην ομογένεια (από αυτά τα σχολεία διατηρείται το ελληνικό έθνος). Μπορεί να συμπηκνωθούν τα σχολεία να μειωθούν οι καθηγητές αλλά τα σχολεία θα συνεχίσουν να υπάρχουν. Μπορεί η εκπαίδευση να είναι κατώτερου επίπεδου σε σύγκριση με τα γερμανικά σχολεία ακόμα και τα ελληνικά της Ελλάδας αλλά αν έχεις το δικαιωμα να μπεις σε όποια σχολή θελεις χωρις κόστος δε σε νοιάζει και πολύ.

Πιστεύω ότι το διαβασμα και η πρόοδες γενικότερα εξαρτάται από τον κάθε άνθρωπο κσι μικρο ρόλο πσιχρι πλέον ο δάσκαλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Πάντως εγώ ξέρω ότι κι εμείς που είμαστε εδώ σκεφτόμαστε να φύγουμε! Αν όχι από την χώρα, τουλάχιστον από την πόλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Το θέμα έχει μπει στην κατηγορία "Νομικά" άρα μάλλον ο φίλος ενδιαφέρεται για μια δικηγορίστικη απάντηση. Ναι μεν είναι υπό κηδεμονία αλλά απ' την άλλη έχει και δικαιώματα που πρέπει να είναι σεβαστά. Δεν ξέρω τι ισχύει αλλά αν υποθέσουμε ότι σε ένα δικαστήριο δικαιωνόταν τότε οι γονείς του οφείλουν να πληρώσουν όλα τα έξοδα διαβίωσης μέχρι να γίνει 18 χρονών.

Ποιο το όφελος για μόλις 2 χρόνια παραπάνω στην Ελλάδα; :hmm:

Πολύ ωραίος συλλογισμός!! :thumbup:

Φόκο, μην είσαι τόσο σίγουρος ότι θα μπορεί να συνεχίσει τη φοίτησή του σε σχολεία ομογενών αφού πριν από λίγες μέρες διαβάζαμε ότι επειδή το Υπουργείο δεν μπορεί να τα συντηρεί αυτά θα αρχίσουν να κλείνουν το ένα μετά το άλλο.

Great Chaos έχω την αίσθηση ότι στο συγκεκριμένο θέμα είσαι κάπως ... προκατειλημμένος. Το ότι θα φύγει στο εξωτερικό δεν σημαίνει ότι θα δεχτεί κοινωνικό ρατσισμό και ... και ... και .... Εμένα τρεις φίλοι μου βγήκαν έξω φέτος και κανένας δεν έχει πρόβλημα!

Αυτό που έχω εγώ να πω είναι να είσαι δεμένος με την οικογένειά σου και να θυμάσαι ότι οι γονείς σου έχουν ως γνώμονα για τις αποφάσεις τους το δικό σας καλό. Ούτε για αυτούς θα είναι εύκολο και είναι κάπως εγωιστικό να το βλέπεις μόνο από τη δική σου πλευρά!;)
Αντί λοιπόν να σκέφτεσαι τι ενδεχομένως θα χάσεις σκέψου τι θα κερδίσεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νομικά απ' όσο ξέρω, γιατί δεν ασχολούμαι και καθόλου με το οικογενειακό δίκαιο, η γονική μέριμνα ανήκει στους γονείς μέχρι τα 18 χρόνια του τέκνου, οπότε και το τελευταίο ενηλικιώνεται.
Βρήκα τα εξής για να σε βοήθησω κάπως:

Η γονική μέριμνα έχει την έννοια της ευθύνης για την επιμέλεια και την ανατροφή του παιδιού. Ο γονέας που είναι δικαιούχος της γονικής μέριμνας έχει το δικαίωμα και την υποχρέωση να αναθρέψει το παιδί. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να λάβει σημαντικές αποφάσεις για τη ζωή του παιδιού, όπως πού θα ζήσει το παιδί και ποια θα είναι η εκπαίδευσή του. Μεγαλώνοντας, οι ανήλικοι ασφαλώς αυξάνουν την ευθύνη τους και τη σχετική εξουσία για τη λήψη αποφάσεων για ορισμένους τομείς, όπως η διαχείριση των χρημάτων τους και οι συμβάσεις εργασίας τους.

Ο γονέας δικαιούχος της γονικής μέριμνας είναι ο νόμιμος αντιπρόσωπος του παιδιού. Σε πολλές περιπτώσεις δεν επιτρέπεται στους ανηλίκους να προβαίνουν οι ίδιοι σε επίσημες πράξεις, όπως η διεξαγωγή δικαστικών διαδικασιών ή η υπογραφή μιας αίτησης για την έκδοση διαβατηρίου. Ο δικαιούχος της γονικής μέριμνας προβαίνει στις πράξεις αυτές εκ μέρους του παιδιού.

Μέχρι την ηλικία των δεκαέξι ετών, ο νόμιμος αντιπρόσωπος του παιδιού κατά κανόνα είναι επίσης υπεύθυνος για τις πράξεις του, για παράδειγμα για οποιαδήποτε ζημία μπορεί να προκαλέσει το παιδί.

Το πρόσωπο το οποίο έχει την επιμέλεια ελέγχει τα χρήματα και την ιδιοκτησία του παιδιού εκτός από το χαρτζιλίκι που ξοδεύει ο ανήλικος για τα μικροέξοδά του και οποιαδήποτε αμοιβή του.

Ο γονέας δικαιούχος της γονικής μέριμνας όπως και ο άλλος γονέας, υποχρεούται να υποστηρίξει το παιδί για τρία χρόνια μετά την ενηλικίωσή του στα 18, με άλλα λόγια μέχρις ότου το παιδί γίνει 21 ετών.

2. Κατά κανόνα ποιος έχει τη γονική μέριμνα ενός παιδιού;

Μπορεί επίσης να είναι δικαιούχος της γονικής μέριμνας πρόσωπο που να μην είναι γονέας, και ορθότερα ο όρος θα έπρεπε να ονομαστεί «γονική μέριμνα ανηλίκου». Στις Κάτω Χώρες όλοι οι ανήλικοι είναι υπό επιμέλεια, είτε από γονέα είτε από άλλο άτομο. Το δίκαιο των Κάτω Χωρών αναγνωρίζει τους ακόλουθους όρους:

Αρχή σελίδας

Η γονική μέριμνα ασκείται είτε και από τους δύο γονείς από κοινού είτε αποκλειστικά από τον ένα γονέα.

Η κοινή γονική μέριμνα ασκείται από κοινού από ένα γονέα και ένα μη γονέα. Αυτός θα μπορούσε να είναι, για παράδειγμα, ο σύντροφος του γονέα, ο οποίος φροντίζει και ανατρέφει το παιδί από κοινού με τον γονέα. Κοινή γονική μέριμνα μπορεί επίσης να ασκηθεί από κοινού από τους γονείς του παιδιού και έναν επιμελητή (θετός γονέας μη εξ υιοθεσίας).

Εάν κάποιος άλλος εκτός από τον γονέα (γονείς) έχει γονική επιμέλεια, αυτό καλείται επιτροπεία.

Επιτροπεία είναι η γονική μέριμνα που ασκείται από επίτροπο. Ο επίτροπος αυτός είναι πάντα κάποιος άλλος από τον γονέα. Η επιτροπεία μπορεί επίσης να ανατεθεί σε ειδικό ίδρυμα.

Κοινή επιτροπεία είναι η γονική μέριμνα που ασκείται από έναν επίτροπο και τον ή τη σύντροφο του/της. Και οι δύο δεν είναι οι γονείς. Ένα ειδικό ίδρυμα δεν μπορεί να ασκεί επιτροπεία από κοινού με κάποιον άλλο.

Πηγή

Δύσκολα κάποιο δικαστήριο θα σου επέτρεπε να μείνεις εδώ με δεδομένο πως θεωρείσαι ανήλικος και προφανώς δεν έχεις τα μέσα να διατρέφεις και να συντηρείς τον εαυτό σου μόνος σου. Άσε που σίγουρα οι γονείς σου κάνουν αυτό που θεωρούν καλύτερο και για σένα και για εκείνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Να πάει λέει ένας Έλληνας σήμερα στη Γερμανία και θα περάσει καλά λέει...:hmm:

Ναι, με την προπαγάνδα των γερμανικών ΜΜΕ που έχει γίνει τόσον καιρό, ότι είμαστε τεμπέληδες, άχρηστοι, ζούμε με τα λεφτά των Γερμανών, εις βάρος των παιδιών τους, είμαστε παράσιτα της Ευρώπης κλπ, το πιθανότερο είναι να δεχτείς κοινωνικό ρατσισμό κι αποκλεισμό. Καλά πάντως ως γκασταρμπάιτερ δεν πρόκειται να περάσεις. Ψάχνουν και στη Γερμανία για φτηνούς εργαζόμενους και ήδη 7,5 εκατομμύρια Γερμανοί εργαζόμενοι δουλεύουν με περίπου 400 ευρώ. Λες να δούνε με καλό μάτι έναν ξένο και μάλιστα "βρωμοέλληνα" να έρχεται να τους πάρει τις θέσεις εργασίας;

Το τι λένε στα ΜΜΕ της Γερμανίας δε σημαίνει ότι και ο γερμανικός λαός είναι έτσι. Έχουν φύγει στην Γερμανία 3 γνωστοί μου τον τελευταίο χρόνο και κανείς δεν έχει αντιμετωπίσει τέτοιου είδους κοινωνικά προβλήματα. Όσους Γερμανούς γνωρίζω, κανείς δεν μου έχει δείξει κάτι αρνητικό, ούτε καν μου έχουν αναφέρει για την κρίση στην Ελλάδα :confused: Νομίζω πως ο γερμανικός λαός είναι αρκετά παρεξηγημένος :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Κοίτα ξέρω ότι σου φαίνεται παλούκι το να σηκωθείς να φύγεις και να πας σε μια ξένη γλώσσα όπου δεν ξέρεις κανέναν και τίποτα όμως...πιστεψέ με θα σ αρέσει!!!οπουδήποτε και να πήγαινες θα ήταν σχεδόν το ίδιο με μόνο extra πρόβλημα αυτό της γλώσσας(btw δεν μας έχεις αναφέρει αν ξέρεις γερμανικά)
Μετά από λίγο καιρό θα έχεις πολλούς γνωστούς και φίλους και κανένα πρόβλημα..Τους παλιούς σου φίλους δεν θα τους χάσεις αν είναι πραγματικοί...Οκ θα αλλάξει κατά πολύ η καθημερινότητά σου αλλά αυτό μπορεί να είναι μόνο για καλό...Και στην τελική αν δεν σ αρέσει παίρνεις τα μπογαλάκια σου και γυρνάς Ελλάδα μετά απο 2 χρονάκια
Δες το έστω σαν μια ευκαιρία να αλλάξεις παραστάσεις και να γνωρίσεις επί της ουσίας μια τελείως διαφορετική νοοτροπία...Κοίτα αν οι γονείς σου το έχουν πάρει απόφαση δεν μπορείς να κάνεις κάτι οπότε προσπάθησε να δεις τη θετική πλευρά σε αυτό!
Μια μετακόμιση δεν είναι εύκολο πράγμα ειδικά αν συνοδεύεται και από μετανάστευση αλλά οκ δεν είναι και το τέλος του κόσμου...Κάτι ξέρω κι εγώ που στο λέω ;)
Μετά από λίγο θα συνηθίσεις και θα σου αρέσει οπότε προσπάθησε να μην πλακώνεσαι όλη μέρα με τους γονείς σου χωρίς κανένα απολύτως όφελος και προσπάθησε να καταλάβεις πως ότι κάνουν το κάνουν για το καλό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top