Έλληνες hackers χτύπησαν site της FYROM

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σε "αντίποινα" των χτυπημάτων Σκοπιανών χάκερς σε ιστοσελίδες Ελληνικών εταιρειών αλλά κυρίως στο χτύπημα των Σκοπιανών στην ιστοσελίδα της Περφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, η "Ελληνική Χάκιγκ Σκηνή" χτύπησε τo μεγάλο site kanal4.com.mk της FYROM.

Το κείμενο που δημοσίευσαν:
Αρχική Δημοσίευση από Greek Hacking Scene:
Η σημερινή Ελλάδα είναι απλά ένα ενδιάμεσο στάδιο για κάτι σπουδαιότερο. Από τότε εώς σήμερα μπορεί να άλλαξε η τεχνολογία και το πως δείχνουν τα πράγματα γύρο μας όπως και η επικοινωνία. Από τότε όμως εώς σήμερα δεν άλλαξε καθόλου ο πολιτισμός και η εξέλιξη. Από τότε εώς σήμερα ο πολιτισμός έμεινε στάσιμος, και οι εξελίξεις στον τρόπο ζωής είναι αυτές που εφευρεθήκαν κατά της Ελληνιστικής και Βυζαντινής περιόδου, όπως και ο πολιτισμός. Ο Έλληνας ανέβηκε επίπεδο και έγινε Ρωμιός (και μην συνχέεται το Ρωμιός με το Ρωμαίος όπως επίσης μην διαφοροποιήτε το Έλληνας με το Ρωμιός μιάς και είναι το ίδιο, απλά έτσι προσδιορίζετε η εξέλιξη του Ελληνισμού στην πάροδο του χρόνου), αυτό είναι εξάλλου αυτό που κάνει τον Έλληνα, να μπορεί να εξελίσσετε στο χρόνο, και αυτό έγινε. Οι σημερινές εξελίξεις στο θέμα της κρίσης και όλων αυτών, είναι γνώση για το μέλλον. Είναι συσπείρωση του λαού σε όλα αυτά που μας έχουν χωρίσει, είναι το αυτονόητο του πολιτισμού που δημιουργήσαμε και διαρρέει φυσικά από τη γλώσσα. Έτσι λοιπόν πρέπει να κοιτάμε μακρυά στο χρόνο, να κάνουμε σήμερα για κάποιους άλλους αύριο, να θέλουμε την εξέλιξη και να αναπτύξουμε περαιτέρω τον πολιτισμό, όχι μόνο εθνικά, αλλά παντού, όπως κάνουμε χιλιετηρίδες τώρα. Πρέπει να καλλιεργήσουμε μια νέα γενιά που να έχει πιστεύω και ιδανικά. Μια γενιά που να μην κλαίγεται για το τι χάσαμε, αλλά μια γενιά που θα βλέπει τι είχαμε και θα θέλει να κάνει ακόμα περισσότερα.


Με τα μάτια στραμμένα στη Θεσσαλονίκη και την Κωνσταντινούπολη, η Ελλάς σχεδιάζει το μέλλον της και την εξέλιξη που επιδιώκει.


Αν θέλετε κάντε και εσείς το σωστό. Δημιουργήστε σήμερα για το αύριο. Μην παίρνετε βισματικές θέσεις γιατί τις στερείτε από κάποιον άξιο και τίμιο. Μην χρηματίζεστε αλλά αποδώστε διαφάνεια. Ανακυκλώστε, κοιτάξτε όλα αυτά που σας ενώνουν και όχι αυτά που σας χωρίζουν αν πραγματικά αξίζετε και επιδιώκετε την εξέλιξη και το κοινό καλό.

Ελλάδα σ΄αγαπώ!

Η Ελλάδα δεν είναι τα γρανάζια του κράτος, η Ελλάδα δεν είναι το πολιτικό σύστημα που δεν λειτουργεί υπέρ του λαού, η Ελλάδα είμαι εγώ! Και δεν περιμένω άλλο. Εγώ μέρα με τη μέρα διαμορφώνω το μέλλον μου μιας και δεν το κάνει η εκλεγμένη εξουσία. Εσείς; Μέσα απο την καθημερινότητα και τον τρόπο ζωής μας, μπορούμε να αλλάξουμε το μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • hacking.jpg
    hacking.jpg
    45.2 KB · Εμφανίσεις: 174
  • hacking2.JPG
    hacking2.JPG
    67.6 KB · Εμφανίσεις: 170

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πολύ ζηλεύω τον κόσμο που δεν έχει τι να κάνει και ασχολείται με μαλακίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν νομίζεις ότι είσαι λίγο ισοπεδωτικός; Μιλάμε για ένα εθνικό θέμα, δεν έχει σημασία πόσο ξεκάθαρη είναι απάντηση αλλά το ότι όσους αφορούν το θέμα είναι σε έντονους διαξιφισμούς. Μιλάμε για ένα εθνικό θέμα, που όχι μόνο το τοπίο είναι αρκετά θολό αλλά το ότι αφορά περισσότερα από ένα κράτη. Σίγουρα σε προσωπικό επίπεδο δεν θα κερδίσει κανείς τίποτα, ίσως ούτε καν σε ψυχολογικό επίπεδο και σίγουρα η παραπάνω πράξη να μην έχει κανένα αντικειμενικό αποτέλεσμα , ούτε ως μια λανθασμένη κίνηση.

Αλλά ας το δούμε ανάποδα το θέμα. Προφανώς έχουμε μια ομάδα ανθρώπων, εικάζω νεαρής ηλικίας, που για αυτούς το θέμα τους απασχολεί έντονα και όπως εξήγησα παραπάνω όχι άδικα. Αυτά τα παιδιά μάλλον έχουν καλές γνώσεις όσο αφορά τον προγραμματισμό και το www αλλά από την άλλη μπορεί να μην έχουν γνώση για το πολιτικό σύστημα και το σύστημα δικαιοσύνης, γνώσεις που λίγοι τις έχουν. Για παράδειγμα, εγώ σπουδάζω οικονομικά αλλά αν αύριο-μεθαύριο μου έρθει ένας Γερμανός εφοριακός, πιθανώς απεσταλμένος της Τροϊκας, και μου πει ότι σύμφωνα με τον τάδε νόμο του Γερμανικού συντάγματος οφείλω στην Γερμανική κυβέρνηση αυτούς τους φόρους δεν ξέρω που πρέπει να απευθυνθώ, φαντάζομαι ούτε και εσύ και μάλλον ούτε και αυτοί. Αναγκαστικά λοιπόν θα χρησιμοποιήσω τα διαθέσιμα μέσα μου και προσωπικά θα "συγχωρούσα" κάποιον συμπολίτη μου που θα χρησιμοποιούσε την γροθιά του ... στην τελική και ο Herr Finanzamt στην άγνοια μου/μας ήρθε και πάτησε.

Έτσι λοιπόν δεν έχουμε κάποιο deface κάποιου site, έχουμε μια ομάδα ανθρώπων με έντονα άγχη και ανησυχίες πάνω σε συγκεκριμένο ζήτημα με εθνικές πινελιές. Σαφώς και δεν θα κάτσω να ασχοληθώ αν το deface έχει κάποιο επιστημονικό ενδιαφέρον ή αν περνάει τα html validation που έχουν θεσπίσει κάποιος ... "ευαγγελιστής" του WideWorldWeb. Αυτό που θα κοιτάξω και θα αναγνωρίσω είναι το τι έχουν να μουν πουν αυτά τα άτομα. Ναι σίγουρα υπάρχουν και πιο ευγενικοί τρόποι να το κάνουν αυτό, βασικά υποτίθεται ότι για αυτό υπάρχουν οι αγορές και πλατείες των πόλεων αλλά εκτός ότι στις μέρες μας αυτοί οι χώροι έχουν πλέον κυρίως εμπορικό ενδιαφέρον, όλοι οι περαστικοί είναι απασχολημένοι απολαμβάνοντας τα mp3 που περάσαν πρόσφατα στο smartphone τους. Όποτε αυτό που θα δω είναι κάποια άτομα που τους απασχολεί τόσο πολύ ένα θέμα που ασχολήθηκαν τόσο πολύ ώστε να καταφέρουν να μου αποσπάσουν μερικά sec από τις συνήθειες της καθημερινότητας που στην τελική είναι κάτι σχετικά αντικειμενικά δύσκολο. Για παράδειγμα, εσύ κατάφερες όσες φορές ήθελες να αποσπάσεις από κάποιον λίγα λεπτά από την ρουτίνα του να του πεις μια ιδέα σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν νομίζεις ότι είσαι λίγο ισοπεδωτικός; Μιλάμε για ένα εθνικό θέμα
Και το ... εθνικό θέμα λύνεται βγάζοντάς την έξω και μετρώντας ποιος την έχει μεγαλύτερη; (Την ... άνεση να ρίχνει το site του άλλου)



Μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και το ... εθνικό θέμα λύνεται βγάζοντάς την έξω και μετρώντας ποιος την έχει μεγαλύτερη; (Την ... άνεση να ρίχνει το site του άλλου)
Χουχού με διαβάζεις διαγώνια; :P
Σου είχα γράψει μεταξύ των άλλων

Σαφώς και δεν θα κάτσω να ασχοληθώ αν το deface έχει κάποιο επιστημονικό ενδιαφέρον ή αν περνάει τα html validation που έχουν θεσπίσει κάποιος ... "ευαγγελιστής" του WideWorldWeb. Αυτό που θα κοιτάξω και θα αναγνωρίσω είναι το τι έχουν να μουν πουν αυτά τα άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αυτό που θα κοιτάξω και θα αναγνωρίσω είναι το τι έχουν να μουν πουν αυτά τα άτομα.
Σ' ακούω λοιπόν. Τι μήνυμα περνάνε σε σένα αυτές οι ενέργειες; Σαφώς όχι το μήνυμα των Χριστουγέννων περί αγάπης και ενότητας ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

telis80

Νεοφερμένος

Ο telis80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Καλα μην ασχολείστε καν...η GHS εχει διαλυθει εδω και πολυυυ καιρό....τα ατομα π ειναι τωρα μελη δν εχουν ΑΠΛΑ ιδέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Και το ... εθνικό θέμα λύνεται βγάζοντάς την έξω και μετρώντας ποιος την έχει μεγαλύτερη; (Την ... άνεση να ρίχνει το site του άλλου)
Μάλιστα.
Οταν κρίνεις, αναπόφευκτα κρίνεσαι!
Κρίνεσαι γι’αυτά που λες, ιδιαίτερα όμως κρίνεσαι για όλα όσα αποφεύγεις να πεις.
Αποφεύγεις να αγγίξεις την απέναντι πλευρά και όλη την προσπάθεια που κάνει για παραχάραξη της ιστορίας.

Υ.Γ. ίσως να έχεις τους λόγους σου. Αν και δεν τους θέτεις ξεκάθαρα, αφήνεις να τους εννοήσω και ως εκ τούτου σε κατανοώ απόλυτα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αποφεύγεις να αγγίξεις την απέναντι πλευρά και όλη την προσπάθεια που κάνει για παραχάραξη της ιστορίας.
Με βλέπεις να δίνω δεκάρα;


Τι μπορούν να κάνουν; Να διεκδικήσουν τα λείψανα του Μ. Αλεξάνδρου; Να διεκδικήσουν το αποκλειστικό δικαίωμα να τυπώνουν την φάτσα του σε μπλουζάκια, πέδιλα και καπελάκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Με βλέπεις να δίνω δεκάρα;


Τι μπορούν να κάνουν; Να διεκδικήσουν τα λείψανα του Μ. Αλεξάνδρου; Να διεκδικήσουν το αποκλειστικό δικαίωμα να τυπώνουν την φάτσα του σε μπλουζάκια, πέδιλα και καπελάκια;
Γειά σου Γιώργο.
Ξεκαθάρισες οτι δεν σε ενδιαφέρει το βάθος του θέματος που άγγιξες.
Ομως, είναι ένα λεπτότατο θέμα και σαν τέτοιο θα πρέπει να το προσεγγίζεις.
Αυτή την στιγμή φυτρώνουν σαν <<ραδίκια>> τα μνημεία στην Fyrom, που αφορούν την Μακεδονία που έχουμε γνωρίσει εμείς. Η διαφορά είναι ότι βλέπεις το άγαλμα του Φίλιππου περιστοιχισμένο με τις ασπίδες κα τις σάρισες και διαβάζεις τις επιγραφές, στα Ελληνικά στα Αλβανικά και στο Σλάβικο ιδίωμα που το ονοματίζουν ως Μακεδονικά.
Βεβαίως και μιλάνε για Μακεδονία του Αιγαίου και για σκλαβωμένους αδερφούς.
Είναι όμως πολύ επικίνδυνο να μιλάμε για τέτοια θέματα επιφανειακά και δίχως την απαιτούμενη πληροφόρηση.
Να είσαι καλά Μάξιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Θεματα που δεν πρεπει καν να ασχολουμαστε...πατριωτες 1000 καρδιναλιων που δεν εχουν με τι αλλο να ασχοληθουν...εξαλλου,το εθνικο θεμα για καποιους δεν ειναι ΚΑΝ σοβαρο!Πλαστογραφοι της ιστοριας και της αληθειας σε συνδyασμο με αρρωστημενα μυαλα εχουν δημιουργησει την ιδεα της ''ανωτεροτητας'' του εθνους,και καποιοι κακομοιριδες σαν αυτους καθονται και ασχολουνται!Sorry,im too busy for bullshits
Οσο για την GHS,τα ατομα που πλεον κανουν αυτες τις δρασεις ειναι μετρημενα στα δαχτυλα,εχουν παρει την αρχηγια και ουστιαστικα την διευθυνουν,απο ''ελευθερη'' και ανοιχτη που ηταν ως σκηνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Θέματα που δεν πρέπει καν να ασχολούμαστε?και τι πρέπει δηλαδή να κάνουμε να τα αφήσουμε στους μεγάλους να τα διαχειρίζονται χωρίς εμείς να έχουμε καμία ανάμειξη?καμία γνώμη?όπως έχουμε κάνει και με όλα τα άλλο θέματα?ναι η αλήθεια είναι ότι τα έχουν καταφέρει πολύ καλά και πρέπει να βασιστούμε πάνω τους...
Δεν υποστηρίζω την κίνηση του GHS καταρχάς βρήκα πολύ εθνικιστικό το κείμενό τους ωστόσο μην τα ισοπεδώνουμε όλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Γνωμη σου και απολυτα σεβαστη,απλος υπαρχουν χιλιαδες σοβαροτερα θεματα απο το να παιζουμε διαδυκτιακη κολοκυθια με θεματα εθνικου χαρακτηρα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι μπορούν να κάνουν; Να διεκδικήσουν τα λείψανα του Μ. Αλεξάνδρου; Να διεκδικήσουν το αποκλειστικό δικαίωμα να τυπώνουν την φάτσα του σε μπλουζάκια, πέδιλα και καπελάκια;
Να στο θέσω αλλιώς. Στο παιδί σου κάτσεις να του μιλήσεις για την Μακεδονία; Εγώ προσωπικά όχι, ίσως επειδή δεν νιώθω σιγουριά για τις ιστορικές μου γνώσεις. Όταν το παιδί θα δει στον χαρτί την Μακεδονία σαν όνομα χώρας, υπάρχει περίπτωση να φανταστεί το όνομα Μακεδονία ως κάτι Ελληνικό;

Προσωπικά χεσμένα τα έχω τα σύνορα. Δεν κυνηγάω credits, ειδικότερα γεωγραφικά. Άλλα δεν σε πείραξε που στο σχολείο σε ζάλισαν για το 1821, το κρυφό σχόλιο και τι ωραία που ήταν οι σχέσεις πολιτών και εκκλησίας και πόσο μεγάλη η χάρη της Εκκλησίας και μετά ανακαλύπτεις ότι κατά πάσα πιθανότητα κρυφό σχόλιο δεν υπήρχε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Κρυφό σχολειό υπήρξε.
Υπάρχουν μαρτυρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Άλλα δεν σε πείραξε που στο σχολείο σε ζάλισαν για το 1821, το κρυφό σχόλιο και τι ωραία που ήταν οι σχέσεις πολιτών και εκκλησίας και πόσο μεγάλη η χάρη της Εκκλησίας και μετά ανακαλύπτεις ότι κατά πάσα πιθανότητα κρυφό σχόλιο δεν υπήρχε ;
Erm ... όχι;;;

Τόσα και τόσα προβλήματα έχω, θα κάτσω να σκάσω για κάτι που δεν είναι και δουλειά μου;
Στην τελική, πατρίδα μου είναι ο τόπος που με φιλοξενεί, και όχι ο αφιλόξενος τόπος που γεννήθηκα και με ώθησε στην ξενιτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Θεματα που δεν πρεπει καν να ασχολουμαστε...πατριωτες 1000 καρδιναλιων που δεν εχουν με τι αλλο να ασχοληθουν...εξαλλου,το εθνικο θεμα για καποιους δεν ειναι ΚΑΝ σοβαρο!Πλαστογραφοι της ιστοριας και της αληθειας σε συνδyασμο με αρρωστημενα μυαλα εχουν δημιουργησει την ιδεα της ''ανωτεροτητας'' του εθνους,και καποιοι κακομοιριδες σαν αυτους καθονται και ασχολουνται!Sorry,im too busy for bullshits
Οσο για την GHS,τα ατομα που πλεον κανουν αυτες τις δρασεις ειναι μετρημενα στα δαχτυλα,εχουν παρει την αρχηγια και ουστιαστικα την διευθυνουν,απο ''ελευθερη'' και ανοιχτη που ηταν ως σκηνη!
Dr 17, αρχικά θέλω να εξηγήσω το γιατί σε αποκαλώ Dr 17.
Για τα 17 σου χρόνια, σου έβαλα ένα <<παρατσούκλι>> νεαρέ. Και να σου πω ότι καλή είναι η ορμητικότητα και η τάση προς ισοπέδωση, που είναι χαρακτηριστικό των νεαρών, αλλά είναι καλύτερη η σύνεση και η εστίαση της προσοχής σας στα μαθήματα σας, προκειμένου να γράψετε καλά στις εξετάσεις τον Ιούνιο του 2012.
Επίσης σου εύχομαι να περάσεις σε σχολή της αρεσκείας σου και η ενασχόληση με την πνευματική σου καλλιέργεια να δώσει πλούσιους καρπούς.

Δήλωση: δηλώνω λοιπόν, προς αποφυγή παρανοήσεων, ότι δεν διέπομαι από κανενός είδους εθνικιστική διάθεση ασχολούμενος με το συγκεκριμένο θέμα, παρα μόνο από βαθύτατη ανησυχία για την σημερινή κατάσταση που έχουν φέρει την χώρα μου.
(σε αυτή την χώρα έχω δει και ιρακινό μετανάστη τρίτης γενεάς, <<ο έχων την Ελληνικήν παιδείαν καλείται Ελληνας>>).
Και αυτή την στιγμή ακούω τον ΓΑΠ στην τηλεόραση να μιλά για ένα εθνικό σχέδιο. Σαν παράκρουση το άκουσα.
Επίσης, χαρακτηρίζω θετικότατη την ανταλλαγή απόψεων, οι οποίες όμως είναι σαφώς μακράν της πραγματικότητας.

Συνύπαρξη!

Ναι! Αυτή είναι η μια πλευρά της πραγματικότητας, που είτε το θέλουμε είτε δεν το θέλουμε (Ελληνες και Σλάβοι και κάτοικοι της Μακεδονίας και Αλβανοί και Τούρκοι και Βούγλαροι και Εβραίοι και άλλες μικρότερες ομάδες), με κοινό χαρακτηριστικό το ότι βρισκόμαστε σε χώρες των Βαλκανίων και με πρόσφατη χάραξη των συνόρων.

Συνύπαρξη!
Απαιτεί σεβασμό σε όλο το οικοδόμημα που λέγεται συντεταγμένη πολιτεία.
Επίσης απαιτεί και επαγρύπνηση σε κάθε μορφή επιβουλής της υφιστάμενης κατάστασης.

Η γνώση και ενημέρωση της κατάστασης, αποτελούν όπλα ισχυρά.
Την δε άγνοια, αποφεύγω να χαρακτηρίσω.

Υ.Γ. Dr 17, μη θαρρείς πως σε ξέχασα.:) Καλή επιτυχία στις εξετάσεις τον Ιούνιο του 2912.:)
Κρυφό σχολειό υπήρξε.
Υπάρχουν μαρτυρίες.
Σαράντος Καργάκος!
Φωτεινότατο παράδειγμα.
Μια μεγάλη μορφή με άριστη Ελληνική παιδεία.
Erm ... όχι;;;

Τόσα και τόσα προβλήματα έχω, θα κάτσω να σκάσω για κάτι που δεν είναι και δουλειά μου;
Στην τελική, πατρίδα μου είναι ο τόπος που με φιλοξενεί, και όχι ο αφιλόξενος τόπος που γεννήθηκα και με ώθησε στην ξενιτιά.
Το πρόβλημα σου είναι σοβαρότατο. Εϊναι υπαρξιακό.
Ιθάκη για εσένα δεν υπάρχει.
Πώς σου ζητάμε να κατανοήσεις την ένοια της;
Πώς θα καταλάβεις το ταξίδι για την Ιθάκη;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Σαράντος Καργάκος!
Φωτεινότατο παράδειγμα.
Μια μεγάλη μορφή με άριστη Ελληνική παιδεία.
H σύγχρονη "σκέψη" όμως απαιτεί να ακούγεται ο Ιός και όχι ο Καργάκος.
Το δυστύχημα για τον Ιό είναι ότι δεν προπαγανδίζει σε χρόνια που η πληροφορία είναι παντελώς ελεγχόμενη.
Και ως Ιό δεν εννοώ μόνο το συγκεκριμένο έμεσμα.

Στην τελική, πατρίδα μου είναι ο τόπος που με φιλοξενεί, και όχι ο αφιλόξενος τόπος που γεννήθηκα και με ώθησε στην ξενιτιά.
Famous last words.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Κρυφό σχολειό υπήρξε.
Υπάρχουν μαρτυρίες.

Δεν έχει βρεθεί ούτε μισή πέτρα κυφού σχολειού και στηριζόμαστε σε μια επιστολή ενός Κανέλλου που διατυπώθηκε το 1822, μετά δηλαδή την επανάσταση. Δεν αποκλείεται σε κάποια επαναστατημένα χωριά οι Τούρκοι να είχαν απαγορεύσει για κάποιο διάστημα τις συγκεντρώσεις στα σχολεία.

https://www.ardin.gr/node/996
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πω τι διαβάζω εδώ μέσα... Σε λίγο θα μου πείτε ότι ο Γρηγόριος Ε' καταδίκασε την επανάσταση. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top