Κοιτάζετε τον άλλο στα μάτια όταν μιλάτε;

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Μικρή δεν κοίταγα τους άλλους στα μάτια γιατί ήμουν πολύ ντροπαλή.Τώρα πάντα κοιτάω τους άλλους στα μάτια και θέλω να κάνουν και κείνοι το ίδιο. Αν και ακόμη καμιά φορά αν κοιτιέμαι με κάποιον πολύ ώρα ή έντονα, νιώθω πολύ άβολα και κοιτάω και αλλού.Έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα του ανθρώπου αλλά παίζει πολύ σημαντικό ρόλο να κοιτάζονται δύο άνθρωποι στα μάτια, όσο γελοίο και αν ακούγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alekossssss

Νεοφερμένος

Ο alekossssss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ειρηνη μονο γελοιο δεν "ακουγεται" αυτο που λες! Αυτος ο σημαντικος ρολος που ανεφερες ειναι η επαφη και η σχεση που αποκτας με καποιον κανοντας μια συζητηση! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Κάποιες φορές ναι κάποιες όχι... αναλόγος σε ποιον μιλάω, άμα μιλάω στην κολητή μου την κοιτάω στα μάτια σε μεγαλύτερους δεν συνηθίζω να τους κοιτάω στα μάτια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Βασικά όταν μιλάω με κάποιον και δεν με κοιτάει αισθάνομαι είτε ότι βαριέται ή ότι λέει ψέμματα!!:P Άρα, ακριβώς για να μη δίνω κι εγώ αυτή την εντύπωση στους άλλους, τους κοιτάω πάντοτε κατάματα! Η μόνη εξαίρεση είναι όταν έχω πιάσει κουβέντα με κάποιον και ντρέπομαι σχετικά, οπότε μου είναι λίγο δύσκολο να τον κοιτάω!:redface::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
-Το να κοιτάς τον άλλον στα μάτια όταν του μιλάς δεν είναι συνηθισμένο στο εξωτερικό, έλεγε ένας ταξιδιάρης θείος μου, δίνει επιθετική εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
-Το να κοιτάς τον άλλον στα μάτια όταν του μιλάς δεν είναι συνηθισμένο στο εξωτερικό, έλεγε ένας ταξιδιάρης θείος μου, δίνει επιθετική εντύπωση.

εν μέρει είναι σωστό αυτό που λες, αλλά όταν λέμε τον κοιτάς στα μάτια εννοούμε το να του δίνεις την αίσθηση ότι τον παρακολουθείς (και αντίστοιχα αυτός εσένα)...δεν τίθεται λόγος για επιθετικό ή επικριτικό βλέμμα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Κοιτάζω πάντοτε τον άλλον στα μάτια όταν του μιλάω. Αν φοράω γυαλιά τα βγάζω κι αν φοράει εκείνος, του ζητάω ευγενικά να τα βγάλει (αν έχω αυτή την άνεση μαζί του, βέβαια). Η μόνη εξαίρεση είναι όταν έχω κάποια όχι και τόσο καλά συναισθήματα για τον άλλον. Αν για κάποιο λόγο δεν τον πολυσυμπαθώ ή με κάνει να αισθάνομαι άβολα ή τον ντρέπομαι ή κάτι του κρύβω κλπ τότε δεν μπορώ να τον κοιτάξω στα μάτια και προτιμώ να κοιτάζω κάπου αλλού την ώρα που μιλάμε, οπότε είναι πολύ εύκολο να καταλάβει κάποιος ότι κάτι δεν πάει καλά...

Απ' την άλλη, μου αρέσει πάρα πολύ όταν ο άλλος με κοιτάζει στα μάτια όταν μου μιλάει. Νιώθω ότι δεν έχει κάτι να μου κρύψει και μπορώ να καταλάβω την αλήθεια που κρύβουν τα μάτια του, ενίοτε και τα συναισθήματά του... Εκτιμώ πολύ τους ανθρώπους που το κάνουν και τους θεωρώ πιο ειλικρινείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Παλιά δεν κοιτούσα τον άλλο στα μάτια γιατί ήμουν πολύ ντροπαλή, ακόμα και όταν αναγκαζόμουν να κοιτάξω κάποιον στα μάτια πολύ γρήγορα κοίταζα αλλού... Τώρα τον κοιτάω πάντα και θέλω να κάνει και αυτος το ίδιο. Μάλιστα καμια φορά κοιτάω τόσο πολύ που στρέφει αυτός το βλέμμα του αλλου! :) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ωραίο θέμα. :happy:
Πάντα κοιτάω τους άλλους βαθιά στα μάτια, όποιος κι αν είναι ο συνομιλητής μου, είτε είναι ένας γνωστός είτε καθηγητής. Πιστεύω ότι έτσι τους δίνω το θάρρος να μου μιλήσουνε ευθέως και φυσικά ότι τους παρακολουθώ. Δείχνω ότι δεν φοβάμαι να πω την αλήθεια. Έτσι προτιμώ να κάνει και ο συνομιλητής μου.​
Κοίτα αν έχεις γαλανά μάτια φυσικό είναι κομπλάρουν
Γαλανά μάτια έχεις ;:hmm:
Ναι, πολύ μου το έχουν πει ότι τα μάτια μου τους κομπλάρουν, αλλά και τους ζαλίζουν.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Πάντα κοιτάζω τον/ην άλλο/η στα μάτια όταν μιλάω. Το ίδιο θέλω να κάνουν και εκείνοι. Συμφωνώ με την Myrtle. Δεν νομίζω ότι μόνο τα γαλάζια μάτια ζαλίζουν ή κομπλάρουν. Πάντως το παθαίνω και εγώ με τα γαλάζια μάτια. Βέβαια άλλοι/άλλες το παθαίνουν με τα καστανά μάτια μου. Οπότε δεν έχει να κάνει με το χρώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
κ εγω παντα κοιταω στα ματια κ αν φοραει γυαλια στεγνα του λεω να τα βγαλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Κι εγώ προσπαθώ να κοιτάω τον άλλον πάντα στα μάτια αλλά από ένα σημείο και μετά αν νιώθω άβολα εστιάζω αλλού το βλέμμα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
ωραια ερωτηση!ναι παντα κοιτω τον αλλον στα ματια με εξαιρεσεις,πρωτον:οταν δεν μ αρεσουν αυτα που μου απαντουν τα ματια του συνομιλητη μου.
δευτερον:οταν αλλα μου λεν τα χειλη κι αλλα τα ματια του.τριτον:οταν μου ειναι αντιπαθης και βαρετος,δεν τον κοιταω γιατι θελω να φυγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheSwan

Νεοφερμένος

Η TheSwan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το να κοιτάς το άλλον στα μάτια, σημαίνει ότι ακόμα και στην περίπτωση που δεν τον συμπαθείς, τουλάχιστον τον σέβεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα με τα χρωματιστά μάτια. Δε με ζαλίζουν ή κάτι τέτοιο.
Για τα γυαλιά ούτε εκεί πιστεύω πως εχω. Βασικά δε θυμάμαι να μου μιλά κάποιος με γυαλιά.:P

Γυρνώ το βλέμμα αλλού σχεδόν πάντα όταν με κοιτούν στα μάτια. Νιώθω σαν να με ''διαβάζουν''.
Ενώ εγώ θέλω και κοιτώ στα μάτια τους άλλους. :P
Μπέρδεμα, ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα με τα πολύχρωμα μάτια. Δε με ζαλίζουν ή κάτι τέτοιο.
Για τα γυαλιά ούτε εκεί πιστεύω πως εχω. Βασικά δε θυμάμαι να μου μιλά κάποιος με γυαλιά.:P
Με αυτά έχεις πρόβλημα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Εννοώ τα μπλε και τα πράσινα.:P
Επειδή παραπάνω ανέφεραν ότι κάποιους τους ζαλίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Εννοώ τα μπλε και τα πράσινα.:P
Επειδή παραπάνω ανέφεραν ότι κάποιους τους ζαλίζουν.
Τα πράσινα και τα μελιά με μαγνητίζουν. :P
Βέβαια δεν είναι μόνο το χρώμα αλλά και το βλέμμα. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maryse

Νεοφερμένος

Η Maryse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Συνήθως κοιτάζω πάντα όποιον μου μιλάει στα μάτια.Μόνο αυτόν που μου αρέσει δεν μπορώ.Νιώθω οττ κοκκινίζω και χάνω τα λόγια μου...γι αυτό και όταν του μιλάω κοιτάω στο πάτωμα... :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Θεωρώ την επαφή με τα μάτια ένα από τα πιό βασικά σημεία της επικοινωνίας με κάποιον..
Όταν μιλάω με κάποιον πάντα τον κοιτάζω στα μάτια, είναι κάτι που σχεδόν απολαμβάνω!
Τις προάλλες που μιλουσα με μια φίλη που έχει σπουδάσει ψυχολογία, μας έλεγε οτι συνήθως οι άνθρωποι που αποφεύγουν την οπτική επαφή είναι ντροπαλοί ή κρύβουν κάτι.
Πάντως μου έχει τύχει πολλές φορές, ειδικά με πολύ κοντινά μου πρόσωπα να "μιλάμε" με τα μάτια στην κυριολεξία, δηλαδή με ένα βλέμμα να καταλαβαίνω τι θέλει να μου πει, ή και το αντίστροφο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top