Περί αντικειμενικότητας και ΜΜΕ

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν και μια χώρα με θεότητες υπερ της φιλοξενίας, ο ρατσισμός μας έχει ταλαιπωρήσει αρκετά. Ενίοτε έχουμε αποτελέσει θύματα ρατσισμού, άλλες φόρες έχουμε κατηγορηθεί για ρατσισμό. Προσωπικά δεν ξέρω άλλη χώρα με τόσο έντονες μεταναστευτικές κινήσεις των πολιτών της που παράλληλα δέχεται και τόσους πολλούς μετανάστες. Ωστόσο τούτο το θέμα δεν διαπραγματεύεται τον ρατσισμό.

Δείτε αυτό το video


Σίγουρα εικόνες που δεν έχω ξανά δει, τουλάχιστον όχι με την σειρά και υπό αυτό το πρίσμα. Για παράδειγμα δεν γνώριζα ότι η χρυσή αυγή πράγματι κάνει οργανωμένες επιθέσεις, φανταζόμουν για καμιά μεμονωμένη επίθεση από τα φανατικά μέλη ή για καμιά πέτρα σε πορείες προς τους αναρχικούς. Εικόνες που προβάλλονται από τα Ελληνικά ΜΜΕ. Φανταζόμουν ότι το κυριότερο πρόβλημα ενός μετανάστη στην Ελλάδα είναι το κράτος ή δυσκολία εύρεσης εργασίας.

Ωστόσο αναρωτιόμουν,
  • Πόσο αντικειμενικό είναι το συγκεκριμένο ρεπορτάζ;
  • Οφείλουν τα Ελληνικά MME να προβάλουν προβλήματα που όχι μόνο δεν αφορούν τους Έλληνες, αλλά είναι προβλήματα προκαλούν οι ίδιοι;
  • Αυτή την περίοδο η διεθνή κοινή γνώμη για την Ελλάδα μας επηρεάζει περισσότερο από πότε και μάλιστα και σε καθημερινό επίπεδο. Σαν πολίτες οφείλουμε να φροντίζουμε για αυτή ή να εναποθέτησουμε και αυτή την παράμετρο στον "αυθορμητισμό" μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Νομίζω η θέση μου ως Έλληνας της διασποράς ίσως τείνει να είναι λίγο biased και αυτό μάλλον και σε συνάρτηση με τις φιλελεύθερες πεποιθήσεις μου.

Γενικά πιστεύω ότι ή Ελλάδα πάσχει από ρατσισμό , αν και θα δεχόμουν το όρο ξενοφόβια ως πιο δόκιμο.Είναι σαφές ότι σε μια χώρα που αυτή τη στιγμή μαστίζεται από γερή οικονομικό-πολιτική κρίση να έχουμε έξαρση σε racial tensions.Αυτό το έχουμε δεί σχεδόν σε κάθε χώρα που βρίσκοταν σε δεινή κατάσταση στο παρελθόν. Οι μετανάστες ανέκαθεν ήταν και δυστυχώς θα παραμείνουν μια από τις πιο ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες διεθνώς.

Μια σημαντική μερίδα του Ελληνικού πληθυσμού δεν είναι τόσο ανοιχτή στους μετανάστες και γενικά δεν υπάρχει η νοοτροπία του '' δέχομαι'' τον μετανάστη εύκολα.Εδώ έρχεται και το θέμα της αντικειμενικότητας των ΜΜΕ που εγείρεις Παναγιώτη.Οι λίγο μεγαλύτεροι σε ηλικία θα θυμόμαστε τον παροξυσμό που είχε επικρατήσει από τα Ελληνικά ΜΜΕ την εποχή της κατάρρευσης του Ανατολικού Μπλόκ. Τότε είχαμε μια στοχευμένη αντίδραση απέναντι στους μετανάστες από την Αλβανία (με σκηνές απείρου κάλους απο τα Ελληνικά ΜΜΕ) .Εντάξει , θα μου πεί κάποιος πως είχαμε όντως ακραίες συμπεριφορές από μερίδα μεταναστών της γειτονικής χώρας , όμως αναρωτηθήτε τι επίπτωση είχαν αυτά στο παππού και στη γιαγιά σε ακριτικά χωριά ανά την επικράτεια.Θέλωντας και μη ένας φόβος ή μια γενικότερη φοβία μας προέκυψε από εκείνη την περιόδο και νομίζω με παραλλαγές μας συνόδευει μέχρι σήμερα.

Θα συμφωνήσω με την κυρία στο βίντεο πως ναί ακραίες ξενοφοβικές και ρατσιστικές συμπεριφορές δεν πρέπει να είναι επιτρεπτές σε μια καλά ευνομούμενη πολιτεία. Ως μετανάστης ο ίδιος θα ένιωθα πολύ άβολα έαν αύριο έβλεπα τέτοιες εικόνες στο Λονδίνο και στον Βρετανικό Τύπο. Το γεγονός και μόνο ότι μια πόλη 5 εκατ. ανθρώπων δεν έχει ούτε ένα Τζαμί για να εξυπηρετήσει τις θρησκευτικές ανάγκες μιας σημαντικής μειονότητας για μένα είναι απλά απαράδεκτο. Εκεί δεν είναι φυσικό να δούμε αντιδράσεις (και σωστά) από τους Μουσουλμάνους της Ελλάδας; Αυτό δε θα φέρει την ανάλογη αντίδραση από Χρυσή Αυγή κ.ο.κ ;

Σε ότι αφορά τα ερωτήματα που θέτεις...Είναι γνωστό πως το Al Jazeera έχει ένα σχετικό bias στα θέματα θρησκευτικής ελευθερίας και ρατσισμού σε ότι αφορά ειδικά Μουσουλμανικές μειονότητες.Από την άλλη δε νομίζω ότι το ρεπορτάζ δεν είναι αντικειμενικό.Αυτή τη στιγμή οι μετανάστες υποφέρουν όντως στην Ελλάδα και αυτό φρονώ έχει να κάνει με τις συγκεκριμένες προβληματικές πολιτικές της Ελλάδας σε ότι αφορά το μεταναστευτικό , την κοινωνική πρόνοια και σαφώς τις δυσμενείς οικονομικές πολιτικές που επιβάλλει πυροσβεστικά η Ελλάδα και έχει επιπτώσεις και στον εγχώριο πληθυσμό και στον μετανάστη. Είναι δυνατόν να περιμένουμε ότι θα υπάρχει ευνομία και μηδενική ξενοφοβία όταν η Ελλάδα δεν έχει μια στοιχειώδη και δημοκρατικη Μεταναστευτική Πολιτική; Όταν δεν έχει γρήγορες και εύκολες διαδικασίες αντιμετώπισης της λαθρομετανάστευσης ; Δηλαδή τι θα μου καταφέρεις υψώνοντας μου ένα τοίχος στον Έβρο εκ των υστέρων ; Περισσότερο φοβία και ξενοφοβία νομίζω..

Τέλος ναι οφείλουν να δείχνουν τα Ελληνικά ΜΜΕ τα προβλήματα που ίδιοι οι Έλληνες προκαλούν σε μετανάστες αλλά αυτό θα πρέπει να γίνεται και να εξετάζεται σε συνάρτηση με τις παθογένιες των πολιτικών της Ελλάδας απέναντι σε μια εξαιρετικά ευαίσθητη κοινωνική ομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τέλος ναι οφείλουν να δείχνουν τα Ελληνικά ΜΜΕ τα προβλήματα που ίδιοι οι Έλληνες προκαλούν σε μετανάστες αλλά αυτό θα πρέπει να γίνεται και να εξετάζεται σε συνάρτηση με τις παθογένιες των πολιτικών της Ελλάδας απέναντι σε μια εξαιρετικά ευαίσθητη κοινωνική ομάδα.
Το κράτος είτε αποδεχτεί κάποια μειονότητα είτε όχι, το τελικό feeling δεν εξαρτάται από τους πολίτες; Τι και αν το κράτος τους δώσει και πράσινη κάρτα και οτιδήποτε άλλο δικαίωμα, αν φοβούνται να βγουν έξω, ποίο το νόημα;

Για αυτό εστιάζω την προσοχή μου στα ΜΜΕ. Αν αυτά τα, υπαρκτά, προβλήματα δεν προβάλλονται όχι μόνο προκαλούν άγνοια αλλά στην περίπτωση που έβλεπα κάποια στιγμή οποιαδήποτε μειονότητα να κάνει πορεία για τον ρατσισμό μπορεί να αδιαφορούσα γιατί θα το θεωρούσα υπερβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Το κράτος είτε αποδεχτεί κάποια μειονότητα είτε όχι, το τελικό feeling δεν εξαρτάται από τους πολίτες; Τι και αν το κράτος τους δώσει και πράσινη κάρτα και οτιδήποτε άλλο δικαίωμα, αν φοβούνται να βγουν έξω, ποίο το νόημα;

Για αυτό εστιάζω την προσοχή μου στα ΜΜΕ. Αν αυτά τα, υπαρκτά, προβλήματα δεν προβάλλονται όχι μόνο προκαλούν άγνοια αλλά στην περίπτωση που έβλεπα κάποια στιγμή οποιαδήποτε μειονότητα να κάνει πορεία για τον ρατσισμό μπορεί να αδιαφορούσα γιατί θα το θεωρούσα υπερβολικά.

Ναι,οι προβληματικές πολιτικές όμως είναι αιχμή του δώρατος (δηλαδή που το πας το γεγονός ότι η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα στην Ε.Ε που δεν ξέρει τι θα πεί Πολιτικό Άσυλο ; ) . Οκ μαζί σου στο ότι η νοοτροπία είναι βαθειά ριζωμένη σε μια μερίδα αλλά αμφιβάλω ότι τοίχη στον Έβρο, ανυπαρξία μεταναστευτικής πολιτικής,καλέσματα για ποσόστωση, ανύπαρκτες δομές επαναπροώθησης λαθρομεταναστών ,αγχώδεις προτροπές προς την Ε.Ε για ενίσχυση της Frontex ύπο το καθεστώς τρομοφοβίας κ.ο.κ μπορούν να βοηθήσουν αυτό το feeling που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Έλληνας της διασποράς

...Kάτσε ρε συ Πάν. Είναι πιο γρήγορο για σένα να ταξιδέψεις από το Χίθροου στο Βενιζέλος, απ΄ότι για μένα απο το σπίτι στα κτελ και από κει στο χουριό. :confused: :worry: :confused:


Στο θέμα μας. Υπάρχουν πολύ καλύτερα ντοκυμαντέρ για το θέμα "ελληνικός ρατσισμός", όπως το πιο πρόσφατο της Δανι(μαρκι)κής τιβι, όπου ο μέσος έλληνας ρατσιστής απεικονίζεται ως γυναίκα μέσης ηλικίας. :confused: Από την άλλη, η ΝΕΤ μας παρουσιάζει ντοκυμαντέρ για την μετανάστευση, αλλά αυτά είναι σχεδόν λυρικά χωρίς να παρουσιάζουν ούτε στιγμή τις πραγματικότητες του να είσαι άνθρωπος β΄κατηγορίας (μην αντιδράσει σε αυτό κανείς, σύντομα θα το μάθουμε σε αυτή τη χώρα από πρώτο χέρι :P). Δηλαδή, ακόμα μια φορά φαίνεται, πως μέσω της τηλεόρασης, μόνο την επιφάνεια ξύνει κανείς.

Ας μην το πιάσω βέβαια το τι ξύνει κανείς μέσω ίντερνετ.
σαντ στόρι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι,οι προβληματικές πολιτικές όμως είναι αιχμή του δώρατος (δηλαδή που το πας το γεγονός ότι η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα στην Ε.Ε που δεν ξέρει τι θα πεί Πολιτικό Άσυλο ; ) . Οκ μαζί σου στο ότι η νοοτροπία είναι βαθειά ριζωμένη σε μια μερίδα αλλά αμφιβάλω ότι τοίχη στον Έβρο, ανυπαρξία μεταναστευτικής πολιτικής,καλέσματα για ποσόστωση, ανύπαρκτες δομές επαναπροώθησης λαθρομεταναστών ,αγχώδεις προτροπές προς την Ε.Ε για ενίσχυση της Frontex ύπο το καθεστώς τρομοφοβίας κ.ο.κ μπορούν να βοηθήσουν αυτό το feeling που λες.
Πάντως αυτή την στιγμή στους περισσότερους θα φαίνονταν σπατάλη η δημιουργία υποδομών (έστω και άυλων, όπως δομές επαναπροώθησης). Σήμερα για παράδειγμα γνωστό ΜΜΕ ειρωνεύονταν ότι δόθηκε σε εξωτερική εταιρία μελέτη για κάποια μικρή αναδιοργάνωση του κράτους και ότι στοίχισε τόσα ευρώ. Φαντάσου να έσκαγε μύτη, ότι το κράτος επειδή θέλει να βελτιώσει την ζωή της οποιαδήποτε μειονότητα κάνει μια δαπάνη; Άτιμη διαύγεια! :P
Ο μέσος έλληνας ρατσιστής απεικονίζεται ως γυναίκα μέσης ηλικίας. :c
Για εμένα το πιο κρίσιμο target group. Η μέση ηλικίας γυναίκας κατά πάσα πιθανότητα μεγαλώνει κάποιο παιδί (μητέρα ή γιαγιά π.χ.), άραγε τι θα διδάσκει στο παιδί; :no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top