Ρομαντισμός vs Χρήμα

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ιδεαλιστής και τίμιος μέχρι βλακείας, ρομαντικός καθόλου. Δεν μου αρέσουν τα ηλιοβασιλέματα κοντά στη θάλασσα, ούτε οι καντάδες, οι ζωγραφισμένες καρδούλες, τα αγγελάκια του έρωτα που προσφέρουν ρίγη συγκίνησης σε ποταμάκια με κελαριστό νερό ή οι όρκοι για αιώνια αφοσοίωση σε λιβάδια με λουλουδάκια. 'Ολα αυτά μου προκαλούν θανατηφόρα μελαγχολία ή βαρεμάρα κι αν μου αρέσει να χαρίζω τριαντάφυλλα, είναι από πάθος κι αληθινή αγάπη, όχι από ρομαντισμό. Ο ρομαντισμός πιστεύω ότι είναι φυγή, ένα παιδικό συναίσθημα που μεγενθύνει παράλογα αυτόν που έχεις απέναντί σου, ακόμα και τον εχθρό, ενώ μπορεί να είναι ανύπαρκτος και να σου χρειάζεται απλά ένας ρόλος θύματος ή αγίου για να νοιώσεις κάτι ή ακόμα και για να καρπωθείς εσύ ο ίδιος την εξουσία. Όπως συνέβη και με το Χριστιανισμό που καρπώθηκε την παγκόσμια εξουσία μετά από την πτώση της ρωμαικής αυτοκρατορίας, προσφέροντας ένα παγκόσμιο ρομαντικό όνειρο, αλλά τελικά τίποτα δεν άλλαξε. Κοινώς, άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς, όλα γίνονται για την κουτάλα, ρομαντικά πάντα. Θα συμβεί και στις μέρες μας. 'Ολα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν κι εμένα τα χέράκια της με λύνουν και με δένουν. Κι άμα σε λύσει κάποιος από κάποιος από ξένο πάσαλο, για να σε δέσει στο δικό του το κάνει. Λίγοι κάνουν ψυχικά ή από πραγματική καλοσύνη.
Ισως δεν έγινα κατανοητός, όταν έθετα το ερώτημα << σε ποιο βαθμό είσαι ρομαντικός>>;
Ανεξάρτητα από την ερώτηση, θα σου απαντήσω για τον εαυτό μου.
Ναι είμαι ρομαντικός, αν ρομαντικοί είναι όσοι αρέσκονται να ακούν τα νερά καθώς τρέχουν μέσα στο δάσος.
Αλλά, όταν πρόκειται για προσγειωμένες απόψεις, δηλαδή ενώ εσύ πιστεύεις ότι το χρήμα φέρει την ευτυχία, εγώ από την μεριά μου σου απαντώ ότι : την πραγματική ευτυχία δεν φέρει το χρήμα.
Ευτυχισμένος άνθρωπος, είναι αυτός που γνωρίζει τι έχει και είναι αυτάρκης με αυτό.
Γνωρίζει τι δεν έχει, π.χ. αυτοκίνητο και είναι αυτάρκης σε αυτό.
Και για να έχουν νόημα και ουσία οι ερωτήσεις. Εσύ γιατί επιλέγεις την φαινομενική έλλειψη του αυτοκινήτου ως κριτήριο;
Αναρωτήθηκες το βαθύτερο νόημα που βγαίνει από αυτή την κίνηση σου;


Υ.γ. εδώ θα τοποθετήσω μια τελεία και ο λόγος είναι γιατι αν συνεχίσω θα φαίνεται ότι έχω κάτι το προσωπικό μαζί σου, ενώ το μόνο που καταθέτω είναι απλά η διαφωνία μου σχετικά με το χρήμα. Γιατι αυτοί που το τυπώνουν, ξέρουν και να το διαχειρίζονται ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ισως δεν έγινα κατανοητός, όταν έθετα το ερώτημα << σε ποιο βαθμό είσαι ρομαντικός>>;
Ανεξάρτητα από την ερώτηση, θα σου απαντήσω για τον εαυτό μου.
Ναι είμαι ρομαντικός, αν ρομαντικοί είναι όσοι αρέσκονται να ακούν τα νερά καθώς τρέχουν μέσα στο δάσος.
Αλλά, όταν πρόκειται για προσγειωμένες απόψεις, δηλαδή ενώ εσύ πιστεύεις ότι το χρήμα φέρει την ευτυχία, εγώ από την μεριά μου σου απαντώ ότι : την πραγματική ευτυχία δεν φέρει το χρήμα.

Αν σας χάριζαν μερικά χιλιάρικα δεν θα λέγατε όχι όμως. Ευτυχία δεν πιστεύω ότι φέρνουν τα χρήματα μόνο, αλλά την φέρνουν και αυτά. Ευτυχία υπάρχει όταν είσαι οκέυ σε όσους περισσότερους τομείς γίνεται (υγεία, χρήματα, αγάπη, να μην είσαι άνεργος κλπ). 'Αρα και τα χρήματα. Αν τα χρήματα δεν είναι ευτυχία, τότε να μην δουλεύουμε, γιατί εγώ μόνο για τα χρήματα δουλεύω, για κανένα άλλο λόγο.

Ευτυχισμένος άνθρωπος, είναι αυτός που γνωρίζει τι έχει και είναι αυτάρκης με αυτό.
Γνωρίζει τι δεν έχει, π.χ. αυτοκίνητο και είναι αυτάρκης σε αυτό.

Ωραία. 'Αρα είμαι ευτυχισμένος.

Και για να έχουν νόημα και ουσία οι ερωτήσεις. Εσύ γιατί επιλέγεις την φαινομενική έλλειψη του αυτοκινήτου ως κριτήριο;
Αναρωτήθηκες το βαθύτερο νόημα που βγαίνει από αυτή την κίνηση σου;

Είναι φαινομενική η έλλειψη αυτοκινήτου, γιατί δεν έχω, αλλά και δεν μου λείπει. Απλά θεωρώ τα αυτοκίνητα περιττά για ανθρώπους που ζουν στην Αθήνα τη στιγμή που υπάρχει το μετρό παντού και είναι επιβαρυντικά και για το περιβάλλον. Ταυτόχρονα κάνω μεγάλη οικονομία και μπορώ να ξοδεύω τα χρήματα που θα πήγαιναν σε λαμαρίνες, αλλού. Τέλος, το κάνω γιατί το θεωρώ απαράδεκτα χαμηλά το επίπεδο μιας γυναίκας να μου θέτει ως όρο το αυτοκίνητο για να βγαίνει μαζί μου. 'Εχω ορκιστεί να πάρω μόνο όταν κάποια αποδείξει ότι αδιαφορεί για το αυτοκίνητο. Πάρτε το και ως μικρό τμήμα ενός ψυχολογικού τεστ στο οποίο τις υποβάλλω για να δω ταιριάζουν στην ιδιοσυγκρασία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αν σας χάριζαν μερικά χιλιάρικα δεν θα λέγατε όχι όμως. Ευτυχία δεν πιστεύω ότι φέρνουν τα χρήματα μόνο, αλλά την φέρνουν και αυτά. Ευτυχία υπάρχει όταν είσαι οκέυ σε όσους περισσότερους τομείς γίνεται (υγεία, χρήματα, αγάπη, να μην είσαι άνεργος κλπ). 'Αρα και τα χρήματα. Αν τα χρήματα δεν είναι ευτυχία, τότε να μην δουλεύουμε, γιατί εγώ μόνο για τα χρήματα δουλεύω, για κανένα άλλο λόγο.
Η λέξη ευτυχία, όσο απλή και αν φαίνεται ότι είναι, στην πραγματικότητα αναλύεται σε περισσότερες της μιας ερμηνείας.
Αυτή είναι η άποψη μου.
Ο λόγος που με κάνει να το πιστεύω αυτό είναι το γεγονός των διαφορετικών δυνατοτήτων των ανθρώπων.
Δηλαδή, ανάλογα με την δυνατότητα που έχει ο κάθε ένας να προσεγγίζει και να ανεβαίνει επίπεδα γνώσης και πνευματικής ανόδου, ανάλογη είναι και η εξήγηση που δίνει στην λέξη ευτυχία.
Ευτυχισμένος μπορεί να είναι και ένας <<πτωχός τω πνεύματι>>. Πώς μπορούμε να αρνηθούμε το γεγονός, ότι είναι ευτυχισμένος;
Αλλά, μπορούμε να πούμε ότι η λέξη ευτυχία είναι αρκετή, ως χαρακτηρισμός και να αντιπροσωπεύει αυτό που νοιώθει ένας φωτισμένος μοναχός, την στιγμή της επικοινωνίας με το Θείο; Εδώ, διακρίνω ως φτωχή την λέξη <<ευτυχία>> και αυτό γιατι αδυνατώ να δεχτώ πως αντιπροσωπεύει αυτή την κατάσταση.
Ωραία. 'Αρα είμαι ευτυχισμένος.
<<Σύ είπας.>>
Είναι φαινομενική η έλλειψη αυτοκινήτου, γιατί δεν έχω, αλλά και δεν μου λείπει. Απλά θεωρώ τα αυτοκίνητα περιττά για ανθρώπους που ζουν στην Αθήνα τη στιγμή που υπάρχει το μετρό παντού και είναι επιβαρυντικά και για το περιβάλλον. Ταυτόχρονα κάνω μεγάλη οικονομία και μπορώ να ξοδεύω τα χρήματα που θα πήγαιναν σε λαμαρίνες, αλλού. Τέλος, το κάνω γιατί το θεωρώ απαράδεκτα χαμηλά το επίπεδο μιας γυναίκας να μου θέτει ως όρο το αυτοκίνητο για να βγαίνει μαζί μου. 'Εχω ορκιστεί να πάρω μόνο όταν κάποια αποδείξει ότι αδιαφορεί για το αυτοκίνητο. Πάρτε το και ως μικρό τμήμα ενός ψυχολογικού τεστ στο οποίο τις υποβάλλω για να δω ταιριάζουν στην ιδιοσυγκρασία μου.
Dr, παρ’ όλ’ αυτά, έχω κάτι να σε ρωτήσω ακόμα.
Ζητάς να ανακαλύψεις αν η γυναίκα διαθέτει εξυπνάδα;
Και κάποιος άλλος αναζητούσε αυτό, αλλά όταν είπε ότι : «Ως άρα διά γυναικός ερρύη τα φαύλα!» εννοώντας την Εύα. Η Κασιανή τότε απάντησε εύστοχα και ευφυέστατα· «Αλλά και διά γυναικός πηγάζει τα κρείττονα» εννοώντας την Παναγία.

Αρα, ως συμπέρασμα σου λέω οτι αν μια γυναίκα βρίσκεται δίπλα σου και κάνει προσπάθειες να σε μάθει, είναι μια θετική ένδειξη. Στην σημερινή συγκυρία που ζούμε, θεωρώ ότι είναι αδιανόητο να κάνεις τέστ και αυτό γιατι θα είναι οδυνηρότατη η ζημιά που θα υποστούμε την στιγμή της ανακάλυψης. Και αυτό το λέω γιατι δεν θεωρώ σωστή την τακτική που μου γράφεις. Το κέντρο της Αθήνας, είναι απαράδεκτο. Αλλά μην ξεχνάς, ότι στο κέντρο ζεις και κινήσε επαγγελματικά. Όμως καμία δεν θα σου πει ότι μια βόλτα στην παραλιακή ή στην βουλιαγμένης, πως δεν του είναι επιθυμητή. Το αυτοκίνητο αποτελεί εργαλείο σήμερα για τον άνθρωπο και καλύτερο από την μεριά σας είναι να το βλέπετε με αυτόν τον τρόπο και όχι σαν ένα <<δόκανο για παγίδες>>.
Δεν οδηγεί σε τίποτα που να σου εξασφαλίζει την απρόσκοπτη παρουσία της γυναίκας δίπλα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν οδηγεί σε τίποτα που να σου εξασφαλίζει την απρόσκοπτη παρουσία της γυναίκας δίπλα σου.

ειδικά όταν αυτές όλες οι γυναίκες που μπλέκω είναι το αποκαλυπτικό xξς του επερχόμενου imperium προσωποποιημένες.
Αυτοκίνητο θα πάρω, έχετε δίκιο, δεν διαφωνούμε. 'Οταν βρω την κατάλληλη μάρκα....γυναίκας όμως. Στο τσακ τη γλύτωσα μερικές φορές. Δεν θα μπορώ να γλυτώνω πάντα. Ο χάρος δεν ξεγελιέται ες αεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
ειδικά όταν αυτές όλες οι γυναίκες που μπλέκω είναι το αποκαλυπτικό xξς του επερχόμενου imperium προσωποποιημένες.
Αυτοκίνητο θα πάρω, έχετε δίκιο, δεν διαφωνούμε. 'Οταν βρω την κατάλληλη μάρκα....γυναίκας όμως. Στο τσακ τη γλύτωσα μερικές φορές. Δεν θα μπορώ να γλυτώνω πάντα. Ο χάρος δεν ξεγελιέται ες αεί.
Αφού σε έπεισα να πάρεις αυτοκίνητο, να σου ευχηθώ για την <<μάρκα γυναίκας>>;
Να είναι τούρμπο; να έχει μεγάλα κυβικά; να διαθέτει μηχανισμό ΚΟΜΠΡΑ, δηλ. να πετά σαν ελικόπτερο παντός καιρού;
να είναι μικρό και ευέλικτο, δηλ. να παρκάρει παντού;.............

Αχ, Dr, Dr, μου βάζεις δύσκολα τώρα και μου δημιουργείς άλλες απορίες, όπως: αν διαθέτεις γνώσεις μηχανικές, έχει καλώς, αν όμως δεν διαθέτεις, τότε θα χρειαστείς και κανένα φίλο καλό:D προκειμένου να κάνει την δοκιμή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
19. Έχει χαθεί ο ρομαντισμός από τη ζωή μας;
- Καθόλου – έχει απλά αλλάξει το στιλ του.
Απόσπασμα από συνέντευξη του Νίκου Δήμου

Αφού όλο και περισσότεροι υποστηρίζουν ότι πλέον η κινητήριος δύναμη είναι το χρήμα και όλα γίνονται για το χρήμα και έχει χαθεί ο ρομαντισμός... μήπως αυτές οι χαραμάδες αισιοδοξίας από κάποιους ανθρώπους αποτελούν τα πρώτα σημάδια επαναπροσδιορισμού των σχέσεων, της ζωής, των αξιών και του τι εστί ρομαντισμός;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top