Πρόβλημα με το διακόπτη εκκίνησης (!)

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εδώ και κάτι μήνες έχει ένα περίεργο πρόβλημα το κουμπί που πατάω για να ξεκινήσει ο υπολογιστής. Συγκεκριμένα, ορισμένες φορές όταν πάω να τον ανοίξω, "κολλάει" μέσα (κανονικά βγαίνει έξω μετά). Τότε, ο υπολογιστής δεν ανοίγει αλλά τα led ανάβουν. Πρέπει να τον κουνήσω λίγο προς τα αριστερά (με κάποια δυσκολία) ώστε να βγει έξω, να τον ξαναπατήσω και να ανοίξει ο υπολογιστής. Αυτό συμβαίνει περίπου τις μισές φορές που πάω να τον ανοίξω.
Προσωπικά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα (άλλωστε σπανίως τον κλείνω, ώστε να χρειαστεί να τον ανοίξω μετά :D) αλλά ο φίλος μου επιμένει οτι πρέπει να το κοιτάξω διότι κάποια στιγμή μπορεί να συμβεί κάτι σοβαρό - δυό τρείς φορές έχει πέσει η ασφάλεια και έφταιγε το πολύμπριζο που έχω πάνω τον υπολογιστή, το στέρεο και μια λάμπα αλογόνου και επιμένει οτι φταίει ο υπολογιστής για αυτό - οπότε είπα να κάνω ένα θεματάκι μπας και έχει δίκιο και καμιά φορά και αυτός ο δύσμοιρος :P
Εσείς τι πιστεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ολοφάνετα έχει χαλάσει το κουμπί στο πύργο σου. Από όσο ξέρω πολύ δύσκολα μπορείς να το αλλάξεις.

Ο λόγος της ασυνέπειας με τα leds είναι ότι τα κουμπιά στα ATX towers και μετά δεν είναι διακόπτες ON/OFF για το ρεύμα όπως παλιά αλλά κάτι σαν το κουμπί στο πληκτρολόγιο σου, το οποίο το αντιλαμβάνεται η MOBO και αποφασίζει τις θα κάνει.

Αν κολάει μέσα δεν ξέρω τι λέει στο MOBO σου και τι λέει αυτό στο τροφοδοτικό. Για να πέφτουν ασφάλειες πάντως σημαίνει ότι κάπου έχει μεγάλύτερη ζήτηση στο ρεύμα λόγω βραχυκυκλώματος είτε λόγω διαρροής.
Μπορεί το κουμπί πχ όταν κολάει μέσα ή στο σημείο εκείνο να ακουμπάει σε μέρη που δεν πρέπει.

Αν θες να το φτοιάξεις νομίζω ότι πρέπει να αγοράσεις σκέτο tower χωρίς τροφοδοτικό. Νομίζω κάπου έχω ένα και κάθεται αλλά δεν είναι trendy έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπορεί το κουμπί πχ όταν κολάει μέσα ή στο σημείο εκείνο να ακουμπάει σε μέρη που δεν πρέπει.

Μα κολλάει στη "μέσα" θέση που θα έπαιρνε ούτως ή άλλως επειδή το πάτησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βρε λιακι μου το πρόβλημα μπορεί να σου καταστρέψει τον δίσκο. πηγένε στο Plaisio και πάρε ένα κουτί και σε 10 λεπτά θα στα εγκαταστήσω εγώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μα κολλάει στη "μέσα" θέση που θα έπαιρνε ούτως ή άλλως επειδή το πάτησα...
Δεν καταλαβαίνω. το πρόβλημα σου δεν είναι ότι το πατάς και μένει πατημένο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω. το πρόβλημα σου δεν είναι ότι το πατάς και μένει πατημένο?
Ναι! Και όταν το κάνει αυτό δεν ανοίγει ο υπολογιστής παρά μόνο τα leds!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αυτο σου εξηγώ. Οι διακόπτες που έχουμε εδώ και πολλά χρόνια δεν είναι ON/OFF αλλά FIRE STATE.
Εσύ όταν το πατάς το κουμπί στέλνεις ένα παλμό και αυτή ηλεκτρονικά ποια ανοίγει το τροφοδοτικό. Αυτό έγινε για να έχει έλεγχο το software στο ρεύμα του υπολογιστή όπως πχ το ShutDown.

Εσύ όταν σου μένει κολημένο δύο πράγματα μάλλον συμβαίνουν.
1)Ο παλμός του κουμπιού στέλνεται διαρκώς και το MOBO τα βλέπει όλα με το τροφοδοτικό που μου φαίνεται απίθανο
2)Το κουμπί σου μάλλον ακουμπάει κάπου στο tower που δεν πρέπει και έχεις διαροές ή βραχυκυκλώματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν ίσχυε αυτό τότε δεν θα έπεφτε κάθε φορά η ασφάλεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βρε λια μου ... το πρόβλημα μπορεί να γίνει σοβαρό και η ζημία να κοστίσει πολύ περισσότερα. Δώσε τώρα 50? και είσαι μια χαρά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αν ίσχυε αυτό τότε δεν θα έπεφτε κάθε φορά η ασφάλεια;
Όχι το τι ακουμπάει και πως είναι λίγο τυχαίο. Από την τυχαία θέση που κόλησε. Λέμε τώρα έτσι. Υποθέσεις κάνω. Σε κάθε περίπτωση πρεπει να αλλάξεις tower από όσο νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πρέπει να αλλάξω tower για να φτιαχτεί το πρόβλημα ή γιατί μπορεί να προκαλέσει αυτό στο μέλλον κάτι σοβαρό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δεν είναι σίγουρο αν το πρόβλημα σου με τον πίνακα είναι από τον διακόπτη.
Σχεδόν με βεβαιότητα όμως θα σου πω ότι αν θες να φτοιάξεις τον διακόπτη πρέπει να αλλάξεις tower, εκτός και αν πας καμιά βόλτα από τον κατουμά στην Πραξιτέλους και βρεις άκρη (να μου πεις να ξέρω).

Είναι απλό το θέμα πάντως. Αν κάθε φορά που πέφτει ο πίνακας έχει κολήσει το κουμπί μέσα ή μόλις το πάτησες και ειδικά αν δεν γίνεται ποτέ όταν πχ ο υπολογιστής είναι εκτός κυκλώματος ΔΕΗ ε τότε μάλλον το κουμπί θα φταίει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top