Βατοπέδιο & αρχιμανδρίτης Εφραίμ

Ποια η γνώμη σας για την προφυλάκιση του Εφραίμ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Συμφωνώ

  • Διαφωνώ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
δεν έχω ενημερωθεί για το θέμα και δεν ξέρω γιατί προφυλακίστηκε.και δεν με νοιάζει καθόλου.πλέον αμα δω μια εκκλησία να καιγεται θα είμαι από κάτω να χτυπάω παλαμάκια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Διώκεται για 3 κακουργηματικές πράξεις και θεωρούμε επιτυχία που βρέθηκε μια υπεύθυνη ανακρίτρια να τον στείλει στα τσακίδια όπως επιβάλλει ο νόμος, κοντράροντας εισαγγελείς που θέλανε να την κάνει αβαβά.
Όντως, αν και πλέον δεν βλέπω ειδήσεις (αλλά και TV) όταν πρόσεξα την συγκεκριμένη είδηση έκατσα και την παρακολούθησα με ευχάριστο εντυπωσιασμό. Αλλά (ξανά) ξενέρωσα όταν διάβασα ότι οι πολιτικοί θεωρούνται αθώοι.

Τέλος αξίζει να σημειωθεί νομίζω ότι οι πολιτικοί εμπλεκόμενοι στο σκάνδαλο, παρά την απόφαση της ελληνικής Βουλής για την παραπομπή τους, δεν ελέγχθηκαν ποτέ λόγω παραγραφής των αδικημάτων τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ρωτάς αν φταίει αυτός που ...έγινε αρχιμανδρίτης για τον πλούτο της εκκλησίας;
Διότι αν ανέλαβε αυτή την υψηλή θεσούλα καθαρά από άποψη πίστης[που και πάλι,αλλά τέλος πάντων] ε,δε νομίζω να άφηνε τη διαφθορά να του χτυπίσει καν την πόρτα...
είναι έγκλημα να είσαι αρχιμαντρίτης?
έχεις κάτι συγκεριμένο εναντίων του που να δικαιολογεί την φυλάκιση του ενώ οι κύριοι υπέυθηνοι είναι έξω?
Εμένα μου προπαγάνδιζαν στο σχολείο ότι οι χριστιανοί...αγαπάνε αλλήλους :redface:
Το θειο δεν τον είδα να εκφράζει πουθενά την αγάπη του εκτός από το χρήμα και την εξουσία...
εκτός τόπου και χρόνου

για τον εφραίμ περιμένω απο εσας στοιχεία που να δικαιολογούν την φυλάκιση του(ως πολίτη).
όχι μαλακίες εναντίων του εκκλησίας και των παπάδων..
προσπαθήστε να σβήσεται το μίσος σας για την εκκλησία και τους παπάδες, και να δέιτε το θέμα λογικά.

και ειδικά αφου ο μόνος που προφηλακίστηκε ήταν ο εφραίμ και ο κάθε εφραίμ, και όχι οι ηθικοί αυτουργοί.
αν εγώ ζητήσω απο το κράτος να μου ανταλάξει 1 ευρώ με 1.000, και το κάνει, θα φταίω εγώ(που ζητησα) η το κράτος(που εδωσε)?
ο ρουσόπουλος και οι λοιποί, γιατί είναι έξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Κανένας μοναχός και, σίγουρα, κανένας ηγούμενος Μονής δε δυσφήμησε ποτέ με τέτοια ένταση, το Άγιο Όρος, όσο ο Εφραίμ.
Κανένας ασκητής δεν αισθάνθηκε ποτέ τόσο ξένος στο Περιβόλι της Παναγιάς όσο στα χρόνια που διαφέντευε το Βατοπέδι ο Εφραίμ.
Και κανένας πολίτης δεν ένοιωσε ποτέ τόση αηδία για τη διαπλοκή των απόκοσμων -υποτίθεται- ποιμεναρχών της Ορθοδοξίας με την πολιτική και το χρήμα.
Ο Εφραίμ έδινε πάντα την εντύπωση οιονεί επιχειρηματία ενδεδυμένου το μοναστικό σχήμα. Στο μυαλό του φαινόταν να κυριαρχεί το κέρδος της Μονής και στα δάχτυλά του τα πλήκτρα του λαπ τοπ παρά το θυμιατήρι!
Με σύντροφό του ακοίμητο τον μοναχό Αρσένιο κατάφερε, τελικά, να εκμεταλλευτεί στο έπακρο την ανοησία δυο υφυπουργών του ΠΑΣΟΚ και τη θρησκοληψία του διευθυντή του γραφείου του Κώστα Καραμανλή -μαζί με την αφέλεια του εκπροσώπου του και την υπαλληλική νοοτροπία δυο υπουργών και ενός υφυπουργού του. Μπόρεσε, έτσι, να εξευτελίσει το κράτος, επιβάλλοντας ανταλλαγές που ούτε στο Μπουρούντι δεν θα γίνονταν ανεκτές.
Τώρα, όμως, έφτασε η στιγμή να κλείσουν οι λογαριασμοί και ο Εφραίμ ετοιμάζεται να διαβεί την πόρτα της φυλακής. Έστω και με καθυστέρηση 36 μηνών η Δικαιοσύνη ευθυγραμμίστηκε με το κοινό περί δικαίου αίσθημα και έκανε ό,τι απέφυγε να κάνει η πολιτική.
Το Συμβούλιο Εφετών σώζει την τιμή του δικαστικού σώματος, η οποία είχε τρωθεί από απαράδεκτες αποφάσεις, όπως η μη προφυλάκιση του Μάκη Ψωμιάδη και η αποφυλάκιση του συνεργού στη δολοφονία του 16χρονου Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου.
ο εφραίμ και ο κάθε εφραίμ φυσικό είναι να κοιτάει στο συμφέρον του, φταίει αυτος ή οι πολιτικοί που του έδωσαν ότι του έδωσαν?
Ειναι φυσικο να κοιταει το συμφερον ΤΟΥ..ενας κληρικος;Ενας "ανθρωπος του θεου";;...Ενας ανθρωπος που πιστευει και διαλαλει τον λογο του Κυριου,οτι αν εχεις 2 χιτωνες,να δωσεις τον εναν στον συνανθρωπο σου;Τι αλλο θα ακουσουμε;:eek:
ο ρουσόπουλος και οι λοιποί, γιατί είναι έξω?
Ναι...οντως..μακαρι να ηταν μεσα και αυτοι.Αλλα αυτο ΤΙ σημαινει;;Οτι πρεπει να ειναι εξω και ο εφραιμ;:wall:
για τον εφραίμ περιμένω απο εσας στοιχεία που να δικαιολογούν την φυλάκιση του(ως πολίτη).
Γιατι;Καλε μου φιλε..αυτο δεν ειναι δικη μας δουλεια.Εμεις δεν ειμαστε ουτε ντετεκτιβ..ουτε μεσα στα πραγματα για να μπορουμε να εχουμε στοιχεια.Η δικαιοσυνη αποφανθηκε ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΑ,και εμεις εδω καλουμαστε απλα να πουμε την αποψη μας πανω σε αυτο.


Μου ειναι αδιαννοητο να βλεπω ανθρωπους με σωας τας φρενας..να πιστευουν ακομα στην αθωοτητα του Εφραιμ.Εκτος βεβαια αν δεν πιστευουν,αλλα θεωρουν οι ο κληρος και οι μοναχοι,πρεπει να ειναι στο απυροβλητο..και να μην πληρωνουν για τα εγκληματα τους.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ειναι φυσικο να κοιταει το συμφερον ΤΟΥ..ενας κληρικος;Ενας "ανθρωπος του θεου";;...Ενας ανθρωπος που πιστευει και διαλαλει τον λογο του Κυριου,οτι αν εχεις 2 χιτωνες,να δωσεις τον εναν στον συνανθρωπο σου;Τι αλλο θα ακουσουμε;:eek:
Ναι...οντως..μακαρι να ηταν μεσα και αυτοι.Αλλα αυτο ΤΙ σημαινει;;Οτι πρεπει να ειναι εξω και ο εφραιμ;:wall:
για μένα ο εφραίμ είναι απλά ένας πολίτης. δέν με νοιάζει ούτε το τί πιστέυει όύτε τα ράσα που φοράει.
στο όλο σκάνδαλο όμως αυτοί που έχουν την πραγματική ηθική ευθήνη δέν είναι ο πολίτης που κοιταξε το συμφέρων του, αλλα οι πολιτικοί που έχουν καθήκον να κοιτάνε το συμφέρων του λαού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες.Μια χαρά θα την παλέψει ο Εφραιμ στη στενή.Έχει το θεό στο πλάι του.Θα δεί στη πράξη τη θεωρία του για την υπομονή και συγκαταβατικότητα που πρέπει να δείχνουμε στις δύσκολες.

Με χίλια προφυλακιστέος έπρεπε να ήταν και μάλιστα πολύ νωρίτερα και δε νομίζω ότι η εκ του φυσικού αποστροφή μου για την Ελλαδική Εκκλησία να θολώνει την κρίση μου τόσο πολύ στην προκειμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
για μένα ο εφραίμ είναι απλά ένας πολίτης. δέν με νοιάζει ούτε το τί πιστέυει όύτε τα ράσα που φοράει.
στο όλο σκάνδαλο όμως αυτοί που έχουν την πραγματική ηθική ευθήνη δέν είναι ο πολίτης που κοιταξε το συμφέρων του, αλλα οι πολιτικοί που έχουν καθήκον να κοιτάνε το συμφέρων του λαού.
Μια χαρα λοιπον.Και σαν ΑΠΛΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ...παλι στην φυλακη πρεπει να παει.Ποιος ειπε οτι και οι πολιτες που παρανομουν,ειναι αμοιροι ευθυνων;Και βεβαια εχει ευθυνη ο πολιτης...οταν παρανομει,λαδωνει..κλεβει.Ασχετα απο το γεγονος οτι και οι υπολοιποι εχουν και αυτοι τις ευθυνες τους.Διοτι αν δεν βρισκοντουσαν πολιτες να λαδωνουν(παραδειγμα φερνω)....δεν θα μπορουσε να σταθει το λαδωμα αγαπητε μου.Η ευθυνη ειναι τεραστια...

Ελπιζω μονο,να μην επικαλεστει λογους υγειας,και την γλυτωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Μια χαρα λοιπον.Και σαν ΑΠΛΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ...παλι στην φυλακη πρεπει να παει.Ποιος ειπε οτι και οι πολιτες που παρανομουν,ειναι αμοιροι ευθυνων;Και βεβαια εχει ευθυνη ο πολιτης...οταν παρανομει,λαδωνει..κλεβει.Ασχετα απο το γεγονος οτι και οι υπολοιποι εχουν και αυτοι τις ευθυνες τους.Διοτι αν δεν βρισκοντουσαν πολιτες να λαδωνουν(παραδειγμα φερνω)....δεν θα μπορουσε να σταθει το λαδωμα αγαπητε μου.Η ευθυνη ειναι τεραστια...

Ελπιζω μονο,να μην επικαλεστει λογους υγειας,και την γλυτωσει.

και ναι επικαλεστηκε λογους υγειας...:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Δεν πειραζει..εχουν και οι φυλακες νοσοκομεια..:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Δεν πειραζει..εχουν και οι φυλακες νοσοκομεια..:devil:

εμενα γιατι κατι μ λεει οτι παλι θα την γλυτωσει και αυτος οπως παντα γινεται?:mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Κανονικα και μονο στην υποψια ενοχης του θα επρεπε να ειχε εκδιωχτει απο το μοναστηρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
https://www.skai.gr/player/TV/?MMID=221796

Κάντε το κόπο να δείτε το παραπάνω video. Το σκάνδαλο ήταν μια σκευωρία του alpha εναντίον της κυβέρνησης Καραμανλή, που το εκμεταλεύτηκε ο Παπανδρέου για να ρίξει την Ν.Δ. Ο λαός έπεσε στη παγίδα της προπαγάνδας της αριστεράς. Η ιστορική μονή του βατοπεδίου, ο ηγούμενος εφραίμ, η ίδια η εκκλησία, ο Ρουσόπουλος κ.α. πέσανε θύματα αυτή της προπαγάνδας. Ο γέροντας Εφραίμ όχι μόνο δεν πρέπει να προφυλακιστεί (εντελώς αντισυνταγματικό) αλλά και να ζητήσει αποζημείωση για τον άδικο διασυρμό που υπαίστει. Πραγματικά κρίμα γιατί η εκκλησία προσφέρει τεράστιο κοινωνικό έργο που δεν διαφημίζεται πουθενά και τη ζωή των μοναχών της μονής οι κοινοί θνητοί δεν μπορούν να την αντέξουν.

Και κάτι τελευταίο ο βασικό κατήγορος για την υπόθεση που κρίνετε προφυλακιστέος ο γέροντας είναι ο Γιώργος Πεταλωτής. Ψηφίστε τον στις επόμενες εκλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Εσάς ποια η γνώμη σας για την προφυλάκιση του Εφραίμ;

Απ' τη στιγμή που κυκλοφορούν ακόμη ελεύθεροι σ' αυτόν τον τόπο, τύποι σαν αυτούς που απαρτίζουν την συμμορία του Τζέφρυ (μηδέ εξαιρουμένου και του Χρυσοχοΐδη κι άλλων "μετανοιωμένων"!), ε, είναι παντελώς της πλάκας επεισόδια σαν αυτό της προφυλάκισης ενός οποιουδήποτε καλόγερου, για λόγους υποτίθεται "δημοσίου συμφέροντος" και παρόμοιες ευθιξίες!

Κανονικα και μονο στην υποψια ενοχης του θα επρεπε να ειχε εκδιωχτει απο το μοναστηρι.

Αυτό, μάλιστα! Αλλά ποιος να τον διώξει, αν ισχύει το "ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλλέτω";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
στο όλο σκάνδαλο όμως αυτοί που έχουν την πραγματική ηθική ευθήνη δέν είναι ο πολίτης που κοιταξε το συμφέρων του, αλλα οι πολιτικοί που έχουν καθήκον να κοιτάνε το συμφέρων του λαού.
Σοβαρά ε; και όταν συζητάμε περί πολιτικής γιατί "σκυλιάζεις" ότι για όλα φταίει η ηθική πτώση του Έλληνα πολίτη που, κοιτώντας το συμφέρον του και τη βόλεψή του, έχει εκλέξει αυτούς τους διεφθαρμένους πολιτικούς; Τώρα γιατί κάνεις τα στραβά μάτια; Επειδίς ο Εφραίμ εκτός από πολίτης είναι και μοναχός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αν εγώ ζητήσω απο το κράτος να μου ανταλάξει 1 ευρώ με 1.000, και το κάνει, θα φταίω εγώ(που ζητησα) η το κράτος(που εδωσε)?

και οι 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Aκριβως.Δεν καταλαβαινω..γιατι αν εγω ζητησω παρανομια απο καποιον..δεν εχω ευθυνες.Εγω δεν τη ζηταω;Εγω δεν συναινω σε αυτο;Την ιδια ακριβως ευθυνη εχουν και οι δυο πλευρες.Αυτα τα πραγματα ειναι αυτονοητα..και καθομαστε τωρα εμεις και τα συζηταμε κιολας..:crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Σοβαρά ε; και όταν συζητάμε περί πολιτικής γιατί "σκυλιάζεις" ότι για όλα φταίει η ηθική πτώση του Έλληνα πολίτη που, κοιτώντας το συμφέρον του και τη βόλεψή του, έχει εκλέξει αυτούς τους διεφθαρμένους πολιτικούς; Τώρα γιατί κάνεις τα στραβά μάτια; Επειδίς ο Εφραίμ εκτός από πολίτης είναι και μοναχός;
το φταίω απο το πάω φυλακή έχει διαφορά.
δέν απαίτησα να πάει κανένανς πολίτης φυλακή για την κατάντια μας.
ο πολίτης μπορεί να έχει ηθική ευθήνη, αλλα όχι νομική. ο πολιτικός έχει και νομική.

δεν δίνω δεκάρα για το οτι είναι μοναχός. δεν με νοιάζει.
εσείς όμως τον κρίνεται ακριβώς επειδή είναι μοναχός!

αυτος θέλοντας να τα οικονομίσει η μονή, ζήτησε να ανταλάξει την λίμνη, και οι πολιτικοί του έδωσαν γή και ύδωρ.
φταίει αυτός?
μήν μου πείτε για το επειδή είναι μοναχός απαγορεύεται να κοιτάει την κονόμα, γιατί αυτο δέν έχει νομική βάση.

και εντάξει το να πάνε οι πολιτικοί φυλακή και να κατηγορηθεί και ο εφραίμ το καταλαβαίνω, αλλα το να πηγαίνει μόνο ο εφραίμ φυλακή και όλα τα άλλα λαμόγια να έιναι εξω είναι γελοίο.
Aκριβως.Δεν καταλαβαινω..γιατι αν εγω ζητησω παρανομια απο καποιον..δεν εχω ευθυνες.Εγω δεν τη ζηταω;
σε αυτην την περίπτωση,αυτος που κανει την παρανομία έχει την μόνη ευθήνη.
δεν τα ζήτησε παράνομα. η ανταλλαγή μια χαρά νόμιμη ήταν.
αντάλαξε την λίμνη με φιλέτα στην αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
στο όλο σκάνδαλο όμως αυτοί που έχουν την πραγματική ηθική ευθήνη δέν είναι ο πολίτης που κοιταξε το συμφέρων του, αλλα οι πολιτικοί που έχουν καθήκον να κοιτάνε το συμφέρων του λαού.
το φταίω απο το πάω φυλακή έχει διαφορά.
δέν απαίτησα να πάει κανένανς πολίτης φυλακή για την κατάντια μας.
ο πολίτης μπορεί να έχει ηθική ευθήνη, αλλα όχι νομική. ο πολιτικός έχει και νομική.
Δες το αρχικό ποστ σου και δες το τελικό. Δεν μιλήσαμε για φυλακή, μιλήσαμε για ευθύνη. Και στο πρώτο την αρνείσαι, στο δεύτερο την αναγνωρίζεις. Κράτα μια σταθερή πορεία ρε αδερφέ. :P

εσείς όμως τον κρίνεται ακριβώς επειδή είναι μοναχός!
Για 2 λόγους:
- επειδή ο ίδιος επικαλείται την ιδιότητα του ως μοναχός για να τη σκαπουλάρει
- επειδή υποτίθεται ότι ως χριστιανός ιερωμένος πρέπει να καταπολεμά την διαφθορά, όχι να την ενισχύει

μήν μου πείτε για το επειδή είναι μοναχός απαγορεύεται να κοιτάει την κονόμα, γιατί αυτο δέν έχει νομική βάση.
ξέρω 'γω...η θρησκεία σας τι λέει; :whistle:
το να πηγαίνει μόνο ο εφραίμ φυλακή και όλα τα άλλα λαμόγια να έιναι εξω είναι γελοίο.
Σε αυτό δεν αντιλέγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Δες το αρχικό ποστ σου και δες το τελικό. Δεν μιλήσαμε για φυλακή, μιλήσαμε για ευθύνη. Και στο πρώτο την αρνείσαι, στο δεύτερο την αναγνωρίζεις. Κράτα μια σταθερή πορεία ρε αδερφέ. :P
:confused:οντος εδώ μου την είπες.
δέν το έγραψα σωστα.

η ηθική ευθήνη του εφραίμ ως πολίτη δέν έιναι η ίδια με αυτη των πολιτικών. και εδώ δεν μιλάμε μόνο για ευθήνη, μιλάμε για προφυλάκιση. όποια ηθική ευθήνη και να έχει, δέν έιναι η ίδια με αυτη των πολιτικών, και φυσικά είναι τελείως άδικο να μπαίνει αυτος φυλακή και οι άλλοι να παραγράφονται.
αυτίος μπορεί άνετα να πεί οτι δέν γνώριζε την αξία της λίμνης και την αξία των ''φιλέτων'' και πήρε ότι του έδωσαν. ήταν μήπως δουλειά του να το κάνει, ή δουλειά του δημοσίου?
ξέρω 'γω...η θρησκεία σας τι λέει; :whistle:
προσωπικά δέν θεωρώ τον εαυτό μου ορθόδοξο, ούτε την ορθοδοξία την θεωρώ την ατραπό της σωτηρείας...

κρίνω τον εφραίμ ώς πολίτη όπως και θα έπρεπε να τον κρίνει η δικαιωσύνη. ένας πολίτης που του άρεσαν οι καλές συμφωνίες και η μπίζνα. το άν τον διώξουν απο ηγούμενο ή απο μοναχό είναι δική τους δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ρε gaspar το άρθρο λέει ξεκάθαρα για ένταλμα το πήγαιναν. Προφανώς και θα έχει διαπραχτεί από μέρους του κάποια παρανομία και στα χαρτιά δε νομίζω απλά να έπεσε σε εισαγγελέα με προσωπικά μαζί του.
Η φασαρία δεν γίνεται για αυτό, γίνεται γιατί πάμε να βάλουμε έναν ηγούμενο μοναχό στη φυλακή και αυτό για λόγους που δεν ξέρω και δεν καίγομαι να μάθω σε κάποιους κακοφαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top