Πώς ανάβουμε το τζάκι;

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Πρώτο θέμα που ανοίγω και χαζοβιόλικο.
Αλλά είναι πρόβλημα.
Είμαι μόνη σε ένα σπίτι στο πουθενά,με μερική θέρμανση και για να την ενισχύσω χρειάζεται να ανάψω το τζάκι.
Ξύλα έχω,αναπτήρα έχω,χαρτιά για προσάναμα έχω,ξύδια δόξα τον αλάχ έχω μπολικα...
Να πω τι κάνω εγώ;
Βάζω τα ξύλα,όρθια και κάπως πλαγιαστά [κάπου το έχω δει αυτό νομίζω].Ανάβω μια χαρτοξεπέτα..εμμ...χαρτοπετσέτα ήθελα να πω,και τη βάζω κάτω από τα ξυλαράκια.
Ανάβει για λίγο η φωτίτσα και μετά....:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πατα τον διακοπτη να λειτουργησει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν εχω αναψει ποτε τζακι,ουτε φωτια σε μπαρμπεκιου καλα καλα...Αλλα θα προσπαθησω μεσω της λογικης να σε βοηθησω οσω μπορω...
Αφου εχεις αναψει την φωτια και εχεις δει οτι τα ξυλακια εχουν παρει φωτια...Συνεχιζεις να τροφοδοτεις την φωτια με ξυλακια για να μην σβησει...κατα προτιμηση ολο και μεγαλυτερου ογκου..μεχρι να παρει εκταση η φωτια....Στη συνεχεια λογικα θα εχει δημιουργηθει αρκετη θερμοτητα ωστε να παρουν φωτια και τα μεγαλυτερα ξυλα(κοινως κουτσουρα) που καινε για ωρες,αρκει να ταιζεις την φωτια τακτικα(αναλογα το τι ειδος ξυλου χρησιμοποιεις)

Ελπιζω να βοηθησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Οινοπνευμα δεν εχεις;
Αν οχι πανε εξω και μαζεψε ξερα φυλλα να τα βαλεις κατω απο τα κουτσουρα, τι να σου πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Εμ...είναι καλά ξυλαράκια,κατάλληλα για φωτίτσα!
Και τα κρατούσα στις σωστές συνθήκες ώστε να μην έχουν κρατήσει υγρασία με τον καιρό.
Πάω να προσπαθήσω αυτό που μου είπες και επανέρχομαι...
Να μην έριχνα λίγη βότκα στη φωτίτσα ε;

Οινοπνευμα δεν εχεις;
Αν οχι πανε εξω και μαζεψε ξερα φυλλα να τα βαλεις κατω απο τα κουτσουρα, τι να σου πω

Πήγαινε για ύπνο καλύτερα..Α όχι.Έχει διακοπές το σχολείο...
Ε δεν ξέρω τι να σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν κανει τιποτα το οινοπνευμα...Απλα δημιουργει μια μεγαλη φλογα και αυτο....Εξατμιζεται πολυ γρηγορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ανάβει για λίγο η φωτίτσα και μετά....:'(
Βασικά βρέξε τα ξυλαράκια με λίγο οινόπνευμα ή αλκοόλ (ό,τι του βρίσκεται του καθενός :P) βάλε σε αρκετά χαρτιά (δεν αρκεί μια χαρτοπετσέτα) φωτιά και τοποθέτησέ τα κάτω από τα ξυλαράκια. Ή βάλε πρώτα τα χαρτιά, από πάνω τους τα ξυλαράκια με αέρα όμως, ράντισε με οινόπνευμα και βάαλε στην άκρη από τα χαρτιά φωτιά.
Όταν θα αρχίσει να πέφτει η φλόγα, φύσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ακου να δεις, γιατι το τζάκι είναι ζόρικο θέμα.
συνήθως άν το τζάκι έχει στάχτη μέσα ανάβει πιο εύκολα.

οινοπνέυματα χαρτια κτλ είναι τελείως άχρηστα.. θα χρειαστείς πολλά μικρά ξυλαράκια, και τα μεγάλα ξύλα καλό θα είναι να έιναι όσο το δυνατόν πιο λεπτοκομένα.(κράτησε τα μεγάλα κομμάτια για όταν έχει ήδη αρπάξει..)

άναψε τα μικρά ξυλαράκια και άν έχει το τζάκι συρόμενη πορτα άφησε μία μικρή χαραμάδα ωστε να μπαίνει ο αέρας μέσα με δύναμη και να τα πυρακτώνει. αφού δημιουργηθεί σταχτη και κάρβουνα, τότε άσε να καούν και τα μεγάλα ξύλα. μπορεί να αργήσει λίγο αλλα θα ανάψουν.

καλό θα έιναι τα μεγάλα ξύλα, να τα ψιλοκόβεις στην άκρη ωστε να κάνουν χαραμάδες, έτσι θα αρπάξουν πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Λοιπόν, επειδή κι εγώ φέτος παλεύω (πρώτη μου φορά με τζάκι) έχω ανακαλύψει το εξής: με 2,50 ευρω έχει στο σουπερ μάρκετ κάτι άσπρα κυβάκια προσάναμμα. Είναι 32 μέσα και βάζοντας 1-2 κάτω από τα ξύλα, καίνε για ερκετή ώρα ώστε να προλάβει να αρπάξει το κούτσουρο.
Ξυλαράκια για είδικά για προσάνναμα που έχω δοκιμάσει (στην ίδια τιμή) δεν κάνουν τίποτα. Χαρτιά και ξύλαράκια από τον κήπο θέλουν πολλή δουλειά για να ανάψουν φωτιά...ενώ αυτά απλά τα βάζεις σε στρατηγικό σημείο, τα ανάβεις και τελείωσε. Δοκίμασε και πες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Δεν κάνουν και πολλή δουλειά αυτά τα κυβάκια. :P Είναι προσανάμματα για λεπτά ξύλα, όχι μεγάλα κούτσουρα (το τζάκι μας είναι αδηφάγο και βάζουμε μέσα κορμούς ολόκληρους). Θέλει λεπτά ξύλα, για να σε βολέψουν τα κυβάκια.

Κοινώς, αγαπητή diotima, κάνε ένα μιξ αυτών που σου είπαν, δοκίμασέ το κι ό,τι πιάσει. Επίσης, μη ραντίζετε τα ξύλα οινόπνευμα, γιατί εξατμίζεται και ουσιαστικά δεν κάνει τίποτα. Εγώ βρέχω βαμβάκι με οινόπνευμα και το βάζω κάτω από τα πιο λεπτά ξυλαράκια και αρπάζουν. Αν βάλεις κατ' ευθείαν κούτσουρα θα σε ταλαιπωρήσει μέχρι να πάρει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ακου να δεις, γιατι το τζάκι είναι ζόρικο θέμα.
συνήθως άν το τζάκι έχει στάχτη μέσα ανάβει πιο εύκολα.

οινοπνέυματα χαρτια κτλ είναι τελείως άχρηστα.. θα χρειαστείς πολλά μικρά ξυλαράκια, και τα μεγάλα ξύλα καλό θα είναι να έιναι όσο το δυνατόν πιο λεπτοκομένα.(κράτησε τα μεγάλα κομμάτια για όταν έχει ήδη αρπάξει..)

άναψε τα μικρά ξυλαράκια και άν έχει το τζάκι συρόμενη πορτα άφησε μία μικρή χαραμάδα ωστε να μπαίνει ο αέρας μέσα με δύναμη και να τα πυρακτώνει. αφού δημιουργηθεί σταχτη και κάρβουνα, τότε άσε να καούν και τα μεγάλα ξύλα. μπορεί να αργήσει λίγο αλλα θα ανάψουν.

καλό θα έιναι τα μεγάλα ξύλα, να τα ψιλοκόβεις στην άκρη ωστε να κάνουν χαραμάδες, έτσι θα αρπάξουν πιο εύκολα.
Τα αυτά! :)
Ακόμη, όταν ανάβω εγώ το τζάκι με βολεύει περισσότερο να μην έχω όρθια και πλαγιαστά τα ξύλα, αλλά να ακουμπάνε κανονικά. Βάζω ένα μεγάλο ξύλο κάτω, πάνω στο οποίο βάζω ένα κυβάκι ( λουκούμια λέγονται:redface: ). Από πάνω, βάζω προσεκτικά πιο λεπτά ξύλα. Έτσι, ανάβουν τα λεπτά πολύ εύκολα και σιγά - σιγά ανάβει και το μεγάλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
@MissKit
Τι να σου πω, εμένα με βόλεψαν πάντως. Ισως το λίγο απ'όλα να είναι και το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yellow.morning

Νεοφερμένος

Η yellow.morning αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
κι εγω συνήθως ένα συνδυασμο των παραπανω κανω...εγώ βάζω μικρά λεπτά δηλαδή ξυλα απο κατω για να βοηθήσει και ρίχνω κομμάτια απο βαμβάκι η χαρτι που ταχω βρέξει με οινοπνευμα απο κατω κι αυτά...κι όποτε πάει να σου σωήσει ρίχνε κι αλλα ξυλα λεπτά....κάποια στιγμή θαρπάξει! κανε ενα μιξ όλων και κατι θα βγει! χρονια πολλα κιόλας!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Το πιο σημαντικό είναι τα ξύλα να κάνουν πυραμίδα....το ένα πάνω στο άλλο....
Από ότι κατάλαβα αντί για λουκουμάκι θα βάλεις χαρτοπετσετες...
Φρόντισε να υπάρχει αέρας ανάμεσα στα χαρτιά και στα ξύλα για να μην σβήσει η φωτιά....

Πάντως εγώ όταν ανάβω... βάζω πίσω πίσω τρία μικρά ξύλα...
Μπροστά κάνω ένα δέλτα με προσανάμματα και μέσα εκεί βάζω το λουκουμάκι....
Κι από πάνω από αυτά βάζω τα κανονικά ξύλα το ένα πάνω στο άλλο και πλαγιαστά...
Ανάβουμε το λουκουμάκι κι έτοιμο το τζάκι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το λουκουμι ποσο αντεχει?

σε μενα το αναβουμε με πανι ή βαμβακι ποτισμενο με πετρελαιο..
ο καλυτερος τροπος,,που κραταει πολυ..και απο πανω χτιζεις μικρα ξυλα..
και οταν φουντωσει,,βαζεις μεγαλυτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Λοιπόν, τσαλακώνεις χαρτιά και τα βάζεις το κέντρο, γύρω από αυτά χτίζεις σε πυραμίδα τα προσανάματα, και γύρω από αυτά βάζεις 2-3 ξερά μικρά ξύλα καύσης, ποτίζεις με οινόπνευμα (μπλε) το κέντρο με τα χαρτιά και ανάβεις με αναπτήρα και δέουσα προσοχή.
Αν δεις να σβήνει (που σημαίνει πως τα ξύλα είναι νωπά ή χλωρά) το βοηθάς ψεκάζοντας (με προσοχή) από μακριά οινόπνευμα.

πς: με παίρνεις ύστερα τηλέφωνο και τσακίζομαι για καφέ.
πς02: αν είσαι ριψοκίνδυνη ανάβεις πρώτα τα χαρτιά με τα προσανάματα και έπειτα αφού η φωτιά έχει ανάψει καλά βάζεις και τα καυσόξυλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Λοιπόμ,επειδή παρόλο που μεγάλωσα σε πολη,έχω το χωριό μέσα μου,έβαλα μπροστά τη λογική μου και είδα πως το καλύτερο προσάναμα είναι τα...κουκουνάρια!
Σα το Νέρωνα ένιωσα..Ήθελα να βάλω παντού φωτιά μετά από αυτή την αναλαμπή

Σας ευχαριστώ όλους,συμπαθητικούς και μη,για την προσφορά σας.
Ήταν πολύτιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Διακρινω τασεις πυρομανιας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.

IasonLDO

Νεοφερμένος

Ο IasonLDO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πάντως μην κανεις αυτο που έκανε η κοπέλα του φιλου μου:

Πέταξε ένα συρταρι μεγαλο, από παλιο έπιπλο... Λαμπάδιασε το λούστρο και δεν βλέπαμε ο ένας τον άλλο από τον καπνό...
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top