Εθελοντική εργασία

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Πάντως παιδιά οφείλω να σας ενημερώσω ότι σε πολλές μη κυβερνητικές αλλά και κερδοσκοπικές οργανώσεις που ασχολούνται με ψυχολογία, ΑμεΑ, ασθένειες και λοιπά, γίνεται κάποια έμμεση "εκμετάλλευση" πολλών ψυχολόγων, λογοθεραπευτών, ειδικών εκπαιδευτικών, κοινωνικών λειτουργών, εργοθεραπευτών κι άλλων παρόμοιων ειδικοτήτων, οι οποίοι εργάζονται αμισθί για να αποκτήσουν την προαπαιτούμενη προϋπηρεσία η οποία θα τους εξασφαλίσει αξιοπρεπή δουλειά.

Επειδή δεν ξέρω πολλά γι' αυτά, υπό ποιους όρους γίνεται αυτό; Αν γίνεται με όρους που θέτει ο εθελοντής (π.χ. μπορώ να διαθέσω τόσες ώρες την εβδομάδα), τότε μου φαίνεται δίκαιο και όσες φορές έχω δουλέψει εθελοντικά, ήταν υπό αυτές τις προϋποθέσεις. Φυσικά, υπάρχουν κι εκείνοι που σε φωνάζουν τάχαμου για μαθητεία και σε βάζουν να δουλεύεις full time για ένα μήνα αμισθί. Ε όχι ρε φίλε, αν θέλεις κάτι τέτοιο, πλέρωνε...

Προς το παρόν, βοηθώ εθελοντικά σε διάφορες φιλοζωικές δραστηριότητες, αν και δεν μπορούμε να μιλήσουμε για "εργασία", μιας και δεν υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα, πέραν του μίνιμουμ ενός πρωινού που διαθέτω την εβδομάδα. Απλώς, ο καθένας τρέχει όποτε μπορεί και όποτε προκύψει ανάγκη.:P Ωστόσο, νομίζω ότι, αν έχει κανείς τη δυνατότητα, αξίζει να διαθέσει λίγες εβδομάδες από το καλοκαίρι του για κάποια τέτοια δραστηριότητα. Ξέρω παιδιά που είχαν συμμετάσχει σε σχετικά προγράμματα της ΕΕ, τα οποία ήταν άλλοτε πρόσχημα για φτηνές διακοπές, αλλά πολλές φορές έκαναν ουσιαστικό έργο. Για παράδειγμα, δυο κοπέλες είχαν πάει σε ένα ίδρυμα για παιδιά με ειδικές ανάγκες έξω απ' την Πάτρα και ήταν οι μόνες που ασχολούνταν πραγματικά με τα παιδιά, αφού οι υπάλληλοι ήταν πέρα βρέχει.:/:

Τέλος, να πω ότι καλό είναι μεν να μην είναι κάποιος πολύ αφελής, αλλά δεν είναι ανάγκη να είμαστε τόοοσο καχύποπτοι. Πολλές φορές, η υπερβολική καχυποψία είναι απλώς πρόσχημα για την αδράνεια. Στην τελική, το πολύ-πολύ να μας πιάσουν κώτσους. Και τι έγινε; Παίρνουμε τα μπογαλάκια μας και πάμε παρακάτω.;) Και για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα:

Πιστεύετε ότι είναι χάσιμο χρόνου?

Ο χρόνος που διαθέτεις για να βοηθήσεις κάποιον δεν είναι ποτέ χαμένος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Επειδή δεν ξέρω πολλά γι' αυτά, υπό ποιους όρους γίνεται αυτό; Αν γίνεται με όρους που θέτει ο εθελοντής (π.χ. μπορώ να διαθέσω τόσες ώρες την εβδομάδα), τότε μου φαίνεται δίκαιο και όσες φορές έχω δουλέψει εθελοντικά, ήταν υπό αυτές τις προϋποθέσεις. Φυσικά, υπάρχουν κι εκείνοι που σε φωνάζουν τάχαμου για μαθητεία και σε βάζουν να δουλεύεις full time για ένα μήνα αμισθί. Ε όχι ρε φίλε, αν θέλεις κάτι τέτοιο, πλέρωνε...

Εγώ θεωρώ ότι από το να παίρνουν 10 ψυχολόγους/κοινωνικούς λειτουργούς και λοιπά part-time εθελοντικά επειδή είναι άπειροι και πρέπει να μάθουν, καλύτερα να προσλάβουν 1 από αυτούς έμμισθα και full-time. Απλά.

Κι εγώ όσες φορές έχω δουλέψει εθελοντικά δεν ήταν full-time βέβαια. Τα περισσότερα παιδιά που ξέρω από τους συγκεκριμένους κλάδους εργάζονται εθελοντικά μερικές ώρες την εβδομάδα πάνω στο αντικείμενό τους και τις υπόλοιπες part-time σε άσχετες δουλειές για να βγάζουν κάποια χρήματα.

Τώρα πια θα κάνω κάτι εθελοντικό στο αντικείμενό μου με φιλοσοφία δούναι και λαβείν. Αυτή την περίοδο εργάζομαι αμισθί κάποιες ώρες την εβδομάδα σε μεγάλο ανθρωπιστικό οργανισμό, προσπαθώντας να μαζέψω τις απαραίτητες ώρες για την πρακτική μου σε κάποια εκπαίδευση που κάνω. Τους προσφέρω τις υπηρεσίες μου, μου αρέσει ιδιαίτερα αυτό που κάνω, αλλά αν δεν είχα να κερδίσω κάτι απλώς δεν θα το έκανα, δηλ. δεν θα εργαζόμουν αμισθί στο αντικείμενό μου στην ηλικία που είμαι. Απλά. Όσον αφορά το αν θα εργαζόμουν εθελοντικά σε κάποιο αντικείμενο άσχετο με το δικό μου (ας πούμε σε κάποια περιβαλλοντική οργάνωση) θα το έκανα ΜΟΝΟ αν ήξερα ότι η εθελοντική μου προσφορά δεν στερεί μισθό σε καταρτισμένα στο αντικείμενο άτομα.

Τέλος, να πω ότι καλό είναι μεν να μην είναι κάποιος πολύ αφελής, αλλά δεν είναι ανάγκη να είμαστε τόοοσο καχύποπτοι. Πολλές φορές, η υπερβολική καχυποψία είναι απλώς πρόσχημα για την αδράνεια. Στην τελική, το πολύ-πολύ να μας πιάσουν κώτσους. Και τι έγινε; Παίρνουμε τα μπογαλάκια μας και πάμε παρακάτω.;)
Δε συμφωνώ. Δηλ. δε μου αρέσει ούτε να με εκμεταλλεύονται, ούτε να συνηγορώ με την εθελοντική μου προσφορά στην εκμετάλλευση άλλων, όπως στο παράδειγμα που προανέφερα. Καλό ψάξιμο χρειάζεται ή και ατομική πρωτοβουλία (μπορείς ας πούμε να φροντίζεις τα αδέσποτα της γειτονιάς σου, εξίσου σημαντικό μου φαίνεται με το να είσαι εθελόντρια σε οργάνωση. Εκτός κι αν είσαι σίγουρη ότι η προσφορά σου στην οργάνωση δεν δίνει άλλοθι στους υπεύθυνούς της για μη πρόσληψη καταρτισμένων επαγγελματιών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
λοιπον βρηκα να κανω κατι και γω εθελοντικα!!!
θ' μαθητιαδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sandouka1503

Νεοφερμένος

Η sandouka1503 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ φέτος τελειώνω με το σχολείο (ας βάλει ο Θεός το χέρι του να περάσω σε κάτι καλό) και θα ήθελα έτσι να διαθέσω ένα μήνα σε εθελοντική εργασία... Θέλω κάτι σχετικό με περιβάλλον. Είμαι λίγο απαιτητική αλλά θα ήθελα να έχει έτσι μετακινήσεις από ΄δω, από 'κει... Έχετε κάτι να μου προτείνετε? Έψαξα στο youthforeurope.eu γιατί ήθελα αρχικά εξωτερικό, αλλά είναι για γκρουπ και από ότι κατάλαβα θέλει χρηματοδότηση από κάποιο τοπικό οργανισμό...:ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εγώ φέτος τελειώνω με το σχολείο (ας βάλει ο Θεός το χέρι του να περάσω σε κάτι καλό) και θα ήθελα έτσι να διαθέσω ένα μήνα σε εθελοντική εργασία... Θέλω κάτι σχετικό με περιβάλλον. Είμαι λίγο απαιτητική αλλά θα ήθελα να έχει έτσι μετακινήσεις από ΄δω, από 'κει... Έχετε κάτι να μου προτείνετε? Έψαξα στο youthforeurope.eu γιατί ήθελα αρχικά εξωτερικό, αλλά είναι για γκρουπ και από ότι κατάλαβα θέλει χρηματοδότηση από κάποιο τοπικό οργανισμό...:ermm:

Η WWF κάνει ωραία καλοκαιρινά προγράμματα. Άντε με το καλό θα είμαι και εγώ σε ένα από αυτά φέτος! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το ανίχνευα καιρό, απο τότε που το'χαμε συζητήσει. Τελικά δήλωσα εθελόντρια στους special games της Αθήνας.Θα είμαι στις ceremonies, τελετή έναρξης και λήξης - καθοδήγηση αθλητών, συνοδεία, εξυπηρέτηση και διάφορα ακόμα. Σήμερα μας έκαναν το θεωρητικό πλαίσιο της εκπαίδευσης και αναμένεται η πρόβα τζενεράλε. Η τελετή έναρξης είναι στις 25/06 για όσους ενδιαφέρονται, στο Παναθηναικό Στάδιο. 170 χώρες που λαμβάνουν συμμετοχή στο σύνολο 10.270 αθλητές.

e-steki - special olympics athens 2011
special olympics - wikipedia
Παραολυμπιακοι αγώνες - Βικιπαίδεια

Οι λόγοι που θέλησα να συμμετασχω ποικίλλουν. Κατ'αρχάς, θέλω να βοηθώ τους πιο αδύναμους απο εμένα. Ενίοτε, σκέφτομαι πως θα ήταν η ζωή μου αν ανήκα στα άτομα με ιδιαίτερες ανάγκες. Σίγουρα όχι αυτή που είναι σήμερα και σίγουρα θα ήθελα την υποστήριξη του υπόλοιπου κόσμου που χει την υγεία του καθ'όλα εξασφαλισμένη. Δε θα προσέφερα εθελοντικό έργο σε εργασίες που δεν είμαι σίγουρη πως πάνε στον καλό σκοπό τους. Ηδη την συνδρομή μου στην greenpeace την έχω διακόψει.
Ενας άλλος λόγος είναι πως γενικά είμαι δράστηριο άτομο που δεν κάθομαι ήσυχη, έτσι ο εθελοντισμός είναι μια πολύ καλή ευκαιρία ψυχαγωγίας
Πιστεύω πως θα είναι πολύ ενδιαφέρον και θα έρθω να σας καταγράψω τις εμπειρίες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Εργάστηκα εθελοντικά ένα χρόνο σε ορφανοτροφείο όταν ήμουν στο πρώτο έτος.. Η εμπειρία ήταν ωραία αλλα δεν πήρα καμία βεβαίωση, μόνο εμπειρίες ( καλα,τι εμπειρίες να πάρεις μέσα σε ένα χρόνο; )..
το έκανα για εμένα και για τα παιδάκια αυτά. Τώρα πλεον δεν θα το ξαναέκανα. Κατάλαβα οτι αν ήθελαν,μπορουσαν να προσλάβουν νέους ανθρώπους έστω για part-time.. Πιο πολύ εκμεταλλεύονται την άγνοια και την όρεξη νέων παιδιών για προσφορά. Αν οι "ντίβες" που δούλευαν μόνιμα εκεί μέσα έπαιρναν κανονικό μισθό, θα μπορούσαν άνετα να δουλέψουν και άλλοι. Έφυγα, αλλά δεν το μετανιώνω που πήγα.

Και στην πρακτική μου σε παιδοψυχιατρική κλινική, εμείς οι εκπαιδευόμενοι το τρώγαμε το αγγούρι.. Αλλά αυτή είναι πρακτική, το βρίσκω πιο λογικό..

Μια φίλη μου βοηθός μικροβιολόγου,ήθελε να δουλέψει εθελοντικά σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας, αλλά της είπαν οτι αν δεν κλείσει 5μηνο ( η 6μηνο; ) δεν θα πάρει καμία βεβαίωση..

Αυτή τη στιγμή η μόνη εθελοντική εργασία που θα έκανα θα ήταν σε φιλοζωική οργάνωση. Που πραγματικά ξερω οτι δεν υπάρχουν ούτε εθελοντές ούτε χρήματα και η χαρά που θα έπαιρνα απο αυτό θα ήταν ουσιαστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κάποτε έπαιζα σε μία ορχήστρα, και παραιτήθηκα.
Μετά από μερικά χρόνια μου ζήτησαν να έρθω εθελοντικά.
Για συναισθηματικούς και μόνο λόγους πήγα και έπαιξα δύο φορές.
Μετά όμως δεν ξαναπήγα γιατί κατάλαβα ότι έκανα ζημιά σε άλλους που θα εργάζονταν με μισθό.
Ειδικά σήμερα που η ανεργία βρίσκεται σε τέτοιο επίπεδο, δεν θα πήγαινα εθελοντής πουθενά, γιατί θα έβλαπτα συνανθρώπους μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή η μόνη εθελοντική εργασία που θα έκανα θα ήταν σε φιλοζωική οργάνωση. Που πραγματικά ξερω οτι δεν υπάρχουν ούτε εθελοντές ούτε χρήματα και η χαρά που θα έπαιρνα απο αυτό θα ήταν ουσιαστική.
:D και στις φιλοζωικές μην νομίζεις ότι είνα άγιοι πολλοί εκμεταλεύονται κιόλας.

Τον εθελοντισμό με την εννοια που τον εννοείται τον θεωρώ κουτό πράγμα και κάποιοι βγάζουν λεφτά με τον ιδρώτα άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
:D και στις φιλοζωικές μην νομίζεις ότι είνα άγιοι πολλοί εκμεταλεύονται κιόλας

Ίσως.. έχεις κάποια προσωπική εμπειρία;
απλά πιστεύω, οτι ειδικά οι φιλοζωικές δεν έχουν καμία στήριξη απο το κράτος.. ότι γίνεται, γίνεται χάρη στο μεράκι, την αγάπη και την οικονομική βοήθεια των φιλόζωων..
Μπορεί να ζω στο ροζ συννεφάκι μου.. θα χαρώ αν με ρίξεις απο αυτό:worry:
και συγκεκριμένα στις φιλοζωικές δεν πιστεύω οτι κάποιος θα βγάλει λεφτά αν εγώ ξεσκατώσω, ταϊσω ή βρω σπίτι σε ένα σκύλο.. αλλα λέω, μπορεί να γελιέμαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δε μπορώ να καταγγείλω μια συγκεκριμένη οργάνωση γιατί δε το βρίκσω πρέπων.

Αυτό που προσπαθουν να κάνουν οι φιλοζωικές όπως και κάθε άλλη οργάνωση (περιβαλλοντικές κ.ο.κ.) είναι να ωθήσουν τον κόσμο να τους δίνουν λεφτά και αυτοί να βοηθάνε τα ζωάκια. Τα λεφτά που παίρνουν είναι πάρα πολλά για να λύσουν τουλάχιστον σε κάποιες πόλεις το πρόβλημα των αδέσποτων.

Μια φιλοζωική εκτός από τα έξοδα αυτά έχει και έξοδα λειτουργικά (και πολλοί πραγματικά βγάζουν λεφτά από αυτά).

Ας μιλήσουμε για τις στειρώσεις (μπορώ να πω και για άλλα για όποιον ενδιαφέρεται)
Επίσης οι φιλοζωικές κάνουν συμφωνίες με συγκεκριμένους κτηνιάτρους και για κάθε στείρωση αδέσποτου παίρνει ποσοστά το μέλος της φιλοζωικής που θα φέρει το ζωάκι εκτός από τον ιατρό π.χ. όταν μια στείρωση κάνει 90 ευρώ τα 60 ευρώ τα παίρνει ο ιατρός και τα 30 το μέλος της φιλοζωικής. Τα λεφτά αυτά είναι από το κοινό ταμείο φιλοζωικής που το ενισχύουν οι πραγματικά φιλόζωοι (που ειδικά στις μεγαλουπόλεις είναι πάρα πολλά λεφτά που δε δηλώνονται).

Οι φιλοζωικές δεν λειτουργούν με ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα (όπως θα έπρεπε) και αυτή είναι η αιτία που δε έχει λυθεί σε καμία πόλης της Ελλάδα κανένα πρόβλημα με τα αδέσποτα (εκτός αν έχει λυθεί και κάνω λάθος ). Αυτό το κάνουν επειδή αυτή η κατάσταση τους βολεύει και όσο υπάρχουν φιλοζωικες το σίγουρο είναι ότι δε θα λύνονται τα προβλήματα. Αν η φιλοζωική συνεργαζόταν με τον δήμο (πράγμα που δε συμφέρει τις φιλοζωικές) θα λυθούν κάποια πρόβληματα.

Τώρα οι φιλοζωικές πιέζουν τους κτηνιατρούς ότι θα φέρουν κτηνίατρους από το εξωτερικό για να κάνουν τις στειρώσεις. Αυτό εξασφαλίζει μεγαλύτερο ποσοστό για την φιλοζωικές γιατί οι κτηνίατροι (οι οποιοι δε θα ελεγχονται από κανέναν αφού υποτίθεται θα ελεγχονται από την φιλοζωικοί) αυτοί είναι ενταγμένοι σε άλλη οργάνωση και ενισχύονται πάλι από εθελοντές με σκοπό να βγάζουν λεφτά...


Δε τους νοιάζει αν τα ζωάκια στειρώνονται σε χώρους που δεν είναι κατάλληλοι για χειρουργείου, ότι πολλά ζωάκια θα υποφέρουν θα αρρωστήσουν και πολλά θα πεθάνουν αυτοί με την δικαιολογία ότι οι Ελληνες κτηνίατροι παίρνουν πολλά θα περάσουν στον μέσο φιλόζωο ότι η πράξη τους αυτή είναι καλή.

Αν αγαπάς τα ζώα μάζεψε λεφτά πάρε ένα αδέσποτο και πάρε το για στείρωση. Το 100% των λεφτών σου θα πάνε στο ζώο. Αν θέλεις να προσφέρεις χωρίς λεφτά αλλά με εργασία πήγαινε σε έναν κτηνίατρο που γενικά ξερεις ότι φροντίζει τα αδέσποτα και πες του να έρχεσαι να τον βοηθάς στην εργασία του. Το 100% της δουλειάς σου θα πάει για το καλό των ζώων.


Θα παραδεχόμουν μια φιλοζωική οργάνωση η οποιαδήποτε αν είχε καθαρά το budget της και έλεγε κάθε φορά που και τι ξοδεύει (αυτό δε το κάνουν) το μόνο που κάνουν οι φιλοζωικές είναι να κλέγονται ότι δεν εχουν λεφτά, να πουλάνε αγγελίες για λόγους marketing και καταγγελίες.

(μπορεί καμιά φορά να γράφουν κανά έργο που σε καμιά περίπτωση όμως δε δικαιολογεί τα λεφτά που παίρνουν) δεν αναφέρομαι μόνο σε φιλοζωικές αλλά και σε άλλες οργανώσεις άλλου ενδιαφέροντος.


Η μοναδική οργάνωση που το κάνει αυτή και προσωπικά την ενισχύω είναι η Ελπίδα (είχαν ένα στόχο και το πέτυχαν και τώρα βάζουν και άλλους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Επίσης οι φιλοζωικές κάνουν συμφωνίες με συγκεκριμένους κτηνιάτρους και για κάθε στείρωση αδέσποτου παίρνει ποσοστά το μέλος της φιλοζωικής που θα φέρει το ζωάκι εκτός από τον ιατρό π.χ. όταν μια στείρωση κάνει 90 ευρώ τα 60 ευρώ τα παίρνει ο ιατρός και τα 30 το μέλος της φιλοζωικής.
Αυτο..μπορεις να μου το τεκμηριωσεις με στοιχεια;;Γιατι εγω τοσο καιρο που ασχολουμε με το γενικοτερο θεμα των φιλοζωικων(δεν ειμαι μελος σε ΚΑΜΙΑ)..δεν το εχω δει πουθενα.Εσυ Φοκο..εισαι μελος σε φιλοζωικη;Εχεις περασει ποτε απο φιλοζωικη;Ξερεις καλα τα πραγματα;
Σαφεστατα και σε ολους τους χωρους,παντα υπαρχουν και καποια λαμογια,ομως ειδικα στο συγκεκριμενο θεμα...δηλαδη,να παιρνουν ποσοστα οι φιλοζωοικες απο στειρωσεις αδεσποτων..ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.Τουλαχιστον δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου,αλλα πιστεψε με..εγω..εχω ασχοληθει με το θεμα.:).
Παρακαλω πολυ..ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

Υγ..ΔΕΝ υποστηριζω τις φιλοζωικες οργανωσεις.Ομως δεν θα κατηγορισω ΠΟΤΕ κατι..για το οποιο δεν ειμαι σιγουρη και δεν εχω στοιχεια,απλα επειδη ετσι..πιστευω.Και σιγουρα ειναι οι μονες ..που ΚΑΤΙ κανουν για τα αδεσποτα.(μαζι με τους ιδιωτες)Κανε φοκο και εσυ κατι...και ελα μετα να κατηγορησεις.

ΥΓ2.
.Δε μπορώ να καταγγείλω μια συγκεκριμένη οργάνωση γιατί δε το βρίκσω πρέπων.
Δεν μπορεις να καταγγειλεις μια συγκεκριμενη οργανωση..γιατι απλουστατα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αυτο..μπορεις να μου το τεκμηριωσεις με στοιχεια;;Γιατι εγω τοσο καιρο που ασχολουμε με το γενικοτερο θεμα των φιλοζωικων(δεν ειμαι μελος σε ΚΑΜΙΑ)..δεν το εχω δει πουθενα.Εσυ Φοκο..εισαι μελος σε φιλοζωικη;Εχεις περασει ποτε απο φιλοζωικη;Ξερεις καλα τα πραγματα;
Σαφεστατα και σε ολους τους χωρους,παντα υπαρχουν και καποια λαμογια,ομως ειδικα στο συγκεκριμενο θεμα...δηλαδη,να παιρνουν ποσοστα οι φιλοζωοικες απο στειρωσεις αδεσποτων..ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.:)
Παρακαλω πολυ..ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
στοιχεία δε θα βάλω για τον λόγο που ανέφερα πιο πάνω. (δε θέλω να θίξω πρόσωπα και καταστάσεις) το ίδιο ισχυει και για άλλα φιλανθρωπικα ιδρύματα.

2 καλές λυσεις.

Θα πω όμως κάτι που μου κάνει φοβερή εντύπωση στην πόλη της Θεσσαλονίκης η οποία είναι γεμάτη από αδέσποτα. Το ΑΠΘ έχει την καλύτερη κλινική της χώρας και σίγουρα τον πιο ακριβό εξοπλισμό καθώς και άριστο ιατρικό προσωπικό. Το ΑΠΘ προσφέρει με έξοδα πανεπιστημίου στειρώσεις και θεραπεία σε ζωάκια. Γιατί καμία κτηνιατρική φιλοζωική δεν συνεργάζεται με το Πανεπιστήμιο και συνεργάζονται με ιδιώτες ; :hmm:

Έχουμε 2 σχολές κτηνιατρικής της Ελλάδας (με φοιτητές που κατά βάση λατρεύουν τα ζωά και έχουν λάβει μια σωστή εκπαίδευση) και πολλούς νέους απόφοιτους άνεργους (που δουλεύουν αμισθή σε κτηνίατρικά κέντρα) αντί οι φιλόζωικές να δίνουν προσοστά κτηνίατρους ή να δίνουν λεφτά σε εθελοντές κτηνίατρους του εξωτερικού γιατί να μην αφήσουν τα νέα παιδιά; :hmm:

______________

Όσο αφορά τα ορφανοτροφεία. Τόσοι ανθρωποι θέλουν να υιοθετήσουν παιδάκια (τα οποία σίγουρα θα ζήσουν καλύτερα από το ορφανοτροφείο. Έχουν κάνει τόσο πολύπλοκη την διαδικασία που ωθούν ανθρώπους να μην υιοθετούν παιδιά και να καταφεύγουν σε εξωσωματικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Γιατί καμία κτηνιατρική φιλοζωική δεν συνεργάζεται με το Πανεπιστήμιο και συνεργάζονται με ιδιώτες; :hmm:
Αυτο...ΠΩΣ το ξερεις οτι δεν γινεται;:hmm:
αντί οι φιλόζωικές να δίνουν προσοστά κτηνίατρους ή να δίνουν λεφτά σε εθελοντές κτηνίατρους του εξωτερικού γιατί να μην αφήσουν τα νέα παιδιά;. :hmm:
Εισαι εντελως εκτος πραγματικοτητας.Αυτα που λες ΔΕΝ ισχυουν.Οι φιλοζωικες συνεργαζονται με αυτους που θα κανουν τις καλυτερες τιμες για τα αδεσποτα.Οταν οι κτηνιατροι ζητουν 120 ευρω για στειρωση ενος αδεσποτου,οπως καταλαβναινεις και βεβαια δεν μπορουν να συνεργαστουν μαζι του.(Παντως καποιοι,λιγοι βεβαια..συνεργαονται με φιλοζωικες..γιατι αυτοι ειναι οντως φιλοζωοι..και οχι εμποροι)
Οι φιλοζωικες συνεργαζονται με αυτους..που κανουν τις καλυτερες τιμες.Καταλαβε το αυτο.
Ειμαστε off φοκο.:)

ΥΓ
..στοιχεία δε θα βάλω για τον λόγο που ανέφερα πιο πάνω. (δε θέλω να θίξω πρόσωπα και καταστάσεις) το ίδιο ισχυει και για άλλα φιλανθρωπικα ιδρύματα.
Στοιχεια δεν βαζεις..γιατι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ούτε εγώ θα έκανα εθελοντισμό σε φιλοζωική, γιατί δεν υπάρχει transparency. Προσωπικά δεν έχω δει πουθενά αναρτημένο κάποιο annual/financial report από κάποια φιλοζωική (αν υπάρχει κάπου κάτι τέτοιο θα χαρώ πολύ να το δω). Όταν κάνω κάτι θέλω να βλέπω ότι η δουλειά μου ή τα λεφτά μου πιάνουν τόπο. Επίσης θέλω να βλέπω ότι υπάρχει πρόγραμμα για το τι θα κάνουν στο μέλλον. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι κλέβουν, απλά ζητάω transparency.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη πάνω στο θέμα των φιλοζωικών.. απλά σκεφτόμουν οτι κετός απο τα αδέσποτα που φροντίζω στη γειτονιά μου, αν ασχολιόμουν με κάποια φιλοζωική και έβρισκα σπίτι σε μερικά αδέσποτα,την σειρά τους θα έπαιρναν άλλα,που είναι στο δρόμο..
Δεν ξέρω τι ισχύει απο όλα αυτά που είπατε αλλά κρατάω μια πισινή..

Για το θέμα των ορφανοτροφείων τώρα.. Μια χαρά τα λέει ο fockos. Μια φίλη μου ψυχολόγος που δουλεύει σε ορφανοτροφείο, την έχουν βάλει να κάνει τεστ iq και συμπεριφοράς στα παιδάκια, για να δούν αν τα παιδάκια,είναι κατάλληλα για οικογένεια!!! το καταλαβαίνετε αυτό? προσέξτε! όχι για να δουν ποια οικογένεια είναι κατάλληλη για αυτά, αλλα για να δουν αν είναι καθολου κατάλληλα αυτά, για να υιοθετηθούν! μου τα λεγε χτες η κοπέλα..
το άλλο το ωραίο; μια συγγενής του φίλου μου, έχει υιοθετήσει παιδάκι για τα Χριστούγεννα. ΜΟΝΟ για τα Χριστούγεννα. Αρχές Ιανουαρίου πρέπει να το επιστρέψει..
Ξέρω, έχω βγει εκτός θέματος, αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο αυτή τη φορά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Καλα η μεγαλυτερη πιπα εθελοντισμου μεχρι τωρα ηταν με τους ολυμπιακους αγωνες...και χρεωθηκαμε ασκοπα με τους ολυμπιακους και το κρατος εκμεταλλευθηκε τα θύματά του με το προσχημα του "εθελοντισμου"....για να καλυψει τρυπες που κανονικα επρεπε να πληρωνει. Το μονο κερδος αυτων των αφελων "εθελοντων" ειναι οτι πηραν μπλουζακια με το Φοιβο και την Αθηνα, να τα φορανε και να λενε "Ημουν κι εγω εκει". Τωρα που τους κατακλεβουν κανονικα ,θα εξακολουθουσαν αραγες να προσφερουν τις δωρεαν υπηρεσιες τους στο ΚΡΑΤΟΣ και καλα στα πλαισια του εθελοντισμου? Αν ημουν τωρα στη θεση τους θα αισθανομουν το λιγοτερο μαλακας. Και φυσικα η μεγαλυτερη εθελοντρια ever η Γιαννα Αγγελοπουλου Δασκαλακη...Τσεπωνε αυτη, χαιρονταν οι εθελοντες...που κρατουσαν το καλαθι με τα απλυτα των αθλητων...

Και για οσους δεν καταλαβαν , ναι ειμαι υπερ της εθελοντικης εργασιας...αλλα οχι απεναντι στο κρατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
ειμαι κατα της εθελοντικης εργασιας,
και εννοειται οτι δεν προκειται να το κανω ποτε μου αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
ειμαι κατα της εθελοντικης εργασιας,
και εννοειται οτι δεν προκειται να το κανω ποτε μου αυτο.

Οχι ρε Dreamstealer ,ενταξει καποιες φορες χρειαζεται...γιατι δε γινεται αλλιως αν δε βοηθησουμε...Αλλα να μπορουμε να κρινουμε ποτε αυτο ειναι απαραιτητο και ποτε ειναι απλα μια εκμεταλλευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
γιατι εισαι κατα της εθελοντικης εργασιας? γενικότερα ή απλά όταν προκειται για το κρατος κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top