Να παίρνει η γυναίκα το επίθετο του συζύγου;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Εγώ πάντως θέλω πολύ να πάρω το επίθετο του άντρα μου. Είμαι (ή θέλω να πιστεύω οτι είμαι) παραδοσιακή γυναίκα και μου αρέσει να νιώθω οτι "ανήκω" σε όλους τους τομείς σε αυτόν. Ο ίδιος δεν έχει πρόβλημα, αλλά εγώ το θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Εμένα αυτό που με ενοχλεί,δεν είναι το ότι έχω το επίθετο του πατέρα μου
Με ενοχλεί η γενική. "Αληκτώ Δρακοπούλου" [που το βρήκα χαχααχ]
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι αυτή η άποψη....αλλά γιατί γενική;!;!;!
Γιατί πρέπει να είμαι κάποιου και ο αδερφός μου να μην είναι κανενός.

Νταξ και άμα ζοριστώ,πάω και το αλλάζω...Αλλά γαμώ το φαλοκρατισμό σας δλδ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
αχαχαχχαχαχαχχα!!! Χώστα diotimaκι!! ( :confused: δεν πιστεύω να σε ενοχλεί και το υποκοριστικό;;; :P )
Όντως η γενική στο θηλυκό δίνει αίσθηση ιδιοκτησίας ... :hmm:
Ενώ το αρσενικό έχει ονομαστική....:hmm:
Και καλά ¨κύριος του εαυτού του¨...
μωρέ καλά τα λες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Εμένα δε με προσβάλλει καθόλου να νιώθω οτι ανήκω τυπικά και ουσιαστικά στον άντρα μου. Αν υπάρχει κάποια που την προσβάλλει, μπορεί να μην πάρει το επίθετο του άντρα της. Δεν καταλαβαίνω γιατί όλες οι υπόλοιπες πρέπει να προσβάλεστε επειδή κάποιες το κάνουν και το αντίστροφο. Κι αν δε σας αρέσει η γενική, κόφτε την: Αληκτώ Δρακόπουλος, και τελειώνει το θέμα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Καλά, βασικά τυπικά και ουσιαστικά ανήκεις στον εαυτό σου,
αλλά αν εσύ θέλεις να ανήκεις στον άντρα σου , άνηκε!
Ο καθένας ανήκει όπου θέλει...

diotima φαντάζομαι θα σε ενοχλούσε και η φράση ¨εσύ ποιανού είσαι;;¨ (στο χωριό μου, η πρώτη ερώτηση που σου έκαναν ;) )

Εμένα δε με προσβάλλει καθόλου να νιώθω οτι ανήκω τυπικά και ουσιαστικά στον άντρα μου. Αν υπάρχει κάποια που την προσβάλλει, μπορεί να μην πάρει το επίθετο του άντρα της. Δεν καταλαβαίνω γιατί όλες οι υπόλοιπες πρέπει να προσβάλεστε επειδή κάποιες το κάνουν και το αντίστροφο. Κι αν δε σας αρέσει η γενική, κόφτε την: Αληκτώ Δρακόπουλος, και τελειώνει το θέμα.;)
α, το ¨όλες οι υπόλοιπες¨ σόρυ, επίσης δεν με εκφράζει ,
μπορώ να διαφοροποιηθώ από την ομάδα αυτή που κατατάσσεις τους διαφωνούντες ε;;
άκου ¨όλες οι υπόλοιπες¨ !
cool...
Διακρίνω μια τάση-ανάγκη όλοι να ανήκουμε κάπου;;
ή στον σύζυγο ή στις ¨όλες τις υπόλοιπες;;¨ :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Καλά, βασικά τυπικά και ουσιαστικά ανήκεις στον εαυτό σου,
αλλά αν εσύ θέλεις να ανήκεις στον άντρα σου , άνηκε!
Ο καθένας ανήκει όπου θέλει...

diotima φαντάζομαι θα σε ενοχλούσε και η φράση ¨εσύ ποιανού είσαι;;¨ (στο χωριό μου, η πρώτη ερώτηση που σου έκαναν ;) )

Εγώ πάντως για την επέτειο μας πήρα στο φίλο μου μπλούζα που λέει:

Vik's property...
All rights reserved
Και τη φοράει κιόλας!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εμένα αυτό που με ενοχλεί,δεν είναι το ότι έχω το επίθετο του πατέρα μου
Με ενοχλεί η γενική. "Αληκτώ Δρακοπούλου" [που το βρήκα χαχααχ]
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι αυτή η άποψη....αλλά γιατί γενική;!;!;!
Γιατί πρέπει να είμαι κάποιου και ο αδερφός μου να μην είναι κανενός.

συμφωνώ :P
Tg το "γλύτωσα" ως τώρα μιας και το επώνυμό μου είναι ίδιο στην ανδρική και τη γυναικεία version του :P.
Να δούμε οι "έρμες" οι (μελλοντικές) κόρες μου τι θα απογίνουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Είμαι (ή θέλω να πιστεύω οτι είμαι) παραδοσιακή γυναίκα και μου αρέσει να νιώθω οτι "ανήκω" σε όλους τους τομείς σε αυτόν.
μπορείς να του λες να σε δέρνει με τη ζώνη κιόλας όταν δεν είσαι καλό κορίτσι.
έτσι θα είσαι 100% παραδοσιακή...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
μπορείς να του λες να σε δέρνει με τη ζώνη κιόλας όταν δεν είσαι καλό κορίτσι.
έτσι θα είσαι 100% παραδοσιακή...:confused:

Δε νομίζω οτι αυτό ανήκει σε κάποια παράδοση.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι αυτό ανήκει σε κάποια παράδοση.:eek:
Δηλαδή αν ανήκε θα το έκανες? :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι αυτό ανήκει σε κάποια παράδοση.:eek:
Του άντρα του πολλά βαρύ πρέπει η γυναίκα του να έχει το επωνυμό του γιατί η ιδιοκτησία πέρασε τώρα σ' αυτόν. Του άντρα του σωστού, η γυναίκα του δεν πρέπει να δουλεύει γιατί η σωστή γυναίκα πρέπει να κάθεται στο σπίτι της, να μεγαλώνει τα μικρά και να πλένει τα πιάτα. Ο σωστός άντρας φωνάζει στη γυναίκα του "φέρε τις παντόφλες μωρή" κι άμα έχει και νεύρα θα τις ρίχνει μερικές με το ζωνάρι να στρώσει, θα πλακώνει και τα παιδιά του στο ξύλο...

...φέρε στο μυαλό σου την εικόνα που συνθέτουν αυτές οι αντιλήψεις.
Δε θυμίζει τίποτα από παραδοσιακή ελληνική οικογένεια δεκαετίας '40-'50 ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εγώ πάντως για την επέτειο μας πήρα στο φίλο μου μπλούζα που λέει:

Και τη φοράει κιόλας!!!:D

Καλό κορόιδο και αυτός. Ούτε ένα γκομινάκι δεν θα τον πλησιάζει με τέτοια μπλούζα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εγώ πάντως για την επέτειο μας πήρα στο φίλο μου μπλούζα που λέει:

Vik's property...
All rights reserved

Και τη φοράει κιόλας!!!:D


Πού τη φοράει καλέ?:P Άμα βγαίνετε με τις φίλες σου ως αντικλεπτικό ή στο σούπερ μάρκετ για να μη του ζητάνε να κατεβάζει τα δημητριακά από τα ψηλά ράφια?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Πού τη φοράει καλέ?:P Άμα βγαίνετε με τις φίλες σου ως αντικλεπτικό ή στο σούπερ μάρκετ για να μη του ζητάνε να κατεβάζει τα δημητριακά από τα ψηλά ράφια?:P

T-shirt, είναι βρε παιδιά! Το φοράει σαν φανελάκι μέσα από τη μπλούζα του! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
T-shirt, είναι βρε παιδιά! Το φοράει σαν φανελάκι μέσα από τη μπλούζα του! :P

Αααααα, από μέσα;;..... ;)
Παίρνω πίσω την θετική μου, νόμιζα ότι την φορούσε απ'έξω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι αυτό ανήκει σε κάποια παράδοση.:eek:
και ομως υπαρχει. μια βολτα στο χρονο ή στην κοντινη μας Ανατολη θα σε επειθε (ισως και σε κοντινα σπιτια αν εισαι τυχερη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,844 μηνύματα.
Εμένα αυτό που με ενοχλεί,δεν είναι το ότι έχω το επίθετο του πατέρα μου
Με ενοχλεί η γενική. "Αληκτώ Δρακοπούλου" [που το βρήκα χαχααχ]
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι αυτή η άποψη....αλλά γιατί γενική;!;!;!
Γιατί πρέπει να είμαι κάποιου και ο αδερφός μου να μην είναι κανενός.

Νταξ και άμα ζοριστώ,πάω και το αλλάζω...Αλλά γαμώ το φαλοκρατισμό σας δλδ

Το φαλλοκρατισμό γάμα τον όσο θες.:P Μαζί σου. Την ελληνική γλώσσα μη γαμάς. Εντάξει; (και όχι "νταξ"):P

Αλήθεια, στο θέμα μας, βάσιμο το παράπονό σου και να συμφωνήσω μαζί σου, αλλά τι λύση προτείνεις;:hmm:

Καλό κορόιδο και αυτός. Ούτε ένα γκομινάκι δεν θα τον πλησιάζει με τέτοια μπλούζα...

Εσύ σκάσε, μπάκουρε... Βγήκαν τα άπλυτά σου στη φόρα, ελαφοκαβαλητή... Ο Ρούντολφ ήρθε και μου είπε τι του έκανες αχρείε τα Χριστούγεννα. Ερωτοτροπούσες επάνω του ενώ τον τράβαγες από τα αυτιά και του φώναζες "Πες μου ποιός κάνει τη μυτούλα σου φωτεινή, πες μου ποιός είναι Αι Βασίλης σου φέτος!"

Αντί να συγχαρείς τη Βικ Βικ που αγαπάει τόσο το αγόρι της, αλλά κι αυτόν που έριξε τέτοιο φίνο κοπελούδι με μαγκιά και μαεστρία, κάθεσαι και βγάζεις τη χολή σου σ' ενα φόρουμ και προσπαθείς να υποβαθμίσεις τη σχέση τους! Δε χρειάζεται ρε άλλο γκομενάκι άμα έχει τη Βικ Βικ!

ΣΤΟ ΕΛΑΦΙ ΣΟΥ ΚΥΡΙΕ!:mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Το φαλλοκρατισμό γάμα τον όσο θες.:P Μαζί σου. Την ελληνική γλώσσα μη γαμάς. Εντάξει; (και όχι "νταξ"):P
Διακρίνω έναν ελαφρύ κομπλεξισμό.

Αλήθεια, στο θέμα μας, βάσιμο το παράπονό σου και να συμφωνήσω μαζί σου, αλλά τι λύση προτείνεις;:hmm:

Το αυτονόητο...ή μήπως είναι πολύ δύσκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,859 μηνύματα.
Το αυτονόητο...ή μήπως είναι πολύ δύσκολο;

Η γενική είναι ουδέτερη φύλου. Αν το κάνεις Αληκτώ Δρακόπουλος είναι πιο φαλλοκρατικό γιατί έχει το 'ος'.
Θα πρότεινα το Αληκτώ Δρακόπουλης, που ακούγεται ωραία, σε μερικά επίθετα ταιριάζει και το 'η', π.χ. Κατσαρός, Κατσαρή αντί για Κατσαρού.

Αλλά γιατί σε πειράζει αν σε αποκαλούν, "του Δρακόπουλου η κόρη" αντί για "της Δρακοπούλου η κόρη"; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Η γενική είναι ουδέτερη φύλου. Αν το κάνεις Αληκτώ Δρακόπουλος είναι πιο φαλλοκρατικό γιατί έχει το 'ος'.
Θα πρότεινα το Αληκτώ Δρακόπουλης, που ακούγεται ωραία, σε μερικά επίθετα ταιριάζει και το 'η', π.χ. Κατσαρός, Κατσαρή αντί για Κατσαρού.

Αλλά γιατί σε πειράζει αν σε αποκαλούν, "του Δρακόπουλου η κόρη" αντί για "της Δρακοπούλου η κόρη"; :hmm:

Καλέ μου,όταν έλεγα "το αυτονόητο" δεν εννοούσα το Δρακόπουλος που είπε η χιμελα,φυσικά.
Κάτι ουδέτερο είχα στο μυαλό μου,ούτε καν θυληκό.
Αυτοί οι σιχαμένοι οι ξένοι δλδ,κοίτα τι ωραία τα έχουν ταξινομήσει...Νίκος Γκριν - Αληκτώ Γκριν
Και δε δηλώνει κάποια ιδιοκτησία.Είναι σαν χαρακτηρισμός...σαν επίθετο ;ρ Η Αληκτώ η πράσινη.Ο Νικος ο πράσινος.


Και δε με νοιάζει για ποιό γονιό θα με ρωτήσουν,με νοιάζει που γενικώς θα με ρωτήσουν σε ποιόν ανήκω.
Σε μένα....ίσως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top