Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
αλήθεια πόσο ήσουν και έφτασες στο επιθυμητό?
α πόσο ύψος έχεις περίπου?

Είχα φτάσει 60,5!!!!!!!!!!!!!!! Άρχισα τη δίαιτα 17/05
Εϊμαι 1,62cm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Είχα φτάσει 60,5!!!!!!!!!!!!!!! Άρχισα τη δίαιτα 17/05
Εϊμαι 1,62cm
ελα καλέ! μπράβο


εγώ έχω ύψος 1,68 προς 1,69( δυο διαφορετικά ατομα μου έβγαλαν αυτό το ύψος) και από 58 κιλά το χειμώνα έφτασα τα 64:worry:
τώρα είμαι 60,5 αλλά δεν κατεβαίνω πια.....
α δεν πήγα σε διαιτολόγο, απλά περιόρισα τις ποσότητες και άρχισα να τις περιορίζω από τον μάρτη....................
πότε θα φτάσω 58 ξανά:(??
μάλλον πρέπει να πάω σε διαιτολόγο......

ααα έκανες γυμναστική???????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
ελα καλέ! μπράβο


εγώ έχω ύψος 1,68 προς 1,69( δυο διαφορετικά ατομα μου έβγαλαν αυτό το ύψος) και από 58 κιλά το χειμώνα έφτασα τα 64:worry:
τώρα είμαι 60,5 αλλά δεν κατεβαίνω πια.....
α δεν πήγα σε διαιτολόγο, απλά περιόρισα τις ποσότητες και άρχισα να τις περιορίζω από τον μάρτη....................
πότε θα φτάσω 58 ξανά:(??
μάλλον πρέπει να πάω σε διαιτολόγο......

ααα έκανες γυμναστική???????????

Γυμναστική καθόλου... αν και πρέπει να ξεκινήσω όταν βρω χρόνο για λόγους υγείας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως μου φαίνεται αδιανόητο να χάνει κανείς εύκολα κιλά, χωρίς γυμναστική... Τα κάνει όλα τόοοσο πιο εύκολα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
γιατί έχει κολλήσει :( ο δείκτης?

Σε κάποια φάση πάντα κολλάει!
Είναι η αντίδραση του σώματος στο γεγονός ότι χάνεις λίπος!
Θα ξεκολλήσει μην απελπίζεσαι... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Πάντως μου φαίνεται αδιανόητο να χάνει κανείς εύκολα κιλά, χωρίς γυμναστική... Τα κάνει όλα τόοοσο πιο εύκολα!! :)

Εμένα μου φαίνεται περίεργο που έχασα τα κιλά με λίιιιιιιιγα κολλήματα της ζυγαριάς. Γιατί γενικά δε χάνω εύκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χε... παιδιά, όλοι το ίδιο δύσκολα ή εύκολα χάνουμε. Σαν οργανισμοί εννοώ.
Από κει και πέρα, το να έχεις μυϊκή μάζα στο σώμα σου βοηθάει, γιατί ο μυϊκός ιστός μεταβολίζει πιο πολύ/γρήγορα/έντονα από το λίπος. Γι' αυτό οι άντρες έχουν "καλύτερο μεταβολισμό".

Μην απελπίζεσαι Ζανίν, πάντα κολλάει πού και πού... ;)
Να δεις που ξαφνικά θα ξεφουσκώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
εγω δηλ που δεν κολλησε η ζυγαρια εχω προβλημα? και μια αλλη ερωτηση: πως ξερεις οτι αυτο που χανεις ειναι λιπος και οχι υγρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνεται περίεργο που έχασα τα κιλά με λίιιιιιιιγα κολλήματα της ζυγαριάς. Γιατί γενικά δε χάνω εύκολα...


Βασικά εγώ δεν ξέρω τα κολλήματα μου :P
Ζυγιζόμουν όποτε ερχόμουν Βόλο...και έτσι δεν απελπιζόμουν όταν δεν έχανα γιατί πολύ απλά δεν το ήξερα :redface:
Άρχισα να χάνω όμως με πολύ διαφορά από τα Χριστούγεννα και μετά...
Δηλαδή μετά το πρώτο εξάμηνο δίαιτας :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
ρε παιδιά, τελικά η γυμναστική βοηθάει στην απώλεια βάρους; Εγώ ππιστεύω ότι συμβάλλειπολύ λίγο, περισσότερο συμβάλλει στη σμήλευση του σώματος. Μπορεί και να κάνω λάθος.
Πάντως αν βοηθάει στο να χάνει κανείς βάρος, μάλλον πρέπει να σταματήσω το γυμναστήριο που άρχισα για "κοινωνικούς" κυρίως λόγους (πάω με 2 φίλες μου, και άρχισα να πηγαίνω γιατί πάνε κι αυτές και να περνάει η ώρα μερικά απογεύματα).
Η πικρή αλήθεια είναι ότι άρχισα γυμναστήριο όσο ήμουν 49,5 (ύψος 1,6 8, και έκτοτε δεν ανέβηκα σε ζυγαριά, εδώ και μία βδομάδα τουλάχιστον. Φοβάμαι να ανέβω όμως.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η γυμναστική "κρατάει" τους μύες, ώστε αν χάσεις, να χάσεις από το λίπος και όχι από τους μύες. Αυτό παράλληλα με μείωση των λιπαρών.

Η γυμναστική είναι και κάψιμο θερμίδων.

Και, ναι, η γυμναστική σμιλεύει το σώμα και επιταχύνει γενικα΄το μεταβολισμό, για το λόγο που προανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
γιδακι τι εχεις να πεις για αυτο που σε ρωτησα πριν? πως καταλαβαινουμε δηλ οτι με τη διαιτα χανουμε λιπος και οχι υγρα? εμενα η ζυγαρια δεν κολλησε σχεδον ποτε. αυτο ειναι κακο? και ποσες παρασπονδιες μπορεις να κανεις τη βδομαδα? δηλ σημερα εφαγα 2 κριτσινακια αντι για ενα γιατι παρασυρθηκα. αυτο θα επηρεασει σημαντικα τη συντηρηση? γιατι ειμαι στη συντηρηση τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Βασικά εγώ δεν ξέρω τα κολλήματα μου :P
Ζυγιζόμουν όποτε ερχόμουν Βόλο...και έτσι δεν απελπιζόμουν όταν δεν έχανα γιατί πολύ απλά δεν το ήξερα :redface:
Άρχισα να χάνω όμως με πολύ διαφορά από τα Χριστούγεννα και μετά...
Δηλαδή μετά το πρώτο εξάμηνο δίαιτας :confused:

Εγώ ζυγίζομαι κάθε μέρα.. αν και η διαιτολόγος μου έχει πει ότι δεν είναι καλό αυτό... Ζυγίζομαι και καταγράφω και τα κιλά μου... ¨Εχω κάνει και διάγραμμα!!! :P

Όσο για το γυμναστήριο, μου είχε πει ότι καλύτερα θα ήταν να πήγαινα για να έχανα πιο γρήγορα. Τώρα τελευταία (τον τελευταίο μήνα) χάνω περίπου 600 γρ την εβδομάδα. Μου έχει πει ότι το φυσιολογικό είναι να χάνεις την εβδομάδα το 10% του βάρους σου.

Πάντως τελευταία η αλήθεια είναι ότι κάνω κάτι μικρές παρασπονδιούλες, γιατί βλέπω π.χ. μια τυροπιτούλα και θέλω μια δαγκωνιά ή ένα παγωτάκι και θέλω 2 κουταλίτσες... ΘΕΛΩ ΘΕΛΩ... Σήμερα θα της πω ότι θέλω πάλι κάτι γλυκό να φάω γιατί την προηγούμενη εβδομάδα δεν είχα τίποτα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Φύλλις μου, εφ' όσον κάνεις διατροφή με επαγγελματία, η οποία σε μετράει κάθε φορά (δεν είχες πει ότι κάνατε και λιπομέτρηση;), αποκλείεται να έχεις χάσει 10 κιλά υγρά.

Γενικά, όμως, η ιδέα είναι: λίγα λιπαρά, λιγότεροι υδατάνθρακες (ανάλογοι της σωματικής άσκησης, δηλαδή εγώ όταν έκανα 3 φορές την εβδομάδα προπόνηση, είχα 4 φορές την εβδομάδα μακαρονάδα), γυμναστική και κατανάλωση υγρών.

Αν πχ τρώει κάποιος τρία κομμάτια πίτσα τη μέρα, κι ούτε λαχανικά/φρούτα, ούτε άσκηση...ε, μπορεί να παίρνει μόνο 500 θερμίδες και να μείνει μισός σε λίγες μέρες, αλλά εκεί είναι υγρά και μύες μόνο, άρα νααα πώς θα τα ξαναπάρει μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Φύλλις μου, εφ' όσον κάνεις διατροφή με επαγγελματία, η οποία σε μετράει κάθε φορά (δεν είχες πει ότι κάνατε και λιπομέτρηση;), αποκλείεται να έχεις χάσει 10 κιλά υγρά.

Γενικά, όμως, η ιδέα είναι: λίγα λιπαρά, λιγότεροι υδατάνθρακες (ανάλογοι της σωματικής άσκησης, δηλαδή εγώ όταν έκανα 3 φορές την εβδομάδα προπόνηση, είχα 4 φορές την εβδομάδα μακαρονάδα), γυμναστική και κατανάλωση υγρών.

Αν πχ τρώει κάποιος τρία κομμάτια πίτσα τη μέρα, κι ούτε λαχανικά/φρούτα, ούτε άσκηση...ε, μπορεί να παίρνει μόνο 500 θερμίδες και να μείνει μισός σε λίγες μέρες, αλλά εκεί είναι υγρά και μύες μόνο, άρα νααα πώς θα τα ξαναπάρει μετά.

λιπομετρηση δε μου εκανε ζυγισμα κυριως αλλα ακουω διαφορα απο αλλους και δεν ξερω γιαυτο σε ρωτησα. η διαιτολογος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο το οτι εχανα 1 κιλο τη βδομαδα περιπου αλλα της ειχα πει οτι μερικες φορες εκανα και παρασπονδιες, δηλ μπορει να μην μπορουσα να το ακολουθησω κατα γραμμα το προγραμμα και ετρωγα και αλλα εκτος απο αυτα που μου ειχε πει αλλα μεχρι εκει αντε να το εκανα αυτο 1 φορα τη βδομαδα ή στις 2 βδομαδες? πως εχασα ομως αφου εκανα και τις παρασπονδιες μου? τι εννοουν οταν λενε οτι δεν εκανα σωστη συντηρηση και τα πηρα πισω τα κιλα? οτι καθημερινα ετρωγαν σαβουρες κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ, πχ, δεν είχα κάνει τη συντήρηση. Είχα κάνει το λάθος να μην του πω ότι είχα κουραστεί και έβγαλα τα απωθημένα μου μετά τη δίαιτα. Να λοιπόν τα κιλά!

Μην ανησυχείς, το φαγητό είναι απόλαυση και ανάγκη, όχι μαθηματικά. Αν μία στις 7 ή 15 μέρες φας κάτι παραπάνω, δε χαλάει ο κόσμος. Το θέμα είναι τώρα που έχεις την επαγγελματία, να της το λες, να ξέρει κι αυτή τι αντοχές έχεις και να σου λέει πώς να το χειρίζεσαι.

Πχ μία φορά την εβδομάδα όλοι τρώμε παραπάνω. Αν είναι πιο συχνά... ε, φίλε μαζέψου. Αν είναι πι αραιά, σιγά τα ώα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Εγώ, πχ, δεν είχα κάνει τη συντήρηση. Είχα κάνει το λάθος να μην του πω ότι είχα κουραστεί και έβγαλα τα απωθημένα μου μετά τη δίαιτα. Να λοιπόν τα κιλά!

Μην ανησυχείς, το φαγητό είναι απόλαυση και ανάγκη, όχι μαθηματικά. Αν μία στις 7 ή 15 μέρες φας κάτι παραπάνω, δε χαλάει ο κόσμος. Το θέμα είναι τώρα που έχεις την επαγγελματία, να της το λες, να ξέρει κι αυτή τι αντοχές έχεις και να σου λέει πώς να το χειρίζεσαι.

Πχ μία φορά την εβδομάδα όλοι τρώμε παραπάνω. Αν είναι πιο συχνά... ε, φίλε μαζέψου. Αν είναι πι αραιά, σιγά τα ώα! :)


:D :D :D ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
εγω δηλ που δεν κολλησε η ζυγαρια εχω προβλημα? και μια αλλη ερωτηση: πως ξερεις οτι αυτο που χανεις ειναι λιπος και οχι υγρα?
Ενας απλος τροπος ειναι να μετριεσαι την ιδια στιγμη καθε μερα (πχ να εισαι νηστικη και να εχεις παει τουαλετα), πινοντας σταθερη ποσοτητα υγρων. Αν πινεις τα ιδια καθε μερα, και χανεις βαρος, (αν δε χανεις μυς) θα ειναι λιπος. Αλλη μεθοδος ειναι να κανεις λιπομετρηση.

ρε παιδιά, τελικά η γυμναστική βοηθάει στην απώλεια βάρους; Εγώ ππιστεύω ότι συμβάλλειπολύ λίγο, περισσότερο συμβάλλει στη σμήλευση του σώματος. Μπορεί και να κάνω λάθος.
Τι ειναι η σμηλευση του σωματος βρε ; Χανεις λιπος απο καποια σημεια, αυξανεις (αναλογα με το ειδος της γυμναστικης) μυικη μαζα σε καποια αλλα. Αρα οπως και να ναι βοηθαει.

Απλα πρεπει να συνδυαζεται με τη διατροφη. Γιατι αν πας και σου ανοιγει την ορεξη και τρως το καταπετασμα... ε μετα ναι δε βοηθαει :P

Μου έχει πει ότι το φυσιολογικό είναι να χάνεις την εβδομάδα το 10% του βάρους σου.
Πολυ μπακαλιστικο μου ακουγεται αυτο. Δηλαδη εγω που ειμαι 1.85 και 84 κιλα, καθε εβδομαδα ειναι φυσιολογικο να χανω 8 .4 κιλα ; Απο και κλειεται !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Πολυ μπακαλιστικο μου ακουγεται αυτο. Δηλαδη εγω που ειμαι 1.85 και 84 κιλα, καθε εβδομαδα ειναι φυσιολογικο να χανω 8 .4 κιλα ; Απο και κλειεται !

Λάθος... 1% όχι 10%

Εσύ Lorien όμως είσαι άντρας, όχι γυναίκα. Και οι άντρες χάνουν πιο εύκολα. Επίσης, αυτό το έχω ακούσει και από άλλους διαιτολόγους, όχι μόνο από τη δική μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω ακούσει πως είναι καλύτερο να αρχίζεις την γυμναστική αφού πρώτα χάσεις κάποια κιλά (αν δηλ θέλεις να χάσεις πάνω από πέντε) γιατί αλλιώς μετατρέπεις το λίπος σε μυικό ιστό κι έτσι ενώ δείχνεις πως λεπταίνεις, δεν χάνεις σε βάρος ή κάτι τέτοιο..

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top