Σχετικά με τις μονάδες μετρήσεων και τις πράξεις φυσικών αριθμών

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Ελπίζω να μην είναι ποοοολύ άσχετο με το θέμα, αλλά είχα μια απορία σχετικά με τη φυσική. Βοήθεια..
Έχω παρατηρήσει πως ο αριθμός που προκύπτει από μια πράξη μεταξύ φυσικών μεγεθών, ΠΑΝΤΑ "εκφράζει" ένα μέγεθος το οποίο εκφράζει ό,τι η ΙΔΙΑ πράξη μεταξύ των μονάδων μέτρησης παράξει.
π.χ. Αν πολλαπλασιάσεις την ταχύτητα ενός σώματος με τον χρόνο (απλώς τα "μέτρα" τους, σκέτους αριθμούς δηλαδή), αυτό που θα προκύψει θα εκφράζει διάστημα (σε μέτρα), λόγω του αντίστοιχου πολλαπλασιασμού των μονάδων ταχυτητας και χρόνου: (m/sec)x(sec) = m
Τόσο "συνεπής" είναι η φυσικη;
Μπορεί κάποιος να ρίξει φως;
Σιγα-σιγα μονο μη μας στραβώσει..
Thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αυτός

Νεοφερμένος

Ο Αυτός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν γενικεύσουμε το παραπάνω παράδειγμα (ταχύτητα xρόνος) θα μιλήσουμε για την λεγόμενη διαστασιακή ανάλυση.Η διάσταση περιγράφει τη φυσική υφή της πότητατας. Μια απόσταση άσχετα αν μετράτε σε μέτρα ή χιλιόμετρα, η διάστασή της είναι το μήκος L. Η ταχύτητα έχει διαστάσεις μήκος/χρόνος ή L/T.
Γενικά, σε μια εξίσωση θα πρέπει οι διαστάσεις του πρώτου μέλους να είναι ίδιες με τις διαστάσεις στο δεύτερο μέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Αν γενικεύσουμε το παραπάνω παράδειγμα (ταχύτητα xρόνος) θα μιλήσουμε για την λεγόμενη διαστασιακή ανάλυση.Η διάσταση περιγράφει τη φυσική υφή της πότητατας. Μια απόσταση άσχετα αν μετράτε σε μέτρα ή χιλιόμετρα, η διάστασή της είναι το μήκος L. Η ταχύτητα έχει διαστάσεις μήκος/χρόνος ή L/T.
Γενικά, σε μια εξίσωση θα πρέπει οι διαστάσεις του πρώτου μέλους να είναι ίδιες με τις διαστάσεις στο δεύτερο μέλος.
Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό. Ρωτώ: Γιατί δεν υπάρχει (εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω) κάποιον φυσικό νόμο του στυλ: "Αν πολλαπλασιάσουμε την ΤΟ ΜΕΤΡΟ (hello, σκέτος αριθμός!) της ταχύτητας ενός σώματος επί το μέτρο (αριθμός, επίσης) του χρόνου για τον οποίο κινείται, αυτό που θα βρούμε (καθαρός αριθμός, ξανά-μανά) εκφράζει το μέτρο της θερμοκρασίας του σώματος (το οποίο βεβαίως δεν μετριέται σε (m/sec)sec = m). Εμπάσει περιπτώσει, κάτι που να μην μετριέται σε αυτό που η πράξη μεταξύ των ΜΟΝΑΔΩΝ ΜΕΤΡΗΣΗΣ του πρώτου μέλους δίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αυτός

Νεοφερμένος

Ο Αυτός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Διαβάζοντας την αρχική ερώτηση, λές οτι πολλαπλασιάζουμε τα μέτρα των μεγεθών και μετά το αποτέλεσμα που προκύπτει εκφράζει μέτρα(m), δηλαδή εκφράζει τις μονάδες που απαιτεί η διάσταση (μήκος) του μεγέθους που βρίσκουμε. Έτσι μου φαίνεται απλό και δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς όταν διαβάσεις την προηγούμενη απάντησή μου. Γίνε πιο σαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Με μια φράση (αν τα καταφέρω):
Γιατί δεν έχει ανακαλυφθεί πως το γινόμενο ΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ της ταχύτητας επί τον χρόνο, μπορεί να εκφράσει κάτι άλλο εκτός από διάστημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αυτός

Νεοφερμένος

Ο Αυτός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γιατί από τον ορισμό της ταχύτητα προκύπτει οτι το γινόμενο ταχύτητας επί χρόνο θα δίνει απόσταση, και οι μονάδες ακολουθούν το μέγεθος. Απλά είναι θέμα ορισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μισό λεπτό ρε παίδες.

Όπως γνωρίζεις, ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ, η συνέπεια της ΦΥΣΙΚΗΣ, κοινώς οι αποδείξεις των τύπων, των νόμων, και των θεωρημάτων, στηρίζονται στο ΜΟΝΑΔΙΚΟ εργαλείο της επιστήμης για να αποδυκνύει πράγματα, που λέγεται μαθηματικά. Αν τα μαθηματικά δεν συμφωνούν σε κάποιο νόμο της φυσικής, τότε πολύ απλά ο νόμος αυτός δεν ισχύει.

Τι εννοώ.

η Μονάδα μέτρησης 1N (1 Newton) ορίζεται σαν το ποσό της δύναμης που χρειάζεται για να σύρει ένα σώμα μάζας 1Kgr με ταχύτητα 1 m/sec σε χρόνο 1sec. (Κοινώς να του προσδώσει επιτάχυνση 1m/sec^2. Οπότε το 1N προφανώς και είναι αυτόματα ισοδύναμο με το Kgr * m/sec^2. Ρωτάς γιατί ορίστηκε έτσι το 1N; Για να μπορούμε να έχουμε ΜΟΝΑΔΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ των μεγεθών, έπρεπε να ΟΡΙΣΤΕΙ η πρότυπη μονάδα, με την προυπόθεση να συμφωνούν τα Μαθηματικά! Δηλαδή, δεν μπορείς να πεις οτι το 1N ισούται με kgr * K^(-1) , γιατί είναι σα να λες οτι η Δύναμη (F) ισούται με Μάζα (m) * Αντίστροφη Θερμοκρασία (K^(-1)). Αυτό όμως δεν ισχύει!

Οι μονάδες των μεγεθών, είναι κατασκευασμένες από εμάς για να μετράμε τα μεγέθη. Τα μεγέθη, προκύπτουν από τους νόμους. F=m*a. H Δύναμη, ισούται με μάζα επί επιτάχυνση. Αυτόματα, εξ, ορισμού, και αναδρομικά, 1N=1kgr*m/sec^2.

Μην ξεχνάς οτι η φύση, "έφτιαξε" τους νόμους. Οι άνθρωποι φτιάξαμε τις μονάδες, στηριζόμενοι στο οτι είμαστε σωστοί στο μόνο μέσο απόδειξης της ορθότητας για την επιστήμη: Τα μαθηματικά.

Ελπίζω να σε βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Επιτέλους, ξεχάστε για λίγο τις μονάδες. Σκεφτείτε ΣΚΕΤΟΥΣ αριθμούς. Χωρίς μονάδες. Δεν ξέρω αν εγώ είμαι πολύ βλάκας ή η έκφρασή μου είναι άθλια.
π.χ. Πόση είναι η θερμοκρασία (το ΜΕΤΡΟ της θερμοκρασίας! Αριθμός είναι ο άγνωστός μας, ΟΚ;) ενός σώματος;
Ρωτώ γιατί να μην υπάρχει μια απάντηση του στυλ "όσο και το γινόμενο της ταχύτητάς του επί τον χρόνο για τον οποίο κινείται". Αυτό.

Υ.Γ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως το παραπάνω γινόμενο (σε μονάδες m (μέτρα) ) θα μας δώσει το διάστημα το οποίο έχει διανύσει το κινητό.
Απλά ρωτώ, γιατί να μην εκφράζει και κάτι άλλο (με τις μονάδες του "κάτι" , βεβαίως, βεβαίως..).

Υ.Γ. Μιας και αναφέρθηκε ο ορισμός των μονάδων μέτρησης, έχω και άλλο ερώτημα, όταν (και αν...) βρούμε άκρη με αυτό.. Τα λέμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μα γιατί πολύ απλά, η θερμοκρασία, εξ ορισμού, όπως η φύση κατασκεύασε τα πράγματα, δεν εξαρτάται από το γινόμενο ταχύτητας και χρόνου. Από την άλλη πλευρά, η ταχύτητα (μέτρο - καθαρός αριθμός χρησιμοποιώντας τις δικές σου εκφράσεις) είναι το πηλίκο ΔΙΑΣΤΗΜΑ προς ΧΡΟΝΟΣ. Όμως, το πρόβλημα που δεν καταλαβαίνεις είναι, οτι οι ΚΑΘΑΡΟΙ αριθμοί, στη φυσική, στη ΦΥΣΗ, όπως και στην πραγματικότητα, δεν σημαίνουν τίποτα. Τι σημαίνει η ταχύτητά μου είναι 5; Το μέτρο της ταχύτητας μου είναι 5; Η Θερμοκρασία μου έιναι 20; Περπάτησα 126;

Ζητάς να σου δώσουμε μια απάντηση καθαρών αριθμών, εργαζόμενοι και σκεπτόμενοι ΜΟΝΟ με καθαρούς αριθμούς. Οι καθαροί αριθμοί όμως, όπως τους φαντάζεσαι εσύ, υπάρχουν μόνο μέσα στο μυαλό μας. Στη φύση, δεν θα τους βρεις :) Γιατί δεν περιγράφεται κάτι μόνο με έναν αριθμό.

Όσο για το παράδειγμά σου.

Κοίταξε. Αν εσύ ορίσεις μια (διανυσματική;) μεταβλητή x με |x|=3 και μια (διανυσματική;) μεταβλητή k με |k|=8 τότε μπορείς να πεις οτι το γινόμενο |k.x| = 24, και οτι αυτό το 24 εκφράζει το ποσόν του αερίου HCL στο στομάχι, παραδείγματος χάρην. Τα μαθηματικά σου είναι σωστά, η σκέψη σωστή, ο ορισμός σου; χμμ...μαθηματικά ορθός. Φυσικά, πιθανότατα λάθος :) Γιατί πολύ απλά τους νόμους της φυσικής τους έχει ορίσει η ΦΥΣΗ. Δηλαδή κάποια γινόμενα μεγεθών δίνουν κάποια μεγέθη, όχι επειδή ΕΜΕΙΣ τα φτιάξαμε έτσι, μα επειδή η φύση έτσι τα όρισε. Με πιάνεις;;

Επιτέλους, ξεχάστε για λίγο τις μονάδες. Σκεφτείτε ΣΚΕΤΟΥΣ αριθμούς. Χωρίς μονάδες. Δεν ξέρω αν εγώ είμαι πολύ βλάκας ή η έκφρασή μου είναι άθλια.
π.χ. Πόση είναι η θερμοκρασία (το ΜΕΤΡΟ της θερμοκρασίας! Αριθμός είναι ο άγνωστός μας, ΟΚ;) ενός σώματος;
Ρωτώ γιατί να μην υπάρχει μια απάντηση του στυλ "όσο και το γινόμενο της ταχύτητάς του επί τον χρόνο για τον οποίο κινείται". Αυτό.

Υ.Γ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως το παραπάνω γινόμενο (σε μονάδες m (μέτρα) ) θα μας δώσει το διάστημα το οποίο έχει διανύσει το κινητό.
Απλά ρωτώ, γιατί να μην εκφράζει και κάτι άλλο (με τις μονάδες του "κάτι" , βεβαίως, βεβαίως..).

Υ.Γ. Μιας και αναφέρθηκε ο ορισμός των μονάδων μέτρησης, έχω και άλλο ερώτημα, όταν (και αν...) βρούμε άκρη με αυτό.. Τα λέμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Αρχίζεις να με πείθεις (υποσυνείδητα!) πως καλά τα λες! Ας δούμε πόσο μπορώ να αντέξω...
Ο ορισμός τής ταχύτητας ενός κινητού είναι το πηλίκο του μέτρου τού διαστήματος προς το μέτρο τού χρόνου για τον οποίο κινήθηκε. Αποκλείεις (κάποια στιγμή στο μέλλον) να αποδειχθεί πως η παραπάνω ποσότητα είναι ίση (σε μέτρο) με το γινόμενο τού μέτρου τής θερμοκρασίας τού κινητού επί το μέτρο τού όγκου του; (Έστω κι αν, εν τω μεταξύ έχουμε ορίσει κάποιο μέγεθος με μονάδα μέτρησης (βαθμοί Κελσίου) x (m^3), δηλαδή θερμοκρασία x όγκο);
Αυτό είναι που "δεν έχω ακούσει ποτέ να γίνεται, και με παραξενεύει"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρχίζεις να με πείθεις (υποσυνείδητα!) πως καλά τα λες! Ας δούμε πόσο μπορώ να αντέξω...

Μα δεν προσπαθώ να σε πείσω εγώ. Η φυσική :)

Αρχική Δημοσίευση από ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ:
Ο ορισμός τής ταχύτητας ενός κινητού είναι το πηλίκο του μέτρου τού διαστήματος προς το μέτρο τού χρόνου για τον οποίο κινήθηκε. Αποκλείεις (κάποια στιγμή στο μέλλον) να αποδειχθεί πως η παραπάνω ποσότητα είναι ίση (σε μέτρο) με το γινόμενο τού μέτρου τής θερμοκρασίας τού κινητού επί το μέτρο τού όγκου του; (Έστω κι αν, εν τω μεταξύ έχουμε ορίσει κάποιο μέγεθος με μονάδα μέτρησης (βαθμοί Κελσίου) x (m^3), δηλαδή θερμοκρασία x όγκο);
Αυτό είναι που "δεν έχω ακούσει ποτέ να γίνεται, και με παραξενεύει"...

Φυσικά και όχι δεν το αποκλείω!!! Σου ξαναλέω πως: Μπορεί αύριο το πρωί να αποδειχτεί οτι η ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ του ήλιου κάθε μέρα, είναι το μέτρο της απόστασης που διανύει η Γη επί το μέτρο της θερμοκρασίας του νέφους της Γης! Όμως αυτό, είναι που σε μπλέκει! Γιατί: Γιατί δεν έχεις ακόμα "χωνέψει" οτι οι ΚΑΘΑΡΟΙ αριθμοί (μέτρο, επί μέτρο, δια μέτρο, συν μέτρο) δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ και είναι ΤΑ ΠΑΝΤΑ:) Έστω το μέτρο |3| χ|8|=|24| (όπου σε |...| τα μέτρα). Τώρα, διάλεξε. Τι είναι το |3|;

|3| = 3 ημέρες
|3| = 3 ώρες
|3| = 3 αυγά
|3| = 3 παιδάκια
|3| = τιμή 3 στον άξονα των y
|3| = 3 έτη φωτός
|3| = 3 δισεκαττομύρια κύτταρα ανθρωπίνου σώματος
|3| = % ποσοστιαία μεταβολή του πληθωρισμού
|3| = κβαντικός αριθμός της στροφορμής

χ

|8|= .....

Τι είναι λοιπόν το |24| ; Τα πάντα. Ότι θέλεις, τίποτα από αυτά, και όλα. Δεν σε εμποδίζει κανένας να χρησιμοποιήσεις όπως θέλεις, και να ορίσεις έναν καθαρό αριθμό. Το θέμα είναι, οτι οι καθαροί αριθμοί στη φύση (πέραν κάποιων κβαντικών αριθμών) δεν έχουν φυσική σημασία. Ένας αριθμός, στη Φυσική, είναι κάτι, όταν περιγράφει κάτι. Και για να περιγράψει, χρειάζεται μονάδες. Ένα γινόμενο καθαρών αριθμών (μέτρο) πες το εσύ όπως θέλεις. Η Φυσική όμως, επειδή υπακούει στους νόμους της φύσης, δεν πρόκειται να γυρίσει να πει "μέτρο χ μέτρο κάνει μέτρο" γιατί αυτό πολύ απλά, ούτε νόημα έχει φυσικό έχει, ούτε μπορούμε στη φυσική να ορίζουμε πράγματα αυθαίρετα.

Μια σημείωση. Όταν το E. Shroendiger πάλευε στα συνέδρια να "πείσει" τους συναδέλφους του οτι "Το φως, πρέπει να έχει κυματικές ιδιότητες!" πετάγονταν από κάτω και του λέγανε "ΚΥΜΑ αν δεν βρεις εξίσωση κύματος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ . - ". (Παρά του ότι ο Shroendiger ήταν πεπεισμένος, και διάφορα πειραματικά δεδομένα ψιλο-συμφωνούσαν με αυτό). Ε όταν βρήκε την Shroendiger's equation, ανέβηκε στο βήμα και είπε: "Ε, μου ζητήσατε να βρω μια εξίσωση. Βρήκα μία!!" :) Θέλω να σου πω οτι η Φυσική είναι αυστηρή, διότι δεν βγάζει καινούργια πράγματα, απλά προσπαθεί να περιγράψει τη φύση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Φυσικά και όχι δεν το αποκλείω!!! :)
Εγώ έχω αρχίσει και το αποκλείω!!! Αυτό είναι το πρόβλημα για το οποίο έχουμε ανταλλάξει (έστω και από σπόντα, μέσω τού φόρουμ) τόσα μνμ!
Να ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ πως, το μέτρο κάποιου μεγέθους προκύπτει με τρόπο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ (αλλά ισοδύναμο) από ό,τι είχε οριστεί, και παράλληλα, η πράξη μεταξύ των μονάδων αυτών του νέου "τύπου" να δίνουν μια μονάδα, άσχετη με τη μονάδα μέτρησης τού μεγέθους το οποίο ψάχνουμε. Αυτό...
Θα γινει ποτέ; Αν ναι, γιατί; Αν όχι, γιατί; (Μήπως έχει γίνει;...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγώ έχω αρχίσει και το αποκλείω!!! Αυτό είναι το πρόβλημα για το οποίο έχουμε ανταλλάξει (έστω και από σπόντα, μέσω τού φόρουμ) τόσα μνμ!
Να ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ πως, το μέτρο κάποιου μεγέθους προκύπτει με τρόπο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ (αλλά ισοδύναμο) από ό,τι είχε οριστεί, και παράλληλα, η πράξη μεταξύ των μονάδων αυτών του νέου "τύπου" να δίνουν μια μονάδα, άσχετη με τη μονάδα μέτρησης τού μεγέθους το οποίο ψάχνουμε. Αυτό...
Θα γινει ποτέ; Αν ναι, γιατί; Αν όχι, γιατί; (Μήπως έχει γίνει;...)

Κοιτα. Υπαρχουν καποιες μοναδες που τις εχουμε ονομασει εμεις αυτο που θελουμε, και ειναι ενα πραγμα σαν τα αξιωματα. π.χ. το μετρο, η το δευτερολεπτο. Με αυτες, φτιαξαμε ενα συστημα που ειναι.. complete, δηλαδη, ολες οι αλλες μοναδες μπορουν να εκφραστουν μεσω αυτων των αρχικων με εναν μοναδικο τροπο. Αν ποτε βρεθει μια σχεση σαν αυτη που λες, θα αποδεικνυει κατι του στυλ 1 βαθμος κελβιν= 1 τετραγωνικο μετρο και αυτο θα δειξει οτι το συστημα μοναδων που εχουμε δημιουργησει ειναι λαθος. Δηλαδη, εχουμε ορισει περισσοτερες βασικες μοναδες απο οσες χρειαζομαστε. Δεν ειμαι σιγουρη για το αν μπορεις να αποδειξεις αν αυτο μπορει καποτε να συμβει (ισως να ειναι και προφανες και να μην μπορω να το σκεφτω, καποιος αλλος του επαγγελματος ας βοηθησει) αλλα ειμαι βεβαιη οτι σε αυτον τον τομεα δεν θα μας βρουν αλλες εκπληξεις στο μελλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Κοιτα. Υπαρχουν καποιες μοναδες που τις εχουμε ονομασει εμεις αυτο που θελουμε, και ειναι ενα πραγμα σαν τα αξιωματα. π.χ. το μετρο, η το δευτερολεπτο. Με αυτες, φτιαξαμε ενα συστημα που ειναι.. complete, δηλαδη, ολες οι αλλες μοναδες μπορουν να εκφραστουν μεσω αυτων των αρχικων με εναν μοναδικο τροπο.

Πώς ξέρουμε πως είναι μοναδικός; Αυτό είναι, ουσιαστικά (αν καταλαβαίνω τη λογική ισοδυναμία) το ερώτημά μου..
Όσο για τον ορισμό τών "δομικών" μονάδων (αυτών, συναρτήσει τών οποίων ορίζουμε όλες τις υπόλοιπες), πώς μπορεί να θεωρηθεί standard; Τί είναι π.χ το ένα μέτρο; Μέσω άλλων μονάδων δεν μπορεί να οριστεί (είναι, υποτίθεται, η "πρώτη" μονάδα που ορίζουμε). Μπορούμε να έχουμε ένα αντικείμενο και να λέμε "όσο είναι αυτό". Μα το αντικείμενο δεν
έχει σταθερό μήκος (αυξομοιώνεται με τη θερμοκρασία).. Θα πούμε "όσο είναι το μήκος του σε 34 βαθμούς Κελσίου"; Μα δεν έχουμε ορίσει άλλες μονάδες.. ("Πόσο είναι ένας βαθμός Κελσίου;).. Βοήθεια, κοπελιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Χεχε, θα επανελθω με περισσοτερες πληροφοριες, ειδικα για τη θερμοκρασια, αλλα απο οτι ξερω, υπαρχει καπου (σε μουσειο?) μια "βεργα" που ειναι ο ορισμος του μετρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Πώς ξέρουμε πως είναι μοναδικός; Αυτό είναι, ουσιαστικά (αν καταλαβαίνω τη λογική ισοδυναμία) το ερώτημά μου..
Όσο για τον ορισμό τών "δομικών" μονάδων (αυτών, συναρτήσει τών οποίων ορίζουμε όλες τις υπόλοιπες), πώς μπορεί να θεωρηθεί standard; Τί είναι π.χ το ένα μέτρο; Μέσω άλλων μονάδων δεν μπορεί να οριστεί (είναι, υποτίθεται, η "πρώτη" μονάδα που ορίζουμε). Μπορούμε να έχουμε ένα αντικείμενο και να λέμε "όσο είναι αυτό". Μα το αντικείμενο δεν
έχει σταθερό μήκος (αυξομοιώνεται με τη θερμοκρασία).. Θα πούμε "όσο είναι το μήκος του σε 34 βαθμούς Κελσίου"; Μα δεν έχουμε ορίσει άλλες μονάδες.. ("Πόσο είναι ένας βαθμός Κελσίου;).. Βοήθεια, κοπελιά...

Εεεε........

Πως ξέρουμε πως είναι μοναδικός; Εμείς τον "στήσαμε" να είναι μοναδικός. Τα μεγέθη και οι ορισμοί τους δεν αλληλεπικαλύπτονται - αλλιώς...καήκαμε!

εεεεε! Αυτό που ρωτάς παρακάτω είναι άλλο ζήτημα!!!!

Οι πρότυπες μονάδες ενός μετρικού συστήματας (= συστήματος μονάδων) ορίζονται με απολύτως αυστηρό και καθορισμένο τρόπο!!

Το πιο διαδεδομένο και ευρέως χρησιμοποιούμενο σύστημα μονάδων, το S.I , ΟΡΙΖΕΙ τις πρότυπες μονάδες, οι οποίες ΔΕΝ είναι συνδυασμός άλλων, είναι ΠΡΟΤΥΠΕΣ:

metre m length kilogram kg mass second s time ampere A electric current kelvin K thermodynamic temperature mole mol amount of substance candela cd luminous intensity

(https://en.wikipedia.org/wiki/SI )

Όσο για τον ορισμό του μέτρου, κατά καιρούς αλλάζει ώστε να έχουμε μεγαλύτερη ακρίβεια: Παλιότερα ήταν μια ράβδος από πλατίνα, πέρασε καιρός.....άλλαξαν ορισμοί, αυτή τη στιγμή είναι:

1983 October 21 — The seventeenth CGPM defines the length as equal to the distance travelled by light in vacuum during a time interval of 1/299 792 458 of a second.

Ομοίως ορίζονται και οι άλλες πρότυπες μονάδες. Με αυστηρό και καθορισμένο τρόπο :)

Πληροφορίες: https://en.wikipedia.org/wiki/SI_base_unit
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Εεεε........

Πως ξέρουμε πως είναι μοναδικός; Εμείς τον "στήσαμε" να είναι μοναδικός. Τα μεγέθη και οι ορισμοί τους δεν αλληλεπικαλύπτονται - αλλιώς...καήκαμε!

Όσο για τον ορισμό του μέτρου, κατά καιρούς αλλάζει ώστε να έχουμε μεγαλύτερη ακρίβεια: Παλιότερα ήταν μια ράβδος από πλατίνα, πέρασε καιρός.....άλλαξαν ορισμοί, αυτή τη στιγμή είναι:

Το "αλλιώς καήκαμε" δεν με καλύπτει σαν απόδειξη. Πολλά πράγματα ορίζουμε, αλλά ο ορισμός τελικά πέφτει σε αντιφάσεις..
Όσο για την "μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια" που αναφέρεις, ουσιαστικά έρχεσαι στα λόγια μου πως, στην πραγματικότητα ο ορισμός τού μέτρου (ας πούμε) είναι "στο περίπου, χωρίς "μαθηματική απολυτότητα", κάτι το οποίο αν υπήρχε δεν θα είχαμε ανάγκη "ελαχιστοποίησης του λάθους"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
λολ...Σε όλο το thread έγραψα μόνο μια αυθαιρεσία, το "αλλιώς καήκαμε" γιατί βαρέθηκα να το κάνω λιανά, και κόλλησες εκεί :P Ωραίος. :)

Απλά να σου αναφέρω οτι η Φυσική, κάποια, ελάχιστα μεν, αλλά υπαρκτά πράγματα τα "παίρνει ως δεδομένα" από τη Φύση. Εξού και οι "παραδοχές" στις οποίες κολλάς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top