Είναι ο Χριστιανισμός όπιο;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απλοϊκά η φιλοσοφία-νοοτροπία του χριστιανισμού είναι ότι σε τούτη την ζωή ήρθαμε να δοκιμαστούμε και αν είμαστε "εντάξει" θα πάμε στον αιώνιο παράδεισο. Υπάρχουν μια σειρά από κανόνες, αμετάκλητους κανόνες αφού είναι γραμμένοι σε μια πέτρα. Οι κανόνες μιλούν όμως για αγάπη, για συγχώρηση και για μη-εκδικητικότητα.

Από την άλλη αυτή η ζωή έχει μια σειρά από κακώς κείμενα. Μόνο και μόνο να σταθούμε στην επικαιρότητα, μνημόνια, φτώχεια, εξαθλίωση, νέο άστεγοι, κυβερνήσεις που δεν ψηφίστηκαν, αστυνομοκρατία. Αλλά και σε πιο ατομικό επίπεδο. Μια σύζυγος δέχεται τις μεθυσμένες ορέξεις του συζύγου. Ένας μετανάστης έκτος από το κρύο έχει να αντιμετώπιση και την βία των ρατσιστών. Ένας ομοφυλόφιλος τον χλευασμών των άλλων. Και σε όλα αυτά έρχονται και οι αργοί θεσμοί που κατά τα άλλα είναι οι μόνοι θεμιτοί διέξοδοι. Η σύζυγος πρέπει να πάει, πιθανώς μελανιασμένη, στο αστυνομικό τμήμα και από εκεί πέρα αρχίζει μια χρόνια διαδικασία. Ο πολιτικά αγανακτισμένος πρέπει να περιμένει τις εκλογές.

Από την άλλη ο χριστιανισμός όμως διδάσκει γύρνα-το-άλλο-μάγουλο-αν-σε-χαστουκίσουν. Διδάσκει για αγάπη του πλησίον σου και την αποδοχή του ληστή. Όμως υπάρχουν κακώς κείμενα που σηκώνουν ξεσπάσματα, εξάρσεις, εξεγέρσεις και επαναστάσεις. Και φυσικά ένα ξέσπασμα, μια έξαρση ή εξέγερση και μια επανάσταση φυσικά και δεν είναι προϊόν αγάπης. Ναι μεν είναι κάτι δικαιολογημένο, αφού η έλλειψη αγάπης οδήγησε σε αυτά σε αυτά συναισθήματα από την άλλη όμως ένας πιστός θα βραχυκυκλωθεί και θα αδρανοποιηθεί. Ο θεός του και η εκκλησία του άλλα τον διδάσκουν χωρίς μάλιστα την παραμικρή δικλίδα διαφυγής. Όποτε τι μένει; Μάλλον το γύρνα-το-άλλο-μάγουλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι ο καταλληλότερος απολογητής του χριστιανισμού, νομίζω ότι αδικείς κάπου τον γεννήτορα αυτής της κοσμοαντίληψης. Κάθε θρησκεία είναι ασφαλώς το όπιο του λαού γιατί προέρχεται πάντα από τα συμφέροντα και την εξουσία της ελίτ. Ο Χριστός όμως δίδαξε την αγάπη στον πλησίον σαν έναν δρόμο για να μπορέσουμε να αγαπήσουμε τον εαυτό μας. Γυρνάς το άλλο μάγουλο για να νιώθεις εσύ ψυχικά καλά, όχι επειδή είσαι μαζόχας.

Όταν χρειάστηκε να αντιδράσει, και την κηφύνα "δημόσια" συκιά καταράστηκε και λαμπόγιαλο τα έκανε μέσα στον "οίκο εμπορίου". 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο Χριστός όμως δίδαξε την αγάπη στον πλησίον σαν έναν δρόμο για να μπορέσουμε να αγαπήσουμε τον εαυτό μας. Γυρνάς το άλλο μάγουλο για να νιώθεις εσύ ψυχικά καλά, όχι επειδή είσαι μαζόχας.

Όταν χρειάστηκε να αντιδράσει, και την κηφύνα "δημόσια" συκιά καταράστηκε και λαμπόγιαλο τα έκανε μέσα στον "οίκο εμπορίου". 8)
Ναι όμως "πήγε" και σταυρώθηκε. Στην μεγαλύτερη μάχη που έπρεπε να δώσει, πήγε και σταυρώθηκε. Αυτό δεν δείχνει πολλά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.


Το βλέπεις πολύ λάθος από χριστιανικής πλευράς. Δεν πήγε και κρεμάστηκε. Έκανε την ύστατη θυσία, παρόμοια με αυτή που κάνει μια μάνα για τα παιδιά της. Παρόμοια με αυτή που εικονίζεται στην πιο πάνω φωτογραφία (ο πελεκάνος που ταΐζει τα παιδιά του με το αίμα του), ή στην Αυτοκράτειρα των ταρώ.
Εκείνος ήταν ο αιώνας του θυσιασμένου Θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Από την άλλη θα έλεγα ότι εγώ όχι μόνο δεν είμαι απολογητής του Χριστιανισμού αλλά καταδικάζω μετα βδελυγμίας (απο τη Βίβλο δεν είναι αυτό; ) μερικούς ''εκφραστές'' του στην Ελλάδα.

Ως βαθιά προοδευτικός άνθρωπος και ως μη Χριστιανός πλέον (αν και γεννήθηκα σε Χριστιανική οικογένεια) εστιάζω κυρίως στην υπέρμετρη δύναμη που αυτός έχει σήμερα.Κρατούσα θρησκεία παγκοσμίως και στα χαρτιά ή στη φιλοσοφία του υποτίθεται μας διδάσκει αγάπη.Yeah right...

Οι διάκονοι και εκφραστές αυτού σήμερα έχουν αποτύχει παταγωδώς.Ειδικά η Ελλάδικη Εκκλησία (για την οποία έχω μια εκ του φυσικού αποστροφή) έχει ένα εντυπωσιακό track record χειραγώγησης της κοινής γνώμης.Πως ακριβώς ο Μπατμάνθιμος διδάσκει αγάπη και προασπίζει τους ακρογωνιαίους λίθους της φιλοσοφίας του Χριστιανισμού; Mε το να κάνει συνεχές,ερειστικό και κουραστικό meddling στις υποθέσεις του Κράτους; Με το να κάνει πολιτική;Mε το να μας λέει επί λέξη να ''κάνουμε ντου στα Σκόπια''; Mε τον απίστευτο φαρισαισμό του να μας υποδεικνύει μεταναστευτική πολιτική;Mε το να αποκαλεί μπροστά στο ποιμνίο του (αχ αυτά τα γερόντια της Σαλόνικας) τους ομοφυλόφιλους ''ανώμαλους'';

Που είναι η φιλοσοφία της αγάπης,της αλληλεγύης και την συμπόνοιας του μεσιέ Μπατμάνθιμος;Βασικά γιατί επιτρέπει η Ελλαδική Εκκλησία σε τέτοια σούργελα να υπηρετούν τη διακονία του Χριστιανισμού; Σε λίγους μήνες θα γίνω πατέρας και είμαι σίγουρος πως αν το παιδί μου θελήσει να γίνει ΧΟ θα το αποτρέψω ενεργά ,ύστερα από την βραχεία τριβή μου με τους ''εκφραστές'' του Χριστιανισμού στην Ελλάδα,να διαλέξει αυτό το θρήσκευμα.

Δεν εντυπωσιάζομαι από τον Χριστιανισμό πλέον διότι οι εκφραστές του φρόντισαν να μου δείξουν την πραγματικότητα της Θεοκρατίας στην Ελλάδα από εποχής που ζούσα σε αυτήν.Όπιο δεν είναι μόνο ο Χριστιανισμός αλλά όλες οι θρησκείες που χτυπάνε κατά κράτος και προπαγανδιστικά την συνείδηση των πιο ευκολόπιστων συναθρώπων μας.Δε πιστεύω στη Θρησκεία,πίστευω στη φιλοσοφία που μπορεί να έχει ένα Θρήσκευμα.Στα χαρτιά το Ισλάμ ,ο Χριστιανισμός,ο Ινδουισμός κτλ είναι όλα super wow....Επί του πρακτέου μια πλήρης ,διαρκής και έντονη απογοήτευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν εντυπωσιάζομαι από τον Χριστιανισμό πλέον διότι οι εκφραστές του φρόντισαν να μου δείξουν την πραγματικότητα της Θεοκρατίας στην Ελλάδα από εποχής που ζούσα σε αυτήν.
Δεν νομίζω πως είναι σωστό να κρίνεις την χριστιανική ιδεολογία από τις πράξεις των εκφραστών της... :hmm:
...O Παναγιώτης ξέρει πως ούτε εγώ είμαι η καταλληλότερη απολογητής του, αλλά θεωρώ πως χρειάζεται να γίνει αυτός ο διαχωρισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως είναι σωστό να κρίνεις την χριστιανική ιδεολογία από τις πράξεις των εκφραστών της... :hmm:
...O Παναγιώτης ξέρει πως ούτε εγώ είμαι η καταλληλότερη απολογητής του, αλλά θεωρώ πως χρειάζεται να γίνει αυτός ο διαχωρισμός.

Όχι στο βαθμό που υπαινίσσεσαι όμως γιατί οι εκφραστές του επηρεάζουν συστηματικά πως βλέπουμε τον Χριστιανισμό.Ναι το ουτοπικό,το ωραίο ,το μέγα θα ήταν στη συνείδηση μας οι εκφραστές του να ήταν πραγματικά εκφραστές του,ώστε εσύ τώρα να μη βρίσκεσαι στη δύσκολη θέση του ''Ποντίου Πιλάτου'' κατά κάποιο τρόπο....ξέρεις,δεν είμαι απολογητής του αλλά ας απολογηθώ έμμεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Γύρνα το άλλο μάγουλο σημαίνει δώσε τόπο στην οργή...και σου λέει χαρακτηριστικά γύρνα το άλλο μάγουλο....
Δεν είπε γύρνα το μάγουλο...δηλαδή τρώγε σφαλιάρες συνεχώς.....
Το καλό στο Χριστιανισμό [ ανεξάρτητα αν για κάποιους είναι όπιο ή όχι] είναι οι πολλαπλές απόψεις και οι ερμηνείες του Λόγου του Χριστού....και από τους απλούς ανθρώπους και από τους εκπροσώπους του Θεού...... έχουμε ακόμη και το δικαίωμα της διαστρέβλωσης...:P:P
Πίστευε και ερεύνα.... ή Όσοι πιστοί προσέλθετε...
Επίσης και του Σωκράτη πρότειναν οι μαθητές και οι φίλοι του την απόδραση,
αλλά προτίμησε να πιει το κώνειο.......
Αυτό τον κάνει βλάκα τον φιλόσοφο;;;;
Ή ότι παρέμεινε σταθερός στις αξίες που έθεσε και έζησε με αυτές;;;;;;

Δεν ήρθαμε να δοκιμαστούμε, αλλά να ζήσουμε με τις επιλογές μας!
Με γνώμονα την αγάπη.....τι δύσκολο πράγμα όπως λέει και το τραγούδι....
;)

“Κι αν ακόμη δεν υπήρχε Θεός, θα έπρεπε να τον εφεύρουμε” -Βολταίρος

“Η κοινωνία δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς την οικονομική ανισότητα,
και η οικονομική ανισότητα δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς τη θρησκεία.” -Ναπολέων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όχι στο βαθμό που υπαινίσσεσαι όμως γιατί οι εκφραστές του επηρεάζουν συστηματικά πως βλέπουμε τον Χριστιανισμό.Ναι το ουτοπικό,το ωραίο ,το μέγα θα ήταν στη συνείδηση μας οι εκφραστές του να ήταν πραγματικά εκφραστές του,ώστε εσύ τώρα να μη βρίσκεσαι στη δύσκολη θέση του ''Ποντίου Πιλάτου'' κατά κάποιο τρόπο....ξέρεις,δεν είμαι απολογητής του αλλά ας απολογηθώ έμμεσα...

Δεν υπαινίσσομαι τίποτα πρώτα απ' όλα. Ό,τι θέλω το λέω ευθέως.

Αν σε επηρέασαν οι παπάδες για τον τρόπο που βλέπεις τον χριστιανισμό, δεν φταίει η η χριστιανική ιδεολογία, αλλά εσύ.
Προσωπικά δεν είμαι Χριστιανή, η μελέτη μου όμως μου έχει δείξει πέραν πάσης αμφιβολίας, πως πολλά από τα στοιχεία του Χριστιανισμού, όπως και στοιχεία άλλων θρησκειών, υπάρχουν σε πολλά φιλοσοφικά συστήματα σε όλον τον κόσμο. Δεν μπορείς να καταδικάσεις άρδην ένα σύστημα ιδεών, αξιών και φιλοσοφικών στάσεων, επειδή κάποιοι το πήραν και το έκαναν κουρελόπανο.

Για να στο πω πιο απλά, είσαι εκτός θέματος. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Δεν υπαινίσσομαι τίποτα πρώτα απ' όλα. Ό,τι θέλω το λέω ευθέως.

Αν σε επηρέασαν οι παπάδες για τον τρόπο που βλέπεις τον χριστιανισμό, δεν φταίει η η χριστιανική ιδεολογία, αλλά εσύ.
Προσωπικά δεν είμαι Χριστιανή, η μελέτη μου όμως μου έχει δείξει πέραν πάσης αμφιβολίας, πως πολλά από τα στοιχεία του Χριστιανισμού, όπως και στοιχεία άλλων θρησκειών, υπάρχουν σε πολλά φιλοσοφικά συστήματα σε όλον τον κόσμο. Δεν μπορείς να καταδικάσεις άρδην ένα σύστημα ιδεών, αξιών και φιλοσοφικών στάσεων, επειδή κάποιοι το πήραν και το έκαναν κουρελόπανο.

Για να στο πω πιο απλά, είσαι εκτός θέματος. :D

Πρόσεχε τι λέω όμως ,ίσως φυσικά να παίζω με τα όρια της θεματολογίας, αλλά η Χριστιανική ιδεολογία,φιλοσοφία και σύστημα αξιών δεν φαίνεται να έχουν πρακτική εφαρμογή σήμερα όσο θα το επιθυμούσαμε λόγο των εκφραστών της εν μέρη.Ουσιαστικά κάνω κριτική στην ουτοπική θεώρηση του συστήματος αξιών και της φιλοσοφίας του Χριστιανισμού (αυτό το διευκρινίζω τώρα) βλέποντας πως πρακτικά είναι σχεδόν αδύνατη η εφαρμογή του ακόμα και από άτομα που έχουν ζήσει όλη τους τη ζωή ως διάκονοι αυτού.Αποτέλεσμα αυτού το κουρελόπανο.Άρα πρακτικά είναι εφαρμόσιμος ο Χριστιανισμός όπως μας διδάσκεται τουλάχιστον; Aν ναι από ποιούς.Έχω την αίσθηση από μια ισχνή μειοψηφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Έχω την αίσθηση από μια ισχνή μειοψηφία.

:redface::redface::redface:: Ναι, από όσους φθάνουν στο επίπεδο συνείδησης, που πάντα ενοικείται από την αμετάπτωτα χαρούμενη αγάπη. Τότε και μόνον τότε δεν χρειάζεται καν η τρέλα( μωρία, λόξα ή όπως αλλιώς κι αν την πεις!), που τη λέμε "πίστη"! " Στενή η οδός η απάγουσα στη ζωή", και ζωή χωρίς χαρούμενη αγάπη ("ευτυχία", όπως λέμε!), απλά είναι ένα σενάριο σταθερής κίνησης προς το θάνατο, ήτοι, αυτό που βιβλικά έμεινε να αποκαλείται "κόλαση"! Αυτό, σε τελική ανάλυση, μας λέει ο "Υιός και Λόγος του Θεού του Ζώντος" ονόματι Ιησούς Χριστός. Τόσο απλό, που για να μην επιτευχθεί τόσο απλά, φτιάχθηκαν οι διάφορες χριστεπώνυμες αιρέσεις, αξιοποιώντας την αρχαία(για να μην πω "αρχέγονη" !) παράδοση των ανθρώπων να ποιούμε τα "τρία δύο", κοινώς τις συνθέσεις δοξασιών, που θεωρούμε "θρησκείες" και επαγγελματίες αυτών, τα διάφορα ιερατεία!

ΥΓ: Και προφανώς είναι από τα πλέον νοθευμένα όπια ο Χριστιανισμός, ως "θρησκεία"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eίναι ο χριστιανισμός όπιο

λολ, τι αστοχη συγκριση...
το χριστιανισμός εθίζει και σκοτώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.

“Η κοινωνία δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς την οικονομική ανισότητα,
και η οικονομική ανισότητα δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς τη θρησκεία.” -Ναπολέων

Δηλαδή αν ξημέρωνε μια μέρα χωρίς θρησκεία, θα είχε εξαλιφθεί η οικονομική ανισότητα και αυτό θα οδηγούσε στην ανυπαρξία - καταστροφή της κοινωνίας.

Μάλιστα, ωραία μυαλά...γι' αυτό βατέρλωσε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δηλαδή αν ξημέρωνε μια μέρα χωρίς θρησκεία, θα είχε εξαλιφθεί η οικονομική ανισότητα και αυτό θα οδηγούσε στην ανυπαρξία - καταστροφή της κοινωνίας.

...

:hmm::hmm::hmm:: Από την άλλη όμως, αν δεν καταστραφεί αυτή η ψεύτρα κοινωνία, δεν βλέπουμε "Θεού πρόσωπο"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Απλοϊκά η φιλοσοφία-νοοτροπία του χριστιανισμού είναι ότι σε τούτη την ζωή ήρθαμε να δοκιμαστούμε και αν είμαστε "εντάξει" θα πάμε στον αιώνιο παράδεισο. Υπάρχουν μια σειρά από κανόνες, αμετάκλητους κανόνες αφού είναι γραμμένοι σε μια πέτρα. Οι κανόνες μιλούν όμως για αγάπη, για συγχώρηση και για μη-εκδικητικότητα.

Από την άλλη αυτή η ζωή έχει μια σειρά από κακώς κείμενα. Μόνο και μόνο να σταθούμε στην επικαιρότητα, μνημόνια, φτώχεια, εξαθλίωση, νέο άστεγοι, κυβερνήσεις που δεν ψηφίστηκαν, αστυνομοκρατία. Αλλά και σε πιο ατομικό επίπεδο. Μια σύζυγος δέχεται τις μεθυσμένες ορέξεις του συζύγου. Ένας μετανάστης έκτος από το κρύο έχει να αντιμετώπιση και την βία των ρατσιστών. Ένας ομοφυλόφιλος τον χλευασμών των άλλων. Και σε όλα αυτά έρχονται και οι αργοί θεσμοί που κατά τα άλλα είναι οι μόνοι θεμιτοί διέξοδοι. Η σύζυγος πρέπει να πάει, πιθανώς μελανιασμένη, στο αστυνομικό τμήμα και από εκεί πέρα αρχίζει μια χρόνια διαδικασία. Ο πολιτικά αγανακτισμένος πρέπει να περιμένει τις εκλογές.

Από την άλλη ο χριστιανισμός όμως διδάσκει γύρνα-το-άλλο-μάγουλο-αν-σε-χαστουκίσουν. Διδάσκει για αγάπη του πλησίον σου και την αποδοχή του ληστή. Όμως υπάρχουν κακώς κείμενα που σηκώνουν ξεσπάσματα, εξάρσεις, εξεγέρσεις και επαναστάσεις. Και φυσικά ένα ξέσπασμα, μια έξαρση ή εξέγερση και μια επανάσταση φυσικά και δεν είναι προϊόν αγάπης. Ναι μεν είναι κάτι δικαιολογημένο, αφού η έλλειψη αγάπης οδήγησε σε αυτά σε αυτά συναισθήματα από την άλλη όμως ένας πιστός θα βραχυκυκλωθεί και θα αδρανοποιηθεί. Ο θεός του και η εκκλησία του άλλα τον διδάσκουν χωρίς μάλιστα την παραμικρή δικλίδα διαφυγής. Όποτε τι μένει; Μάλλον το γύρνα-το-άλλο-μάγουλο!

Ο Χριστιανισμός είναι τρεις τελείως διαφορετικές ταινίες μεταξύ τους. Παλαιά Διαθήκη, Καινή Διαθήκη και Αποκάλυψη. Τρεις διαφορετικοί Χριστοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αμέ τι ναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο Χριστιανισμός είναι τρεις τελείως διαφορετικές ταινίες μεταξύ τους. Παλαιά Διαθήκη, Καινή Διαθήκη και Αποκάλυψη. Τρεις διαφορετικοί Χριστοί

Στην πρώτη ταινία (Παλαιά Διαθήκη), ο Χριστός είναι μια υπόσχεση/προφητεία, στη δεύτερη (στην Καινή) ένας Προμηθέας και στην τρίτη (Αποκάλυψη) ένας Εωσφόρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Σιώπησε το τόπικ όμως και στενοχωριέμαι! :P
Στην πρώτη ταινία (Παλαιά Διαθήκη), ο Χριστός είναι μια υπόσχεση/προφητεία, στη δεύτερη (στην Καινή) ένας Προμηθέας και στην τρίτη (Αποκάλυψη) ένας Εωσφόρος.
χμ, μάλλον ούτε οι ίδιοι ξέρανε τι θέλανε, γι αυτό. Ότι τους χρειαζόταν κάθε φορά γράφανε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
Ο χριστος ηταν πατερας του εαυτου του.

Αρα γκομενος της μανας του (αφου το αγ πνευμα που ειναι ο θεος που ειναι ο χριστος αφησε εγγυο τη παναγια).

Και γκομενος της αδελφης του (αφου η παναγια ειναι παιδι του θεου και ο χριστος ειναι επισις παιδι του θεου).

Παρεπιπτωντος η "ηθικη" του χριστιανισμου ποια ειναι αληθεια? Μπορει καποιος να μου την πει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παρεπιπτωντος η "ηθικη" του χριστιανισμου ποια ειναι αληθεια? Μπορει καποιος να μου την πει?
Στην θεωρία αγαπάτε αλλήλους και λοιπές δέκα εντολές.
Στην πράξη δεν ξέρω - δεν μπορώ να καταλάβω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top