Κολλέγιο Aθηνών: Απλώς ένα εκπαιδευτήριο ή μήπως κάτι περισσότερο;

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τὸ ζήτημα τὸ ὁποῖο θέλω νὰ συζητήσουμε σὲ αὐτὸ τὸ θέμα εἶναι τὸ Κολλέγιο Ἀθηνῶν καὶ ὁ ῥόλος του στὴν πολιτικὴ ζωὴ τῆς χώρας.

Τὸ κολλέγιο αὐτὸ ἱδρύθηκε τὸ 1925 ἀπὸ τὸν Ἐμμανουὴλ Μπενάκη καὶ τὸ Στέφανο Δέλτα καὶ τὴν ὑποστήριξη Ἀμερικανῶν χορηγῶν καὶ εἶχε ἐξ ἀρχῆς τὸν τῖτλο «Ἑλληνοαμερικανικὸν ἐκπαιδευτικὸν ἵδρυμα». Περισσότερες πληροφορίες στὴν ἐπίσημη ἱστοσελίδα τοῦ κολλεγίου.

Ἐξ ἀρχῆς τὸ κολλέγιο αὐτὸ ἦταν τὸ φυτώριο τῆς πολιτικῆς ἐλὶτ ἡ ὁποῖα θὰ κυβερνοῦσε τὴ χώρα τὶς ὑπόλοιπες δεκαετίες. Οἱ περισσότεροι ἐκ τῶν μαθητῶν τοῦ κολλεγίου ἦταν γόνοι γνωστῶν πολιτικῶν οἰκογενειῶν ἢ κατόχων τοῦ πλούτου. Ὁ Ἀνδρέας Παπανδρέου, ἀλλὰ καὶ ὁ γιός του Γιῶργος ὑπῆρξαν μαθητές σὲ αὐτὸ τὸ κολλέγιο ἂν καὶ ἀμφότεροι δὲν ὡλοκλήρωσαν τὶς σπουδές τους σὲ αὐτὸ τὸ ἵδρυμα. Γιὰ πολλὰ χρόνια τὸ ἵδρυμα αὐτὸ ὑπῆρξε σχεδὸν ἄβατο γιὰ ὅσους δὲν ἀνῆκαν πολιτικὰ στὴ φιλοαγγλικὴ δεξιὰ ἢ στὸ φιλοαμερικανικὸ κέντρο. Τὴ δεκαετία τοῦ '80 ὅμως, μὲ τὴν ἄνοδο τῆς κυβέρνησης τοῦ ΠΑΣΟΚ, αὐτὴ ἡ κατάσταση ἄλλαξε καὶ πολλὰ στελέχη τῆς ἀριστερᾶς ἐνέγραψαν τὰ παιδιά τους σὲ αὐτὸ τὸ κολλέγιο. Πολὺ μεγάλο μέρος τῆς σημερινῆς πολιτικῆς ἐλὶτ ἀλλὰ καὶ τῶν δημοσιογράφων ἔχουν ἀποφοιτήσει ἀπὸ τὸ κολλέγιο.

Καὶ τώρα πᾶμε στὸ καυτὸ ἐρώτημα: Ἐπηρεάζει πρακτικὰ τὴν πολιτικὴ στὴν Ἑλλάδα τὸ Κολλέγιο Ἀθηνῶν; Δεδομένου τοῦ ὅτι ἡ παιδεία ἡ ὁποῖα δίνεται σὲ αὐτὸ τὸ ἵδρυμα, ἔχει ἔντονα Ἀμερικανικὸ χαρακτῆρα, δὲν εἶναι εὔλογο νὰ θεωρήσῃ κάποιος ὅτι οἱ ἀπόφοιτοι οἱ ὁποῖοι ἐμφοροῦνται ἀπὸ αὐτὲς τὶς ἰδέες, προσπαθοῦν νὰ τὶς ἐφαρμόσουν; Αὐτὸ ὅμως τὸ ὁποῖο ἔχει δημιουργήσει τὸ μεγαλύτερο μῦθο γιὰ τὸ κολλέγιο αὐτό, εἶναι τὸ γεγονὸς ὅτι οἱ μαθητές του ἐνθαρρύνονται νὰ κρατοῦν τὶς σχέσεις τους καὶ μετὰ τὴν ἀποφοίτησή τους καὶ πάντοτε νὰ ὑποστηρίζουν ὁ ἕνας τὸν ἄλλον, ἀλλὰ καὶ νὰ συναναστρέφωνται κυρίως μέλη τοῦ κολλεγίου. Ὑπάρχει δηλαδὴ ἡ αἴσθηση ὅτι δημιουργοῦν μιὰ κλειστὴ «κάστα».

Μερικοί, πηγαίνοντας τὸ θέμα ἀκόμα παρα-πέρα, θεωροῦν ὅτι οὐσιαστικὰ αὐτὴν τὴ στιγμὴ στὴν Ἑλλάδα μᾶς κυβερνᾷ μιὰ παρέα τοῦ Κολλεγίου Ἀθηνῶν. Ὑπερβολὴ θὰ ἔλεγε κάποιος. Ἂν σκεφθοῦμε ὅμως ὅτι οἱ δύο πολιτικοὶ ἀρχηγοὶ οἱ ὁποῖοι στηρίζουν τὴν κυβέρνηση (Παπανδρέου κ΄ Σαμαρᾶς) καθὼς καὶ ὁ δοτὸς πρωθυπουργὸς Λουκᾶς Παπαδῆμος ἔχουν καὶ οἱ τρεῖς φοιτήσει στὸ Κολλέγιο Ἀθηνῶν, μήπως δὲν εἶναι τόσο ἀβάσιμες αὐτὲς οἱ ὑποψίες;

Περιμένω λοιπὸν καὶ τὴ δική σας γνώμη καὶ πιστεύω ὅτι μπορεῖ νὰ γίνῃ μιὰ ἐνδιαφέρουσα συζήτηση. Ἂν πάλι ὑπάρχουν καὶ μέλη τὰ ὁποῖα φοιτοῦν στὸ Κολλέγιο Ἀθηνῶν ἢ ἔχουν ὐπάρξει μαθητές του, μποροῦν νὰ μᾶς δώσουν μιὰ καλύτερη εἰκόνα ἐκ τῶν ἔσω καθὼς ἐγὼ μιλῶ ὡς ἐξωτερικὸς παρατηρητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω το βλέπω σήμερα σαν ένα ιδιωτικό εκπαιδευτήριο, σαν όλα τ'άλλα. Να δεχτώ πως ''κάποτε'' εκπαιδευόταν η ελίτ της αθηναικής κοινωνίας, όμως σήμερα δεν μπορώ με απολυτη σιγουριά να πω αν τελικά όλα τα παιδιά που φοιτούν εκεί, πρόκειται για την αληθινή ελίτ ή και για παιδιά με γονείς που έχουν κάνει το σκατό τους παξιμάδι για να τα στείλουν, λόγω ''ονόματος''. Σαφώς, σήμερα ισχύουν και τα δύο γιατί στην εποχή μας, πολλά τέτοια συμβαίνουν, ειδικά μετά την είσοδο της χωρας μας στην ΕΕ, που ο κώλος πολλών γέμισε περίσσιο αέρα, δικαιολογημένα αφού η επιρροή υπήρξει μεγάλη. Φυσικά, θεωρώ πως αυτό πλεόν παύει να υφίσταται και θα πάψει πιο πολύ με τα χρόνια, μετά απ'αυτά που συμβαίνουν τώρα στην Ελλάδα αλλά και σε ολόκληρη την Ευρώπη.
Πιστεύω πώς όπως κάθε εκπαιδευτήριο, μα κάθε εκπαιδευτήριο, δημόσιο ή ημι-δημοσιο ή ιδιωτικό έχει τους πολιτικοποιημένους θαμώνες καθηγητές/διευθυντές και σαφώς οπουδήποτε επικρατεί και μια συγκεκριμένη πολιτική και νοοτροπία, όπως σε κάθε χώρο.
Και πες πως είναι έτσι όπως τα περιγράφεις. 'Η δεν είναι. Δεν ξέρω αν είναι ή δεν είναι. Εγώ δε θέλω να σταθώ εκεί. Γιατί το ζήτημα δε θα'πρεπε να είν'αυτό, δε θα πρεπε δηλαδή να διερωτόμαστε αν το παιδί που θα βγει απο κει, θα βγει βασιλικός μπλε-χρυσό ή τελικά επαναστάτης, βαμμένος κόκκινος. Θα πρεπε να διερωτάται το κάθε παιδί για το αν λαμβάνει γνώσεις, αν λαμβάνει κουλτούρα, αν συμφωνεί με αυτές κι αν, όπως εμένα είναι το ιδανικό μου για την παιδεία σήμερα, αν εκπαιδεύεται ώστε να χει ανοιχτούς ορίζοντες και κριτικο πνεύμα και δικαίωμα στην επιλογή και στην ελευθερία σκέψης.
Ανέκαθεν μ'ενοχλεί να γίνεται προπαγάνδα γενικά αλλά και ειδικά μέσα στους εκπαιδευτικούς χώρους, είτε για πολιτική, είτε για θρησκεία, θέματα πολύ λεπτά που ο καθένας οφείλει να έχει ως προσωπικά δεδομένα. Αλλά επικροτώ ανθρώπους-καθηγητές και δασκάλους- αφού αυτοί είναι που'ρχονται σε προσωπική και συχνή επαφή με τα παιδιά-που τα ενθαρρύνουν να ωριμάσουν και να επιλέξουν ελέυθερα το δρόμο τους, εχοντας τα μάτια τους ορθάνοιχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αρχικά να πω ότι σε πολλά ιδιωτικά σχολεία σε όλη την Ελλάδα οι απόφοιτοι οργανώνουν reunions κάθε χρόνο ή όποτε θέλουν. Τους το έχουν περάσει με κάποιον τρόπο από τότε που ήταν μαθητές. Το κάνουν για να δείξουν ότι το σχολείο αυτό φροντίζει για τις σχέσεις μεταξύ των μαθητών και τους κοινωνικοποιεί. (δεν το βρίσκω κακό, προσωπικά)

Τώρα όσον αφορά την "πολιτικοποίηση-κομματικοποίηση" που λαμβάνουν αυτά τα παιδιά, δεν το γνωρίζω γιατί δεν άνηκα σε κάποιο τέτοιο ίδρυμα. Ωστόσο, αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι καλώς ή κακώς κάποιος ο οποίος έχει ήδη στρωμένο όνομα στην κοινωνία, ανεβαίνει και πιο εύκολα κοινωνικά (άρα γίνεται και εύκολα αποδεκτός από το λαό). Κακά τα ψέμματα, ένας ο οποίος είναι από τζάκι θα μάθει από μικρός "τα κόλπα", θα φοιτήσει στο MIT, στο Yale ή δεν ξέρω και εγώ που αλλού. Του δίνονται περισσότερες ευκαιρίες από την άλλη. Από την άλλη, υπάρχει ένα τρανό αντιπαράδειγμα. Ο Βενιζέλος ήταν γιος δικηγόρου και μεγάλωσε στα δυτικά προάστια της Θεσσαλονίκης (στην ίδια περιοχή που μεγάλωσα κι εγώ). Απ'όσο γνωρίζω ποτέ δε φοίτησε σε κάποιο ιδιωτικό. Βέβαια το ότι έγινε τόσο νέος Διδάκτωρ στο ΑΠΘ σκανδαλίζει αρκετούς αφού ακούγεται οτι σπρώχτηκε από το όνομα της συζύγου του.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στη χώρα μας το όνομα μπορεί να σε πάει πολύ ψηλά. Το σχολείο είναι απλά το κερασάκι. Είναι αδιανόητο γι'αυτούς τα παιδιά τους να μην συναναστρέφονται με την ελίτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αρχικά να πω ότι σε πολλά ιδιωτικά σχολεία σε όλη την Ελλάδα οι απόφοιτοι οργανώνουν reunions κάθε χρόνο ή όποτε θέλουν. Τους το έχουν περάσει με κάποιον τρόπο από τότε που ήταν μαθητές. Το κάνουν για να δείξουν ότι το σχολείο αυτό φροντίζει για τις σχέσεις μεταξύ των μαθητών και τους κοινωνικοποιεί. (δεν το βρίσκω κακό, προσωπικά)
.

Ούτε κι εγώ το βρίσκω κακό. Μια διόρθωση μόνο. Reunions γίνονται όχι μόνο σε ιδιωτικά αλλά και σε όλους τους τύπους εκπαιδευτηρίων. Είναι άλλοτε ιδέα συλλόγων εκπαιδευτηρίων κι άλλοτε των ίδιων των μαθητών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ το βρίσκω κακό. Μια διόρθωση μόνο. Reunions γίνονται όχι μόνο σε ιδιωτικά αλλά και σε όλους τους τύπους εκπαιδευτηρίων. Είναι άλλοτε ιδέα συλλόγων εκπαιδευτηρίων κι άλλοτε των ίδιων των μαθητών

Ναι ισχύει! ;) Παράβλεψη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Τὸ κολλέγιο αὐτὸ ἱδρύθηκε τὸ 1925 ἀπὸ τὸν Ἐμμανουὴλ Μπενάκη καὶ τὸ Στέφανο Δέλτα καὶ τὴν ὑποστήριξη Ἀμερικανῶν χορηγῶν καὶ εἶχε ἐξ ἀρχῆς τὸν τῖτλο «Ἑλληνοαμερικανικὸν ἐκπαιδευτικὸν ἵδρυμα». ....

:P:P:P: "Κύριε, κύριε, έχω δύο απορίες", λέει ο Τοτός. " Ο Μπενάκης μήπως ήταν Μπενάκι; Και μήπως οι Αμερικανοί ήταν ...Ινδιάνοι;" ( Δεν εννοούσε βέβαια τους Απάτσι ή τίποτε αρσενικές γαλοπούλες!:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top