Υβριδικά, ηλιακά και ηλεκτρικά αυτοκίνητα

Αν είχατε σκόπο να αγοράσετε αυτοκίνητο θα αγοράζατε αυτοκινήτο με τεχνολογία hybrid;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Ναι επειδή σέβομαι το περιβάλλον

    Ψήφοι: 25 47.2%
  • Ναι επειδή πάντα ακολουθώ τις νέες τεχνολογίες

    Ψήφοι: 4 7.5%
  • Ναι, πιστεύω ότι θα βελτιώσει το image μου ένα τέτοιο αυτοκίνητο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ναι επειδή θα χρειάζομαι λιγότερα λεφτά για καύσιμα

    Ψήφοι: 6 11.3%
  • Όχι επειδή δεν πιστεύω ότι αυτή η τεχνολογία δεν θα βοηθήσει το περιβάλλον

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι επειδή δεν έχω την οικονομική άνεση

    Ψήφοι: 4 7.5%
  • Όχι επειδή φοβάμαι για τυχόν προβλήματα, δλδ δεν εμπιστεύομαι ακόμη την τεχνολογία

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Όχι επειδή φοβάμαι για τις επιδόσεις

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι επειδή το μοντέλο που θέλω δεν υπάρχει σε hybrid έκδοση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι επειδή οι εταιρίες κατασκευής αυτοκινήτων που εμπιστεύομαι δεν κατασκευάζουν τέτοια αυτοκινήτα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι επειδή πιστεύω ότι είναι ένα παιχνίδι του marketing

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι επειδή το περιβάλλον με αφήνει αδίαφορο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι επειδή πιστεύω ότι η κύρια πηγή μόλυνσης του περιβάλλοντος δεν είναι τα αυτοκίνητα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι επειδή πιστεύω ότι αυτή η τεχνολογία δεν μου προσφέρει κάνενα ουσιαστικό όφελος

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Δεν θέλω να απαντήσω

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Δεν έχω σκεφτεί ακόμη για αυτό το θέμα

    Ψήφοι: 10 18.9%
  • Δεν ξέρω τι είναι το hybrid

    Ψήφοι: 1 1.9%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν υποθέσουμε ότι θέλατε να αγοράσετε αυτοκίνητο θα δίνατε παραπάνω λέφτα για την τεχνολογία hybrid;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Εξαρτάται από την τιμή... Αν ήταν σχετικά προσιτό, έστω και με τα λίγα παραπάνω χρήματα, ναι γιατί όχι. Και οικονομία καυσίμων και καλύτερη απόδοση και προστασία στο περιβάλλον.

Για όποιον ενδιαφέρεται:hybridcars
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αμέ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ναι, για τους λογους 1,2 και 4, κι επισης γιατι μου αρεσει το Prius.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Α! Συγγνώμη :P Η ψήφος μου είναι άκυρη στο "Όχι γιατί δεν έχω την οικονομική άνεση". Περίμενα οτι οι τιμές θα είναι αστρονομικά ποσά αλλά τις είδα.

Θα αγόραζα then :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
και βεβαια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω αυτοκίνητο και δεν είναι στα σχεδιά μου να αγοράσω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω αυτοκίνητο και δεν είναι στα σχεδιά μου να αγοράσω :hmm:

Το καλύτερο :D

Βοηθάς και το περιβάλλον και το κυκλοροφοριακό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Kαι την τσέπη της! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Θα αγόραζα, λόγω του ότι έχω εγκαταλείψει πλέον τις επιδόσεις και μιλάει το λογικό μέρος του μυαλού. Η οικονομία είναι σημαντικός παράγων. Από την άλλη όμως, ακόμη και το συμβατικό αυτοκίνητο μου το έχω παρατήσει πλέον και το χρησιμοποιώ μόνο τα ΣΚ και για τα ταξίδια όπου εκεί δεν έχω παράπονο από την κατανάλωση του.

Θα έπρεπε πάντως το κράτος να δίνει περισσότερες διευκολύνσεις στους υβριδικούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Με τόσα πλεονεκτήματα λοιπόν, πρέπει να μπει στις επιλογές το "Δεν αγοράζω αυτοκίνητο" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι, και για το περιβαλλον, και για οικονομικους λογους, αλλα και γιατι λογους ανεσης (δεν ακους κινητηρα μεσα στην πολη συνηθως).

Μπορει και πληρως ηλεκτρικο να επαιρνα. Εχουν βγαλει 1-2 που ειναι και σπορ και ταχυτητατα.

Τωρα η σειρα GS της Lexus εχει ενδιαφερον, πχ το GS 450h , με 340 ιππους, 0-100 σε 5.2 και καταναλωση 9 λιτρα/100χλμ....δε με χαλαει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ναι για 2 βασικούς λόγους:
1) είμαι τσιγκούνης και η βενζίνη πανάκριβη
2) είμαι πολύ επιφυλακτικός σε ότι σχετίζεται με το περιβάλλον.
Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ναι γιατί συμβάλλει στην προστασία του περιβάλλοντος και γιατί κάποια στιγμή τα αποθέματα πετρελαίου θα στερέψουν και πρέπει λοιπόν να φροντίσουμε με άλλες μορφές ενέργειας να μην συμβεί αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ναι γιατί συμβάλλει στην προστασία του περιβάλλοντος και γιατί κάποια στιγμή τα αποθέματα πετρελαίου θα στερέψουν και πρέπει λοιπόν να φροντίσουμε με άλλες μορφές ενέργειας να μην συμβεί αυτό.


Αυτό θα συμβεί λίαν συντόμως αφότου όμως η βενζίνει φτάσει να στοιχίζει όσο ένα λίτρο καλό κρασί... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Η επόμενη αγορά αυτ/του θα είναι environmental friendly
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Τα hybrid όπως είναι σήμερα, δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να ανταγωνιστούν τα βενζινοκίνητα οχήματα. Πιστεύω όμως πως στα επόμενα χρόνια, θα υπάρξουν πολλές αξιόλογες λύσεις, που δεν θα κάνουν τα hybrid απλά μια εναλλακτική, αλλά τον κανόνα στα αυτοκίνητα.

Και επειδή οι τιμές του πετρελαίου δεν προβλέπεται να πέσουν και τα αποθέματα όσο πάει και λιγοστεύουν, αν έπρεπε να αγοράσω σήμερα αυτοκίνητο θα κοιτούσα κάτι σε hybrid. Έτσι κι αλλιώς σε καμιά 20ετία όλοι τέτοια θα οδηγάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως λίγα review που έχω διαβάσει πολλές φόρες τα hybrid λένε ότι αγγίζουν τις επιδόσεις των απλών αυτοκινήτων όποτε δεν νομίζω ο Μ.Ο. να αναζητά μόνο επιδόσεις.

Επίσης διαφωνώ με το χρονικό περιθώριο που βάζεις. Η πορεία δείχνει ότι σε 20χρόνια ίσως να οδηγούμε αυτοκίνητα χωρίς τέτοιου τύπου καύσιμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Επίσης διαφωνώ με το χρονικό περιθώριο που βάζεις. Η πορεία δείχνει ότι σε 20χρόνια ίσως να οδηγούμε αυτοκίνητα χωρίς τέτοιου τύπου καύσιμα :)
Δεν διάβασες μάλλον αυτά που λέω εδώ. Αν γίνει αυτό, δεν βλέπω να σταματάμε να χρησιμοποιούμε τέτοια αυτοκίνητα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Παλιότερα υπήρχαν αυτοκίνητα με φυσικό αέριο, ίσως επανέλθουν... Είχα δει κάποτε μια μερσεντές του 70 τέτοια :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top