Πιστεύετε στα μάγια;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ειμαι μαγος επιπεδου 20. Μπορω να κανω πολλα μαγια, καθως και να κανω στον ευατο μου (προστατευτικα). Το αγαπημενο μου ειναι φυσικα να με κανω αορατο, αλλα και η δυνατοτιτα να δειξω καποιων και να πεθανει χωρις να καταλαβει ποτε απο που του ηρθε!

:eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν ξέρω σε ποια κατηγορία να γράψω για αυτό το θέμα. Πολλές φορές σκέφτομαι αν ισχύουν όλα αυτά που διαβάζω για μάγια αγάπης και γενικά για όλων των ειδών τα μάγια και δεν ξέρω τι να πιστέψω.. Υπάρχει κάποιος από εσάς που να ξέρει κάτι σίγουρο επί του θέματος; Να έχει κάνει ο ίδιος, να του έχουν κάνει ή να γνωρίζει από φίλους και γνωστούς;; ;)

Ζινάκι, τα μάγια δεν είναι τίποτα περισσότερο από αυθυποβολή. Αν πιστεύεις πως κάποιος μπορεί να σε επηρεάσει κάνοντάς σου μάγια, πιθανότατα μπορεί κι αυτό επειδή ΕΣΥ είσαι έτοιμη να δεχτείς να επηρεαστείς. Τίποτα περισσότερο.
Αν τώρα πιστεύεις πως βράζοντας φτερούγες νυχτερίδες και ποδαράκια βατράχου θα κάνεις τον Brad Pitt να σε ερωτευτεί, πέρα του αν γίνεται ή δεν γίνεται, σκέψου: Θα ήθελες έναν άντρα που σε αγαπά δια της βίας χωρίς να είναι επιλογή του; :hmm: :no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ζινάκι, τα μάγια δεν είναι τίποτα περισσότερο από αυθυποβολή. :hmm: :no:

'Οχι πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πάντα.


...αλλά αυτές οι απαντήσεις από μόνες τους δεν λένε τίποτα. :P

Κάνω πολλά μαγικά :P

δωρεάν

για μένα

δεν μπλέκομαι στις υποθέσεις των άλλων :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Εγώ δεν πίστευα στα μάγια μέχρι που τα λουστήκαμε οικογενειακώς. Γνωρίζω και άλλα άτομα στα οποία έχουν κάνει.Αυτό όμως δεν βασίζεται στον τρόπο που βιώνουμε την καθημερινότητα μας ούτε θα έπρεπε να μας επηρεάζει. Είχαμε βρει κάτι ματσάκια σε μια κούκλα, κάτι σαν φυλαχτά τυλιγμένα και με βελόνες ,δεν θυμάμαι ακριβώς και τότε μας είπαν ότι ήταν μάγια. Σε γνωστούς μας επίσης έχουν γίνει άλλα παρόμοια περιστατικά. Από τότε που έγινε έχω σταματήσει να το σκέφτομαι γιατί αυτό σε επηρεάζει πάρα πολύ και στην πρώτη αναποδιά σκέφτεσαι ότι μου έκαναν μάγια και θα ζεις μια ζωή έτσι. Είμαστε και εμείς υπεύθυνοι για την ζωή μας και για τους ανθρώπους που γνωρίζουμε. Αν βάζεις κακοπροαίρετους ανθρώπους σπίτι σου, που θέλουν να σε βλάψουν, τότε ίσως να επιχειρήσουν κάτι αλλά πιστεύω ότι πρέπει να είναι πραγματικό μίσος, ακόμη και συγγενείς τα κάνουν αυτά , πιστεψέ με;)
Έτσι και αλλιώς θα έπρεπε να προσέχεις όχι μόνο για μάγια, μου φαίνεται η πιο ακραία κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ώπα ώπα ώπα... Κάτσε λίγο... Τι είδους μάγια;; Τι υποτίθεται ότι σας έκαναν;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι ακριβώς ήταν πριν χρόνια. Μας τα είχαν βάλει στα ντουλάπια της κουζίνας σε ένα μέρος που δεν φαινόταν καλά.Εμπαιναν στο σπίτι μας συχνά, συγγενείς βλέπεις :P Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι είχε παραμορφωθεί, σαν να είχε σκιστεί το ματσάκι. Ρωτήσαμε παπά έπειτα, μας έκανε ευχέλειο ή δεν ξέρω και γω τι, μας είπε να κάψουμε το ματσάκι και από τότε όλα καλά. :D
Δεν ξέρω αν μας είχε επηρεάσει αυτό που έκαναν, πάντως αν προσπαθείς να κάνεις κάτι τέτοιο στον οποιοδήποτε υποδηλώνει πολλά για το άτομο σου. Ακόμη και αγάπης ναναι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δεν ρωτάω για το σχήμα και το αντικείμενο...

οκ, το βρήκατε, πήγατε και στον παπά, του τα σκάσατε για το ευχέλαιο, το κάψατε κιόλας, αλλά... ΤΙ ακριβώς σας έκανε;; ΠΩΣ, ω ΠΩΣ, σας επηρρέασε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Δεν ρωτάω για το σχήμα και το αντικείμενο...

οκ, το βρήκατε, πήγατε και στον παπά, του τα σκάσατε για το ευχέλαιο, το κάψατε κιόλας, αλλά... ΤΙ ακριβώς σας έκανε;; ΠΩΣ, ω ΠΩΣ, σας επηρρέασε;;

Γενικά είχαμε πολλά προβλήματα εκείνη την περίοδο οπότε...άντε να ξεχωρίσεις αν ήταν από τα μάγια ή της ζωής.
Πιστεύω ότι όποιος έχει πίστη δεν τον αγγίζουν τα μάγια. όπως και το ότι αν κάποιος θέλει να σου κάνει κακό,και μάγια να μην σου κάνει, θα βρει τρόπο να σε βλάψει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Και όποιος δεν έχει πίστη, δεν τον επηρεάζουν τα μάγια και του μένουν και τα λεφτά απ'το ευχέλαιο στο πορτοφόλι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Και όποιος δεν έχει πίστη, δεν τον επηρεάζουν τα μάγια και του μένουν και τα λεφτά απ'το ευχέλαιο στο πορτοφόλι :D

Άμα αυτό είναι το μόνο που έχεις να σχολιάσεις τότε μάλλον το μόνο που γουστάρεις είναι το trolling ;)

Υγ: οι παπάδες δεν ζητάνε ποτέ λεφτά, αν θες τους δίνεις. όπως και στο ντιλίβερι αφήνεις μπουρμπουάρ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Άμα αυτό είναι το μόνο που έχεις να σχολιάσεις τότε μάλλον το μόνο που γουστάρεις είναι το trolling ;)

Υγ: οι παπάδες δεν ζητάνε ποτέ λεφτά, αν θες τους δίνεις. όπως και στο ντιλίβερι αφήνεις μπουρμπουάρ:P

Αν δεν τους δώσεις όμως, θα φας κι απ'αυτούς κάτι ξεγυρισμένα μάγια, δε θα ξέρεις που να κρυφτείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Αν δεν τους δώσεις όμως, θα φας κι απ'αυτούς κάτι ξεγυρισμένα μάγια, δε θα ξέρεις που να κρυφτείς :P

χαχα καταλαβαίνεις ότι αυτά που λες,κάποια άτομα μικρότερα ή και πιο ευπιστά θα το πιστέψουν :worry:
τα μάγια θέλουν μίσος και ζήλεια, αν για ένα μπουρμπουάρ γινόταν τέτοιος χαμός τότε σε όλους θα είχαν κάνει μάγια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Γενικά είχαμε πολλά προβλήματα εκείνη την περίοδο οπότε...άντε να ξεχωρίσεις αν ήταν από τα μάγια ή της ζωής.
Πιστεύω ότι όποιος έχει πίστη δεν τον αγγίζουν τα μάγια. όπως και το ότι αν κάποιος θέλει να σου κάνει κακό,και μάγια να μην σου κάνει, θα βρει τρόπο να σε βλάψει. ;)

Ελπίζω να με συγχωρέσεις εσύ, και κυρίως ο Θεός, για την αφέλεια μου, αλλά μήπως δεν έφταιγαν τα "μάγια" μα η σκληρή και άδικη ζωή;;:worry:

Εγώ πάλι πιστεύω ότι όποιος έχει έστω και μερικά ψήγματα λογικής, δεν πιστεύει και δεν τον επηρρεάζουν και τα μάγια...:redface:

Για το αν θέλει κάποιος να σου κάνει κακό, έχεις ένα δίκιο πάντως...


χαχα καταλαβαίνεις ότι αυτά που λες,κάποια άτομα μικρότερα ή και πιο ευπιστά θα το πιστέψουν :worry:
τα μάγια θέλουν μίσος και ζήλεια, αν για ένα μπουρμπουάρ γινόταν τέτοιος χαμός τότε σε όλους θα είχαν κάνει μάγια :P

Έλεος!! Τα μάγια χρειάζονται μόνο ωμή και ακατέργαστη αφέλεια... Τόσο για να τα κάνεις όσο και για να τα πιστέψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Ελπίζω να με συγχωρέσεις εσύ, και κυρίως ο Θεός, για την αφέλεια μου, αλλά μήπως δεν έφταιγαν τα "μάγια" μα η σκληρή και άδικη ζωή;;:worry:

Εγώ πάλι πιστεύω ότι όποιος έχει έστω και μερικά ψήγματα λογικής, δεν πιστεύει και δεν τον επηρρεάζουν και τα μάγια...:redface:

Για το αν θέλει κάποιος να σου κάνει κακό, έχεις ένα δίκιο πάντως...

Για αυτό σου λέω ότι δεν ξέρω αν μας επηρέασαν τα μάγια γιατί γενικά έχουμε προβλήματα. Οπότε και δεν φορτώνω κάτι στα μάγια γιατί δεν μπορώ να ξέρω.
Υπάρχουν πολλοί αφελείς που ασχολούνται με τα μάγια και πιστεύουν ότι καταφέρνουν κάτι, αλλά το μόνο που κάνουν είναι να μένουν πίσω στην ζωή τους και να γεμίζουν μίσος και κακία. Και γω το ίδιο πίστευα με σένα, αλλά δεν ξέρω αν φταίνε τα μάγια αυτά καθαυτά ή το ότι θέλουν κάποιοι θέλουν να σε βλάψουν και το δεύτερο γεγονός συμβαίνει ανεξάρτητα του πρώτου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Να κάνω μία ερώτηση;; (κι όχι να πεις θα την κάνω) Τι παίζει με τους ανθρώπους που δεν έχουν πίστη και τους κάνουν "μάγια";;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Να κάνω μία ερώτηση;; (κι όχι να πεις θα την κάνω) Τι παίζει με τους ανθρώπους που δεν έχουν πίστη και τους κάνουν "μάγια";;

Δεν ξέρω. Σημασία έχει το αν τα πιστεύεις και αφήνεις να επηρεάζουν την καθημερινότητα σου. Τότε είναι σαν να τα προκαλείς ο ίδιος, ενώ αν δίνεις σημασία τότε απλά περνάνε. Αυτό πιστεύω προς το παρόν άσχετα με το αν είσαι άθεος, ορθόδοξος, καθολικός κτλ. Απλά όταν έχεις κάτι να πιστεύεις τότε νιώθεις μια σιγουριά, αυτή είναι η διαφορά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Τα μάγια είναι - όπως ειπώθηκε - αυθυποβολή. Η αυθυποβολή μπορεί να έχει απίστευτες επιδράσεις σε έναν άνθρωπο (μπορεί ακόμα και να τον τρελάνει με την κυριολεκτική σημασία της λέξεως). Μάλιστα πολλές φορές χρησιμοποιούνται και ψυχοτροπικές ουσίες ώστε να αποδώσουν τα μάγια.

Η όλη αντίληψη περί μαγείας, θα έλεγα ότι προκύπτει από τη φαντασία/τον συμβολικό κόσμο του ανθρώπου. Άλλωστε αν διαβάσει κανείς κάποιο βιβλίο μαγείας ή γίνει και μάρτυρας παρουσίας τέτοιων περίεργων αντικειμένων στο σπίτι του, μπορεί να διαπιστώσει ότι το όλο θέμα έχει στόχο να προκαλέσει τον ανθρώπινο νου και μέσω διαφόρων συνεπαγωγών της φαντασίας, να του επηρεάσει τη ψυχική διάθεση (αυθυποβολή).
Επίσης αυτοί που πιστεύουν ότι ο Χριστούλης θα τους προστατεύσει από τα μάγια και στρέφονται και σε παπάδες, μάλλον δείχνουν ακόμα περισσότερη πίστη στην μαγεία, αφού της δίνουν μια στέρεα θέση στην πραγματικότητα. Πάντως βρίσκω πολύ αναμενόμενο ο μέσος άνθρωπος που δεν έχει "γυμνάσει" το μυαλό του στην κατανόηση τέτοιων θεμάτων, να στρέφεται σε αντίστοιχους "δρόμους" για να νιώσει προστασία (Εκκλησία, παπάδες, εικονίσματα, αγιασμούς κτλ). Γενικά πολλοί άνθρωποι έχουν την τάση να πιστεύουν ότι διάφορες δυνάμεις επηρεάζουν την καθημερινότητά τους (π.χ. όνειρα που προμηνύουν καταστάσεις, άστρα, μαγεία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Ρωτήσαμε παπά έπειτα, μας έκανε ευχέλειο ή δεν ξέρω και γω τι, μας είπε να κάψουμε το ματσάκι και από τότε όλα καλά. :D

Υπάρχουν πολλοί αφελείς που ασχολούνται με τα μάγια και πιστεύουν ότι καταφέρνουν κάτι, αλλά το μόνο που κάνουν είναι να μένουν πίσω στην ζωή τους και να γεμίζουν μίσος και κακία.

Καταλαβαίνεις ότι φάσκεις και αντιφάσκεις, έτσι? Δε γίνεται να λες αφελείς αυτούς που ασχολούνται με μάγια, αλλά όταν νομίζεις ότι σου κάνουν εσένα, να στρέφεσαι στα ευχέλαια και να καις τις κούκλες για να τα εξουδετερώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top