Απορίες μαγειρικής

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εκεί που βράζουν, πιάνεις ένα μακαρόνι και το πετάς στον τοίχο.
Έ όταν κολλήσει επάνω, είναι έτοιμα.

Δλδ ειναι θεμα χρονου βρασιματος? Μηπως φταιει οτι βαζω πολυ λαδι και στο τελος καιγονται ? Αλλα απο την αλλη αυτο δεν παιζει γιατι ξεραινονται τα απο πανω και οχι τα κατω που ειναι βουτηγμενα στο λαδι...Αλλωστε δεν αφηνω το λαδι να καψει σχεδον καθολου. Αμεσως τα ριχνω τα μακαρονια αφου τα σουρωσω...Πφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Δεν τα καις με λάδι και αφήνεις την κατσαρόλα ξεσκέπαστη μάλλον και γι αυτο γινονται έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δεν τα καις με λάδι και αφήνεις την κατσαρόλα ξεσκέπαστη μάλλον και γι αυτο γινονται έτσι...

Τι εννοεις δεν τα καιω με λαδι? Λαδι βαζω στο τελος , οχι βουτυρο...αν εννοεις αυτο
Οσο για την ξεσκεπαστη κατσαρολα, μαλλον παιζει και αυτο. Θα δοκιμασω την επομενη φορα να την κλεισω τελειως. Αν και παλι γινουν ετσι...ε τοτε παραιτουμαι...δεν μπορω να τρωω μια μεριδα και μετα το υπολοιπο πακετο να καταληγει στα σκουπιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καλά σου λέει το αδέσποτο. Μάλλον τα αφήνεις ξεσκέπαστα και ξεραίνονται. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Παρεμπιπτόντως, το λάδι πρέπει να το αφήνεις να κάψει λίγο πριν βάλεις μέσα τα μακαρόνια, γιατί αλλιώς είναι σαν να τα ανακατεύεις με ωμό λάδι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παρεμπιπτόντως, το λάδι πρέπει να το αφήνεις να κάψει λίγο πριν βάλεις μέσα τα μακαρόνια, γιατί αλλιώς είναι σαν να τα ανακατεύεις με ωμό λάδι ;)
Σειρά μου να ρωτήσω: Και γιατί πειράζει να ανακατεύεις με ωμό λάδι; Το καψαλισμένο είναι πιο νόστιμο -και πιο ανθυγιεινό- αλλά και το ωμό καλό είναι. Προσφέρει κάτι περισσότερο;
(Προτιμώ λίγο βουτηράκι για πω την αλήθεια :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Παρεμπιπτόντως, το λάδι πρέπει να το αφήνεις να κάψει λίγο πριν βάλεις μέσα τα μακαρόνια, γιατί αλλιώς είναι σαν να τα ανακατεύεις με ωμό λάδι ;)

Ναι? Εγω εχω ακουσει το αντιθετο...Παλια το εκαιγα τοσο, μεχρι που τσιτσιριζε και στο τελος οταν εριχνα τα μακαρονια κολλουσαν τα μισα στον πατο...Καλα πού να μαγειρεψω και κανα πιο δυσκολο φα'ι'...Μια φορα δοκιμασα να φτιαξω γιουβαρλακια και στο τελος αυτα γιναν κατι σιχαμερες , σκληρες κιμαδομπαλες ενω το ζουμι ηταν ενα απιστευτα πηχτο υγρο σαν ξερατο , ως το χειλος της κατσαρολας. Μαλλον εβαλα πολυ νερο.Πραγματικα εψαχνα να βρω τα μπαλακια απο κιμα μεσα στην κατσαρολα. Εν τω μεταξυ με ειχαν συμβουλεψει να βαλω και πιπερι και αυτο δεν ανακατευτηκε καλα και φαινοταν παντου κατι μαυρακια σαν βρωμια. Πωωω ειχα αηδιασει. Δεν ξαναεφαγα γιουβαρλακια εκτοτε...Τεσπα , μαλλον το οτι δεν κλεινω το καπακι της κατσαρολας τελειως φταιει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,391 μηνύματα.
Παντως εγω,οταν φτιαχνω μακαρονια μεσα στο νερο ήδη εχω ριξει 1-2 κουταλιες λαδι.Μετα τα ξεπλενω λιγο με κρυο νερο,για να σταματησει ο βρασμος(αν και οι ειδικοι λενε οτι αυτο τα κανει ανοστα),αλλα ετσι δεν λασπωνουν καθολου,δεν κολλανε μεχρι να γινει η σαλτσα,και δεν μου εχουν ξεραθει και μετα.
ΥΓ.Βασικα εγω δεν τα καιω ουτε με βουτυρο ουτε με λαδι.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Γιατί βρε δεν βάζεις ελάχιστο βούτυρο στο σουρωτήρι και να τα ανακατευεις εκεί όσο είναι καυτά να λιώσει? Εγώ που το κάνω έτσι βγαίνουν τόσο ωραία που και μόνο με λίγο τυρί τρώω άνετα όλη την κατσαρόλα. Με λάδι δεν έχω δοκιμάσει έτσι όπως λες αλλά μου ακούγεται λίγο μπλιεξ. Εχω δοκιμάσει με λάδι στην κατσαρόλα, αλλά πάλι δεν μου αρεσε. Δεν νομίζω ότι πάει και πολύ.
Οσο για τα γιουβαρλάκια, πες μας τι έκανες ακριβώς γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,391 μηνύματα.
Γιατί βρε δεν βάζεις ελάχιστο βούτυρο στο σουρωτήρι και να τα ανακατευεις εκεί όσο είναι καυτά να λιώσει? Εγώ που το κάνω έτσι βγαίνουν τόσο ωραία που και μόνο με λίγο τυρί τρώω άνετα όλη την κατσαρόλα. Με λάδι δεν έχω δοκιμάσει έτσι όπως λες αλλά μου ακούγεται λίγο μπλιεξ. Εχω δοκιμάσει με λάδι στην κατσαρόλα, αλλά πάλι δεν μου αρεσε. Δεν νομίζω ότι πάει και πολύ.
Δεν ειναι κακη η ιδεα σου,θα την δοκιμασω.Απλα το λαδι ειναι πιο υγιεινο,και το προτιμω.Ομως ετσι στο βρασιμο,οταν ριχνεις 2 κουταλιες,δεν μυριζουν καθολου λαδιλας,και με σαλτσα απο πανω,ουτε κατα διαννοια.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δὲ θέλω νὰ περιαυτολογήσω, ἀλλὰ πιστεύω ὅτι στὸ βράσιμο τῶν μακαρονιῶν ἔχω διδακτορικό. Ὁπότε ὀφείλετε ὅλοι νὰ μὲ ἀκούσετε καὶ νὰ μὴ φέρετε ἀντίρρηση. :pfff:

Ἡ συζήτηση θὰ ἐπιτρέψω νὰ γίνῃ μόνο σὲ ἀκαδημαϊκὸ ἐπίπεδο.

:hehe:

Λοιπόν, ἀρχίζουμε τὸ μάθημα. Μετὰ θὰ γράψετε καὶ διαγώνισμα.

Παίρνουμε μιὰ κατσαρόλα. Βάζουμε νερὸ καὶ τὸ βράζουμε σκέτο. Ἁλάτι ῥίχνουμε μόνο ὅταν πλέον ἔχῃ βράσει τὸ νερό.Γιὰ τὸ ἁλάτι ὑπολογίζουμε μιάμιση κουταλιὰ τῆς σούπας ἁλάτι ἀνὰ πακέτο μακαρόνια ποὺ χρησιμοποιοῦμε. Τουλάχιστον αὐτὴ εἶναι ἡ δική μου ἀναλογία. Ἂν θέλῃ κάποιος νὰ βάλῃ λιγότερο, ἂς τὸ κάνῃ. Προσωπικὰ πάντως, τὰ ἀνάλατα ἢ τὰ λίγο ἁλατισμένα μακαρόνια δὲν τὰ μπορῶ ἂν καὶ γενικὰ δὲ βάζω πολὺ ἁλάτι στὰ φαγητά. Ῥίχνουμε τὰ μακαρόνια ὁλόκληρα. Ποτὲ μὰ ποτὲ μὰ ποτὲ δὲν τὰ σπᾶμε. Καὶ ἀνακατεύουμε καλὰ νὰ μὴν κολλήσουν. Ἂν παρατηροῦμε ὅτι στὴ συγκεκριμένη κατσαρόλα τὰ μακαρόνια κολλᾶνε, μποροῦμε νὰ ῥίξουμε λίγες σταγόνες ἐλαιόλαδο μέσα στὸ νερὸ γιὰ νὰ τὸ ἀποφύγουμε.

Μιὰ συμβουλὴ ἐδῶ: Ἂν φτιάξουμε μιὰ σάλτσα, μποροῦμε, τὴν ὥρα ποὺ βράζουν τὰ μακαρόνια νὰ πάρουμε λίγο ἀπὸ τὸ ζωμὸ καὶ νὰ τὸν προσθέσουμε στὴ σάλτσα, ἀλλὰ τότε θὰ προσέξουμε πολὺ τὸ ἁλάτι στὴ σάλτσα γιατὶ ὁ ζωμὸς εἶναι ἤδη ἁλατισμένος

Γιὰ νὰ δοῦμε πότε ἔγιναν τὰ μακαρόνια, σὲ καμμία περίπτωση δὲν ἀρκούμαστε στὸ χρόνο βρασμοῦ ποὺ γράφει τὸ πακέτο. Μετὰ ἀπὸ 5-6 λεπτὰ τὰ δοκιμάζουμε συνεχῶς ὥστε νὰ ἐπιτύχουμε ἀκριβῶς τὴν ὑφὴ ποὺ θέλουμε. Προσωπικὰ τὰ θέλω ὅσο γίνεται al dente ἂν καὶ πολλὲς φορὲς στὸ σπίτι ἔχω ἀντιδράσεις γι' αὐτό. Τὸ ἰδανικὸ εἶναι ἀπ' ἔξω τὸ μακαρόνι νὰ εἶναι μαλακό καὶ ἀπὸ μέσα νὰ κρατάει στὸ δόντι. Τὸ «κόλπο» μὲ τὸν τοῖχο πλέον δὲν ἰσχύει καθὼς ὁ τοῖχος ποὺ εἶχαν παλιὰ στὰ σπίτια δὲν εἶχε πλαστικὴ ἐπικάλυψη καὶ γι' αὐτὸ μποροῦσαν νὰ ἐλέγξουν ἔτσι τὸ βρασμὸ τοῦ μακαρονιοῦ.

Στὸ σούρωμα τώρα. Ἂν τὰ μακαρόνια τὰ σερβίρουμε μὲ κάποια σάλτσα ἢ στεγνά, ἀλλὰ καὶ γιὰ εὐκολία, μποροῦμε νὰ τὰ σουρώσουμε μὲ τὸν πιὸ «βολικὸ» τρόπο, νὰ βάλουμε δηλαδὴ τὸ καπάκι τῆς κατσαρόλας ἀπὸ πάνω καὶ νὰ ἀφήσουμε μιὰ μικρὴ σχισμὴ ὥστε νὰ φύγῃ τὸ νερό. Ἔτσι τὰ μακαρόνια θὰ κρατήσουν λίγο ἀπὸ τὸ νερό τους καὶ θὰ δέσουν καλύτερα μὲ τὴ σάλτσα. Ἂν πάλι δὲν μποροῦμε ἔτσι ἢ θέλουμε νὰ χρησιμοποιήσουμε τὰ μακαρόνια εἴτε σὲ κάποια σαλάτα εἴτε σὲ παστίτσιο κλπ, τότε τὰ σουρώνουμε καλὰ σὲ σουρωτῆρι καὶ ποτέ, ποτὲ ὅμως δὲν τὰ βρέχουμε μὲ κρύο νερό. Τὸ θεωρῶ ἔγκλημα.:P Χάνεται ἡ μισὴ γεύση.

Σχετικὰ τώρα μὲ τὸ τί θὰ περιχύσουμε ἀπὸ πάνω, ὑπάρχουν πολλὲς ἐπιλογές. Μποροῦμε νὰ κάψουμε φρέσκο βούτυρο ἢ φυτίνη (ὁ πιὸ «ἁμαρτωλός» τρόπος), νὰ βάλουμε λίγο βούτυρο (αὐτὸ ποὺ ἀλείφουμε στὸ ψωμὶ) ἀπὸ πάνω χωρὶς νὰ τὸ κάψουμε καὶ νὰ λιώσῃ μόνο του, νὰ κάψουμε λάδι ἢ ἁπλῶς νὰ περιχύσουμε ὠμὸ ἐλαιόλαδο. Πλέον στὸ σπίτι ἀκολουθοῦμε τὶς περισσότερες φορὲς τὴν τελευταία πρακτικὴ ἡ ὁποῖα, ἐκτὸς τοῦ ὅτι εἶναι καὶ ἡ πλέον ὑγιεινή, τὸ ὠμὸ ἐλαιόλαδο τὸ ὁποῖο ἔρχεται σὲ ἐπαφὴ μὲ τὰ ζεστὰ μακαρόνια, ἀπελευθερώνει ὅλα αὐτὰ τὰ ἀρώματα τῆς ἑλληνικῆς φύσης ποὺ περικλείει. ]

Τὸ ἰδανικὸ εἶναι νὰ φᾶμε τὰ μακαρόνια ἐκείνη τὴ στιγμή. Ἂν πάλι θέλουμε νὰ τὰ φυλάξουμε γιὰ τὸ βράδυ, τοποθετοῦμε πάνω στὴν κατσαρόλα μιὰ καθαρὴ πετσέτα καὶ ἀπὸ πάνω βάζουμε τὸ καπάκι προκειμένου νὰ μὴν ξεραθοῦν καὶ νὰ μὴν κολλήσουν. Ἐπίσης, τὰ μακαρόνια δὲν εἶναι ὅ,τι καλύτερο νὰ κρατηθοῦν γιὰ τὴν ἑπόμενη ἡμέρα (ἄσχετο ποὺ πολλὲς φορὲς τὸ κάνουμε καὶ τότε πρέπει πάντα νὰ τὰ βάζουμε στὸ ψυγεῖο.) Ἂν ἔχουμε φτιάξει μιὰ σάλτσα καὶ θέλουμε νὰ κρατήσουμε τὰ μακαρόνια (π.χ. κιμᾶ κλπ), δὲν ἀναμιγνύουμε τὰ μακαρόνια μὲ τὴ σάλτσα στὴν κατσαρόλα γιατί, ἂν αὐτὰ μείνουν πολὺ ὥρα, τότε μαλακώνουν πολὺ καὶ δὲν εἶναι ὡραῖα.

Αὐτὰ ἀπὸ μένα γιὰ τὰ μακαρόνια καὶ δὲ θέλω ἀντίρρηση στὸν master. 8) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Θεωρητικά είναι πιό υγιεινό το λάδι, αλλά χωρίς να είμαι διατροφολόγος έχω την εντύπωση ότι μια κουταλιά φρέσκο βούτυρο (ή υποκατάστατο για αυτούς που κάνουν διατροφή ή έχουν χοληστερίνη) και μάλιστα ωμό, δεν επιβαρύνουν σχεδόν καθόλου. Ασε που με τα μακαρόνια είναι σούπερ μιαμ, τα αναδεικνύει βρε παιδί μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@Πατρέας: Όλα αυτά είναι συνομοσιολογίες... :ropalo:
:P

Ok, είσαι Θεός στη μακαρονάδα. Σε παραδέχομαι! :worship:

Μόνο σε ένα σημείο έχω πρόβλημα:
Στὸ σούρωμα τώρα. Ἂν τὰ μακαρόνια τὰ σερβίρουμε μὲ κάποια σάλτσα ἢ στεγνά, ἀλλὰ καὶ γιὰ εὐκολία, μποροῦμε νὰ τὰ σουρώσουμε μὲ τὸν πιὸ «βολικὸ» τρόπο, νὰ βάλουμε δηλαδὴ τὸ καπάκι τῆς κατσαρόλας ἀπὸ πάνω καὶ νὰ ἀφήσουμε μιὰ μικρὴ σχισμὴ ὥστε νὰ φύγῃ τὸ νερό.
Βολικός για σένα που είσαι άντρας και έχεις στιβαρά μπράτσα. Με ρωτάς εμένα αν μπορώ να συγκρατήσω την κατσαρόλα σε αυτή τη θέση, με το καπάκι μισόκλειστο; :P Δεν μπορώ. :redface: Μακαρόνια από το πάτωμα θα φάμε αν το κάνω αυτό εγώ... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Οσο για τα γιουβαρλάκια, πες μας τι έκανες ακριβώς γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτό.

Καλα μην τη ψαχνεις...Ουτε θυμαμαι τι εκανα. Γενικα οταν θελω να φτιαξω ενα φαγητο
1. παιρνω τηλ καποιον εκεινη την ωρα
2. μου λεει πώς να το κανω
3.το κανω
4. (το πεταω στα σκουπιδια:P)
5. μετα delete απο το μυαλο μου.
Δε θυμαμαι να το ξανακανω. Οποτε ξαναξεκιναω απο την αρχη. Παιρνω καποιον τηλ , μου ξαναλεει πώς να το κανω κοκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
@Πατρέας: Όλα αυτά είναι συνομοσιολογίες... :ropalo:

:P

Συγγνώμη Δήμητρα, ἀλλὰ τὸ ἔχω καημὸ νὰ δῶ μιὰ φορὰ γραμμένη αὐτὴν τὴ λέξη σωστά.:P

Εἶναι συνωμοσία καὶ ὡς ἐκ τούτου συνωμοσιολογία.

Βέβαια δὲ σᾶς παρεξηγῶ γιατὶ σχεδὸν οἱ πάντες μπερδεύονται μὲ τὴ συγκεκριμένη λέξη κι ἐγὼ τὴν ἔχω πατήσει πολλὲς φορές. Ἀρκεῖ πάντως νὰ θυμόμαστε τὴν ὁρκωμοσία. Ἀλλὰ εἴπαμε, ἐμεῖς δὲν ἀσχολούμαστε μὲ συνωμοσιολογίες:P


Ok, είσαι Θεός στη μακαρονάδα. Σε παραδέχομαι! :worship:

Πές το καὶ σὲ καμμιὰ μικρή σου ξαδέλφη νὰ μοῦ κάνῃς διαφήμιση:P

Μόνο σε ένα σημείο έχω πρόβλημα:
Βολικός για σένα που είσαι άντρας και έχεις στιβαρά μπράτσα. Με ρωτάς εμένα αν μπορώ να συγκρατήσω την κατσαρόλα σε αυτή τη θέση, με το καπάκι μισόκλειστο; :P Δεν μπορώ. :redface: Μακαρόνια από το πάτωμα θα φάμε αν το κάνω αυτό εγώ... :whistle:

Τότε μπορεῖς νὰ ζητήσῃς βοήθεια. Γιατί ἄλλωστε εἴμαστε ἐμεῖς οἱ ἄνδρες;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πές το καὶ σὲ καμμιὰ μικρή σου ξαδέλφη νὰ μοῦ κάνῃς διαφήμιση:P
Αχ ρε συ δεν πρόλαβες! Δύο έχω και είναι και οι δύο παντρεμένες! :D
Ευχαριστώ για τη διόρθωση. Το εκτιμώ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
1. παιρνω τηλ καποιον εκεινη την ωρα

Μάλλον παίρνεις λάθος νούμερα.

Κοίταζε online καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως επειδή πλέον δεν τρώω μαγειρεμένο λάδι πουθενά (για βούτυρο ή φυτίνη ή κάτι παρόμοιο ούτε λόγος), μόλις βράσουν τα μακαρόνια τα σουρώνω και μετά τα ξαναρίχνω στην κατσαρόλα που ΔΕΝ είναι στη φωτιά πλέον και ρίχνω λίγο φρέσκο ελαιόλαδο αποπάνω και είναι μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Μπορείς πριν σουρώσεις τα μακαρόνια και έχεις κλείσει το μάτι να ρίξεις μέσα στο νερο λάδι να ανακατέψεις δυο τρεις φορές και μετα να σουρώσεις... για ενα πακετο μακαρόνια 2 κουταλιες της σουπας ελαιόλαδο αρκούν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
α)Οταν βραζετε απλο , ασπρο ρυζακι ριχνετε καθολου λαδι ή απλα αφηνετε να εξατμιστει το νερο και τρωτε οπως ειναι?Και αν βαζετε σε ποια φαση το βαζετε?

β)Υπαρχει καποιο κολπακι το κριθαρακι να παραμενει σπυρωτο και την επομενη μερα? Γιατι εμενα μου αρεσει να το τρωω φρεσκομαγειρεμενο, την επομενη μερα γινεται αηδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top