Τι είναι τελικά ιδεολογία;

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το piercing είναι ιδεολογία, δεν είναι μόδα. Μην το βλέπουμε τόσο επιπόλαια. :)
Μπήκα τις προάλλες σε σκέψεις μετά από κάτι που είχα διαβάσει και το συγκεκριμένο post μου τις ενίσχυσε:

Το piercing είναι ιδεολογία.
Τα tattoos είναι ιδεολογία.
Το ελεύθερο camping είναι ιδεολογία, το να μένεις στα ταξίδια σε hostel και όχι σε hotel είναι ιδεολογία, το να καπνίζεις στριφτό και όχι πακέτο είναι ιδεολογία, και λοιπά και λοιπά.

Νομίζω ότι από κάποιο σημείο και μετά η λέξη ιδεολογία έχει "ξεφτιλιστεί" κάπως. Όλοι λίγο-πολύ θέλουμε να ξεχωρίζουμε, αλλά ταυτόχρονα και να ανήκουμε κάπου. Κατανοητό και φυσιολογικό. Αλλά να αντιμετωπίζουμε την κάθε μας επιλογή ως κάτι το ιδιαίτερο που μας τοποθετεί έμμεσα σε κάποια σέκτα ιδεολόγων, μποέμ τύπων και λοιπά μου φαίνεται παρατραβηγμένο άπαξ και περάσεις τα 18 (άντε τα 22).

Εγώ έχω 800 χρόνια tattoo που ήθελα από πολύ μικρή, αλλά δεν μπορώ να πω ότι αισθάνομαι στο πετσί μου κάποια "ιδεολογία" ή ότι έχω την ανάγκη να διαφοροποιηθώ από όσους το έκαναν "επιπόλαια" ή λόγω μόδας. Ο καθένας όπως την βρίσκει. Και πες στο tattoo εντάξει, θέλει σκέψη το ζήτημα καθώς αν το μετανιώσεις θα έχεις πρόβλημα, αλλά για το piercing μου φαίνεται υπερβολικό να σκεφτεί κάποιο παιδί για ιδεολογίες και ιστορίες για αγρίους. Ας το κάνει να το ευχαριστηθεί είτε το κρατήσει 2 μήνες, είτε αποτελέσει στην συνέχεια αναπόσπαστο στοιχείο του.

Πάντα με προσοχή σε κανόνες υγιεινής βέβαια.

~~~~~~
Σημείωση Συντάκτη:
Το θέμα προήλθε από διάσπαση του θέματος "Piercings"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Άλλο ιδεολογία,άλλο κίνημα,άλλο μόδα και άλλο προπαγάνδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Τίποτα, μια "φαγούρα" είναι, να θέλεις να δίνεις ένα νόημα στις πράξεις σου. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Θα περιοριστώ σε αυτό το post στην αρμονία ή μη της ιδεολογίας με τη μόδα....:P

Όταν κάτι γίνεται μόδα.... μπορεί να χάνει την ιδεολογία που είχε στο παρελθόν...
Όταν κάτι ξεκινάει από μόδα μπορεί να γίνει και ιδεολογία.....αν αποφύγουμε τη "φολκλορική" ιδεολογία...:P
Η ιδεολογία έγινε συνώνυμο της μόδας γιατί στην εποχή μας μετρά το φαίνεσθαι και όχι το είναι κι αφού τα πάντα κινούνται γύρω από το πως δείχνουμε στους άλλους αυτό παρασέρνει και την ιδεολογία.... Δεν είναι κακό να αποδέχεσαι τη μόδα αρκεί να μην γίνεσαι θύμα της μόδας και της ιδεολογίας...
Από την άλλη πλευρά πάντα οι ιδεολογίες συνοδεύονταν και από το αντίστοιχο concept εμφάνισης....
Παράδειγμα τα παιδιά των λουλουδιών, οι επαναστάτες με το μπερέ τύπου Τσε Γκεβάρα... Τα ζιβάγκο του Πασοκ....
Η ιδεολογία έχει να κάνει με την εποχή.... και όπως ο χρόνος έχει 4 εποχές έτσι και οι ιδεολογίες είναι πολλαπλές και πολύχρωμες...άλλοτε μέσα στη μόδα άλλοτε εξω από τη μόδα....
Εδώ ιδεολογία είναι και το κιτς....


Θα επανέλθω....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top