Νόστιμη πίτσα με βάση έκπληξη

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το ψωμί και το κίτρινο τυρί κάνουν την πίτσα μια απαγορευμένη απόλαυση σε μια ισορροπημένη διατροφή, λόγω των υπερβολικών θερμίδων. Αν μπορούσαμε όμως να γλυτώσουμε τουλάχιστον το ψωμί...



Θα χρειαστείτε:
1 κούπα κουνουπίδι αλεσμένο στο μίξερ
1 αυγό
Λίγη μοτσαρέλα
1 κουταλάκι ρίγανη
2 κουταλάκι μαϊντανό

Σάλτσα για πίτσα της αρεσκείας σας
πιπεριές, μανιτάρια ή ό,τι άλλο βάζει ο νους σας
Όση μοτσαρέλα θέλετε

Αφού αλέσουμε το κουνουπίδι στο μίξερ, το βάζουμε για λίγο στο φούρνο μικροκυμάτων, ή το σοτάρουμε στο τηγάνι να μαλακώσει (το έχω φτιάξει και χωρίς αυτό το βήμα και ήταν νοστιμότατο).
Χτυπάμε το αυγό και το προσθέτουμε στο κουνουπίδι.
Μπορούμε να προσθέσουμε επίσης λίγη ρίγανη, λίγο μαϊντανό και λίγη μοτσαρέλα που θα βοηθήσει και τη συνοχή της βάσης μας.
Απλώνουμε σε ένα ταψάκι όπου έχουμε στρώσει λαδόκολλα.
Ψήνουμε για 20 λεπτά περίπου -ανάλογα με το φούρνο- μέχρι να ροδίσει. Στον μισό χρόνο αν θέλουμε γυρίζουμε τη βάση να ψηθεί καλά κι από την άλλη πλευρά.
Αλείφουμε με σάλτσα της αρεσκείας μας, προσθέτουμε ό,τι τραβάει η όρεξή μας: πιπεριές, μανιτάρια, κρεμμύδι (μιαμ) κτλ, πασπαλίζουμε με μοτσαρέλα και ψήνουμε στο φούρνο άλλα 5-10 λεπτά μέχρι να λιώσει το τυρί και να μαραθούν τα λαχανικά.


Κάπου εδώ έπρεπε να μπει μια φωτογραφία με την έτοιμη πίτσα, αλλά... την έφαγα πριν προλάβω να την φωτογραφήσω. :redface:


tip: Αν έχετε στρογγυλό ταψί όπως εγώ και δεν ξέρετε πώς να κόψετε στρογγυλή τη λαδόκολλα, δείτε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Καλά και δεν διαλύεται η "ζύμη" με το βάρος των υλικών? Εχω την απορία γιατί μια φορά που έκανα με λεπτή σπιτική ζύμη και την...παραφόρτωσα, μετά πήγαινα να κόψω ένα κομμάτι να το φάω με το χέρι και διαλυόταν (έκανε φλοπ και έπεφταν όλα κάτω)! Ηθελε κόψιμο με μαχαίρι μικρά κομματάκια και μετά πηρούνι για να μην γίνει νια νια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα 2-3 φορές που την έχω φτιάξει. Μπορεί να μην είναι σκληρή σαν ψωμί, αλλά τα κρατάει τα υλικά μια χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ωραία, άρα θεωρητικά μπορώ να το κάνω και σε παραλλαγή με λίγο μπρόκολο μέσα (τουρλού τουρλού) ε?
Θα δοκιμάσω μεθαύριο (για αύριο έχω ήδη φτιάξει) και θα σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ειδικά για μπρόκολο δεν ξέρω... Από τους πειραματισμούς μου έχω δει πως το κουνουπίδι γίνεται ωραίο ψητό στο φούρνο, αλλά το μπρόκολο καίγεται. Δεν έχουν μάλλον την ίδια σύσταση. :hmm:

Μια δοκιμή θα μας πείσει πάντως! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Λοιπόν, το κάνω τώρα και το έχω 20 λεπτά στο φούρνο και είναι σχεδόν άψητο ακόμα. Είχε πολύ ωραία υφή όπως το άπλωνα αλλά ξέχασα να βάλω τη μοτσαρέλα. :redface: Επίσης έκανα πατέντα και έβαλα και σκόρδο μέσα (σε όλα βάζω, δεν μπορώ χωρίς), το μπρόκολο το άφησα για άλλη φορά σε μικρότερη ποσότητα. Αν βγει κόσμιο στο τέλος και δεν το διαλύσω, θα βάλω φωτογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ναιιιι!!! Χαίρομαι πολύ που το δοκιμάζεις! :) Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω θερμοκρασία και ώρα διότι εγώ το κάνω στο ρομποτάκι (όπως φαίνεται και στις φώτο).

Πολύ καλή ιδέα το σκόρδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν μου βγήκε και πολύ εμφανίσιμη αλλά είχε ωραία γεύση τουλάχιστον. Ε, την επόμενη φορά θα την κάνω πιό όμορφη και θα βρω κάτι καλύτερο από το κινητό για να βγάλω φωτογραφία. Μέχρι τότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μιαμ! Μια χαρά φαίνεται! Πω πω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Tην έφτιαξα κι εγώ σήμερα, αλλά ξέχασα να τραβήξω φώτο :redface:
Την έκανα χοντρούλα και βγήκε πάρα πολύ ωραία, αλλά θα την προτιμούσα χωρίς ρίγανη - η αλήθεια είναι βέβαια πως δεν είμαι και πολύ φαν της ριγανης!
Κατά τα άλλα βγήκε εξαιρετική και την τσακίσαμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εεεε...μηπως γινεται να χρησιμοποησω μονο μπροκολο;;;
Το βραδακι σκεφτομαι να την φτιαξω.
Βρισκομαι στη γιαγιακα και ειναι το μονο μερος που μπορω να μαγειρεψω χωρις περιορισμους( η μαμα φοβαται μηπως λερωσω τη κουζινα :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως θα πετύχει με το μπρόκολο :( Το συζητήσαμε και παραπάνω με την christinelle.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το ξερω , το ειδα...Ετοιμαζομαι για το μπακαλη λοιπον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το ξερω , το ειδα...Ετοιμαζομαι για το μπακαλη λοιπον!
Τέλεια!!! Νομίζω μάλιστα πως πρέπει να φυλάξεις κι ένα κομμάτι για τη μαμά. Ίσως έτσι σου παραχωρεί την κουζίνα συχνότερα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Την ξανάφτιαξα και έβγαλα και φώτο! Στο μπρόκολο, edit κουνουπίδι :P, έβαλα μόνο ασπράδια, άνιθο και μαιντανό, στην σάλτσα ντομάτας έβαλα και ένα κολοκυθάκι, φρέσκο κρεμμυδάκι και λίγο πράσο και έβαλα επίσης μελιτζάνες, πιπεριές χρωματιστές και βασιλικό! Βγήκε καλύτερη από την προηγούμενη φορά, δεν έμεινε ούτε δείγμα :D


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μπρόκολο μπλιαχ!!! Πως το τρώτε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κουνουπίδι έχει, όχι μπρόκολο. Αν και δεν κατάλαβα τι σε ενοχλεί στο μπρόκολο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Oralee, έγραψες εσύ παραπάνω μπρόκολο... :P

Εγώ ήμουν ορκισμένος εχθρός και του μπρόκολου και του κουνουπιδιού, επειδή η μάνα μου μια ζωή τα έφτιαχνε βραστά και μύριζαν απαίσια.
Τώρα με αυτές τις συνταγές που ανακάλυψα, παίζει να είναι από τα καλύτερά μου φαγητά το κουνουπίδι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Την ξανάφτιαξα και έβγαλα και φώτο! Στο μπρόκολο έβαλα μόνο ασπράδια, άνιθο και μαιντανό, στην σάλτσα ντομάτας έβαλα και ένα κολοκυθάκι, φρέσκο κρεμμυδάκι και λίγο πράσο και έβαλα επίσης μελιτζάνες, πιπεριές χρωματιστές και βασιλικό! Βγήκε καλύτερη από την προηγούμενη φορά, δεν έμεινε ούτε δείγμα :D




και στισ καλλιτεχνικεσ φοτο, πασ και βαζισ κατι τοπια, κατι λιμνεσ, κατι παπιεσ...
...βαλε ενα παστσιτσιο να παρισ εκατο θετικες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κουνουπίδι έχει, όχι μπρόκολο. Αν και δεν κατάλαβα τι σε ενοχλεί στο μπρόκολο :P

Βρωμανε και τα δυο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top