• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θεραπευτικά βότανα

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... 'Ολα αυτά όμως είναι καλό να μην τα πίνεις συσκευασμένα, αλλά να τα βρίσκεις στη φύση. Αν τα έχουν κατουρήσει τα σκυλιά βέβαια παίρνεις ένα ρίσκο :D

Ακριβώς! Πάντως προσωπικά μαζεύω βότανα, ή από δέντρα ή από μέρη όπου δεν μπορεί κάποιο ζώο να πάει για κατούρημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
αα κοιταξα στο νετ και ειδα φωτο της φλαμουριας , εμεις το λεμε αλλιως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για τη μεντα εχετε ακουσει κατι?
Μια ομοιοπαθητικος φιλη της κολλητης μου της προτεινε να πινει ενα σφηνακι μεντα πριν πεσει για υπνο, διοτι λεει εχει την ικανοτητα να καθαριζει τους πνευμονες. Της εδειξε και τις εξετασεις της που ηταν καθαρες ενω καπνιζει 20 χρονια. Βεβαια πινει το σφηνακι μεντα ολα αυτα τα χρονια...
Τελικα ισχυει αραγε ή ελεγε μαμακιες?!

Να κανω και μια παρενθεση...
Ο αδερφος φιλης μου που καπνιζει 25 χρονια 3-4 πακετα την ημερα εκανε εξετασεις και εδειξαν οτι ειναι καθαροτατοι. Τελικα γινεται και χωρις μεντα μαλλον...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Όταν ήμουν παιδί θυμάμαι δυο βιβλία που είχε ο πατέρας μου και διάβαζε μετά μανίας, του Κώστα Μπαζαίου «100 βότανα 1000 θεραπείες», όπου σε αυτά τα βιβλία παρουσίαζαν τα βότανα από όλη την ελλάδα, (ως γνωστόν πολλά βότανα φυτρώνουν μόνο στη κρήτη) και τη χρησιμότητα τους σε διάφορες ασθένειες από τη δυσπεψία μέχρι και τη τόνωση του κυκλοφορικού συστήματος.

Με την χρήση των βοτάνων επιδιώκεται να βελτιωθεί συνολικά η λειτουργία του οργανισμού και να αποκατασταθεί η εσωτερική ισορροπία, θέτοντας σαν στόχο την θεραπεία της αιτίας και όχι του συμπτώματος.

π.χ.
ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ
Δραστικές ουσίες: Το αιθέριο λάδι του, το οποίο περιέχει Ελαιορητίνη, Εστραγόλη, Κινεόλη, Καμφορά, Λινανόλη και Τανίνη.
Ιδιότητες: Βοηθά την αδύνατη μνήμη, την μελαγχολία και τους νευρικούς πονοκεφάλους. Επίσης έχει σπασμολυτικές ιδιότητες, γι΄αυτό και είναι χρήσιμος σε περιπτώσεις άγχους, νευρικής αϋπνίας και ζαλάδας.
(Κώστας Μπαζαίος "100 Βότανα 1000 Θεραπείες").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
@Kajira βρίσκω όλες σου τις αναρτήσεις πολύ ενδιαφέρουσες και θα ήθελα να τις διαβασω αναλυτικά κάποια στιγμή. Όμως επειδή δεν έχω τόσο ελεύθερο χρόνο και ο χρόονος που περνώ στο διαδίκτυο είναι περιορισμένος, θα ήθελα να σε ρωτήσω, αλλά και γενικότερα, οποιοσδήποτε άλλος χρήστης γνωρίζει, αν υπάρχει κάποιο βότανο που να είναι ιδιαίτερα ελαφρύ και σχετικά άοσμο, όπως το χαμομήλι λόγου χάρη. Ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γεια σας.
Αυτό θα γίνει το αγαπημένο μου θέμα.

Έχει κλείσει η φωνή μου, κανένα βότανο, κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Φασκόμηλο με μέντα.....
Όταν λες έχει κλείσει η φωνή εννοείς κάτι σαν φαρυγγίτιδαή απλός πονόλαιμος;;;;;;


Και για πονόλαιμο πολύ καλό κάνει μια κουταλιά μέλι..... με μπόλικο χλιαρό νεράκι με λεμόνι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όχι, δεν έχω -πλέον- πονόλαιμο.
Δε βγαίνει η φωνή. :[
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vradipous1

Νεοφερμένος

Ο vradipous1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Το μόνο θεραπευτικό βότανο που ξέρω και μου κάνει καλό όταν το πίνω είναι το χαμομήλι ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μπλογκ σχετικό με βότανα :)

Αντιγράφω από εκεί:

ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΒΟΤΑΝΩΝ

Αντιφλεγμονώδη βότανα


φασκόμηλο
γαϊδουράγκαθο
βαλσαμόχορτο ή υπερικό
δεντρολίβανο
αλόη
χαμομήλι
σκόρδο
γίγκο μπιλόμπα
ρίγανη
κουρκουμάς ή χρυσόριζα ή κουρκουμίνη ή κιτρινόριζα
astragalus ή αστράγαλος ο μεμβρανώδης
αχιλλέα ή χιλιόφυλλο ή αγριαψιθιά ή μυριόφυλλο
πιπερόριζα ή τζίντζερ
αμαμηλίδα
καλέντουλα
πράσινο τσάι
φυτολάκα-Phytolacca americana
σπειραία ή φιλιπέντουλα-Filipendula ulmaria
ιτιά-Salix spp
σέλινο-Apium graveolens
γωλθερία-Gaultheria procumbens
αρπαγόφυτο-harpagophytum procumbens
μηνύανθος-Menyanthes trifoliata

Διουρητικά βότανα

ταραξάκο
σπάρτο
αχιλλέα ή χιλιόφλλο ή αγριαψιθιά ή μυριόφυλλο
κομβαλλάρια ή αλλιώς κρινάκι ή μυγκέ-πρέπει να παίρνεται πάντοτε κάτω από την επίβλεψη ειδικού βοτανολόγου γιατί σε μεγάλες δόσεις είναι τοξική
καρποί του κράταιγου-κράταιγος ή μουρτζιά ή μπουρμπουτζελιά
αγριμόνιο
αρκουδοκούμαρο ή αρκτοστάφυλος
γάλιο-σε μερικά μέρη στην Ελλάδα το γάλιο το λένε και κολλιτσίδα ή αγριόριζο
άρκτειο ή πλατομαντήλα
ευπατόριο το διατρητόφυλλο
γένια του καλομποκιού
κεδρόμηλα
αγριοκαρότο
αγριάδα
μαϊντανός
σαμπούκος
σπόροι του σέλινου
τίλιο ή φλαμούρι ή σφεντάμι

Ηπατικά βότανα

γαϊδουράγκαθο...-κλινικές μελέτες έχουν δείξει ότι γάλα από γαϊδουράγκαθο μπορεί να ανατρέψει μεγάλο μέρος ηπατικής βλάβης που έχει προέλθει από κατάχρηση αλκοόλ-
κουρκούμι ή κουρκουμάς ή χρυσόριζα ή κιτρινόριζα
τσάι
ταραξάκο
αγκινάρα
σκόρδο
δεντρολίβανο
αμπελόφυλλα...ας θυμηθούμε τα αγαπημένα ντολμαδάκια με αμπελόφυλλα-ένα από τα πιο υγιεινά φαγητά....
άρκτειο ή πλατομαντήλα ή μεγάλη λάππα (πολλοί το άρκτειο το ονομάζουν και κολλιτσίδα) το επιστημονικό του όνομα:Arctium lappa
αγριολάπατο
μάραθο
αχιλλέα ή χιλιόφλλο ή αγριαψιθιά ή μυριόφυλλο
αγριμόνιο
αρτεμισία ή αψίνθιον ή αψιθιά ή λεβιθόχορτο
υδραστίς
γεντιανή
κράνα
σέλινο

Αντιμικροβιακά βότανα

σκόρδο
θυμάρι
μύρο
λεμόνι
αρτεμισία
ευκάλυπτο
εχινάτσια
απήγανο
ελιά
γεντιανή
μέντα
ρίγανη
φασκόμηλο
καλέντουλα
τριαντάφυλλο
γαρίφαλο
γλυκάνισος
δεντρολίβανο
λεβάντα
μάραθο
τίλιο
αγγελική
αρκτοστάφυλλος
ινούλα
καγιέν

Ανθελμινθικά βότανα

σκόρδο
κρεμμύδι
θυμάρι
φύλλα της λεμονιάς
χυμός του λεμονιού
αιθέριο έλαιο του λεμονιού (γίνεται από την φλούδα του λεμονιού)
φύλλα της νεραντζιάς (με την συμβουλή βοτανολόγου - σε υψηλές δόσεις είναι τοξικά )
φύλλα ευκάλυπτου
αρτεμισία το αψίνθιον
γλυκόριζα- η οποία προλαμβάνει και την πιθανή εμφάνιση κολικού-
αλόη
ρόδι
απήγανος(με την συμβουλή βοτανολόγου)
θούγια(επίσης με την συμβουλή βοτανολόγου)
χρυσάνθεμο το κοινό
σένννα(και δω χρειαζόμαστε την συμβουλή βοτανολόγου)
καστορέλαιο(με την συμβουλή βοτανολόγου)
Αντιπυρετικά βότανα
μέντα
καγιέν
κιγχόνη
λομπέλια ή λοβελία
αγγελική
άνθη σαμπούκου
ασκληπιάδα
φλισκούνι
φασκόμηλο
μέντα
μελισσόχορτο
ύσσωπος
σμεουριά
καλέντουλα
βέρβενα
ευκάλυπτος
θυμάρι
τίλιο

Βότανα που απαγορεύονται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης


κάρδαμο
δεντρολίβανο
άνηθος
αλόη
κανέλα
αντράκλα
αχιλλέα
κρόκος
μαϊντανό
ρίγανη
λυγαριά
γλυκόριζα
υδραστίς
εχινάτσεα
αρτεμισία
εστραγκόν
λεόνουρο
βέρβενα ή σταυροβότανο
λουίζα ή lemon verbena
αρρενοπτέρη
κεδρόμηλα
ινούλα ή ελένιο
καλέντουλα
μανδαγόρας
φλισκούνι
φασκόμηλο
απήγανος
χρυσάνθεμο το κοινό
θούγια
φυτολάκκα
φτελιά
τανάκητο ή καρυοφύλλι
κυπαρίσι
μαύρα και μπλε μούρα
φτέρη
ελλέβορος
καβα-κάβα
εφέδρα

Eφιδρωτικά βότανα

~ αχιλλέα
~ ρίζα ασκληπιάδα
~ ευπατόριο το διατρητόφυλλο
~ τζίντζερ
~ θυμάρι
~ καγιέν
~ μέντα
~ ύσσωπος
~ φλισκούνι
~ ξανθόξυλο
~ σαμπούκος
~ σκόρδο
αγγελική
τσιμισιφούγκα
αγάθοσμα
νεπέτα η γατόφιλη ή καλαμίνθη
μάραθο
μαρούβιο
μυρίκι
σολιντάγκο ή χρυσόβεργα
θούγια
τίλιο
χαμομήλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ποιό βότανο είναι αυτό που χαλαρώνει τη συσπαση μυων όταν έχουμε περίοδο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ποιό βότανο είναι αυτό που χαλαρώνει τη συσπαση μυων όταν έχουμε περίοδο;

:whistle::whistle::whistle:: Είναι απαγορευμένο (όχι βέβαια από κανέναν θεό!)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βότανα που απαγορεύονται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης

κάρδαμο
δεντρολίβανο
άνηθος
αλόη
κανέλα
αντράκλα
αχιλλέα
κρόκος
μαϊντανό
ρίγανη
λυγαριά
γλυκόριζα
υδραστίς
εχινάτσεα
αρτεμισία
εστραγκόν
λεόνουρο
βέρβενα ή σταυροβότανο
λουίζα ή lemon verbena
αρρενοπτέρη
κεδρόμηλα
ινούλα ή ελένιο
καλέντουλα
μανδαγόρας
φλισκούνι
φασκόμηλο
απήγανος
χρυσάνθεμο το κοινό
θούγια
φυτολάκκα
φτελιά
τανάκητο ή καρυοφύλλι
κυπαρίσι
μαύρα και μπλε μούρα
φτέρη
ελλέβορος
καβα-κάβα
εφέδρα
:eek::eek::eek: Από τα περισσότερα έτρωγα σε όλη τη ζωή μου, συμπεριλαμβανομένης και της εγκυμοσύνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
:eek::eek::eek: Από τα περισσότερα έτρωγα σε όλη τη ζωή μου, συμπεριλαμβανομένης και της εγκυμοσύνης.
Tο μόνο που πρέπει να προβληματίζει είναι ο απήγανος.
Τα υπόλοιπα μόνο με μεγάλες καταναλώσεις δημιουργούν προβλήματα.
Ειδικά ο απήγανος εχρησιμοποιήτο για ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες παλαιότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και για τον μαιντανό έχω ακούσει πως δεν κάνει και πως σε μεγάλες ποσότητες προκαλεί αποβολή.
Αλλά προφανώς αν μιλάμε για λίγο στο πιάτο σου (πόσο μαιντανο πχ να φας πια; ), δε νομίζω πως υπάρχει θέμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καταρχάς το ξέρω ως ταμπουλέ (ο τόνος στο ε :P) και κατά δεύτερον, εγώ, όσες φορές έχω φτιάξει, τόσο μαιντανό δεν έχω βάλει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

Irene*

Νεοφερμένος

Η Irene* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ποιό βότανο είναι αυτό που χαλαρώνει τη συσπαση μυων όταν έχουμε περίοδο;

To μελισσόχορτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Το γκίνγκο μπιλόμπα! το τέλειο βότανο με πολλές ευχάριστες δυνατότητες για μεγαλύτερη απόλαυση
και ενέργεια σε πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top