Γιατροί: Άνθρωποι ή απλα ψυχροί επαγγελματίες εν μέσω οικονομικής κρίσης;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κάτσε ρε συ tsako,τι είναι ο γιατρός,σερβιτόρος να του δώσεις μπουρμπουάρ αν σε χειρούργησε καλά;.
Φυισικά δεν είναι σερβιτόρος. Αν κάποιος προσφέρει φιλοδώρημα στο γιατρό 1 ευρώ καλύτερα να μην του δώσει τίποτα.
Τα φιλοδωρήματα συνήθως δίνονται στο τέλος της ιατρικής πράξης επομένως ο γιατρός θα εξυπηρετήσει το ίδιο τον ασθενή είτε αυτό δώσει φιλοδώρημα είτε όχι. Η διαφορά με το φακελάκι είναι ότι το δεύτερο το ζητά ο γιατρός και δεν του το προσφέρει ο ασθενής οικιοθελώς. Έχει μεγάλη διαφορά το φιλοδώρημα με το φακελάκι.

Το ότι κάποιοι καλοί γιατροί παραμένουν στο ΕΣΥ είναι ότι κάποιοι ασθενείς τους προσφέρουν τέτοια φιλοδωρήματα. Αν δεν υπήρχαν αυτά δεν θα έμενε κανένας γιατρός που βγάζει δουλειά σε δημόσιο νοσοκομείο καθώς η αμοιβή του για μια εγχείρηση σε ιδιωτική κλινική θα είναι 2 φορές ο μισθός του. Σκέψου ότι κάποιος ασθενής αν έκανε την ίδια εγχείρηση σε ιδιωτική κλινική θα του στοίχιζε 5000 - 10000 ευρώ. Κανονικά το κράτος έπρεπε να αναγκάζει τον ασθενή να πληρώνει το γιατρό όπως τη Σουηδία. Εφόσον δεν γίνεται αυτό πρέπει να πάρουμε την πρωτοβουλία εμείς ως ασθενείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Φυισικά δεν είναι σερβιτόρος. Αν κάποιος προσφέρει φιλοδώρημα στο γιατρό 1 ευρώ καλύτερα να μην του δώσει τίποτα.
Τα φιλοδωρήματα συνήθως δίνονται στο τέλος της ιατρικής πράξης επομένως ο γιατρός θα εξυπηρετήσει το ίδιο τον ασθενή είτε αυτό δώσει φιλοδώρημα είτε όχι. Η διαφορά με το φακελάκι είναι ότι το δεύτερο το ζητά ο γιατρός και δεν του το προσφέρει ο ασθενής οικιοθελώς. Έχει μεγάλη διαφορά το φιλοδώρημα με το φακελάκι.

Το ότι κάποιοι καλοί γιατροί παραμένουν στο ΕΣΥ είναι ότι κάποιοι ασθενείς τους προσφέρουν τέτοια φιλοδωρήματα. Αν δεν υπήρχαν αυτά δεν θα έμενε κανένας γιατρός που βγάζει δουλειά σε δημόσιο νοσοκομείο καθώς η αμοιβή του για μια εγχείρηση σε ιδιωτική κλινική θα είναι 2 φορές ο μισθός του. Σκέψου ότι κάποιος ασθενής αν έκανε την ίδια εγχείρηση σε ιδιωτική κλινική θα του στοίχιζε 5000 - 10000 ευρώ. Κανονικά το κράτος έπρεπε να αναγκάζει τον ασθενή να πληρώνει το γιατρό όπως τη Σουηδία. Εφόσον δεν γίνεται αυτό πρέπει να πάρουμε την πρωτοβουλία εμείς ως ασθενείς.

Δηλαδή εάν ο υδραυλικός έρθει σπίτι σου και σου κάνει καλή δουλειά θα του δώσεις έξτρα λεφτά;;
Με την ίδια λογική να δίνουμε και λεφτά στους δασκάλους στα σχολεία που βάζουν καλούς βαθμούς στα παιδάκια.
Το να δίνεις λεφτά σε δημόσιο υπάλληλό είναι δωροδοκία και διώκεται,είτε πριν είτε μετά την θεραπεία.
Και ποιός μου λέει εμένα ότι δεν είναι προσυμφωνημένο να τα "πάρει" μετά ο γιατρός.
ΟΛΟΙ οι γιατροί πληρώνονται κανονικά απο το κράτος,κανείς τους δεν πεινάει.Μιά χαρά καλύπτουν τις βασικές τους ανάγκες με το παραπάνω.
Αν πιστεύουν ότι με το επάγγελμα του γιατρού θα γίνουν πλούσιοι και διάσημοι...Λάθος επάγγελμα διάλεξαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ναι η ιατρική είναι επάγγελμα.
η ιατρική είναι εκτός από λειτούργημα και επάγγελμα
Φοβάμαι πως δεν καταλαβαίνετε τι λέω. Λέτε να μην ξέρω πως από την ιατρική πρέπει να ζήσουν όσοι την εξασκούν;;
Ωστόσο, όταν ο γιατρός βλέπει τον ασθενή ως πελάτη αλλά κι όταν ο ασθενής αντιμετωπίζει το γιατρό σαν εργολάβο, η βαθύτερη ανάγκη του λειτουργήματος, πάει περίπατο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Φοβάμαι πως δεν καταλαβαίνετε τι λέω. Λέτε να μην ξέρω πως από την ιατρική πρέπει να ζήσουν όσοι την εξασκούν;;
Ωστόσο, όταν ο γιατρός βλέπει τον ασθενή ως πελάτη αλλά κι όταν ο ασθενής αντιμετωπίζει το γιατρό σαν εργολάβο, η βαθύτερη ανάγκη του λειτουργήματος, πάει περίπατο...

Μερικές φορές αυτό μπορεί να λειτουργήσει και "ευεργετικά". Εξηγώ, πχ. γιατρός που μπήκε στο επάγγελμα "για την κονόμα", σαφώς θα δει τον ασθενή σαν ένα πορτοφόλι, αλλά ειδικά αν είναι στον ιδιωτικό τομέα, θα του φερθεί σωστά και θα κάνει και σχετικά καλά την δουλειά του, για να μπορεί να "τα κονομήσει" κι άλλη φορά από αυτόν.

Όχι, σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ καλό. Το θεωρώ όμως, καλύτερο από το να τον έβλεπε απλώς σαν πορτοφόλι και να χάλια δουλειά(όπως υπάρχουν και τέτοιοι φυσικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Παιδια , μια διορθωση επειδη λιγο γενικευτηκε το θεμα. Κανενα προβλημα βασικα αλλα η δικη μου τοποθετηση ειναι η εξης.
1)Καταρχην αν θελετε ξαναδιαβαστε προσεκτικα το πρωτο ποστ μου. Δεν τασσομαι κατα των γιατρων. Αντιθετως νομιζω πιο πολυ τασσομαι υπερ τους τονιζοντας (και εκφραζοντας αποκλειστικα εμενα) πως εγω δεν εχω προβλημα με τις απολαβες των γιατρων (ας παιρνουν και χιλιαδες ευρω, ισως και να τα αξιζουν) ακομα και αν καμια φορα ειναι παρανομες (πχ φακελακια). Τους θαυμαζω πολυ για αυτο που κανουν, ακομα και αν το κινητρο τους ειναι να τα κονομησουν χοντρα.Ειτε το κινητρο για να γινουν γιατροι ηταν να βγαλουν λεφτα, ειτε απλα να σωσουν τον κοσμο εμενα δε με ενδιαφερει. Αρκει να μπορουν να κανουν καλα εμενα και οσους αγαπω.Το αποτελεσμα ειναι το ιδιο για μενα. Αυτο, αν θελετε ,το πιστευα πιο θερμα προ κρισης. Τωρα αλλαξα ελαφρα, γιατι αλλαξαν τα δεδομενα.Και αφου αλλαζουν τα δεδομενα , νομιζω πρεπει να αλλαζει και ο τροπος παροχης υπηρεσιων. Ειτε οι κρατικες υπηρεσιες, ειτε οι ιδιωτικες. Ναι ενταξει...αν θελει ο ιδιωτης γιατρος θα σου παρει πιο λιγα.Δεν ειναι υποχρεωμενος (θα μου πειτε τωρα). Οοοοοκ κανενα προβλημα και καμια διαφωνια ως εδω. Το θεμα ειναι ομως οτι και αυτοι οι ιδιωτες γιατροι που εχουν την απαιτηση να πληρωνονται οπως πληρωνονταν και προ κρισης καποια στιγμη θα αναγκαστουν (οχι γιατι το ζηταω εγω) να κατεβασουν τις τιμες των επισκεπτηριων τους γιατι δε θα παταει κανεις στα ιατρεια τους αφου δε θα μπορει κανεις να πληρωσει.
2)Τους γιατρουδακους του ΕΣΥ τους αφηνω απ'εξω. Δεν εχουν σχεση με το θεμα μας.
3)Καποιοι αναφερατε γιατι δεν πας στο ταμειο σου για να σου προσφερονται δωρεαν οι υπηρεσιες. ΜΑ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΜΟΥ ΠΗΓΑ και δεν μου προσφερθηκε καμια δωρεαν υπηρεσια. Τα χουν κοψει ολα. Και εχω ( ή μαλλον ειχα) απο τα καλυτερα ταμεια. Δεν μου καλυπτει πλεον τιποτα. Τα πληρωνεις ολα απο την τσεπη σου θες δε θες.
4)Και στα δημοσια νοσοκομεια να πας ειτε εισαι ασφαλισμενος, ειτε ανασφαλιστος παλι πληρωνεις. Ειτε μια μικρη συμμετοχη , ειτε ολα.
5)Και για να κλεισω θα σας πω ενα παραδειγμα να μου πειτε πως σας φαινεται γιατι απο αυτο πηρα την αφορμη και ανοιξα το θεμα.
Πηγαινω στον ιδιο γιατρο χρονια. Ιδιωτη.Ξερει τι επαιρνα και ξερει τι παιρνω τωρα. Ναι ιδιωτη γιατι μου το καλυπτε το ταμειο μου μεχρι τωρα και δεν εδινα μια. Και αυτα ειναι εισφορες που μου κρατανε απο το μισθο μου. Δεν μου τα καλυπτει τζαμπα το κρατος. Το κρατος μου κραταει ενα αξιοσεβαστο ποσο καθε μηνα για λογους ιατρικοφαρμακευτικης περιθαλψης. Μεχρι πριν δυο χρονια , οντως συνεβαινε αυτο. Το κρατος μου καλυπτε τις ιατρικοφαρμακευτικες μου αναγκες.Και ερχομαι στο σημερα. Και ενω το κρατος συνεχιζει να μου κραταει τις ιδιες και παραπανω εισφορες, ωστοσο παω στον ιδιωτη γιατρο και μου λεει πρεπει να πληρωσεις, ενω ειναι συμβεβλημενος με το ταμειο μου. "Να εχει γινει ενα μπουρδελο με τα ταμεια, μας χρωστανε και εμας...Καταλαβαινεις τωρα...Δωσε 50 ευρω για την επισκεψη" λεει ο γιατρος.Εν τω μεταξυ ο συγκεκριμενος γιατρος , μολις ειχε επιστρεψει απο ενα ταξιδακι στο Λουξεμβουργο. Ο νοων νοειτω.
Κατσε ρε γιατρε, τις γαμωτρυπες απο τα κωλοταμεια εγω παλι θα τις βουλωσω?Ζητα τα απο το κωλοκρατος. Που στην τελικη εγω τις βουλωνω , γιατι τα τραβανε απο το μισθο μου. Και ενταξει να σε πληρωσω ξανα (γιατι ηδη σε εχω προπληρωσει) Ποσα θες? (ενω ξερεις οτι εμενα ο μισθος μου εχει φτασει στον πατο) "50 ευρω ειναι η επισκεψη" . Κατσε ρε γιατρε. Γιατι συνεχιζεις να παιρνεις οσα επαιρνες πριν? Εμας γιατι μας τα κοψαν ολα?Αλυσιδα δε πανε αυτα?Αν δεν εχω εγω, ουτε εσυ θα χεις. Κανε 20 ευρω τουλαχιστον τη γαμωεπισκεψη, γιατι διαφορετικα δεν θα ΜΠΟΡΩ να ξαναρθω.
Εδω ειναι η ενσταση μου. Καλο και χρυσο το εργο τους, λειτουργημα , επαγγελμα (οπως θελετε πειτε το ) αλλα δεν πρεπει να προσαρμοστουν και αυτοι στα νεα δεδομενα? Ειδικα για εναν χωρο τοσο ευαισθητο οσο η υγεια? Εχετε παρει ποτε αποδειξη απο γιατρο, εστω και με ενα εικονικο ποσο επανω? Δηλαδη και να πληρωνονται οσο πληρωνονταν και να συνεχιζουν να φοροδιαφευγουν. Και μην μου πειτε οτι ειναι η μειοψηφια αυτοι που το κανουν. Διαφωνειτε με αυτο που λεω? Δεν λεω να προσφερουν τις υπηρεσιες τους δωρεαν ...αλλα να μαζευτουν λιγο οπως ολος ο κοσμος. Γιατι θα βαρανε μυγες αργα ή γρηγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δικό σου ταμείο είναι εσύ πρέπει να διεκδικήσεις τα δικαιώματα σου. Τον γιατρό αν δεν τον πληρώνει το ταμείο σου πολύ καλά θα κάνει και θα σου ζητήσει επίσκεψη. Βέβαια οφείλει να σε ενημερώσει από πριν και θα αποφασίσεις εσύ αν θα δεχθείς τις υπηρεσίες.

Όταν ο γιατρός δεν είχε ξεπεράσει το όριο των επισκέψεων του και σε εξέταζε ξέρεις πόσο θα έπαιρνε από το ταμείο σου; 6 ευρώ καθαρά. Συνεπώς με τέτοιες απαράδεκτες αμοιβές αναγκαστικά η επίσκεψη αυτών που δεν καλύπτονται πρέπει να είναι ακριβή. Όπως είπα σε άλλο thread όποιος γιατρός υπογράφει σύμβαση με το ΕΟΠΥΥ δεν σέβεται ούτε τον εαυτό του ούτε τους συναδέλφους του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
ΥΓΕΙΑ. Το υπερτατο αγαθο για τον ανθρωπο.
Ενας απο τους τομεις που απλα δεν πρεπει να αγγιζεις , ειτε περναει η χωρα κριση ειτε οχι. Οι γιατροι στα ματια μου ειχαν θεοποιηθει. Σκεφτομουν παντα οτι αν καποιος αξιζει να πληρωνεται αδρα ειναι οι γιατροι , γιατι "παιζουν" με τις ζωες των ανθρωπων. Με στεναχωρουσε αλλα δεν εκνευριζομουν ιδιαιτερα με τα γνωστα "φακελακια" γιατι θεωρουσα οτι αν καποιος γιατρος μπορει να σωσει τη ζωη μου ή καποιου αγαπημενου μου προσωπου ή να δωσει πχ την ευκαιρια σε καποιον αναπηρο να ξαναπερπατησει ας εχει ολα τα καλα του κοσμου. Παντα μου προκαλουσε δεος ο αγωνας των γιατρων ακομα και οι ιδιες τους οι σπουδες που ειναι απο τις πιο δυσκολες. Ακομα και ο φιλοχρηματος γιατρος , αν εσωζε ή αλλαζε τη ζωη καποιων ανθρωπων με σοβαρα προβληματα υγειας για μενα ηταν συμπαθης.Καταλαβαινετε τι εννοω ετσι? Αλλα ας αφησω τους μεγαλογιατρους και ας πιασω τους γιατρουδακους και το υπολοιπο νοσηλευτικο προσωπικο του ΕΣΥ , που πραγματικα δουλευουν κατω απο αντιξοες συνθηκες και πληρωνονται με 700 ευρω μετα απο τοσο χρονια σπουδων. Γνωριζα και την αρνητικη πλευρα τους (φοροδιαφυγες κτλ) αλλα και παλι ελεγα "μαγκια" τους. Το αξιζουν. Μου εσωσαν τη ζωη. Δυστυχως ομως αρχιζω και αλλαζω αποψεις...
Περιμενα αυτην την περιοδο καποιοι γιατροι να μην ειναι τοσο ψυχροι επαγγελματιες αλλα πιο πολυ ανθρωποι. Ισως ή μαλλον οχι ισως, σιγουρα καποιοι το κανουν και προσφερουν δωρεαν τις υπηρεσιες τους (και ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ σε αυτους) σε ανθρωπους που εχουν αναγκη. Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος γιατρος δεν μπορει να δεχθει να ειναι απλα πλουσιος και οχι πλουσιοτερος. Πχ ενας γιατρος ο οποιος παιρνει επισκεψη 50 ευρω γιατι να μην ριξει και αυτος τις τιμες του και να παιρνει 20 ευρω( ε και να δινει καμια αποδειξη πού και πού βρε αδερφε!). Θα φτωχυνει? Ειδικα οταν πλεον ξερει οτι και 10 ευρω να γλιτωσει καποιος ειναι κερδος. Πού ειναι ο ανθρωπισμος σε τετοιες περιοδους εθνικης κρισης ειδικα σε εναν βασικο τομεα που ειναι η υγεια?
Εξακολουθω να τους θαυμαζω για τους λογους που ανεφερα , αλλα απο την αλλη "ξυπνησα" και συνηδητοποιησα οτι καποιοι εξακολουθουν να ειναι επιορκοι...ακομα και εν μεσω οικονομικης κρισης...

Tους γιατρούς τους επιλέγουμε εμείς.
Το αν θα δώσουμε φακελάκι το επιλέγουμε εμείς.
Αν χρειαστείς γιατρό και εφόσον έχεις κάποιο ταμείο, πηγαίνεις στους γιατρούς που καλύπτει το ταμείο αυτό.
Αν επιθυμείς κάποιον ιδιώτη γιατρό (μη συμβεβλημένο με το ταμείο σου) είναι παράλογο να του ζητήσεις να φτιάξει τις τιμές βάση των δικών σου δεδομένων (όχι μόνο του ιδιώτη γιατρού, αλλά και κάθε ελεύθερου επαγγελματία). Τα υπόλοιπα, είναι απλά κουβέντα να γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αν επιθυμείς κάποιον ιδιώτη γιατρό (μη συμβεβλημένο με το ταμείο σου) είναι παράλογο να του ζητήσεις να φτιάξει τις τιμές βάση των δικών σου δεδομένων (όχι μόνο του ιδιώτη γιατρού, αλλά και κάθε ελεύθερου επαγγελματία).

Λεμε τωρα για την περιπτωση που πρεπει να απευθυνθεις σε ιδιωτη γιατρο για τον α' ή β' λογο και δεν μπορεις να το αποφυγεις. Εκει τι κανεις?Εγω δε θα του το ζητουσα ετσι κι αλλιως να κατεβασει τις τιμες του γιατι τον εχω αναγκη. Και εκει παταει ο αλλος. Καταλαβες τι γινεται?Ομως καποια στιγμη κι εγω να μην του το ζητησω απο μονο του θα παει το πραγμα. Για πες μου τωρα. Ειναι ενας οφθαλμιατρος ο οποιος ειναι πολυ καλος. Καθε φορα το ιατρειο του ηταν γεματο ασθενεις. Απο τους νεους επαιρνε καπου 70 ευρω επισκεψη και απο τους γερους καπου στα 60 ευρω επισκεψη. Σε πληροφορω την τελευταια φορα που πηγα ειχε καπου στα 2-3 ατομα που περιμεναν. Δεν μπορει ο κοσμος να ανταπεξελθει σε αυτες τις τιμες πλεον. Αυτο σας εξηγω. Καποια στιγμη δε θα εχει να πληρωνει ουτε και για αυτα. Θα θες να κανεις μια απλη εξεταση αιματος και δεν θα μπορεις. Και σε δημοσιο νοσοκομειο να πας ειναι καποιες εξειδικευμενες εξετασεις που κοστιζουν πολυ ακριβα ή απλα δεν μπορουν να στις κανουν γιατι δεν εχουν τα καταλληλα μηχανηματα. Αρα αναγκαστικα θα πρεπει να απευθυνθεις σε καποιο ιδιωτικο κεντρο ή να μην τις κανεις καθολου.Οποτε οχι μονο να θεραπευτεις, αλλα ουτε να διαγνωσεις απο τι πασχεις θα μπορεις πλεον. Αλλα και ο οποιοσδηποτε ελευθερος επαγγελματιας,μιας και το εθεσες ετσι, οπως βλεπεις κλεινει την επιχειρηση του πλεον γιατι δεν παταει κανεις. Πολλοι επιχειρηματιες προσπαθουν να ανταπεξελθουν στα νεα οικονομικα δεδομενα αναπροσαρμοζοντας τις τιμες τους κατα το μετρο του δυνατου. Ξαναλεω εγω δε θα το ζητησω απο το γιατρο, να ριξει τις τιμες του αλλα διαφωνεις οτι θα αναγκαστει καποια στιγμη να το κανει μονος του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ότι να 'ναι. Για πες μου ποιος θα αξιολογήσει τι έχεις προσφέρει στην κοινωνία για να μπει σε μια ιατρική σχολή της Ελλάδας;
Κοινωνικό έργο ίσως; Εθελοντική εργασία σε νοσοκομείο ίσως; Εθελοντική ή μη εργασία σε φτωχές χώρες που μαστίζονται από θανατηφόρες ασθένειες ίσως; References από γιατρούς που έχεις δουλέψει και συνεργαστεί μαζί τους ίσως; Οι βαθμοί [...] δεν είναι το α και το ω στη ζωή και αυτό θα έπρεπε ήδη να το είχες διαπιστώσει στην ηλικία σου. Προσωπικά θα προτιμούσα ο γιατρός μου να ήταν μαθητής του 70% αλλά να είχε πλούσιο βιογραφικό με εργασία σε νοσοκομεία και γηροκομεία, παρά να ήταν μαθητής του 95% χωρίς να έχει προσφέρει απολύτως τίποτα στον συνάνθρωπό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κοινωνικό έργο ίσως; Εθελοντική εργασία σε νοσοκομείο ίσως; Εθελοντική ή μη εργασία σε φτωχές χώρες που μαστίζονται από θανατηφόρες ασθένειες ίσως; References από γιατρούς που έχεις δουλέψει και συνεργαστεί μαζί τους ίσως; Οι βαθμοί [...] δεν είναι το α και το ω στη ζωή και αυτό θα έπρεπε ήδη να το είχες διαπιστώσει στην ηλικία σου. Προσωπικά θα προτιμούσα ο γιατρός μου να ήταν μαθητής του 70% αλλά να είχε πλούσιο βιογραφικό με εργασία σε νοσοκομεία και γηροκομεία, παρά να ήταν μαθητής του 95% χωρίς να έχει προσφέρει απολύτως τίποτα στον συνάνθρωπό του.
:confused:
Η εθελοντική εργασία όταν αυτή γίνεται για προσωπικό κέρδος δεν την θεωρώ εθελοντική εργασία. Με ποιο κριτήριο θα επιλέγονται τα παιδάκια που θα προσληφθούν σε αυτές τις εθελοντικές (στην πραγματικότητα εξαναγκαστικές) θέσεις εργασίας;

Μιλάμε για παιδάκια 18 χρονών που μόλις αποφοίτησαν από το Λύκειο. Με άλλα λόγια προτείνεις τζάμπα εργασία από ανήλικα παιδάκια με αμοιβή την είσοδο στη σχολής της αρεσκείας τους. Ένα τέτοιο σύστημα ευνοεί τα πλουσιότερα κοινωνικά στρώματα που δεν έχουν ανάγκη τα χρήματα και όχι τους μαθητές νυχτερινών σχολείων που δουλεύουν όχι από χόμπυ αλλά για να φάνε το ψωμί τους. Όποιος έχει περισσότερους γνωστούς γιατρούς παίρνει περισσότερα Refereneces και έχει πλεονέκτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Κοινωνικό έργο ίσως; Εθελοντική εργασία σε νοσοκομείο ίσως; Εθελοντική ή μη εργασία σε φτωχές χώρες που μαστίζονται από θανατηφόρες ασθένειες ίσως; References από γιατρούς που έχεις δουλέψει και συνεργαστεί μαζί τους ίσως; Οι βαθμοί [...] δεν είναι το α και το ω στη ζωή και αυτό θα έπρεπε ήδη να το είχες διαπιστώσει στην ηλικία σου. Προσωπικά θα προτιμούσα ο γιατρός μου να ήταν μαθητής του 70% αλλά να είχε πλούσιο βιογραφικό με εργασία σε νοσοκομεία και γηροκομεία, παρά να ήταν μαθητής του 95% χωρίς να έχει προσφέρει απολύτως τίποτα στον συνάνθρωπό του.

Το θέμα είναι ότι κι ο εθελοντισμός έχει καταλήξει να είναι ένα ακόμη requirement. Πόσοι από τους τους wannabe φοιτητές ιατρικής του εξωτερικού κάνουν εθελοντισμό γιατί όντως το λέει η καρδούλα τους και πόσοι επειδή απλά πρέπει να το κάνουν για να εντυπωσιάσουν την admission committee;

Κι εμένα με προβληματίζει πολύ αυτό το θέμα, πως μπορούμε δηλαδή να καταλάβουμε αν κάποιος θα γίνει καλός γιατρός κι αν αξίζει να σπουδάσει Ιατρική. Έχω καταλήξει ότι μάλλον δεν μπορούμε να το ξέρουμε για ένα παιδί που είναι 18. Μέσα στην σχολή, πλέον (από το 4ο έτος και μετά βασικά) μπορώ να καταλάβω ποιοι θα γίνουν καλοί και ποιοι κακοί. Ή, επειδή δεν μου αρέσει το καλός/κακός, ποιον θα εμπιστευόμουν εγώ για γιατρό μου.
Κι ο εθελοντισμός δεν έχει καμία σχέση. Το ότι κάποιος δεν έχει κάνει εθελοντισμό δηλαδή σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρεται για τους συνανθρώπους του; ;) Γι΄αυτό λέω ότι είναι ένα requirement, κάτι σαν το proficiency που δείχνουμε στο βιογραφικό μας ενώ το έχουμε πάρει πριν 7 χρόνια και δεν θυμόμαστε τίποτα από αγγλικά. Ένα άδειο χαρτί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εχμ... εθελοντική εργασία μπορεί να προσφέρει ο γιατρός και μετά από τις σπουδές του αν είναι άνθρωπος και τιμά τον όρκο που έδωσε.
Γνωρίζω δερματολόγο που δέχτηκε να βλέπει μετανάστες χωρίς αντίτιμο, όταν της το ζήτησε κάποια οργάνωσή τους στην Αθήνα, ενώ η απέναντι της παιδίατρος αρνήθηκε... Βέβαια σκεφτείτε πόση δουλειά έχει μια δερματολόγος και πόση μια παιδίατρος...
Η δική μου παιδίατρος πάντως, κάθε τέταρτο της ώρας βγάζει 50 ή 60 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πού είναι οι παλιές καλές μέρες της Μάρθας Βούρτση που ο γιατρός πήγαινε με το τσαντάκι του δωρεάν επισκέψεις στους φτωχούς ; Σήμερα το μόνο δωρεάν είναι οι συναυλίες του Νταλάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εχμ... εθελοντική εργασία μπορεί να προσφέρει ο γιατρός και μετά από τις σπουδές του αν είναι άνθρωπος και τιμά τον όρκο που έδωσε.
Γνωρίζω δερματολόγο που δέχτηκε να βλέπει μετανάστες χωρίς αντίτιμο, όταν της το ζήτησε κάποια οργάνωσή τους στην Αθήνα, ενώ η απέναντι της παιδίατρος αρνήθηκε... Βέβαια σκεφτείτε πόση δουλειά έχει μια δερματολόγος και πόση μια παιδίατρος...
Η δική μου παιδίατρος πάντως, κάθε τέταρτο της ώρας βγάζει 50 ή 60 ευρώ.

Ο Δερματολόγος δεν έχει τόσες συχνές επισκέψεις από τους πελάτες τους όπως ο παιδίατρος. Συνεπώς μπορεί λόγω διαφήμισης να τον συμφέρει να δηλώσει ότι βλέπει μια κατηγορία ανθρώπων "δωρεάν". Βέβαια το δωρεάν για κάποιο δερματολόγο σημαίνει επίσκεψη δωρεάν. Αντίθετα τα αναλώσιμα και οι μικροεπεμβάσεις είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τις χρεώνει ακόμα και στους μετανάστες.

Όταν ένας παιδίατρος δηλώσει ότι βλέπει μια κατηγορία πελατών τζάμπα την επόμενη μέρα θα γεμίσει το ιατρείο με "τζαμπατζήδες", που θα τον επισκέπτονται με 2 ή 3 φορές το μήνα με το παραμικρό.

Η παιδίατρος σου βγάζει 50 ή 60 ευρώ την ώρα και μπράβο της καθώς με τέτοια τιμή το ιατρείο της γεμάτο. Όταν μειώσει την επισκεψή της π.χ. σε 30 ευρώ θα αυξηθεί η πελατείας της και αναγκαστικά θα ρίξει την ποιότητα των υπηρεσιών της γιατί δεν θα προλαβαίνει το πλήθος των ασθενών της. Για μένα μοναδικοί υπεύθυνοι για αυτή τη κατάσταση είσαι εσύ και οι υπόλοιποι ασθενείς της που ενώ υπάρχουν γιατροί με λιγότερη επίσκεψη πάνε και ακουμπάνε τα 50άρια σε αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τουλάχιστον μάθε να διαβάζεις τι γράφουν οι συνομιλητές σου. Είπα 50 ευρώ το δεκαπεντάλεπτο! Τόσο διαρκεί μια μέση επίσκεψη.
Και τώρα που το σκέφτομαι, δεν θυμάμαι να μου έκοψε ποτέ απόδειξη.. :hmm:
Να μην είσαι καθόλου σίγουρος για τη δερματολόγο. Οι μικροεπεμβάσεις γίνονται δωρεάν σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τουλάχιστον μάθε να διαβάζεις τι γράφουν οι συνομιλητές σου. Είπα 50 ευρώ το δεκαπεντάλεπτο! Τόσο διαρκεί μια μέση επίσκεψη.
Λάθος εκ παραδρομής αλλά ενισχύει αυτό που λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η συζήτηση ξεκίνησε από την προσφορά προς το κοινωνικό σύνολο που μπορεί να κάνει ένας γιατρός.
Όποιος βγάζει 200 ευρώ την ώρα, μπορεί να διαθέσει κάποιες ώρες να βλέπει δωρεάν αυτούς που έχουν ανάγκη. ΑΝ σέβεται τον όρκο του φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όταν όπως λες το ιατρείο της είναι γεμάτο συνέχεια πως θα βρει αυτές τις ώρες να εξυπηρετήσει δωρεάν τους ασθενείς που έχουν ανάγκη....

Υπάρχει η λύση αλλά δεν θα σου αρέσει:hmm:
Αύξηση της επίσκεψης ---> μείωση πελατών ---> Η παιδίατρος πλέον έχει το χρόνο να βλέπει δωρεάν ασθενείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top