Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν γίνεται να αρχίσουμε να φιμώνουμε γνώμες όταν αυτές ξεκινάνε να μας απειλουν...
Ναι! Γιατί αύριο δεν ξέρουμε ποιοι θ' αποφασίζουν ποιες απόψεις μας απειλούν...
Μπορεί αύριο ν' αποφασιστεί πως είναι οι δικές μας απόψεις αυτές που 'απειλούν'...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως πρακτικα αναλογα με τη ζημια που εχουν κανει επρεπε να απαγοεευτουν τα ακροαριστερα κομματα

που εχουν βγαλει οτι αναρχικο καταστροφεα και τρομοκρατη δολοφονο υπαρχει

οι μαχαιριες της ΧΑ ειναι πολυ λιγοτερες και νεα φρουτα μη γελιομαστε..

θελετε να μετρησουμε νεκρους και καταστορφες απο ακροαριστερα και αναρχικα χερια?

οποτε ας σταματησουμε αυτες τις γελοιοτητες περι απαγορευσης που δειχνουν μονο τις τρομακτικες παρωπιδες που εχουν πολλοι στα μυαλα τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εκλογές κοντά. Η μέρα που όλοι περιμέναμε για να δούμε αν πράγματι ΖΟΥΝ τα πνεύματα της Λασκαρίνας, του Κανάρη και των άλλων οπλαρχηγών που συντρόφεψαν όλο το 2011 και το μεγαλύτερο μέρος του 2012 ιντερνετικά και στις πλατείες τους νεοέλληνες ή αν το chanelling με τους οπλαρχηγούς του 21 διεκόπη ανωμάλως.
Γιατί αν πιστεύει κανείς πως το πνεύμα της Λασκαρίνας μπορεί να συμβιβαστεί με γραφικές συναθροίσεις στις πλατείες (ναι, ίδρωσε το αυτί τους) ή να ενσαρκωθεί στο πλαδαρό σώμα του χοντρού της Golden Dawn....
Γραφικότητες.

Μικροί λαοί, μικροί ηγέτες...

προσωπικά δεν ελπίζω σε απολύτως τίποτα. Μεταξύ ένοπλης επανάστασης στρατιωτικής φύσης και αποδοχής αυτού του καθεστώτος που έχουμε τώρα με μόνη ίσως διέξοδο τη ριζική ανακατανομή εδρών στο κοινοβούλιο και μετά ό,τι γίνει, όλα τα ενδιάμεσα μου φαίνονται εξωπραγματικά.

Log out.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Με ποια αφορμή είχε γίνει η συμπλοκή στο βίντεο;
για τον ίδιο λόγω που ήρθαμε στα χέρια και στις 17 Μαρτίου στο αντιναζιστικό..
ο εισαγγελέας τους καλεί να φύγουν απο την πλατεία, αυτοί αρνούνται.. και τους διώχνουμε με το ζόρι.

επίσης όταν έχουν παρόμοιες συγκεντρώσεις, συνηθίζουν να βγάζουν γύρω γύρω ομάδες οι οποίες ελέγχουν ή χτυπάνε όποιον αλλοδαπό βρουν.

@boss.
μετά απο τα χουλιγκανοβαζέλια
μετα απο τους αγράμματους κρητικούς με τα πιστόλια,
νέοι μαχητές έρχονται να πολεμήσουν το κράτος! οι χρυσαυγίτες!
μεγιά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
αν απαγορευτεί η χα, τότε πρέπει να απαγορευτεί και το κκε και το ανταρσύα.
και αυτά κατάργηση του πολιτεύματος θέλουνε....

:P: Μα την "χα" την εκτρέφετε ακριβώς με τέτοιες προοπτικές, μίστερ Μποργκενστάιν! (Πάντως προσωπικά θα προτιμούσα για το ΚΚΕ, να αυτοδιαλυθεί ως μη κομμουνιστικό!)

και για να μην ακούσω πάλι οτι είμαι χρυσαυγίτης
...

:P: Δεν πειράζει, αν είσαι ΠΑΣΟΚ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ναι! Γιατί αύριο δεν ξέρουμε ποιοι θ' αποφασίζουν ποιες απόψεις μας απειλούν...
Μπορεί αύριο ν' αποφασιστεί πως είναι οι δικές μας απόψεις αυτές που 'απειλούν'...

Σωστά:), αφού μπορούμε να ακουμπήσουμε στην προληπτική λογοκρισία, δεν υπάρχει λόγος να κουραστούμε να αναζητούμε το διάβολο πίσω από τις λεπτομέρειες, αρκεί που τώρα μπορούμε "εμείς" να αποφασίσουμε ποιοι μας απειλούν και να τους αδρανοποιήσουμε πριν το κάνουν "αυτοί".
Τώρα γιατί οι κάθε "εμείς" είμαστε καλύτεροι από κάθε "αυτούς", δεν χρειάζεται να μας απασχολεί, άλλωστε η ιστορία γράφεται από τους νικητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
να απαγορευθεί σε όσα κόμματα διετέλεσαν στη βουλή απο το 81 και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οσον αφορα τους φασιστες και την εισαγωγη τους στη βουλη,δεν εχω λογια.Πως ειναι δυνατον να αφηνετε να μιλησει "ελευθερα" καποιος που αποσκοπει στη φιμωση σας;;;

Δηλαδη θεωρεις οτι για να προστατευσουμε την δημοκρατια πρεπει να απαγορευσουμε τις φασιστικες αποψης;
Αν ειναι ετσι, ελπιζω να συνηδοιτοποιεις οτι δεν διαφερεις σε τιποτα με αυτους...!
Ωραια η ιστορια με το φιδι, αλλα μιλαμε για ενα ζωο και εναν ανθρωπο που δεν σκευτικε οτι εχει να κανει με ενα ζωο το οποιο δρα ενστινκτοδος.
Αν δες να απομακρινθει καθε ειδους φασισμος η λυση δεν βρισκετε στα ιδια μεσα που χρησιμοποιει και αυτος, αλλα στα ακριβος αντιθετα! Εχεις να κανεις με ανρωπους, εκμεταλευσου το κανοντας ενα βημα για την ανθρωποτιτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Απορώ ειλικρινά, εμείς οι ίδιοι που δηλώνουμε προοδευτικοί, γιατί βάζουμε στον εαυτό μας τέτοιες ερωτήσεις αν θα πρέπει να επιτραπεί στη Χ.Α. η συμμετοχή στις εκλογές.

Γιατί; Επειδή δεν συμφωνούμε μαζί τους; Επειδή τους θεωρεί ο κόσμος οτιδήποτε;

Μα αυτή δεν είναι η ουσία του προοδευτισμού; Να δεχόμαστε το δικαίωμα στην διαφορετικότητα, ακόμα κι αν αυτή είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με τα πιστεύω μας;

Απαγορεύοντάς τους το δικαίωμα να εκφραστούν, θα γίνουμε ίδιοι με αυτό που θέλουμε να αποφύγουμε.. Σαφώς η σκέψη μου δεν είναι προϊόν αφέλειας διότι γνωρίζω πολύ καλά για τι ιδεολογία μιλάμε. Είναι προϊόν τόλμης και εντιμότητας. Ίσως να είναι το σωστό πράγμα μα όχι και το πιό έξυπνο, αλλά στην τελική αυτό πρέπει να είναι: Να αφήνεται ο Ελληνικός Λαός να αποφασίζει για τις τύχες του.

Το ίδιο έλεγα και το 2009 για το ΠΑΣΟΚ. Γνωστό ήταν το μέλλον. Αλλά αφού ο λαός αυτό ήθελε, αυτό ψήφισε και τώρα το πληρώνει. Ας γίνει έτσι και στο μέλλον. Ναι, θα μου πείτε δε θέλαμε όλοι το μνημόνιο και την πασοκάρα. Σύμφωνοι. Απλά δεν ήμασταν αρκετοί για να επιβληθούμε. Αυτοί ήταν.

Ας γίνει έτσι και με την Χ.Α. Ας υπερισχύσουν τα επιχειρήματα των υπολοίπων. Αν ο λαός θελήσει να πιστέψει τα επιχειρήματα της Χ.Α., ας ζήσει έτσι...

Εγώ δε θέλω να ζήσω έτσι, αλλά δε θα χάσω και το δημοκρατικό μου κομμάτι από φόβο για την αντίθετη άποψη. Ο φόβος εξάλλου είναι αυτός που θα δυναμώσει τα άκρα, και ήδη το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ακούγοντας σήμερα στο ΤΗΛΕ-ΑΣΤΥ τον Καρατζαφέρη, να καταφέρεται εναντίο της "Χρυσής Αυγής"

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=LLEgzREpWF4#t=80s

:no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Καλα μιλαμε σοβαρα τωρα;
Δε σας ανησυχει που στο υπαρχον "δημοκρατικο" καθεστως φύονται φασιστικες ιδεες;
Θελετε να τους δωσετε και βημα;


Να τη βρασω τη δημοκρατια σας .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καλα μιλαμε σοβαρα τωρα;
Δε σας ανησυχει που στο υπαρχον "δημοκρατικο" καθεστως φύονται φασιστικες ιδεες;
Θελετε να τους δωσετε και βημα;


Να τη βρασω τη δημοκρατια σας .....
Βρε Diotima, τόσους λόγους σου δώσαμε, ο καθένας με τον τρόπο του, και εσύ το μόνο που έκανες ήταν να επαναλάβεις το πρώτο σου ποστ; :confused: Αυτό εμένα μου δείχνει πως δεν ίδρωσε τ' αυτάκι σου καθόλου. Δούλεψε τα επιχειρήματα μας στο κεφάλι σου κι αν δεν σου κάνουν απέρριψέ τα, ...αλλά επιχειρηματολόγησε damn it! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Βρε Diotima, τόσους λόγους σου δώσαμε, ο καθένας με τον τρόπο του, και εσύ το μόνο που έκανες ήταν να επαναλάβεις το πρώτο σου ποστ; :confused: Αυτό εμένα μου δείχνει πως δεν ίδρωσε τ' αυτάκι σου καθόλου. Δούλεψε τα επιχειρήματα μας στο κεφάλι σου κι αν δεν σου κάνουν απέρριψέ τα, ...αλλά επιχειρηματολόγησε damn it! :D

Την περιπτωση να μη μου αρκουν οι...λογοι σας;
Εξαλλου βλεπεις προχωρησα σε μια ερωτηση...μαλλον δεν επιασες το υποννοουμενο που περιεχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Την περιπτωση να μη μου αρκουν οι...λογοι σας;
Εξαλλου βλεπεις προχωρησα σε μια ερωτηση...μαλλον δεν επιασες το υποννοουμενο που περιεχει.
Προχώρησες σε μια ερώτηση που έχει ήδη απαντηθεί. Μήπως δεν έπιασες τις απαντήσεις; :hmm:
Αν η δημοσίευσή σου περιείχε κάποιο... υπονοούμενο, γιατί δεν το κάνεις ...νοούμενο, μπας και συνενοηθούμε;

Whateva. Το ενδεχόμενο να χρειάζεται να παραθέσεις κι εσύ περισσότερα επιχειρήματα για τις θέσεις σου το σκέφτηκες; :worry:


Και μη τη βράζεις τη Δημοκρατία μας. Αρκετά έχει ταλαιπωρηθεί τα τελευταία χρόνια. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Καλα μιλαμε σοβαρα τωρα;
Δε σας ανησυχει που στο υπαρχον "δημοκρατικο" καθεστως φύονται φασιστικες ιδεες;
Θελετε να τους δωσετε και βημα;


Να τη βρασω τη δημοκρατια σας .....

Ο Βολταίρος είχε πεί:
"Μπορει να διαφωνώ με αυτά που λες,αλλα θα υπερασπιστώ το δικαιωμά σου να το λες με την ζωή μου".
Αν ο λαός είναι έξυπνος,οι φασιστικές αυτές ιδέες δεν θα ξεπεράσουν ποτε την κρίσιμη μάζα.
Αν αρχίσουμε να φιμώνουμε κόσμο,βασικά να το πώ σωστότερα,να φιμώνουν κόσμο,τους δίνει το δεδικασμένο,στο μέλλον να φιμώσουν και εσένα(again,δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα την ίδια:)),με το πρόσχημα των φασιστικών απόψεων και προπαγάνδας απέναντι στο έννομο κράτος.
Έχει ξαναγίνει στο παρέλθον,και στην ναζιστική Γερμανία και στην σταλινική ΕΣΣΔ.
Ποιός θα κρίνει ποιός είναι ο "φασίστας" που θα πρέπει να ποινικοποιηθεί;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Νόμιζα ότι η απάντηση ήταν προφανής, η αλήθεια είναι δεν περίμενα τέτοιο αποτέλεσμα στην ψηφοφορία...

Την τελευταία φορά που κοίταξα έχουμε δημοκρατία, άρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Απορώ ειλικρινά, εμείς οι ίδιοι που δηλώνουμε προοδευτικοί, γιατί βάζουμε στον εαυτό μας τέτοιες ερωτήσεις αν θα πρέπει να επιτραπεί στη Χ.Α. η συμμετοχή στις εκλογές.

Γιατί; Επειδή δεν συμφωνούμε μαζί τους; Επειδή τους θεωρεί ο κόσμος οτιδήποτε;

Μα αυτή δεν είναι η ουσία του προοδευτισμού; Να δεχόμαστε το δικαίωμα στην διαφορετικότητα, ακόμα κι αν αυτή είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με τα πιστεύω μας;
:hmm:
Ναι, από τη μια είναι η δημοκρατία και η ελευθερία λόγου και μπλα μπλα μπλα...

Αλλά από την άλλη δεν είναι ότι τους θεωρεί ο κόσμος οτιδήποτε, καθώς δεν είναι "οτιδήποτε". Δεν είναι δηλαδή κάτι το αδιάφορο ούτε κάτι το απροσδιόριστο...είναι ξεκάθαρα φα-σί-στες. Επίσης, δεν είναι το θέμα ούτε στο ό,τι δε συμφωνούμε μαζί τους(προφανώς κάποιοι δε συμφωνούν με το ΚΚΕ αλλά αυτό δεν αποτελεί λόγο για τη μη συμμετοχή του στις εκλογές κλπ.) ούτε στο ό,τι δε δεχόμαστε τη διαφορετικότητα. Το θέμα είναι ότι δε δεχόμαστε άτομα που δε δέχονται τη διαφορετικότητα(guess who-->Χ.Α.) Και μη το πάμε στο "όλα σχετικά είναι όμως γιατί έτσι γινόμαστε αυτό που κοροϊδεύουμε κλπ." πλιζ. Ο νοών νοείτο.

Δημοκρατία και φασισμός δε πάνε μαζί. Δημοκρατία και απαγόρευση στην ελευθερία λόγου(αχα, ναι whateva) επίσης δε πάνε μαζί. You choose and you take (χιχιχι means διαλέγεις και παίρνεις:redface:)

Ας τους επιτραπεί(ψηφίζω: yeah)... και όποιος δε τους θέλει, δε τους ψηφίζει. Μη τους στερήσουμε και την "ελευθερία" (:sick:)

ΥΓ. Ας μου επιτραπεί κι εμένα(ολομόναχη) να συμμετέχω στις εκλογές πλιζ :redface:
(Είναι όνειρο ζωής μετά τη συμμετοχή μου στα καλλιστεία :P)
Γουίθ όλ δε ρεσπέκτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Προχώρησες σε μια ερώτηση που έχει ήδη απαντηθεί. Μήπως δεν έπιασες τις απαντήσεις; :hmm:
Αν η δημοσίευσή σου περιείχε κάποιο... υπονοούμενο, γιατί δεν το κάνεις ...νοούμενο, μπας και συνενοηθούμε;

Whateva. Το ενδεχόμενο να χρειάζεται να παραθέσεις κι εσύ περισσότερα επιχειρήματα για τις θέσεις σου το σκέφτηκες; :worry:


Και μη τη βράζεις τη Δημοκρατία μας. Αρκετά έχει ταλαιπωρηθεί τα τελευταία χρόνια. :D

Isiliel,δημοκρατια και δημοκρατια....
Καταλαβες τωρα;
Βαλτε τους φασιστες στη βουλη..
Ταλαιπωρη δημοκρατιουλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι δε δεχόμαστε άτομα που δε δέχονται τη διαφορετικότητα(guess who-->Χ.Α.)
Γι' αυτό να τους απαγορεύσουμε να μιλούν γι' αυτό, να γράφουν γι' αυτό, να το εκφράζουν και να το μοιράζονται. Και τι θα έχουμε γίνει μετά εμείς; :hmm:
Δες τη διαφορά: Είναι άλλο να λέει κάποιος πως οι ξένοι είναι σκουλίκια κι άλλο να παίρνει έναν μπαλτά και να σπάει το κεφάλι ενός ξένου. Εννοείται πως θα του απαγορεύσεις να αφαιρέσει ή να απειλήσει μια ζωή, αλλά αν του απαγορεύσεις να εκφράζει αυτό που έχει μέσα στο κεφάλι του γίνεσαι κι εσύ μια από τα ίδια.
Επιπροσθέτως, αν του απαγορεύσεις να μοιραστεί αυτά που έχει μέσα στο κεφάλι του, δεν έχεις καμία πιθανότητα να του αλλάξεις μυαλά (λέμε τώρα).

Isiliel,δημοκρατια και δημοκρατια....
Καταλαβες τωρα;
Βαλτε τους φασιστες στη βουλη..
Ταλαιπωρη δημοκρατιουλα...
Αυτό που κατάλαβα είναι πως έχεις ένα πρόβλημα να εκφράσεις αυτά που θέλεις να πεις. :hmm:
Κατά τα άλλα, τι σχέση έχουν τα links με τα Χρυσά Αυγά; Δεν κατάλαβα. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Γι' αυτό να τους απαγορεύσουμε να μιλούν γι' αυτό, να γράφουν γι' αυτό, να το εκφράζουν και να το μοιράζονται. Και τι θα έχουμε γίνει μετά εμείς; :hmm:
Δες τη διαφορά: Είναι άλλο να λέει κάποιος πως οι ξένοι είναι σκουλίκια κι άλλο να παίρνει έναν μπαλτά και να σπάει το κεφάλι ενός ξένου. Εννοείται πως θα του απαγορεύσεις να αφαιρέσει ή να απειλήσει μια ζωή, αλλά αν του απαγορεύσεις να εκφράζει αυτό που έχει μέσα στο κεφάλι του γίνεσαι κι εσύ μια από τα ίδια.
Επιπροσθέτως, αν του απαγορεύσεις να μοιραστεί αυτά που έχει μέσα στο κεφάλι του, δεν έχεις καμία πιθανότητα να του αλλάξεις μυαλά (λέμε τώρα).
μου λες να διαλέξω ανάμεσα στη ψυχολογική και τη σωματική βία με λίγα λόγια?
επίσης, δε νομίζω πως αυτό που λένε είναι πως "οι ξένοι είναι σκουλήκια"(οκ τρόπος του λέγειν, ξέρω, αλλά θέλω να πω και για αυτό). huh, λένε πολλά και δε με αφορά τόσο η ποσότητα των όσων λένε αλλά η ποιότητα. Με λίγα λόγια, λένε πολλά χωρίς να λένε ... τίποτα? Ναι, νάθινγκ.

έχω καταλήξει στο εξής: αν δε ζήσεις το ρατσισμό(με οποιονδήποτε τρόπο και δε λέω μόνο για φυλετικό ρατσισμό) δε θα τον καταλάβεις ποτέ(δεν αναφέρομαι συγκεκρίμενα σε σένα, σε μένα ούτε σε κάποιον άλλο εδώ, προς Θεού). Δε θέλω να γίνομαι απόλυτη αλλά μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει κάποιο επιχείρημα που να με πείθει για το αντίθετο. Αν δε το νιώσεις, είτε μέσω λέξεων(μη ξεχνάμε τη δύναμη της γλώσσας) είτε μέσω ξύλου, να σου τρυπάει το αυτί και να σου σκίζει το δέρμα, δεν έχεις ιδέα. Δεν ελπίζω δηλαδή σε κάποια αλλαγή της νοοτροπίας τους(των Χ.Α.), αλλά αναρωτιέμαι κατά πόσο έχει νόημα να λες όταν δε ξέρεις και τι λες.

Τέσπα, δε λέω όχι. Είπα, ας τους επιτραπεί και ύστερα ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Αλλά οκ, το είπα-και το λέω-με βαριά καρδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top