Φιλίες μέσω net.. άγνωστοι μεταξύ αγνώστων

Πιστεύετε οτι μπορεί να υπάρξει φιλία μέσω των internet forums;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 112)
  • Φυσικά, αυτό που μετράει σε ένα φίλο είναι η ψυχή του

    Ψήφοι: 34 30.4%
  • Μόνο αν μιλάμε [b]και[/b] προσωπικά (μέσω instant messenger, pms κτλ)

    Ψήφοι: 35 31.3%
  • Μόνο αν έχουμε γνωριστεί [b]και[/b] από κοντά, έστω μια φορά

    Ψήφοι: 16 14.3%
  • Όχι, εκτός αν γίνουμε φίλοι κανονικά, αφότου γνωριστούμε από κοντά

    Ψήφοι: 19 17.0%
  • Όχι, ακόμα κι αν γνωριστούμε από κοντά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι, και επιπλέον δεν γνωρίζω ποτέ άτομα από το διαδίκτυο από κοντά

    Ψήφοι: 2 1.8%
  • Όχι, δεν αφήνω τον εαυτό μου να παρασυρθεί συναισθηματικά από ένα απορόσωπο κουτί

    Ψήφοι: 2 1.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 3.6%

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό το ποντίκι μπορείς να μην το αγαπάς?!! :kissing:

(καστανό) ...και τα δύο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
(καστανό) ...και τα δύο!

Εγώ γιατί τα θυμάμαι ανοιχτόχρωμα; :hmm: :P

κολλύριο έβαλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Παντως hamsteraki νομιζω οτι ηταν σαφες οτι εννοουσες για κατι παραπανω απο ανθρωπιστικο ενδιαφερον.
Πάλι καλά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω συμφωνω με ΚουΕ (τι πρωτοτυπια)


Και να πω, οτι οταν σε μια βδομαδα εμαθα για τον Ωριωνα και για το δεσμο Χαντερ-Καγιριου, μου εφτιαξε η διαθεση απιστευτα, και το σκεφτομουν και χαζοχαιρομουν για πολυ περισσοτερο απο τα 5' μετα το logout. Προχτες παλι μπηκα με αγωνια να δω αν το ντουζακι ειναι αγορακι η κοριτσακι!:D


Και για να μην πολυλογω, εχω πολλα παραδειγματα που δειχνουν οτι ναι, αυτα που διαβαζω εδω με επηρρεαζουν και in real life, και ενδιαφερομαι για αρκετα ατομα, αν και δεν εχω γνωρισει ΚΑΝΕΝΑΝ απο κοντα. Φιλους μου δεν θα τους ελεγα (ειμαι γενικα δυσκολη στο να θεωρησω καποιον ΦΙΛΟ ετσι και αλλιως) αλλα ουτε και αγνωστους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Από την ολη συμπεριφορά κάποιου σε ένα φόρουμ σχηματίζω μια άποψη για τον χαρακτήρα και το στυλ του, είτε καλή είτε κακή. Φυσικά αν δεν γνωρίσω και τον άλλον στη πραγματικότητα, δεν θα μάθω ποτέ αν έχω πέσει μέσα ή όχι. Αν όμως μιλάμε για κάποιον/α που μου έχει δημιουργήσει θετική εντύπωση, τότε ναι μπορεί ειλικρινά να χάρω με την χαρά του ή να λυπηθώ με την λύπη του, ακόμα κι αν δεν τον έχω δει ποτέ στη ζωή μου.

Τώρα που σκέφτομαι παραδείγματα να σου παραθέσω, συνειδητοποίησα πως αυτό μου έχει συμβεί μόνο σε αυτό εδώ το φόρουμ (που είναι το τέταρτο που συμμετέχω ενεργά, ενώ και στα τέσσερα είχα επιλέξει να γνωρίσω πολύ κόσμο και από κοντά). Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι. Πάντως πχ για την Κακή Επιρροή όταν είχε κάποια προβλήματα που τα είχε πει εδώ μέσα κι ενώ δεν της είχα μιλήσει ποτέ, είχα πραγματικά στεναχωρηθεί και μάλιστα το είχα συζητήσει και με φίλους μου εκτός φόρουμ (πως και καλά "πω πω κοίτα τι μπορεί να συμβεί! Και πόσο στεναχωριέμαι αν και δεν την ξέρω!"). Αντίστοιχα όταν παντρευόταν η Ντου (την οποία επίσης δεν είχα δει ποτέ μου) είχα συγκινηθεί δεκάδες φορές λες και θα παντρευόταν καμιά κολλητή μου!
:blink:

Παίζει βέβαια να είμαι εγώ υπερευαίσθητη..


ετσι ακριβώς για να μην τα ξαναγράφω
όπως επίσης καταλαβαίνω το ζόρι που τραβάει ο Γιώργος τώρα με τις εξετάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
με εχετε τρελανει τοσο που προχθες πηγα να βγαλω παραθεση στο μωρο μου την ωρα που μιλουσα μαζι του κ μια φορα σκεφτομουν αυτο :whistle: για να του πω:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Για να μην τα ξαναγράφω... Καγιράκι- Κουε - Ιο-ιο με κάλυψαν :D

Αν και έχω γνωρίσει πολλούς από κοντά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαμόγελο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Όπως νιώθει ο καθένας παιδιά. Και στην πραγματική ζωή (όχι πως αυτή είναι ψεύτικη) κάποιοι δυσκολεύονται στο να κάνουν φίλους, είναι πιο καχύποπτοι, κλειστοί κλπ σε αντίθεση με άλλα άτομα. Και ο χρόνος έχει το δικό του ρόλο όπως είπε η Κακή Επιρροή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα προτιμούσα ο τίτλος του θέματος να είναι οι Δήθεν φιλίες. Το internet δεν επηρεάζει καθόλου μια φιλία, είναι ένας απλός τρόπος γνωριμίας ή συγκέντρωσης όπως η καφετερία και μάλιστα και τα 2 είναι αληθινά. Μπορεί να λείπει η προσωπική επαφή όμως ποίος δεν ένιωσε πραγματικά ευτυχισμένος όταν ξανά μίλησε με τον παιδικό φίλο του στο τηλέφωνο που πλέον ζει μερικές χιλιάδες km μακριά;

Ο λόγος που προτείνω τον παραπάνω τίτλο είναι ότι οι Δήθεν φιλίες υπάρχουν, ακόμη οι Δήθεν σχέσεις υπάρχουν, ίσως είναι η μεγαλύτερη μάστιγα τις εποχής μας, μεγαλύτερη και από τα ναρκωτικά και αυτό επειδή ένας δυνατός χαρακτήρας με τα ναρκωτικά μπορεί να παίξει, και με λίγη τύχη, να κερδίσει όμως ένας που μπορεί να ξεχωρίζει τα Δήθεν συνήθως μένει ... μόνος.

Το Δήθεν στην ζωή μας δεν έχει να κάνει με το Internet, το Internet είναι απλά μια προέκταση της κοινωνίας, ότι συμβαίνει στην κοινωνία θα συμβαίνει και στο και internet και μάλιστα στον ίδιο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Θα προτιμούσα ο τίτλος του θέματος να είναι οι Δήθεν φιλίες. Το internet δεν επηρεάζει καθόλου μια φιλία, είναι ένας απλός τρόπος γνωριμίας ή συγκέντρωσης όπως η καφετερία και μάλιστα και τα 2 είναι αληθινά. Μπορεί να λείπει η προσωπική επαφή όμως ποίος δεν ένιωσε πραγματικά ευτυχισμένος όταν ξανά μίλησε με τον παιδικό φίλο του στο τηλέφωνο που πλέον ζει μερικές χιλιάδες km μακριά;

Ο λόγος που προτείνω τον παραπάνω τίτλο είναι ότι οι Δήθεν φιλίες υπάρχουν, ακόμη οι Δήθεν σχέσεις υπάρχουν, ίσως είναι η μεγαλύτερη μάστιγα τις εποχής μας, μεγαλύτερη και από τα ναρκωτικά και αυτό επειδή ένας δυνατός χαρακτήρας με τα ναρκωτικά μπορεί να παίξει, και με λίγη τύχη, να κερδίσει όμως ένας που μπορεί να ξεχωρίζει τα Δήθεν συνήθως μένει ... μόνος.

Το Δήθεν στην ζωή μας δεν έχει να κάνει με το Internet, το Internet είναι απλά μια προέκταση της κοινωνίας, ότι συμβαίνει στην κοινωνία θα συμβαίνει και στο και internet και μάλιστα στον ίδιο βαθμό.
Eγώ αναφέρομαι σε ανθρώπους που Δεν γνωρίζονται, μπορεί αυτό που λες να ισχύει γενικότερα. Κανείς δεν είπε για φίλους, για την ευκολία του μέσου κ.ο.κ!
Ο τίτλος δηλώνει αυτό ακριβώς που θέλω να πω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά συμφωνώ με Exposed, κουε και όσους συμφωνούν μαζί τους.
Δεν θεωρώ οτι το δαδίκτυο έχει κάποια διαφορά με την "real life", αρκεί να ξέρεις να κάνεις τις αντιστοιχίσεις. Πχ το να συζητάω με κάποιον που μόλις μπήκε στο φόρουμ, δεν έχει ουσιαστική διαφορά απο το να συζητάω με κάποιον που μόλις μπήκε στην καφετέρια και πιάσαμε την κουβέντα. Εξίσου άγνωστος είναι και στις δύο περιπτώσεις. Ίσες οι πιθανότητες να υποκρίνεται. Σαφώς και μπορεί πολλοί να υποκρίνονται στο ίντερνετ (αν και πιστευω οτι αυτό φθίνει με τον καιρό, μιας και ο κόσμος συνειδητοποιεί οτι το ιντερνετ δεν είναι τόσο παιχνίδι όσο το θεωρούσε παλιότερα, δεν είναι έξοδος διαφυγής, αλλά μια προέκταση της κοινωνίας), αλλά το ίδιο συμβαίνει και στην "real life".
Εγώ πάντως τους περισσότερους απο το φόρουμ με τους οποίους μιλάω τους έχω γνωρίσει και εκτός διαδικτύου. Επίσης και με την φίλη μου απο το σχολείο (τη Ζανιν) πλέον μιλάμε αρκετά μέσω msn και μπαίνει και στο forum. Κάποια στιγμή, το διαδίκτυο μπλέκεται με την "real life" και δεν μπορείς να βάλεις ταμπέλες.
Απλά στην Ελλάδα, έχει δημιουργηθεί ένα "κόμπλεξ" με το ίντερνετ, το οποίο πιστευω οτι κυρίως δημιουργήθηκε απο τα ΜΜΕ. Όταν για χρόνια μας έκαναν πλύση εγκεφάλου οτι το διαδίκτυο απομονώνει (μιας και δεν συμφέρει την τηλεόραση να αναπτυχθεί το διαδίκτυο, οι περισσότεροι που αφιερώνουν χρόνο σε αυτό σταματούν να βλέπουν τηλεόραση), όσοι αργότερα ανακαλύψαμε πόσο ενδιαφέρον μπορεί να είναι, πιθανόν να νιώσαμε "ενοχές", έστω και υποσυνείδητα και προσπαθούμε με νύχια και με δόντια να πάμε κόντρα στα συναισθήματα μας και να κρατήσουμε μια απόσταση. Έχω δει περιπτώσεις ανθρώπων στο διαδίκτυο (κυρίως γυναικών για να είμαι ειλικρινής) που δεν χάνουν αφορμή να διακυρήττουν πόσο δεν τις ενδιαφέρει το οτιδήποτε συντελείται εκεί και οτι απλά περνούν το χρόνο τους. Όλα αυτά, και ειδικά αυτή η ψυχαναγκαστική συμπεριφορά να φωνάζουν παντού πόσο λίγο τις ενδιαφέρει (ενώ ξοδευουν τόσες ώρες σε αυτό), εμένα μου φαίνεται μεγάλο κόμπλεξ, κόμπλεξ που έχει δημιουργηθεί αρχικά απο τα ΜΜΕ και αργότερα συντηρείται απο την τεχνοφοβική μας κοινωνία που κάνει τα άτομα τα οποία ασχολούνται με το διαδίκτυο να νιώθουν άσχημα.
Σκεφτείτε αλήθεια, η κοινωνία θεωρεί πιο περίεργο αυτόν που βλέπει 5 ώρες τηλεόραση τη μέρα ή αυτόν που χρησιμοποιεί τον ίδιο χρόνο το διαδίκτυο; Τι απο τα δύο είναι πιο ωφέλιμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Το e-steki είναι το πρώτο (και μοναδικό) φόρουμ στο οποίο συμμετέχω (όχι ενεργά οφείλω να ομολογήσω τον τελευταίο καιρό, αλλά πήζω βρε παιδιά στο γραφείο......:( )
Τελοσπάντων.....
Έχω στο μυαλό μου λοιπόν, ένα πολύ συγκεκριμένο πρόσωπο, το οποίο όταν χρειάστηκα βοήθεια, έκανε το παν για να με βοηθήσει. Με συμβούλεψε, νοιάστηκε για την εξέλιξη του προβλήματός μου και γενικότερα ένιωσα ότι πραγματικά μου στάθηκε!
Αυτό το γεγονός, με έκανε να δω πολύ διαφορετικά τα πράγματα και να συνειδητοποιήσω ότι δεν επικοινωνώ με ένα ψυχρό μηχάνημα, αλλά ότι πίσω από την εκάστοτε γραμματοσειρά υπάρχει ένας άνθρωπος, με συναισθήματα, με προβλήματα και με χαρές. Έκτοτε συμπάσχω με τα προβλήματα, σπάω το κεφάλι μου κάποιες φορές να σκεφτώ την καλύτερη λύση ή τα πιο ανακουφιστικά λόγια, χαίρομαι με τα χαρμόσυνα γεγονότα και γενικά τα αντιμετωπίζω (σχεδόν*) όλα όπως θα τα αντιμετώπιζα στην real life.

* Το "σχεδόν" έχει να κάνει και με το κατά πόσο μου έχει δώσει το δικαίωμα ο έχων το πρόβλημα/χαρά/ζόρι/δυσκολία να εκφραστώ ελέυθερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Γιατί το πας τόσο μα τόσο μακρυά ; Το ότι θεωρώ ότι κάποιος που δεν ξέρω ότι δεν ενδιαφέρεται για μένα, για το άτομό μου, για τη ζωή μου, για τα προβλήματά μου, για την υγεία μου δεν έχει καμία μα καμία σχέση από την αποδοχή του μέσου. Είναι άλλο πράγμα. Φυσικά σέβομαι και εκπλήσσομαι με κάποιες απόψεις που έχουν ήδη γραφτεί και ίσως να χαίρομαι και λίγο γιατί η μοναξιά που αισθάνονται οι άνθρωποι είναι απίστευτη πραγματικά. Αλλά βλέποντας γύρω μου πώς συμπεριφέρονται όλοι οι άνθρωποι (ας πω οι περισσότεροι γιατί αυτή είναι η αλήθεια) βάση συμφερόντων κτλ έχω την αίσθηση ότι πόσο μάλλον όταν κάποιον δεν τον γνωρίζεις δεν σε απασχολεί. Απλά. Θα ασχοληθεί κάποιος ίσως την μία ώρα που δεν έχει δουλειά, το απόγευμα που θα νιώθει μόνος και θα θέλει να δει άλλα προβλήματα για να ξεχάσει τα δικά του αλλά πραγματικά ουσιαστικό ενδιαφέρον έχω την αίσθηση ότι δεν υπάρχει. Και πάλι λέγοντας ουσιαστικό δεν εννοώ ότι δεν θα "ασχοληθείς" ή δεν θα συμβουλέψεις, ή δεν θα πεις αντικειμενικά αυτό που αισθάνεσαι. Ίσα ίσα οι περισσότεροι άνθρωποι αρέσκονται στο να παίζουν το ρόλο του "δασκάλου" ή του "ψυχολόγου" πολλές φορές.

* Έτσι για να τρέχει η συζήτηση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Eγώ αναφέρομαι σε ανθρώπους που Δεν γνωρίζονται, μπορεί αυτό που λες να ισχύει γενικότερα. Κανείς δεν είπε για φίλους, για την ευκολία του μέσου κ.ο.κ!
Ο τίτλος δηλώνει αυτό ακριβώς που θέλω να πω.:)
Γιατί να γνωρίζεσαι με κάποιον σου αρκεί μόνο και μόνο να τον έχεις δει από κοντά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Γιατί να γνωρίζεσαι με κάποιον σου αρκεί μόνο και μόνο να τον έχεις δει από κοντά;
Γιατί δεν έχω καλή σχέση με τα φαντάσματα. Σου αρκεί ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί δεν έχω καλή σχέση με τα φαντάσματα. Σου αρκεί ;
Δεν ξέρω για τον Πάνο, αλλά εμένα πάντως δεν μου αρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για μενα, το μεγαλυτερο ποσοστο απο ολα οσα γινονται μεσω νετ, δεν ειναι "αληθινα".

Για να πεις οτι εισαι φιλος με καποιον (δεδομενου οτι με τη λεξη "φιλος" εννοουμε κατι σοβαρο, οχι "γνωστος" , "παρεα", "φιλαρακι" κλπ) πρεπει να τον εχεις ζησει απο κοντα, ή εστω να υπαρχει μια σχετικα συχνη επικοινωνια και σε βαθος. Να εχει αποδειξει οτι στα δυσκολα , το λιγοτερο, θα προσπαθησει να σε βοηθησιε ανιδιοτελως στο βαθμο που μπορει εκεινη τη στιγμη. Τουλαχιστον...


Βαση των παραπανω, πιστευω οτι γινεται καταχρηση και υποβιβασμος της λεξης "φιλος". Και εξω και μεσα απο το ίντερνετ.


σε αυτα τα σημεια θα συμφωνησω με τον Lorien...για μενα αλλο γνωστος, παρεα και αλλο φιλος....εντος και εκτος νετ....αν μια εντος νετ γνωριμια δε συνεχιστει και εκτος...πως θα μιλησει κανεις για φιλια?...μαλλον για συμπαθεια ...η οποια βεβαια μπορει να ειναι πλασματικη....
τελος παντων..μπαινω στο νετ γυρω στη δεκαετια και εχουν δει πολλα τα ματακια μου...ενδιαφερουσες προσωπικοτητες εντος νετ και εκτος να αποδεικνυεται μια φουσκα που ξεφουσκωσε...ετυχε βεβαια να γνωρισω και μια απο τις τρεις στενες μου φιλες....αλλα ειναι τυχαιο που σταματησαμε την ιντερνιακη επικοινωνια και προτιμουμε την επικοινωνια μεσω τηλ ή να τα λεμε απο κοντα?...οχι δεν ειναι...ειναι θεμα προσωπικης επαφης...οσο και να μην το θελουμε το νετ παραμενει απροσωπο....
μου εχει τυχει επισης να ζητησω τη γνωμη ενος ατομου στο νετ για κατι πολυ προσωπικο...που δεν το εχω συζητησει ουτε με τις στενες μου φιλες...γιατι αραγε?....θεμα ανωνυμιας....
ο καθενας μπαινει στο νετ για τους δικους του λογους....
πλεον...οταν στον ελευθερο χρονο μου δεν εχω τιποτα καλυτερο να κανω και βαριεμαι θα μπω...μπορει να να απεχω για μηνες και ενα πρωι να πω....και δεν μπαινω να περασει η ωρα?...μπορει να εχω αυπνιες, ντερτια και να θελω να περασει η ωρα χωρις να κοιταω το ταβανι του δωματιου...θελω να χαλαρωνω και να μπορω να κανω χαβαλε...και με λυπει οταν βλεπω ατομα να εχουν εναγαγει το νετ σε τροπο ζωης ...στο μεγαλυτερο ποσοστο για μενα ειναι μια ψευαισθηση...σπανιζει η αυθεντικοτητα...
μιλαει η δεκαετια!:whistle: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί δεν έχω καλή σχέση με τα φαντάσματα. Σου αρκεί ;
Τι σημασία έχει αν γνωρίζεις κάθε σπιθαμή του προσώπου όταν δεν γνωρίζεις τι σκέφτεται αλλά και πώς σκέφτεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Δεν ξέρω για τον Πάνο, αλλά εμένα πάντως δεν μου αρκεί.
Δεν εμπιστεύομαι κανέναν. Χρειάζεται χρόνος, προσωπική επαφή και ουσιαστική σχέση για να με κερδίσει κάποιος.

Ναι, με φαντάσματα δεν έχω καλές σχέσεις. Όπως εγώ το χαμστεράκι μπορεί να είμαι ένας 50ρης χωρισμένος, με 5 παιδιά και το χόμπυ μου είναι να μπαίνω σε φόρουμ για ευνόητους λόγους. Η εμπιστοσύνη χτίζεται όπως και το ουσιαστικό ενδιαφέρον. Και επειδή έχω γνωρίσει και έχω κάνει φίλους μέσω νετ, χρειάστηκε χρόνος για να δω ότι αξίζουν τα χ,ψ πρόσωπα.

Τι σημασία έχει αν γνωρίζεις κάθε σπιθαμή του προσώπου όταν δεν γνωρίζεις τι σκέφτεται αλλά και πώς σκέφτεται;

Γιατί το ένα πρέπει να αναιρεί το άλλο ;

σε αυτα τα σημεια θα συμφωνησω με τον Lorien...για μενα αλλο γνωστος, παρεα και αλλο φιλος....εντος και εκτος νετ....αν μια εντος νετ γνωριμια δε συνεχιστει και εκτος...πως θα μιλησει κανεις για φιλια?...μαλλον για συμπαθεια ...η οποια βεβαια μπορει να ειναι πλασματικη....
τελος παντων..μπαινω στο νετ γυρω στη δεκαετια και εχουν δει πολλα τα ματακια μου...ενδιαφερουσες προσωπικοτητες εντος νετ και εκτος να αποδεικνυεται μια φουσκα που ξεφουσκωσε...ετυχε βεβαια να γνωρισω και μια απο τις τρεις στενες μου φιλες....αλλα ειναι τυχαιο που σταματησαμε την ιντερνιακη επικοινωνια και προτιμουμε την επικοινωνια μεσω τηλ ή να τα λεμε απο κοντα?...οχι δεν ειναι...ειναι θεμα προσωπικης επαφης...οσο και να μην το θελουμε το νετ παραμενει απροσωπο....
μου εχει τυχει επισης να ζητησω τη γνωμη ενος ατομου στο νετ για κατι πολυ προσωπικο...που δεν το εχω συζητησει ουτε με τις στενες μου φιλες...γιατι αραγε?....θεμα ανωνυμιας....
ο καθενας μπαινει στο νετ για τους δικους του λογους....
πλεον...οταν στον ελευθερο χρονο μου δεν εχω τιποτα καλυτερο να κανω και βαριεμαι θα μπω...μπορει να να απεχω για μηνες και ενα πρωι να πω....και δεν μπαινω να περασει η ωρα?...μπορει να εχω αυπνιες, ντερτια και να θελω να περασει η ωρα χωρις να κοιταω το ταβανι του δωματιου...θελω να χαλαρωνω και να μπορω να κανω χαβαλε...και με λυπει οταν βλεπω ατομα να εχουν εναγαγει το νετ σε τροπο ζωης ...στο μεγαλυτερο ποσοστο για μενα ειναι μια ψευαισθηση...σπανιζει η αυθεντικοτητα...
μιλαει η δεκαετια!:whistle: :)

Έχουμε την ίδια άποψη.. :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί το ένα πρέπει να αναιρεί το άλλο ;

Δεν με κατάλαβες. Είπες πιο πάνω ότι για θεωρείς κάποιον ότι τον γνωρίζεις σου αρκεί να τον έχεις δει από κοντά. Και εγώ στην ουσία ρώτησα "Γιατί προτιμάς να γνωρίζεις κάποιον από κοντά και όχι να γνωρίζεις τον τρόπο σκέψης του;" Συνήθως από κοντά ο πάγος σπάει πιο δύσκολα ο πάγος και ακόμη πιο δύσκολα αρχίζει κάποιος να ξεδιπλώνει τον χαρακτήρα του.

Υ.γ.: Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να βγάλω το Internet το τελειότερο τρόπο επικοινωνίας που έχει ο άνθρωπος.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top