Πρόεθεση ψήφου εκλογών Μαΐου 2012

Τι θα ψήφιζες αν στις επερχόμενες εκλογές συμμετείχαν τα κόμματα:
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 125)
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 8 6.4%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 25 20.0%
  • Ν.Δ.

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 14 11.2%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 23 18.4%
  • Οικολόγοι - Πράσινοι

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Άρμα Πολιτών (Γ.Δημαράς)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΕΠΑΜ (Δ. Καζάκης)

    Ψήφοι: 5 4.0%
  • Άλλα κομματα; (Ποιο[noparse];)[/noparse]

    Ψήφοι: 15 12.0%
  • Λευκό / Άκυρο / Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 10 8.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αλίμονο αν μια σύγχρονη χούντα παρέμενε ίδια με τις χούντες του παρελθόντος... Το ίδιο κι ένας σύγχρονος πόλεμος. :hmm:

Έγινε στρατιωτικό πραξικόπημα και δεν το ξέρω ??? :hmm:

Να λέμε λίγο τα πράματα με το όνομα τους γιατί η χούντα συνοδεύεται από στρατιωτικό πραξικόπημα.

Μια σύγχρονη χούντα λέει... Δεν έχει την μορφή του παρελθόντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Μια σύγχρονη χούντα λέει... Δεν έχει την μορφή του παρελθόντος.

Βρε καλέ μου άνθρωπε, θες να ανοίξουμε τα λεξικά; Η χούντα έχει έναν ορισμό. Αφού δεν έχει γίνει στρατιωτικό πραξικόπημα δεν υπάρχει χούντα. Η χούντα τελείωσε το '74. Ξέρεις τι δεν τελείωσε όμως; Η εξάρτηση. Η χώρα πάντα ήταν εξαρτημένη από τους ιμπεριαλιστές, είτε λέγονται Αμερικάνοι, είτε Ευρωπαίοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είμαστε υπό εξάρτηση αλλά υπό λανθάνουσα κατοχή, αν αυτό σου κάνει καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Σοβαρά μιλάς ότι δεν έχει γίνει πραξικόπημα; Καλά, τι σας ποτίζουνε μωρέ; Όπως το είπε η Isiliel. Είναι μια σύγχρονη μορφή χούντας. Και να, πραξικόπημα γίνεται, απλά αντί για τον στρατό χρησιμοποιείται η αστυνομία, η δικαιοσύνη, τα ΜΜΕ και τα σχετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Δεν είμαστε υπό εξάρτηση αλλά υπό λανθάνουσα κατοχή, αν αυτό σου κάνει καλύτερα.

Τι πάει να πει λανθάνουσα κατοχή; Δηλαδή είμαστε μια ανεξάρτητη χώρα ε ? :worry:
Σοβαρά μιλάς ότι δεν έχει γίνει πραξικόπημα; Καλά, τι σας ποτίζουνε μωρέ; Όπως το είπε η Isiliel. Είναι μια σύγχρονη μορφή χούντας. Και να, πραξικόπημα γίνεται, απλά αντί για τον στρατό χρησιμοποιείται η αστυνομία, η δικαιοσύνη, τα ΜΜΕ και τα σχετικά.

Άρα μάρα κουκουνάρα,
όχι, η χούντα έχει συγκεκριμένο ορισμό και αν δεν έχει γίνει στρατιωτικό πραξικόπημα δεν μπορείς να μιλάς για χούντα. Όσο για την αστυνομία δεν είναι το ίδιο πράμα. Τι πάει να πει δηλαδή σύγχρονη μορφή χούντας; δεν μπορώ να το καταλάβω, πραγματικά, Ή είναι ή δεν είναι... Και δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ό,τι να ΄ναι. Μπορείς να δικαιολογήσεις με κάποιον τρόπο αυτή τη θέση; αν όχι, τότε λυπάμαι αλλά είναι σαν να μην εκφράστηκε ποτέ. Και απουσία εξουσίας σημαίνει απουσία κάθετης οργάνωσης, όχι οργάνωσης γενικότερα. Τίποτα δεν μπορει να λειτουργήσει χωρίς οργάνωση. Btw, εγώ αυτοοργάνωση προτείνω, που δεν είναι της παρούσης αλλά μιας και μιλήσαμε για οργάνωση. Τα υπόλοιπα που λες είναι μαλακίες. Και για πολλοστή φορά θα σου το ξαναπώ, άνοιγε κανένα βιβλίο που και που, είναι χρήσιμο να μαθαίνεις ακόμα και για πράγματα με τα οποία διαφωνείς.

αυτοοργάνωση? και πως θα λειτουργήσει ένα σύστημα μισθοδοσίας, περίθαλψης, παιδείας με αυτοοργάνωση?
ποιος θα μαζεύει τα σκουπίδια το πρωι στις 4 ώρα, και ποιος θα πληρώνει τους αυτοοργανωμένους που θα ξυπνήσουν να τα μαζέψουν?:/:


το οτι διαφωνώ με κάτι δέν σημαίνει οτι δέν ξέρω αρκετά για αυτο, επομένως τις αναρχικές θεωρίες(και τα βιβλία που τις περιγράφουν) συνεχίζω να τις θεωρώ περα ως πέρα ουτοπικές.
θα μπορούσα και εγώ να σου προτείνω κανένα βιβλίο να διαβάσεις, αλλα είναι τόσο fail σαν επιχείρημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν πρόκειται περί φανταστικού παραδείγματος. Είναι ο τρόπος που λειτουργεί το εκλογικό σύστημα.
Αυτό που προσπαθούμε μάταια να σου εξηγήσουμε είναι ότι θες δε θες είσαι μέρος του συστήματος και μάλιστα αυτή τη στιγμή το βοηθάς περισσότερο κι από το να ψήφιζες. Δεν του είσαι λοιπόν τόσο αδιάφορη όσο νομίζεις. Σε έχει ακριβώς εκεί που σε θέλει. Μάλιστα την ώρα ακριβώς που το βοηθάς με την απουσία σου, είσαι και ικανοποιημένη ότι αντιστέκεσαι, άρα όλοι ευχαριστημένοι. :D :confused::hmm:
Έχω απαντήσει ήδη σε αυτά που γράφεις και νομίζω ανέλυσα το σκεπτικό μου αρκετά καλά. Δεν βλέπω κάποιο επιχείρημα στο οποίο δεν έχω απαντήσει. Δεν αποδέχομαι την εκπροσώπευση γιατί αυτός που εκλέγει δεν μπορεί με κανένα τρόπο να καθορίσει τις ενέργειες και τις αποφάσεις του εκλεγόμενου. Κοινώς, όποιοι και να βγούνε ό,τι θέλουνε κάνουν. Και έχω χάσει εδώ και πολύ καιρό την εμποστοσύνη μου στα κόμματα και έχω ουκ ολίγους λόγους γι'αυτό. Άρα τρύπα στο νερό δεν είναι η αποχή αλλά οι ίδιες οι εκλογές. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το πω. Και δεν θεωρώ αντίσταση την αποχή, για να είμαι ικανοποιημένη ότι αντιστέκομαι με αυτό τον τρόπο όπως λες, την θεωρώ συνειδητή και αξιοπρεπή πολιτική στάση απέναντι σ΄ένα βάρβαρο σύστημα το οποίο καταδικάζω και συνέπεια λόγων και πράξεων. Για την αντίσταση μου επιλέγω εξωσυστημικούς τρόπους -αναφέρθηκα σε άλλο ποστ-, όχι τρόπους του συστήματος που και δεν αναγνωρίζω και είναι αναποτελεσματικοί.

Αυτά. Νομίζω ότι έχουν απαντηθεί όλα και δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω να ποστάρω και να επαναλαμβάνομαι.

αυτοοργάνωση? και πως θα λειτουργήσει ένα σύστημα μισθοδοσίας, περίθαλψης, παιδείας με αυτοοργάνωση?
ποιος θα μαζεύει τα σκουπίδια το πρωι στις 4 ώρα, και ποιος θα πληρώνει τους αυτοοργανωμένους που θα ξυπνήσουν να τα μαζέψουν?:/:
το οτι διαφωνώ με κάτι δέν σημαίνει οτι δέν ξέρω αρκετά για αυτο, επομένως τις αναρχικές θεωρίες(και τα βιβλία που τις περιγράφουν) συνεχίζω να τις θεωρώ περα ως πέρα ουτοπικές.
θα μπορούσα και εγώ να σου προτείνω κανένα βιβλίο να διαβάσεις, αλλα είναι τόσο fail σαν επιχείρημα..
Αυτοαναιρείσαι γκασπάρ. :worry:
(ελπίζω να το βλέπεις)

By the way, το ζήτημα της αυτοοργάνωσης είναι τεράστιο ζήτημα, άσχετο με το τόπικ που δεν έχω το χρόνο να αναλύσω αυτή τη στιγμή. Αλλά επειδή έθιξες την παιδεία, στο ischool υπάρχει ήδη θέμα με τίτλο ελευθεριακή παιδεία προς ενημέρωσή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
αυτοοργάνωση? και πως θα λειτουργήσει ένα σύστημα μισθοδοσίας, περίθαλψης, παιδείας με αυτοοργάνωση?
ποιος θα μαζεύει τα σκουπίδια το πρωι στις 4 ώρα, και ποιος θα πληρώνει τους αυτοοργανωμένους που θα ξυπνήσουν να τα μαζέψουν?:/:


το οτι διαφωνώ με κάτι δέν σημαίνει οτι δέν ξέρω αρκετά για αυτο, επομένως τις αναρχικές θεωρίες(και τα βιβλία που τις περιγράφουν) συνεχίζω να τις θεωρώ περα ως πέρα ουτοπικές.
θα μπορούσα και εγώ να σου προτείνω κανένα βιβλίο να διαβάσεις, αλλα είναι τόσο fail σαν επιχείρημα..
βασικά gaspaρουλη θα ήθελα να προτείνεις σε μένα μερικά βιβλία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για την αντίσταση μου επιλέγω εξωσυστημικούς τρόπους -αναφέρθηκα σε άλλο ποστ-, όχι τρόπους του συστήματος που και δεν αναγνωρίζω και είναι αναποτελεσματικοί.

Νομίζω ότι έχουν απαντηθεί όλα και δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω να ποστάρω και να επαναλαμβάνομαι.
Δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανέναν εδώ. Συζήτηση κάνουμε από την οποία μπορεί να προκύψουν σκέψεις στα κεφάλια μας που δεν είχαμε σκεφτεί μέχρι σήμερα.
Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω ποιο ποστ εννοείς. Μπορείς αν θέλεις να παραθέσεις τον αριθμό του;
Καταλαβαίνεις πως κάθε εξωσυστημικός τρόπος, στην ουσία ορίζει το σύστημα και ορίζεται απ' αυτό;
Τέλος πάντων, δεν με ενδιαφέρει να επιμείνω, ίσως αυτή η συζήτηση ανήκει σε κάποιο άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Δημοσκόπηση για επερχόμενες εκλογές λέει το θέμα, αλλά που είναι οι επερχόμενες εκλογές; Υποθέτω ότι η ημερομηνία για τέλη Απριλίου απορρίπτεται και από ότι φαίνεται ούτε τον Μάιο θα γίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δημοσκόπηση για επερχόμενες εκλογές λέει το θέμα, αλλά που είναι οι επερχόμενες εκλογές; Υποθέτω ότι η ημερομηνία για τέλη Απριλίου απορρίπτεται και από ότι φαίνεται ούτε τον Μάιο θα γίνουν.
Ο Καψής ισχυρίζεται πως κάνουμε λάθος. Για να δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

Ο Π. Καψής ανέφερε χαρακτηριστικά ότι την ερχόμενη εβδομάδα κλείνει η Βουλή και προκηρύσσονται εκλογές


Τέλος, επισήμανε ότι πρέπει να περάσουν από τη Βουλή κάποια συγκεκριμένα νομοσχέδια τα οποία περιλαμβάνονται στο μνημόνιο, ενώ πρόσθεσε ότι έχει δοθεί σαφής εντολή να μην περνάνε τροπολογίες αν δεν έχουν εγκριθεί από το πρωθυπουργικό γραφείο.


Το μνημονιο δεν αναφερει πουθενα οτι θα πρεπει να παμε σε εκλογες, πως λοιπον θα το ψηφισουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Pop Corn με την απραξία, απλώς θα βυθιστεί η Ελλάδα στο χάος. Μπορείς να λες ότι θες με την ιδεολογία σου, αλλά η αλήθεια είναι ότι απλώς δεν κάνεις τίποτα για να αποτρέψεις τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης στις οποίες μας οδηγούν. Στα όπλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δημοσκόπηση για επερχόμενες εκλογές λέει το θέμα, αλλά που είναι οι επερχόμενες εκλογές; Υποθέτω ότι η ημερομηνία για τέλη Απριλίου απορρίπτεται και από ότι φαίνεται ούτε τον Μάιο θα γίνουν.

Πάντως και επί (παλιάς)χούντας, εκλογές περιμέναμε!


ΥΓ: Εξάλλου, τόση δημοκρατία είχαμε να δούμε, από τότε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Pop Corn με την απραξία, απλώς θα βυθιστεί η Ελλάδα στο χάος. Μπορείς να λες ότι θες με την ιδεολογία σου, αλλά η αλήθεια είναι ότι απλώς δεν κάνεις τίποτα για να αποτρέψεις τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης στις οποίες μας οδηγούν. Στα όπλα!
λολ...και να πεις ότι δεν απάντησα για την απραξία!!
Λυπάμαι Τζόνι, αν δεν ξέρεις να διαβάζεις δεν φταίω εγώ.
By the way, όταν συμμετείχα στις λαϊκές συνελεύσεις της γειτονιάς μου και στο Σύνταγμα προκειμένου να καθοριστούν δράσεις, όταν ήμουν στις διαδηλώσεις του περασμένου Ιούνη (15-06, κλπ) τρώγοντας χημικά μέσα στη μούρη, εσύ αυτά τα έβλεπες από την τηλεόραση του σπιτιού σου τρώγοντας παγωτό. Τράβα τώρα να ψηφίσεις κανένα λαμόγιο στις εκλογές που αύριο θα ζει απ' τον ιδρώτα μας και μαθήματα για την απραξία να μην μας κάνεις. D' accord?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τράβα τώρα να ψηφίσεις κανένα λαμόγιο στις εκλογές που αύριο θα ζει απ' τον ιδρώτα μας και μαθήματα για την απραξία να μην μας κάνεις. D' accord?
Μια ψήφος που θα ρίξει ο Johnny κι άλλη μια που δεν θα ρίξεις. Θα σε ενημερώσουμε μετά τις εκλογές τι ψήφισες δια της απουσίας σου. D' accord?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Δεν αποδέχομαι την εκπροσώπευση γιατί αυτός που εκλέγει δεν μπορεί με κανένα τρόπο να καθορίσει τις ενέργειες και τις αποφάσεις του εκλεγόμενου. Κοινώς, όποιοι και να βγούνε ό,τι θέλουνε κάνουν. Και έχω χάσει εδώ και πολύ καιρό την εμποστοσύνη μου στα κόμματα και έχω ουκ ολίγους λόγους γι'αυτό.

Μια ψήφος που θα ρίξει ο Johnny κι άλλη μια που δεν θα ρίξεις. Θα σε ενημερώσουμε μετά τις εκλογές τι ψήφισες δια της απουσίας σου. D' accord?

Επειδή και τα δύο είναι σωστά, μια μέση λύση είναι να ψηφίσεις "το μη χείρον βέλτιστον". Μικρά κομματάκια που γυροφέρνουν στο 3% και δεν έχουν ακόμα το στίγμα της αποτυχίας πάνω τους. Ρίχνεις το ψηφουλάκι, έτσι για πλάκα πιο πολύ, να περάσεις και ένα μήνυμα αντίδρασης. Δυστυχώς με τον εκλογικό νόμο που έχουν ψηφίσει, ότι δεν μαζεύει το 3% πηγαίνει σε έδρες στα πρώτα κόμματα. Το ποσοστό τους όμως δεν αυξάνει που σημαίνει ότι το μήνυμα μπορεί να περάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
By the way, όταν συμμετείχα στις λαϊκές συνελεύσεις της γειτονιάς μου και στο Σύνταγμα προκειμένου να καθοριστούν δράσεις, όταν ήμουν στις διαδηλώσεις του περασμένου Ιούνη (15-06, κλπ) τρώγοντας χημικά μέσα στη μούρη, εσύ αυτά τα έβλεπες από την τηλεόραση του σπιτιού σου τρώγοντας παγωτό. Τράβα τώρα να ψηφίσεις κανένα λαμόγιο στις εκλογές που αύριο θα ζει απ' τον ιδρώτα μας και μαθήματα για την απραξία να μην μας κάνεις. D' accord?

Θράκη μένω κορίτσι μου πως να πάω εκεί. Ούτε καν λεφτά για να πάω στην Αθήνα δεν έχω. Εκεί μας καταλήξανε. Αν έμενα Αθήνα δεν πρόκειται να καθόμουν σπίτι.

Btw, τι πετύχατε με όλο αυτό? Ψηφίστηκε και το ένα αλλά και το μνημόνιο δυο και πολλά άλλα μέτρα. Οπότε δεν πετύχατε τίποτα, D' accord?

Η μαζική ενέργεια του λαού έχει δύναμη μόνο σε ένοπλη επανάσταση και όχι σε δημοκρατικές-ειρηνικές διαδηλώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Θράκη μένω κορίτσι μου πως να πάω εκεί. Ούτε καν λεφτά για να πάω στην Αθήνα δεν έχω. Εκεί μας καταλήξανε. Αν έμενα Αθήνα δεν πρόκειται να καθόμουν σπίτι.

Btw, τι πετύχατε με όλο αυτό? Ψηφίστηκε και το ένα αλλά και το μνημόνιο δυο και πολλά άλλα μέτρα. Οπότε δεν πετύχατε τίποτα, D' accord?

Η μαζική ενέργεια του λαού έχει δύναμη μόνο σε ένοπλη επανάσταση και όχι σε δημοκρατικές-ειρηνικές διαδηλώσεις.

Η επανάσταση, που λες με τα όπλα, θα γίνει από την μια μέρα στην άλλη; Δηλαδή την μια μια μέρα θα κάθεσαι στον καναπέ, θα πίνεις φραπεδιά και θα βλέπεις τις αμερικανιές σου και την άλλη θα πάρεις τα όπλα, χωρίς να νοιάζεσαι καν αν υπάρχουν οι συσχετισμοί δύναμης, χωρίς να έχει προηγηθεί πολιτική ζύμωση, χωρίς να έχει ο λαός ούτε μια εμπειρία? Τα έχεις χάσει τελείως μου φαίνεται. Τόσα χρόνια μεταπολίτευσης ήταν αρκετά για να "κοιμίσουν" τον κόσμο και να του πλασάρουν από πάνω την φαντασίωση της ενωμένης ειρηνικής ευρωπαϊκής ένωσης. Αυτό δεν σπάει εύκολα. Πρέπει να ανεβούμε κάποια σκαλοπατάκια για να φτάσουμε στην επανάσταση και στον σοσιαλισμό-πόσο μάλλον στον κομμουνισμό. Αρχικά πρέπει να συνειδητοποιήσεις το αδιέξοδο αυτής της πολιτικής και ότι υπάρχει ανάγκη για δράση. Μετά σιγά σιγά θα οργανώνεσαι(οι λαϊκές συνελεύσεις μπόρεσαν να μαζέψουν αρκετό κόσμο αλλά και να πολιτικοποιήσουν,συγκεκριμένα εγώ από τότε άρχισα να δρω ουσιαστικά, αν και ήμουν σχετικά διαβασμένος αλλά καμιά σχέση με την πράξη). Και για να μην τα πολυλογώ ( θέλω και να φύγω), για να φτάσεις σε σημείο να κάνεις επανάσταση πρέπει να πολιτικοποιηθεί ο λαός, να ξέρει τι του γίνεται και τι πάει να κάνει. Να είναι αποφασισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bot

Νεοφερμένος

Ο bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Έτσι! Η ελπίδα θα προέλθει από τους απελπισμένους..!!

Ανατρίχιασα.... :yawn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top