Κατοικίδια

Τί ζωάκι έχετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Γάτα

    Ψήφοι: 46 33.1%
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 60 43.2%
  • Ψάρι

    Ψήφοι: 11 7.9%
  • Παπαγάλος

    Ψήφοι: 6 4.3%
  • Άλλο είδος πτηνού

    Ψήφοι: 8 5.8%
  • Χάμστερ

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Κουνέλι

    Ψήφοι: 9 6.5%
  • Ινδικό χοιρίδιο

    Ψήφοι: 3 2.2%
  • Χελώνα

    Ψήφοι: 4 2.9%
  • Ιγκουάνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φίδι

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος ερπετού

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αράχνη

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος εντόμου

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δεν έχω κατοικίδιο

    Ψήφοι: 26 18.7%

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αγαπητή lilith, έχω όπως σου είπα ένα μίνι κόκερ και από τότε που άρχισαν οι πολλές ζέστες έχασε λίγο τη διαθεσή της(είναι θηλυκό). Είπα θα είναι από τη ζέστη και το άφησα. Ξαφνικά, εδώ και μια εβδομάδα περίπου άρχισε να κουτσαίνει στο περπάτημα, να κουράζεται εύκολα όταν βαδίζει και να τα παρατάει. Λέω, να τη χτύπησε κανείς αποκλείεται, γιατί όλη μέρα είναι εντός των ορίων του οικοπέδου. Και σήμερα πήρα την απόφαση και την πήγα στο γιατρό της. Της έκανε και εξετάσεις αίματος γιατί του είπα ότι έπεσε κι ορεξή της και όλα καλά, δεν έχει τίποτα. Στο αίμα. Γιατί ο γιατρός εν τέλει απεφάνθη νευρική διαταραχή(έτσι νομίζω είπε) στη σπονδυλική στύλη. Αν το προσέξουμε είπε μπορεί να έχει σταδιακή βελτίωση. Δεν ξέρω τι θα γίνει. Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Δεν έχει καθόλου δύναμη στα πίσω πόδια της, ή έστω ελάχιστη. Όταν την πήγαινα στο γιατρό μου έμεινε στο δρόμο και την κουβαλούσαμε αγακαλιά.

Αυτά από μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Εύχομαι, μέσα από την καρδιά μου, να είναι περαστικά... και σε λίγο καιρό, να είναι όλα καλά και να τα θυμάσαι μόνο σαν μια κακιά ανάμνηση...

Είναι πολύ καλό, το ότι δεν αντιμετωπίζεται κάποιο πρόβλημα υγείας, που θα φαινόταν και στις εξετάσεις..., γιατί εκεί συνήθως είναι τα χειρώτερα...

Δεν μου είπες όμως, πόσο χρονών είναι η σκυλίτσα σου ???
Να ξέρεις, ότι σίγουρα και η ζέστη επιρρεάζει την όρεξή τους κατά πολύ, ιδίως εάν είναι κατά κανόνα έξω από το σπίτι και κατά συνέπεια, την αντιμετωπίζει άμεσα και πολύ περισσότερο, από το εάν θα ήταν συνέχεια μέσα στο σπίτι...

Προσπάθησε όμως, τώρα που ο καιρός είναι τόσο ζεστός, να την βάζεις μέσα, τουλάχιστον τις μεσημεριανές ώρες..., που είναι οι πλέον ζεστότερες και θα δεις, ότι γρήγορα θα πάρει το καλύτερο...

Τα σκυλιά, δεν έχουν πόρους στο δέρμα και γι΄ αυτό και τα περισσότερα, υποφέρουν πολύ από τη ζέστη...
Γι΄ αυτό άλλωστε και λαχανιάζουν τόσο εύκολα και σχεδόν πάντα έχουν το στόμα τους ανοιχτό..., για να μπορούν να πάρουν όσο περισσότερο αέρα μπορούν.

Αντίθετα, στο κρύο, κατά κανόνα τουλάχιστον, είναι περισσότερο ανθεκτικά...
Εάν έχουν ένα στεγνό χαλάκι σε ένα απάνεμο σημείο και με δεδομένο το κλίμα της χώρας μας, μπορούν να ανταπεξέλθουν ευκολώτερα...

Μου κάνει πάντως εντύπωση, η αδυναμία στα ποδαράκια της..., επειδή συνήθως τα μικρόσωμα σκυλάκια, δεν αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα...
Ενώ στα μεγαλόσωμα, είναι μια πάθηση πολύ συνηθισμένη..., γι΄ αυτό και τα μεγαλόσωμα σκυλιά, έχουν ανάγκη μεγαλύτερης άσκησης..., ώστε να προλαμβάνονται τέτοιου είδους προβλήματα...

Περίμενε λίγες μέρες, να δεις πως θα πάει... και θα σου έλεγα να πήγαινες και σε έναν ακόμα γιατρό, προκειμένου να ακούσεις κι΄ άλλη μια γνώμη...

Όπως και να έχει, σου εύχομαι και πάλι περαστικά της...

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
στο αδιέξο που είναι η πολυκατοικία μας έχει μαζευτεί ένα πανέμορφο μαυρο σκυλάκι με μία άσπρη γραβάτα.
είναι πολύ συμπαθητικό και παιχνιδιάρικο. δεν πρέπει να είναι πάνω από 5 μηνών και έιναι αρσενικό

όταν μπορέσω θα βάλω φώτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
.

Εύχομαι, μέσα από την καρδιά μου, να είναι περαστικά... και σε λίγο καιρό, να είναι όλα καλά και να τα θυμάσαι μόνο σαν μια κακιά ανάμνηση...

Είναι πολύ καλό, το ότι δεν αντιμετωπίζεται κάποιο πρόβλημα υγείας, που θα φαινόταν και στις εξετάσεις..., γιατί εκεί συνήθως είναι τα χειρώτερα...

Δεν μου είπες όμως, πόσο χρονών είναι η σκυλίτσα σου ???
Να ξέρεις, ότι σίγουρα και η ζέστη επιρρεάζει την όρεξή τους κατά πολύ, ιδίως εάν είναι κατά κανόνα έξω από το σπίτι και κατά συνέπεια, την αντιμετωπίζει άμεσα και πολύ περισσότερο, από το εάν θα ήταν συνέχεια μέσα στο σπίτι...

Προσπάθησε όμως, τώρα που ο καιρός είναι τόσο ζεστός, να την βάζεις μέσα, τουλάχιστον τις μεσημεριανές ώρες..., που είναι οι πλέον ζεστότερες και θα δεις, ότι γρήγορα θα πάρει το καλύτερο...

Τα σκυλιά, δεν έχουν πόρους στο δέρμα και γι΄ αυτό και τα περισσότερα, υποφέρουν πολύ από τη ζέστη...
Γι΄ αυτό άλλωστε και λαχανιάζουν τόσο εύκολα και σχεδόν πάντα έχουν το στόμα τους ανοιχτό..., για να μπορούν να πάρουν όσο περισσότερο αέρα μπορούν.

Αντίθετα, στο κρύο, κατά κανόνα τουλάχιστον, είναι περισσότερο ανθεκτικά...
Εάν έχουν ένα στεγνό χαλάκι σε ένα απάνεμο σημείο και με δεδομένο το κλίμα της χώρας μας, μπορούν να ανταπεξέλθουν ευκολώτερα...

Μου κάνει πάντως εντύπωση, η αδυναμία στα ποδαράκια της..., επειδή συνήθως τα μικρόσωμα σκυλάκια, δεν αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα...
Ενώ στα μεγαλόσωμα, είναι μια πάθηση πολύ συνηθισμένη..., γι΄ αυτό και τα μεγαλόσωμα σκυλιά, έχουν ανάγκη μεγαλύτερης άσκησης..., ώστε να προλαμβάνονται τέτοιου είδους προβλήματα...

Περίμενε λίγες μέρες, να δεις πως θα πάει... και θα σου έλεγα να πήγαινες και σε έναν ακόμα γιατρό, προκειμένου να ακούσεις κι΄ άλλη μια γνώμη...

Όπως και να έχει, σου εύχομαι και πάλι περαστικά της...

.


Σ'ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι κι ενδιαφέρεσαι. Ευχαριστώ και για τις ευχές σου. Υπάρχουν σίγουρα και χειρότερες ασθένειες, κυρίως αυτές που έχουν να κάνουν με τον οργανισμό, με το αίμα, αλλά κι αυτό που έπαθε η δικιά μου είναι μια ασθένεια. Λοιπόν, επειδή ρώτησες, είναι 5 ετών. Έχει το δικό της σπιτάκι, ευρύχωρο και με όλα τα απαραίτητα. Στο σπίτι μέσα δεν μπορώ να την έχω, γιατί δεν μένω μόνος ακόμα και ξέρεις, καταλαβαίνεις. Όσο για το δεύτερο γιατρό, για τη δεύτερη γνώμη δηλαδή, το σκέφτηκα κι εγώ. Αλλά τον συγκεκριμένο γιατρό μου τον έχουν προτείνει πολλοί που έχουν απορρίψει άλλους γιατρούς. (Για παράδειγμα μόνο σου λέω, πως ο συγκεκριμένος διαπίστωσε τον όγκο του σκυλιού μιας ξαδέρφης μου και την έστειλε γρήγορα για άλλες εξετάσεις και θεραπείες σε μεγαλύτερες πόλεις).

Αυτά κι ευχαριστώ πολύ.
Κουράγιο και υπομονή να έχεις κι εσύ με το δικό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Ευχαριστώ πολύ, εύχομαι και στη δική σου περαστικά και πάλι...

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Με σπαραγμό ψυχής... προχθές το απόγευμα, αποχαιρέτησα για πάντα..., το υπέροχο πλασματάκι, που για 17 ολόκληρα χρόνια με συντρόφευε ακούραστα και με μοναδική αφοσίωση και αγάπη, τον Τζονάκη μου !!!

Από την στιγμή εκείνη..., ο κόσμος είναι φτωχότερος... για μένα και το κενό... που άφησε η απουσία του στη ζωή μου είναι τεράστιο...

Ο πόνος του αποχωρισμού είναι μεγάλος... και παρηγοριά... η μοναδική ελπίδα, στην πίστη της αληθινής αγάπης...

Καλό ταξείδι, αγαπημένε μου φίλε και καλή αντάμωση...

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
προχθές το απόγευμα, αποχαιρέτησα για πάντα..., το υπέροχο πλασματάκι, που για 17 ολόκληρα χρόνια με συντρόφευε ακούραστα και με μοναδική αφοσίωση και αγάπη, τον Τζονάκη μου !!!

Ο πόνος του αποχωρισμού είναι μεγάλος... και παρηγοριά... η μοναδική ελπίδα, στην πίστη της αληθινής αγάπης...

Καλό ταξείδι, αγαπημένε μου φίλε και καλή αντάμωση...

Γνωρίζω και γνωρίζεις Πού είναι τώρα και αυτό να είναι παρηγοριά. Ο Σοφός 'Γιόντα' εξέλειπε. Ζήτω ο Σοφός "Γιόντα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
.

Με σπαραγμό ψυχής... προχθές το απόγευμα, αποχαιρέτησα για πάντα..., το υπέροχο πλασματάκι, που για 17 ολόκληρα χρόνια με συντρόφευε ακούραστα και με μοναδική αφοσίωση και αγάπη, τον Τζονάκη μου !!!

Από την στιγμή εκείνη..., ο κόσμος είναι φτωχότερος... για μένα και το κενό... που άφησε η απουσία του στη ζωή μου είναι τεράστιο...

Ο πόνος του αποχωρισμού είναι μεγάλος... και παρηγοριά... η μοναδική ελπίδα, στην πίστη της αληθινής αγάπης...

Καλό ταξείδι, αγαπημένε μου φίλε και καλή αντάμωση...

.


:( :( :(

Σου εύχομαι όταν θα ξανασυναντηθείτε να μην χωριστείτε ποτέ. Καλό του ταξίδι και κράτα τη "μυρωδιά" της αγάπης του μέσα σου.

Να 'σαι καλά πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Σας ευχαριστώ πολύ...

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
.

Με σπαραγμό ψυχής... προχθές το απόγευμα, αποχαιρέτησα για πάντα..., το υπέροχο πλασματάκι, που για 17 ολόκληρα χρόνια με συντρόφευε ακούραστα και με μοναδική αφοσίωση και αγάπη, τον Τζονάκη μου !!!

Από την στιγμή εκείνη..., ο κόσμος είναι φτωχότερος... για μένα και το κενό... που άφησε η απουσία του στη ζωή μου είναι τεράστιο...

Ο πόνος του αποχωρισμού είναι μεγάλος... και παρηγοριά... η μοναδική ελπίδα, στην πίστη της αληθινής αγάπης...

Καλό ταξείδι, αγαπημένε μου φίλε και καλή αντάμωση...

.

Συλληπητήρια. :(:(

Έχω κι εγώ μια σκυλίτσα (35 κιλά :redface:) που είναι 4 χρονών τώρα και δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν πάθαινε κάτι, παρόλο που δεν μένω πλέον μαζί της, αφού δεν μπορούσα να την φέρω στο νέο σπίτι (μένει με τον μπαμπά μου στο πατρικό μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Ευχαριστώ πολύ κούκλα μου, είναι καλά να μην έρχεται αυτή η ώρα... :(

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
.

Με σπαραγμό ψυχής... προχθές το απόγευμα, αποχαιρέτησα για πάντα..., το υπέροχο πλασματάκι, που για 17 ολόκληρα χρόνια με συντρόφευε ακούραστα και με μοναδική αφοσίωση και αγάπη, τον Τζονάκη μου !!!

Από την στιγμή εκείνη..., ο κόσμος είναι φτωχότερος... για μένα και το κενό... που άφησε η απουσία του στη ζωή μου είναι τεράστιο...

Ο πόνος του αποχωρισμού είναι μεγάλος... και παρηγοριά... η μοναδική ελπίδα, στην πίστη της αληθινής αγάπης...

Καλό ταξείδι, αγαπημένε μου φίλε και καλή αντάμωση...

.
συλληπητιρια....
ποτε δεν θα χωρισετε παντα θα εχεις της αναμνησεις του κοντα σου στο μυαλο σου...
κ καποια στιγμη θα ειστε μαζι....
καλο του ταξειδι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Και πάλι θα ήθελα να πω, ένα μεγάλο "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" !!!

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lala

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
[SIZE=-1]:(:(

Συλληπητήρια!!
Να σαι καλά.
[/SIZE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.
Σ΄ ευχαριστώ πολύ...

Πέρασα κι΄ άλλη λαχτάρα..., με το άλλο μου σκυλάκο,
που προχθές πάτησε ένα γυαλί... :(

Ας ελπίσουμε..., όμως ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό... και ότι θα ξεπερασθεί...,
αλλά προς το παρόν βέβαια, κοντεύω να σκάσω... :confused:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Παιδιά πως τα αντέχετε τα σκυλιά στα διαμερίσματα;Εγώ έχω πολλές τραγικές εμπειρίες απο σκυλιά.Καταρχήν έχουμε ένα εδώ απέναντι που σκούζει όλη την ώρα και δεν μπορούμε να βρούμε την ηρεμία μας.Αναρωτιέμαι δεν μπορεί η κατοχός του να το βάλει στο διαμέρισμα;Πολύ σπαστικό.Επίσης αηδιάζω με κάτι φίλες μου που ανεβάζουν τα σκυλιά στο κρεβάτι τους και κοιμούνται παρέα.Νομίζουν οτι έτσι θα αντικαταστήσουν τον άνδρα.ΧΑ.Γούσταρα ένα πρωί που με πήρε μία φίλη και μου είπε οτι ο μπούφυ έχεσε το στρώμα της..ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...
Καλά κάνω και προτιμάω τις γατούλες.Μεγάλη διαφορά.Καταρχήν το ένα ζωάκι κάνει γούβ και το άλλο νιάου...τι να συζητάμε τωρά ρε παιδιά...Χαίρεσαι να την ακούς..ακόμα και όταν κάνει sex..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Μακάρι να είχα σκύλο. Τα λατρεύω σε αντίθεση με τις γάτες (σόρι Λία το Διάνυσμα το πάω, τα άλλα γατια δεν μου αρέσουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Παιδιά πως τα αντέχετε τα σκυλιά στα διαμερίσματα;Εγώ έχω πολλές τραγικές εμπειρίες απο σκυλιά.Καταρχήν έχουμε ένα εδώ απέναντι που σκούζει όλη την ώρα και δεν μπορούμε να βρούμε την ηρεμία μας.Αναρωτιέμαι δεν μπορεί η κατοχός του να το βάλει στο διαμέρισμα;Πολύ σπαστικό.Επίσης αηδιάζω με κάτι φίλες μου που ανεβάζουν τα σκυλιά στο κρεβάτι τους και κοιμούνται παρέα.Νομίζουν οτι έτσι θα αντικαταστήσουν τον άνδρα.ΧΑ.Γούσταρα ένα πρωί που με πήρε μία φίλη και μου είπε οτι ο μπούφυ έχεσε το στρώμα της..ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...
Καλά κάνω και προτιμάω τις γατούλες.Μεγάλη διαφορά.Καταρχήν το ένα ζωάκι κάνει γούβ και το άλλο νιάου...τι να συζητάμε τωρά ρε παιδιά...Χαίρεσαι να την ακούς..ακόμα και όταν κάνει sex..

Αγαπητέ "zarathustra", άμοιρο το σκυλάκι του γείτονά σου, σκούζει... όπως μας γράφεις, όλη μέρα... και δεν μπορείτε να ησυχάσετε..., από τον μεγάλο του καημό..., που ο άνθρωπος που αγαπά και το έχει βάλλει εκεί, στην ουσία το έχει εγκαταλείψει... και το έχει με αυτόν τον τρόπο καταδικάσει σε απερίγραπτη δυστυχία...

Γιατί, όπως πολύ σωστά ανέφερες στη συνέχεια..., τα σκυλιά δεν είναι όπως οι γάτες και γι΄ αυτό και οι ανάγκες τους..., είναι εντελώς διαφορετικές !!!

Η γάτα είναι ένα εντελώς ανεξάρτητο και αυτόνομο ζώο, το οποίο κατά κανόνα τουλάχιστον, είναι σε θέση να αισθάνεται ευχαριστημένο, ακόμα και όταν είναι ολόκληρη την ημέρα μόνη της, αρκεί βέβαια, να μην της λείπουν τα αναγκαία...

Απόδειξη αυτού..., είναι και το ότι, πολύ περισσότερες γάτες ζουν μόνες τους, ακόμα και στο δρόμο, χωρίς να έχουν κανένα πρόβλημα επιβίωσης..., ενώ αναλογικά τα σκυλιά τα οποία ζουν αδέσποτα, είναι πολύ λιγότερα... και ακόμα και αυτά, υπάρχει κάποιος που τα φροντίζει, έστω και περιστασιακά..., παρ΄ όλο που δεν φαίνεται...

Είναι λοιπόν, ένδειξη υπευθυνότητας..., όταν κάποιος δεν έχει τη δυνατότητα να διαθέσει χρόνο..., αλλά κυρίως αγάπη..., ακόμα κι΄ αν έχει ανάγκη, από την συντροφιά ενός κατοικίδιου..., να διαλέγει για συγκάτοικό του... μια γάτα και όχι ένα σκύλο, ο οποίος από την φύση του..., είναι ζώο αγγελαίο και έχει άλλες ανάγκες...

Δεν είναι όμως τυχαίο, ότι όλοι παραδέχονται, ότι ο σκύλος είναι ο πιστότερος σύντροφος... και φίλος του ανθρώπου.

Τα σκυλιά είναι σοφά και χαρισματικά πλάσματα και ικανότερα απ΄ όσο μπορείς να φανταστείς..., εάν δεν το ζήσεις...

Η συμβίωση με ένα σκυλί, όσο κι΄ αν σου φαίνεται παράξενο αυτή τη στιγμή, είναι μια πραγματική μαθητεία... σε πολλά θέματα..., αλλά κυρίως σε ότι αφορά την ανειδιοτελή, την αληθινή αγάπη...
Και αυτό..., δεν είναι προσωπική μου άποψη..., πίστεψέ με, θα το παραδεχθεί οποιοσδήποτε, έχει συμβιώσει με κάποιο σκυλί, εάν τύχει και του ανοίξεις συζήτηση...

Σε ότι τώρα αφορά, το θέμα του ύπνου... μαζί με κάποιο ζώο, δεν νομίζω ότι κανείς, προσπαθεί να αντικαταστήσει με αυτόν τον τρόπο..., το ταίρι του..., αλλά σίγουρα μπορεί, να γεμίσει το κενό της μοναξιάς του..., όταν οι περιστάσεις είναι τέτοιες που το επιβάλλουν...

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
.

Με σπαραγμό ψυχής... προχθές το απόγευμα, αποχαιρέτησα για πάντα..., το υπέροχο πλασματάκι, που για 17 ολόκληρα χρόνια με συντρόφευε ακούραστα και με μοναδική αφοσίωση και αγάπη, τον Τζονάκη μου !!!

Από την στιγμή εκείνη..., ο κόσμος είναι φτωχότερος... για μένα και το κενό... που άφησε η απουσία του στη ζωή μου είναι τεράστιο...

Ο πόνος του αποχωρισμού είναι μεγάλος... και παρηγοριά... η μοναδική ελπίδα, στην πίστη της αληθινής αγάπης...

Καλό ταξείδι, αγαπημένε μου φίλε και καλή αντάμωση...

.


:cry_x::cry_x::'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Κουνελάκι μου σ΄ ευχαριστώ πολύ, να είσαι πάντα καλά και εσύ
και ότι αγαπάς... καλή μου !!! :)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top