Ο ρόλος και το καθήκον της αριστεράς

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Είδα ότι το ανέβηκε στο διαδίκτυο: https://www.kke.gr/oikonomikh_kapitalistikh_krish

....

:(:(:(: Μου θύμισε εικόνες και καταστάσεις, που βίωσαν οι εργαζόμενοι λαοί, λίγο πριν και μετά την πτώση του "υπαρκτού σοσιαλισμού"!:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
@exc
Θα δώσω μια τελευταία απάντηση γιατί δε θέλω να υπάρχουν κενά σε ό,τι λέω κατά τα άλλα το θέμα έχει λίγο πολύ συζητηθεί.

Αυτοαναιρείσαι μέσα σε λίγες γραμμές: και βέβαια έθεσες θέμα «ρεαλιστικής λύσης» όταν θεωρείς ότι ο Σοσιαλισμός-Κομμουνισμός θα σε πάει 60-70 χρόνια πίσω...
Άλλα πράγματα σε πάνε πίσω. Τώρα πάμε πίσω και δεν έχουμε κομμουνισμό.
Το ξεκαθάρισα, θεωρώ ρεαλιστικό σε περίπτωση που ο λαός και κατ' επέκταση το κράτος το θελήσει να πάει σε κομμουνισμό να γίνει κάτι τέτοιο. Αυτό που ΔΕΝ θεωρώ ρεαλιστικό είναι να βρεθεί ποτέ το ΚΚΕ στην εξουσία και να εφαρμόσει κάτι τέτοιο ( ή να πάρει την "λαϊκή έγκριση" αν δε σας αρέσει ο όρος ) γιατί ο λαός στην συντριπτική του πλειονότητα αυτή τη στιγμή αυτό ΔΕΝ το θέλει.
Το ΚΚΕ έχει σαν πρότυπο ένα σύστημα το οποίο δοκιμάστηκε πριν 90 περίπου χρόνια και απέτυχε ( ΕΣΣΔ ). Αντικειμενικά λοιπόν, ναι, ο κομμουνισμός όπως τον εννοεί το ΚΚΕ τουλάχιστον, σε γυρίζει πίσω.
Τώρα δεν πάμε πίσω, τώρα απλά πληρώνουμε μαλακίες του παρελθόντος.

Θα έχει αυτά που λες, άλλα τόσα και επί πλέον λαϊκή εξουσία.
Η λαϊκή εξουσία δεν μπορεί να οριστεί συγκεκριμένα, και ο κοινοβουλευτισμός από τη λαϊκή εξουσία θεωρείται ότι πηγάζει, έμμεσα.
Επιπλεόν η πολιτική δεν είναι σακί με πατάτες, κάθε επιλογή έχει και αρνητικά. Ο απόλυτος κρατισμός που θα θέλανε οι ΚΚΕδες ελαχιστοποιεί κάθε πιθανότητα βιομηχανικής ανάπτυξης, που σημαίνει ότι όπως και να το δεις...

Καταρχάς ας ξεκινήσω από το ότι οι δημοσκοπήσεις δε μου λένε και πολλά. Η κάλπη θα δείξει.
Η κάλπη θα δείξει ότι έδειξαν και όλες οι προηγούμενες. Και το ΚΚΕ με τη σειρά του, θα κάνει ό,τι έκανε και όλα τα προηγούμενα χρόνια, αυτό είναι το πρόβλημα.

Ο καπιταλισμός δεν γίνεται να έχει ανάπτυξη χωρίς εκμετάλλευση και φτωχοποίηση του λαού για να μεγιστοποιήσει τα κέρδη του.
Φτωχοποίηση είναι κάτι σχετικό. Φτωχός μπορείς να θεωρείσαι αν εσύ έχεις Mercedes και όλοι οι υπόλοιποι έχουν Porsche. Από την άλλη δεν θεωρείσαι φτωχός αν πεινας... εσύ και όλοι οι υπόλοιποι, και περιμένετε κάθε μέρα όλοι μαζί το συσσίτιο. Νομίζω καταλαβαίνεις πού το πάω.

Όσο για την εκμετάλλευση, χώρια που κάτι τέτοιο υπάρχει παντού, αν το απότέλεσμα της δικής μου εκμετάλλευσης ωφελεί μακροπρόθεσμα κι εμένα,περισσότερο από ότι αν δεν συνέβαινε κάτι τέτοιο, το προτιμώ. Αν πάλι οι πιθανότητες εγώ να εκμεταλλευτώ τον άλλον, είναι παρόμοιες με το ακριβώς αντίθετο, το προτιμώ ακόμη περισσότερο, γιατί σε αυτήν την περίπτωση το γεγονός ότι θα έχω άλλους από πάνω μου θα είναι καθαρά δικό μου φταίξιμο.

και τέλος...
Αντιθέτως εγώ λέω ότι είναι τουλάχιστον χαζό να πας να κάνεις διάλογο με κάποιον που ξέρεις ήδη τις απόψεις του και βλέπεις συνεχώς την πολιτική του και την τακτική του στην πράξη.
Το ίδιο θα μπορούσαν να λένε και αυτοί για το ΚΚΕ. Και το ίδιο θα μπορούσαν να λένε και οι 2 για κάποιον άλλο. Καθίστε λοιπόν να αναπαράγετε την ίδια κασέτα, κάθε χρόνο, κάθε εκλογές. Καλά κάνει ο κόσμος και δεν σας ψηφίζει, κανείς δεν έχει λόγο να ψηφίσει κάποιον αν δεν έχει την παραμικρή όρεξη για βελτίωση, αν είναι στάσιμος, και αρνείται να πιάσει τον παλμό της κατάστασης και να συνδιαλεχθεί με τον οποιονδήποτε για μικροπολιτικούς σκοπούς. Η μαγκιά δεν είναι μόνο να είσαι πιστός στις ιδέες σου, είναι και να μπορείς και να τις εφαρμόσεις. Το ΚΚΕ είναι καταδικασμένο να βρίσκεται πάντα στο +/-10% και όχι γιατί θα φταίει ο κόσμος, αλλά γιατί θα φταίει το ίδιο.
Αν ένα μαγαζί δεν έχει πελατεία δεν φταίνε οι πελάτες, φταίει προφανώς ο μαγαζάτορας που δεν το έχει φτιάξει σωστά. Για τον ίδιο λόγο αν ένα κόμμα παίρνει το μακρύτερο σε κάθε εκλογές δεν φταίει ο λαός που "φοβάται", φταίει το ίδιο το κόμμα που δεν μπορεί να επικοινωνήσει μαζί του σωστά.
Προσωπικά ότι και να λέτε θα παραδεχόμουν το ΣΥΡΙΖΑ αν το βλεπα μετά τις εκλογές να κάνει συγκυβέρνηση με τον Καμμένο, όχι γιατί πάω τον τελευταίο ( :sick: ) αλλά γιατί θα είχε τα κότσια να ξεπεράσει τα όποια μικροπολιτικά εμπόδια και να βρει λύσεις προσπαθώντας να εφαρμόσει πάντα και τις δικές του απόψεις, έστω και με διαφωνούντες, για το κοινό καλό.

Επίσης δεν έχει νόημα να μου μιλάς για ρεφορμισμούς κλπ.. από τη στιγμή που επιδιώκουμε να πετύχουμε αλλαγές μέσω των εκλογών, είμαστε όλοι εξ ορισμού ρεφορμιστές. Και για τον ίδιο λόγο ισχύει το ίδιο και για κάθε κοινοβουλευτικό κόμμα, μαζί και το πολυαγαπημένο σου ΚΚΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
@exc
... μαζί και το πολυαγαπημένο σου ΚΚΕ.

:P:P:P: Και επιπλέον, για το ΚΚΕ ισχύει και η ...ανεξιθρησκεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
@exc
Θα δώσω μια τελευταία απάντηση γιατί δε θέλω να υπάρχουν κενά σε ό,τι λέω κατά τα άλλα το θέμα έχει λίγο πολύ συζητηθεί.

Το ξεκαθάρισα, θεωρώ ρεαλιστικό σε περίπτωση που ο λαός και κατ' επέκταση το κράτος το θελήσει να πάει σε κομμουνισμό να γίνει κάτι τέτοιο. Αυτό που ΔΕΝ θεωρώ ρεαλιστικό είναι να βρεθεί ποτέ το ΚΚΕ στην εξουσία και να εφαρμόσει κάτι τέτοιο ( ή να πάρει την "λαϊκή έγκριση" αν δε σας αρέσει ο όρος ) γιατί ο λαός στην συντριπτική του πλειονότητα αυτή τη στιγμή αυτό ΔΕΝ το θέλει.
Το ΚΚΕ έχει σαν πρότυπο ένα σύστημα το οποίο δοκιμάστηκε πριν 90 περίπου χρόνια και απέτυχε ( ΕΣΣΔ ). Αντικειμενικά λοιπόν, ναι, ο κομμουνισμός όπως τον εννοεί το ΚΚΕ τουλάχιστον, σε γυρίζει πίσω.
Τώρα δεν πάμε πίσω, τώρα απλά πληρώνουμε μαλακίες του παρελθόντος.

Η λαϊκή εξουσία δεν μπορεί να οριστεί συγκεκριμένα, και ο κοινοβουλευτισμός από τη λαϊκή εξουσία θεωρείται ότι πηγάζει, έμμεσα.
Επιπλεόν η πολιτική δεν είναι σακί με πατάτες, κάθε επιλογή έχει και αρνητικά. Ο απόλυτος κρατισμός που θα θέλανε οι ΚΚΕδες ελαχιστοποιεί κάθε πιθανότητα βιομηχανικής ανάπτυξης, που σημαίνει ότι όπως και να το δεις...

Η κάλπη θα δείξει ότι έδειξαν και όλες οι προηγούμενες. Και το ΚΚΕ με τη σειρά του, θα κάνει ό,τι έκανε και όλα τα προηγούμενα χρόνια, αυτό είναι το πρόβλημα.

Φτωχοποίηση είναι κάτι σχετικό. Φτωχός μπορείς να θεωρείσαι αν εσύ έχεις Mercedes και όλοι οι υπόλοιποι έχουν Porsche. Από την άλλη δεν θεωρείσαι φτωχός αν πεινας... εσύ και όλοι οι υπόλοιποι, και περιμένετε κάθε μέρα όλοι μαζί το συσσίτιο. Νομίζω καταλαβαίνεις πού το πάω.

Όσο για την εκμετάλλευση, χώρια που κάτι τέτοιο υπάρχει παντού, αν το απότέλεσμα της δικής μου εκμετάλλευσης ωφελεί μακροπρόθεσμα κι εμένα,περισσότερο από ότι αν δεν συνέβαινε κάτι τέτοιο, το προτιμώ. Αν πάλι οι πιθανότητες εγώ να εκμεταλλευτώ τον άλλον, είναι παρόμοιες με το ακριβώς αντίθετο, το προτιμώ ακόμη περισσότερο, γιατί σε αυτήν την περίπτωση το γεγονός ότι θα έχω άλλους από πάνω μου θα είναι καθαρά δικό μου φταίξιμο.

και τέλος...
Το ίδιο θα μπορούσαν να λένε και αυτοί για το ΚΚΕ. Και το ίδιο θα μπορούσαν να λένε και οι 2 για κάποιον άλλο. Καθίστε λοιπόν να αναπαράγετε την ίδια κασέτα, κάθε χρόνο, κάθε εκλογές. Καλά κάνει ο κόσμος και δεν σας ψηφίζει, κανείς δεν έχει λόγο να ψηφίσει κάποιον αν δεν έχει την παραμικρή όρεξη για βελτίωση, αν είναι στάσιμος, και αρνείται να πιάσει τον παλμό της κατάστασης και να συνδιαλεχθεί με τον οποιονδήποτε για μικροπολιτικούς σκοπούς. Η μαγκιά δεν είναι μόνο να είσαι πιστός στις ιδέες σου, είναι και να μπορείς και να τις εφαρμόσεις. Το ΚΚΕ είναι καταδικασμένο να βρίσκεται πάντα στο +/-10% και όχι γιατί θα φταίει ο κόσμος, αλλά γιατί θα φταίει το ίδιο.
Αν ένα μαγαζί δεν έχει πελατεία δεν φταίνε οι πελάτες, φταίει προφανώς ο μαγαζάτορας που δεν το έχει φτιάξει σωστά. Για τον ίδιο λόγο αν ένα κόμμα παίρνει το μακρύτερο σε κάθε εκλογές δεν φταίει ο λαός που "φοβάται", φταίει το ίδιο το κόμμα που δεν μπορεί να επικοινωνήσει μαζί του σωστά.
Προσωπικά ότι και να λέτε θα παραδεχόμουν το ΣΥΡΙΖΑ αν το βλεπα μετά τις εκλογές να κάνει συγκυβέρνηση με τον Καμμένο, όχι γιατί πάω τον τελευταίο ( :sick: ) αλλά γιατί θα είχε τα κότσια να ξεπεράσει τα όποια μικροπολιτικά εμπόδια και να βρει λύσεις προσπαθώντας να εφαρμόσει πάντα και τις δικές του απόψεις, έστω και με διαφωνούντες, για το κοινό καλό.
Μάλιστα. Αυτό που μου λες, δηλαδή, είναι ότι ο Σοσιαλισμός-Κομμουνισμός είναι ρεαλιστική λύση, αλλά το ΚΚΕ δεν μπορεί να έχει ρεαλιστικές λύσεις, επειδή είναι... κομμουνιστικό...
LOL?:P
Από τότε που έγινε η αντεπανάσταση στην ΕΣΣΔ και την διέλυσαν, είκοσι και πλέον χρόνια τώρα, έχετε βάλει όλοι την κασέτα εναντίον του Σοσιαλισμού-Κομμουνισμού. Μα αν δεις τους λόγους που έκαναν την ΕΣΣΔ να διαλύσει ήταν και πάλι ο καπιταλισμός, ο οπορτουνισμός και ο ρεφορμισμός.
Και για να σε χτυπήσω και από αλλού: είναι ο καπιταλισμός σίγουρος και μπροστά; Κάθε μία δεκαετία υπάρχει μία σοβαρή οικονομική κρίση στον κόσμο. Αυτό το είχε προβλέψει ο Marx για τον καπιταλισμό. Το πρόβλημα της Ελλάδας αυτή τη στιγμή δεν είναι το χρέος. Υπάρχει το χρέος, αλλά η κρίση στην Ελλάδα είναι αποτέλεσμα του καπιταλιστικού τρόπου ανάπτυξης. Το χρέος είναι αποτέλεσμα του καπιταλισμού, είναι αποτέλεσμα της κρίσης, όχι η αιτία. Δεν πληρώνουμε μαλακίες παρελθόντων πολιτικών προσώπων ή κάποιων ανίκανων, πληρώνουμε την λάθος οικονομική πολιτική.
Έχουμε γεμίσει αντιμνημονιακά κόμματα... Και ο Σαμαράς αντιμνημονιακός ήταν, μέχρι που ήταν ανάγκη για την πλουτοκρατία να αλλάξει κατέυθυνση και να το παρουσιάζει τώρα ως μονόδρομο εκβιάζοντας τον λαό...
Ο ΣΥΝ-ΣΥΡΙΖΑ που ο μεγαλύτερός του φόβος είναι μην ανέβει το ΚΚΕ, λέει ότι αν βγει θα επαναδιαπραγματευθεί το μνημόνιο και την δανειακή σύμβαση που μας δεσμεύει μέχρι το 2042, αλλά ταυτόχρονα μιλά για «ευρωμονόδρομο»... Αυτά δεν γίνονται. Το έχουν ήδη ξεκαθαρίσει ότι με το Αγγλικό δίκαιο στο οποίο υπάγεται η νέα δανειακή σύμβαση δεν μπορεί να γίνει καμία «διαπραγμάτευση»... Για αυτό εμείς στο ΚΚΕ μιλάμε για μονομερή διαγραφή του χρέους με λαϊκή εξουσία. Μόνο μία τέτοια ριζοσπαστική αντίδραση θα δώσει λύση συμφέρουσα για τον λαό.
Δεν είναι δυνατόν να πας να συνεργαστείς με ένα κόμμα, όπως τον ΣΥΝ-ΣΥΡΙΖΑ με το οποίο έχεις τόσο διαφορετική πολιτική. Και δεν είναι πολιτική του μέλλοντος... μιλάμε για τεράστιες διαφορές σε ζητήματα που αφορούν το παρόν.

Επίσης δεν έχει νόημα να μου μιλάς για ρεφορμισμούς κλπ.. από τη στιγμή που επιδιώκουμε να πετύχουμε αλλαγές μέσω των εκλογών, είμαστε όλοι εξ ορισμού ρεφορμιστές. Και για τον ίδιο λόγο ισχύει το ίδιο και για κάθε κοινοβουλευτικό κόμμα, μαζί και το πολυαγαπημένο σου ΚΚΕ.
Το ΚΚΕ γνωρίζει πολύ καλά ότι με τις εκλογές δεν θα έρθει καμία ουσιαστική αλλαγή. Συμμετέχει και επιδιώκει υψηλά ποσοστά, ωστόσο, για άλλους λόγους. Είναι ένας τρόπος και αυτός να χτυπήσεις το αστικό σύστημα εκ των έσω.
Δεν έχουμε αυταπάτες, όμως, ότι είναι ο σημαντικότερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μάλιστα. Αυτό που μου λες, δηλαδή, είναι ότι ο Σοσιαλισμός-Κομμουνισμός είναι ρεαλιστική λύση, αλλά το ΚΚΕ δεν μπορεί να έχει ρεαλιστικές λύσεις, επειδή είναι... κομμουνιστικό...
LOL?:P

Δεν δέχομαι τον όρο "μη ρεαλιστικό σύστημα". Όλα τα συστήματα μπορούν να υλοποιηθούν, το πού θα καταλήξουν βέβαια και αν θα ικανοποιούν τους αρχικούς στόχους είναι άλλο θέμα.
Ονομάζω όμως μη ρεαλιστή κάποιον όταν εμμένει στο να υποστηρίζει πράγματα που δεν έχουν και δεν θα έχουν ποτέ ανταπόκριση. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το πω.

Από τότε που έγινε η αντεπανάσταση στην ΕΣΣΔ και την διέλυσαν, είκοσι και πλέον χρόνια τώρα, έχετε βάλει όλοι την κασέτα εναντίον του Σοσιαλισμού-Κομμουνισμού. Μα αν δεις τους λόγους που έκαναν την ΕΣΣΔ να διαλύσει ήταν και πάλι ο καπιταλισμός, ο οπορτουνισμός και ο ρεφορμισμός.

Κοίτα, κι εγώ έτσι έλεγα, "δεν ευθύνεται ο κομμουνισμός σαν σύστημα για την κατάληξή του αλλά οι γύρω του που του το επέβαλαν". Το θέμα όμως ξέρεις ποιο είναι; ότι αυτό δεν πρόκειται να εκλείψει ποτέ. Δεν έχει νόημα να μιλάμε για ένα σύστημα σε περίπτωση που εφαρμοζόταν παγκόσμια γιατί αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που δεν θα μετέχουν σε αυτό. Σε κάθε περίπτωση λοιπόν όταν μιλάμε για την εφαρμογή ενός συστήματος θα πρέπει να λαμβάνουμε και αυτές τις παραμέτρους υπ' όψη, και να έχουμε και κάποιους τοπους άμυνας σε αυτό. Η άμυνα της ΕΣΣΔ τότε ήταν να δώσει το 1/5 του ΑΕΠ της σε εξοπλιστικές δαπάνες, να φροντίζει να περιποιείται κάθε αντιφρονούντα, και να δημιουργεί ένα καθεστώς φόβου. Αυτό εγώ τουλάχιστον δεν το λέω ώριμη και επιτυχημένη μεταχείρηση.

Και για να σε χτυπήσω και από αλλού: είναι ο καπιταλισμός σίγουρος και μπροστά; Κάθε μία δεκαετία υπάρχει μία σοβαρή οικονομική κρίση στον κόσμο. Αυτό το είχε προβλέψει ο Marx για τον καπιταλισμό. Το πρόβλημα της Ελλάδας αυτή τη στιγμή δεν είναι το χρέος. Υπάρχει το χρέος, αλλά η κρίση στην Ελλάδα είναι αποτέλεσμα του καπιταλιστικού τρόπου ανάπτυξης. Το χρέος είναι αποτέλεσμα του καπιταλισμού, είναι αποτέλεσμα της κρίσης, όχι η αιτία. Δεν πληρώνουμε μαλακίες παρελθόντων πολιτικών προσώπων ή κάποιων ανίκανων, πληρώνουμε την λάθος οικονομική πολιτική.

Γιατί την οικονομική πολιτική ποιος την ασκεί; η γάτα μου; :P Κάθε σύστημα έχει και τα αρνητικά του. Το να έχεις κρίσεις είναι φυσικό επακόλουθο της ταχείας ανάπτυξης που επιβάλλει ο καπιταλισμός. Ακόμη κι έτσι όμως δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Ο καπιταλισμός σου δίνει ένα πολύ σύγχρονο επίπεδο διαβίωσης. Επίσης σου δίνει την ελευθερία να ζεις και όπως θέλεις, σύμφωνα πάντα με τις δυνατότητές σου, να αγοράζεις ό,τι θέλεις, να δουλεύεις όπως θέλεις κλπ. Μπορεί να έχει πολύ περισσότερο ρίσκο, να έχει το άγχος και την πίεση της δουλειάς, αλλά δεν μνομίζω πως είναι αρκετά αυτά για να το κανουν χειρότερο από το καθεστώς του υπαρκτού σοσιαλισμού. Δεν ξέρω λεπτομεριες για τη ζωή στην ΕΣΣΔ για αυτό δε θέλω να επεκταθώ παραπάνω, αλλά και μόνο από τη σημερινή κατάσταση πρώην χωρών της ΕΣΣΔ σε σύγκριση με τις δυτικές καταλαβαίνω πολλά.



Όσο για τα κομματικά δεν θα επιμείνω, δεν δηλώνω άλλωστε φανατικός υποστηρικτής κάποιου συγκεκριμένου κόμματος, οι διαφωνίες μου κυρίως ήταν στην οπτική του πώς θα πορευθείς σε σχέση με το σύνολο.

Στο μόνο με την Ευρωπαϊκή πολιτική που αναφέρεις, υπάρχει η πεποίθηση ότι μπορούμε να κυρήξουμε πτώχευση και παράλληλα να μείνουμε στην ΕΕ. Δεν τα λέω εγώ, οικονομολόγοι τα λένε. Κι ούτε επίσης βρίσκω κάποιο πρόβλημα στην ευρωπαϊκή ενότητα. Κατακρίνω σίγουρα πολλές πρακτικές της ΕΕ, αλλά αυτό δεν αναιρεί τη σημασία που θα μπορούσε να έχει ένας τέτοιος οργανισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε μερικά χρόνια θα κράζουν τον καπιταλισμό όπως κάνουν με τον κομμουνισμό τώρα :P

Ο κομμουνισμός οδήγησε σε αδιέξοδο, ο καπιταλισμός που οδηγεί? Κάθε κράτος χρωστά...

vassilis498 οι χώρες στις οποίες αναφέρεσαι είναι μάλλον στα... άκρα της ΕΣΣΔ, δηλαδή αυτές που έγιναν ανεξάρτητες χώρες. Λογικό είναι σε ένα τόσο πελώριο κράτος, στα σύνορα να μην έχουν τις όποιες πολυτέλειες έχουν πιο κεντρικά. Στην ΕΣΣΔ και γενικά στον κομμουνισμό δίνεται βάση στα αγαθά που χρειάζονται για τον άνθρωπο, φαγητό, νερό, ρεύμα, θέρμανση κλπ, τέτοια πράγματα ήταν πάμφθηνα, πραγματικά δεν κόστιζε τίποτα (όσο αφορά τα προϊόντα που παρήγαγαν και όχι όσα εισάγονταν), ωστόσο είδη πολυτελείας δεν είχαν. Όλοι είχαν από μια Lada και 2 ζευγάρια παπούτσια το πολύ με ένα τζιν. Ακόμα και δρόμους δεν είχαν, αφού δεν έβαζαν πολλά φορτηγά για εισαγωγές, no need. Την Εγνατία την έφτιαξαν γιατί βόλευε την Ευρώπη και το σύστημα (παράδειγμα αυτό).

Φαντάσου τώρα, αντί για ένα πελώριο κράτος όπως ήταν αυτό της ΕΣΣΔ, να έχεις σοσιαλιστικό σύστημα σε μια χώρα όπως η Ελλάδα, όπου μπορείς να είσαι αυτόνομος. Και πετρέλαιο έχεις (από ότι λένε), και φυσικό αέριο, και φαγητό κλπ. Δεν θα είχαμε... άστεγους. Ωστόσο ξέχνα τα ps3, τις BMW, και άλλα εισαγόμενα προϊόντα. Για αρχή θα ήταν πολύ δύσκολο, αφού δεν έχουμε καθόλου δευτερογενή τομέα παραγωγής.

Γενικά μιλάω πολύ και δεν καταλήγω πουθενά, απλώς παραθέτω τις σκέψεις μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν δέχομαι τον όρο "μη ρεαλιστικό σύστημα". Όλα τα συστήματα μπορούν να υλοποιηθούν, το πού θα καταλήξουν βέβαια και αν θα ικανοποιούν τους αρχικούς στόχους είναι άλλο θέμα.
Ονομάζω όμως μη ρεαλιστή κάποιον όταν εμμένει στο να υποστηρίζει πράγματα που δεν έχουν και δεν θα έχουν ποτέ ανταπόκριση. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το πω.
Σας έχουν πείσει τόσο πολύ όλα αυτά τα αστικά ΜΜΕ ότι δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός από τον καπιταλισμό που δεν βλέπετε παραπέρα. Πρόκειται για ένα σάπιο και αντιλαϊκό σύστημα που αν δεν υπήρχε τόσο μεγάλη και συντονισμένη προπαγάνδα υπέρ του θα είχε εγκαταλειφθεί από χρόνια.

Κοίτα, κι εγώ έτσι έλεγα, "δεν ευθύνεται ο κομμουνισμός σαν σύστημα για την κατάληξή του αλλά οι γύρω του που του το επέβαλαν". Το θέμα όμως ξέρεις ποιο είναι; ότι αυτό δεν πρόκειται να εκλείψει ποτέ. Δεν έχει νόημα να μιλάμε για ένα σύστημα σε περίπτωση που εφαρμοζόταν παγκόσμια γιατί αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που δεν θα μετέχουν σε αυτό. Σε κάθε περίπτωση λοιπόν όταν μιλάμε για την εφαρμογή ενός συστήματος θα πρέπει να λαμβάνουμε και αυτές τις παραμέτρους υπ' όψη, και να έχουμε και κάποιους τοπους άμυνας σε αυτό. Η άμυνα της ΕΣΣΔ τότε ήταν να δώσει το 1/5 του ΑΕΠ της σε εξοπλιστικές δαπάνες, να φροντίζει να περιποιείται κάθε αντιφρονούντα, και να δημιουργεί ένα καθεστώς φόβου. Αυτό εγώ τουλάχιστον δεν το λέω ώριμη και επιτυχημένη μεταχείρηση.
Κοίτα, δεν ξέρω γιατί τα λες αυτά τώρα, αλλά εγώ όταν είπα ότι την ΕΣΣΔ την κατέστρεψαν ο καπιταλισμός, ο οπορτουνισμός και ο ρεφορμισμός, είχα πολύ συγκεκριμένα πράγματα υπόψη μου μέσα από την ΕΣΣΔ. Και όχι, δεν «περιποιούνταν» τους αντιφρονούντες αν εξέφραζαν την άποψή τους χωρίς να κάνουν σαμποτάζ στην παραγωγή ή να στρέφονταν εναντίον πολιτών ή κρατικής περιουσίας.

Γιατί την οικονομική πολιτική ποιος την ασκεί; η γάτα μου; :P Κάθε σύστημα έχει και τα αρνητικά του. Το να έχεις κρίσεις είναι φυσικό επακόλουθο της ταχείας ανάπτυξης που επιβάλλει ο καπιταλισμός. Ακόμη κι έτσι όμως δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Ο καπιταλισμός σου δίνει ένα πολύ σύγχρονο επίπεδο διαβίωσης. Επίσης σου δίνει την ελευθερία να ζεις και όπως θέλεις, σύμφωνα πάντα με τις δυνατότητές σου, να αγοράζεις ό,τι θέλεις, να δουλεύεις όπως θέλεις κλπ. Μπορεί να έχει πολύ περισσότερο ρίσκο, να έχει το άγχος και την πίεση της δουλειάς, αλλά δεν μνομίζω πως είναι αρκετά αυτά για να το κανουν χειρότερο από το καθεστώς του υπαρκτού σοσιαλισμού. Δεν ξέρω λεπτομεριες για τη ζωή στην ΕΣΣΔ για αυτό δε θέλω να επεκταθώ παραπάνω, αλλά και μόνο από τη σημερινή κατάσταση πρώην χωρών της ΕΣΣΔ σε σύγκριση με τις δυτικές καταλαβαίνω πολλά.
Δηλαδή ήταν θέμα ανικανότητας του Παπανδρέου ή/και άλλων προσώπων όλο αυτό που ζούμε τώρα;
Σε καμία περίπτωση. Ήταν του καπιταλιστικού τρόπου ανάπτυξης που στηρίζουν τα κόμματά τους.
Μιλάνε πολλοί και λένε για «δικτατορία στην Ελλάδα», «προτεκτοράτο της Γερμανίας», «εθελόδουλη κυβέρνηση» κ.α. Όλα αυτά είναι μπούρδες. Μια χαρά ελευθερία έχει η κυβέρνηση να δράσει όπως εκείνη θέλει. Απλά δε θέλει να δράσει εναντίον της πλουτοκρατίας και πηδάει τον λαό.
Δε θα επεκταθώ στα ιστορικά και είναι εμφανές ότι δεν έχεις ιδέα για την κατάσταση στην ΕΣΣΔ και δε θα μπορέσουμε να συζητήσουμε. Μην τα χρησιμοποιείς, όμως, κατά το πώς σε συμφέρει, αν δεν τα ξέρεις.

Στο μόνο με την Ευρωπαϊκή πολιτική που αναφέρεις, υπάρχει η πεποίθηση ότι μπορούμε να κυρήξουμε πτώχευση και παράλληλα να μείνουμε στην ΕΕ. Δεν τα λέω εγώ, οικονομολόγοι τα λένε. Κι ούτε επίσης βρίσκω κάποιο πρόβλημα στην ευρωπαϊκή ενότητα. Κατακρίνω σίγουρα πολλές πρακτικές της ΕΕ, αλλά αυτό δεν αναιρεί τη σημασία που θα μπορούσε να έχει ένας τέτοιος οργανισμός.
Και τι σημαίνει αυτή η «πτώχευση»; Πάντως όχι «διαγράφουμε το χρέος». Αυτό δεν μπορεί να το κάνει πλέον κανένας με συμφωνία βάσει του Αγγλικού Δικαίου στην οποία υπογράφτηκε η σύμβαση. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι μονομερής διαγραφή του χρέους, αλλά αυτό δεν γίνεται έτσι από μόνο του, απαιτείται λαϊκή εξουσία και έξοδος από την ΕΕ.
Η ΕΕ είναι μία ένωση του κεφαλαίου της Ευρώπης. Ο λαός δεν κέρδισε και δεν έχει να κερδίσει τίποτα από αυτή. Αντιθέτως μέχρι στιγμής έχουμε χάσει πολλά και όχι τώρα τελευταία, αλλά από χρόνια τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Ο κομμουνισμός οδήγησε σε αδιέξοδο, ...

:redface:: Κυριολεκτώντας, σε αδιέξοδο κατέληξαν οι επαγγελόμενοι τον Κομμουνισμό και όχι ο ίδιος ο Κομμουνισμός, αφού ποτέ δεν υπήρξε. Απλά, οι λεγόμενοι "Κομμουνιστές" κατάφεραν να τον δυσφημίσουν, τουλάχιστον στ' αυτιά των (εννοιολογικά) ανίδεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σε μερικά χρόνια θα κράζουν τον καπιταλισμό όπως κάνουν με τον κομμουνισμό τώρα :P
ίσως, αν έχει βρεθεί καλύτερο σύστημα.

Ο κομμουνισμός οδήγησε σε αδιέξοδο, ο καπιταλισμός που οδηγεί? Κάθε κράτος χρωστά...
Είναι χαρακτηριστικό του σημερινού καπιταλισμού να δανείζεσαι συνεχώς προκειμένου να υπάρχει ανάπτυξη. Γενικά μη δαιμονοποιείτε το δανεισμό, ο δανεισμός είναι καλός και ωφέλιμος όταν γίνεται μέσα σε κάποια όρια, γιατί κάνει συνεχώς την αγορά να κινείται, όταν όμως παρατραβάει το πράγμα εκεί είναι που την παθαίνεις.

vassilis498 οι χώρες στις οποίες αναφέρεσαι είναι μάλλον στα... άκρα της ΕΣΣΔ, δηλαδή αυτές που έγιναν ανεξάρτητες χώρες. Λογικό είναι σε ένα τόσο πελώριο κράτος, στα σύνορα να μην έχουν τις όποιες πολυτέλειες έχουν πιο κεντρικά. Στην ΕΣΣΔ και γενικά στον κομμουνισμό δίνεται βάση στα αγαθά που χρειάζονται για τον άνθρωπο, φαγητό, νερό, ρεύμα, θέρμανση κλπ, τέτοια πράγματα ήταν πάμφθηνα, πραγματικά δεν κόστιζε τίποτα (όσο αφορά τα προϊόντα που παρήγαγαν και όχι όσα εισάγονταν), ωστόσο είδη πολυτελείας δεν είχαν. Όλοι είχαν από μια Lada και 2 ζευγάρια παπούτσια το πολύ με ένα τζιν. Ακόμα και δρόμους δεν είχαν, αφού δεν έβαζαν πολλά φορτηγά για εισαγωγές, no need. Την Εγνατία την έφτιαξαν γιατί βόλευε την Ευρώπη και το σύστημα (παράδειγμα αυτό).
Α έτσι πάει; εγώ γιατί νόμιζα ότι ο κομμουνισμός πρεσβεύει την ισότητα κλπ; Και που ήταν στα άκρα τι σημαίνει δηλαδή; το εμπόριο εκεί δεν έφτανε; για τον 20ο αιώνα μιλάμε όχι το 500 π.Χ. Αλλά έστω, η Λετονία και η Εσθονία που είναι δίπλα είναι νομίζεις σε καλύτερη κατάσταση; Άλλωστε κι εμείς "άκρο" της Δύσης δε θεωρούμαστε;

Φαντάσου τώρα, αντί για ένα πελώριο κράτος όπως ήταν αυτό της ΕΣΣΔ, να έχεις σοσιαλιστικό σύστημα σε μια χώρα όπως η Ελλάδα, όπου μπορείς να είσαι αυτόνομος. Και πετρέλαιο έχεις (από ότι λένε), και φυσικό αέριο, και φαγητό κλπ. Δεν θα είχαμε... άστεγους. Ωστόσο ξέχνα τα ps3, τις BMW, και άλλα εισαγόμενα προϊόντα. Για αρχή θα ήταν πολύ δύσκολο, αφού δεν έχουμε καθόλου δευτερογενή τομέα παραγωγής.
Όχι, θεωρώ ότι αν μιλάμε για την Ελλάδα μόνη της τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα, γιατί είμαστε μια μικρή χώρα, χωρίς κανένα τρελό ορυκτό πλούτο και μηδενική βιομηχανία. Και το πετρέλαιο/φυσικό αέριο που αναφέρεις είναι προϊόντα εισαγωγής. Έχουν αλλάξει οι εποχές, τότε η ΕΣΣΔ ήταν ο προστάτης των υπολοίπων, η Κούβα πχ άντεξε όσο άντεξε καθαρά λόγω της εμπορικής στήριξης που της παρείχε η ΕΣΣΔ ( της αγόραζε καπνό ). Στη σημερινή εποχή από ποιόν περιμένουμε; από τη Β.Κορεά, ή την Κίνα;
Όσο για το δεύτερο μισό, ναι έχεις δίκιο. Το θέμα είναι ότι πολλοί δεν το έχουν συνειδητοποιήσει αυτό. Λέμε για κομμουνισμό και χαιρόμαστε, νομίζουμε ότι πρόκειται για τη σημερινή ζωή ξέρω γω με περισσότερες δωρεάν παροχές και καλύτερους μισθούς. Τα πάντα έχουν και ένα τίμημα. Προσωπικά η ιδέα του δωρεάν σπιτιού/φαγητού/περίθαλψης δε με συγκινεί αν είναι να ζω όπως ο παππούς μου από επίπεδο ασχολιών.

Σας έχουν πείσει τόσο πολύ όλα αυτά τα αστικά ΜΜΕ ότι δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός από τον καπιταλισμό που δεν βλέπετε παραπέρα. Πρόκειται για ένα σάπιο και αντιλαϊκό σύστημα που αν δεν υπήρχε τόσο μεγάλη και συντονισμένη προπαγάνδα υπέρ του θα είχε εγκαταλειφθεί από χρόνια.
Εγκαταλείφθηκε ήδη μια φορά πριν 90 χρόνια, φάγαμε το αποτέλεσμα στη μάπα. Πρέπει να γίνει πάλι το ίδιο; δε μας λυπάστε;:'(

Κοίτα, δεν ξέρω γιατί τα λες αυτά τώρα, αλλά εγώ όταν είπα ότι την ΕΣΣΔ την κατέστρεψαν ο καπιταλισμός, ο οπορτουνισμός και ο ρεφορμισμός, είχα πολύ συγκεκριμένα πράγματα υπόψη μου μέσα από την ΕΣΣΔ.
έστω, και τι σε κάνει να νομίζεις ότι σε επανάληψη της ιστορίας δεν θα ξανάχουμε τα ίδια;

Αφού επίσης είναι και τόσο συγκεκριμένα γιατί δεν τα αναφέρεις;

Και όχι, δεν «περιποιούνταν» τους αντιφρονούντες αν εξέφραζαν την άποψή τους χωρίς να κάνουν σαμποτάζ στην παραγωγή ή να στρέφονταν εναντίον πολιτών ή κρατικής περιουσίας.
η wiki διαφωνεί

Αρχική Δημοσίευση από wiki:
Το 1936 η νέα ηγετική ομάδα υπό τον Στάλιν ξεκίνησε μαζικές εκκαθαρίσεις, κυρίως εσωκομματικών της αντιπάλων: παλιοί σύντροφοι του Λένιν, ιστορικά στελέχη από την εποχή της παρανομίας, στρατηγοί του Κόκκινου Στρατού και μέλη ξένων κομμουνιστικών κομμάτων, πολλές χιλιάδες μέλη του κόμματος χαρακτηρίστηκαν «εχθροί του λαού» και εκδιώχθηκαν, εξορίστηκαν στα Γκούλαγκ ή εκτελέσθηκαν. Αποκορύφωμα των εκκαθαρίσεων ήταν οι Δίκες της Μόσχας (1936-1938), με τις οποίες οδηγήθηκαν στο εκτελεστικό απόσπασμα ως ελιτιστές και τροτσκιστές παλιοί επαναστάτες όπως οι Ζινόβιεφ, Κάμενεφ, Μπουχάριν, Ρίκοφ και ο ούγγρος Μπέλα Κουν. Το 1937 εκτελέσθηκε και ο θρυλικός στρατηγός Τουχατσέφσκι. Από τα έξι (πλην Στάλιν) μέλη του Π.Γ. των Μπολσεβίκων που έκανε την επανάσταση το 1917, οι τέσσερις εκτελέσθηκαν, ο πέμπτος ήταν σε εξορία (Τρότσκι) και ο έκτος (Λένιν) είχε πεθάνει νωρίτερα. Επίσης από τους 1.966 συνέδρους του 17ου συνεδρίου του ΚΚΣΕ (1934, το τελευταίο πριν τις εκκαθαρίσεις), οι 1.108 συνελήφθησαν - οι περισσότεροι εκτελέσθηκαν ή πέθαναν σε γκούλαγκ.

Δηλαδή ήταν θέμα ανικανότητας του Παπανδρέου ή/και άλλων προσώπων όλο αυτό που ζούμε τώρα;
Σε καμία περίπτωση. Ήταν του καπιταλιστικού τρόπου ανάπτυξης που στηρίζουν τα κόμματά τους.
Μιλάνε πολλοί και λένε για «δικτατορία στην Ελλάδα», «προτεκτοράτο της Γερμανίας», «εθελόδουλη κυβέρνηση» κ.α. Όλα αυτά είναι μπούρδες. Μια χαρά ελευθερία έχει η κυβέρνηση να δράσει όπως εκείνη θέλει. Απλά δε θέλει να δράσει εναντίον της πλουτοκρατίας και πηδάει τον λαό.
Όχι βέβαια δεν είμαι τόσο αφελής. Οι πολιτικοί πέταξαν το δόλωμα και εμείς τσιμπήσαμε, αυτά τα λάθη υποδεικνύω. Και ναι, το "δεν περνάει πια από το χέρι μας" είναι φθηνές δικαιολογίες φυσικά.

Δε θα επεκταθώ στα ιστορικά και είναι εμφανές ότι δεν έχεις ιδέα για την κατάσταση στην ΕΣΣΔ και δε θα μπορέσουμε να συζητήσουμε. Μην τα χρησιμοποιείς, όμως, κατά το πώς σε συμφέρει, αν δεν τα ξέρεις.
Κοίτα, ξεκαθάρησα ποια είναι τα κριτήριά μου. Οι χώρες που ξέμειναν από την ΕΣΣΔ υστερούν σε ανάπτυξη από τις αντίστοιχες δυτικές και αυτό δεν το βγάζω από το μυαλό μου. Επίσης αν οι συνθήκες διαβίωσης στην ΕΣΣΔ ήταν τόσο καλές δεν θα καταντούσαν σε ενέργειες όπως το τοίχος του Βερολίνου προκειμένου να τους κρατήσουν με το ζόρι στο Αναταλοικό μπλοκ. Ή μήπως κι αυτά είναι αστική προπαγάνδα;
Αν εσύ έχεις κάποια ´ενσταση συγκεκριμένα πες το, αλλά επιχειρήματα του στυλ "δεν ξες άρα δεν έχει νόημα να συζητήμε" δε μου λένε κάτι. Αν ήξερα στο βαθμό που ήθελα δεν θα έγραφα εξαρχής, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα.

Και τι σημαίνει αυτή η «πτώχευση»; Πάντως όχι «διαγράφουμε το χρέος». Αυτό δεν μπορεί να το κάνει πλέον κανένας με συμφωνία βάσει του Αγγλικού Δικαίου στην οποία υπογράφτηκε η σύμβαση. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι μονομερής διαγραφή του χρέους, αλλά αυτό δεν γίνεται έτσι από μόνο του, απαιτείται λαϊκή εξουσία και έξοδος από την ΕΕ.
Η ΕΕ είναι μία ένωση του κεφαλαίου της Ευρώπης. Ο λαός δεν κέρδισε και δεν έχει να κερδίσει τίποτα από αυτή. Αντιθέτως μέχρι στιγμής έχουμε χάσει πολλά και όχι τώρα τελευταία, αλλά από χρόνια τώρα.
Πτώχευση σημαίνει στάση πληρωμών, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Όσο για τα υπόλοιπα μπορείς αν θες να δεις το παρακάτω βίντεο ( που δε θα το κάνεις αλλά εγώ είμαι υποχρεωμένος να το βάλω ), μιλάει για ό,τι θίγεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Είναι χαρακτηριστικό του σημερινού καπιταλισμού να δανείζεσαι συνεχώς προκειμένου να υπάρχει ανάπτυξη. Γενικά μη δαιμονοποιείτε το δανεισμό, ο δανεισμός είναι καλός και ωφέλιμος όταν γίνεται μέσα σε κάποια όρια, γιατί κάνει συνεχώς την αγορά να κινείται, όταν όμως παρατραβάει το πράγμα εκεί είναι που την παθαίνεις.
Πόθεν πώς η εκμετάλλευση των εργαζομένων από μία μικρή ομάδα που κατέχει τον πλούτο είναι ένα δίκαιο σύστημα;
Από πότε ο καπιταλισμός είναι ένα σωστό σύστημα από τη στιγμή που σχεδόν όλοι χρωστούν, κράτη καταρρέουν συνεχώς και υπάρχουν δισεκατομμύρια άνθρωποι που δεν έχουν φυσιολογικές συνθήκες διαβίωσης απλά και μόνο για την κερδοφορία κάποιων, ενώ έχουμε την επιστημονική γνώση και τον φυσικό πλούτο να καλύψουμε όλες τις ανάγκες;


Δεν βρίσκω λόγο να συνεχίσω τη συζήτηση μαζί σου για πολλούς λόγους.
Επιμένω ότι σου διαφεύγουν πολλά ιστορικά στοιχεία για να έχεις πλήρη εικόνα και δε θα σου κάνω εγώ μάθημα ιστορίας μέσω ενός forum. Ψάξε να μάθεις ποια ήταν η κατάσταση στις χώρες της Ρωσίας επί τσάρου και ποιες ήταν στον Σοσιαλισμό-Κομμουνισμό. Δες πόσα κέρδη είχε η Ρωσία μετά την αντεπανάσταση και τη διάλυση της ΕΣΣΔ στον καπιταλισμό από την εκμετάλλευση των ήδη υπαρχόντων μέσων παραγωγής.
Είσαι θύμα της προπαγάνδας και εσύ.

Κλείνοντας, θα αναφερθώ μόνο στις «εκκαθαρίσεις» τις οποίες αναφέρεις επί Στάλιν (βλ. Δίκες Μόσχας).
Θα ξεκινήσω από το ότι το ΚΚΕ δεν είναι Σταλινικό, αλλά Μαρξιστικό-Λενινιστικό. Συζητήθηκε αυτό το θέμα και στο νήμα «Η γνώμη σας για το ΚΚΕ και την ΚΝΕ».
Προφανώς και δεν αμφισβητεί ούτε επικροτεί το ΚΚΕ τέτοιες πρακτικές. Ωστόσο, αν γυρίσεις πίσω στον χρόνο θα δεις ότι οι οπορτουνιστές που εκκαθαρίστηκαν τότε δεν ήταν αθώοι, ήταν άνθρωποι που έκαναν σαμποτάζ στην παραγωγή, έκαιγαν εργοστάσια κλπ. Κακό στον λαό έκαναν και αυτό θεωρήθηκε από τα δικαστήρια προδοσία. Με τα δεδομένα εκείνης της εποχής η τιμωρία ήταν η θανατική ποινή. Μην ξεχνάς επίσης και την παγκόσμια κατάσταση εκείνης της εποχής.
Γιατί δεν σκέφτεσαι με τον ίδιο πόνο, όμως, και όλους αυτούς που «εκκαθάρισαν» τα αστικά κράτη την ίδια πάνω-κάτω περίοδο συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας; Δύο μέτρα και δύο σταθμά, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:redface: Ο κρατικός καπιταλισμός, που γέννησε την νέα αστική τάξη της Ρωσίας και των "δορυφόρων" της, ήταν το ιστορικό επίτευγμα μίας ορισμένης κοινωνικής κατηγορίας άνθρωπων, συνασπισμένων σ' ένα μηχανισμό άσκησης της πολιτικής εξουσίας( "Κόμμα"): Το "Κόμμα", επί 70 συναπτά χρόνια, ήθελε, αλλά δεν το κατάφερε, να μεταμορφώσει την "αστική γραφειοκρατία", σε ...προλεταριάτο. Γιατί "χωρίς προλεταριάτο..." δεν υπάρχει καπιταλισμός, ούτε ιδιωτικός ούτε ...υπαρκτός σοσιαλισμός !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Ε, το ΚΚΕ δε θα ενωθει με κανεναν τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Το ΚΚΕ οδηγει και οποιος θελει ακολουθει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Το ΚΚΕ οδηγει και οποιος θελει ακολουθει!

:redface: : Δεν θα 'ταν παρανοϊκό να μη ρωτήσουμε τον οδηγό, γιατί μας πάει προς ...γκρεμό;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
:redface: : Δεν θα 'ταν παρανοϊκό να μη ρωτήσουμε τον οδηγό, γιατί μας πάει προς ...γκρεμό;;;

:redface: : Ψάξε,ψάξε δε θα τον βρεις !
*λαλαλα*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
:redface: : Δεν θα 'ταν παρανοϊκό να μη ρωτήσουμε τον οδηγό, γιατί μας πάει προς ...γκρεμό;;;

Εσύ σαν έξυπνος που είσαι , κατάλαβες τι κάνει το ΚΚΕ δεν το ψηφίζεις και ........δεν θα πέσεις στο γκρεμό.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εσύ σαν έξυπνος που είσαι , κατάλαβες τι κάνει το ΚΚΕ δεν το ψηφίζεις και ........δεν θα πέσεις στο γκρεμό.........

:redface::redface::redface:: Από τον πάτο του γκρεμού, σου μιλάω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μα δεν έχει κυβερνήσει αριστερά, άκρο αριστερά ακόμα. Μας μιλάς από τον πάτο του κεντροαριστερουδεξιου-εθνοπροδοτικού γκρεμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι κομμουνιστής, υπάρχουν και άλλα κόμματα της αριστεράς.
Γιατί τα βάλατε με το συγκεκριμένο, εδώ και μέρες τώρα;
Εδώ μας καίνε τα μνημόνια και η εξαθλίωση, το ΚΚΕ ενοχλεί;
Μήπως πρόκειται να βγει κυβέρνηση εξάλλου και ανησυχείτε;
Το ΔΝΤ ανησυχεί όμως από την άνοδο της αριστεράς, απ' ό,τι διαβάζω.
Μακάρι (κατά τη γνώμη μου) να πάρει ένα καλό ποσοστό, μαζί με τα άλλα αριστερά κόμματα, μαζί και ο Καμένος, μπας και γίνει καμιά αντι-μνημονιακή συνεργασία και γλυτώσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εδώ μας καίνε τα μνημόνια και η εξαθλίωση, το ΚΚΕ ενοχλεί;.

To ΠΑΜΕ μπλόκαρε τα λιμάνια και το ΠΑΜΕ έκανε απεργίες στα ΚΤΕΛ. Συνεπώς ναι μας ενοχλεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top