Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Όχι μπορώ να βρω και καλύτερα :P


- θέλεις να βγούμε το βράδυ? :inlove:
- ναι αμέ! :inlove: μόνο πες μου που σκέφτεσαι να πάμε ώστε να ντυθώ ανάλογα και να έχω μαζί μου τα ανάλογα χρήματα :D


:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κανενα ρεαλιστικο διαλογο, μπορεις ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ειλικρινά όχι :P

δε μου έρχεται κάτι γιατί το θεωρώ χαζό να πεις σε κάποιον που σε φλερτάρει και σε προσκαλεί σε έξοδο, με οποιονδήποτε τρόπο ότι θα μοιραστείτε το κόστος της εξόδου

άλλωστε έχω πει και στο παρελθόν ότι για μένα το σωστό είναι αυτός που προσκαλεί, να πληρώνει κι όλας (εγώ αυτό κάνω δλδ)
αν καλέσω κάποιον να βγούμε... θα πληρώσω, όπως θα έκανα αν καλούσα και κάποιον σπίτι μου για φαγητό...
δεν θα έλεγα ποτέ μου "έλα να φάμε αλλά φέρε τις μπριζόλες σου" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μα το νοημα ειναι ποιος το λεει 1ος ; ή να βγουν 2 ανθρωποι να περασουν καλα ;
Μπορει να πληρωσει μια ο ενας , την αλλη ο αλλος, μπορει και οι 2, δεν ειναι αυτο το προβλημα. Και αν υπαρχουν ειδικες περιπτωσεις (πχ σημαντικες οικονομικες διαφορες), ειναι ακομα πιο αναγκαιο να ειναι ξεκαθαρα τα πραματα απο νωρις.

Δηλαδη τι, οποιος προσκαλει εξαγοραζει την παρεα του αλλου, κερνοντας ;

δε μου έρχεται κάτι γιατί το θεωρώ χαζό να πεις σε κάποιον που σε φλερτάρει και σε προσκαλεί σε έξοδο, με οποιονδήποτε τρόπο ότι θα μοιραστείτε το κόστος της εξόδου
Και ο αντρας φλερταρει τη γυναικα, και η γυναικα τον αντρα. Και λογω ισοτητας τοτε, να εννοειται οτι θα πληρωσουν μισα μισα.

Γενικα απο οσα διαβαζω, βλεπω οτι δινετε πολλη βαρος στο θεμα "ποιος πληρωνει" και οτι βγαζετε πολλα (βεβιασμενα κατα τη γνωμη μου) συμπερασματα , για τον αλλο, βαση του αν θα πληρωσει, πως θα το πει, αν θα κανει την κινηση, αν δε την κανει, ποσες φορες θα την κανει...

Ρε περασες καλα ;
Τα υπολοιπα ρυθμιζονται.
Ουγκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
δεν εχει σημασια ποιου η τσεπη στο τελος της βραδιας θα ειναι κατα λιγα ή πολλα ευρω πιο ελαφρια...σημασια εχει τι σχεση εχει ο αλλος με τα χρηματα....και αυτο θα φανει σε μια εξοδο...
εγω δεν γουσταρω να πληρωνουν για μενα..και τις περισοτερες φορες τα καταφερνω...αλλα μη δω να κανεις κοινως την "παπια"....εφαγες Χ....
large ειμαι...χαζη ομως οχι..
και το καλυτερο..ξερετε ποιο ειναι?....να δειχνεις οτι εσυ πληρωνεις και μετα απο κατω,πισω,οπως θελετε πειτε το, να τα παιρνεις τα μισα! και γινεται ακομα καλυτερο οταν δεν ξερεις και τι εχεις απο χρηματα!
ε ρε κλωτσιες που θελουνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Γυναίκες ακούστε...:ανάμεσα σας υπάρχουν ορισμένες που χαλάνε την "πιάτσα".Δεν μπορούμε να βγαίνουμε έξω και να γυρνάει η γυναίκα και να μου λέει μ'ενα υφάκι αλα Μαριάννα Λάτση:"Δεν το συζηταωωω,εγώωω θα πληρώσωωωω"."Mα γλυκιά μου είναι ευχαρίστηση μου.." "οοοοχι δεν υπάρχει περίπτωση,την άλλη φορά ίσως σου επιτρέψω"..
Τότε τα παίρνω στο κρανίο και σηκώνομαι και πάω στην σερβιτόρα(και καλά παω τουαλέτα)και την πληρώνω.Βγαίνω έξω και λέω στην δεσποινίδα που συνοδεύω.."φεύγουμε,η σερβιτορα που ειναι μέσα ηταν συμμαθήτρια μου και μας κέρασε τα ποτά.¨".Κατεβάζει κάτι μούτρα και φεύγουμε...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
:hmm: το προβλημα σου που ειναι? δεν το καταλαβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
πρέπει να έχω κάποιο πρόβλημα για να γράψω;απλά ανέφερα μια ιστορία παρόμοια με το θέμα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ναι καλο μου...αλλα γιατι ειπες οτι μια τετοια συμπεριφορα χαλαει την πιατσα...? αυτο δεν καταλαβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Οχι αγαπη μου καλη η ισοτητα αλλα αν ο αντρας με αφησει να πληρωσω (γιατι εννοειται πως θα προσφερθω) στο πρωτο ραντεβου, θα με χαλασει παρα πολυ.

Απο κει και περα ολα τ'αλλα τα βρισκουμε.

Α και συμφωνω με νεραιδα στο "large ειμαι, χαζη ομως οχι."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ας με κεράσει.. και τι έγινε? :P
..και καλά πρέπει «να καταλάβει» από το πρώτο ραντεβού πόσο ανεξάρτητο άτομο είμαι? και από το ποιος πληρώνει θα φανεί? Ας νιώθει ωραία αν αυτό τον ευχαριστεί… όχου…εκεί θα κολλήσουμε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Επίσης θα ήθελα να προσθέσω το εξής : Ότι μου αρέσουν πολύ οι άνθρωποι που ξέρουν να περνάνε καλά. Αυτοί οι άνθρωποι ανεξαρτήτος φύλου και το πόσα έχει η τσέπη τους δεν είναι μίζεροι και αυτό για μένα φέρνει και το κέρασμα και την καλοπέραση και την αποφυγή ανόητων σκέψεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
οι άνθρωποι ανεξαρτήτος φύλου και το πόσα έχει η τσέπη τους δεν είναι μίζεροι .

η μαγικη λεξουλα....δεν αντεχω τη μιζερια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Τις περισσοτερες φορεςπληρωνει ο καθενας τα δικα του. Και καποιες φορες κερναω εγω (και καποιες λιγοτερες αυτη). Πιστευω οτι για να ειναι μια σχεση υγιης πρεπει να ειναι απελευθερωμενη απο στερεοτυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μετά από συζήτηση με τον ιχλίμεντιχ, αποτινάξαμε τα πολύ στεγνά μοιράσματα και τα μαθηματικά κεράσματα από τη σχέση μας... Άμα έχω όρεξη, θα τον κεράσω για 100 φράγκα ή 100 ευρώ... Αν είναι στα "αντριλίκια" του (νόουτ εισαγωγικά, ε), δε με αφήνει να βγάλω πορτοφόλι...

Τελικά πληρώνουμε τα ίδια και οι δύο, κανείς δε συντηρεί κανέναν... Αλλά όλο το πάρε-δώσε γίνεται με κέφι και καλή καρδιά! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με όσες είπαν ότι χαλιούνται αν ο άντρας δεν κάνει την κίνηση να πληρώσει την πρώτη φορά (άλλο αν τελικά πληρώσει ή όχι). Αυτό πάντα όταν αυτός σε έχει καλέσει. Δεν θεωρώ ότι αυτό έχει καμία σχέση με την ισότητα των φύλων. Μπορεί να είμαστε ίσοι αλλά δεν είμαστε ίδιοι σε πολλά πράγματα. Και όταν ένας άντρας μου ζητάει να βγούμε έξω είναι όμορφο να προτείνει να πληρώσει αυτός την πρώτη φορά.

Από κει και πέρα, όπως λέει και το Γίδι πιο πάνω ο καθένας τα δικά του και καμία φορά μπορεί να κεράσει ο ένας ή ο άλλος κτλ κτλ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το πρόβλημα που συναντώ εγώ είναι ότι κάθε φορά χρειάζομαι 1-3 λεπτάκια για να μην μου δώσουν τα λεφτά (εφόσον πάντα κερνάω :P).
Ακόμα και για 2 ευρώ!!! :P



Συνήθως όταν βγαίνω προσπαθώ να "κερνάω απόψε εγώ" (η καρδιά αγκινάρα που λέμε). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οχι αγαπη μου καλη η ισοτητα αλλα αν ο αντρας με αφησει να πληρωσω (γιατι εννοειται πως θα προσφερθω) στο πρωτο ραντεβου, θα με χαλασει παρα πολυ.
Γιατι ; Προφανως θα βγαλεις συμπερασμα για το χαρακτηρα του απο 1 φορα. Και τι συμπερασμα θα ειναι αυτο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Επίσης θα ήθελα να προσθέσω το εξής : Ότι μου αρέσουν πολύ οι άνθρωποι που ξέρουν να περνάνε καλά. Αυτοί οι άνθρωποι ανεξαρτήτος φύλου και το πόσα έχει η τσέπη τους δεν είναι μίζεροι και αυτό για μένα φέρνει και το κέρασμα και την καλοπέραση και την αποφυγή ανόητων σκέψεων.
Θα ήθελα να συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου!
Η μιζέρια είναι ό,τι χειρότερο ανεξάρτητα απ'το πόσα χρήματα διαθέτει κανείς. Να περνάς καλά και ότι κάνεις να το κάνεις με την καρδιά σου κι όχι για να προκαλέσεις εντυπώσεις...Γι αυτό άλλωστε:P:D ...δεν έχω φράγκο...,αλλά το ευχαριστιέμαι! Κανείς δεν "χάνεται"...:)
Να "είμαστε" και να "περνάμε" καλά!!! Αυτό είναι το σημαντικό γαι μένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Γιατι ; Προφανως θα βγαλεις συμπερασμα για το χαρακτηρα του απο 1 φορα. Και τι συμπερασμα θα ειναι αυτο ;


Είναι θέμα ευγένειας... και αρχής...

Όταν κάποιος καλεί..., τότε είναι υποχρεωμένος να κεράσει...
Εγώ έτσι ξέρω... και έτσι κάνω...
Όσες φορές, έχω καλέσει..., φροντίζω να πληρώσω... χωρίς να φθάσει καν, ο λογαριασμός στο τραπέζι..., παρ΄ όλο που είμαι γυναίκα...

Σε εμένα τουλάχιστον, ο τρόπος που αντιμετωπίζει κάποιος μερικά λεπτά θέματα..., όπως αυτό, δείχνει πολλά περισσότερα απ΄ όσα φαντάζεσθε...

Μετά θα πρέπει να σκεφθούμε και το άλλο...

Σε καλεί κάποιος... και επιμένει... και επιμένει... και ξαναεπιμένει..., ενώ βλέπει ότι για κάποιο λόγο, είσαι επιφυλακτική...

Υπάρχει πιθανότητα, να μην έχεις χρήματα... εκείνη τη στιγμή, ή τέλος πάντων, να μην μπορείς να διαθέσεις... για τον άλφα ή τον βήτα λόγο...
Εντάξει, δεν είναι ένας καφές... ή ένα ποτό, μια περιουσία, ακριβώς όμως γι΄ αυτό, νομίζω ότι η ευγένεια επιβάλλει κάποιους κανόνες συμπεριφοράς...

Δεν νομίζω πως η ελευθερία... και η ισότητα..., έχουν νόημα και τις καταργήσουν, αντίθετα μάλιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top