Η γνώμη σας για το ΚΚΕ και την ΚΝΕ

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι έρχονται εδώ κοπέλες από αυτές τις χώρες και δουλεύουν σε οίκους ανοχής.
Τους μισθούς τους ξέρω από ενα ταξίδι που πήγα εκεί το 2006 δε ξέρω τωρα πως εχει η κατασταση.
1800 πάντως δε νομίζω

Φέυγω τώρα όταν ερθω θα πω για την κατάσταση στην ΚΊΝΑ τώρα που εφαρμόζεται ο κουμμουνισμός εκεί.


και στο ταξίδι που έκανε κατάλαβες αμέσως πόσα παίρνε ο καθένας έτσι;;
οι γατροι παίρνουν 1800.και το ξέρω γτ έχω μια φίλη που τέλειωσε το πανεπιστημιο εκει πριν 5 χρονια και εργαζεται αυτη τη στιγμη.επειδη με ενδιαφερει να μετακομισω στην μοσχα,εχω ρωτησει τους παντες ποσα παιρνουν και δεν παιρνουν λιγα.
εκτος απο αυτο,για να νοικιάσεις ενα δωματιο στην μόσχα,το μήνα θες 600-700 ευρω το λιγότερο.
για μια γκαρσονιερα θες 1000-1200.αυτο που λες εσυ δεν ισχυει.
και με ενα ταξιδακι δεν καταλαβαινεις τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Άκυρο αλλά το είδα αλλού και μ' άρεσε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πράγματι, γι' αυτό παραμένει η κυρίαρχη δύναμη. Άκουσα ότι οι Σοβιετικοί θα κατεβάσουν δυνατή ομάδα στο EURO. Oh wait...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πράγματι, γι' αυτό παραμένει η κυρίαρχη δύναμη. Άκουσα ότι οι Σοβιετικοί θα κατεβάσουν δυνατή ομάδα στο EURO. Oh wait...

Έχει καμιά σχέση το γεγονός ότι ένα ΠΕΛΩΡΙΟ, το μεγαλύτερο κατά πολύ κράτος στο πλανήτη διαλύθηκε μετά από δυο παγκόσμιους πολέμους με τον κομμουνισμό?

Α μισό λεπτό. Προς στιγμήν ξέχασα το θαύμα του καπιταλισμού.







Αλλά όταν μένουμε Ελβετία, Ελλάδα, Αμερική και έχουμε ipad, BMW, PS3 (παρόλο που χρωστάμε) δεν μας ενδιαφέρει. Γιατί ζούμε καλά. Εγώ δεν μπορώ να έχω στην συνείδηση μου ότι περνάω καλά σε ΒΑΡΟΣ κάποιου άλλου (που δουλεύει για ένα κομμάτι ψωμί). Δηλαδή επειδή η πλειοψηφία περνάει καλά ξεχνάμε τις άθλιες συνθήκες ζωής που ζουν οι άνθρωποι σε χώρες... που βολεύουν τις μεγαλοεπιχειρήσεις?

Μπράβο σου. Ειρωνέψου παραπάνω και κοίτα τα πρόσωπα εκείνων των παιδιών που έχουν γίνει υποχείρια του καπιταλισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
και στο ταξίδι που έκανε κατάλαβες αμέσως πόσα παίρνε ο καθένας έτσι;;
οι γατροι παίρνουν 1800.και το ξέρω γτ έχω μια φίλη που τέλειωσε το πανεπιστημιο εκει πριν 5 χρονια και εργαζεται αυτη τη στιγμη.επειδη με ενδιαφερει να μετακομισω στην μοσχα,εχω ρωτησει τους παντες ποσα παιρνουν και δεν παιρνουν λιγα.
εκτος απο αυτο,για να νοικιάσεις ενα δωματιο στην μόσχα,το μήνα θες 600-700 ευρω το λιγότερο.
για μια γκαρσονιερα θες 1000-1200.αυτο που λες εσυ δεν ισχυει.
και με ενα ταξιδακι δεν καταλαβαινεις τιποτα.
:worry: Το κακό ειναι ότι όταν κάποιος διαβάζει το θέμα θα πιστεψουν εσένα και όχι με ένα γιατι εμένα με ταυτίζουν με τον focko που ήταν τρολ.

Με ρώτησαν πριν και είπα πως το ξέρω και είπα το έμαθα από ένα ταξίδι που έκανα πριν κάποια χρόνια. Στην Ρωσία όλα είναι πανάκριβα. Πολλά ταξιδιωτικά γραφεία διοργανώνανε ταξίδια τότε στην Ελλάδα για ψώνια (ναι καλά ακούτε).

Ο κομμουνισμός είχε ως επακόλουθο να εξαφανιστεί η μεσσία τάξη :D Έχουμε τους πολύ πλούσιους και έχουμε και τους πάνφτψχους. Η ρωσική πρωτεύουσα είναι χλυδάτη (νομίζει κανείς με μια επίσκεψη ότι οι Ρώσσοι καλοπερνάνε) η πραγματικότητα είναι ακριβώς η αντίθετη αφού τα χλυδάτα πράγματα απευθύνονται για τους λίγους. Οι περισσότεροι είναι άστεγοι και δεν έχουν να φάνε. Και πολλές κοπέλες όπως ειπα πάνε εξωτερικό για να αναζητήσουν μια καλύτερη τύχη.


Όσο αφορά τον μέσο μισθο το βλέπεις και εδώ https://www.agora.mfa.gr/agora/images/docs/rad8E2ECperiliptiko%20oikonomiko%20simeioma%20MOSCOW.pdf γράφει καθαρά ότι είναι 15.314 ρούβλια για όλη την χώρα αν τα κάνεις ευρώ βγαίνει περίπου 390 ευρώ (:) πολυ κοντα σε αυτό που είπα πριν). Συνεπώς εχω δίκιο.

Μιλάω για τους μισθούς των ντόπιων.


Τώρα η Ρωσια εφαρμόζει καπιταλιστικό σύστημα και όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα θα καλλιτερεύουν παρόλα αυτά τα σημάδια που αφησε ο κομμουνισμος φαίνονται .

Αργότερα θα μιλήσω και για την Κίνα. που τα πράγματα εκεί είναι αρκετά θλιβερά.

καλά μου λες το "δεν έγινε στο χωριό μου, άρα δεν έγινε πουθενά" ενώ μου ανεβάζεις φωτογραφία με δυο αλκοολικους και συνεχιζεις να λες οτι στην ρωσια ολοι ειναι αλκοολικοι επειδη ειδες μιαφωτογραφια;;
χαχαχαχα:rofl:..οκοκ..κατι ειχα καταλαβει αλλα ηθελα να σε προσβαλλω.τεσπα.δεν προκειται να συνεχισω την συζητηση γιατί δεν έχει νόημα προφανώς.



Πες μου ένα μέρος στον κόσμο σε επίπεδο χώρας που εφαρμόστηκε με επιτυχία ο καπιταλισμός.
Το καπιταλιστικό σύστημα είναι το επικρατών σύστημα σήμερα. Συνεπώς συγκριτικά υπάρχουν χώρες που ο καπιταλισμός τους έκανε καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Βρε troll που νομίζεις ότι άλλαξες nickname και ξεχάσαμε όλοι ποιος είσαι...
Είπε κανείς ότι ο Σοσιαλισμός-Κομμουνισμός σου εγγυάται ότι αν τον εγκαταλείψεις και πας στον καπιταλισμό θα ζεις ζωή και κότα;

Τι δείχνεις εσύ αυτή τη στιγμή, λοιπόν; Ένα πράγματι σοβαρό πρόβλημα που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ρωσία. Την φτώχεια: https://www2.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=6335507
Αυτήν δεν την αρνείται κανένας.
Αυτό που λέμε είναι ότι δεν υπήρχε φτώχεια όσο υπήρχε η ΕΣΣΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τι δείχνεις εσύ αυτή τη στιγμή, λοιπόν; Ένα πράγματι σοβαρό πρόβλημα που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ρωσία. Την φτώχεια: https://www2.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=6335507
Αυτήν δεν την αρνείται κανένας.
Αυτό που λέμε είναι ότι δεν υπήρχε φτώχεια όσο υπήρχε η ΕΣΣΔ.
Εγώ απλά λέω ότι ο μέσος μισθός δεν είναι 1800 και ότι πολλές κοπέλες φεύγουν από εκεί και καταφεύγουν στην πορνεία ή σε γάμους με άλλους Ευρωπαίους για να λύσουν το πρόβλημα τους.

Πιο πριν ρώτησα μια χώρα που εφαρμόζει τον κουμουνισμό με επιτυχία. Ειπατε Ρωσια και σας είπα πως ο κομμουνισμός άφησε πληγές που ακόμα και τώρα δεν επουλώθηκαν.

Αν εφαρμόσουμε τώρα κουμουνισμό στην Ελλάδα που δεν έχουμε ούτε παραγωγή ούτε τίποτα για αρκετά χρόνια θα έχουμε ελαττωματικές υπηρεσίες (αφού εξαρτιόμαστε άπό άλλες χωρες). Ενώ με τον καιρο θα χαθεί η μεσαία τάξη και θα γίνουμε μια μικρή Ρωσία. Θα ζούμε καλά μεν αλλά δε θα μπορούμε να φύγουμε από την χώρα μας (αφού ότιδήποτε έξω απο αυτή θα είναι πολυ ακριβό για μας, συνεπώς ξεχάστε σπουδες στο εξωτερικό, μεταπτυχιακά κοκ. (δεν είναι κακη αυτή η ιδεολογία εγώ δε συμφωνώ)

Τώρα αν για την φτώχεια στην Ρωσία φταίει ο καπιταλισμός εντάξει δε θα το σχολιάσω (απλά να λάβετε υπόψη οτι ο ριζοσπάστης είναι στρατευμένη εφημερίδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εγώ απλά λέω ότι ο μέσος μισθός δεν είναι 1800 και ότι πολλές κοπέλες φεύγουν και καταφεύγουν στην πορνεία ή σε γάμους με άλλους Ευρωπαίους για να λύσουν το πρόβλημα τους.

Και γιατί πρέπει να απολογηθεί κάποιος κομμουνιστής για το τι γίνεται σε μία καπιταλιστική χώρα;
Έχεις κάποια αντίρρηση στο ότι οι άνθρωποι επί ΕΣΣΔ ζούσαν καλά; Αν έχεις να παρουσιάσεις ταυτόχρονα και τα ιστορικά στοιχεία που θα αποδεικνύουν τις δηλώσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
:worry: Το κακό ειναι ότι όταν κάποιος διαβάζει το θέμα θα πιστεψουν εσένα και όχι με ένα γιατι εμένα με ταυτίζουν με τον focko που ήταν τρολ.

Με ρώτησαν πριν και είπα πως το ξέρω και είπα το έμαθα από ένα ταξίδι που έκανα πριν κάποια χρόνια. Στην Ρωσία όλα είναι πανάκριβα. Πολλά ταξιδιωτικά γραφεία διοργανώνανε ταξίδια τότε στην Ελλάδα για ψώνια (ναι καλά ακούτε).

Ο κομμουνισμός είχε ως επακόλουθο να εξαφανιστεί η μεσσία τάξη :D Έχουμε τους πολύ πλούσιους και έχουμε και τους πάνφτψχους. Η ρωσική πρωτεύουσα είναι χλυδάτη (νομίζει κανείς με μια επίσκεψη ότι οι Ρώσσοι καλοπερνάνε) η πραγματικότητα είναι ακριβώς η αντίθετη αφού τα χλυδάτα πράγματα απευθύνονται για τους λίγους. Οι περισσότεροι είναι άστεγοι και δεν έχουν να φάνε. Και πολλές κοπέλες όπως ειπα πάνε εξωτερικό για να αναζητήσουν μια καλύτερη τύχη.


Όσο αφορά τον μέσο μισθο το βλέπεις και εδώ https://www.agora.mfa.gr/agora/images/docs/rad8E2ECperiliptiko%20oikonomiko%20simeioma%20MOSCOW.pdf γράφει καθαρά ότι είναι 15.314 ρούβλια για όλη την χώρα αν τα κάνεις ευρώ βγαίνει περίπου 390 ευρώ (:) πολυ κοντα σε αυτό που είπα πριν). Συνεπώς εχω δίκιο.

Μιλάω για τους μισθούς των ντόπιων.


Τώρα η Ρωσια εφαρμόζει καπιταλιστικό σύστημα και όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα θα καλλιτερεύουν παρόλα αυτά τα σημάδια που αφησε ο κομμουνισμος φαίνονται .

Αργότερα θα μιλήσω και για την Κίνα. που τα πράγματα εκεί είναι αρκετά θλιβερά.





Το καπιταλιστικό σύστημα είναι το επικρατών σύστημα σήμερα. Συνεπώς συγκριτικά υπάρχουν χώρες που ο καπιταλισμός τους έκανε καλό.

χαχαχαχαχχααχαχαχαχαχαχα!:rofl::rofl:παραιτούμαι!η βλακεία δεν έχει όρια και εγώ δεν έχω χρόνο για βλακείες.

ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι γουστάρει.χέστηκα!και στο κάτω κάτω βολεύει να πιστεύετε έτσι...χαχαχαχαχαχαχχαχα!!:rofl::rofl:


(σε ευχαριστώ.σε ευχαριστώ πολύ!είχα καιρό να γελάσω τόσο:clapup:)

Εγώ απλά λέω ότι ο μέσος μισθός δεν είναι 1800 και ότι πολλές κοπέλες φεύγουν από εκεί και καταφεύγουν στην πορνεία ή σε γάμους με άλλους Ευρωπαίους για να λύσουν το πρόβλημα τους.

Πιο πριν ρώτησα μια χώρα που εφαρμόζει τον κουμουνισμό με επιτυχία. Ειπατε Ρωσια και σας είπα πως ο κομμουνισμός άφησε πληγές που ακόμα και τώρα δεν επουλώθηκαν.

Αν εφαρμόσουμε τώρα κουμουνισμό στην Ελλάδα που δεν έχουμε ούτε παραγωγή ούτε τίποτα για αρκετά χρόνια θα έχουμε ελαττωματικές υπηρεσίες (αφού εξαρτιόμαστε άπό άλλες χωρες). Ενώ με τον καιρο θα χαθεί η μεσαία τάξη και θα γίνουμε μια μικρή Ρωσία.

Τώρα αν για την φτώχεια στην Ρωσία φταίει ο καπιταλισμός εντάξει δε θα το σχολιάσω (απλά να λάβετε υπόψη οτι ο ριζοσπάστης είναι στρατευμένη εφημερίδα)

Εγώ αρνούμαι την φτώχεια στην ρωσία και φυσικά ο μισθός που αναφέρεις ούτε για πλάκα!αν σε βολεύει πιστευε το.

εμενα προσωπικα με βολευει.γιατι το τελευταιο καιρο,πολλοι ελληνες ακουω θελουν να πανε στην ρωσια και δεν χωραμε ολοι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και γιατί πρέπει να απολογηθεί κάποιος κομμουνιστής για το τι γίνεται σε μία καπιταλιστική χώρα;
Έχεις κάποια αντίρρηση στο ότι οι άνθρωποι επί ΕΣΣΔ ζούσαν καλά; Αν έχεις να παρουσιάσεις ταυτόχρονα και τα ιστορικά στοιχεία που θα αποδεικνύουν τις δηλώσεις σου.

Το κεφάλαιο συγκεντρώθηκε σε λίγα άτομα και τα πολλά άτομα ζούσανε με ένα σταθερό μικρό μισθο της πλάκας χωρίς να έχουνε επιλογή να φύγουνε από την χώρα να κάνουν κάτι δικό τους. Ηταν δηλαδή σαν στρουμφάκια σε ένα στρουμφοχωριό.


:D
Ας πάμε στην Κίνα
Εκεί τα πράγματα είναι για γέλια... τα νοσοκομεία που πάνε οι Κινέζοι είναι διαφορερικά χείριστης ποιότητας σε σχέση με αυτά που πάνε οι τουρίστες. Οι μισθοί πάλι της πλάκας και στην ουσία τους εκμεταλεύεται η χώρα ως φτηνό εργατικό δυναμικό. Δεν είναι λίγες οι εταιρίες που έχουν εγκαταστάσεις εκεί..... (π.χ. nike). Έχουνε και ένα πολυ αυστηρό νομικό σύστημα με αποτέλεσμα να μην μπορείς κανένας να σηκώσει κεφάλι.

Το καλό είναι ότι η χώρα έχει αναπτύξει την δικιά της βιομηχανία και εξελιζεται σε μεγάλη δυναμή αλλά πάντα εις βάρος των κατοίκων της.

Όταν πας στο Πεκίνο (ειδικά μετά τους Ολυμπιακούς μοιάζει σαν Ευρωπαική πρωτεύουσα) δύσκολα ο τουρίστας μπορει να αντιληφθεί την φτώχεια που υπάρχει εκεί μόνο μια χώρα στις τοπικές γειτονιές μπορέι κανείς να διαπιστώσει το πρόβλημα.
χαχαχαχαχχααχαχαχαχαχαχα!:rofl::rofl:παραιτούμαι!η βλακεία δεν έχει όρια και εγώ δεν έχω χρόνο για βλακείες.

ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι γουστάρει.χέστηκα!και στο κάτω κάτω βολεύει να πιστεύετε έτσι...χαχαχαχαχαχαχχαχα!!:rofl::rofl:
αφού σου παρούσιασα στοιχεία
κοίτα εδώ ενα μηνυμα της Gina που μένει Σλοβακία https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3068545&postcount=459
και λέει για τους μισθούς και την φτώχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Το κεφάλαιο συγκεντρώθηκε σε λίγα άτομα και τα πολλά άτομα ζούσανε με ένα σταθερό μικρό μισθο της πλάκας χωρίς να έχουνε επιλογή να φύγουνε από την χώρα να κάνουν κάτι δικό τους.
:D
Ας πάμε στην Κίνα
Εκεί τα πράγματα είναι για γέλια... τα νοσοκομεία που πάνε οι Κινέζοι είναι διαφορερικά χείριστης ποιότητας σε σχέση με αυτά που πάνε οι τουρίστες. Οι μισθοί πάλι της πλάκας και στην ουσία τους εκμεταλεύεται η χώρα ως φτηνό εργατικό δυναμικό. Δεν είναι λίγες οι εταιρίες που έχουν εγκαταστάσεις εκεί..... (π.χ. nike).
Το καλό είναι ότι η χώρα έχει αναπτύξει την δικιά της βιομηχανία και εξελιζεται σε μεγάλη δυναμή αλλά πάντα εις βάρος των κατοίκων της.

Όταν πας στο Πεκίνο (ειδικά μετά τους Ολυμπιακούς μοιάζει σαν Ευρωπαική πρωτεύουσα) δύσκολα ο τουρίστας μπορει να αντιληφθεί την φτώχεια που υπάρχει εκεί μόνο μια χώρα στις τοπικές γειτονιές μπορέι κανείς να διαπιστώσει το πρόβλημα.

Το κεφάλαιο; Ποιο κεφάλαιο; Όσο υπήρχε Σοσιαλισμός δεν υπήρχε κεφάλαιο.
Όλη η παραγωγή ανήκε στον λαό. Οι μισθοί ήταν υψηλοί και όλοι είχαν ό,τι χρειάζονταν.

Δε θα απολογηθώ για την Κίνα. Το ΚΚΕ πολλές φορές έχει μιλήσει αρνητικά για την Κίνα και τους χαμηλούς της μισθούς κλπ...
Επίσης με το ΚΚ Κίνας υπάρχει και ουσιαστική ιδεολογική διαφορά. Είναι Μαοϊκοί και είμαστε Μαρξιστές-Λενινιστές.

-------------------------------------------------
edit:
Πάντως ως ένα σχόλιο για το επίπεδο του θέματος:
Μέχρι ένα σημείο διατηρούνταν ένα επίπεδο στην επιχειρηματολογία και γινόταν μία αρκετά σημαντική συζήτηση. Τις τελευταίες 5 περίπου σελίδες, όμως, το θέμα έχει ξεφτιλιστεί τελείως από όλους αυτούς που διαστρεβλώνουν τον Κομμουνισμό και τις απόψεις του ΚΚΕ, για να περάσουν τα δικά τους μηνύματα. Εγώ με τέτοιους όρους, συζήτηση ούτε μπορώ, ούτε θέλω να κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Το κεφάλαιο συγκεντρώθηκε σε λίγα άτομα και τα πολλά άτομα ζούσανε με ένα σταθερό μικρό μισθο της πλάκας χωρίς να έχουνε επιλογή να φύγουνε από την χώρα να κάνουν κάτι δικό τους. Ηταν δηλαδή σαν στρουμφάκια σε ένα στρουμφοχωριό.


:D
Ας πάμε στην Κίνα
Εκεί τα πράγματα είναι για γέλια... τα νοσοκομεία που πάνε οι Κινέζοι είναι διαφορερικά χείριστης ποιότητας σε σχέση με αυτά που πάνε οι τουρίστες. Οι μισθοί πάλι της πλάκας και στην ουσία τους εκμεταλεύεται η χώρα ως φτηνό εργατικό δυναμικό. Δεν είναι λίγες οι εταιρίες που έχουν εγκαταστάσεις εκεί..... (π.χ. nike). Έχουνε και ένα πολυ αυστηρό νομικό σύστημα με αποτέλεσμα να μην μπορείς κανένας να σηκώσει κεφάλι.

Το καλό είναι ότι η χώρα έχει αναπτύξει την δικιά της βιομηχανία και εξελιζεται σε μεγάλη δυναμή αλλά πάντα εις βάρος των κατοίκων της.

Όταν πας στο Πεκίνο (ειδικά μετά τους Ολυμπιακούς μοιάζει σαν Ευρωπαική πρωτεύουσα) δύσκολα ο τουρίστας μπορει να αντιληφθεί την φτώχεια που υπάρχει εκεί μόνο μια χώρα στις τοπικές γειτονιές μπορέι κανείς να διαπιστώσει το πρόβλημα.

αφού σου παρούσιασα στοιχεία
κοίτα εδώ ενα μηνυμα της Gina που μένει Σλοβακία https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3068545&postcount=459
και λέει για τους μισθούς και την φτώχεια.



καλέ ναι!σε πιστεύω το συζητας;;εχεις δίκιο!

γι αυτό προσέχτε όλοι!ψηφίζουμε πασοκ-νδ για μια ζωη πλουσια μακρια απο την ανεργια,την φτωχεια και την δυστυχια!μην ακουτε τους κουμουνιστες!ειναι ψευτες,υποκριτες και δικτάτορες!!

οι ανθρωποι που εζησαν τον κουμουνισμο πεθαιναν της πεινας,πηγαιναν σε τσαντιρια-νοσοκομεια και ζουσαν στον δρομο!
οι πιο τυχεροι ζουσαν σε σπηλιες!

μακρια απο τους κουμουνιστες!γιατι ακομα κι αν τον ξεφορτωθειτε μια ζωη φτωχοι θα μεινετε!ειναι σαν αρρωστια!σαν το AIDS,σαν τον καρκινο!δεν περναει ποτε!
κοιταχτε γυρω σας!κοιταχτε την ρωσια,την κινα..μες την δυστυχια και την φωτχεια!

καντε το σωστο και σε αυτες τις εκλογες και μην επηρεαζεστε απο αριστερες και κυριως κομμουνιστικες σειρηνες!

ΖΗΤΩ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!ΖΗΤΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Φιλόδοξη : ) οι γατροι παίρνουν 1800.και το ξέρω γτ έχω μια φίλη που τέλειωσε το πανεπιστημιο εκει πριν 5 χρονια και εργαζεται αυτη τη στιγμη.επειδη με ενδιαφερει να μετακομισω στην μοσχα:
https://www.e-steki.gr/newreply.php?do=newreply&p=3068160ν[/url] ισχυει.
και με ενα ταξιδακι δεν καταλαβαινεις τιποτα.

Μην ξεγελιεσαι....
Η Μοσχα ειναι ξεχωριστο "κρατος"!!!! Δεν ισχυει τιποτα απο αυτα για την υπολοιπη Ρωσία!!!
Στην Σοβιετικη Eνωση δεν εφαρμοστηκε κομμουνισμος!!!! Και δεν πρεπει να το βλέπουμε ως παράδειγμα κομμουνισμου!!!!
Η σημερινη Ρωσια ειναι ενα καπιταλιστικο κρατος!!! Με τους πάμπλουτους και τους πάμφτωχους!!! Με παρα πολυ μεγαλη εγκληματικοτητα!!!! Με το μέσο όρο ζωής 68 χρόνια (στην Ελλαδα - 79).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Έχεις κάποια αντίρρηση στο ότι οι άνθρωποι επί ΕΣΣΔ ζούσαν καλά; ....

:(:(:(:...και επίσης, χάρη στην ΕΣΣΔ, ζούσαν ακόμη καλύτερα οι προλετάριοι της αναπτυγμένης Δύσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Μην ξεγελιεσαι....
Η Μοσχα ειναι ξεχωριστο "κρατος"!!!! Δεν ισχυει τιποτα απο αυτα για την υπολοιπη Ρωσία!!!
Στην Σοβιετικη Eνωση δεν εφαρμοστηκε κομμουνισμος!!!! Και δεν πρεπει να το βλέπουμε ως παράδειγμα κομμουνισμου!!!!
Η σημερινη Ρωσια ειναι ενα καπιταλιστικο κρατος!!! Με τους πάμπλουτους και τους πάμφτωχους!!! Με παρα πολυ μεγαλη εγκληματικοτητα!!!! Με το μέσο όρο ζωής 68 χρόνια (στην Ελλαδα - 79).

μέσο όρο ζωής τα 68;;αυτο πες το στους παππουδες μου που εχουν φτασει τα 95 και δεν λενε να πεθανουν οι ατιμοι!
χαχαχαχα:hmm:

κοιτάχτε,μπορειτε να λετε οτι θελετε,καμια σχεση με την παργματικοτητα δεν εχουν.
η μητερα του αδερφου μου ειναι πλασιε.πηγαινε σε σπιτια και σε εταιριες και πουλαει εσωρουχα.
βγαζει τοσα που πάει 4 φορες το χρονο διακοπες.φετος μονο πηγε ισπανια,τουρκια,πορτογαλια και ντουμπαι.
όσο για το αν ειναι ξεχωριστο κρατος,εσυ που το ξερεις;
η αληθεια ειναι πως πολλοι θελουν να πανε στην μοσχα αλλα υπαρχουν πολλες ακομα περιοχες στις οποιες υπαρχει χρημα.

οσο για το αν εφαρμοστηκε ο κομμουνισμος εκει αυτο θα το κρινουν μονο οσοι ζουσαν εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
μέσο όρο ζωής τα 68;;αυτο πες το στους παππουδες μου που εχουν φτασει τα 95 και δεν λενε να πεθανουν οι ατιμοι!
χαχαχαχα:hmm:

κοιτάχτε,μπορειτε να λετε οτι θελετε,καμια σχεση με την παργματικοτητα δεν εχουν.
η μητερα του αδερφου μου ειναι πλασιε.πηγαινε σε σπιτια και σε εταιριες και πουλαει εσωρουχα.
βγαζει τοσα που πάει 4 φορες το χρονο διακοπες.φετος μονο πηγε ισπανια,τουρκια,πορτογαλια και ντουμπαι.
όσο για το αν ειναι ξεχωριστο κρατος,εσυ που το ξερεις;
η αληθεια ειναι πως πολλοι θελουν να πανε στην μοσχα αλλα υπαρχουν πολλες ακομα περιοχες στις οποιες υπαρχει χρημα.

οσο για το αν εφαρμοστηκε ο κομμουνισμος εκει αυτο θα το κρινουν μονο οσοι ζουσαν εκει.
το ότι βγάζει ένα ατο μο καποια λεφτά δε σημαίνει ότι βγάζουν όλοι

να κοίτα και και τι λεει ο globaledu.gr που ασχολείται
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3068960&postcount=462
μισθός στην εικδικότητα 350 ευρώ

επίσης οι μέσοι όροι ζωής δεν είναι κάτι που μπορείς να διαψεύσεις με δείγμα μελέτης μόνο 2 ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
το ότι βγάζει ένα ατο μο καποια λεφτά δε σημαίνει ότι βγάζουν όλοι

να κοίτα και και τι λεει ο globaledu.gr που ασχολείται
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3068960&postcount=462
μισθός στην εικδικότητα 350 ευρώ

επίσης οι μέσοι όροι ζωής δεν είναι κάτι που μπορείς να διαψεύσεις με δείγμα μελέτης μόνο 2 ατομα.



καλέ τι λες;;50 ευρώ το πολύ πληρώνονται οι άνθρωποι και μάλιστα δουλεύουν κοντά στις 16 ώρες καθημερινά.

γι αυτο οπως είπα και προηγουμένως ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ!!ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.

:devil::devil::devil::devil::devil::devil::devil::devil::devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:hmm:Το ΚΚΕ θεωρεί ή δεν θεωρεί, ότι το καθεστώς εν γένει που επιβάλεται στη χώρα μας με το μηχανισμό του λεγόμενου "Μνημονίου", αποτελεί ουσιαστικά πολιτική κατοχή της από τα "μονοπώλια" και το διεθνές τραπεζικό κεφάλαιο;
Το ΚΚΕ θεωρεί ή δεν θεωρεί, ότι η πολιτική τάξη πραγματων, που διαμορφώνεται πάνω στην πλάτη των λαϊκών τάξεων με το "Μνημόνιο", έχει ως πρόταγμα το πατριωτικό καθήκον των Πολιτών, παρά το ταξικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
:hmm:Το ΚΚΕ θεωρεί ή δεν θεωρεί, ότι το καθεστώς εν γένει που επιβάλεται στη χώρα μας με το μηχανισμό του λεγόμενου "Μνημονίου", αποτελεί ουσιαστικά πολιτική κατοχή της από τα "μονοπώλια" και το διεθνές τραπεζικό κεφάλαιο;
Το ΚΚΕ θεωρεί ή δεν θεωρεί, ότι η πολιτική τάξη πραγματων, που διαμορφώνεται πάνω στην πλάτη των λαϊκών τάξεων με το "Μνημόνιο", έχει ως πρόταγμα το πατριωτικό καθήκον των Πολιτών, παρά το ταξικό;

Δε θα σου απαντούσα, αλλά θα το κάνω κατ' εξαίρεση, επειδή μου αρέσει η ερώτησή σου.

Δεν πρόκειται για πολιτική κατοχή. Υπάρχουν ισχυρά τμήματα της αστικής τάξης της Ελλάδας που έχουν και αυτά συμφέρον από την όλη κατάσταση είτε άμεσα (κέρδος εδώ και τώρα), είτε έμμεσα (κέρδος στο μέλλον από την μη κατάρρευσή τους και την εκμετάλλευση του νέου εργασιακού καθεστώτος που επιβάλλεται σιγά-σιγά). Η κυβέρνησή μας δεν είναι υποτελής, εξυπηρετεί τα συμφέροντα της τάξης που εκπροσωπεί και το κάνει καλά σε βάρος όλων των εργαζομένων.
Υπάρχει προφανώς και ένα μέρος της αστικής τάξης που δεν την συμφέρει η κατάσταση (αλλαγή συσχετισμών, προτιμούν συνεργασίες με κεφάλαια της Ανατολής κλπ) και για αυτό βγάζει νέα κόμματα τα οποία θα εναντιωθούν στα μνημόνια και καλούν τον λαό να τα ψηφίσει για να κοιτάξουν το «εθνικό συμφέρον». Το εθνικό συμφέρον είναι η τσέπη μερικών επιχειρηματιών και πάλι, αλλά διαφορετικών αυτή τη φορά.
Το θέμα, λοιπόν, είναι καθαρά ταξικό, σε καμία περίπτωση εθνικό.
Ο λαός δεν έχει να περιμένει τίποτα από τα «αντιμνημονιακά» κόμματα του «ευρωμονόδρομου».
Μοναδική και οριστική λύση είναι η λαϊκή εξουσία, η έξοδος από την ΕΕ των κεφαλαιούχων και μονομερής διαγραφή του χρέους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top