Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 10 7.9%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 58 45.7%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 11 8.7%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημιουργία Ξανά!

    Ψήφοι: 7 5.5%
  • Δράση - ΦΙΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.

    Ψήφοι: 5 3.9%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κόμμα Πειρατών

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΚΟΙΝΩΝΙΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 3 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχω χάσει κάθε πίστη στον φίλο Άγγελο. Αν θέλει να τον γαμάνε δικαίωμα του.
εκλογες ερχονται καλυτερα να πεσουν οι τονοι

γιατι αν θελω να κανω κανονικη προπαγανδα μπορω να αραδιασω οτι βρωμικα εχει ο καμμενος ο κυριζα και οι λοιποι και να σου ριξω χιλιες δικαιολογιες ή εξηγησεις για το σαμαρα
εχω μελετησει πολλα και εγω,,,και απο τα παλια και καινουρια
οπως την προπαγανδα οτι ανοιξε τα συνορα και ειαι προδοτης κλπ

αλλα μην το ανοιξουμε τωρα δεν εχει νοημα


αμα θελω μπορω να βρισω και εγω και να βγαλω ποσους βλαμμενους εχει ο καμμενος στο κομμα του και πολλα αλλα..εχει την ιστορια του και ο καμμενος,,

παντως αν ηταν τοσο αυμβιβαστος δεν εμεινε εκτος πολιτικης επι 15 χρονια οπως ο σαμαρας,και πολλα ακουγονται για οπλικα συστηματα και λοιπες προμηθειες..

ανακωχη μεχρι τις εκλογες
και βλεπουμε..


ειναι πολυ μεγαλη συζητηση..




το αποτελεσμα θα δειξει ποιος εκανε καλη επιλογη και ποιος οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Σύμφωνα με πληροφορίες μου ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί και να κάνει το θαύμα και να σπάσει το δικομματισμό :)


Συνεπώς βρίκσοκαι σε δίλλημα να ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ ακόμα και αν δε συμφωνώ με τις θέσεις του για να σπάσει το δικομματισμό ή να παραμείνω στις θέσεις και να ψηφίσω ΔΡΑΣΗ ή ΔΗΣΥ

τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και να κανει τα 2 τρια?

μα αν ερθει δευτερος παλι δικομματισμος θα υπαρχει με δευτερο τον ιδιο..


προσωπικα

μακαρι να μην ειναι δευτερο κομμα το πασοκ

μακαρι,,,


και προσεξτε,,μην παραβριζετε το σαμαρα
οι ανεξαρτητοι μην δουμε την αλλη μερα καμια συνεργασια

και αυτα τα "ουτε νεκρος " του μπουλη τα ακουω βερεσε..

προσωπικα αν γινει συνεργασια,,θα προτιμουσα οτιδηποτε αλλο εκτος πασοκ..

καλυτερα με δεξιους βεβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Εγώ δεν σου είπα ότι ο Καμμένος είναι άγιος και έχει στο κόμμα του όλο αγνούς. Εγώ σου λέω ότι θα ψηφίσεις αυτόν που σου έδειξα στο video και σε ρωτάω αν είσαι ευκολόπιστο θύμα ή προπαγανδιστής. Εκτός και αν στο video δεν διακρίνεις τις διαφορές και τις αθετήσεις λόγων που παρουσιάζονται και επιμένεις να πιστεύεις ότι ο Σαμαράς θα τηρήσει τα προεκλογικά. Τότε κρίμα σε αυτούς που σου έδωσαν απολυτήριο δημοτικού. Θα μου απαντήσεις πώς συνεχίζεις να τον εμπιστεύεσαι όταν αυτά στο video είναι αδιαμφισβήτητα;

Όσο και να χτυπιέσαι, ο Καμμένος είχε ξεκάθαρη στάση από το πρώτο μνημόνιο. Κωλοτούμπα (ακόμα τουλάχιστον, γιατί όρκο δεν παίρνω ότι δεν θα κάνει) δεν έκανε. Εσύ ψήφισε τον κωλοτούμπα Αντωνάκη. Το αποτέλεσμα το είδες. Ήταν η κωλοτούμπα του ψηφίζω-δεν ψηφίζω του ηγέτη σου που τόσο εμπιστεύεσαι. Εγώ δηλώνω ότι αυτόν που θα ψηφίσω δεν τον εμπιστεύομαι απόλυτα κι ας έχει κρατήσει ξεκάθαρη στάση μέχρι στιγμής. Εσύ δηλώνεις ότι εμπιστεύεσαι αυτόν που απέδειξε ότι είναι ψεύτης.

Ανακωχή με κομματολάγνους της νδ και του πασοκ δεν κάνω. Αρκετά σας ανεχτήκαμε. Φτύσιμο μέχρι να αυτοκτονήσετε κι εσείς από την ντροπή ή να αλλάξετε μυαλά. Γιατί η ψήφος σου αύριο αν δεν αλλάξει, θα αυτοκτονήσει κι άλλο κόσμο από Δευτέρα.

Αφιερωμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
εκλογες ερχονται καλυτερα να πεσουν οι τονοι

Εσύ θα έπρεπε να τους ρίξεις με τον Σαμαρά σου :( Μου έχετε γαμήσει την ζωή τον τελευταίο μισό χρόνο με το ζόρι βρίσκουμε χρήματα και θα μου πεις να ρίξω και τους τόνους σαν δεν ντρέπεσαι. Ευτυχώς δηλαδή που βρήκαμε χρήματα να έχουμε θέρμανση, αλλά του χρόνου με το φιλοπροδοτικό μνημονιακό σου Σαμαρά ούτε αυτό θα μπορούμε να έχουμε. Έχω κάθε δικαίωμα να λέω ότι θέλω από την στιγμή που υποστηρίζεις αυτούς που εγώ θεωρώ εθνικούς προδότες, τύπους που έχουν καταστρέψει τις ζωές πολλών Ελλήνων και τους έχουν κάνει να ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας. Δεν σε άγγιξε καθόλου ο γέρος που τίναξε τα μυαλά του στο σύνταγμα ε? Το ξέχασες κιόλας? Ή δεν σε νοιάζει?:mad: Με το ένα πόδι στην ξενιτιά είμαι (ειδικά αν βγει αυτή η κυβέρνηση και δεν θα μπορεί πλέον να μας ταΐζει ο πατέρας μου, έχω άλλα 2 πιο μικρά αδέρφια) και θες να μειώσω τους τόνους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εσύ θα έπρεπε να τους ρίξεις με τον Σαμαρά σου :( Μου έχετε γαμήσει την ζωή τον τελευταίο μισό χρόνο με το ζόρι βρίσκουμε χρήματα και θα μου πεις να ρίξω και τους τόνους σαν δεν ντρέπεσαι. Ευτυχώς δηλαδή που βρήκαμε χρήματα να έχουμε θέρμανση, αλλά του χρόνου με το φιλοπροδοτικό μνημονιακό σου Σαμαρά ούτε αυτό θα μπορούμε να έχουμε.
μονο που γι αυτα που λες δεν φταιει ο σαμαρας..

οι συνεπειες απο το δευτερο μνημονιο που ψηφιστηκε δεν ισχυουν καν ακομη

μην κοπαναμε τους παντες
δεν φταιει ο σαμαρας για την υφεση τις απολυσεις και την ανεργια,,αυτα θελει να διορθωσει

κοιτα που θα βγω και Βενιζελος τελικα εδω μεσα

παντως ουτε και γω ειμαι πλουσιος
δεν ειμαι και φτωχος βεβαια


με τη συνταξη του πατερα μου 1000 ευρω το μηνα ζουμε,,,,13-14ο μισθος κοπηκαν,,

αλλα ειμαστε επαρχια εξοχη και εχουμε ξυλοσομπα κλπ,,μαρουλια στην αυλη,,

ε,,και τωρα που μετα απο τοσο καιρο τελειωνω τη σχολη θα δω αν καταφερω να βρω καμια δουλεια

και αυτο θελω δουλειες,,μπορει να τις φερει ο καμμενος,,ας τις φερει,,

μπορει ο σαμαρας ας τις φερει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Τις προάλλες έβλεπε η μαμά μου τιβι και είδε τον Καμμένο. Μου λέει: "Τελικά Βίκη έχεις αδυναμία στους χοντρούς αρχηγούς! " (Παλιότερα υποστήριζα πολύ Καραμανλή)

Δώστε στο λαό φαϊ ρε! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δώστε στο λαό φαϊ ρε!
ο σαμαρας σου φαινεται πολυ λεπτος και στριμμενος υποθετω;)
δεν ειναι χαλλλλλαρααααααα μπαμπατσικος οπως ο κωστακης..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Να βγει δυνατος ο λαος,να βαλουμε ολοι πλατη να μην περασουν τα νεα μετρα που ερχονται τον Ιουνη.
Αντεπιθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Σημείωση

Οι επικείμενες εκλογές δεν είναι κρίσιμες μόνο για την Ελλάδα, αλλά και για τον καθένα μας ξεχωριστά, αφού πλέον κανείς δε μπορεί να είναι ήσυχος ότι δεν θα αλλάξει η ζωή του, λίγο ή πολύ την επόμενη μέρα.

Επόμενο είναι λοιπόν και δικαιολογημένο, η αγωνία, η στενοχώρια και η οργή να διοχετεύονται σε κάθε συζήτηση και κάθε άποψη, κάθε έκφραση γνώμης να γίνεται πιο έντονη, πιο φορτισμένη είτε στην πραγματική ζωή είτε στο διαδίκτυο.

Στο δικό μας διαδίκτυο όμως, στο e-steki, έχουμε αποδείξει ότι μπορούν να φιλοξενηθούν άνθρωποι από όλους τους πολιτικούς χώρους, και ν' ακουστούν όλες οι απόψεις αρκεί να εκφράζονται με τρόπο που να μη θίγει τους συνομιλητές και να μην υποβαθμίζει την ίδια τη συζήτηση.

Ας διατηρήσουμε λοιπόν αυτό το κλίμα, δείχνοντας ότι μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις χωρίς προσωπικές επιθέσεις και χαρακτηρισμούς, δείχνοντας ότι μπορούμε να πείσουμε τους συνομιλητές μας χωρίς να τους προσβάλλουμε, δείχνοντας ότι μπορούμε να σεβαστούμε το γεγονός ότι κάποιοι έχουν διαφορετική γνώμη από εμάς...

Εκ μέρους της Ομάδας Διαχείρισης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Τις προάλλες έβλεπε η μαμά μου τιβι και είδε τον Καμμένο. Μου λέει: "Τελικά Βίκη έχεις αδυναμία στους χοντρούς αρχηγούς! " (Παλιότερα υποστήριζα πολύ Καραμανλή)

Δώστε στο λαό φαϊ ρε! :hehe:

To να λες στηριζω καραμαλη ειναι σαν να λες πως στηριζεις γιωργακη και τον να στηριζεις καμμενο ειναι σαν να στηριζεις τον κλωνο του καραμαλη διχως το λεγειν ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:eek:: Ένα είναι,ρε, το κώμμα: δύο κάπα κι ένα εεε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
λολ!!!

Είδατε το γκουγκλ?? Μας έκανε αφιέρωμα!
https://www.google.gr/webhp?hl=el&tab=ww

Να γελάσω ή να κλάψω?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
λολ!!!

Είδατε το γκουγκλ?? Μας έκανε αφιέρωμα!
https://www.google.gr/webhp?hl=el&tab=ww

Να γελάσω ή να κλάψω?? :P
Το παράδοξο είναι πως σήμερα έχει εκλογές και στη Γαλλία. Προσπάθησα να μεταφερθώ στο Γαλλικό google, αλλά πάλι ελληνικό doodle βλέπω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τυχαίο ότι ψηφίζουν μόνο ο μπλε και ο πράσινος? Και ο κόκκινος φοράει γυαλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ναι ρε, μην τρελαίνεσαι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προπαγάνδα της google :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Οι αναποφασιστοι να αποφασισετε τωρα τι θα ψηφισετε.

Μην περιμενουμε δεκα ωρες εμεις οι αποφασισμενοι εξω απο το παραβαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Το παράδοξο είναι πως σήμερα έχει εκλογές και στη Γαλλία. Προσπάθησα να μεταφερθώ στο Γαλλικό google, αλλά πάλι ελληνικό doodle βλέπω. :hmm:

Isiliel,αν κοιτάξεις προσεκτικά,οι σημαιούλες στο γαλλικό doodle είναι γαλλικές,όπως επίσης και το κειμενάκι στο mouseover:"second tour de l'élection présidentielle".;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Isiliel,αν κοιτάξεις προσεκτικά,οι σημαιούλες στο γαλλικό doodle είναι γαλλικές,όπως επίσης και το κειμενάκι στο mouseover:"second tour de l'élection présidentielle".;)
Σωστός. Το έκανα με άλλο τρόπο τώρα και το είδα σωστά τελικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top