Η γνώμη σας για το ΚΚΕ και την ΚΝΕ

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μιλάει για κάποια πράγματα που συζητήσαμε στην προηγούμενη σελίδα.

Παρακολουθεί το e-steki.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Με τρομαζει που μιλατε για αποτελεσματικοτητα,λυσεις για εξοδο απο την κριση κλπ κλπ λες και θα γινουν απο τη μια μερα στην αλλη και μεσα στον καπιταλισμο.Γ αυτο και δε συμβαδιζουν οι αποψεις μας και ειναι ξεκαθαρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Αγαπητοί σύν-τροφοι ή συν-πεινασμένοι; Εγω προσωπικά έχω απογοητευτεί πολύ όμως...με την ζωή μου αλλά και με την ζωή γενικότερα. Όσο περισσότερο το ψάχνεις τόσο περισσότερο ανακαλύπτεις πως ανα τους αιωνές υπήρχαν και υπάρχουν εκμεταλλευτές και εκμεταλλευόμενοι. Είναι θλιβερό. Ο θανατός σου η ζωή μου. Πώς θα αλλάξει αυτό; Αλλάζει; Το έχουν πεί, το έχουν φωνάξεί, το έχουν γράψει, το έχουν τραγουδήσει ξανά και ξανά αλλά δεν νομίζω πώς υπάρχει προόδος. Ανα τους αιώνες οι άνθρωποι σκοτώνονται σαν τα ποντίκια για κάποια μεγάλη ιδέα... για λευτεριά... και καταλήγουν απλά να αλλάζουν εκμεταλλευτές-εξουσιαστές. Όλοι για τους λίγους και ο καθένας για την πάρτη του.
''Ανείν' η σκέψη σου
πριν από σένα,
δεν είναι απόκομμα
θεού και γέννα,
την σκλάβα σκέψη σου,
σκλάβα δετή,
σου τήνε πλάσανε
οι Δυνατοί''.

Μὴ λὲς ἀφανισμὸ τὸ θάνατό σου,
ἀφοῦ δὲ ζοῦσες γιὰ τὸν ἐαφτό σου.

Να μια απ' τα ίδια -- ίδιοι δρόμοι -- ίδιοι κύκλοι
γαβγίζουν οι άνθρωποι -- σκιάζονται οι σκύλοι,
θρηνούν μανάδες, και πού να ξαποστάσεις
όταν στη μνήμη σου μακραίνουν οι αποστάσεις.
Έτσι σκηνοθετούν το σήμερα άκριτοι κοσμοκράτορες,
βαρέθηκα τα έγκυρα - είναι όλοι προβοκάτορες
που πιάνονται απ' τον φόβο σου και φτιάχνουν ιστορίες
κι ενάντια στους άπιστους στήνουν σταυροφορίες
από χορτασμένους με το ίδιο ήθος και παράστημα
που θα εξοντώνουν όσα τους μοιάζουν άσχημα.
Έτσι κι εγώ αφού σκιάζεσαι ξανά σε φτύνω.
Ψάχνω, λοιπόν, ό,τι φοβάσαι για να γίνω...
Γίνομαι τάφος αντάρτη στο Ιράκ και μοιρολόι στη Παλαιστίνη,
τυφλός στη Βοσνία - Ερζεγοβίνη
πεινασμένος ιθαγενής στο Μεξικό,
χίλιες επεξηγήσεις για το φόβο σου στο λεξικό,
μοναχός στο Θιβέτ -- κι aboriginal στην Αυστραλία,
τζαμί καμένο από φασίστες στην Ιταλία
εθελοντής γιατρός απ' την Αβάνα
και παιδί στην Τεχεράνη απ' ανύπαντρη μάνα
νεκρός κι άταφος δάσκαλος στη Σομαλία,
κυνηγημένος τούρκος συγγραφέας στη Γαλλία,
εργάτης στα πετρέλαια στη Βενεζουέλα
και στο Μπέλφαστ μια ματωμένη φανέλα
βραζιλιάνος με 8 σφαίρες στο κεφάλι στο Λονδίνο...

Που κολλάνε αυτά με το ΚΚΕ; Έχω απογοητευτεί και με το ΚΚΕ και με τους ανθρώπους γενικότερα.

Ψήφιζα ΚΚΕ γιατί πίστευα στο μεγαλείο του ανθρώπου αλλά δεν με πείθει πια όχι το ΚΚΕ αλλά οι άνθρωποι!

(Συγγνώμη για την γκρίνια μπορεί να είναι μια κακή μέρα αλλά ένιωσα την ανάγκη να εκφραστώ)

Να έχετε μια Καλή Ημέρα!

Δεν είσαι μόνος! Ειναι πολλοι που εχουν απογοητευτει απο τη σταση του ΚΚΕ. Έχει πάψει να είναι ριζοσπαστική!
Ακούς την κα Παπαρήγα και.... - αποκοιμιεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Δεν είσαι μόνος! Ειναι πολλοι που εχουν απογοητευτει απο τη σταση του ΚΚΕ. Έχει πάψει να είναι ριζοσπαστική!
Ακούς την κα Παπαρήγα και.... - αποκοιμιεσαι...

Το ΚΚΕ δεν το ψηφίζεις για τη Γενική Γραμματέα του (το ντύσιμό της, το κτένισμά της, κ.λ.π)* αλλά για όλα τα υπόλοιπα!
Έχει πάψει να είναι ριζοσπαστικό το ΚΚΕ; Μάλλον δεν ξέρεις τι θα πει ριζοσπαστισμός στους εργατικούς αγώνες και γενικά ό,τι έχει να κάνει με τον εργασιακό τομέα (συλλογικές συμβάσεις, κ.λ.π.)!
Θεωρείς δηλαδή ριζοσπατισμό να λέει ένα κόμμα ότι δεν θα υπάρχει μνημόνιο στις 18 Ιουνίου ή ότι θα διαπραγματευθεί τους όρους του μνημονίου; Tότε ναι το ΚΚΕ δεν είναι "ριζοσπατικό"!


*
αυτά δεν έχουν την παραμικρή αξία. Αν δεν ενδιαφέρουν αυτά τότε ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Το ΚΚΕ δεν το ψηφίζεις για τη Γενική Γραμματέα του (το ντύσιμό της, το κτένισμά της, κ.λ.π)* αλλά για όλα τα υπόλοιπα!
.

εεεε..... - δεν είπα βλέπεις την Παπαρηγα και...
-
αποκοιμιέσαι, αλλα ακούς! και....
....έξοδος από το ευρώ? έξοδος από την ΕΕ? Στην εποχή της καπιταλιστικής παγκοσμιοποίησης, γυρνάμε στο έθνος-κράτος?
Η ηγεσία του ΚΚΕ αυτοαπομονώθηκε, δεν έχει πλέον συμμάχους, δεν έχει στρατηγική και επιμένει, με δύο έννοιες που στερούνται νοήματος για τη μαρξιστική θεωρία ότι με ένα άλμα στο κενό θα πάμε στην εξουσία. Βασικό στοιχείο της μαρξιστικής πολιτικής θεωρίας είναι η διαλεκτική στρατηγικής και τακτικής. Δηλαδή βρίσκεις συμμάχους, συνεργάζεσαι, όπως λέει ο Λένιν, σε ένα, σε δύο σε τρία πράγματα...
Η μόνη συμφέρουσα λύση για το εργατικό κίνημα είναι οι ενωμένες σοσιαλιστικές δημοκρατίες της Ευρώπης!
Η Αριστερά έπρεπε να κάνει κοινή κάθοδο προεκλογικά πάνω σε τρία θέματα:
1. Να μην πεινάσει ο κόσμος –που ήδη πεινάει
2. Σταματάμε να πληρώνουμε διότι δεν έχουμε λεφτά. Στο μέλλον θα δούμε τι θα κάνουμε
3. Έξω η τρόικα! Αποκτήσαμε κυβέρνηση νόμιμη με εκλογές
Και αυτά δεν είναι ούτε ρεφορμισμός ούτε οπορτουνισμός, είναι μια πρώτη πράξη η οποία εντάσσεται σε μια συνολική διαδικασία υπέρβασης, η οποία περιλαμβάνει την αποδέσμευση, την ανάπτυξη με βάση τις εσωτερικές δυνατότητες του τόπου και τελικό στόχο, για να μην κοροϊδευόμαστε, το σοσιαλισμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Πάντα ήθελα το ΚΚΕ να έχει δύναμη στη βουλή γιατί υπερασπίζεται τα συμφέροντα των εργαζομένων, και θα ήθελα στ' αλήθεια να είναι ισχυρό.

Τελευταία όμως με έχει απογοητεύσει πολύ, με την όλη του στάση, ειδικά στο θέμα των συνεργασιών.

Όταν δηλαδή στήριζαν τον Μητσοτάκη και έκαναν συνεργασίες ήταν καλά;

Τώρα που είναι ευκαιρία να υπερασπιστεί τα συμφέροντα του τόπου, εκείνο δεν θέλει να συνεργαστεί με κανέναν, και ο λαός θα ψηφίσει Σύριζα, γιατί θέλει να βγει από το μνημόνιο, γιατί αλλιώς τον περιμένουν πολύ δύσκολες συνθήκες.

Ξέρω ότι θα πέσουν πολύ τα ποσοστά του, αλλά θα ήθελα να πέσουν τόσο, ώστε να επαναπροσδιορίσουν τις θέσεις τους και τις στρατηγικές τους, αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να μην είναι καθόλου στην βουλή όπως γράφτηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.

..............................................

Η μόνη συμφέρουσα λύση για το εργατικό κίνημα είναι οι ενωμένες σοσιαλιστικές δημοκρατίες της Ευρώπης!
............................................

Oι ποιες;;;;;;;;
Στην ΕΕ που δεν υπάρχει αριστερά να υπερασπίσει τα δίκαια των εργαζομένων , κ.λ.π.; Σε μια ΕΕ που πρόκειται να διασπαστεί;
Και συνεργάζεσαι με κάποιον που λέει αλήθεια και όχι με κάποιον που υπέγραψε συνθήκη (Μάαστριχτ) για να φθάσουμε εδώ που φθάσαμε και τώρα θα διαπραγματευθεί αυτά που δεν διαπραγματεύονται.
Θα συνεργαζόσουν με κάποιον που υπέγραψε και συνεργάστηκε με το ΠΑΣΟΚ για την μείωση μισθών και εξαφάνιση εργατικών δικαιωμάτων όπως για την Συλλογική Σύμβαση Ιδιωτικών Υπαλλήλων;

Αλλά δεν βαριέσαι, αν εσύ είσαι ικανοποιημένη όλα τα άλλα περισσεύουν...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Αλλά δεν βαριέσαι, αν εσύ είσαι ικανοποιημένη όλα τα άλλα περισσεύουν...:)

:redface:: Τι θα πει "ικανοποιημένη"; Κανένας οδοιπόρος προς το κομμουνιστικό μέλλον της ανθρωπότητας, δεν μπορεί να νοιώθει "ικανοποιημένος", αν δεν εκλείψει κι ο τελευταίος μισθωτός εργάτης, μαζί μ' εκείνον (φυσικά) που θα τον μισθώνει(ιδιώτης ή κράτος)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Oι ποιες;;;;;;;;
Στην ΕΕ που δεν υπάρχει αριστερά......

Άρα...., έχουμε μπροστά μας πάρα πολύ δουλειά! ;):weak:
Ας συμμετείχε λοιπόν το ΚΚΕ σ’ ένα διάλογο πιέζοντας ολοένα και πιο αριστερά τις δυνάμεις που ταλαντεύονται και αν στην πορεία διαπίστωνε ότι η διολίσθηση βρίσκεται προ των πυλών, ας αποχωρούσε, έχοντας όμως αποκομίσει την εμπειρία της συνεργασίας και έχοντας ωφεληθεί απ’ την ώσμωσή του και με άλλα στρώματα εργαζομένων.
Είναι επιστημονική η άρνησή του για συνεργασία με τις δυνάμεις των πραγματικά αριστερών συνιστωσών του ΣΥΡΙΖΑ και της ΑΝΤΑΡΣΥΑ, που έχουν κοινούς στόχους; Μπορεί να πει γιατί δεν συμμετέχει σ’ ένα διάλογο έστω, με τις υπόλοιπες αριστερές δυνάμεις πέρα απ’ την αστήρικτη άποψη ότι κάτι τέτοιο θα δημιουργούσε απογοήτευση στους εργαζόμενους;
Μια τολμηρή θέση του Β. Ι. Λένιν : «Θα συνεργαζόμουν και με το διάβολο αν χρειαζόταν».
Για συνεργασίες μιλάμε λοιπόν, όχι για κομματικούς γάμους!
Αλλά η ηγεσία του ΚΚΕ μάλλον νοιάζεται πρώτιστα για τη διαιώνιση της επιβίωσής της και λιγότερο για την κοινή υπόθεση.
Είναι η ώρα αυτή για να επιλέξει η ηγεσία του ΚΚΕ τη σχεδόν μονόπλευρη επίθεση κατά του ΣΥΡΙΖΑ ή θα ήταν χρησιμότερο για το λαό να βάλει στην άκρη τις διαφορές και να προσπαθήσει, από κοινού με τον ΣΥΡΙΖΑ και την ΑΝΤΑΡΣΥΑ, να οικοδομήσουν ένα λαϊκό μέτωπο;
Ο ¨οππορτουνισμός ¨ του ΣΥΡΙΖΑ τους μάρανε ή το ότι ο λαός χάνει τα πάντα; Ποιά είναι η άποψή τους για το αναγκαίο μεταβατικό στάδιο; Γιατί δεν το εκλαϊκεύουν; Μήπως γιατί δεν το έχουν επεξεργασθεί ή δεν το θέλουν;
Ο λαός, η εργατιά τους έδωσε ένα προειδοποιητικό μήνυμα στις 6/5. Μάλλον δεν το πήραν στον Περισσό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:hmm:: Τι (δεν) κατάλαβαν Φίλοδοξη και rootbreaker, άραγε; Ή μήπως είναι αντικομμουνιστές, και θέλουν για πάντα, να υπάρχουν "μισθωτή εργασία" και "εκμισθωτές" της;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
:hmm:: Τι (δεν) κατάλαβαν Φίλοδοξη και rootbreaker, άραγε; Ή μήπως είναι αντικομμουνιστές, και θέλουν για πάντα, να υπάρχουν "μισθωτή εργασία" και "εκμισθωτές" της;;

Nαι το βρηκες.Ειδικα εγω,ειμαι υπερτατη αντικομμουνιστρια υπερ της δουλείας και αρπαζομαι απο καθε ευκαιριακο μαλακα αριστερο που παταει πανω στα προβληματα μου και μου προτεινει να συνυπαρχω με το Νατο ,την ΕΕ που μακελευουν τους λαους και το εγχωριο και ξενο Κεφαλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... αρπαζομαι απο καθε ευκαιριακο μαλακα αριστερο που παταει πανω στα προβληματα μου και μου προτεινει να συνυπαρχω με το Νατο ,την ΕΕ που μακελευουν τους λαους και το εγχωριο και ξενο Κεφαλαιο.

:clapup::clapup::clapup:Παρομοίως, αλλά δε μου λες για τη μισθωτή εργασία και τους εκμισθωτές της! (:redface::redface::redface::Δε ξέρω τι προβλήματα έχεις, αλλά θέλω να συμπάσχω, έστω και νοερά! Πάντως, αν είσαι άνεργος, άφραγκος και προλετάριος, ήμαστε μία από τα ίδια!:(:(:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ε καλα τωρα μαλακιες
Απο τη μια η ρουτ με το κομμα της,απο την αλλη ο νωευς με το βαθυ κομμουνισμο του.
Οταν μιλαμε για δυναμη λαου,ας παραμενουμε στη αυτη καθεαυτη εννοια της φρασης και ας μην εννοουμε τη δυναμη που συγκεντρωνει το κομμα υπερ του λαου
Ειναι τοσο λολ .




Αναρχια και ζωη.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Παρακολουθεί το e-steki.


Είδε πάλι ότι είπαν κάποιοι στην προηγούμενη σελίδα για αποδυναμωμένο ή και εκτός βουλής ΚΚΕ και έκανε δήλωση:
https://www.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=6859943

Οπότε μπορεί και να μας παρακολουθεί, τι να πω! :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι ότι η ίδια το αποδυναμώνει. Από πέρυσι με τα χημικά μέχρι φέτος, έναν ολόκληρο χρόνο, δεν έκανε καμιά δήλωση ή καμιά ενέργεια που να έβαζε τον απλό πολίτη να πει: "Ναι, θα σε ψηφίσω.". Οι παντοτινοί ΚΚΕ ψηφίζουν το κόμμα και το κρατάνε εκεί που είναι. Όσο και να ήθελα να ψηφίσω ΚΚΕ στις προηγούμενες εκλογές, αρκέστηκα στο ΕΠΑΜ. Στις επόμενες θα δω τι θα κάνω, αλλά δεν με βλέπω να ψηφίζω ΚΚΕ. Πολύ χάλια η προεκλογική περίοδος, δεν έδωσε το μήνυμα για ανατροπή αλλά απλά για μια θέση στη βουλή. Νομίζω πως έχει χάσει την ουσία του Κομμουνιστικού Κόμματος. Ίσως, μπορεί και όχι, αλλά λέω ίσως αν άλλαζε ηγέτης και ερχόταν κάποιος με αρχίδια να άλλαζε το σκηνικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι ότι η ίδια το αποδυναμώνει. Από πέρυσι με τα χημικά μέχρι φέτος, έναν ολόκληρο χρόνο, δεν έκανε καμιά δήλωση ή καμιά ενέργεια που να έβαζε τον απλό πολίτη να πει: "Ναι, θα σε ψηφίσω.". Οι παντοτινοί ΚΚΕ ψηφίζουν το κόμμα και το κρατάνε εκεί που είναι. Όσο και να ήθελα να ψηφίσω ΚΚΕ στις προηγούμενες εκλογές, αρκέστηκα στο ΕΠΑΜ. Στις επόμενες θα δω τι θα κάνω, αλλά δεν με βλέπω να ψηφίζω ΚΚΕ. Πολύ χάλια η προεκλογική περίοδος, δεν έδωσε το μήνυμα για ανατροπή αλλά απλά για μια θέση στη βουλή. Νομίζω πως έχει χάσει την ουσία του Κομμουνιστικού Κόμματος. Ίσως, μπορεί και όχι, αλλά λέω ίσως αν άλλαζε ηγέτης και ερχόταν κάποιος με αρχίδια να άλλαζε το σκηνικό.

Δεν ξέρω τώρα αν σου κάνει μία δική μου απάντηση... Αύριο - μεθαύριο θα σου απαντήσει η ίδια, θα σου δώσω εγώ το link! :P

Η δική μου απάντηση, λοιπόν:
* Το ΚΚΕ όλη αυτήν την περίοδο είχε ποικίλη δράση στους τόπους εργασίας και φοίτησης (όπου φυσικά το επέτρεπαν οι συσχετισμοί) και αυτό είναι που έχει τεράστια σημασία. Εκεί είναι που καθορίζονται όλα ουσιαστικά.
* Όλη αυτήν την περίοδο το Κόμμα έχει φάει πολλή λάσπη από τους αντιΚΚΕ, αλλά και τους αντικομμουνιστές. Πρακτικά το ΚΚΕ είναι το μόνο που αυτήν την περίοδο έκανε ουσιαστική προσπάθεια ανατροπής όλης αυτής της αντικομμουνιστικής προπαγάνδας, παρότι δεν είναι το μοναδικό με αυτήν την ιδεολογία πάνω-κάτω.
* Κυριάρχησε πάρα πολύ η λογική της γρήγορης και εύκολης λύσης και αυτήν την είδε ο λαός στο «πρόσωπο» του ΣΥΡΙΖΑ και επιδιώχθηκε κάτι τέτοιο από τον ΣΥΡΙΖΑ. Εμείς λέμε ότι δεν υπάρχουν ούτε γρήγορες, ούτε εύκολες λύσεις. Η λύση, όμως, που προτείνουμε είναι γνωστή και οδηγεί σε αύξουσα ευημερία του συνόλου του λαού.
* Πας να συζητήσεις με κάποιον και σε ρωτάει «γιατί δεν συνεργάζεστε με τον ΣΥΡΙΖΑ;»... Ο ΣΥΡΙΖΑ ακόμη και τώρα που μιλάμε δεν έχει ούτε σταθερές θέσεις, ούτε ξεκάθαρες. Δεν μας είπε ποτέ τι θα κάνει όταν του πουν στην ΕΕ ότι δεν σηκώνουν διαπραγμάτευση. Και από πολιτικής άποψης, επειδή το έχουν ξεκαθαρίσει, ότι δεν υπάρχει περίπτωση να υπονομεύσουν την θέση της Ελλάδας στην ΕΕ και στην ευρωζώνη, ουσιαστικά το «Όχι» για διαπραγμάτευση από την ΕΕ, θα σημάνει για τον ΣΥΡΙΖΑ αποδοχή του Μνημονίου και κατ' επέκταση μία προσφορά νομιμότητας σε αυτό που, όμως, ο όπως ο ίδιος ο Τσίπρας λέει «το Μνημόνιο το έχει απονομιμοποιήσει ο λαός»... Όλο αυτό το πράγμα δεν έχει λογική...
* Θα μπορούσα να πω και για την υπονόμευση από τα ΜΜΕ που υπέστη το Κόμμα και δυστυχώς τα ΜΜΕ παίζουν σημαντικό ρόλο στην κοινή γνώμη.

Και τέλος πάντων θα μπορούσα να γράψω πολλά ακόμα, πάντως το διατάυτα είναι ότι θεωρώ ότι περάσαμε μία πολύ δύσκολη περίοδο, αλλά διατηρούμε μία σωστή στάση. Δεν είναι «πιασάρικη», αλλά είναι σωστή και τίμια και σύμφωνη με τις αρχές ενός Κομμουνιστικού Κόμματος Μαρξιστικής και Λενινιστικής ιδεολογίας.

Δε θεωρώ ότι κάλυψα το θέμα όπως θα ήθελα να το κάνω, για το τι έχει κάνει το ΚΚΕ τον τελευταίο καιρό, το τι λάσπη έχει δεχθεί, από ποιους και γιατί και τέλος πάντων όλα αυτά, αλλά θα έπρεπε να γράψω ένα πολυσέλιδο πολιτικό δοκίμιο και δεν μπορώ, ούτε και θα ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο γενικά, πόσο μάλλον σε ένα forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Από τον καναπέ δεν λύνονται τα προβλήματα με κανένα σωτήρα, εμείς δεν είμαστε οι αποκλειστικοί σωτήρες του λαού, ένα δυνατό ΚΚΕ σημαίνει ότι διατηρεί ο λαός το δικαίωμα να πληροφορείται, να γνωρίζει, να μαθαίνει, να αποφασίζει και εν πάση περιπτώσει όσοι του λένε ότι δεν μπορεί ποτέ να νικήσει, θέλουν να τον νικήσουν σήμερα»
............................
Οπότε μπορεί και να μας παρακολουθεί, τι να πω! :P:P

;): Να πεις, αν θες, τι εννοείται με το γενικόλογο "λαός", σε σχέση με τις ικανές πολιτικές προϋποθέσεις(θεσμικές και κρατικές) σεβασμού του δικαιώματος, που :redface::redface::redface:...υπογραμμίζω. Υποψιάζομαι, ότι η γενικολογία αυτή εμπεριέχει την απόπειρα επικάλυψης ενός διττού κενού: αφενός στο ζήτημα των πολιτκών συμμαχιών κι αφετέρου, στο ζήτημα του ενός "ξεκάθαρου πατριωτισμού". Έτσι συμβαίνει πάντα, όταν δεν κατορθώνεις να είσαι συνεπής στο διεθνισμό, από "ιστορικές αναγκαιότητες", όπως και η ανάγκη επίδειξης πατριωτισμού!:P

Κόμματος Μαρξιστικής και Λενινιστικής ιδεολογίας.

Όταν ένα ιδεογράφημα προσωποποιείται, γίνεται μία αίρεση, παρόμοια με τις ποικίλες "θρησκευτικές".Δεν υπάρχει κανενός ιδεολογία, στη πραγματική ανθρώπινη ζωή, παρά μόνον εκείνων που την τρέφουν με την εργασία τους κι εκείνων που ζουν, εκμεταλλευόμενοι το περίσσευμα, από το συνολικό αποτέλεσμα των εργασθέντων. Εδώ και μερικούς αιώνες, στην επίγεια ζωή των ανθρώπων, στην πραγματική δλδ, υπάρχουν δύο πεντακάθαρες ιδεολογίες:εκείνη, που βλέπει τη ζωή και τον κόσμο των ανθρώπων, από την πλευρά όσων εργάζονται κι εκείνη, που περιγράφει τη ζωή και τον κόσμο των ανθρώπων, από την πλευρά εκείνων, που πάντα θα απεργάζονται, πως να περισσεύει το "περίσσευμά" τους!
Είναι, κατά τον Κ.Μαρξ, αφενός η "Προλεταριακή" κι αφετέρου η "Αστική", νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
;): Να πεις, αν θες, τι εννοείται με το γενικόλογο "λαός", σε σχέση με τις ικανές πολιτικές προϋποθέσεις(θεσμικές και κρατικές) σεβασμού του δικαιώματος, που :redface::redface::redface:...υπογραμμίζω. Υποψιάζομαι, ότι η γενικολογία αυτή εμπεριέχει την απόπειρα επικάλυψης ενός διττού κενού: αφενός στο ζήτημα των πολιτκών συμμαχιών κι αφετέρου, στο ζήτημα του ενός "ξεκάθαρου πατριωτισμού". Έτσι συμβαίνει πάντα, όταν δεν κατορθώνεις να είσαι συνεπής στο διεθνισμό, από "ιστορικές αναγκαιότητες", όπως και η ανάγκη επίδειξης πατριωτισμού!:P
Θα σου ζητήσω διευκρινίσεις και θα σου απαντήσω πια το βράδυ ή αύριο, γιατί τώρα βιάζομαι.

1) Πώς ακριβώς γίνεται να σου φαίνεται να αναδύεται το κενό των πολιτικές συμμαχίες από το υπογραμμισμένο;
2) Πώς είναι δυνατόν να σου φαίνεται εθνικιστική η αναφορά στη λέξη «λαός»;
3) Για ποιο ιστορικό γεγονός μιλάς που να έκανε το ΚΚΕ ασυνεπές στον προλεταριακό διεθνισμό;

Και μία ερώτηση: Θεωρείς ότι η ΕΕ είναι κάτι που συμβάλλει θετικά στον προλεταριακό διεθνισμό;

Όταν ένα ιδεογράφημα προσωποποιείται, γίνεται μία αίρεση, παρόμοια με τις ποικίλες "θρησκευτικές".Δεν υπάρχει κανενός ιδεολογία, στη πραγματική ανθρώπινη ζωή, παρά μόνον εκείνων που την τρέφουν με την εργασία τους κι εκείνων που ζουν, εκμεταλλευόμενοι το περίσσευμα, από το συνολικό αποτέλεσμα των εργασθέντων. Εδώ και μερικούς αιώνες, στην επίγεια ζωή των ανθρώπων, στην πραγματική δλδ, υπάρχουν δύο πεντακάθαρες ιδεολογίες:εκείνη, που βλέπει τη ζωή και τον κόσμο των ανθρώπων, από την πλευρά όσων εργάζονται κι εκείνη, που περιγράφει τη ζωή και τον κόσμο των ανθρώπων, από την πλευρά εκείνων, που πάντα θα απεργάζονται, πως να περισσεύει το "περίσσευμά" τους!
Είναι, κατά τον Κ.Μαρξ, αφενός η "Προλεταριακή" κι αφετέρου η "Αστική", νομίζω...
Χρειάζεται, όμως και ένα υπόβαθρο, μία θεωρία, μία προοπτική, κάτι. Δεν μπορείς να πας στα τυφλά, χωρίς έναν οδηγό.
Από εκεί και πέρα, η αποτελεσματικότητα διαφέρει από περίπτωση σε περίπτωση και φαίνεται μόνο κατά την εφαρμογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Και μία ερώτηση: Θεωρείς ότι η ΕΕ είναι κάτι που συμβάλλει θετικά στον προλεταριακό διεθνισμό;


....
:(: Ναι, για την ανάπτυξη και το βάθεμα του προλεταριακού διεθνισμού είναι (ακόμη) προτιμότερη η αγορά που λέγεται Ε.Ε., παρά μία Ευρώπη επιστροφής σε νεοεθνικισμούς!

Χρειάζεται, όμως και ένα υπόβαθρο, μία θεωρία, μία προοπτική, κάτι. Δεν μπορείς να πας στα τυφλά, χωρίς έναν οδηγό.
Από εκεί και πέρα, η αποτελεσματικότητα διαφέρει από περίπτωση σε περίπτωση και φαίνεται μόνο κατά την εφαρμογή

Στην προκείμενη όμως περίπτωση, η ιστορία πλέον έχει κρίνει και το "Λενινισμό" στην αποτελεσματικότητά του, αλλά και κριτικούς του όπως πχ η Ρόζα επαλήθευσε, για τις "εφαρμογές" του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
exc μπορεις να μας πεις κατι παραπανω για το τι κανει το ΚΚΕ στους τοπους εργασιας και φοιτησης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top