Πληροφορίες για Βόλο

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ηello. :redface:
Δεν έχω ιδέα που να βάλω το θέμα,για αυτό μετακινήστε το εσείς όπου ταιριάζει. :P

Λοιπόν,θέλουμε με την παρέα μου να πάμε ένα τριήμερο Βόλο γιατί έχουμε ακούσει πολύ καλά λόγια γενικότερα.
Είναι από τις λίγες πόλεις στην οποία δεν έχω πάει ποτέ και θέλω να επισκεφτώ και εγώ,αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει. :redface:

Κυρίως θα ήθελα πληροφορίες για ξενοδοχεία που να είναι κεντρικά,και όχι πολύ μακρυά από την παραλιακή.

Επίσης,μαγαζιά,μέρη που αξίζει να δείς,και γενικά κάποιες τυπικές πληροφορίες θα ήταν πολύ χρήσιμες.
Πλζ όσοι ξέρουν τον Βόλο,κάν'τε κάνα πόστ. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ο Mercury και η rootbreaker είναι από Βόλο. Ελπίζω να σου απαντήσει κάποιος από αυτούς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Απο ξενοδοχεία δεν γνωρίζω τιμές κτλ:redface: Έχει αρκετά όμως και στο κέντρο κιόλας(Παραλία)
Τώρα πού να πάς....
Σιγουρα μήν χάσεις να πάς μία βόλτα σε κάποιο χωριό του Πηλίου...
Για μπάνιο,μακριά απο τον Βόλο,έχει το εργοστάσιο της ΑΓΕΤ κοντά,και δεν λέει...
Μαγαζιά...Μία βόλτα στην περίφημη παραλία είναι must(μήν τρομάξετε απο τα άπειρα πιτσιρίκια το Σάββατο βράδυ),και μία επίσκεψη στα τσιπουράδικα του Βόλου επιβεβλημένη.
Για ψώνια στην Ερμού(άν και δεν ξέρω τώρα με τις τιμές πώς είναι)
Επίσης,έχει θερινό κινηματογράφο,σχεδόν δίπλα στην θάλασσα στο κέντρο.Άν θές κανονικό θα πρέπει να πάς στο εμπορικό κέντρο(άν και εκεί πρέπει να είναι τσιμπημένες οι τιμές)

Συγκεκριμένα τί άλλο θα ήθελες να μάθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Σουβλάκια "Θόδωρας" , λεμονάδες ΕΨΑ και τσιπουράδικο 8)
...αλλιώς δεν έχεις κατάλαβει από Βόλο!

Ένα πέρασμα από τις Αλυκές , μια βόλτα στην παραλία και ένα θαλασσινό γεύμα
στα πέριξ ψαροταβερνάκια για μένα επιβάλεται.

Κι αν ανηφορήσετε προς Πήλιο, μια επίσκεψη στις Μηλιές και στον σιδηροδρομικό σταθμό Μηλέων,
έχει και κάτι καταρραχτάκια εκεί κοντά απ' ο,τι θυμάμαι.
Υπόψιν ότι στις Μηλιές υπάρχει λαογραφικό μουσείο και η δημόσια βιβλιοθήκη Μηλέων, μια από τις παλαιότερες στην Ελλάδα, ιδρύθηκε πριν την Επανάσταση του 21 και φιλοξενεί σπάνια βιβλία, επιστολές, χειρόγραφα. Λειτουργεί και δανειστική βιβλιοθήκη.

για ό,τι άλλο θυμηθώ, θα επανέλθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Με βάση τα δικά μου γούστα θα προτείνω:

Μεσημεράκι για τσίπουρο στα παραλιακά. Μετά, καφέ, παγωτό, tichu στη Μινέρβα (κι αυτή στην παραλία). Βόλτα στην αγορά (Ερμού), ψώνια κτλ. Να φάτε πίτσα με γύρο απ'το Makis taste it (οδός Δημητριάδος) και το βράδυ κρασιά στα Παλαιά. Βέβαια έτσι, δε θα θυμάσαι και πολλά από Βόλο γιατί θα φύγετε ντίρλα. Άντε cheers :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Εμμμ ανοιξες και εσυ θεμα.
Μπορω να μιλαω με τις ωρες για το βολο,εχω ζησει ολα μου τα χρονια εδω.(αν υπερβαλλω λιγο μπορειτε να μου το πειτε απλα)
Καταρχας ειναι μια πολη που συνδυαζει βουνο και θαλασσα,οποτε αδιαμφισβητητα αυτο την κανει πανεμορφη.
Ενα τριημερακι ειναι καλο.Καταρχας σε θεμα προσανατολισμου δε θα χετε προβλημα,ολοι οι δρομοι οδηγουν στη θαλασσα,πιο ισια πολη δεν υπαρχει.
Απο ψωνια ναι,υπαρχει ο κεντρικος πεζοδρομος(ερμου),αν και ο βολος δε πολυφημιζεται για την αγορα του.
Απο εξω,υπαρχουν επιλογες.Τωρα που ειναι καλοκαιρι,εγω προτεινω το αρωμα(καφετερια διπλα στο πανεπιστημιο),τη μινερβα οχι τοσο γιατι ειναι λιγο μαλακας ο σερβιτορος λολ :p,και πισω απο την εκκλησια του αγιου κωνσταντινου(που ειναι επισης στην παραλια) τις εκει καφετεριες,που ειναι υπαιθριες και μαζευουν πολυ κοσμο(ρωτηστε για τον ισαλο,θα σας πουν πως να πατε).Ενταξει,τα τσιπουραδικα ειναι κλασσικα,ολη η παραλια εχει γεμισει,αν και εγω προτεινω τσιπουραδικο οχι εκει,γιατι ειναι πανακριβα(4 ευρω το τσιπουρο!!!!)Τον κυκλο ισως που ειναι πανω στην ερμου.
Παραλιες εδω εχει υπεροχες,αλλα οχι μεσα στο βολο.Μπορειτε να πατε στην αφησσο,η γενικα μεχρι την αφησσο σε καποια απ ολες.Εχει τακτικα λεωφορεια,δεν ειναι το θεμα αυτο και σχετικα φθηνα,το θεμα ειναι να βρειτε να κατσετε μεσα :p.Eπισης μπορειτε να πατε προς Χορευτο,Αη Γιαννη Μυλοποταμο που μπορει να ναι καμια ωρα μακρια,αλλα εκει ευχαριστιεσαι μπανιο,η θαλασσα ειναι ποιημα.
Χμμ υπαρχουν κλαμπς,το Ο bar,και το ΑΜΑΖΕ αλλα το κακο ειναι οτι θες ταξι,και εγω δε μπορω να βοηθησω και πολυ σ αυτα δε μου αρεσουν και δεν εχω παει.Αν ειστε πιο εναλλακτικες εγω προτεινω πεζουλια(κατα μηκος της παραλιας και πηγαινοντας προς την εκκλησια εχει κατι υψωματα και πισω τους ενα παρκο),αμα γυρισετε την παραλια του βολου θα τα δειτε.Εγω αραζω συχνα με μπυρα,ειναι το αγαπημενο μου μερος.
Μην ξεχασετε να φατε πεινιρλι απο το RAINBOW,παταουγκα οπως το λεμε οι βολιωτες(πεινιρλι με πατατες και ουγγαρεζα) που εκει σκας,δεν υπαρχει.
Α και για κρασια,Παλια.Δεν ειναι μακρια απ το κεντρο πας και με τα ποδια,και υπαρχουν μερη με λαιβ μουσικουλα κλπ,τα οποια μαζευουν φοιτητοκοσμο και νεους γενικα.
Καλη διασκεδαση,μπορεις να μου στειλεις πμ να σε κατατοπισω παραπανω αν θελεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ρουτ έχεις σκεφτεί να συγγράψεις σε ταξιδιωτικό οδηγό για το Βόλο; :P





ΥΓ: δώσε και οδηγίες για πρόσβαση σε Θόδωρα ,
είναι θανάσιμη αμαρτία να μην δοκιμάσει το σουβλάκι με το ψωμί :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
ρουτ έχεις σκεφτεί να συγγράψεις σε ταξιδιωτικό οδηγό για το Βόλο; :P





ΥΓ: δώσε και οδηγίες για πρόσβαση σε Θόδωρα ,
είναι θανάσιμη αμαρτία να μην δοκιμάσει το σουβλάκι με το ψωμί :redface:

χχαχαχαχα ε στο θοδωρα ειναι ευκολο,βρισκεται στη συμβολη των οδων ελευθεριου βενιζελου και δημητριαδος,ισως λιγο πιο πανω.Και οι 2 κεντρικοτατες,θα βρεθειτε σε αυτες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Νεα ιωνια για τσιπουρα,οχι παραλια...απεναντι απο το γηπεδο της νικης ή μολις μπεις στη νεα ιωνια στις γραμμες δεξια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες! :hug:

Από τα μαγάζια θα προσπαθήσουμε να τιμήσουμε τα περισσότερα από όσα μας είπατε!

@Mercury: Σίγουρα θα γίνει βόλτα στην παραλιακή. Και ακούγεται πολύ καλή ιδέα αυτή για τον θερινό κινηματογράφο,ευχαριστώ. :)
@pop corn. Μακάρι να μπορέσουμε να πάμε και προς Πήλιο,γιατί είναι υπέροχα γενικότερα.
@lowbaper92: Σε μαγαζιά με κρασάκι και τσίπουρο,θα πάμε 100%,ελπίζω μόνο να μην μεθύσω τόσο και με παίρνουν σηκωτή μετά. :redface:

@rootbraker: Kαλά μ'έκανες να θέλω να φύγω για Βόλο,αύριο κιόλας,δεν υπάρχει!
Θα σου στείλω και πμ και για περαιτέρω πληροφορίες,οπωσδήποτε. :redface:
Για ψώνια δεν ενδιαφερόμαστε τόσο. Εναλλακτικά μαγαζάκια είναι περισσότερο στο στυλ μας,clubs δεν προτιμάμε ιδιαίτερα.
Παραλίες έχει τόσο καλές; Μια χαρά. Για πεινιρλί θα πάμε σίγουρα,πρέπει να'ναι πολύυυ νόστιμο. (!)΄
Όπως και το σουβλάκι που λέει η pop corn. :redface:

Ευχαριστώ και πάλι για τις άμεσες απαντήσεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giotis1985

Νεοφερμένος

Ο PANAGIOTIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος management. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ωραιος ο βολος απο δω ειμαι...εχουν κλεισει πολλα μαγαζια εχουν ανοιξει πολλες καφετεριες στην θεση τους..αλλα η ζωη περνα παντα ευχαριστα εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
ωραιος ο βολος απο δω ειμαι...εχουν κλεισει πολλα μαγαζια εχουν ανοιξει πολλες καφετεριες στην θεση τους..αλλα η ζωη περνα παντα ευχαριστα εδω.

καλα οχι και παντα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top