Πιστεύετε ότι το κράτος πρέπει να χρηματοδοτεί την εκκλησία;

Πιστεύετε ότι το κράτος πρέπει να χρηματοδοτεί την εκκλησία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 119)
  • Είμαι χριστιανός και πιστεύω πως ναι

    Ψήφοι: 10 8.4%
  • Είμαι χριστιανός και πιστεύω πως όχι

    Ψήφοι: 34 28.6%
  • Είμαι άθεος και πιστεύω πως ναι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι άθεος και πιστεύω πως όχι

    Ψήφοι: 40 33.6%
  • Πιστεύω σε κάποια άλλη θρησκεία και πιστεύω πως πρέπει να χρηματοδοτεί το κράτος την εκκλησία.

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Πιστεύω σε κάποια άλλη θρησκεία και πιστεύω πως δεν πρέπει να χρηματοδοτεί το κράτος τη εκκλησία.

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Είμαι αγνωστικιστής και πιστεύω πως ναι

    Ψήφοι: 2 1.7%
  • Είμαι αγνωστικιστής και πιστεύω πως όχι

    Ψήφοι: 15 12.6%
  • Είμαι άθρησκος και πιστεύω πως ναι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι άθρησκος και πιστεύω πως όχι

    Ψήφοι: 16 13.4%

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Εγώ θα προτιμούσα να πάει σε ιδρύματα ένα μεγάλο μέρος...και σε ανθρώπους με ειδικές ανάγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αυτά τα χρήματα λογικά είναι από ευρωπαϊκή ένωση αρά πρέπει να έχουν κάποιο αντίκτυπο στην κοινωνία. Αν μοιραζόταν σε κάποιες τυχαίους απλούς πολίτες μόνο αναστάτωση θα δημιουργούνταν επειδή απλώς κάποιοι άνθρωποι θα χαμογελούσαν με ξένα λεφτά. Αυτό το θεωρώ πολύ εγωιστικό

Γιατι το θεωρεις λαθος εξπ? Προφανως δεν συμφωνω με το να μοιραστουνε τυχαια σε ολο (η καποιο μερος ) του κοσμου. Αλλα αν πηγαιναν για ενα συγκεκριμενο σκοπο, ας πουμε για τους φοιτητες με οικονομικο προβλημα η τους συνταξιουχους που ειπε και η Μανια? Βεβαια, δεν εχω διαβασει αναλυτικα και το αρθρο, οποτε δεν ηξερα οτι ειναι λεφτα της Ε.Ε., και δεν ξερω και πως λειτουργουν τα πραγματα σε αυτες τις περιπτωσεις, αν δλδ τα παιρνουμε για να τα χρησιμοποιησουμε για συγκεκριμενο σκοπο. Ενιγουει, αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι θα ειχαν αντικτυπο στην κοινωνια ακομα και να μοιραζοταν σε καποιους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Θεωρώ ότι παρόλα τα μειονεκτήματα και τα τραγικά λάθη και καταχρήσεις ανθρώπων της εκκλησίας, εκτελεί κοινωνικό έργο και πολύ σημαντικό μάλιστα. Θα μπορούσε να ήταν πολύ πολύ πιο σημαντικό αλλά...
Απ΄την άλλη η εκκλησία έχει ήδη τεράστια περιουσία και ένα πολύ καλό σταθερό εισόδημα.(η καλύτερη επιχείρηση) Δεν έχει ανάγκη προσφοράς του κράτους για να διευρύνει το έργο της!
Πάντως αν τα λεφτά είναι απο ΕΕ δεν μπορούν να τα δώσουν κατευθείαν σε ιδρύματα (νομίζω). Κάτι παίζει με αυτά τα πακέτα που πρέπει να τα επενδύσουν και δε μπορούν απλά να τα δωρίσουν στον κόσμο. Ήδη νομίζω ότι με το τελευταίο πακέτο είχαμε προβλήματα στο να το επενδύσουμε σε έργα (είχαμε λεφτά και δεν ξέραμε τι νατα κάνουμε). Το τελευταίο κυρίως λόγο περιορισμών της ΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατι το θεωρεις λαθος εξπ? Προφανως δεν συμφωνω με το να μοιραστουνε τυχαια σε ολο (η καποιο μερος ) του κοσμου. Αλλα αν πηγαιναν για ενα συγκεκριμενο σκοπο, ας πουμε για τους φοιτητες με οικονομικο προβλημα η τους συνταξιουχους που ειπε και η Μανια? Βεβαια, δεν εχω διαβασει αναλυτικα και το αρθρο, οποτε δεν ηξερα οτι ειναι λεφτα της Ε.Ε., και δεν ξερω και πως λειτουργουν τα πραγματα σε αυτες τις περιπτωσεις, αν δλδ τα παιρνουμε για να τα χρησιμοποιησουμε για συγκεκριμενο σκοπο. Ενιγουει, αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι θα ειχαν αντικτυπο στην κοινωνια ακομα και να μοιραζοταν σε καποιους...
Υποθέτω ότι είναι από ευρωπαϊκή ένωση επειδή σύντομα δεν θα μπορούμε να αντλούμε την ίδια ποσότητα προγραμμάτων.

Άλλα όπως το θέτεις και βέβαια συμφωνώ. π.χ. ένα πρόγραμμα για την οικονομική ενίσχυση οικονομικά ανίσχυρων φοιτητών δεν θα ήταν άσχημο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Φυσικα και οχι. Ασχετως θρησκειας ετσι πρεπει να ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BadGuy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Πιστεύω πως κράτος και εκκλησία πρέπει να μην μπλέκονται ο ένας στα "λημέρια"(αν μπορώ να το πω έτσι) του άλλου!Για μένα δεν πρέπει το κράτος να ασχολείται με θέματα εκκλησίας και η εκκλησία να μην επεμβαίνει σε κρατικά θέματα!Διαφωνώ για τη χρηματοδότηση της εκκλησίας.Εξάλλου νομίζω ότι οι περισσότερες εκκλησίες χρήμα έχουν!Δε νομίζω να χρειάζονται και κρατικά κονδύλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Χωρίς να έχω διαβάσει τις απαντήσεις που έχουν δοθεί έως τώρα, μιας και ο τίτλος του θέματος είναι αρκετά γαργαλιστικός, το ίδιο και το άρθρο από το in.gr... έχω να πω ότι μόνο ανέκδοτο θα μπορούσε να ηχεί στα αυτιά μου αυτό... από την στιγμή λοιπόν που δεν είναι, κάτι σε προεκλογική μίζα μου φέρνει!!! ξέρετε τώρα... να έχουμε την υποστήριξη και τους ψήφους τις εκκλησίας και των προβάτων που κουβαλάει πίσω της! (γνωστό πλέων και το σύνθημα που ακούγετε προεκλογικά πάντα σε πανηγύρια των διάφορων ενοριών... "ψωμί, ελιά και κώτσο βασιλιά!" )

Αντι να βοηθάει η εκκλησία το κράτος σε διάφορα θέματα, όπως επενδύοντας τον θησαυρό που έχει καταχωνιασμένο σε όλες τις τράπεζες του κόσμου, έτσι ώστε να δημιουργήσει θέσεις εργασίας, να δώσει ψωμάκι σε κόσμο που πεινάει, να βοηθήσει στην ανάπτυξη περιοχών που χρήζουν βοήθειας, τι κάνει??? Απολαμβάνει τους τόκους και τον μυστικισμό! Άλλωστε το λένε και οι γραφές... "πίστευε και μη ερεύνα!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
πράγματα που έμαθα πρόσφατα

1. Ο Χριστόδουλος πήγε στο Miami με το πρωθυπουργικό φάλκον (έτσι το λένε?) αρα [και]με τα δικά μου χρήματα. Γιατί παρακαλώ? Δεν είχε λεφτά η εκκλησία να τον στείλει? (καλό ε?)

2. Υπάρχει μια μονή κοντά στη Σπάρτη που ξεχνάω το όνομα της (θα ρωτήσω και θα το γράψω μόλις το μάθω) η οποία με ... περηφάνια δηλώνει στο φυλλάδιο της ότι το 1821 (ναι οκ προιστορικά αλλά το...attitude θέλω να δείξω) ΠΕΤΥΧΕ (!!!!!!!!!!) να δανείσει το ελληνικό κράτος με επιτόκιο 14% αντί του 3-4% με το οποίο δανειζόταν από τις μεγάλες δυνάμεις...

no further comments....:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Χρήματα του κράτους για το κράτος είναι στην ουσία, σωστά; Γιατί να πάνε στην εκκλήσια; Για να φανεί (ή και να φάει κάμποσα, ποιος ξέρει) εκείνη. Γιατί να μην προτείνει στο κράτος να κάνει τα έξοδα τα οποία σκοπεύει να κάνει; Γιατί να μην αποφασίσει ο κάθε χριστιανός πολίτης που γουστάρει την εκκλησία να της κάνει μία προσφορά στην τελική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Xααχααα, ωραίο ανέκδοτο!!!!:clapup:
Κανονικά θα έπρεπε η εκκλησία να χρηματοδοτεί το κράτος αλλά λέεεμε τώρα!!! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
αρκετά δεν έχει η εκκλησία, νομίζω? :D
αυτή θα μπορούσε να χρηματοδοτεί το κράτος όχι το ανάποδο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
αρκετά δεν έχει η εκκλησία, νομίζω? :D
αυτή θα μπορούσε να χρηματοδοτεί το κράτος όχι το ανάποδο :P

I will agree :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Να δούμε τι θα κάνει η εκκλησία για το ποίμνιό της τώρα που την έχει ανάγκη... Και δεν εννοώ τις τοπικές ενορίες και τους παπάδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Ε μας πως, δεν είναι κοινωνικό έργο η γιατρειά της Ηπατίτιδας Β που έχει ο Χριστόδουλος; :rolleyes:

Ηπατίτιδα C έχει. Η οποία κολλάει με το αίμα... Την κόλλησε πριν 50 χρόνια σύμφωνα με τους γιατρούς... Μα πώς το έπαθε αυτό αυτός ο Άγιος άνθρωπος?? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Αλήθεια τα έξοδα του ταξιδιού του Χριστόδουλου ποιός τα πληρώνει? :hmm:
(Πάντως πήγε με το Πρωθυπουργικό αεροπλάνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ποιος αραγε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
ποιος αραγε?

:whistle:

Προσωπικά και για να απαντήσω στο θέμα είμαι Χριστιανός και πιστεύω πως ΟΧΙ. Άλλο πιστεύω στο Θεό και άλλο στους ανθρώπους της εκκλησίας με τα τόσα σκάνδαλα και αίσχη. Και με λυπεί το γεγονός ότι έχουμε τέτοιους ιερωμένους στη κορυφή της ιεραρχίας. Τόση περιουσία έχει η εκκλησία θέλει να πέρνει και από το ποίμνιό της? :mad: Γιατί αυτό γίνεται όταν λέμε ότι το κράτος χρηματοδοτεί την εκκλησία. Και στη τελική υπάρχουν και άτομα που είναι άθεοι ή αλλόθρησκοι, γιατί να πληρώνουν και αυτοί? Δεν το καταλαβαίνω. Όσο για το Χριστόδουλο να γίνει καλά ο άνθρωπος εύχομαι, όχι γιατί τον πάω-το αντίθετο, αλλά γιατί δεν μπορώ να ευχηθώ κάτι κακό για κάποιον που είναι στο κρεβάτι του πόνου.

Ας καταλάβει ο κάθε Χριστιανός Ορθόδοξος, ότι άλλο Θεός και άλλο άνθρωποι Του Θεού. (Και δεν μιλάω για όλους τους ιερωμένους-υπάρχουν και υποδείγματα ηθικής και ακεραιότητας.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Όχι και να είμαι σύμφωνος στο να χρηματοδοτεί το κράτος την εκκλησία.

Είμαι ΠΕΠΕΙΣΜΕΝΟΣ ότι η Εκκλησία της Ελλάδος έχει τόσα χρήματα ώστε να αυτοσυντηρηθεί και:
α)Να δωρήσει σπίτι σε ΟΛΟΥΣ τους άστεγους της χώρας
β)Να εξαλείψει την ανεργία στη χώρα
γ)Να χρηματοδοτήσει εξολοκλήρου τον τομέα που λέγεται Παιδεία στη χώρα
δ)Να δημιουργήσει νοσοκομεία και να συμβάλει στην έρευνα νέων φαρμάκων για ανίατες ασθένειες


Σίγουρα η εκκλησία προσφέρει. Όταν όμως η βοήθεια είναι το 1/1000 ίσως και λιγότερο, τότε αμφιβάλεις αν αυτό ονομάζεται βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Ειμαι αθρησκος και αγνωστικιστης και πιστευω πως ΟΧΙ. Βασικα δεν καταλαβαινω τη διαφορα του αθρησκου με των αγνωστικιστη, αφου ειναι ενα και το αυτο. Αν δεν εχεις θρησκεια και δεν εισαι αθεος, τοτε εισαι αγνωστικιστης. Νομιζω πως πρεπει να γινει μια ψιλοδιορθωση στη ψηφοφορια.

Το γιατι πιστευω πως οχι, δεν χρειαζεται να το πω καθως με καλυψαν ολοι οι προλαλησαντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Είναι απλά τα πράγματα. Η εκκλησία έχει στα χέρια της το 46% του πλούτου της χώρας. όλοι οι μεγαλοεπιχειρηματίες μαζί το 37, το κράτος 13 και ολοι εμείς οι υπόλοι μόλις το 4%. Τα συμπεράσματα δικά σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top