• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

kiwi

Νεοφερμένος

Ο kiwi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλημέρα θα ήθελα και εγώ να συμβάλλω σε όποιες απορίες μπορώ και να βοηθήσω καθώς έκανα το συγκεκριμένο χειρουργείο για διάφραγμα και ρινοπλαστική στον Β.Π σε ιδιωτική κλινική (Ευρωκλινική)

Όπως πολύ σωστά λέχθηκε ποιο πρίν δεν είναι μια απλή επέμβαση όπως πολύ νομίζουν αλλά μια επέμβαση στο κεφάλι που καλό θα είναι να συνδυάζεται μόνο με διάφραγμα η σε πολύ άσχημες μύτες , όσο αφορά τα περι πρίν του χειρουργείου γιατί βλέπω πολλές κοπέλες συνήθως που ανχωνοντε όσο αφορά για πόνο δεν υφίσταται οι τεχνικές έχουν εξελιχθεί αρκετά και ένας σοβαρός γιατρός που παρακολουθεί σεμινάρια γυρω από την ρινοπλαστική και ναι ακομα και σε νοσοκομεία μπορείτε να τον εμπιστευθείτε πιστεύω 100 % από την πείρα μου σας λεω ότι οι περισσότεροι κοιτάνε να πάρουνε το παραδάκι και είναι λιγομίλητοι δεν είναι κακο αυτό γενικά οι γιατροι κρατάνε μια σταση κυρους απεναντι των ασθενων και ισως ετσι πρεπει who knows? Τωρα αν καποιος εχει κανει 5-6-7 8 9 000 επεμβασεις ρινοπλαστικης και διαφραγματος αυτό είναι καλο , επισεις δεν νομιζω ότι υπαρχει χειρουργος που θα σας εγγυηθεί 100 % επιτυχία υπαρχει ένα + - 5 % επεμβασεις που χρήζουν revision, για αυτά πρεπει να είστε ενημερωμενοι πριν πατε να κανετε ένα τετοιο χειρουργείο ,

Στη δική μου περίπτωση τωρα το χειρουργείο κράτησε 2 ωρες , είχα τρομερό πρόβλημα στη αναπνοη με το διάφραγμα και βρήκα και ευκαιρία να φτιάξω την καμπούρα και το profile της μυτης μου καθώς δεν μου άρεζε.

Τα δύσκολα είναι μετά την επέμβαση και ΟΧΙ ΠΡΙΝ ειδικά αμα είναι καλός ο αναισθησιολόγος και γενικά νοσοκόμες κτλ εγω να φανταστητε ειμαι και λιγο κότα αλλα μπήκα πολύ χαλαρός μέσα και έλεγα στο γιατρο κοιτα να με κάνεις όμορφο χαχαχα! .
So.. θα σας προτείνω αν κάνετε τελικά ρινοπλαστική να προτιμήσετε μια ιδιωτική κλινική λογο του ότι συνεργάζονται με καλούς γιατρούς τους οποιους θα εχετε κανει την ερευνα σας πριν , επισεις εχουν αριστη εξυπηρετικοτητα στα πάντα , όμορφες νοσοκόμες καθαριότητα (δύσκολα θα κολλήσεις καμία λοίμωξη πραγματικά το χειρουργείο έλαμπε) .
Το μετά για μενα ηταν λιγο δραματικό και κουραστικό γιατί έμενα σε ξενοδοχείο 10 μέρες κλεισμένος μονο ύπνο και τηλεόραση αντε και ένα βιβλιαράκι και χωρίς internet , οπότε καλό θα είναι να την κάνετε στην πολη σας η κοντα στο σπιτι σας και να μην απομακρυνθείτε γιατι πχ εγω τωρα πρεπει να βγαλω αλλου τα ράμματα κτλ , επισεις θα χρειαστείτε ένα ατομο να σας φροντίζει 100 % για 10 15 μέρες

Όσο για πόνο και πρηξίματα εμένα πονούσαν τα δόντια μου , τα μαλλια μου λιγο ζυγωματικά και λιγο η μύτη μου αλλα με ένα πονσταν ημουν comple αλλα μην τρομάξετε ο πόνος ηταν αμελητέος αν αναλογιστεις ότι σου σπανε τα μουτρα , αρκετα πρηξιματα ειχα 2και 3 μερα κατω από τα ματια και από πανω ήταν σαν να μου είχαν ριξει φοβερά μπουνιδια αφου ψαρωνα κόσμο όταν έβγαλα τις γάζες χαχαχα , ακόμα θυμαμε τις 2 κοπέλες από Colombia στο ασανσερ τρομαγμένες χαχαχαχαχα

Τωρα ειμαι στην 14 μερα και ειμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα ειμαι λιγο πρησμένος ακομα βαζω rinopanteina αλοιφή και αυριο θα βγαλω τα ραμματα σε έναν γιατρο που με εστειλε ο γιατρος μου ο οποιος παρακολουθει σεμιναρια ρινοπλαστικης, το μοναδικο προβλημα είναι ότι στο δεξιο ρουθουνι μου (μαλλων από το συγκεκριμένο ρουθούνι εγινε η δουλεία ) εχει βγάλει ένα εξογκοματακι ή κατι σαν πριξιμο δεν καταλαβαινω ακριβως το οποιο μου κλείνει την δίοδο και δε μπορώ να αναπνεύσω ακόμα 100 % και το οτι για καποιο περιεργο λογο αισθανομαι το λαιμο μου ξερω σαν κρυομενος και γενικα ποιο επιρρεπή ,εχει παρουσιάσει κανένας άλλος τετοιες επιπλοκες μετα την επεμβαση ?

υ.π επισεις ρε παιδια τι απαισια μυρωδια ειναι αυτή η μυτη μου μυριζει σαν σερβιετα ξερω γω απο τα αιματα λογικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mallorca1983

Νεοφερμένος

Η mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
μπραβο ρε συ που δε το βαζεις κατω...! μιλαμε για πολυ ψυχικη δυναμη!!

DIC ειναι τα temporal facial grafts?
μαλλον καταλαβα για ποιο site μιλας κ ειναι πολυ καλο. σου εχει απαντησει καποιος γιατρος εκει?
για τον Λ..α εχω ακουσει κ απο αλλου κακες εμπειριες ...
ο πρωτος που σε χειρουργησε ποιος ηταν?

λοιπόν αυτός είπε dic fascia, εγώ έπιασα μόνο το dic fa...χαχαχαχα...:P..ευτυχώς έπιασα το temporal και από εκεί βρήκα τι παίζει....αλλά το dic δεν έχω καταλάβει τι είναι, και κακώς που δεν τον ρώτησα...θα το κάνω όταν ξαναπάω....θα περάσει τρελό screening!! xaxa αλλά δεν πιστεύω ότι εννοούσε κάτι άλλο....στο google το παίρνει σαν την λέξη definition, και γι αυτό μου βγάζει τον ορισμό του temporal fascia ή της ρινοπλαστικής....θα το ψάξω ακόμα, αν και πιστεύω ότι αυτό είναι....στο site πόσταρα χθες το βράδυ και εγκρίθηκε σήμερα, οπότε ακόμα περιμένω (είναι και η διαφορά της ώρας που έχουμε)....θα σε ενημερώσω αν θες....ο πρώτος ήταν ο σκ....ας....ο οποίος πέρα απ την μύτη που δεν την διόρθωσε (ήταν τεράστια και έχω μικρό πρόσωπο) μου έκανε και ζημιά στο αυτί (αν θες σου στέλνω προσωπικό μήνυμα)...εν ολίγοις μπορεί να έχει την φήμη κλπ, και όντως κάποιες μύτες να τις κάνει ωραίες αλλά με μένα στράβωσε το θέμα, και αυτό που δεν συγχωρώ με τπτ είναι η συμπεριφορά του μετά....το συνεχές δούλεμα, η ειρωνία κλπ....τεσπα, ο παθών μαθών που λένε brigitte, κι εγώ το πήρα το μάθημά μου, και δυστυχώς εις διπλούν...αυτό είναι το μόνο σίγουρο...το θέμα είναι τώρα τι γίνεται.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiwi

Νεοφερμένος

Ο kiwi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
λοιπον στη κοπελα που πραγματικα σταθηκε ατυχη, επεσες στο 5 % αλλα για όλα υπαρχουν λυσεις δεν νομιζω οτι δεν διορθωνετε κατι στην συνχρονη πλαστική, αν εχεις ανεβασει καπου φωτογραφιες είμαι περιεργος να δω τί ζημια σου εχει προκαλεσει ο συγκεκριμενος ιατρος , αν θες δειξε μου ισως δεν μπορεις να κρινεις αντικειμενικα θα ηθελα να σου πω και εγω την γνωμη μου αν θές , όλα θα γινουν μην ανυσηχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mallorca1983

Νεοφερμένος

Η mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Καλημέρα θα ήθελα και εγώ να συμβάλλω σε όποιες απορίες μπορώ και να βοηθήσω καθώς έκανα το συγκεκριμένο χειρουργείο για διάφραγμα και ρινοπλαστική στον Β.Π σε ιδιωτική κλινική (Ευρωκλινική)

Όπως πολύ σωστά λέχθηκε ποιο πρίν δεν είναι μια απλή επέμβαση όπως πολύ νομίζουν αλλά μια επέμβαση στο κεφάλι που καλό θα είναι να συνδυάζεται μόνο με διάφραγμα η σε πολύ άσχημες μύτες , όσο αφορά τα περι πρίν του χειρουργείου γιατί βλέπω πολλές κοπέλες συνήθως που ανχωνοντε όσο αφορά για πόνο δεν υφίσταται οι τεχνικές έχουν εξελιχθεί αρκετά και ένας σοβαρός γιατρός που παρακολουθεί σεμινάρια γυρω από την ρινοπλαστική και ναι ακομα και σε νοσοκομεία μπορείτε να τον εμπιστευθείτε πιστεύω 100 % από την πείρα μου σας λεω ότι οι περισσότεροι κοιτάνε να πάρουνε το παραδάκι και είναι λιγομίλητοι δεν είναι κακο αυτό γενικά οι γιατροι κρατάνε μια σταση κυρους απεναντι των ασθενων και ισως ετσι πρεπει who knows? Τωρα αν καποιος εχει κανει 5-6-7 8 9 000 επεμβασεις ρινοπλαστικης και διαφραγματος αυτό είναι καλο , επισεις δεν νομιζω ότι υπαρχει χειρουργος που θα σας εγγυηθεί 100 % επιτυχία υπαρχει ένα + - 5 % επεμβασεις που χρήζουν revision, για αυτά πρεπει να είστε ενημερωμενοι πριν πατε να κανετε ένα τετοιο χειρουργείο ,

Στη δική μου περίπτωση τωρα το χειρουργείο κράτησε 2 ωρες , είχα τρομερό πρόβλημα στη αναπνοη με το διάφραγμα και βρήκα και ευκαιρία να φτιάξω την καμπούρα και το profile της μυτης μου καθώς δεν μου άρεζε.

Τα δύσκολα είναι μετά την επέμβαση και ΟΧΙ ΠΡΙΝ ειδικά αμα είναι καλός ο αναισθησιολόγος και γενικά νοσοκόμες κτλ εγω να φανταστητε ειμαι και λιγο κότα αλλα μπήκα πολύ χαλαρός μέσα και έλεγα στο γιατρο κοιτα να με κάνεις όμορφο χαχαχα! .
So.. θα σας προτείνω αν κάνετε τελικά ρινοπλαστική να προτιμήσετε μια ιδιωτική κλινική λογο του ότι συνεργάζονται με καλούς γιατρούς τους οποιους θα εχετε κανει την ερευνα σας πριν , επισεις εχουν αριστη εξυπηρετικοτητα στα πάντα , όμορφες νοσοκόμες καθαριότητα (δύσκολα θα κολλήσεις καμία λοίμωξη πραγματικά το χειρουργείο έλαμπε) .
Το μετά για μενα ηταν λιγο δραματικό και κουραστικό γιατί έμενα σε ξενοδοχείο 10 μέρες κλεισμένος μονο ύπνο και τηλεόραση αντε και ένα βιβλιαράκι και χωρίς internet , οπότε καλό θα είναι να την κάνετε στην πολη σας η κοντα στο σπιτι σας και να μην απομακρυνθείτε γιατι πχ εγω τωρα πρεπει να βγαλω αλλου τα ράμματα κτλ , επισεις θα χρειαστείτε ένα ατομο να σας φροντίζει 100 % για 10 15 μέρες

Όσο για πόνο και πρηξίματα εμένα πονούσαν τα δόντια μου , τα μαλλια μου λιγο ζυγωματικά και λιγο η μύτη μου αλλα με ένα πονσταν ημουν comple αλλα μην τρομάξετε ο πόνος ηταν αμελητέος αν αναλογιστεις ότι σου σπανε τα μουτρα , αρκετα πρηξιματα ειχα 2και 3 μερα κατω από τα ματια και από πανω ήταν σαν να μου είχαν ριξει φοβερά μπουνιδια αφου ψαρωνα κόσμο όταν έβγαλα τις γάζες χαχαχα , ακόμα θυμαμε τις 2 κοπέλες από Colombia στο ασανσερ τρομαγμένες χαχαχαχαχα

Τωρα ειμαι στην 14 μερα και ειμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα ειμαι λιγο πρησμένος ακομα βαζω rinopanteina αλοιφή και αυριο θα βγαλω τα ραμματα σε έναν γιατρο που με εστειλε ο γιατρος μου ο οποιος παρακολουθει σεμιναρια ρινοπλαστικης, το μοναδικο προβλημα είναι ότι στο δεξιο ρουθουνι μου (μαλλων από το συγκεκριμένο ρουθούνι εγινε η δουλεία ) εχει βγάλει ένα εξογκοματακι ή κατι σαν πριξιμο δεν καταλαβαινω ακριβως το οποιο μου κλείνει την δίοδο και δε μπορώ να αναπνεύσω ακόμα 100 % και το οτι για καποιο περιεργο λογο αισθανομαι το λαιμο μου ξερω σαν κρυομενος και γενικα ποιο επιρρεπή ,εχει παρουσιάσει κανένας άλλος τετοιες επιπλοκες μετα την επεμβαση ?

υ.π επισεις ρε παιδια τι απαισια μυρωδια ειναι αυτή η μυτη μου μυριζει σαν σερβιετα ξερω γω απο τα αιματα λογικα?

έλα πες ότι πήγες εκεί για τις όμορφες νοσοκόμες και άστα τα υπόλοιπα!!χαχαχααχ....πλακίτσα....:P:P ...λοιπόν, η μυρωδιά είναι απ τα εσωτερικά ράμματα που διαλύονται....θα φύγει, όντως είναι ανυπόφορο....είναι πολύ νωρίς για να ανησυχείς για εξογκώματα, δεδομένου ότι είσαι χειρουργημένος μόνο δύο βδομάδες και φυσικά τα πάντα είναι πρησμένα....το πρήξιμο μπορεί να δημιουργήσει "ψευδαισθήσεις" του στυλ, στραβό ρουθούνι κλπ....όλα θα φανούν όταν ξεπρηστείς, οπότε υπομονή!!! αλλά αν σε αγχώνει πολύ, δεν έχεις παρά να ρωτήσεις τον γιατρό σου.....;)

στον οποίο πήγα προχθές γτ ψάχνω να βρω γιατρό για επανορθωτική....αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι πως κατέληξες σε αυτόν....ήταν διατεθειμένος να απαντήσει στις ερωτήσεις σου? στο μόνο που δεν συμφωνώ πλήρως είναι ότι δεν πειράζει αν οι γιατροί είναι λιγομίλητοι, κρατάνε και καλά μια στάση κύρους.....δεν λέμε να είναι καραγκιοζιδες, αλλά ειδικά όταν κάποιος πάει για επανορθωτική, όπως εγώ πχ, θέλω να απαντήσει σε όλα ο γιατρός που θα πάω....δλδ θέλω να ξέρω τι μοσχεύματα θα χρησιμοποιήσει, τα θετικά και τα αρνητικά τους, και όχι να μου πει ότι αν πάω σε άλλον, θα ξαναγυρίσω σε αυτόν για την επόμενη επέμβαση!...γτ σε εμένα έτσι απάντησε, και όπως καταλαβαίνεις παρ' όλη την καλή φήμη που έχει για revision και την σιγουριά που δείχνει (δεν λέω είναι καλό αυτό εν μερει) δεν με έπεισε....γτ σιγουριά είδα και απ τους άλλους δύο και τα αποτελέσματα ήταν φρικτά....επίσης θέλω να σε ρωτήσω αν είδες άτομα που είχαν κάνει επανορθωτική και τις εντυπώσεις σου φυσικά....

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων, καλή ανάρρωση εύχομαι και καλά αποτελέσματα!!!:clapup:...τα δύσκολα τα πέρασες ήδη!!;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiwi

Νεοφερμένος

Ο kiwi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ευχαρίστως να απαντήσω λοιπόν καταρχήν έψαχνα ενα γιατρό που να χειρουργεί Ευροκλινική , μετά έψαξα αρκετά στο ιντερνετ και στη σελίδα του μίλησα με την γραμματέα του και διάβασα ενα βιβλίο που εχει εκδώσει που το διανείμει δωρεάν, φυσικά ρώτησα και 1-2 γνωστές μου νοσοκόμες και μου είπαν καλά λόγια και ότι εχουν δει δουλεία του και είναι πολύ καλος. , επισεις εντύπωση μου εκανε ότι με το ταξι που χρησιμοποιούσα ηταν αρκετά γνωστος στους ταρίφες και μου ελεγαν από μόνοι τους ότι θεωρείτε από τους καλούς γιατρούς.
Αν πας στο γραφείο του Δευτέρα η Παρασκευή θα δεις πάρα πολλά άτομα εκει να περιμένουν για αλλαγες , ταμπόν κτλ επίσης η νοσοκόμα – γραμματέας του ιατρείου είναι πολύ καλή και εξυπηρετική και μπορείς να κανονίσεις να μιλήσεις με χειρουργημένους για να σου πουν τι αισθάνονται αν υπάρχει πόνος κτλ , επίσης πολύ καθαρό το ιατρείο με μικρό χειρουργείο, καμιά σχεση με το τύπου βρωμάει που είδα σε ένα άλλο ποστ ήμαρτον ρε παιδια ! Γενικά με τους συνεργάτες του εμεινα παρα πολύ ευχαριστημένος και με τον ιδιο αφου μου εκανε μια τέλεια μύτη , καλο είναι πιστεύω να μην του πεις εσυ τι να κάνει αν αποφασισεις να πας στον Β.Π , αυτός ξέρει πχ θα σου πει εχεις μικρο πηγούνι οπότε θα σου πηγαίνει αυτή η μυτη , καλύτερα να αφεθείς στην καλλιτεχνική του άποψη μιας και εχει κανει πανω από
8 000 επεμβάσεις τώρα αμα πας και τον ρωτας τι μαρκα μοσχεύματα θα σου βαλει και τι τεχνική θα χρησιμοποιήσει ισως να νευρίαζα και εγώ , είναι σαν να μην τον εμπιστεύεσαι αυτή είναι η γνώμη μου , άποψη μου είναι να αφεθείς και να μην κανεις πολλες ερωτήσεις απλα να εμπιστευθείς έναν γιατρο . , συναντησα πανω από 10 ατομα που εκαναν ρινοπλαστική και ολοι ηταν σε παρεμφερή κατάσταση με μενα από οσο μιλούσαμε .

αν μπορώ να βοηθήσω σε κατι άλλο πολύ ευχαρίστως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Τωρα ειμαι στην 14 μερα και ειμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα ειμαι λιγο πρησμένος ακομα βαζω rinopanteina αλοιφή και αυριο θα βγαλω τα ραμματα σε έναν γιατρο που με εστειλε ο γιατρος μου ο οποιος παρακολουθει σεμιναρια ρινοπλαστικης, το μοναδικο προβλημα είναι ότι στο δεξιο ρουθουνι μου (μαλλων από το συγκεκριμένο ρουθούνι εγινε η δουλεία ) εχει βγάλει ένα εξογκοματακι ή κατι σαν πριξιμο δεν καταλαβαινω ακριβως το οποιο μου κλείνει την δίοδο και δε μπορώ να αναπνεύσω ακόμα 100 % και το οτι για καποιο περιεργο λογο αισθανομαι το λαιμο μου ξερω σαν κρυομενος και γενικα ποιο επιρρεπή ,εχει παρουσιάσει κανένας άλλος τετοιες επιπλοκες μετα την επεμβαση ?

υ.π επισεις ρε παιδια τι απαισια μυρωδια ειναι αυτή η μυτη μου μυριζει σαν σερβιετα ξερω γω απο τα αιματα λογικα?

καλη αναρρωση kiwi κ με γεια τη καινουρια μυτη!!! :D
μετα την επεμβαση εχεις εσωτερικο πρηξιμο, θα παρει καιρο να υποχωρησει εντελως. εγω τετοιο πρηξιμο στο ρουθουνι στο οπιοιο "εγινε η δουλεια", ειχα για 3-4 μηνες. ειχα αρχισει να ανησυχω μηπως το ενα ρουθουνι δεν ειναι το ιδιο καλα με το αλλο κ οτι δεν αναπνεουν το ιδιο, αλλα τελικα ολα περασαν, ξεπρηστηκαν, πηγαν στη θεση τους κ η αναπνοη μου ειναι πολυ καλη.(με την καινουρια αναπνοη θα δεις μεγαλη βελτιωση στην υγεια σου γενικοτερα....εμενα σταματησαν και οι πονοκεφαλοι κ οι πονοι στον αυχενα που με ταλαιπωρουσαν!).. η ρινοπλαστικη απαιτει ΜΕΓΑΛΟ χρονικο διαστημα για την πληρη ανρρωση (1 χρονος)..θα νιωθεις τραβηγματα κ ενοχλησεις για πολυ καιρο. να μην αγχωνεσαι ομως, ολα θα στρωσουν, εισαι πολυ "φρεσκος" ακομα.
ο πονολαιμος κ η αισθηση κρυολογηματος που εχεις, ειναι πολυ συνηθες μετεγχειρητικο συμπτωμα και μεσα στις πρωτες 2-3 βδομαδες υποχωρει.
η οσμη που λες ειναι επειδη η μυτη θελει καθαρισμα. ραμματα, πηγματα, ξεραμενο αιμα κ λοιπα "αποβλητα" εχουν μαζευτει μεσα, μιας κ δε μπορεις να τη φυσηξεις κ να την καθαρισεις. θα στην καθαρισει ο γιατρος, μη σε απασχολει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
λοιπόν αυτός είπε dic fascia, εγώ έπιασα μόνο το dic fa...χαχαχαχα...:P..ευτυχώς έπιασα το temporal και από εκεί βρήκα τι παίζει....αλλά το dic δεν έχω καταλάβει τι είναι, και κακώς που δεν τον ρώτησα...θα το κάνω όταν ξαναπάω....θα περάσει τρελό screening!! xaxa αλλά δεν πιστεύω ότι εννοούσε κάτι άλλο....στο google το παίρνει σαν την λέξη definition, και γι αυτό μου βγάζει τον ορισμό του temporal fascia ή της ρινοπλαστικής....θα το ψάξω ακόμα, αν και πιστεύω ότι αυτό είναι....στο site πόσταρα χθες το βράδυ και εγκρίθηκε σήμερα, οπότε ακόμα περιμένω (είναι και η διαφορά της ώρας που έχουμε)....θα σε ενημερώσω αν θες....ο πρώτος ήταν ο σκ....ας....ο οποίος πέρα απ την μύτη που δεν την διόρθωσε (ήταν τεράστια και έχω μικρό πρόσωπο) μου έκανε και ζημιά στο αυτί (αν θες σου στέλνω προσωπικό μήνυμα)...εν ολίγοις μπορεί να έχει την φήμη κλπ, και όντως κάποιες μύτες να τις κάνει ωραίες αλλά με μένα στράβωσε το θέμα, και αυτό που δεν συγχωρώ με τπτ είναι η συμπεριφορά του μετά....το συνεχές δούλεμα, η ειρωνία κλπ....τεσπα, ο παθών μαθών που λένε brigitte, κι εγώ το πήρα το μάθημά μου, και δυστυχώς εις διπλούν...αυτό είναι το μόνο σίγουρο...το θέμα είναι τώρα τι γίνεται.....;)

:eek: ζημια στο αυτι?!?!!! σοβαρα μιλας? η αναπνοη σου πως ειναι μετα απο ολα αυτα???
ο Σκ. εχει σακατεψει ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ.....απορω γιατι του επιτρεπουν ακομα να χειρουργει, ο τυπος ειναι επικινδυνος!
αν θελεις ναι, στειλε μου pm...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
έλα πες ότι πήγες εκεί για τις όμορφες νοσοκόμες και άστα τα υπόλοιπα!!χαχαχααχ....πλακίτσα....:P:P ...

:hehe::hehe::hehe:

kiwi κ εγω Ευρωκλινικη με ΒΠ ημουν, αλλα δεν ειδα ωραιες νοσοκομες ρε συ....σε κατι μπαζα με δωσαν εμενα!!! :hehe:
τις καλες τις στελνουν στους αντρες! :hehe: χαχαχαχαχαα!!!
...αλλα ενταξει, η κλινικη οντως πολυ καθαρη.

mallorca το 'χει αυτο το κακο ο ΒΠ να μη μιλαει κ να σε σκαει...εγω του ειχα γινει τσιμπουρι!δυσανασχετουσε αλλα εγω εκειιιιι...επεμενα! :P η σιωπη του με ειχε αγχωσει πολυ προεγχειρητικα, αλλα 'νταξ δε του κραταω κακια γιατι μου εκανε πολυ καλη δουλεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mallorca1983

Νεοφερμένος

Η mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
:eek: ζημια στο αυτι?!?!!! σοβαρα μιλας? η αναπνοη σου πως ειναι μετα απο ολα αυτα???
ο Σκ. εχει σακατεψει ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ.....απορω γιατι του επιτρεπουν ακομα να χειρουργει, ο τυπος ειναι επικινδυνος!
αν θελεις ναι, στειλε μου pm...

η αναπνοή μου είναι χάλια πλέον, ήταν άριστη (την επέμβαση την έκανα καθαρά για αισθητικούς λόγους), δεδομένου ότι έχουν πέσει τα ρουθούνια καθώς ο άχρηστος ο Λ...ας την κατακρεούργησε....πλέον, όταν πάω για τρέξιμο καταλαβαίνω ότι επιβαρύνεται η καρδιά μου γτ αναγκάζεται να δουλεύει διπλά! δεν ξέρω αν δεν έπρεπε να χειρουργεί ο συγκεκριμένος (Σκ...ας), μπορεί να έχει κάψει κόσμο, αλλά επειδή θέλω να είμαι αντικειμενική, δεν είναι αυτός που μου κατέστρεψε την μύτη τελείως (το αυτί ναι, και απ΄ότι μου χουν πει ανεπανόρθωτα)....Αυτός που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν πρέπει να συνεχίσει να χειρουργεί είναι ο Λ....ας!!!!και αυτό το λέω με κάθε ειλικρίνεια! τα υπόλοιπα θα στα στείλω σε μήνυμα αργότερα, γτ τώρα πρέπει να πάω στην δουλειά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
η αναπνοή μου είναι χάλια πλέον, ήταν άριστη (την επέμβαση την έκανα καθαρά για αισθητικούς λόγους), δεδομένου ότι έχουν πέσει τα ρουθούνια καθώς ο άχρηστος ο Λ...ας την κατακρεούργησε....πλέον, όταν πάω για τρέξιμο καταλαβαίνω ότι επιβαρύνεται η καρδιά μου γτ αναγκάζεται να δουλεύει διπλά! δεν ξέρω αν δεν έπρεπε να χειρουργεί ο συγκεκριμένος (Σκ...ας), μπορεί να έχει κάψει κόσμο, αλλά επειδή θέλω να είμαι αντικειμενική, δεν είναι αυτός που μου κατέστρεψε την μύτη τελείως (το αυτί ναι, και απ΄ότι μου χουν πει ανεπανόρθωτα)....Αυτός που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν πρέπει να συνεχίσει να χειρουργεί είναι ο Λ....ας!!!!και αυτό το λέω με κάθε ειλικρίνεια! τα υπόλοιπα θα στα στείλω σε μήνυμα αργότερα, γτ τώρα πρέπει να πάω στην δουλειά!:P

:(
τι να πω ..λυπαμαι πολυ που σου συνεβη ολο αυτο...
στο αυτι τι ζημια ανεπανορθωτη εκανε? ....μη μου πεις οτι σου πειραξε την ευσταχιανη σαλπιγγα?!?! :worry:
οκ..θα περιμενω pm...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
To γρομπαλάκι ε? Εγώ ενάμισι χρόνο μετά το έχω ακόμα. Η μύτη από μπροστά είναι λίγο στραβή και κάνει μπαμ σε φωτογραφίες. Η βρωμα που λες αρχίζει γυρω στις 15 μέρες αλλά δεν κρατάει πολύ. Είναι από αυτά τα μπλιεξ πήγματα αίματος με σκόνη από κόκκαλο και διάφορα υγρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
...θέλω να ξέρω τι μοσχεύματα θα χρησιμοποιήσει, τα θετικά και τα αρνητικά τους, και όχι να μου πει ότι αν πάω σε άλλον, θα ξαναγυρίσω σε αυτόν για την επόμενη επέμβαση!...γτ σε εμένα έτσι απάντησε

:hehe:
εσυ τι απαντησες σε αυτο??
φανταζομαι με τι υφος θα τον κοιταζες...!!

εδω που τα λεμε η revision δεν ειναι κατι απλο. και ο βαθμος δυσκολιας ανεβαινει κατακορυφα σε καθε επομενη επεμβαση. δε ξερω ποσοι γιατροι στην ελλαδα ειναι πραγματικα ικανοι να αντιμετωπισουν με επιτυχια μια περιπτωση 3ης επεμβασης.
εγω δεν εχω δει με τα ματια μου αποτελεσμα χειρουργημενου που να 'χει κανει revision σε βπ, οποτε δε μπορω να σε βοηθησω σε αυτο, δε ξερω μηπως σε βοηθαει αυτο που μου ειπε ο ωρλ μου....:"ο βπ τα λεφτα τα πολλα κ την μεγαλη φημη, τα εχει κ τα 2 αποκτησει απο τις επανεπεμβασεις. θεωρειται master σ'αυτο"...κ μου ειπε οτι μια αλλη πελατισσα του, ηταν κ αυτη σακατεμενη και πηγε παυλ. κ της εκανε ενα ειδικο "σκαλοπατι"(???) μεσα στη μυτη για να της αποκαταστησει την αναπνοη....(αυτο το "σκαλοπατι" δεν εχω ιδεα τι ειναι κ δε μου κοψε εκεινη τη στιγμη να τον ρωτησω μηπως ηξερε να μου πει..)

απο την αλλη καταλαβαινω την ανασφαλεια σου, θελεις να ξερεις τι θα σου συμβει, εχεις καει κ δεν εμπιστευεσαι κανεναν.
ειναι δυσκολο αυτο που περνας. αν αποφασισεις να τον ξαναδεις, επεμεινε πολυ στο να σου πει τι νομιζει οτι πρεπει να γινει και τονισε του το ψυχολογικο προβλημα κ τις φοβιες που σου δημιουργησαν οι προηγουμενες κακες εμπειριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
To γρομπαλάκι ε? Εγώ ενάμισι χρόνο μετά το έχω ακόμα.
christinelle αυτο ειναι το γρομπαλακι που εχεις εξωτερικα, αυτο που ελεγες?
εσυ kiwi το εξογκωμα το αισθανεσαι απο μεσα να σου εμποδιζει την αναπνοη, η το βλεπεις απ'εξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εμένα είναι δύο σε ένα και συμφέρει, το έχω μέσα-έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mallorca1983

Νεοφερμένος

Η mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
ευχαρίστως να απαντήσω λοιπόν καταρχήν έψαχνα ενα γιατρό που να χειρουργεί Ευροκλινική , μετά έψαξα αρκετά στο ιντερνετ και στη σελίδα του μίλησα με την γραμματέα του και διάβασα ενα βιβλίο που εχει εκδώσει που το διανείμει δωρεάν, φυσικά ρώτησα και 1-2 γνωστές μου νοσοκόμες και μου είπαν καλά λόγια και ότι εχουν δει δουλεία του και είναι πολύ καλος. , επισεις εντύπωση μου εκανε ότι με το ταξι που χρησιμοποιούσα ηταν αρκετά γνωστος στους ταρίφες και μου ελεγαν από μόνοι τους ότι θεωρείτε από τους καλούς γιατρούς.
Αν πας στο γραφείο του Δευτέρα η Παρασκευή θα δεις πάρα πολλά άτομα εκει να περιμένουν για αλλαγες , ταμπόν κτλ επίσης η νοσοκόμα – γραμματέας του ιατρείου είναι πολύ καλή και εξυπηρετική και μπορείς να κανονίσεις να μιλήσεις με χειρουργημένους για να σου πουν τι αισθάνονται αν υπάρχει πόνος κτλ , επίσης πολύ καθαρό το ιατρείο με μικρό χειρουργείο, καμιά σχεση με το τύπου βρωμάει που είδα σε ένα άλλο ποστ ήμαρτον ρε παιδια ! Γενικά με τους συνεργάτες του εμεινα παρα πολύ ευχαριστημένος και με τον ιδιο αφου μου εκανε μια τέλεια μύτη , καλο είναι πιστεύω να μην του πεις εσυ τι να κάνει αν αποφασισεις να πας στον Β.Π , αυτός ξέρει πχ θα σου πει εχεις μικρο πηγούνι οπότε θα σου πηγαίνει αυτή η μυτη , καλύτερα να αφεθείς στην καλλιτεχνική του άποψη μιας και εχει κανει πανω από
8 000 επεμβάσεις τώρα αμα πας και τον ρωτας τι μαρκα μοσχεύματα θα σου βαλει και τι τεχνική θα χρησιμοποιήσει ισως να νευρίαζα και εγώ , είναι σαν να μην τον εμπιστεύεσαι αυτή είναι η γνώμη μου , άποψη μου είναι να αφεθείς και να μην κανεις πολλες ερωτήσεις απλα να εμπιστευθείς έναν γιατρο . , συναντησα πανω από 10 ατομα που εκαναν ρινοπλαστική και ολοι ηταν σε παρεμφερή κατάσταση με μενα από οσο μιλούσαμε .

αν μπορώ να βοηθήσω σε κατι άλλο πολύ ευχαρίστως.

σε ευχαριστώ για την απάντηση!...:hmm::hmm:....αλλά μάλλον δεν διατύπωσα κάτι καλά....ΔΕΝ του είπα ΤΙ ΝΑ κάνει, τον ρώτησα ΤΙ ΣΚΟΠΕΥΕΙ να κάνει....έχει διαφορά....και δεν τσαντίστηκε, απλά δεν απάντησε....γτ από την στιγμή που έχω πάει και μιλήσει με διάφορους γιατρούς εδώ και στο εξωτερικό, και άλλοι μου μιλούν για μοσχεύματα απ 'τα πλευρά, άλλοι για μοσχεύματα απ τον κρόταφο, αλλά ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ μου έχουν ξεκαθαρίσει ότι απ τα αυτιά δεν θα φτάσουν τα μοσχεύματα, για κανέναν λόγο, αυτό και μόνο σε κάνει να απορείς....ο Παυλ.... όταν τον ρώτησα αν δεν φτάσουν τι θα κάνει, μου απάντησε κοφτά, θα φτάσουν!!! εγώ τον ρώτησα σε περίπτωση που ΔΕΝ, από που θα πάρει.....απλή ερώτηση και χρειαζόταν μόνο μία απλή απάντηση....την οποία δεν πήρα....και θα μου πεις τώρα και τι σημασία έχει από που θα πάρει μοσχεύματα, αρκεί να τα πάρει και να τα κολλήσει ωραία....δυστυχώς δεν είναι έτσι, έχει σημασία και μάλιστα πολύ μεγάλη, διότι αν κάτσεις και διαβάσεις case studies, μιλήσεις με γιατρούς που κάνουν επανορθωτικές στο εξωτερικό κλπ, θα καταλάβεις ότι τα διάφορα μοσχεύματα έχουν και διαφορετικούς κινδύνους....κι εγώ θέλω να αποφύγω πάλι τα χείριστα...πχ, όπως είπα και στην brigitte πριν, τα rib grafts δημιουργούν πολύ συχνά warping, που σημαίνει ΚΑΙ ΑΛΛΗ επέμβαση, γτ εκεί που θα νομίζεις ότι έχεις φτιάξει την μύτη σου, ξαφνικά το μόσχευμα ενδέχεται να αλλάξει σχήμα και να αποκτήσεις κάποιο εξόγκωμα!....συν ότι η μύτη με τα rib grafts, είναι πολύ stiff, δύσκαμπτη δλδ, και αυτό ενδέχεται να μην βελτιωθεί....έχω μιλήσει με άτομα που έχουν κάνει τέτοια επέμβαση εδώ και χρόνια, και μου είπαν ότι η μύτη τους δεν κουνιέται καθόλου, ούτε όταν χαμογελούν με αποτέλεσμα να φαίνεται ξένη.....ελάχιστοι ήταν αυτοί που δεν είχαν κάποιο παράπονο...

όλα αυτά στα λέω για να καταλάβεις ότι αν εγώ, στην φάση που βρίσκομαι τώρα, πάω και κάνω την τρίτη επανορθωτική με την "αφέλεια" που μου προανέφερες (και δεν το λέω προσβλητικά), απλά να εμπιστευθώ κάποιον τυφλά, τότε θα πάω για τρίτη φορά σαν πρόβατο για σφαγή....γτ και εγώ στην πρώτη επέμβαση, κάπως έτσι πήγα, τυφλή εμπιστοσύνη, αλλά όπως καταλαβαίνεις λειτούργησε εναντίον μου αυτό....απ την άλλη βέβαια, σε πολλούς αυτή η "αφέλεια" λειτούργησε μια χαρά....είναι και θέμα τύχης, τι να πω....αλλά παίζει ρόλο και σε τι φάση βρίσκεται ο καθένας πιστεύω....;) ...και σύμφωνα με την δικιά μου εμπειρία, η βιασύνη και η παρορμητικότητα και ο τυφλός ενθουσιασμός λειτούργησαν χάλια...:(

στο ιατρείο του θα ξαναπάω βέβαια, αλλά εκείνη την ημέρα που πήγα δεν είδα κανέναν χειρουργημένο ρε γαμώτο...όλοι ήταν υποψήφιοι!!..:P ....αυτό που είπες ότι μέσω της γραμματέως μπορείς να μιλήσεις με πρόσφατα χειρουργημένους είναι πολύ καλό και σίγουρα θα το κάνω και σε ευχαριστώ που το ανέφερες!!!τα μετεγχειρητικά τα ξέρω, έχω πλέον μεγάλη εμπειρία :P:P:P, και σε μένα τουλάχιστον δεν υπήρχε πόνος, τα πέρασα όλα πολύ light, στην πρώτη μόνο είχα πονοκέφαλο για μια βδομάδα: ντεπονάκι και όλα οκ...άλλα θέλω να μάθω εγώ ;)

Σε ευχαριστώ και πάλι για τα info!!!και καλή ανάρρωση!! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mallorca1983

Νεοφερμένος

Η mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
:hehe::hehe::hehe:

kiwi κ εγω Ευρωκλινικη με ΒΠ ημουν, αλλα δεν ειδα ωραιες νοσοκομες ρε συ....σε κατι μπαζα με δωσαν εμενα!!! :hehe:
τις καλες τις στελνουν στους αντρες! :hehe: χαχαχαχαχαα!!!
...αλλα ενταξει, η κλινικη οντως πολυ καθαρη.

mallorca το 'χει αυτο το κακο ο ΒΠ να μη μιλαει κ να σε σκαει...εγω του ειχα γινει τσιμπουρι!δυσανασχετουσε αλλα εγω εκειιιιι...επεμενα! :P η σιωπη του με ειχε αγχωσει πολυ προεγχειρητικα, αλλα 'νταξ δε του κραταω κακια γιατι μου εκανε πολυ καλη δουλεια :P

χαχαχαχ, κι εγώ τσιμπούρι θα του γίνω, μέχρι να μάθω αυτά που πρέπει!!!δεν μου γλιτώνει σου λέω....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
σε ευχαριστώ για την απάντηση!...:hmm::hmm:....αλλά μάλλον δεν διατύπωσα κάτι καλά....ΔΕΝ του είπα ΤΙ ΝΑ κάνει, τον ρώτησα ΤΙ ΣΚΟΠΕΥΕΙ να κάνει....έχει διαφορά....και δεν τσαντίστηκε, απλά δεν απάντησε....γτ από την στιγμή που έχω πάει και μιλήσει με διάφορους γιατρούς εδώ και στο εξωτερικό, και άλλοι μου μιλούν για μοσχεύματα απ 'τα πλευρά, άλλοι για μοσχεύματα απ τον κρόταφο, αλλά ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ μου έχουν ξεκαθαρίσει ότι απ τα αυτιά δεν θα φτάσουν τα μοσχεύματα, για κανέναν λόγο, αυτό και μόνο σε κάνει να απορείς....ο Παυλ.... όταν τον ρώτησα αν δεν φτάσουν τι θα κάνει, μου απάντησε κοφτά, θα φτάσουν!!! εγώ τον ρώτησα σε περίπτωση που ΔΕΝ, από που θα πάρει.....απλή ερώτηση και χρειαζόταν μόνο μία απλή απάντηση....την οποία δεν πήρα....και θα μου πεις τώρα και τι σημασία έχει από που θα πάρει μοσχεύματα, αρκεί να τα πάρει και να τα κολλήσει ωραία....δυστυχώς δεν είναι έτσι, έχει σημασία και μάλιστα πολύ μεγάλη, διότι αν κάτσεις και διαβάσεις case studies, μιλήσεις με γιατρούς που κάνουν επανορθωτικές στο εξωτερικό κλπ, θα καταλάβεις ότι τα διάφορα μοσχεύματα έχουν και διαφορετικούς κινδύνους....κι εγώ θέλω να αποφύγω πάλι τα χείριστα...πχ, όπως είπα και στην brigitte πριν, τα rib grafts δημιουργούν πολύ συχνά warping, που σημαίνει ΚΑΙ ΑΛΛΗ επέμβαση, γτ εκεί που θα νομίζεις ότι έχεις φτιάξει την μύτη σου, ξαφνικά το μόσχευμα ενδέχεται να αλλάξει σχήμα και να αποκτήσεις κάποιο εξόγκωμα!....συν ότι η μύτη με τα rib grafts, είναι πολύ stiff, δύσκαμπτη δλδ, και αυτό ενδέχεται να μην βελτιωθεί....έχω μιλήσει με άτομα που έχουν κάνει τέτοια επέμβαση εδώ και χρόνια, και μου είπαν ότι η μύτη τους δεν κουνιέται καθόλου, ούτε όταν χαμογελούν με αποτέλεσμα να φαίνεται ξένη.....ελάχιστοι ήταν αυτοί που δεν είχαν κάποιο παράπονο...
mallorca πιστευεις οτι ενας γιατρος μπορει να καταστρωσει χειρουργικο πλανο κοιταζοντας μια μυτη απεξω κ ακουμπωντας την? εγω νομιζω οτι αυτος που θα σε κοιταξει απεξω κ θα σου πιασει τη μυτη κ αυτοματως θα καταστρωσει χειρουργικο πλανο, γνωριζονατς αμεσως ποσο χονδρο θα παρει, απο που κ πως θα το βαλει, ειναι τουλαχιστον τσαρλατανος.
θεωρω οτι κανεις γιατρος δε μπορει να απαντησει αυτες τις ερωτησεις εκτος χειρουργειου, στο γραφειο δλδ. θεωρω οτι πληρη εικονα της καταστασης σου, ο γιατρος θα εχει πανω στην εγχειρηση. κ φοβαμαι οτι αλλα θα σου πουν στο γραφειο κ τελικα στο χειρουργειο ολοι θα κανουν αυτο που κρινουν οι ιδιοι σωστο. με αυτη την εννοια νομιζω σου ειπε ο kiwi ο,τι πρεπει να εμπιστευτεις καποιον...δεν εννοουσε να τον εμπιστευτεις τυφλα. εννοει οτι θα πρεπει να τον εμπιστευσαι οτι ειναι ικανος να αντιμεωπισει κ το ενδεχομενο του να μη παει κατι οπως ακριβως το υπολογιζατε στο γραφειο κ να πρεπει να κατι κ κατι αλλο ενω εσυ θα εισαι ναρκωμενη..κ αυτο το κατι αλλο, να το κανει με επιτυχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mallorca1983

Νεοφερμένος

Η mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
mallorca πιστευεις οτι ενας γιατρος μπορει να καταστρωσει χειρουργικο πλανο κοιταζοντας μια μυτη απεξω κ ακουμπωντας την? εγω νομιζω οτι αυτος που θα σε κοιταξει απεξω κ θα σου πιασει τη μυτη κ αυτοματως θα καταστρωσει χειρουργικο πλανο, γνωριζονατς αμεσως ποσο χονδρο θα παρει, απο που κ πως θα το βαλει, ειναι τουλαχιστον τσαρλατανος.
θεωρω οτι κανεις γιατρος δε μπορει να απαντησει αυτες τις ερωτησεις εκτος χειρουργειου, στο γραφειο δλδ. θεωρω οτι πληρη εικονα της καταστασης σου, ο γιατρος θα εχει πανω στην εγχειρηση. κ φοβαμαι οτι αλλα θα σου πουν στο γραφειο κ τελικα στο χειρουργειο ολοι θα κανουν αυτο που κρινουν οι ιδιοι σωστο. με αυτη την εννοια νομιζω σου ειπε ο kiwi ο,τι πρεπει να εμπιστευτεις καποιον...δεν εννοουσε να τον εμπιστευτεις τυφλα. εννοει οτι θα πρεπει να τον εμπιστευσαι οτι ειναι ικανος να αντιμεωπισει κ το ενδεχομενο του να μη παει κατι οπως ακριβως το υπολογιζατε στο γραφειο κ να πρεπει να κατι κ κατι αλλο ενω εσυ θα εισαι ναρκωμενη..κ αυτο το κατι αλλο, να το κανει με επιτυχια.

ααα οκ, αν κατάλαβα λάθος ζητώ συγγνώμη....έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά όπως και εσύ ανέφερες δεν μπορεί κάποιος να σου πει με σιγουριά τι θα κάνει,και εννοείται ούτε να κάνει πλάνο, το οποίο να ακολουθήσει πιστά πάντα, γτ ποτέ δεν ξέρεις....αλλά ο Παυλ....ήταν σίγουρος ότι θα φτάσουν οι χόνδροι απ' τα αυτιά...πως έχει αυτήν τη σιγουριά λοιπόν, χωρίς καν να δει τα αυτιά μου? αυτό είπα...αυτό το ενδεχόμενο που είπες, ότι μπορεί να μην γίνει αυτό που έχει κατά νου (με τους χόνδρους απ αυτιά), το δέχομαι φυσικά, απλά η ερώτησή μου ήταν οκ, αν ΔΕΝ, τότε?? πληροφοριακά και μόνο εσύ πιστεύεις ότι δεν θα έπρεπε να μου αναφέρει ποιες είναι οι άλλες εκδοχές?? δεν του είπα να μου πει το πλάνο του, να με πληροφορήσει ήθελα και να με ενημερώσει για τους κινδύνους ... όταν παίρνεις διαφορετικές γνώμες απο γιατρούς, μπερδεύεσαι, και δεν γίνεται να ξεμπερδευτείς χωρίς να κάνεις ερωτήσεις και να πάρεις απαντήσεις ! that was my point...εγώ απλά ήθελα να μου πει τα συν και τα πλην....nothing more, nothing less..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiwi

Νεοφερμένος

Ο kiwi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
:hehe::hehe::hehe:

kiwi κ εγω Ευρωκλινικη με ΒΠ ημουν, αλλα δεν ειδα ωραιες νοσοκομες ρε συ....σε κατι μπαζα με δωσαν εμενα!!! :hehe:
τις καλες τις στελνουν στους αντρες! :hehe: χαχαχαχαχαα!!!
...αλλα ενταξει, η κλινικη οντως πολυ καθαρη.

mallorca το 'χει αυτο το κακο ο ΒΠ να μη μιλαει κ να σε σκαει...εγω του ειχα γινει τσιμπουρι!δυσανασχετουσε αλλα εγω εκειιιιι...επεμενα! :P η σιωπη του με ειχε αγχωσει πολυ προεγχειρητικα, αλλα 'νταξ δε του κραταω κακια γιατι μου εκανε πολυ καλη δουλεια :P
απαράδεκτοι επρεπε να σου στείλουν νοσοκομο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλα θα κανει ο Κυριος Β.Π. (μιας και ο ιδιος πολυ πιθανο να παρακολουθει της συζητησεις εδω)να καταλαβει ,οτι ο κοσμος θελει να ξερει κ το να απαιτει απο τον αλλο να τον εμπιστευτει τυφλα ειναι ακρως εγωιστικο ,και αντιεπαγγελματικο να μη λεει ,και μονο να καφιετε...οτι ειναι γαματως κτλ.
Μπορει να ειναι ο ανθρωπος δεν λεω ,αλλα μην εισαι τοσο αλαζονας ,μονο θετικα δεν λειτουργει αυτο.

Ειχα παει και εγω και δεν μου αφησε καλη εντυπωση η συμπεριφορα του,και αν τελικα αποφασισω και ξαναπαω στο ιατρειο (να κλεισω χειρουργειο) και τον ρωτησω μερικα πραγματα ,και δεν μου πει ,θα σηκωθω και θα φυγω επι τοπου.ΕΙΝΑΙ Η ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ -ΠΛΗΡΩΝΩ -ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΡΩΤΑΩ.(ακομη κ βλακεια να ναι)Δεν το καταλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top