Σχέση: μόνιμη ή περιστασιακή;

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Νομιζω πως ο τιτλος ακουγεται πολυ ανωριμος, για μερικους αλλα εχω παρατηρησει στις μερες μας αυτο το φαινομενο. Μερικοι προτιμουν να κανουν σχεση ενω αλλοι φαση. Τι στο καλο σημαινει αυτο? Οταν κανεις απλως φασεις με καποιον, δεν τον βλεπεις σοβαρα?γιατι να υπαρχουν οι φασεις? Εσεις πως το εξηγητε αυτο? Προτιματε φαση ή σχεση? και γιατι?...::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φάση είναι η γνωριμία που αποσκοπεί μόνο στο σεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
φαση = friends with benefits

δηλαδη, εχεις καψες; παρε με τηλεφωνο να σε φτιαξω και αντιστροφα.


Σε φωτισα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
φαση = friends with benefits

δηλαδη, εχεις καψες; παρε με τηλεφωνο να σε φτιαξω και αντιστροφα.


Σε φωτισα;

Αχα:) και αυτο εξαρταται απο την κοπελα, ή απο την κατασταση του αντρα? Δηλαδη υπαρχει καποια ιδιαιτερη κατηγορια γυναικων που ειναι μονο για φαση και μετα αντε γειααα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
και απο τουε δυο, μην το βλεπεις σαν one night stand, ειναι φιλοι, και γουσταρουν να κανουν τα παιχνιδια τους, χωρις δεσμευσεις, εξαρταται και απο τους δυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
με τη φαση δεν εχεις συναισθηματικα μπλεξιματα ουτε δεσμευσεις απλα ικανοποιεις τις ορμες σου.....δν ειναι ολοι ομως υπερ της φασης.....προσωπικα ειμαι υπερ της ΣΧΕΣΗΣ...αλλα ο καθενας με τα γουστα του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Κάθε σωματική και συναισθηματική εμπλοκή με κάποιο άτομο, ακόμα και αν πρόκειται για σεξ, είναι σχέση, με την έννοια οτι μοιράζεσαι με κάποιον την ύπαρξή σου για ένα χρονικό διάστημα. Αυτό που διαφοροποιεί μιά σχέση από μιάν άλλη είναι ο παράγοντας διάρκεια (με την έννοια της συνεχούς παρουσίας κάποιου στη ζωή μας). "Φάση" είναι το άλλοθι κάποιου που δεν επιθυμεί να εμπλακεί σε μιά συνεχή σχέση διαρκείας για διάφορους λόγους, που ξεκινούν από συναισθηματική αναπηρία και φτάνουν μέχρι απιστία.

Εφ' όσον δύο άνθρωποι: 1) Είναι ξεκάθαροι και ειλικρινείς στις προθέσεις τους και 2) Επιθυμούν το ίδιο πράγμα ο ένας από τον άλλο, τότε όλα παίζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ήρθα να δώσω μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση στο θέμα που έθιξε η Katerina S, επειδή δεν είχα χρόνο χθες, αλλά με κάλυψε ο peleas πλήρως.

+1 από μένα. Κάλυψες το θέμα πολύ όμορφα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Στην εφηβεια ομως νομιζω ειναι λιγο διαφορετικα. Γιατι ενας εφηβος να παει να <<φασωθει>> με διαφορα ατομα, ετσι απλα? Στην εφηβεια φαση δεν ειναι απαραιτητα η σεξουαλικη επαφη. Μηπως οι εφηβοι το κανουν για μαγκια?Ή ειναι πολυ ανωριμοι για να καταλαβουν τι θα πει σχεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Στην εφηβεία ακομα και η σχέση, είναι σχέση???
Γενικά στην εφηβεία όλα παίρνουν άλλες διαστάσεις.
Υπάρχει φυσικά και το θέμα της ανωριμότητας.

Εγώ ψηφίζω σχέση και μόνο σχέση. Είναι ωραία να χεις τον άνθρωπό σου, να μπορεις να τον στηρίζεις, να σε στηρίζει, να υπάρχει αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Snow

Νεοφερμένος

Η Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω σχέση και μόνο σχέση. Είναι ωραία να χεις τον άνθρωπό σου, να μπορεις να τον στηρίζεις, να σε στηρίζει, να υπάρχει αγάπη.
:thumbsup:Και για ακόμη μια φορά θα συμφωνήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Οντως. Συμφωνω απολυτα, αρκει αυτος ο ανθρωπος να ειναι και ο καταλληλότερος για σενα και φυσικα να θελει το καλο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
εξαρταται το ατομο , με καποιους θες να περασεις απλα καλα
οποτε δεν γινεται ποτε κατι παραπανω απο αυτο που του αξιζει ...
με καποιους αλλους , πολυ σπανια βεβαια , αξιζει να κανεις σχεση ...
αναλογα την περιπτωση λοιπον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Σχέση και μόνο σχέση! Ειδάλλως τίποτα.
Θεωρώ ότι οι ενδιάμεσες καταστάσεις αφορούν άτομα που είναι ιδιαίτερα ανασφαλή κ ανίκανα να σχετιστούν. Τέτοια άτομα, προσωπικά, τα θέλω πολύ μακριά μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
και εγω ειμαι 100% υπερ των σχεσεων.




γι αυτο κανω 5-6 τη φορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snookeraas

Νεοφερμένος

Ο snookeraas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Στην εφηβεία ακομα και η σχέση, είναι σχέση???
Γενικά στην εφηβεία όλα παίρνουν άλλες διαστάσεις.
Υπάρχει φυσικά και το θέμα της ανωριμότητας.

Εγώ ψηφίζω σχέση και μόνο σχέση. Είναι ωραία να χεις τον άνθρωπό σου, να μπορεις να τον στηρίζεις, να σε στηρίζει, να υπάρχει αγάπη.


Συμφωνω απλα τα πραγματα εχουν αλλαξει στην εποχη μας...Εχουν χαλασει καποιες ενοιες οπως αγαπη ,πιστη κτλ Υπαρχει ποια μονο το σεξ σαν βασικη εννοια....Δεν λεω οτι ειναι κακο αλλα εγινε υπερβολικο σαν εννοια. Εννοιετε πως χωρις σεξ (στην ηλικια μας τουλαχιστων) δεν μπορεις να μιλας για σχεση.Απλα ολοι κοιτανε πρωτο αυτο και μετα ολα τα αλλα...Πιστευω λαθος....Γνωμη μου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Σχέση σχέση σχέση σχέση και ΣΧΈΣΗ!
Η σωστή σχέση σε γεμίζει παντού, συναισθηματικά,ψυχολογικά, ηθικά,ερωτικά για πιο λόγο να κάνω "φάση"; για τις σεξουαλικές μου ορμές; από το να με ακουμπάει ο καθένας και μετά να νιώθω τύψεις ας τις αφήνω να υπάρχουν! Και ποιος μου λέει εμένα ότι μετά δεν θα ζητήσω κάτι παραπάνω από αυτόν; Και θα μου πει κανένα "Άντε τράβα σπιτάκι σου κοριτσάκι, είπαμε περνάμε καλά,τέλος" πόσο βρώμα παίζει να νιώθω; :redface:

Από τη στιγμή που όπως είπα πριν, υπάρχει σωστή σχέση, με καλά θεμέλια, κατανόηση, αγάπη, ειλικρίνεια η "φάση" είναι ένα μικρό-μικρό ανθρωπάκι μπροστά στο γίγαντα...δεν κάνει τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsoglanos

Νεοφερμένος

Ο tsoglanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Σχέση και μόνο σχέση! Ειδάλλως τίποτα.
Θεωρώ ότι οι ενδιάμεσες καταστάσεις αφορούν άτομα που είναι ιδιαίτερα ανασφαλή κ ανίκανα να σχετιστούν. Τέτοια άτομα, προσωπικά, τα θέλω πολύ μακριά μου!

Με την ίδια λογική και όσοι θέλουν σχέση είναι άτομα ιδιαίτερα ανασφάλη και ανίκανα να χτίσουν ανεξάρτητη προσώπικότητα που θέλουν να ξέρουν ότι έχουν κάποιον δίπλα τους για να αισθάνονται ασφάλεια. Καλό είναι να αποφεύγουμε τις απολυτότητες. Το τι θέλει κάποιος εξαρτάται από τη φάση ζωής που βρίσκεται τις εμπειρίες του, κλπ. Ανασφάλειες παίζουν είτε κανείς επιλέγει να κάνει σχέση είτε όχι.

Όσον αφορά τις σχέσεις προσωπικά είμαι υπέρ της ελεύθερης σχέσης . Όχι με την έννοια του κάτι πρόχειρο για "να περνάμε καλά". Αλλά με την έννοια της ειλικρίνιας και του σεβασμού στην προσωπικότητα του άλλου. Οι περισσότεροι κάνουν μονογαμικές σχέσεις και απλά κερατώνουν τον άλλο πίσω από την πλάτη του. Αντίθετα όταν ο άλλος ξέρει ότι δεν έχει τον κίνδυνο να χάσει τον άλλο αν του πει την αλήθεια θα είναι πιο ειλικρινής μαζί του και η σχέση τους θα μπορει να προχωρήσει σε ανώτερα επίπεδα μοιράσματος ,αλληλοκατανόησης και αγάπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

My_paSSion

Νεοφερμένος

Η My_paSSion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πιστεύω πως οι περιστασιακές σχέσεις είναι για ανθρώπους που τους αρέσουν να περνάνε την ζωή τους ωραία έστω και με τον λάθος τρόπο αλλά όμως μπορούνε να το κάνουνε φίλοι απλά για να πάρουν μερικές εμπειρίες στις μελλοντικές σχέσεις. Είμαι λίγο κατά των περιστασιακών σχέσεων αλλά δεν τις κατακρίνω κιόλας από την πλευρά όταν το κάνουν φίλοι για νέες εμπειρίες αλλά από την άλλη που το κάνουν άνθρωποι απλά για καλοπέραση το θεωρώ λίγο ανήθικο κι ανώριμο αλλά αυτά είναι προσωπικά γούστα του καθενός.Γενικά είμαι υπέρ του έρωτα διότι δεν μπορείς απλά να έχεις έναν άνθρωπο δίπλα σου ως παιχνίδι σου, γιατί αν είσαι ερωτευμένος κάνεις θυσίες δίνεις και παίρνεις και έχεις εμπιστοσύνη στον άλλο. Τέλος εγώ θα ντρεπόμουν να είχα τέτοιου είδους σχέση (περιστασιακή) γιατί δεν υπάρχει αγάπη δεν υπάρχει τίποτα ούτε καν συναίσθημα και δεν θα μπορώ να κοιτάω τον άλλο στα μάτια αυτό δεν το θεωρώ σωστό από την δική μου πλευρά!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
περιστασιακή δε σημαίνει ανειλικρινής, γι αυτό και σαφώς μπορείς να κοιτάς τον άλλο στα μάτια ;)
το θέμα πάντα είναι το άρρητο "συμβόλαιο" που υπάρχει στη σχεση και πως το χειρίζεσαι και το τηρείς.
μπορεί να είσαι σε μια σταθερή σχέση που να είναι υποκριτική και ανειλικρινής... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top