Ενισχύουν οι ψήφοι σε μικρά κόμματα και τα άκυρα/λευκά το δικομματισμό;

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δλδ ο μονος τροπος διαμαρτυριας, ειναι καποιος να ΜΗΝ παει?
ουτε καν ακυρο?
ας πει καποιος σιγουρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eγώ ξέρω πως λευκά και άκυρα πάνε υπέρ του πρώτου κόμματος. Έχω σκεφτεί κι εγώ να μη ψηφίσω, αλλά αν είμαι εδώ τελικά, μάλλον θα πάω και θα το ριξώ υπέρ κάποιου μικρού κόμματος απλά. Στο τριπάκι του δικομματίσμου αρνούμαι κατηγορηματικά να μπω!

Εγώ πιστεύω ακριβώς το αντίθετο.
Αλλωστε κάποιος μπορεί να είναι δυσαρεστημένος απο το πρώτο κόμμα (που κυβερνά άλλωστε), ή έστω το δεύτερο, το τρίτο, ή έστω από όσα είναι στη βουλή.
Από κάποιο άλλο κόμμα πως μπορείς να είσαι δυσαρεστημένος;
Προτιμώ να ψηφίσω ένα μικρό μικρό κόμμα, παρά λευκό ή άκυρο.
Στο λευκό και το άκυρο δεν αποτυπώνεται η δυσαρέσκεια του κόσμου.

Συμφωνώ απόλυτα! Και δεν μπορώ καθόλου να καταλάβω την λογική όσων λένε "Το Χ μεγάλο κόμμα είναι χάλια, αλλά σιγά μη ψηφίσω το Ψ που είναι ακόμα χειρότερο!!" :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
οκει, πειτε και το αλλο τοτε...
αν καποιος ΔΕΝ ψηφισει, εχει κυρωσεις? καποτε ειχε... τωρα ναι? η οχι?

επισης weak, (καλως μας ξαναρθες btw! μεινε!) εισαι σιγουρος για αυτο που λες? για τα ακυρα?

Εγώ πιστεύω ακριβώς το αντίθετο.
Αλλωστε κάποιος μπορεί να είναι δυσαρεστημένος απο το πρώτο κόμμα (που κυβερνά άλλωστε), ή έστω το δεύτερο, το τρίτο, ή έστω από όσα είναι στη βουλή.
Από κάποιο άλλο κόμμα πως μπορείς να είσαι δυσαρεστημένος;
Προτιμώ να ψηφίσω ένα μικρό μικρό κόμμα, παρά λευκό ή άκυρο.
Στο λευκό και το άκυρο δεν αποτυπώνεται η δυσαρέσκεια του κόσμου.

μπορει καποιος να εχει διαβασει/ακουσει/ψαξει να βρει τις πεποιθησεις και τοποθετησεις ΚΑΘΕ κομματος. και να ειναι ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΣ απο ολα. μη σου φαινεται περιεργο καλο μου, επειδη εσυ δεν το κανεις... καποιος μπορει να το κανει...

αυτος λοιπον τι διαολο να κανει? μαλλον να αλλαξει χωρα ε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
οκει, πειτε και το αλλο τοτε...
αν καποιος ΔΕΝ ψηφισει, εχει κυρωσεις? καποτε ειχε... τωρα ναι? η οχι?

επισης weak, (καλως μας ξαναρθες btw! μεινε!) εισαι σιγουρος για αυτο που λες? για τα ακυρα?
Φυσικά και έχει δίκιο ο φίλος μας weak...
Και τα λευκά, και τα άκυρα, αλλά και όσοι δεν πάνε να ψηφίσουν, ενισχύουν το πρώτο κόμμα.....:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απ'οτι άκουσα δεν υπάρχουν κυρώσεις πλέον. Το χέρι μου στη φωτιά δεν το βάζω, πάντως προσωπικά έχω ενηλικιωθεί εδώ και τρία χρόνια και βάλε και πρώτη φορά φέτος θα ψηφίσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
οκει, πειτε και το αλλο τοτε...
αν καποιος ΔΕΝ ψηφισει, εχει κυρωσεις? καποτε ειχε... τωρα ναι? η οχι?
Η ψηφοφορία είναι υποχρεωτική, αλλά δεν έχει κυρώσεις. (λολ :confused:)


Επίσης, τα λευκά/άκυρα πάνε υπέρ του πρώτου κόμματος, γιατί δεν ψηφίζεις τους αντιπάλους. Ό,τι δεν ενισχύει τους αντιπάλους είναι υπέρ σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Νομίζω πως σύμφωνα με τον νέο εκλογικό νόμο τα άκυρα/λευκά δεν πηγαίνουν στο πρώτο κόμμα πλέον, αλλά απλά δεν λαμβάνονται καθόλου υπόψη.

Παράδειγμα. Έστω ότι από τους 100 οι 20 ρίχνουν άκυρο/λευκό, οι 30 ψηφίζουν ΝΔ, οι 30 ΠΑΣΟΚ, 10 ΚΚΕ και 5 ΣΥΡΙΖΑ και 5 ΛΑΟΣ. Αυτό λογικά θα σημαίνει ότι στο τέλος των εκλογών η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ θα έπρεπε να έχουν 30%, το ΚΚΕ 10% και ΣΥΡΙΖΑ κ ΛΑΟΣ από 5%. Σωστά;

ΛΑΘΟΣ!

Σύμφωνα με τον νέο νόμο τα ποσοστά των κομμάτων θα βγουν μόνο από τους 80 που ψήφισαν έγκυρα. Αυτό σημαίνει ότι θα ανεβούν τα ποσοστά και ιδιαίτερα των πρώτων κομμάτων. Έτσι η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ θα πάρουν π.χ. από 38%, το ΚΚΕ 12% και ΣΥΡΙΖΑ κ ΛΑΟΣ από 6%.

Έτσι ενισχύεται δηλαδή και πάλι ο δικομματισμός, καθώς τα δύο μεγάλα κόμματα θα πάρουν μεγαλύτερα ποσοστά (περισσότερες έδρες), σε σχέση με τα μικρά που θα πάρουν ψίχουλα (και μπορεί καμία έδρα παραπάνω).

Έτσι το άκυρο/λευκό και πάλι ενισχύει απλά την διαιώνιση του δικομματισμού και της πολιτικής που αφήνει αδιάφορο τον καθένα που πάει και ρίχνει άκυρο/λευκό.

Κάποτε και εγώ θεωρούσα ότι το άκυρο/λευκό είναι ένα είδος αποδοκιμασίας των κομμάτων, αλλά τελικά δεν είναι,καθώς τους συμφέρει μια χαρά, μιας και από τα κομματόσκυλα και μόνο που θα πάνε σταθερά να ψηφίσουν το κόμμα ότι και να γίνει, θα πάρουν τεράστια ποσοστά (μιλάω ιδιαίτερα για τα δυο μεγάλα κόμματα).

Σχετικά με το θέμα του άκυρου/λευκού μπορείτε να διαβάσετε μια καλή ανάλυση εδώ.

Προσωπικά θα το ρίξω σε μικρό κόμμα. Είμαι ανάμεσα σε 2, ένα μικρό και ένα πολύ μικρό, με τα οποία συμφωνώ κατά 80%-90% στις θέσεις τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το λευκό πάει στον πρώτο, το άκυρο δεν προσμετράται ως ψήφος (τι πήγες, τι δεν πήγες, το ίδιο και το αυτό δλδ).

στο ίδιο έργο θεατές μας βλέπω και φέτος, απ τη σκύλα στη χάρυβδη θα συνεχίσουμε να βολοδέρνουμε :|

δε βάζουν καμμιά φωτιά στα εκλογικά κέντρα καλύτερα...

Φυσικά και έχει δίκιο ο φίλος μας weak...
Και τα λευκά, και τα άκυρα, αλλά και όσοι δεν πάνε να ψηφίσουν, ενισχύουν το πρώτο κόμμα.....:mad::mad::mad:

δε νομιζω οτι ειπε ακριβως αυτο.. μαλλον ο μοναχος το λεει...:P

Δεν υπάρχουν κυρώσεις, το είπαμε και σε άλλο θέμα! :) 10000000000000000000% σίγουρο!

καλα ντε! μη βαρας. νομιζεις οτι διαβαζω ολα τα θεματα??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
το λευκό πάει στον πρώτο, το άκυρο δεν προσμετράται ως ψήφος (τι πήγες, τι δεν πήγες, το ίδιο και το αυτό δλδ).

Αυτό εννοούσα οτι συμφωνώ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
καλα ντε! μη βαρας. νομιζεις οτι διαβαζω ολα τα θεματα??:confused:
Δεν νομίζω οτι "βάρεσε" η κοπέλα :confused: Ίσα ίσα, και :) smilie έβαλε :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
με τον νέο εκλογικό νόμο, (τον οποίο η ν.δ. καταψήφισε στην προηγούμενη βουλή επειδή ήταν υπερβολικά αναλογικός, λολ, μη_χε, φέρτε απλή αναλογική στο λαό αλήτες αντιδημοκράτες) τα λευκά δεν προσμετρώνται στα έγκυρα. νομίζω πως στις βουλευτικές του 2004 δεν ίσχυε κάτι τέτοιο... (είχε φτάσει και στο εκλογοδικείο μία σχετική περίπτωση κατά την οποία ένας υποψήφιος της ν.δ. εξελέγη ακριβώς επειδή προσμετρήθηκαν υπέρ αυτού τα λευκά ψηφοδέλτια. το εκλογοδικείο αποφάσισε πως η διαδικασία ήταν νομότυπη - με πάσα επιφύλαξη τα ανωτέρω).

επομένως, ως προς την επίδραση στο εκλογικό αποτέλεσμα, έχουμε πλέον αποχή = άκυρο = λευκό. άρα η ψήφος σε μικρό κόμμα είναι μονόδρομος για όσους επιθυμούν αλλαγή. βέβαια αν μπορούσαμε να αλλάξουμε κάτι μέσω των εκλογών, μάλλον θα είχαν καταργηθεί προ πολλού :p.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Άλλες φορές σκέφτομαι να μην πάω καν να ψηφίσω.
Και άλλες, οτι κάποτε δεν είχαμε καν αυτό το δικαίωμα και με αγώνα το αποκτήσαμε, οπότε είναι κρίμα εγώ τώρα να το προσπερνάω έτσι...

Μία μικρή παρένθεση:
Με αγώνα απόκτησες και το δικαίωμα να αποδοκιμάζεις τα υποψήφια κόμματα με την "μη ψήφο" σου σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μία μικρή παρένθεση:
Με αγώνα απόκτησες και το δικαίωμα να αποδοκιμάζεις τα υποψήφια κόμματα με την "μη ψήφο" σου σε αυτά.

Είναι όντως η αποχή αποδοκιμασία για τα μεγάλα κόματα ή μήπως είναι ευλογία τελικά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Είναι όντως η αποχή αποδοκιμασία για τα μεγάλα κόματα ή μήπως είναι ευλογία τελικά; :hmm:

Το λευκό είναι αποχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ειναι μια μορφη αποδοκιμασιας...
απαξιωσης βρε παιδι μου...
απλα με τα νεα στοιχεια που αναφερεις, ενισχυονται καποιοι αν εσυ ΔΕΝ πας...κι αυτο σωστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Το λευκό είναι αποχή;

σουσπιριακι, δες το μεγαλο ποστ του μοναχου και θα καταλαβεις τι εννοει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το μόνο που ΔΕ θα έκανα ποτέ ήταν αποχή. Είτε με λευκό, είτε με άκυρο, είτε μην ψηφίζοντας... Δεν είναι όποια κι όποια χρονιά...Κι αν νομίζετε ότι το να έχουμε περισσότερα άκυρα ή λευκα φέτος θα πτοηθούν οι πολιτικοί, γελιέστε...

Προσωπικά θα ψήφιζα κάποιο μικρό κόμμα, για να ενισχυθεί η επιρροή τους μέσα στη Βουλή. Δε θα ήθελα ανάμικτη κυβέρνηση, αλλά όσο λιγότεροι "μεγάλοι" τόσο το καλύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αν δεν έχω καταλάβει εντελώς λάθος όλα αυτά που διάβασα στον εκλογικό νόμο...

...δυστυχώς, λόγω του 3%, η ψήφος που καταλήγει σε μικρό κόμμα το οποίο τελικά δεν μπαίνει στη βουλή, ενισχύει εμμέσως το δικομματισμό (έλεος? όλα τα έχουνε υπολογίσει τελικά :p)

Αριθμητικό παράδειγμα:

'Εστω ότι κατεβαίνουν 10 κόμματα στις εκλογές και τα δύο μεγάλα κόμματα παίρνουνε συνολικά 70%, ενώ τα υπόλοιπα συγκεντρώνουν το 30% των έγκυρων ψήφων.

Περίπτωση 1η:

Κόμμα Α: 40% (ποσοστό χαμηλότερο του 42% που υποτίθεται ότι είναι το κάτω όριο για να βγει αυτοδύναμη κυβέρνηση)
Κόμμα Β: 30%
Τα 8 μικρά κόμματα από 3,75% το καθένα
Συνολικό ποσοστό έγκυρων ψήφων για τα κόμματα που έχουν μπει στη βουλή (40+30+8*3,75)% = 100%

Το κόμμα Α από τις 260 έδρες καταλαμβάνει 260*40/100 = 104 έδρες.
Συν 40 έδρες επειδή βγήκε πρώτο κόμμα, σύνολο 144 έδρες.
Αντί για αυτοδύναμη κυβέρνηση παίρνει τα 3 του :p

Περίπτωση 2η:

Κόμμα Α: 40% (ποσοστό χαμηλότερο του 42% που υποτίθεται ότι είναι το κάτω όριο για να βγει αυτοδύναμη κυβέρνηση)
Κόμμα Β: 30%
Κόμμα Γ: 8,5%
Κόμμα Δ: 7,8%
Κόμμα Ε: 6,5%
...
Κόμμα ΣΤ: 1,2% και τα υπόλοιπα 6 από 1%
Συνολικό ποσοστό έγκυρων ψήφων για τα κόμματα που έχουν μπει στη βουλή
(40+30+8,5+7,8+6,5)% = 92,8%

Το κόμμα Α από τις 260 έδρες καταλαμβάνει 260*40/92,8 = 112 έδρες.
Συν 40 έδρες επειδή βγήκε πρώτο κόμμα, σύνολο 152 έδρες κι άρα βγάζει κανονικά και με το νόμο αυτοδύναμη κυβέρνηση.

ουγκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
παντως ολα αυτα που ειπωθηκαν εδω τα θεωρω πολυ χρησιμα...
για να ειμαι και στην καρδια του οντοπικ...
Κατι που δεν ξεραμε...

1. ΛΕΥΚΟ=ΑΚΥΡΟ=ΑΠΟΧΗ=ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

2. ΨΗΦΟΣ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ=ΟΙ ΨΗΦΟΙ ΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑ!

ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ και τα δυο να τα ξερει καποιος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
παντως ολα αυτα που ειπωθηκαν εδω τα θεωρω πολυ χρησιμα...
για να ειμαι και στην καρδια του οντοπικ...
Κατι που δεν ξεραμε...

1. ΛΕΥΚΟ=ΑΚΥΡΟ=ΑΠΟΧΗ=ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

2. ΨΗΦΟΣ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ=ΟΙ ΨΗΦΟΙ ΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑ!

ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ και τα δυο να τα ξερει καποιος....

μακαρι να τα ηξερε ολος ο κοσμος αυτα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top