Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Με αυτό το σκεπτικό, μπορούμε να θανατώσουμε ελεύθερα και τα άλογα πλάσματα της φύσης... :worry:

Ήδη δε το κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Ήδη δε το κάνουμε;

Φυσικά, το θέμα είναι αν το αποδέχεσαι εσύ ή αν θεωρείς ότι δικαίωμα στη ζωή έχουν μόνο τα έλλογα πλάσματα (δηλαδή μόνον οι άνθρωποι).
Και δεν αναφέρομαι στη θανάτωση ζώων με σκοπό την τροφή. Αυτό είναι αρχέγονο ένστικτο του ανθρώπου και πολλών ζώων, καθόλου κατακριτέο. Όμως, πέρα από λόγους τροφής, δηλαδή επιβίωσης, θεωρείς ότι δεν είναι κακό να θανατώνουμε τα ζώα;

Υ.Γ. Ξεφύγαμε λίγο από το αρχικό θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Φυσικά, το θέμα είναι αν το αποδέχεσαι εσύ ή αν θεωρείς ότι δικαίωμα στη ζωή έχουν μόνο τα έλλογα πλάσματα (δηλαδή μόνον οι άνθρωποι).
Και δεν αναφέρομαι στη θανάτωση ζώων με σκοπό την τροφή. Αυτό είναι αρχέγονο ένστικτο του ανθρώπου και πολλών ζώων, καθόλου κατακριτέο. Όμως, πέρα από λόγους τροφής, δηλαδή επιβίωσης, θεωρείς ότι δεν είναι κακό να θανατώνουμε τα ζώα;

Υ.Γ. Ξεφύγαμε λίγο από το αρχικό θέμα...

Εφόσον μιλάμε για πλάσματα χωρίς λογική,δε κοστίζει τόσο όσο ένας λογικός άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Εφόσον μιλάμε για πλάσματα χωρίς λογική,δε κοστίζει τόσο όσο ένας λογικός άνθρωπος.

σκοτωσες το 99% της ανθρωποτητας μολις.

προσωπικα θεωρω το σκυλο μου πολυ πιο αξιοπρεπες και αξιολογο πλασμα απο τους περισοτερους ανθρωπους που ξερω (μαζι και εμενα).

Όπως απεδείχθη από ιατρούς, το έμβρυο είναι ένας ζωντανός οργανισμός που βρίσκεται σε ανάπτυξη.

Πως απεδειχθη ακριβως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Και δεν αναφέρομαι στη θανάτωση ζώων με σκοπό την τροφή. Αυτό είναι αρχέγονο ένστικτο του ανθρώπου και πολλών ζώων, καθόλου κατακριτέο. Όμως, πέρα από λόγους τροφής, δηλαδή επιβίωσης, θεωρείς ότι δεν είναι κακό να θανατώνουμε τα ζώα;

Υ.Γ. Ξεφύγαμε λίγο από το αρχικό θέμα...
Αν νομίζεις πως σκοτώνονται ζώα για την τροφή από τους ανθρώπους, είσαι γελασμένη. Δύο παραδείγματα.

  • Τα αλιευτικά πετάν ό,τι πιάσουν που δεν τους ενδιαφέρει στην θάλασσα, βέβαια το ψάρι έχει ήδη πεθάνει από ασφυξία.

  • Στην βιομηχανία των αυγών (αυγομηχανία; :P) τα αρσενικά κοτοπουλάκια θανατώνονται επιτόπου με την γέννησή τους γιατί δεν βγάζουν αυγά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Πως απεδειχθη ακριβως?

Στην επιστήμη, έμβρυο ονομάζεται το θηλαστικό που βρίσκεται στα πρώιμα στάδια ανάπτυξής του, από τη χρονική στιγμή που ένα γονιμοποιημένο ωάριο διαιρείται μέχρι τη γέννα.
Το έμβρυο έχει κανονική καρδιά, η οποία ολοκληρώνεται πλήρως την 24η εβδομάδα. Είναι πλέον αποδεδειγμένο, κοινώς αποδεκτό στους κλάδους της επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Αν νομίζεις πως σκοτώνονται ζώα για την τροφή από τους ανθρώπους, είσαι γελασμένη. Δύο παραδείγματα.

  • Τα αλιευτικά πετάν ό,τι πιάσουν που δεν τους ενδιαφέρει στην θάλασσα, βέβαια το ψάρι έχει ήδη πεθάνει από ασφυξία.

  • Στην βιομηχανία των αυγών (αυγομηχανία; :P) τα αρσενικά κοτοπουλάκια θανατώνονται επιτόπου με την γέννησή τους γιατί δεν βγάζουν αυγά.

Καταρχάς, είμαι άνδρας. ;)
Κατά δεύτερον, επειδή η βιομηχανία τα αντιμετωπίζει όπως σωστά αναφέρεις, με αυτό τον άθλιο τρόπο, δεν αναιρεί αυτό που λέω εγώ περί αρχέγονου ενστίκτου. Αν σκοτώσεις ένα κοτόπουλο, ένα χοίρο, οτιδήποτε, για να επιβιώσεις, είτε στην ελεύθερη φύση, είτε από το κοτέτσι σου, δεν είναι κατακριτέο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Νομίζω πως το θέμα είναι αρκετά πολύπλοκο για να απαντήσει κανείς με ένα σκέτο υπέρ ή κατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Θα ήταν ηλίθιοι να σκοτώνουν τα αρσενικά κοτόπουλα στη γέννηση γιατί πολύς κόσμος πληρώνει καλά για να φάει κόκκορα. Ποιά επιχείρηση θα έχανε σκόπιμα χρήματα?
Τι θα μπορούσαν να πιάσουν τα αλιευτικά που δεν μπορεί να πουληθεί? Υπάρχει αγορά για ολα τα θαλασσινά.
Μου φαίνονται πολύ αβάσιμα αυτά, πιό πολύ σαν urban legends για να τρομάζουν οι αφελείς.

Οσον αφορά την έκτωση, δεν είναι καθόλου περίπλοκο:
Να μην γίνεται σαν μέθοδος αντισύλληψης (αχου μωρε, το ξεχάσαμε το προφυλακτικό, τι να κάνουμε τώρα) και αν το ζευγάρι (ή η μητέρα) πραγματικά είναι ανίκανο να μεγαλώσει το παιδί, είτε από οικονομική πλευρά είτε από υπευθυνότητας, ας δίνεται για υιοθεσία.
Αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Οσον αφορά την έκτωση, δεν είναι καθόλου περίπλοκο:
Να γίνεται όταν το έμβρυο έχει πρόβλημα (πχ. συνδρομο Down) και όταν η μητέρα ήταν θύμα βιασμού και δεν θέλει το μωρο.
Να μην γίνεται σαν μέθοδος αντισύλληψης (αχου μωρε, το ξεχάσαμε το προφυλακτικό, τι να κάνουμε τώρα) και αν η μητέρα πραγματικά είναι ανίκανη να μεγαλώσει το παιδί, είτε από οικονομική πλευρά είτε από υπευθυνότητας, ας δίνεται για υιοθεσία. Αν όμως η μητέρα έχει σκοπό να κάνει κατάχρηση ουσιών όσο είναι έγκυος, να γίνεται έκτρωση για να μην βγει το παιδί με προβλήματα.
Αυτα.

my thoughts exactly!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ε πες το ετσι κοριτσι μου,τα θελεις ολα τελεια και καλα,γιαυτο δεν θες να παιδευτεις λιγο στην ζωουλα σου.
έχεις παιδιά?

Φαίνεται σαν να μην έχεις (1000 δυσκολίες έχει να μεγαλώνεις ένα παιδί καθόλου "απαίδευτη ζωούλα" δεν κάνει ένας γονιός).

Όπως έχουν πει και παραπάνω κάποιοι "έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Κι εγώ αλλά δεν το παίζω ξερόλας ούτε κράζω και υποτιμώ όποιον έχει διαφορετική από τη δική μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Κι εγώ αλλά δεν το παίζω ξερόλας ούτε κράζω και υποτιμώ όποιον έχει διαφορετική από τη δική μου.

ο μι τζι...

Σε φόρουμ είσαι! Ο καθένας το παίζει ξερόλας και υποτιμά τους συνομιλητές του (εκτός και αν δεν έχει γνώμη)

δατς δε σπίριτ ντίαρ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εδω ο ανθρωπος δεν εχει παει στο φεγγαρι ακομη
Συνωμοσιολόγο ορθολογιστή (όπως εσύ αυτοαποκαλείσαι) πρώτη φορά βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Κατα φυσικα! Ενα πρεπει να σκεφτονται οι μελλουσες μανουλες: Ο θεος τους στελνει ενα παιδακι... Ειναι κριμα να το ''πεταξουν'' Γιατι υπαρχουν ζευγαρια που προσπαθουν και δεν μπορουν να κανουν και αυτοι που μπορεσαν να το σκοτωσουν; Ειναι αδικο! Αν δεν το θες φερε το στο κοσμο και αν μεχρι εκεινη τη στιγμη δεν το θελεις μπορεις να το πας σε καποιο ιδρυμα να βρει κι αυτο μια οικογενεια να το αγαπα και να το φροντιζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Κατα φυσικα! Ενα πρεπει να σκεφτονται οι μελλουσες μανουλες: Ο θεος τους στελνει ενα παιδακι... Ειναι κριμα να το ''πεταξουν'' Γιατι υπαρχουν ζευγαρια που προσπαθουν και δεν μπορουν να κανουν και αυτοι που μπορεσαν να το σκοτωσουν; Ειναι αδικο! Αν δεν το θες φερε το στο κοσμο και αν μεχρι εκεινη τη στιγμη δεν το θελεις μπορεις να το πας σε καποιο ιδρυμα να βρει κι αυτο μια οικογενεια να το αγαπα και να το φροντιζει!

Ο Θεός το στέλνει. Sure.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ο Θεός το στέλνει. Sure.

ναι και οποιος στο στελνει τεσπα! Μηπως προτημεις τον πελαργο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
ναι και οποιος στο στελνει τεσπα! Μηπως προτημεις τον πελαργο;

Θα σας πω εγώ.
Τα μωρά έρχονται όταν το σποράκι του μπαμπά, φυτρώσει στη κοιλίτσα της μαμάς. :redface:
Εμένα γιατί πότε δεν μου είπανε ότι τα φέρνει ο πελαργός; :hmm:
Το έλεγαν όλα τα παιδάκια στο δημοτικό
και νόμιζα πως οι δικοί μου
μου έλεγαν ψέμματα, για κάτι σποράκια και αυγουλάκια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Θα σας πω εγώ.
Τα μωρά έρχονται όταν το σποράκι του μπαμπά, φυτρώσει στη κοιλίτσα της μαμάς. :redface:
Εμένα γιατί πότε δεν μου είπανε ότι τα φέρνει ο πελαργός; :hmm:
Το έλεγαν όλα τα παιδάκια στο δημοτικό
και νόμιζα πως οι δικοί μου
μου έλεγαν ψέμματα, για κάτι σποράκια και αυγουλάκια :/:

Εγω ετσι της το ειπα! Ουτε σε εμενα μου ελεγαν για τον πελαργο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top