Δίλημμα κατοικίας κι από εδώ

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το θέμα είναι επηρεασμένο από της MIchelle (ντα!:D). Σε λίγες μέρες γυρνάω Ελλάδα και κατά συνέπεια στο πατρικό μου. Φρικαρισμένη γι'αυτό μετά από 1 χρόνο ανεξαρτησίας έβαλα deadline 1 χρόνο να βρω δικό μου. Αλλά και πάλι συνεχίζω να είμαι φρικαρισμένη οπότε λέω να το μειώσω σε 3 μήνες.

Τι παίζει

  • αν τα πράγματα πάνε κατά 40% όπως τα έχω σχεδιάσει σε 6-7 μήνες τα οικονομικά μου θα είναι καλά. Ως τότε ψιλοπενιχρά. Αν πάλι πάνε λιγότερο του 40% από όσο τα έχω σχεδιάσει θα πρέπει να βολευτώ με καμιά 800ρα για κάμποσο.
  • το σπίτι μου είναι μεγάλο, έχω δικό μου δωμάτιο, μπάνιο και σαλόνι που μοιράζομαι με την αδερφή μου.
  • αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι οι γονείς σέβονται απόλυτα τον προσωπικό χώρο.
  • υπάρχει 2ρο σπίτι, οπότε δεν χρειάζεται να μπω στο νοίκι. Αλλά είναι ΠΟΛΥ μεγάλο για 1 άτομο κι επίσης έτσι στερώ από τους γονείς μου την δυνατότητα να το νοικιάζουν.
  • σκέφτομαι το θέμα συγκατοίκηση, αλλά στην Ελλάδα δεν είναι διαδεδομένο. Και ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ να μείνω με 18χρονους φοιτητές!
Τι νομίζετε, να το κυνηγήσω? Να μείνω με γονείς ωσπου να σταθώ τελείως στα πόδια μου ή έτσι φέρομαι σαν κακομαθημένο? Τρόποι να βρω καλούς συγκατοίκους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω παντος θα εμενα με τους γονεις μου μεχρι να μπορω συγουρα να ζησω καπου μονος μου. Και ιδικα συκγατικιση με καπιον που δεν ξερω δεν θα εκανα ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Και ιδικα συκγατικιση με καπιον που δεν ξερω δεν θα εκανα ποτε

Εγώ το έχω κάνει και θα έλεγα είναι πολύ ευχάριστο να μένεις με άλλους. Όταν επέλεξα εγώ τους συγκατοίκους όμως, από τις εστίες έχω αναφέρει την εμπειρία μου και δεν ήταν καθόλου καλή.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μια ερωτηση. γιατι σε χαλαει το 18χρονο?
μηπως πρεπει πρωτα να το δεις, και μετα να αποφασισεις? υπαρχουν 18αρια καλυτερα απο 24αρια.
εγω θα σου ελεγα μονη σου... να βαλεις μια αγγελια... να ψαχνεις απο τωρα.

παντως σκεψου το, δες ποια ειναι και τα επομενα σχεδια σου...αν πχ εχεις στο νουσ ου να κανεις πολλες αγορες (ακινητο, αυτοκινητο κλπ) η να ανοιξεις δικη σου επιχειρηση ισως να μην ριναι καλο βημα να μεινςισ τωρα μονη, γιατι απο οικονομικη αποψη δε θα συμφερει, λαμβανοντας και το σχτοχο σου υποψη...
αν παλι στοχος σου ειναι απλα να ζεις και να δουλευεις, ασυζητητι μονη σου, για εμενα!


οταν λεω μονη, εννοω μακρια απο γονεις. με συγκατοικο κατα προτιμηση, αν βρεις κατι καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Σε πόσο μεγάλο σπίτι θέλεις να μείνεις, αν μείνεις μόνη? Και σε τι περιοχή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καμία φίλη να μπορείς να μείνεις μαζί της δεν υπάρχει;

Σε κάθε περίπτωση θα έλεγα να μη βιαστείς να φύγεις, για να μη σκοντάψεις.. αλλά ναι, να το ψάξεις όσο μπορείς (πχ αυτό που σου πρότεινε η Gio είναι καλό- να ψάξεις να δεις τι παίζει από συγκατοίκηση!)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
μια ερωτηση. γιατι σε χαλαει το 18χρονο?
μηπως πρεπει πρωτα να το δεις, και μετα να αποφασισεις? υπαρχουν 18αρια καλυτερα απο 24αρια.
εγω θα σου ελεγα μονη σου... να βαλεις μια αγγελια... να ψαχνεις απο τωρα.

παντως σκεψου το, δες ποια ειναι και τα επομενα σχεδια σου...αν πχ εχεις στο νουσ ου να κανεις πολλες αγορες (ακινητο, αυτοκινητο κλπ) η να ανοιξεις δικη σου επιχειρηση ισως να μην ριναι καλο βημα να μεινςισ τωρα μονη, γιατι απο οικονομικη αποψη δε θα συμφερει, λαμβανοντας και το σχτοχο σου υποψη...
αν παλι στοχος σου ειναι απλα να ζεις και να δουλευεις, ασυζητητι μονη σου, για εμενα!


οταν λεω μονη, εννοω μακρια απο γονεις. με συγκατοικο κατα προτιμηση, αν βρεις κατι καλο.

Το 18χρονο είναι συνήθως σε φάση "ξενύχτια, αλκόολ, να τα βιώσω τώρα όλα όσα στερήθηκα τόσα χρόνια με σχολεία, φροντιστήρια και γονείς", φάση που έχω περάσει και δεν έχω καμιά όρεξη να την βλέπω να βιώνεται καθημερικά δίπλα μου!

Για αρχή ναι, θέλω μόνο να δουλέψω για εμπειρία. Αλλά σε 2-3 χρόνια, υγεία να υπάρχει, θα κάνω κάτι δικό μου. Επίσης σκέφτομαι σοβαρά συνδυασμό με σπουδές.

Σε πόσο μεγάλο σπίτι θέλεις να μείνεις, αν μείνεις μόνη? Και σε τι περιοχή?

Αν μένω μόνη 2άρι. Περιοχή Χαλάνδρι ή κοντά σε μετρό επειδή δεν οδηγώ και δεν παίζει να ξεκινήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Καμία φίλη να μπορείς να μείνεις μαζί της δεν υπάρχει;

Σε κάθε περίπτωση θα έλεγα να μη βιαστείς να φύγεις, για να μη σκοντάψεις.. αλλά ναι, να το ψάξεις όσο μπορείς (πχ αυτό που σου πρότεινε η Gio είναι καλό- να ψάξεις να δεις τι παίζει από συγκατοίκηση!)

:)

Η κολλητή μου δε νομίζω να φύγει ποτέ από το σπίτι της αν δεν μείνει με σχέση με προοπτικές γάμου.
Άλλη μια φίλη μου γουστάρει, αλλά έχουμε ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά στάνταρ καθαριότητας και μια άλλη μένει σε εστία, οπότε τζαμπέ. Σκέφτομαι μήπως ξεκουνήσω τον κολλητό μου που πλησιάζει αισίως τα 30 του.

Και ξέρω πως το να βιαστώ είναι χαζό, αλλά αν δεν είχα μάθει μόνη μου δεν θα με ενοχλούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Το 18χρονο είναι συνήθως σε φάση "ξενύχτια, αλκόολ, να τα βιώσω τώρα όλα όσα στερήθηκα τόσα χρόνια με σχολεία, φροντιστήρια και γονείς", φάση που έχω περάσει και δεν έχω καμιά όρεξη να την βλέπω να βιώνεται καθημερικά δίπλα μου!

Για αρχή ναι, θέλω μόνο να δουλέψω για εμπειρία. Αλλά σε 2-3 χρόνια, υγεία να υπάρχει, θα κάνω κάτι δικό μου. Επίσης σκέφτομαι σοβαρά συνδυασμό με σπουδές.



Αν μένω μόνη 2άρι. Περιοχή Χαλάνδρι ή κοντά σε μετρό επειδή δεν οδηγώ και δεν παίζει να ξεκινήσω.


ναι, φανταστηκα οτι θα πεις οτι λενε ολοι. αλλα ΔΕΝ ειναι ολα τα 18χρονα ετσι. ποσο μαλλον, μπορεις να πετυχεις 25αρι και να ειναι ετσι και χειροτερα, αυτο λεω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
ναι, φανταστηκα οτι θα πεις οτι λενε ολοι. αλλα ΔΕΝ ειναι ολα τα 18χρονα ετσι. ποσο μαλλον, μπορεις να πετυχεις 25αρι και να ειναι ετσι και χειροτερα, αυτο λεω...

Giovanna μου, δεν είναι όλα τα 18χρονα έτσι, είναι το 80%. Λες να πετύχω αυτό που δεν είναι? Και δεν είμαι καθόλου τυχερή, οπότε προσπαθώ πάντα να προγραμματίζω εξονυγχιστικά τα πάντα. Με το ίδιο σκεπτικό να πω ότι δεν θα ήθελα να μείνω με 40ρη. Σίγουρα, δεν είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ότι θα μου δημιουργήσει προβλήματα, αλλά ΠΟΣΑ ΚΟΙΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ?

Και μεταξύ των 2 εναλλακτικών, 18ρη και 40ρη, προτιμώ 40ρη που είναι πιο δύσκολο στατιστικά να φέρνει συνέχεια τους κολλητούς να μπεκροπίνουν και που στην τελική έχει μεγαλύτερη εμπειρία να με διδάξει πράγματα σε σχέση με τον 18ρη που θα είμαι η μεγάλη (όπως το διατύπωσα είναι σα να ψάχνω σεξουαλικό περτενέρ, αλλά μάλλον καταλαβαίνετε τι εννοώ:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δεν ξερω αν εισαι τυχερη στη ζωη σου για να βρεις αυτο που θες η αν θα πεσεις στο επιθυμητο ποσοστο 18αρικων παιδιων...
αυτο που σου λεω ειναι τι θα εκανα εγω αν ημουν στη θεση σου. και αυτο, με λιγα λογια, ειναι οτι δε θα απεκλεια κανεναν αν δε μιλησω μαζι του και gia τα πολυ φλεγοντα και οσα αλλα με απασχολουν. (αναφερομαι σε θεματα συγκατοικησης προφανως ε) και προφανως δε θα απεκλεια να μιλησω με καποιον απλα και μονο επειδη ανηκει στην ηλικια που οι περισσοτεροι μπεκροπινουν, αυτο λεω.

ασε που ουτε γω ουτε οι φιλοι μου μπεκροπιναμε, και δυσκολευομαι να πιστεψω αυτο το 80-20 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τρεις μηνες μου φαινονται πολυ λιγοι για τοσο μεγαλη αλλαγη αν τωρα ξεκινας απ'το μηδεν..
Μονο τα νοικια μπροστα που θα χρειαστει να δωσεις, η επιπλωση του σπιτιου, διαφορες συσκευες που θα σου χρειαστουν..η σουμα βγαινει αρκετα!
Αν εχεις βοηθεια απ'τους δικους σου για την αλλαγη και τον εξοπλισμο, τοτε χαλαρα μπορεις να φυγεις σε ενα τριμηνο μ'εναν στανταρ μισθο..
Αλλα εγω για μενα, θα προτιμουσα οταν θα κανω αυτη την κινηση να ειμαι ΠΛΗΡΩΣ ανεξαρτητη..απ'την αλλη οπως νιωθεις εσυ καλα!
Και θα λεγα οχι, μη συγκατοικησεις..εδω με φιλους δεν τα βρισκουμε σε καθημερινα θεματα, να πετυχουμε καλο συγκατοικο ουρανοκατεβατο εχει πολυ λιγες πιθανοτητες :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
δεν ξερω αν εισαι τυχερη στη ζωη σου για να βρεις αυτο που θες η αν θα πεσεις στο επιθυμητο ποσοστο 18αρικων παιδιων...
αυτο που σου λεω ειναι τι θα εκανα εγω αν ημουν στη θεση σου. και αυτο, με λιγα λογια, ειναι οτι δε θα απεκλεια κανεναν αν δε μιλησω μαζι του και gia τα πολυ φλεγοντα και οσα αλλα με απασχολουν. (αναφερομαι σε θεματα συγκατοικησης προφανως ε) και προφανως δε θα απεκλεια να μιλησω με καποιον απλα και μονο επειδη ανηκει στην ηλικια που οι περισσοτεροι μπεκροπινουν, αυτο λεω.

Σε αυτό έχεις δίκιο, πιθανώς να ήμουν απόλυτη. Παρόλα αυτά το ιδανικό θα ήταν να βρω άτομο κοντά στην ηλικία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
και στην ηλικια σου και με χαρακτηριστικα ιδια με σενα. και λιγο παλαβουλι με την καθαριοτητα μη σου πω.



ρε λες να γνωριστουμε απο κοντα? :P:hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Τρεις μηνες μου φαινονται πολυ λιγοι για τοσο μεγαλη αλλαγη αν τωρα ξεκινας απ'το μηδεν..
Μονο τα νοικια μπροστα που θα χρειαστει να δωσεις, η επιπλωση του σπιτιου, διαφορες συσκευες που θα σου χρειαστουν..η σουμα βγαινει αρκετα!
Αν εχεις βοηθεια απ'τους δικους σου για την αλλαγη και τον εξοπλισμο, τοτε χαλαρα μπορεις να φυγεις σε ενα τριμηνο μ'εναν στανταρ μισθο..
Αλλα εγω για μενα, θα προτιμουσα οταν θα κανω αυτη την κινηση να ειμαι ΠΛΗΡΩΣ ανεξαρτητη..απ'την αλλη οπως νιωθεις εσυ καλα!
Και θα λεγα οχι, μη συγκατοικησεις..εδω με φιλους δεν τα βρισκουμε σε καθημερινα θεματα, να πετυχουμε καλο συγκατοικο ουρανοκατεβατο εχει πολυ λιγες πιθανοτητες :X

Ναι, οι γονείς μου θα με βοηθήσουν κι από έπιπλα έχω προμήθεια. Βασικά αυτό που με αγχώνει είναι τα έξοδα που έχει ένα σπίτι. Επειδή, αν τα πράγματα δεν πάνε καθόλου όπως τα έχω σχεδιάσει και μείνω με τα στάνταρ 800, στον βωμό της ανεξαρτησίας θα πρέπει να θυσιάσω ταξίδια, βόλτες και άλλα πολλά πράγματα που μου αρέσουν και να αρχίσω να ζω σαν πρωτοετής φοιτητής που πάει μακριά από το σπίτι και μετράει και το λεπτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
και στην ηλικια σου και με χαρακτηριστικα ιδια με σενα. και λιγο παλαβουλι με την καθαριοτητα μη σου πω.



ρε λες να γνωριστουμε απο κοντα? :P:hmm::P

Όταν αρχίσεις να ψάχνεις για συγκάτοικο έχε με στα υπόψη οπότε.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Βασικα ναι, με 800 και ταξιδια κτλ κτλ, δυσκολα..
Αλλα σκεψου θετικα, αμα δουλευεις δε θα χεις καν χρονο για ταξιδια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικα ναι, με 800 και ταξιδια κτλ κτλ, δυσκολα..
Αλλα σκεψου θετικα, αμα δουλευεις δε θα χεις καν χρονο για ταξιδια :P

Δεν ξέρω ρε, αν έχεις όρεξη όλα τα καταφέρνεις. Βέβαια τα 800 έχουν άλλη γνώμη.:P Αλλά θα πρέπει να είμαι ΠΟΛΥ γκαντέμω και να πάνε όλα αντίθετα από ότι φαίνεται για να μείνω με αυτά σε 6-7 μήνες.:worry:

Γ@μώτο, μπέρδεμα. Μήπως να περιμένω αυτούς τους 6 μήνες?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Όταν αρχίσεις να ψάχνεις για συγκάτοικο έχε με στα υπόψη οπότε.:hehe:

XEXE!!!!ΟΚ μεινε ησυχη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Συγνώμμη αν γίνομαι αδιάκριτη, αλλά underwater τι δουλειά θα κάνεις που θα σου αποδίδει ΠΟΛΥ περισσότερα από 800?/μήνα, μέσα σε ένα εξάμηνο προϋπηρεσίας; (αν όλα πάνε καλά, που στο εύχομαι!) :confused: Όχι τπτ, μάλλον έχω κάνει μ@λ@κε!@ επαγγελματικό προσανατολισμό τότε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top