Προπτυχιακό και μεταπτυχιακό ταυτόχρονα

demon

Νεοφερμένος

Ο demon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι καινούργιος στο φόρουμ κι έχω ένα μικρό πρόβλημα. Αυτή τη στιγμή κάνω ένα μεταπτυχιακό στο Μαθηματικό Αθήνας. Παράλληλα φέτος με το 10% πέρασα στο Φυσικό Αθήνας. Το ερώτημά μου είναι αν θα μπορέσω να γραφτώ κανονικά στο Φυσικό ή αν αντιμετωπίσω πρόβλημα λόγω του ότι κάνω και το μεταπτυχιακό αυτόν τον καιρό. Ξέρω ότι δε γίνεται να είναι κάποιος γραμμένος προπτυχιακά σε 2 Σχολές, δεν ξέρω όμως αν επιτρέπεται να είναι σε ένα μεταπτυχιακό και σε ένα άλλο προπτυχιακό τμήμα. Έχω ακούσει ότι γίνεται, αλλά επειδή επρόκειτο για φίλο γνωστού γνωστού κλπ (και άρα όχι μια ιστορία που ξέρω από πρώτο χέρι ή από πολύ κοντά), θέλω κάτι πιο συγκεκριμένο αν ξέρετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
γινεται καλο μου, το κανει ενας φιλος μου... δεν εχει αντιμετωπισει προβλημα...
καλη αρχη στο φυσικο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα :)

Αλλά πιστεύω γίνεται, καθώς έχεις υπογράψει ήδη ότι δεν κάνεις μετ/κο σε άλλη σχολή. Καμμία λέξη για τα υπόλοιπα.


Αλλά θα φανώ αγενής και θα επιστρέψω ερώτηση: Πως σου ήρθε για 2ο πτυχίο, και φυσικής κιόλας (που είναι κοντά στο πρώτο);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Φίλος κάνει διδακτορικό και παράλληλα είναι γραμμένος και σε προπτυχιακό.

Ο τρελός ασχολείται κανονικότατα και με τα δύο :D

Mε το 10% έχει γεμίσει ο κόσμος με μεταπτυχιακούς φοιτητές που είναι και προπτυχιακοί.

Μην ανησυχείς!

Καλό σας μεσημέρι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demon

Νεοφερμένος

Ο demon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. :)

@ Rempeskes: είναι κάτι που με ενδιέφερε. Τώρα αν ρωτάς γιατί 2ο πτυχίο και όχι απευθείας μεταπτυχιακό σε κάποιο τομέα της Φυσικής, νομίζω πως απλά είναι καλύτερο να μπω στη γλώσσα της Φυσικής από την αρχή παρά να κάνω ένα μεταπτυχιακό έχοντας μεν γνώσεις στα Μαθηματικά, αλλά με ελάχιστες γνώσεις στο φυσικό κομμάτι των εννοιών. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
να μπω στη γλώσσα της Φυσικής από την αρχή παρά να κάνω ένα μεταπτυχιακό έχοντας μεν γνώσεις στα Μαθηματικά, αλλά με ελάχιστες γνώσεις στο φυσικό κομμάτι των εννοιών.


Mα την γλώσσα της φυσικής την κατέχεις ήδη (μη σου πω και την μιλάς καλυτερα από πολλούς φυσικούς - ιμο).

Σίγουρα παίρνεις περισσότερα μόρια έτσι, αλλά να μπεις από την αρχή;... Τεσπα.


Τι αντικείμενο έχει το μετ/κο σου αλήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Aπορία ξανθιάς: τι είναι αυτό το 10%; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Το ποσοστό των ομοφυλόφιλων στον πλανήτη :P




Εϊναι για όσους έχουν ήδη δώσει πανελλήνίες, μπορόυν να ξαναδηλώσουν συμμετοχή στην κατανομή των θέσεων και δικαιούνται το 10% επί των θέσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εϊναι για όσους έχουν ήδη δώσει πανελλήνίες, μπορόυν να ξαναδηλώσουν συμμετοχή στην κατανομή των θέσεων και δικαιούνται το 10% επί των θέσεων.

Με το νέο σύστημα όμως, να μην χαίρεται η Kajira.:PΕγώ που τελείωσα το 1999 (τελευταίοι των Δεσμών γαρ) μπορώ μόνο με κατακτήριες να μπω σε άλλη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κι εγώ μόνο για κατατακτήριες ήξερα και γι' αυτό ρώτησα (και κρυφοχάρηκα και λίγο, τ' ομολογώ :P).

Θενκς κορασίδες! :kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σόρι βρε παιδιά, αλλά δεν πρέπει να κάνεις υπεύθυνη δήλωση, ότι δε σπουδάζεις παράλληλα σε άλλη σχολή της Ελλάδας ή του εξωτερικού, για να εγγραφείς;;;
Εμείς είχαμε κάνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά αν θες να γραφτείς προπτυχιακά κάπου ενώ κάνεις μεταπτυχιακό δεν υπάρχει πρόβλημα. Πιθανώς το γράφεις στην δήλωση αλλά αυτό δεν είναι ανασταλτικό για την εγγραφή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demon

Νεοφερμένος

Ο demon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

@Rempeskes: Στη διδακτική των μαθηματικών. Ενδιαφέρον, δε λέω, αλλά θέλω να κάνω και κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poly6475

Νεοφερμένος

Η Poly6475 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα! Σήμερα γράφτηκα στο φόρουμ. Πτυχίο και μεταπτυχιακό γίνεται άνετα. είναι διαφορετικού επίπεδου. έχω μια απορία και όποιος ξέρει ας βοηθήσει. Τελειώνω τώρα τη ΦΛΣ και πέρασα με το 10% στο ΤΕΙ Ιόνιων νήσων. γίνεται απλώς να γραφτώ και να μην είμαι ενεργή φοιτήτρια και να ξεκινήσω εκεί σπουδές μετά τη λήψη του 1ου Πτυχίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Δε γίνεται δυστυχώς. Όταν πας να γραφτείς σε μία σχολή σου ζητάνε πιστοποιητικό ότι δεν είσαι εγγεγραμμένος σε άλλη. Θα πρέπει να ζητήσεις διαγραφή από την πρώτη για να γραφτείς στη δεύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Νομίζω πως όχι...γιατί έτσι φαίνεται να έχεις πιάσει δύο θέσεις ταυτόχρονα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
για να γραφτείς στην καινούρια σχολή που πέρασες, πρέπει να υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είσαι ήδη εγγεγραμμένη σε άλλη σχολή. Κοινώς, δεν γίνεται απ'όσο ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poly6475

Νεοφερμένος

Η Poly6475 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Αυτό μου το είπαν κι από τη γραμματεία και μου είπαν για να είμαι εντάξει να γράψω την κατάσταση φοίτησης. Ξέρετε κάτι σχετικό; Αν δεν γίνεται δεν πειράζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σου το είπαν για την περίπτωση όπου ξε-γραφτείς από τη σχολή όπου είσαι. Θα τους δώσεις ό,τι μαθήματα έχεις περάσει (υπάρχει συγκεκριμένο πιστοποιητικό που μπορείς να πάρεις από την παλιά σχολή σου), ώστε να φανεί αν μπορείς να μη δώσεις κάποια της νέας σχολής, κλπ.

Επίσης μη γράφεις με κεφαλαία, απαγορεύεται σε αυτό το φόρουμ.
Καλώς μας ήρθες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keravnos

Νεοφερμένος

Η keravnos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εχω τελειωσει νομικη και με το 10% εχω μεπι στην Παντειο. Θα ηθελα να ρωτησω, μπορω να κανω μεταπτυχιακο στη νομικη ενω ειμαι γραμμενη και στο προπτυχιακο της παντειου;ευχαριστω πολυ όποιον απαντησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top