Παράνομη μετανάστευση και οι συνέπειες της

Φράχτης στα χερσαία σύνορα για να σταματήσει η παράνομη μετανάστευση

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 92)
  • Συμφωνώ με αυτό το μέτρο

    Ψήφοι: 54 58.7%
  • Δεν συμφωνώ με αυτό το μέτρο αλλά κάπως πρέπει περιοριστεί η παράνομη μετανάστευση

    Ψήφοι: 18 19.6%
  • Δεν συμφωνώ καθόλου... Τα σύνορα πρέπει να είναι ανοιχτά και η χώρα να δέχεται ελεύθερα όποιον ζητήσ

    Ψήφοι: 20 21.7%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
@ dreamstealer, δεν είναι όψιμη η θύμισή μου για το θέμα.
Απλώς προσπαθούσα να βρω την ετυμολογία της λέξης "Συναύγεια"
και έπεσα πάνω στο συμπαντικό μονοπάτι του φραχτοθέματος.


το θέτεις σε λάθος βάση.

Η πολιτεία όντως είχε γραμμένη τη Θράκη στο σύνολό της,
και τώρα προκειμένου να προστατέψει τα φιλέτα της, ζητά
από τα ρημαδιασμένα να βάλουν πλάτη.
Σύμφωνοι ΕΝ ΜΕΡΗ.

Αναρωτήσου αν θα συμφωνούσαν στο να γίνει η πόλη τους, ο νομός τους,
άντρο παρανομίας και παραβατικότητας, διακίνησης εμπορίου ανθρώπων,
ναρκωτικών κλπ. (μη τα παραβλέπουμε αυτά, δεν είναι μόνο οι κατατρεγμένοι
που έρχονται με ένα σάκο στην πλάτη και όνειρα στην ψυχή τους)
κι όλο αυτό να έχει γενικευμένη επίπτωση για ΟΛΟΥΣ.

αυτό το λες ρεβενσισμό?

Εγώ το λέω bad lawyer. :worry:

εγω λεω οτι και εσυ και εγω και ο Παπουτσης συζηταμε για το θεμα στη πλατη αλλων χωρις να μας απασχολει η πλατη η δικη τους....
Λοιπον αναρωτηθηκα και σου απανταω,
απο την στιγμη που ειναι παρατημενοι εδω και δεκαετιες, τους φραχτες του καθε παπουτση τους εχουν χεσμενους....

Απο κει και περα βεβαια, και εγω και εσυ,
μπορουμε να κανουμε υψηλη πολιτικη και κριτικη..... αλλωστε δεν κοστιζει τιποτα αυτο.

Με αυτη την τακτικη ομως σε πληροφορω οτι και φραχτες να μπουν θα σαπισουν γιατι δε θα τους υποστηριζει κανεις.
Ετσι θα μεινουν μονοι τους, σορρυ φιλε μου αλλα δεν γινονται ετσι οι δουλειες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Ρε συ Παραφερναλιε,

μου βάζεις ένα λινκ του Lee-gerou, μετά αποστασιοποιείσαι από τα λεγόμενα του,
έπειτα λες δεν είσαι απολογητής της frontex αλλά ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ επαναδημοσιεύεις λινκ
που αναφέρεται σε δηλώσεις της. :hmm::hmm::hmm:

γουατ δε φακ,

υπάρχει κάποιος που σε εκβιάζει και τα ποστάρεις όλα αυτά ή το εγώ
είναι σε σύγκρουση με το εσύ?

The funk phenomena που λένε και στη House. :)

Καλά δεν μπορείς να συγκροτήσεις τη λογική σου καθόλου; :confused:

1. To λινκ του Lee-gerou είναι ένα λινκ που ενημερώνει για ένα θέμα που έχει συζητηθεί εδώ, βάζει 2-3 points και ανοίγει μια συζήτηση. Εγώ τον κύριο δεν τον ξέρω, ποιος είναι και τι ρόλο βαράει που σημαίνει ότι δεν ταυτίζομαι απαραίτητα με το σκεπτικό του. Δεν το ποστάρω για να σας πω..."α είδατε, να το λέει αυτός, συμφωνώ κι εγώ, μπράβο μας!" :whistle:

2. Το λινκ δεν είχε μόνο το σχόλιο της Frontex. Έγραφε ξεκάθαρα ότι έχει μειωθεί η λαθρομετανάστευση λόγω κρίσης, κάτι που δεν θέλεις να νοήσεις.

3. Επειδή φαντασιώνεσαι με το τι πιστεύω και επειδή τα έχουμε ξαναπεί και βαριέμαι να τα ξαναγράφω, συνοψίζω με λίγα λόγια:

Προτείνω ανθρώπινες εγκαταστάσεις υποδοχής μεταναστών.

Προτείνω να συγκροτηθεί ένα μικρό, ευέλικτο επιτελείο εμπειρογνώμων που θα αξιολογεί κάθε περίπτωση ξεχωριστά με ανθρώπινα κριτήρια και θα αποφαίνεται αν μπορεί να φιλοξενηθεί μόνιμα ή για κάποιο διάστημα στη χώρα.

Όποιος επιχειρεί να μπει λαθραία σαν τον κλέφτη να συλλαμβάνεται και να επιστρέφεται στη χώρα από την οποία προήλθε με έξοδα της καλής μας Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Σε περίπτωση που η ΕΕ αρνείται ή δεν μπορεί να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και οι μετανάστες μας "περισσεύουν", τότε μέσω μιας δυναμικής μεταναστευτικής πολιτικής να κατανέμεται το πλεονάζων ανθρώπινο δυναμικό σε παραγωγικούς τομείς που ενισχύουν τα συγκριτικά πλεονεκτήματα της χώρας ανεξαρτήτως Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Δηλαδή, μας απαγορεύει η ΕΕ να καλλιεργήσουμε αμπέλια; Δίνουμε στους μετανάστες δουλειά στους αμπελώνες. Μας απαγορεύει η ΕΕ να παράγουμε γάλα; Δίνουμε 2-3 ζωάκια σε αυτούς τους ανθρώπους να παράγουν γάλα. Και ως αντίποινα στέλνουμε στο διάολο τις εταιρείες τους εξόρυξης μεταλλευμάτων (χρυσό, αλουμίνιο, κλπ. κλπ.) και τα βγάζουμε εμείς με τη βοήθεια των ξένων εργατών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖανΠωλΣατραπ

Νεοφερμένος

Ο ΖανΠωλΣατραπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
...τα κυανωτικά του χείλη βρέχονται από φραχτόνερο
στο φως του σούρουπου,
είναι ξεκάθαρο πόσο πολύ γλιστράνε μικρομέγαλες
στάλες (κοινής?) λογικής. :worry:


Καλά δεν μπορείς να συγκροτήσεις τη λογική σου καθόλου; :confused:
…και εκεί που ήμουν έτοιμος να σου συστήσω αντιόξινα ( αντι-όξυ-να ):redface:
δεν έχω καμία εσωτερική συγκρότηση,
γι΄αυτό κι ετοιμάζω δικό μου συγκρότημα. :confused:


To λινκ του Lee-gerou είναι ένα λινκ που ενημερώνει για ένα θέμα που έχει συζητηθεί εδώ, βάζει 2-3 points και ανοίγει μια συζήτηση. Εγώ τον κύριο δεν τον ξέρω, ποιος είναι και τι ρόλο βαράει που σημαίνει ότι δεν ταυτίζομαι απαραίτητα με το σκεπτικό του. Δεν το ποστάρω για να σας πω..."α είδατε, να το λέει αυτός, συμφωνώ κι εγώ, μπράβο μας!"
χμ, μας βάζεις να τον διαβάσουμε αλλά εσύ αποαστειοποιείσαι (:confused:) από τα λεγόμενα.
Δηλ αν συμφωνούσες κιόλας, θα τον βαρούσες στάμπα στο μπλουζάκι? :confused:
Καλά μη φτύνεις, το παίρνω πίσω. :)



Το λινκ δεν είχε μόνο το σχόλιο της Frontex. Έγραφε ξεκάθαρα ότι έχει μειωθεί η λαθρομετανάστευση λόγω κρίσης, κάτι που δεν θέλεις να νοήσεις.
ναι μειώθηκε γιατί μαθαίνουν τα νέα από το καρτοτηλέφωνο,
ο αχμέντ ανημερώνει τον μπιχλούλ να πει στην μπιχτέρ
να μην έρθει με την γιασαφάτ στο γκρις γιατί η κατάσταση είναι σκατένια.
Και τότε πως εξηγείς ότι για το '11 από 43 χιλ., πήγε στις 51 ο αριθμός των
λαθρομεταναστών?
Έχεις δικά σου νούμερα?
Α και να σου πω: το ότι μειούται ο ρυθμός (ας πούμε ότι έτσι είναι) εισροής
θα πει ότι αφού φέτος μπήκαν λιγότεροι, καλά πάμε ?
Και ο φράχτης πχ είναι ένα useless tool?

Ποιος σου είπε ότι όσοι είναι στο ελάντα, φεύγουν μαζικά και
άρα ο αριθμός παραμένει σταθερός?
Θα με φέρεις σε επικοινωνία μαζί του να μου τα πει κι εμένα?
Το πρόβλημα συνεχώς διογκώνεται και θυμίζει
μπαλόνι που φουσκώνει από 2 πηγές. (quizακι)

ΟΤΑΝ αισθανθείς τη ΦΡΑΣΗ "ΜΠΑΤΕ ΣΚΥΛΟΙ ΑΛΕΣΤΕ"
τότε θα καταλάβεις και όλες τις πτυχές του προβλήματος.

Προτείνω ανθρώπινες εγκαταστάσεις υποδοχής μεταναστών, προτείνω να συγκροτηθεί ένα μικρό, ευέλικτο επιτελείο εμπειρογνώμων
λειτουργικά κόστη?
Κι εγώ προτείνω να φτιάξουμε ένα water park που να ξεκινάει από τον Έβρο
και με νεροτσουλήθρα να καταλήγει στο Δέλτα Αξιού.

Όποιος επιχειρεί να μπει λαθραία σαν τον κλέφτη να συλλαμβάνεται και να επιστρέφεται στη χώρα από την οποία προήλθε με έξοδα της καλής μας Ευρωπαϊκής Ένωσης.
χαχαχα
επίσης, ο τσακ νορις πάντρεψε τις κόρες των ματιών του. :P

Δηλαδή, μας απαγορεύει η ΕΕ να καλλιεργήσουμε αμπέλια; Δίνουμε στους μετανάστες δουλειά στους αμπελώνες. Μας απαγορεύει η ΕΕ να παράγουμε γάλα; Δίνουμε 2-3 ζωάκια σε αυτούς τους ανθρώπους να παράγουν γάλα. Και ως αντίποινα στέλνουμε στο διάολο τις εταιρείες τους εξόρυξης μεταλλευμάτων (χρυσό, αλουμίνιο, κλπ. κλπ.) και τα βγάζουμε εμείς με τη βοήθεια των ξένων εργατών.
όταν θα πας κυρά μου στο παζάρι,
να μ'αγοράσεις έναν μετανάστη.

Ο μετανάστηηης κικι - ρικι - κιιιιιιιιι, θα βοηθάει κάθε πρωί..

Μόλις ανέπτυξες τη θεωρία του φθηνού εργατικού χειρός.
Εσύ δεν ήσουν που έλεγες (trueman) capote in cold blood, ότι
φθηνά εργατικά θα πει εκμετάλλευση της εργασίας κι όλα αυτά τα
λενινιστικά αποφθέματα?

Οπότε το πλεονάζον εργατικό δυναμικό που θα δημιουργηθεί
να προστεθεί στην υπάρχουσα ανεργία του τόπου
κι εκεί που πρώτα είχε αμυδρές ελπίδες ο πτυχιούχος ή μη πτυχιούχος
γεωργός στις σέρρες, στην λαμία ή στα φιλλιατγά να πιάσει δουλειά
για ένα πενιχρό μεροκόματο, τώρα θα είναι 800 στη λίστα αναμονής
αντί για 400 που ήταν πριν τη διαχείρηση της περίσσειας των μεταναστών
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ.
Μα γιατί πάντα οι γλυκείς θεραπευτές να είναι απατεώνες ...:worry:

stick to the algorithm, man. ΑΣΕ ΤΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΑ για άλλους
και μην γίνεσαι παντειόπαις. Δεν είσαι τόσο δημιουργικός σε ιδέες
όσο πιστεύεις. :/:



δε θέλω να αγαπώ τους ανθρώπους από λύπηση (οικταγάπη)..
..δε θέλω να τους βλέπω σε κλειδωμένες τρώγλες.
Η δυσωδία κι αυτή αξέπλυντη μπροστά από τα σπίτια τους/μας..
μέσα να σώνονται τετράδες άρρωστοι που όλοι μας θα θέλαμε νεκρούς,
ΧΩΜΑ το καθήκον (να χει δουλειά κι ο μπαμπούλας), τα χέρια στα σκατά
και το βλέμμα κάπου αλλού, να ζωγραφίζεις τη λέξη ΠΟΝΟΣ βλέποντας
τα μάτια τους..
Δεν είναι ότι μου κλέψανε τα χνώτα, ούτε αυτή η έκδηλη αηδία
την ώρα που σε αγγίζουν ούτε η προσβολή του παραπαίοντος σώματος
ενός αχάριστου ξένου αλλά..
...ο σαδομαζοχισμός του να ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΣΠΑΝΙΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΠΟΝΟΥ,
και κάποιοι να θέλουν να τους δουν να κείτονται νεκροί κι ευγενικά σκοτωμένοι
από τους σωτήρες τους, είναι αδιανόητο να το παίζουμε σωτήρες ΟΤΑΝ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ
ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΤΟΜΑΡΙΑ ΜΑΣ.

Οκ συμφωνώ, ας γκρεμίσουμε πρώτα τους τρόπους μας
κι ορθώνουμε ύστερα φράγματα.
Θύματα που δε μας ενδιαφέρουν να κοιτιώνται μεταξύ τους
σα να ντρέπονται.
Αν το αλλάζαμε αυτό, και πάλι θα θέλαμε ένα τοίχο να γράψουμε πάνω του
όλες τις βρισιές του κόσμου και κάπου ανάμεσα στις τόσες λέξεις, ένα ζωγραφιστό
λουλούδι από μια "Λουντμίλα" ξέρω γω.

Συγκινήθηκα.

Αυτή φταίει

...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
…και εκεί που ήμουν έτοιμος να σου συστήσω αντιόξινα ( αντι-όξυ-να ):redface:
δεν έχω καμία εσωτερική συγκρότηση,
γι΄αυτό κι ετοιμάζω δικό μου συγκρότημα. :confused:

Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, αλλά πήγε κάποιος και σου έβαλε αρνητική....και αναγκάστικα να σου βάλω +1 για να μη λες μετά ότι είμαι και κακαβούλι. :shifty:


χμ, μας βάζεις να τον διαβάσουμε αλλά εσύ αποαστειοποιείσαι (:confused:) από τα λεγόμενα.
Δηλ αν συμφωνούσες κιόλας, θα τον βαρούσες στάμπα στο μπλουζάκι? :confused:
Καλά μη φτύνεις, το παίρνω πίσω. :)

Τώρα θα κάνω εγώ κικιρικι κι! Μου φαίνεται ότι έχεις πολύ μεγάλη ανάγκη να εκφραστείς. Πήρες το τοσουδάκι και το' κανες ανατολικό ζήτημα. :whistle:

ΟΤΑΝ αισθανθείς τη ΦΡΑΣΗ "ΜΠΑΤΕ ΣΚΥΛΟΙ ΑΛΕΣΤΕ"
τότε θα καταλάβεις και όλες τις πτυχές του προβλήματος.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτοί προσπαθούν να διαφύγουν προς άλλες χώρες κι εμείς τους δεχόμεθα πίσω. Think about it!

Μόλις ανέπτυξες τη θεωρία του φθηνού εργατικού χειρός.
Εσύ δεν ήσουν που έλεγες (trueman) capote in cold blood, ότι
φθηνά εργατικά θα πει εκμετάλλευση της εργασίας κι όλα αυτά τα
λενινιστικά αποφθέματα?

Ε, τώρα σιγά μην κάτσω να κάνω κομμουνιστική ανάλυση για την εκμετάλλευση της εργασίας. Δεν είπαμε να έχουμε μια οικονομία στη συζήτηση; Αφού γνωριζόμαστε πια, τα ίδια και τα ίδια θα λέμε;

Οπότε το πλεονάζον εργατικό δυναμικό που θα δημιουργηθεί
να προστεθεί στην υπάρχουσα ανεργία του τόπου
κι εκεί που πρώτα είχε αμυδρές ελπίδες ο πτυχιούχος ή μη πτυχιούχος
γεωργός στις σέρρες, στην λαμία ή στα φιλλιατγά να πιάσει δουλειά
για ένα πενιχρό μεροκόματο, τώρα θα είναι 800 στη λίστα αναμονής
αντί για 400 που ήταν πριν τη διαχείρηση της περίσσειας των μεταναστών
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ.
Μα γιατί πάντα οι γλυκείς θεραπευτές να είναι απατεώνες ...:worry:

Αυτό που λες τώρα είναι το πιο κλασσικό αντεπιχείρημα των αστών. Αν πάλι πουλάς τρέλα....λιγότερη δουλειά, δουλειά για όλους! :D


stick to the algorithm, man. ΑΣΕ ΤΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΑ για άλλους
και μην γίνεσαι παντειόπαις. Δεν είσαι τόσο δημιουργικός σε ιδέες
όσο πιστεύεις. :/:

Αυτό λέω να κάνω. Ας το αφήσω σε σένα το μεταναστευτικό... :P για να παίξω τους Πειρατές της Καραβαϊκής! 8) :panwkatw:

Αν το αλλάζαμε αυτό, και πάλι θα θέλαμε ένα τοίχο να γράψουμε πάνω του
όλες τις βρισιές του κόσμου και κάπου ανάμεσα στις τόσες λέξεις, ένα ζωγραφιστό
λουλούδι από μια "Λουντμίλα" ξέρω γω.

Συγκινήθηκα.

Αυτή φταίει

...

Σαν ποιητής γράφεις καλύτερα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Απ'ότι βλέπω,το θέμα μεταφέρθηκε στο στέκι.Δεδομένου ότι σπάνια (εως καθόλου),συμμετέχω στο στέκι (sorry guys),that's a pretty cool excuse για να γράψω το τελευταίο μου post πάνω σ'αυτό το θέμα (όχι άλλα σεντόνια!).So guys,ελπίζω να σας καλύψω όλους,γιατί δεν θα ξαναεπιστρέψω.

Mr. Crowley λέμε ακριβώς το ίδιο, απλά εμείς το βλέπουμε από διαφορετική σκοπιά.
Κανένας δεν είπε ότι οι αλλοδαποί δεν είναι άνθρωποι,δεν θέλω να τους σκοτώσω, δεν θέλω να τους φάω, δεν θέλω να τους εξαφανίσω από προσώπου χάρτη, δεν είναι αυτοί που ευθύνονται για τον εξευτελιστικό τρόπο ζωής που ζούνε,και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ εγώ η Ελληνίδα την αφεντιά μου καλύτερη από τους άλλους, απλά παρατηρώ πως η εγκληματικότητα τουλάχιστον στη γειτονιά μου είναι στα ύψη και αυτό από αλλοδαπούς και όχι απαραίτητα μόνο από πακιστανούς.

Όταν η δική τους εξαθλίωση τους οδηγεί σε τέτοιες πράξεις και αυτόματα εγώ αρχίζω να ζω με τρόμο και φόβο,πες με εγωίστρια, αλλά συγνώμη, όχι δεν θα τους σκεφτώ πονόψυχα, θα απαιτήσω από αυτούς που τους κουβαλήσανε να τους μαζέψουνε, ή θα τους στείλω τους αλλοδαπούς πακέτο στα σπίτια αυτών, να βιάζουν τις δικές τους γυναίκες (γιατί όχι και αυτούς), και να αδειάσουν τα δικά τους σπίτια, και όχι τα δικά μου.
Γιατί άλλωστε μετά το γεγονός άρχισαν την επιχείρηση "σκούπα" όπως την αποκαλούν (δικιά μου γνώμη; επιχείρηση "ντροπή" είναι αυτό το πράγμα) σε Αθήνα και Έβρο; Γιατί ο κόσμος είναι εξοργισμένος με τους αλλοδαπούς, γιατί κάθε τόσο ο κόσμος αυτός στήνει ανθρωποκυνηγητό στις υποβαθμισμένες γειτονιές,και αυτό που έγινε τώρα ήταν το κερασάκι στη τούρτα, οπότε σου λέει ας βγάλουμε 2 κλούβες στους δρόμους να μαντρώσουμε 4.900+ αλλοδαπούς

Μερικές φορές,η πιο slight απλοποίηση που κάνουμε στη γλώσσα,οδηγεί σε λάθος συνειρμούς,οι οποίοι εντυπώνονται στο μυαλό μας,και δεν μας αφήνουν να σκεφτούμε διαφορετικά.Συμφωνήσαμε προηγουμένως,ότι δεν φταίει η καταγωγή,αλλά η εξαθλίωση,που προκαλεί την εγκληματικότητα.Έχουμε ταυτίσει όμως σε τέτοιο βαθμό την εξαθλίωση με τους αλλοδαπούς,που πλέον μας φαίνεται φυσικό να λέμε ότι η εγκληματικότητα οφείλεται στους αλλοδαπούς,και όχι στους εξαθλιωμένους.Θα μου πεις,τι διαφορά υπάρχει,αν η συντριπτική πλειονότητα των εξαθλιωμένων,είναι αλλοδαποί?Let me explain myself.

Η εξαθλίωση,είναι μια σταθερά,η καταγωγή απ'την άλλη,αποτελεί μια μεταβλητή.Είναι αναγκαία συνθήκη να είσαι εξαθλιωμένος,για να οδηγηθείς στην εγκληματικότητα,όχι όμως και να είσαι μετανάστης.Η ύπαρξη των εξαθλιωμένων επίσης,είναι αναγκαία βάσει της υπάρχουσας κοινωνικής δομής.Οι lumpen,αποτελούν ένα ζωτικό κομμάτι της κοινωνίας.Είπα προηγουμένως (μπορεί και σε άλλο θέμα),ότι η ύπαρξη ενός αφεντικού,προϋποθέτει και την ύπαρξη ενός δούλου.Σήμερα,τον ρόλο του δούλου,τον παίζει ο μετανάστης.Αν όμως φύγει ο μετανάστης,θα πάψει να υπάρχει ο ρόλος του δούλου?Όχι φυσικά.Για να πάψει να υπάρχει ο ρόλος του δούλου,θα πρέπει να πάψει να υπάρχει και ο ρόλος του αφεντικού,και για να συμβεί αυτό,πρέπει να αλλάξουν οι παραγωγικές σχέσεις.Αυτό είναι κάτι που δεν πρόκειται να γίνει.Συνεπώς,διώχνοντας τους μετανάστες,δεν λύνεις κανένα πρόβλημα:απλά το μετατοπίζεις.Εκεί που τον ρόλο του lumpen τον είχε ο μετανάστης,θα τον πάρει ο Έλληνας.Διότι διαφορετικά,δεν δουλεύει η μηχανή.Το αφεντικό θέλει τις στρατιές hopeless ανθρώπων,οι οποίοι είναι διατεθειμένοι να κάνουν τα πάντα για ένα κομμάτι ψωμί,θέλει τις ορδές των ανέργων ώστε να μπορεί να διαλέξει τον πιο απελπισμένο για ψίχουλα,διότι έτσι μεγιστοποιεί τα κέρδη του.Και δεν πρόκειται να δεχτεί να τα μετριάσει αυτά,για κανένα λόγο.

Για να λύσεις ένα πρόβλημα,πρέπει να χτυπάς την αιτία του.Και αυτό είναι καθαρά θέμα πονοψυχίας,όχι θέμα πρακτικό.Αν διώξεις τον μετανάστη,δεν θα σταματήσουν τα εγκλήματα.Απλά θα γίνονται από Έλληνες.Πάνω στους μετανάστες,βασίζεται όλος ο πρωτογενής και δευτερογενής τομέας της χώρας.Αν φύγουν,που θα βρουν σκλάβους οι επιχειρήσεις?Θα πρέπει να απολύσουν κόσμο.Και δώσε λουκέτα,ανεργία,και εκ νέου εξαθλίωση και εγκληματικότητα,ο ίδιος φαύλος κύκλος.Γι'αυτό λέω ότι είναι ζήτημα κοινωνικών συσχετισμών.Τα συμφέροντά μας με τους μετανάστες είναι κοινά,και αυτά είναι η ταξική (σωματειακή) οργάνωση και η δημιουργία δομών που θα αποτελέσουν ανάχωμα στην εκμετάλλευση,θα εξασφαλίσουν ανθρώπινες συνθήκες εργασίας και διαβίωσης και θα υπάρξουν η αφετηρία για σθεναρές διεκδικήσεις.

Το άρθρο που ανέβασες, αυτό ακριβώς που σου λέω αναφέρει, παρά τον παραπλανητικό του τίτλο. Σε όλα τα εγκλήματα το 50% σχεδόν είναι αλλοδαποί. Αυτό θα ήταν "σωστό" ποσοστό αν οι αλλοδαποί ήταν το 50% του πληθυσμού της Ελλάδας, πράγμα που δεν ισχύει. Μίλησαν και τα νούμερα λοιπόν πως αναλογικά, οι αλλοδαποί εγκληματίες είναι πολύ περισσότεροι από τους ημεδαπούς.
Ναι πράγματι έχεις δίκιο ότι η εγκληματικότητα οφείλεται στη ταξική τους θέση. Γιατί άλλωστε σπάνια βλέπεις μορφωμένο αλλοδαπό στη χώρα μας, αν και υπάρχουν σίγουρα και τους παραδέχομαι. Οι αλλοδαποί που δέχεται η Ελλάδα όμως και δίνει άσυλο, δυστυχώς, είναι κατά κύριο λόγο άνθρωποι αμόρφωτοι και συχνά "απολίτιστοι" -αν μου επιτρέπεις τον χαρακτηρισμό. Και αυτό δεν είναι ρατσιστικό σχόλιο, εξάλλου και Έλληνα αν δεις που δεν έχει τελειώσει νηπιαγωγείο και τον συγκρίνεις με κάποιον που έχει αποφοιτήσει έστω από το Λύκειο, θα δεις εμφανείς διαφορές. Όσο να 'ναι η μόρφωση δίνει άλλο επίπεδο στον άνθρωπο και αυτό έχει αντίκτυπο στα πάντα πάνω του. Πιο εύκολα θα φερθεί σαν κτήνος ο αγράμματος παρά ο άνθρωπος που έχει μια παιδεία. (Και μην φωνάξεις, σαφώς υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά εγώ μιλάω για τον κανόνα )
Έλληνα τελείως αγράμματο είναι πολύ δύσκολο να βρεις, αλλοδαπό όμως εύκολα. Τους λυπάσαι λοιπόν ναι που ζουν σε τέτοιες συνθήκες διαβίωσης, αλλά σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείς τις πράξεις τους, ούτε επίσης το γεγονός πως μπαίνουν παράνομα στη χώρα. (Εδώ βέβαια θα πεις πως οι δικοί μας που τους αφήνουν φταίνε, και θα με βρεις απολύτως σύμφωνη φυσικά. )
Απλά το θέμα είναι πως η κοπέλα και η οικογένεια της , και κάθε θύμα ανάλογων περιστατικών δεν χρώσταγε σε κανέναν τίποτα να πληρώσει για τις συνθήκες διαβίωσης των ανθρώπων στο Πακιστάν, το Ουζμπεκιστάν,το .....

Το διάβασα το άρθρο πολύ καλά,και λέει ακριβώς το point μου.Ναι μεν η εγκληματικότητα στους αλλοδαπούς είναι αυξημένη αναλογικά με τον πληθυσμό τους (κάτι που οφείλεται στο lumpen status τους),αυξάνεται δε και η εγκληματικότητα των Ελλήνων τα δύο τελευταία χρόνια,από τότε δηλαδή που ξεκίνησε η κρίση και πολλοί Έλληνες μεταπήδησαν στην ίδια κατάσταση.Αποδεικνύει δηλαδή ότι η εγκληματικότητα είναι συνάρτηση της κοινωνικής κατάστασης,και όχι της καταγωγής.

Το πρόβλημα της εξαθλίωσης είναι οι συνθήκες,όχι η μόρφωση.Πολλοί μετανάστες,κυρίως απ'το ανατολικό μπλοκ,είναι μορφωμένοι.Αυτό όμως δεν παίζει κανένα ρόλο,όταν δεν έχεις χαρτιά,όταν έχεις οικογένεια να ταϊσεις στην πατρίδα,όταν μένεις με άλλους 30,όταν έχεις να δουλέψεις 6 μήνες.Και 15 πτυχία να έχεις,υπ'αυτές τις συνθήκες θα δουλέψεις οπουδήποτε.Και αυτό εκμεταλλεύονται οι εργοδότες,που ξεζουμίζουν τον κάθε κατατρεγμένο.Εμείς,δεν φταίμε επειδή αφήνουμε τα σύνορα,επειδή δεν βάζουμε....ναρκοπέδια,σερίφηδες να πυροβολάνε,και άλλα τέτοια φαιδρά.Φταίμε επειδή ο δικός μας πολιτισμός,ο Πρώτος Κόσμος,χρωστά την ευημερία του πάνω στην καταπίεση αυτών των ανθρώπων.Δικοί μας είναι οι στρατιώτες στο Αφγανιστάν,δυτικές οι εταιρίες που αναγκάζουν τα παιδιά να δουλεύουν για 1$ την ημέρα στα sweatshops.Εμείς διαιωνίζουμε αυτήν την κατάσταση στις χώρες τους,που τις αντιμετωπίζουμε σαν ένα ατελείωτο dumpster.

Όσο για την κοπέλα του γεγονότος,προφανώς και δεν έφταιγε σε τίποτα.Ο τύπος ήταν ένα άρρωστο αρχίδι,και αυτό δεν έχει να κάνει με την καταγωγή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τὰ μηνύματα τοῦ Mr. Crowley μοῦ ἀποδεικνύουν περίτρανα αὐτὸ τὸ ὁποῖο λέω ἐδῶ καὶ καιρό. Τὸ πρόβλημα δὲν εἶναι οἱ λαθρομετανάστες. Τὸ μεγάλο πρόβλημα γιὰ τὴν ἀσφάλεια τῆς χώρας εἶναι οἱ ἀντιφᾶδες καὶ πρέπει νὰ παταχθοῦν ὅσο πιὸ γρήγορα γίνεται. Αὐτοὶ ὀργανώνουν τοὺς λαθρομετανάστες νὰ κάνουν ἐπεισόδια, αὐτοὶ κάνουν ἀντεθνικὴ προπαγάνδα ἐνῷ πληρώνονται ἀπὸ ξένα κέντρα, αὐτοὶ εἶναι οἱ ὁποῖοι προάγουν τὸν μηδενισμὸ καὶ τὴν ἰσοπέδωση τῶν πάντων. Αὐτοὶ πρέπει πρῶτα νὰ παταχθοῦν καὶ ὕστερα νὰ συζητήσουμε γιὰ τοὺς λαθρομετανάστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Θα διαφωνησω μαζι σου διοτι αν εμεις τους δειχναμε την προσοχη που χρειαζονταν και δεν τους απομονοναμε λες και εχουν λεπρα τοτε καποιοι απο αυτοι (οχι ολοι καποιοι ναι , ειναι εγκληματιες καποιοι ομως οχι) ισως να μην κατεληγαν εκει εμεις οι ιδιοι τους φεραμε.
Σε καμια περιπτωση ΔΕΝ υπερασπιζομαι το γεγονος οτι δε φταιει για αυτο που εκανε, ομως νομιζω οτι καλο θα μας εκανε να σκεφτουμε τις δικες μας ευθυνες και τη συμπεριφορα που εχουμε απεναντι τους. Και ας πω το αλλο αν ηταν ελληνας τι θα κανατε ? Δεν ξερω και ουτε με νοιαζει τι θα κανατε αλλα το πανηγυρι του οτι φταινε οι λαθρομεταναστες ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να γινοταν, παρτε το χαμπαρι .

Να τους δείξουμε προσοχή λες ;;
Ξέρεις ότι όταν πάθει ένα ατύχημα ακριβώς το ίδιο ένας έλληνας και ένας λαθρομετανάστης ότι στο νοσοκομείο πρώτος και σε δωμάτιο θα πάει ο λαθρομετανάστης ??? Αν δε το ήξερες να η ευκαιρία να το μάθεις λοιπόν ! Άρα λοιπόν αυτό που λες ότι δε τους προσέχουμε δεν ισχύει...:/:
Οι μαύροι για παράδειγμα και οι κινέζοι γιατί δεν ακούγονται , τέτοια περιστατικά μόνο από πακιστανούς ,ιρανούς και αλβανούς έχουμε ! Διότι είναι η φάρα τους σκατοφάρα απλό είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Ναι ναι σωστά όταν σε βιάσει ο λαθρομετάναστης εσένα ή κάποια γνωστή σου να δούμε μετά τι θα λες...

άουτσ!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ενώ αν τη βιάσει Έλληνας, όλα κομπλέ ε;


άουτς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Είπε κάνεις ότι είναι κομπλέ ;
Μη λες αυτό που θες και δες την πραγματικότητα δες τον κόσμο πως είναι πραγματικά.
Απλά οι πιθανότητες είναι μεγαλύτερες να την πάθεις από τον ξένο δεν είπε κανείς ότι ο έλληνας είναι αγγελούδι αλλά αυτοί είναι φονιάδες φαίνεται άλλωστε και από την χώρα τους που σφάζουν τον κόσμο για πλάκα είναι απολίτιστοι ξεκάθαρα πράγματα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Θα μπορούσα να πω τα ίδια ακριβώς για τους Έλληνες παίρνοντας υπόψιν το πόσο κλέψιμο έχει πέσει τόσα χρόνια. Θα πω ότι οι Έλληνες είναι μαλάκες και δε ξέρουν τι σημαίνει να βγάζεις λεφτά με τον ιδρώτα σου και άμα τους θίξεις θα στηριχτούν στο παρελθόν του Σωκράτη και του Αριστοτέλη. Οι έλληνες είναι ζώα.

Πόσο βάσιμο είναι αυτό; Τελ μι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vaggelio

Νεοφερμένος

Η vaggelio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
αλλο αλλοδαπος,,
αλλο λαθρομεταναστης

καθε μερα τυχαινει και επιτιθενται σε ανθρωπους αλλοδαποι στην αθηνα?
και μπορει να τους σκοτωσουν για μια καμερα ή ενα κινητο?

κοίτα.μόνο κ μονο που όσοι υπερασπίζονται υπερβολικά τους λαθρομετανάστες,στο τέλος του ποστ τους γράφουν---'''μην παρεξηγηθώ,δεν υποστιρίζω τον δράστη''' καταλαβαίνεις οτι το περιεχόμενο του κειμένου θα είναι από αλλο κόσμο κ θα αφορά μια άλλη χώρα
οι περισσότεροι/ες θα μας κουφάνετε τελείως.για πηγαίνεται μια βόλτα απο ΕΠΑΛ να δείτε τι παίζει με αλλοδαπούς κ έλληνες
δεν γίντεται το 1/4 του πλυθησμού μιας χώρας να είναι αλλοδαποί,το πράγμα θα στραβώσει θέλετε δεν θέλετε,είναι σαν απο τα 500 εκατομμύρια πλυθησμού στην αμερική τα 150 εκατομύρια να είναι ξένοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vaggelio

Νεοφερμένος

Η vaggelio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Θα μπορούσα να πω τα ίδια ακριβώς για τους Έλληνες παίρνοντας υπόψιν το πόσο κλέψιμο έχει πέσει τόσα χρόνια. Θα πω ότι οι Έλληνες είναι μαλάκες και δε ξέρουν τι σημαίνει να βγάζεις λεφτά με τον ιδρώτα σου και άμα τους θίξεις θα στηριχτούν στο παρελθόν του Σωκράτη και του Αριστοτέλη. Οι έλληνες είναι ζώα.

Πόσο βάσιμο είναι αυτό; Τελ μι.
καθόλου.εγω δουλεύω σε δύο μαγαζία σερβιτόρα κ ψάχνω και για τρίτο,ο καλός μου είναι 24 χρονών κ μοιράζει φυλλάδια λες κ είναι 14 χρονών κ σχεδόν όσοι έλληνες ξέρω δεν έχουν χρόνο ούτε για πλάκα.ξέρω κ άλλους που είναι στην κοσμάρα τους με τον φραπέ στο χέρι αλλά είναι λίγοι.
το αγόρι μου δούλευε περσυ σε ένα ξενοδοχείο κ τον χειμώνα τον έδιωξαν κ του είπαν να περάσει πάλι φέτος το καλοκαίρι.όταν πήγε έβγαινε την ίδια ώρα ένας αλβανός που είχε πάει για την δουλεία.ο δικός μου τον ήξερε απο την γείτονια κ ήταν σίγουρος ότι δεν είχε προυπηρεσία.τελικά πήραν τον αλβανό για ίδια λεφτα,ίδιες αρμοδιότητες ίδιες ώρες κ χωρίς προυπηρεσία απλά επειδη΄πήγε 15 λεπτά πιο πριν.

εγώ αυτο δεν θα το έκανα.θα έπαιρνα τον έλληνα γιατί προηγήται μες την χώρα του να βρεί δουλεία κ μετά βρήσκουν κ οι άλλοι.δεν θα ήμουν αγενης με κανέναν κ δεν θα έδιωχνα άμα ήταν π.χ. ένα μήνα (για να μην παρεξηγηθώ) αλλά στην περίπτωση που περιγράφω παραπάνω ο εργοδότης είναι λάθος κ ζει στον κόσμο του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ναι ναι σωστά όταν σε βιάσει ο λαθρομετάναστης εσένα ή κάποια γνωστή σου να δούμε μετά τι θα λες...

άουτσ!:whistle:


Αυτο το επιχειρημα που συνεχως αναπαραγεται "τι θα εκανες εσυ ,αν συνεβαινε σε εσενα" τo θεωρω unfair να τo θετεις σε καποιον στο πλαισιο μιας συζητησης .

Στοχευει στο θυμικο μερος και εμποδιζει την αναλυση του φαινομενου στηριζομενος σε λογικα επιχειρηματα.

Δεν εξεταζουμε το θεμα περιπτωσιολογικα ( τι θα εκανα εγω ή η Εμμα_Τριντετ σε αναλογη περιπτωση, πού να ξερουμε; ), αλλα ως ενα ευρυτερο κοινωνικο φαινομενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ναι ναι σωστά όταν σε βιάσει ο λαθρομετάναστης εσένα ή κάποια γνωστή σου να δούμε μετά τι θα λες...

άουτσ!:whistle:


καλα, λογω του φονταμενταλισμού, οι περισσοτεροι θα συμβιβάζονταν και με ...αγόρι.

οποτε προσεχε φιλε μου Ιρο, γιατι σε κοβω μικρο και τριανταφυλλενιο μπουμπουκι.

προσεχε μη σε κλεψει κανας νταβρατισμένος ταλιμπάνης, σε κάνει βασίλισσά του
και φύγετε μαζί να ζησετε τον ερωτα σας
στo oρεινο πακιστάν :inlove:




υγ. δεν πιστευω να παρεξηγηθηκες.
αλλά μπορει να σου προκυψει και έρωτας. :galliko:
περιμενε πρωτα να βιαστείς.

Ετσι δεν ειπες και εσυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
κοίτα.μόνο κ μονο που όσοι υπερασπίζονται υπερβολικά τους λαθρομετανάστες,στο τέλος του ποστ τους γράφουν---'''μην παρεξηγηθώ,δεν υποστιρίζω τον δράστη''' καταλαβαίνεις οτι το περιεχόμενο του κειμένου θα είναι από αλλο κόσμο κ θα αφορά μια άλλη χώρα
οι περισσότεροι/ες θα μας κουφάνετε τελείως.για πηγαίνεται μια βόλτα απο ΕΠΑΛ να δείτε τι παίζει με αλλοδαπούς κ έλληνες
δεν γίντεται το 1/4 του πλυθησμού μιας χώρας να είναι αλλοδαποί,το πράγμα θα στραβώσει θέλετε δεν θέλετε,είναι σαν απο τα 500 εκατομμύρια πλυθησμού στην αμερική τα 150 εκατομύρια να είναι ξένοι

Κοίτα. Όταν κάποιος εκμεταλλεύεται γεγονότα για να υποστηρίξει τις ρατσιστικές του αντιλήψεις θεωρώντας όλους τους πάκιδες βιαστές-δολοφόνους-κλέφτες τότε καταλαβαίνεις ότι το περιεχόμενο του κειμένου είναι από αυτή τη χώρα

Το 1/4 μιας χώρας είναι δυνατόν να είναι αλλοδαποί αρκεί να έχουν ενταχθει σωστά. Το πρόβλημα είναι ότι για μια σειρά από λόγους αυτό δεν έχει γίνει (όπως στο πρώτο κύμα μετανάστευσης του 90') με αποτέλεσμα κάποιοι/ες να θεωρούν ότι η ολική απέλαση των μεταναστών θα μας σώσει...

Φορ (αμέρικαν) χίστορι
α) Η Αμέρικα έχει περίπου 300 μύρια πλΗθΥσμού
β) Δεν την λες και την πιο ομοιογενή -εθνολογικά- χώρα του κόσμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
καθόλου.εγω δουλεύω σε δύο μαγαζία σερβιτόρα κ ψάχνω και για τρίτο,ο καλός μου είναι 24 χρονών κ μοιράζει φυλλάδια λες κ είναι 14 χρονών κ σχεδόν όσοι έλληνες ξέρω δεν έχουν χρόνο ούτε για πλάκα.ξέρω κ άλλους που είναι στην κοσμάρα τους με τον φραπέ στο χέρι αλλά είναι λίγοι.
το αγόρι μου δούλευε περσυ σε ένα ξενοδοχείο κ τον χειμώνα τον έδιωξαν κ του είπαν να περάσει πάλι φέτος το καλοκαίρι.όταν πήγε έβγαινε την ίδια ώρα ένας αλβανός που είχε πάει για την δουλεία.ο δικός μου τον ήξερε απο την γείτονια κ ήταν σίγουρος ότι δεν είχε προυπηρεσία.τελικά πήραν τον αλβανό για ίδια λεφτα,ίδιες αρμοδιότητες ίδιες ώρες κ χωρίς προυπηρεσία απλά επειδη΄πήγε 15 λεπτά πιο πριν.

εγώ αυτο δεν θα το έκανα.θα έπαιρνα τον έλληνα γιατί προηγήται μες την χώρα του να βρεί δουλεία κ μετά βρήσκουν κ οι άλλοι.δεν θα ήμουν αγενης με κανέναν κ δεν θα έδιωχνα άμα ήταν π.χ. ένα μήνα (για να μην παρεξηγηθώ) αλλά στην περίπτωση που περιγράφω παραπάνω ο εργοδότης είναι λάθος κ ζει στον κόσμο του

Καταρχάς αυτό που έγραψα ήταν ειρωνικό για να δεις ότι δε μπορούν όλοι λαθρο να' ναι εγκληματίες, ούτε να βγάζουμε έναν κανόνα για άλλους.
Τα άλλα που λες είναι άσχετα με το θέμα και θεωρώ το φίλο σου απλά άτυχο στην εύρεση εργασίας, όπως και ΤΟΣΟΙ άλλοι νέοι, το ότι ήταν Αλβανός και όχι Έλληνας, δε μου λέει κάτι. Άνθρωπος είναι κι αυτός, νιώσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αυτό είναι πουλάκιμ το πρόβλημα, ότι κατηγορείτε εγκληματίες πακιστανούς και όχι εγκληματίες ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ή τουλάχιστον εκεί δίνετε βάση και έχετε ένα λόγο παραπάνω να τον κατηγορήσετε, επειδή εκτός από εγκληματίας είναι ΚΑΙ πακιστανός.
Αν δεν ήσουν ρατσίστρια δε θα μίλαγες τώρα έτσι για τους πακιστανούς, έστω κι δεν τους θεωρείς όλους.
Καταλάβετε ότι υπάρχουν όλες οι πάστες ανθρώπων σε όλες τις εθνικότητες, δεν είναι οι Έλληνες οι άγιοι, ούτε οι Πακιστανοί ζώα, οπότε μιλήστε για ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ και όχι για Ρώσο, Γερμανό και Βούλγαρο.
Δε θα επεκταθώ περαιτέρω, γιατί δε βλέπω να καταλαβαίνετε. I give up.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Μα εσείς δεν καταλαβαίνετε :S
Μ'αρέσει που το ανέφερα κιόλας, ότι όταν τέτοια εγκλήματα γίνονται από Έλληνες ίσα-ίσα νιώθουμε χειρότερα, και εξήγησα και τον λόγο.
Τέλος πάντων ο καθένας έχει το δικό του σκεπτικό, και τους δικούς του δρόμους να ακολουθήσει, απλά όταν βλέπεις η εγκληματικότητα να αυξάνεται στη γειτονιά σου,από κάποιους εγκληματίες που τυχαίνει να είναι παράνομοι μετανάστες αρχίζεις να απαιτείς προστασία και αν δεν την έχεις παίρνεις την κατάσταση στα χέρια σου, εμένα αυτό με φοβίζει πιο πολύ, τι θα γίνει αργότερα όταν τέτοια γεγονότα θα γίνουν καθημερινότητα, πως θα αντιδράσουμε και τι ήμαστε ικανοί να κάνουμε. Εμένα σε τέτοιες σκέψεις με οδήγησε το περιστατικό με την κοπέλα, και δεν νομίζω να έγινε μόνο με εμένα, όπως είπα και σε προηγούμενα ποστ δεν το βρίσκω τυχαίο ότι μετά από αυτό ξεκίνησε η επιχείρηση σκούπα, κάτι που από ότι βλέπω δεν απασχολεί κανέναν,4.900+ αλλοδαπούς πιάσανε παράνομους και μη αλλά κανένας σας δεν θέλει να ασχοληθεί με αυτό,αντίθετα ασχολούμαστε με τον ΈΝΑΝ παράνομο που είναι εγκληματίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έχετε μπλέξει λίγο τα μπούτια σας. Είναι διαφορετική η εγκληματικότητα του "κλέβω για να ζήσω" και διαφορετική αυτή του "βιάζω όποιον μου καυλώνει γιατί είμαι διεστραμένος". Το πρώτο είναι φυσικό ένστικτο, πεινάς -> κλέβεις για να επιβιώσεις και μπορεί να συσχετιστεί με τους μετανάστες γιατί ως επί το πλείστον είναι κλασμένοι από την κοινωνία. Το δεύτερο είναι θέμα μη φυσιολογικής συμπεριφοράς και μπορείς να το δεις μόνο μεμονωμένα.

Όσοι γκρινιάζουν για το πρώτο δεν είναι ρατσιστές λόγω της αναφοράς του προβλήματος, ισχύει, πολλοί μετανάστες για να τα βγάλουν πέρα καταφεύγουν στην παρανομία. Είναι ρατσιστές όμως γιατί η λύση που βλέπουν εκεί είναι "στείλτε τους πίσω κι ας ψοφήσουν δε με ενδιαφέρει" δεχόμενοι έτσι ότι οι ζωές κάποιων αξίζουν λιγότερο από κάποιων άλλων με κριτήριο την καταγωγή.

Όσοι πάλι γκρινιάζουν για το δεύτερο και θεωρούν όλους τους μετανάστες εν δυνάμει βιαστές, ή θεωρούν ότι τα αίτια για τα οποία κάποιος θα έκλεβε είναι η φυλή απάντησα στο προηγούμενο μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top