Τηγανητό κοτόπουλο με διπλή κρούστα και σάλτσα πορτοκαλιού

Katerinakius

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Όλοι οι φίλοι μου ερωτεύτηκαν αυτην την εκδοχή του τηγανητού κοτόπουλου και έχει γινει τώρα πια must για κάθε συναντηση της παρέας σε οποιοδήποτε μέρος!

Μια πολύ νόστιμη και πικάντικη σάλτσα πορτοκαλιού "κολλάει" με τη σούπερ τραγανιστή κρούστα από βότανα και μπαχαρικά για μια απίθανη γευστική εμπειρια... :slourp: Εμείς το σερβίρουμε με κινέζικα noodles τα όποια τα ανακατεύουμε στην ίδια σάλτσα και είναι ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΟ!!



Αρχικά χρειαζόμαστε 6 στήθη κοτόπουλου ξεκοκκαλισμένα

Βάζουμε τα στήθη ανάμεσα σε 2 κομμάτια από διάφανη μεμβράνη και με έναν μεταλλικό μπάτη ή με ενα βαρύ μπρίκι που έχουμε στο σπίτι, χτυπάμε το κοτόπουλο ώσπου να γίνει περίπου 1.5 εκατοστό σε πάχος. Εναλλακτικά, μπορείτε να κόψετε το κοτόπουλο αφού το βάλετε πάνω στην επιφάνεια κοπής και χρησιμοποιώντας ένα πολύ κοφτερό μαχαίρι για να τα κόψετε στη μέση οριζόντια.



Στη συνέχεια ανακατεύουμε μαζί:

2 κούπες αλεύρι
4 κουταλάκια του γλυκού αλάτι
4 κουταλάκια του γλυκού πιπέρι
3 κουταλιές της σούπας τριμμένο τζίντζερ (σε σκόνη δηλαδή)
3 κουταλιές της σούπας τριμμένο μοσχοκάρυδο
2 κουταλάκια του γλυκού θυμάρι
2 κουταλάκια του γλυκού φασκόμηλο
2 κουταλιές της σούπας πάπρικα γλυκιά
1 κουταλάκι του γλυκού πιπέρι καγιέν



Στη συνέχεια φτιάχνουμε ένα μείγμα αυγόνερου χτυπώντας μαζί:

4 αυγά
8 κουταλιές της σούπας νερό

Καρυκεύστε τα στήθη κοτόπουλου με αλάτι και πιπέρι, μετά βυθίστε το κρέας μέσα στο μείγμα αλευριού και μπαχαρικών.Έπειτα βυθίστε τα στήθη μέσα στο αυγόνερο και για μία τελευταία φόρα στο μείγμα αλευριού-μπαχαρικών πιέζοντας καλά για να έχουν γερή επαφή.

Ζεσταίνουμε ένα τηγάνι καλύπτοντας τον πάτο του με ηλιέλαιο.Στο συγκεκριμένο σημείο ελέγξτε τη θερμοκρασία του λαδιού έτσι ώστε το κοτόπουλο να μη μαυρίσει γρήγορα.Το πόσο λεπτό θα είναι το κοτόπουλο ουσιαστικά εγγυάται ότι θα μαγειρευτεί καλά εξ ολοκλήρου τη στιγμή που θα έχει καφετίσει στο εξωτερικό μέρος. Η μέτρια φωτιά νομίζω πως είναι μια καλή επιλογή. Επειδή εγώ χρησιμοποιώ εστίες γκαζιού δε μπορώ να σας πω ακριβή αριθμό για τις επαγωγικές εστίες αλλά πιστεύω πως στην κλίμακα του 10, ένα 4 1/2 θα ήταν μια χαρά. Τηγανίζουμε για περίπου 4-5 λεπτάκια κάθε πλευρά μέχρι να χρυσαφίσουν και να γίνουν τραγανιστά.



Σάλτσα πορτοκαλιού


Ξεκινάμε τη σάλτσα βάζοντας σε ένα μεσαίου μεγέθους κατσαρολάκι σε μέτρια φωτιά:

3 σκελίδες σκόρδο τριμμένες
3 κουταλιές φυστικέλαιο ή ελαιόλαδο

Σωτάρουμε για 2 περίπου λεπτά, δηλαδή μέχρι να μαλακώσει το σκόρδο αλλά όχι να μαυρίσει και στη συνέχεια προσθέτουμε:

3 κούπες χυμό πορτοκάλι
Ξύσμα πορτοκαλιού από ένα μικρο πορτοκάλι
3/4 της κούπας μέλι
1/3 της κούπας ξύδι ρυζιού
1/2 κουταλάκι του γλυκού αλάτι
1/2 κουταλάκι μαύρο πιπέρι
1 κουταλάκι του γλυκού μπούκοβο

Σιγοβράστε όλα αυτά για περίπου 20 λεπτά ή μέχρι ο όγκος να έχει μειωθεί στο μισό.Βγάλτε το λεπτό στρώμα που τυχόν σχηματιστεί πάνω από τη σάλτσα ( σαν "πέτσα").

Ανακατέψτε μαζί:

1 1/2 κουταλιά της σούπας corn flour
1/4 της κούπας νερό

Ρίξτε σιγά-σιγά αυτό το μείγμα στην κατσαρόλα μέχρι η σύσταση της σάλτσας να είναι σαν σιρόπι-γλάσο. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε περισσότερο ή λιγότερο corn flour, ανάλογα την πυκνότητα που θέλετε στη σάλτσα. Βράστε για ακόμη ένα λεπτό και αποσύρετε από τη φωτιά.



Καλύψτε τα στήθη του κοτόπουλου και σερβίρετε με noodles ή ρύζι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
φαίνεται πολύ ωραίο πιάτο....αλλά δεν ξέρω αν θα μου άρεσε η σάλτσα πορτοκαλιού διοτι δεν έχω συνηθίσει τέτοιες γεύσεις...
εγώ πάντως θα χρησιμοποιούσα παπρικα καυτερή στο κοτοπουλο και δεν θα έβαζα μπούκοβο στην σάλτσα γιατι θα ήθελα την σάλτσα πιο δροσερή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinakius

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλή ιδέα αλλά πιστευω πως η ποσοτητα του μπούκοβου εχει την ίδια αναλογία με την καυτερή πάπρικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top