Πτυχιούχοι στο χωράφι: Επιστροφή στην πρωτογενή παραγωγή

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ξεχασμενος δεν ειπα οτι ειναι ευκολο επαγγελμα ουτε οτι ολοι εχουν τις προδιαγραφες να γινουν γεωργοι.
Ομως σ αυτη την χωρα και στην οικονομικη κατασταση που βρίσκεται πρεπει ν αρχισει να παραγει...
υπαρχει κανει που διαφωνει ?
Τι θα πρεπει δηλαδη ολοι σ αυτη την χωρα να γινουνε δημοσιοι υπαλληλοι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι δεν πρέπει να γίνουμε όλοι δημόσιοι υπάλληλοι, και να πρέπει να αρχίσουμε να παράγουμε. Το θέμα είναι πως... διάβασε το παραπάνω ποστ μου να δεις γιατί δεν μπορούμε.

Και αυτά με τις επιδοτήσεις και καλά που τρώγανε οι αγρότες ισχύουν μόνο για λίγους μεγαλοαγρότες που είχαν τα κονέ και όχι για το μέσο αγρότη. Οι επιδοτήσεις των αγροτών αφορούσαν κυρίως εκπτώσεις στην αγορά σπόρων που παίρναν αργότερα πίσω από την τιμή πώλησης του προϊόντος, καθώς και επιδοτήσεις για χρηματοδότηση επενδύσεων, που δίνονταν όμως αρκετά μετά από την επένδυση και μετά από ελέγχους. Δεν τους δίναν έτσι τζάμπα λεφτά για να τα κάνουν μερσεντές....

Ο γρήγορος πλουτισμός μερικών αγροτών και οι μερσεντές οφείλονται κυρίως στις απαλλοτριώσεις χωραφιών που έκανε το κράτος για την κατασκευή δημόσιων έργων, όπως π.χ. της εθνικής οδού και όχι σε επιδοτήσεις.

Επίσης μια χαρά παραγωγή έχουμε στην Ελλάδα, αυτά τα δεν παράγουμε είναι μλκιες. Το πρόβλημά μας είναι ότι δεν διοχετεύουμε σωστά την παραγωγή και δεν την μεταποιούμε, παρά μόνο την εξάγουμε πάμφθηνα για να εισάγουμε μετά το τελικό προϊών 5 φορές πιο ακριβά. Πάρτε παράδειγμα με το λάδι τι γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Πολλες αηδιες γινονται σαυτα.Πχ πηγα αιγιο και σταφυλια παραγωγης τους ταχουν 2.20. Τεσπα αν στραφουμε σαυτα θα επιβιωσουμε γιατι νομιζετε οτι η επαρχια επιβιωνει σε πολεμους κλπ.Δεν ειναι πλουσιοι απλα εχουν τη γη και τρωνε κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ πολύ θα ήθελα να δω κάποιους βολεμένους γραφειάκηδες να περάσουν μια βδομάδα σαν αγρότες: θα εκτιμήσουν τα 700 ευρώ που παίρνουν σηκώνοντας τηλέφωνα και στέλνοντας μέιλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Εγώ πολύ θα ήθελα να δω κάποιους βολεμένους γραφειάκηδες να περάσουν μια βδομάδα σαν αγρότες: θα εκτιμήσουν τα 700 ευρώ που παίρνουν σηκώνοντας τηλέφωνα και στέλνοντας μέιλ...

ξέρεις κανένα επαγγελματία αγρότη που να βγάζει 8.400 το χρόνο και να δουλεύει
8 ώρες τη μέρα επί 12 μήνες το χρόνο και να του λένε κάθε μέρα πως αύριο απολύεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
ξέρεις κανένα επαγγελματία αγρότη που να βγάζει 8.400 το χρόνο και να δουλεύει
8 ώρες τη μέρα επί 12 μήνες το χρόνο και να του λένε κάθε μέρα πως αύριο απολύεσαι;

Μπορείς να το συγκρίνεις αυτό με οποιαδήποτε χειρονακτική εργασία;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να το συγκρίνεις αυτό με οποιαδήποτε χειρονακτική εργασία;:hmm:

Δεν είναι και τόσο τρομερές οι χειρωνακτικές εργασίες όσο φαντάζεσαι.Ειδικά η δουλειά του αγρότη είναι πλέον περισσότερο μηχανοποιημένη παρά χειρωνακτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δεν είναι και τόσο τρομερές οι χειρωνακτικές εργασίες όσο φαντάζεσαι.Ειδικά η δουλειά του αγρότη είναι πλέον περισσότερο μηχανοποιημένη παρά χειρωνακτική.

Still, δε νομίζω να συγκρίνεται με το να κάθεσαι σε ένα κομπιούτερ και να στέλνεις μέιλ πίνοντας φραπέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Still, δε νομίζω να συγκρίνεται με το να κάθεσαι σε ένα κομπιούτερ και να στέλνεις μέιλ πίνοντας φραπέ...

Που είναι αυτές οι δουλείες εκτός δημοσίου να πάω κι εγώ? Εγώ που κάνω και χειρωνακτική και δουλειά γραφείου, προτιμώ την χειρωνακτική, πρώτον γιατί δουλεύεις έξω, δεύτερον ντύνεσαι όπως γουστάρεις και τρίτον κουράζεις μεν το σώμα σου αλλά μετά από μια ώρα ύπνο το μεσημέρι είσαι περδίκι και αισθάνεσαι και πολύ καλά. Άσε που είναι πιο νόστιμο και το φαγητό γιατί πεινάς. Με τη δουλειά γραφείου από την άλλη δεν κουράζεις το σώμα αλλά έχεις άλλα καλά, όπως πιασίματα, αυχενικά και πονοκεφάλους. Εγώ όταν πονοκεφαλιάζω από το pc μετά δεν έχω όρεξη για τίποτα την υπόλοιπη μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vvv#

Νεοφερμένος

Ο vvv# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Οταν εχεις σπουδασει σε πανεπιστημιο το θεωρω γελοιο να πας να γινεις αγροτης.....
Οποιος εχει μπει σε μια σχολη πανεπιστημιο/πολυτεχνειο και εχει ονειρα και στοχους η Ελλαδα ηταν μικρη για αυτον και πρν την κριση αρα το εξωτερικο ηταν/ειναι μονοδρομος.
Αγροτες μπορουν να γινουν μονο τα παιδια των αγροτικων οικογενειων που ξερουν τη δουλεια,αυτο πρεπει να λενε στα παιδια τους οι γονεις απο την επαρχια αντι να τα στελνουν να σπουδασουν σε ολα αυτα τα αχρηστα ΤΕΙ κατω του 10 επειδη ειναι της μοδας ολοι να σπουδαζουν στην Ελλαδα σε οτι μαλακια ΤΕΙ υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Οταν εχεις σπουδασει σε πανεπιστημιο το θεωρω γελοιο να πας να γινεις αγροτης.....

Γιατι υποτιμας τοσο το επαγγελμα του αγροτη;
Η καλλιεργεια της γης ειναι ολοκληρη επιστημη.
Αλλοι την κατεχουν χωρις να εχουν σπουδασει (παιδια αγροτικων οικογενειων οπως ειπες) και αλλοι την μαθαινουν στα πανεπιστημια (βλ γεωπονοι).
Επ ευκαριας να πω οτι θεωρω πως η γεωπονικη σχολη ειναι απο τις δυσκολοτερες.
Προσωπικα, λυπαμαι πολυ που δε σπουδασα τελικα γεωπονος ωστε να ασχοληθω σημερα με καλλιεργειες.
Στη δικη μου οικογενεια που ειμαστε ολοι πτυχιουχοι και εχουμε τελειωσει πανεπιστημιο προσπαθουμε να αποκεντρωθουμε και να γινουμε "αγροτες" .

Δεν ξερω αν θα τα καταφερουμε ποτε ,εχουμε κανει ομως καποια μικρα βηματα προς αυτην την κατευθυνση.
Οχι γιατι ειμαστε ανεργοι και δεν εχουμε επιλογη, αλλα γιατι μας αρεσει αυτος ο τροπος ζωης.
Μονο γελοιο, λοιπον, δε θα το χαρακρηριζα.:)



Για μενα η ενασχοληση με τη γη και οι ανθρωποι που ασχολουνται με αυτη μου προκαλουν δεος και θαυμασμο.


Αγροτες μπορουν να γινουν μονο τα παιδια των αγροτικων οικογενειων που ξερουν τη δουλεια

Αγροτες δε γινονται μονο τα παιδια που καταγονται απο αγροτικες οικογενειες.
Ειναι ισως η πλειοψηφια αυτης της κατηγοριας.
Απο την αλλη γνωριζω πολλες περιπτωσεις ανθρωπων που παρατησαν ολες τις ανεσεις που τους παρειχε ο αστικος τροπος ζωης και "πηραν τα βουνα" με στοχο να ασχοληθουν με την αγροτικη οικονομια χωρις να ξερουν τιποτα για το αντικειμενο.
Ρισκαραν.
Σε αλλους τους βγηκε σε καλο σε αλλους οχι!


αυτο πρεπει να λενε στα παιδια τους οι γονεις απο την επαρχια αντι να τα στελνουν να σπουδασουν σε ολα αυτα τα αχρηστα ΤΕΙ κατω του 10 επειδη ειναι της μοδας ολοι να σπουδαζουν στην Ελλαδα σε οτι μαλακια ΤΕΙ υπαρχει.

Εχεις ενα δικιο σε αυτο που λες με την εννοια οτι αν ενα παιδι καταγεται απο αγροτικη οικογενεια γιατι να ασχοληθει με κατι διαφορετικο αφου θα εχει ετοιμη δουλεια απο την οικογενεια του.
Δηλαδη οπως λες κι εσυ γιατι να περασει σε μια ασχετη σχολη απλα για να λεει οτι σπουδαζει.
Σε αυτο συμφωνω απολυτα.
Θα ηταν πιο προσοδοφορο να σπουδασει κατι σχετικο με το επαγγελμα του αγροτη ωστε να μπορεσει να συνεχισει και να εξελιξει την παραδοση της οικογενειας του ως αγροτες.
Η επιστημη της γεωπονιας εχει εξελιχθει τοσο πολυ που εφαρμοζονται πλεον νεες τεχνολογιες ωστε βελτιστοποιουν και διευκολυνουν το επαγγελμα του αγροτη.
Καλο ειναι να υπαρχουν νεες γενιες (πιο εξελιγμενες και πιο μορφωμενες) αγροτων.
Η Ελλαδα ηταν ανεκαθεν μια αγροτικη χωρα και ειναι κριμα να υπαρχουν τοσοι γιατροι/δικηγοροι και μαλιστα ανεργοι.

Κι εγω με αυτα τα στερεοτυπα μεγαλωσα, δυστυχως.
Επρεπε να γινουμε ολοι οι "κλασικοι" επιστημονες.
Να κανουμε επαγγελματα κυρους.
Δεν ειχα αλλη επιλογη.
Οχι γιατι μου το επεβαλαν, αλλα γιατι αυτα ηταν τα προτυπα μου.
Οποτε καποιος μου ελεγε οτι ειναι αγροτης ξινιζα.
Τον θεωρουσα αμορφωτο.
Σημερα φυσικα μουτζωνομαι για τις αποψεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantelis1992

Νεοφερμένος

Ο pantelis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Που είναι αυτές οι δουλείες εκτός δημοσίου να πάω κι εγώ? Εγώ που κάνω και χειρωνακτική και δουλειά γραφείου, προτιμώ την χειρωνακτική, πρώτον γιατί δουλεύεις έξω, δεύτερον ντύνεσαι όπως γουστάρεις και τρίτον κουράζεις μεν το σώμα σου αλλά μετά από μια ώρα ύπνο το μεσημέρι είσαι περδίκι και αισθάνεσαι και πολύ καλά. Άσε που είναι πιο νόστιμο και το φαγητό γιατί πεινάς. Με τη δουλειά γραφείου από την άλλη δεν κουράζεις το σώμα αλλά έχεις άλλα καλά, όπως πιασίματα, αυχενικά και πονοκεφάλους. Εγώ όταν πονοκεφαλιάζω από το pc μετά δεν έχω όρεξη για τίποτα την υπόλοιπη μέρα.
Λοιπόν φίλε επειδή τσουβάλιασες άσχημα τις χειρωνακτικές εργασίες έχω να σου προτείνω το καλοκαίρι να έρθεις να μαζέψουμε καπνά.Απαντώντας στα λόγια σου:
1)Θα δουλεύεις έξω.Το ότι θα έχει 40 βαθμούς κελσίου προφανώς το παραβλέπεις και αφού θα δουλεύουμε 5-2 και 5-9 2)θα έχεις και τη μία ώρα πολύτιμου ύπνου που θέλεις το μεσημέρι για να είσαι περδίκι και να αισθάνεσαι πολύ καλά.Το νόστιμο όπως σου φαίνεται φαγητό που δίνουμε στα άτομα που δουλεύουν(αυτό τρώμε και εμείς) είναι ψωμί με τυρί και καμιά φορά σπιτικό φαγητό.Και αφού ακολουθήσεις αυτό το πρόγραμμα για 2,5-3 μήνες κάθε μέρα χωρίς ρεπό Κυριακές και αργίες ίσως αναθεωρήσεις μερικά πράγματα για τη χειρωνακτική εργασία:)
Υ.Γ Καλείτε όποιος έχει βάλει καπνά να με επιβαιβεώσει η να με διαψεύσει για να μη νομίζετε ότι λεμε και μπούρδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Μπορείς να το συγκρίνεις αυτό με οποιαδήποτε χειρονακτική εργασία;:hmm:

να συγκρίνεις τι;
δηλαδή ο αγρότης κουράζεται παραπάνω από έναν διοικητικό υπάλληλο;

και σε ξαναρωτάω υπάρχει επαγγελματίας αγρότης που να βγάζει 8.400 το χρόνο
δουλεύοντας 8 ώρες τη μέρα επί 12 μήνες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Παιδιά συγνώμη που θα σας χαλάσω το όνειρο, αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Το ''επιστροφή στη φύση και στη γεωργία'' είναι ένα τεράστιο εγχείρημα με πάρα πολλές δυσκολίες. Για ένα παιδί που δεν έχει σχέση με την αγροτική ζωή π.χ. ένα παιδί γεννημένο στην πόλη και που οι γονείς του δεν είναι αγρότες, ένα τέτοιο εγχείρημα είναι σχεδόν ακατόρθωτο. Πέραν από τις θεωρητικές δυσκολίες (δεν ξέρει τη δουλεία, πως πρέπει να κινηθεί) για να ξεκινήσει σήμερα κάποιος από το μηδέν να γίνει αγρότης χρειάζεται άνετα ένα κεφάλαιο της τάξης των 250.000 ευρώ. Σήμερα το να είσαι αγρότης δεν είναι το ίδιο με πριν 50 χρόνια που απλά ήθελε τσάπα και πολύ δουλειά και στο τέλος τα κατάφερνες. Οι τιμές των προϊόντων είναι τέτοιες σήμερα που για να επιβιώσεις χρειάζεσαι μεγάλες παραγωγές. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεσαι μηχανήματα (τρακτέρ,καλλιεργητές,ποτιστικά, ψεκαστικά), φάρμακα (πρέπει να καταπολεμηθούν πολλές αρρώστιες που καταστρέφουν την παραγωγή), γη (προφανώς) και άλλα λειτουργικά έξοδα (πετρέλαια, νερό, ρεύμα). Σε όλα αυτά δεν υπολογίζουμε καν την ανθρώπινη εργασία. Όπως είπα παραπάνω για μια συμβατική παραγωγή αυτά αυτά φτάνουν τις 250.000 ευρώ.

Σήμερα με την γεωργία αξίζει να ασχοληθεί μόνο ένα παιδί που έχει γονείς αγρότες και έχει ήδη μια στημένη παραγωγή. Υπάρχουν βέβαια και εναλλακτικές καλλιέργειες όπως σαλιγκάρια, υποφαές, αλλά και αυτά θέλουν κεφάλαια κίνησης τάξεως 20.000 ευρώ το στρέμμα και πολλή γνώση και δουλειά.

Οπότε πιστεύω πως σήμερα δεν είναι τόσο το πρόβλημα ότι οι νέοι υποτιμούν τις αγροτικές δουλείες, όσο το ότι πρακτικά δεν μπορούν να τις ακολουθήσουν

Μου κοβεις τα φτερα με αυτα που λες, αλλα εχεις δικιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν φίλε επειδή τσουβάλιασες άσχημα τις χειρωνακτικές εργασίες έχω να σου προτείνω το καλοκαίρι να έρθεις να μαζέψουμε καπνά.Απαντώντας στα λόγια σου:
1)Θα δουλεύεις έξω.Το ότι θα έχει 40 βαθμούς κελσίου προφανώς το παραβλέπεις και αφού θα δουλεύουμε 5-2 και 5-9 2)θα έχεις και τη μία ώρα πολύτιμου ύπνου που θέλεις το μεσημέρι για να είσαι περδίκι και να αισθάνεσαι πολύ καλά.Το νόστιμο όπως σου φαίνεται φαγητό που δίνουμε στα άτομα που δουλεύουν(αυτό τρώμε και εμείς) είναι ψωμί με τυρί και καμιά φορά σπιτικό φαγητό.Και αφού ακολουθήσεις αυτό το πρόγραμμα για 2,5-3 μήνες κάθε μέρα χωρίς ρεπό Κυριακές και αργίες ίσως αναθεωρήσεις μερικά πράγματα για τη χειρωνακτική εργασία:)
Υ.Γ Καλείτε όποιος έχει βάλει καπνά να με επιβαιβεώσει η να με διαψεύσει για να μη νομίζετε ότι λεμε και μπούρδες...

Δουλεύω οικοδομή (δουλειά πιο βαριά και επικίνδυνη από τα καπνά) από 16 χρονών. Το καλοκαίρι δουλεύω από τις 6 ως τις 3 στους 40 βαθμούς που λες και 5-9 είμαι στα ροδάκινα... άμα έχεις να μου δώσεις μεροκάματο έρχομαι ευχαρίστως στα καπνά. 2-5 γιατί δεν τρως στο σπίτι σου σπιτικό φαγητό? Το φαγητό δεν είναι πρόβλημα στην δουλειά. Απλά τρως καλό πρωινό και αυτό είναι όλο σε κρατάει μια χαρά. Σε έναν αμάθητο η χειρωνακτική εργασία είναι όντως δύσκολη αλλά όλα τα πράγματα συνηθίζονται. Εξακολουθώ να επιμένω πως τέτοιες δουλειές είναι καλύτερες από τις δουλειές γραφείου της πόλης με τα 600 ευρώ τη καθημερινή τρομοκρατία και το γαμίσι του εργοδότη.


Μου κοβεις τα φτερα με αυτα που λες, αλλα εχεις δικιο.

Σόρυ Ψαραδέλλη απλά ανέφερα κάποια πράγματα που θα βρεις μπροστά σου αν επιχειρήσεις κάτι τέτοιο. Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Όσο κουραστική και να είναι η δουλειά του να-βάζεις-καπνά σίγουρα το χρηματικό αποτέλεσμα σε αποζημιώνει. Άλλωστε, αν συνηθίσεις στο χωράφι μια χαρά βγαίνει η δουλειά. Είσαι με δικούς σου ανθρώπους, λες και καμιά βλακεία, ναι μπορείς να κάνεις μισή ωρίτσα διάλειμμα όποτε γουστάρεις και είσαι δίπλα στη φύση κάτι που εμένα προσωπικά θα με γέμιζε την ψυχούλα. Ξέρω πόσο κουραστική εργασία είναι γιατί σε χωράφια μεγάλωσα και πραγματικά μου λείπουν αυτές οι ευχάριστες οικογενειακές στιγμές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top