Το επίθετο των παιδιών

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Έχω γενικά την εξής γνώμη:

Όταν παντρευτώ θα κρατήσω το δικό μου επίθετο και για πρακτικούς λόγους. Δηλαδή, να φτιάχνω νέες ταυτότητες, αλλαγές σε χαρτιά κλπ κλπ. Επιπλέον, αν τύχει και χωρίσω να μη χρειάζονται πολλές διαδικασίες για άλλη μια φορά.

Τα παιδιά μου δε θα ήθελα να έχουν 2 επίθετα (μου μοιάζει σα να έχουν διπλή ταυτότητα). Ας πάρουν του πατέρα τους, δεν έχω πρόβλημα.

Άρα, αν τα παιδιά έχουν 2 επίθετα και μετά παντρευτούν κάποιον που έχει άλλα 2, τότε τα παιδιά τους θα έχουν 4;;;;;;;;;;;; :hmm::P
(Juan Carlos Rodriguez Valdero..........)

ετσι κι αλλιως απο 17-2-1983 η γυναικα κραταει το δικο της επωνυμο οταν παντρευεται.σε καμια περιπτωση δεν παιρνει το επιθετο του συζυγου. αρα δεν αλλαζεις ταυτοτητα ουτε κανεις οποιαδηποτε αλλαγη σε χαρτια κλπ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
ετσι κι αλλιως απο 17-2-1983 η γυναικα κραταει το δικο της επωνυμο οταν παντρευεται.σε καμια περιπτωση δεν παιρνει το επιθετο του συζυγου. αρα δεν αλλαζεις ταυτοτητα ουτε κανεις οποιαδηποτε αλλαγη σε χαρτια κλπ.;)

Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο.
Απλα επιλεγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δια νόμου (περί ισότητας) κρατάει το δικό της ;)

Τοσες και τοσες ομως που εχουν παντρευτει αργοτερα πειραν το επιθετο του αντρα τους.... (η μανα μου πχ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
τότε επέλεγες ποιο θες
πλέον δεν σε ρωτάνε καν
(δύο γάμους έκανα, κάτι ξέρω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Δια νόμου (περί ισότητας) κρατάει το δικό της ;)

Συγνωμη, αλλα η θεια μου που παντρευτηκε πριν 7 χρονια εχει παρει το ονομα του αντρα της. :confused:
Και η γυναικα του κολλητου μου που παντρευτηκαν πριν 9 μηνες. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συγνωμη, αλλα η θεια μου που παντρευτηκε πριν 7 χρονια εχει παρει το ονομα του αντρα της. :confused:
Και η γυναικα του κολλητου μου που παντρευτηκαν πριν 9 μηνες. :confused:



:worry:
εγώ που παντρεύτηκα πέρυσι δεν με ρώτησαν ΚΑΝ αν θέλω το όνομα του συζύγου μου... κι έκανα και θρησκευτικό γάμο :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συγνωμη, αλλα η θεια μου που παντρευτηκε πριν 7 χρονια εχει παρει το ονομα του αντρα της. :confused:
Και η γυναικα του κολλητου μου που παντρευτηκαν πριν 9 μηνες. :confused:
Μήπως απλά το χρησιμοποιεί, χωρίς να είναι το πραγματικό της επώνυμο;

Πάντως το να δηλώνεις διαφορετικό επώνυμο απο αυτό που έχεις νόμιμα, διώκεται ποινικά έχω την εντύπωση (είχε πετύχει το μάτι μου ένα σχετικό άρθρο στον ΠΚ).
Αν και έχω ακούσει οτι στην περίπτωση αυτή επιτρέπεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
:worry:
εγώ που παντρεύτηκα πέρυσι δεν με ρώτησαν ΚΑΝ αν θέλω το όνομα του συζύγου μου... κι έκανα και θρησκευτικό γάμο :worry:

Τι να σου πω, ειδικα για την γυναικα του κολλητου μου ξερω οτι την ρωτησαν. :worry:

Μήπως απλά το χρησιμοποιεί, χωρίς να είναι το πραγματικό της επώνυμο;

Εχουν αλλαξει ταυτοτητες, και οι δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι να σου πω, ειδικα για την γυναικα του κολλητου μου ξερω οτι την ρωτησαν. :worry:



Εχουν αλλαξει ταυτοτητες, και οι δυο.
:worry: Τι να πω...
Κάποιος πιο σχετικός με τα νομικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Εχουν αλλαξει ταυτοτητες, και οι δυο.
Απόσο ξέρω πλέον ο μόνος τρόπος να πάρεις το επίθετο του συζύγου σου είναι να κάνεις όλες εκείνες τις διαδικασίες που θα έκανες για να αλλάξεις το επίθετό σου ασχετα από το γάμο.

---

Ιδού....
https://www.kep.gov.gr/portal/page/p...tizenGuideC2/CitizenGuideC3?PARAM1=350&lng=EL
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Απόσο ξέρω πλέον ο μόνος τρόπος να πάρεις το επίθετο του συζύγου σου είναι να κάνεις όλες εκείνες τις διαδικασίες που θα έκανες για να αλλάξεις το επίθετό σου ασχετα από το γάμο.

---

Ιδού....
https://www.kep.gov.gr/portal/page/p...tizenGuideC2/CitizenGuideC3?PARAM1=350&lng=EL
Kι εγώ αυτό ξέρω πως κάνεις!

Και όχι δεν είναι παράνομο να χρησιμοποιείς το επίθετο του άντρα σου για κοινωνικούς λόγους (δεν είμαι σίγουρη τι ισχύει αν το χρησιμοποιείς και σε συναλλαγές που δημιουργούν νομικά αποτέλεσματα.. :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Κι εγώ έχω το επώνυμο του πατέρα μου και θα ήθελα να διατηρηθεί αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Στο Ελληνικό έθνος παραδοσιακά τα παιδιά παίρνουν το επίθετο του πατέρα.
Πιο συγκεκριμένα το επίθετο αρχικά ήταν το πατρώνυμο (πχ Αλέξανδρος Φιλίππου) μέχρι να φτάσουμε στα νεότερα χρόνια να μεταφέρεται το επώνυμο όπως σήμερα αφ ενός , το όνομα του παππού στον πρωτότοκο γιο αφ εταίρου. Το επώνυμο σημαίνει αρκετά πράγματα με κυριότερη την συνέχεια του γεναιολογικού δέντρου που επίσης προσδιορίζεται από την οικογένεια του αρσενικού (πατέρας) ,πράγμα όχι τυχαίο αφού από τον πατέρα καθορίζεται το φύλο του παιδιού όπως είναι γνωστό και άρα και το γεναιολογικό δέντρο (οι γυναίκες έχουν μόνο θηλυκά χρωμοσώματα άρα είναι πράκτικά αδύνατον να καθορίσουν γεναιαλογικό δέντρο).
Εν κατακλείδι το επώνυμο του πατέρα στα παιδιά όπως προανέφερα μεταφέρεται για τους δυο παραπάνω λόγους. Παμπάλαιας παράδοσης και γεναιαλογίας. Προσωπικά είμαι υπερ της διατήρησης αυτών των παραδόσεων που δίνουν στο άτομο πολύ ισχυρότερη αίσθηση των ριζών του (από που προέρχεται και που πηγαίνει). Φυσικά στα πλαίσια της σύγχρονης επιφανειακής ψευδοχειραφέτησης ο καθένας και η καθεμία μπορεί να δώσει οποιοδήποτε όνομα ή επώνυμο θέλει στα παιδιά του τα οποία στην συνέχεια μπορούν επίσης να τα αλλάξουν σε οποιοδήποτε ονοματεπώνυμο γουστάρουν μιας και καλύπτοντια πλήρως από την χάρτα ανθρωπίνων δικαιωμάτων του ΟΗΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
εμένα μου τη σπάει η γενική κτητική στα επίθετα πάντως.
Λέμε δηλ Ντόρα (γυναίκα του) Μπακογιάννη (τυχαίο παράδειγμα). Φώφη (κόρη του) Γεννηματά. Λες και η γυναίκα είναι κτήμα. Δεν μπορεί να υφίσταται από μόνη της. Από τον πατέρα της περνά στον άντρα της.
Προτιμώ 1000 φορές τα ξένα επίθετα π.χ Bill και Hilary Clinton. Ακριβώς το ίδιο, χωρίς να υπονοείται κτήση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Δεν είναι κτητικό αλλά προσδιοριστικό. Είναι αντίστοιχο του -son που χρησιμοποιούν οι Σκανδιναβοί (πχ Κarlsson - ο γιος του Κarl).Δηλώνει καταγωγή όπως αντίστοιχα το πατρώνυμο για τους άντρες (Πέτρος Ελευθερίου Παναγιωτίδης πχ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εμένα μου τη σπάει η γενική κτητική στα επίθετα πάντως.
Λέμε δηλ Ντόρα (γυναίκα του) Μπακογιάννη (τυχαίο παράδειγμα). Φώφη (κόρη του) Γεννηματά.

ποτέ δεν το είχα σκεφτεί έτσι...ιντερεστινγκ...
φαντάζομαι ότι το αγγλικό στυλακι (Dora Bakoyiannis) θα ήταν καλύτερο..αλλά έλα που κλίνονται και τα επίθετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
φαντάζομαι ότι το αγγλικό στυλακι (Dora Bakoyiannis) θα ήταν καλύτερο..
μμμ κυριλέ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
ποτέ δεν το είχα σκεφτεί έτσι...ιντερεστινγκ...
φαντάζομαι ότι το αγγλικό στυλακι (Dora Bakoyiannis) θα ήταν καλύτερο..αλλά έλα που κλίνονται και τα επίθετα...

Και εγω συμφωνω, ασε που μετα εχεις και προβλημα στο εξωτερικο (δεν μπορεις να εχεις διαφορετικο επιθετο απο τον πατερα σου π.χ.)

Αυτες οι δηθεν επιστημονικες αποδειξεις του γιατι οι γυναικες δεν πρεπει να δινουν/κρατανε ονομα μου δινουν στα νευρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top