• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Kαρκίνος του στήθους

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εδώ θα γράψουμε οποιαδήποτε πληροφορία θεωρούμε χρήσιμη για τον καρκίνο του στήθους. Εγω προσωπικά έχω πέσει από τα σύννεφα όταν έμαθα ότι και οι πατάτες τηγανιτές τηγανισμένες σε υψηλή θερμοκρασία αυξάνουν τον κίνδυνο.
Ας δούμε λοιπόν τι ξέρουμε(και μάλλον τι δεν ξέρουμε) για τον καρκίνο του στήθους?

* * *

Η πιο εκτενής έρευνα για τα χημικά που συνδέονται με τον καρκίνο του στήθους, καταλογογραφεί 216 ουσίες – με πολλές από τις οποίες οι γυναίκες έρχονται σε καθημερινή επαφή.
Από τις 216 ουσίες που βρήκαν θέση στον κατάλογο:
- 73 είναι παρούσες σε καταναλωτικά προϊόντα, συν 10 που έχουν καταχωριστεί από το FDA (ο αντίστοιχος αμερικανικός ΕΟΦ) ως προσθετικά τροφίμων.
- 35 είναι ρυπαντικές ουσίες που βρίσκονται στον αέρα
- 29 παράγονται σε τεράστιες ποσότητες στις ΗΠΑ

Μερικά από τα συνηθισμένα χημικά που συνδέονται με τον καρκίνο του στήθους είναι:
* Βενζόλη, που προκύπτει από τις εκπομπές ρύπων των αυτοκινήτων
* Ακρυλαμίδιο, που σχηματίζεται όταν αμυλούχες τροφές, όπως οι τηγανιτές πατάτες, θερμαίνονται σε υψηλές θερμοκρασίες
* υπερφθορο-οκτανοϊκό οξύ, ένα χημικό που χρησιμοποιείται ως επίστρωση σε χαλιά, έπιπλα, ρούχα
* βινυλοχλωρίδιο, το οποίο χρησιμοποιείται στην βιομηχανία πλαστικών για να παραχθεί πολυβινυλοχλωρίδιο (PVC)
* πράσινο του μαλαχίτη, μια βαφή υφασμάτων που χρησιμοποιείται και ως φθηνό αντιμυκητιασικό φάρμακο σε ιχθυοτροφεία, αν και δεν έχει λάβει έγκριση από το FDA.



πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
πολύ πρόσφατα συζήτησα με τη γιατρό μου για αυτό το θέμα.

πλέον δυστυχώς η κληρονομικότητα αποτελεί συντριπτικό παράγοντα (όχι αποκλειστικό εννοείται) στην εμφάνιση του καρκίνου του μαστού.

σε αυτήν την περίπτωση μια νεαρή γυναίκα αν έχει εμφανίσει π.χ. η μητέρα της καρκίνο σε ηλικία 45 ετών θα πρέπει να ξεκινήσει μαστογραφίες από τα 35, δλδ 10 χρόνια πριν την ηλικία εμφάνισης στο άμεσο συγγενικό πρόσωπο.

επιβάλλεται σε όλες τις γυναίκες να μάθουν αυτοψηλάφιση ή έστω να πηγαίνουν μια φορά το χρόνο στο γυναικολόγο και με το τεστ παπ να τους εξετάζει και το στήθος.
Μετά τα 40 πρέπει να ξεκινήσει μια γυναίκα τις μαστογραφίες.

σε ηλικίες κάτω των 40, καλό είναι να γίνεται υπέρηχος μια φορά το χρόνο που είναι μια σχετικά ασφαλής εξέταση καθώς δεν έχει ακτινοβολίες όπως η μαστογραφία και δίνει σχετικά ασφαλή αποτελέσματα της τάξης των 77% .
Σε συνδυασμό με την ψηλάφιση εγγυάται ένα βέβαιο αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
ρουμανα μου οτι τρωμε ειναι να μη πω...:worry:
οποτε οτι ειναι να παθουμε θα το παθουμε...
αρα μπι κουλ ζησε τη ζωη σου οσο καλυτερα μπορεις φαε οτι γουσταρεις και μη τα σκεφτεσαι αυτα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ξέρω και φυσικά το μελέτησα ότι τα φυστύκι το αλατισμένο προκαλεί στις γυναίκες καρκίνο του στήθους, θεωρήτε ότι είναι σαν τα σπόρια για την σκουλοκωιδήτη, είχαν πεί ιδικοί ότι μπορείς να φάς αλλα σε μικρές ποσότητες σπάνια, αυτό ξέρω για σίγουρα, δεν θέλω να πώ κάτι που δεν ισχείει.

Βικάκι λογικό είναι ότι είναι να πάθεις το παθαίνεις αλλα πχ να αποφέυγεις μερικά φυστικάκια που κάνουν μεγάλο κακό μπορείς να τα αποφύγεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
δεν ειπαμε να τρως καθε μερα φυστικια βρε μανια μου αλλα δεν ακους συνεχεια τι γινεται με αυτα που τρωμε;:worry:
οχι γριπη των πτηνων....στην αρχη δεν τρωγαμε κοτες και αυγα κλπ και μετα που δεν λεγανε γι αυτο αλλο πεσαμε πανω στις κοτες ξανα οπως πριν. εγω ποτε δεν σταματησα να τρωω κοτα επαθα τπτ;:P η τοτε που ειχαν πει για τις τρελες αγελαδες στη γερμανια κλπ τοσες σοκολατες που τρωμε απο λιντλ κλπ δεν εχουν γερμανικο γαλα; ολα μα ολα αυτα σε συνδυασμο με το τι αναπνεουμε συμβαλλουν στην αναπτυξη καρκινικων κυτταρων στον οργανισμο μας. γι αυτο λεω οτι ειναι να παθουμε θα το παθουμε. δεν πρεπει να τρωμε τπτ απολυτως απο τα βιομηχανοποιημενα ειδη αν θελουμε να παμε μεχρι τα βαθεια γεραματα. δεν βλεπεις οι παππουδες μας που ζουνε στο χωριο και εχουν το μπαξε τους κλπ πως ζουνε μεχρι τα 70 και βαλε;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
viki_thess καλα τοτε με τις αγελαδες και τα πτηνα, δεν ειπαν να μη τρωμε ΓΕΝΙΚΑ, τα ζωα αυτα και τα προιοντα τους, αλλα εκεινη την περιοδο να προσεχουμε. Δε μολυνθηκαν ολες οι αγελαδες και ολες οι κοτες του κοσμου βρ εσυ :P

Θα ελεγα οτι το σκεπτικο "οτι ειναι να το παθεις , θα το παθεις" ειναι ακραιο. Ισως να ταιριαζε πιο παλια , που δε τα χαμε κανει ολα σαν τα μουτρα μας. Τωρα, ετσι οπως τα καναμε, πρεπει να μην κοιμομαστε ορθιοι, ουτε να ειμαστε "οτι φαμε οτι πιουμε κι οτι αρπαξει ο....μας" :P

Σιγουρα πολλα ειναι βλαβερα, αλλα και σιγουρα μπορουμε να αποφυγουμε καμποσα, χωρις να χρειαστει να παρουμε τα βουνα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
Είχα διαβάσει πρόσφατα σε μια εφημερίδα πως τα ψητά φαγητά τα BBQ και τέτοια είναι φίλοι του καρκίνου του μαστού...Είναι αυτό που λέει η ρουμάνα για τις υψηλές θερμοκρασίες και τις πατάτες...Για αυτό λοιπόν να τα τρώμε τουλάχιστον σε μικρές ποσότητες αν δε μπορούμε να τα κόψουμε τελείως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Είχα διαβάσει πρόσφατα σε μια εφημερίδα πως τα ψητά φαγητά τα BBQ και τέτοια είναι φίλοι του καρκίνου του μαστού...Είναι αυτό που λέει η ρουμάνα για τις υψηλές θερμοκρασίες και τις πατάτες...Για αυτό λοιπόν να τα τρώμε τουλάχιστον σε μικρές ποσότητες αν δε μπορούμε να τα κόψουμε τελείως.

Τα BBQ?? :'(:'(:'(:'(
I love bbq......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Τα BBQ?? :'(:'(:'(:'(
I love bbq......

ακριβως:) ειδικα επειδη ψηνονται στο καρβουνο και οταν καιγεται το καρβουνο απελευθερωνει διοξειδιο του ανθρακα(νομιζω καλα τα λεω ε;:hmm: μη λεω μπαρουφες:P) αυτο ειναι πολυ βλαβερο για τον οργανισμο. ασχετα αν τα κρεατα στα καρβουνα ειναι πεντανοστιμα...πρεπει να αποφευγονται ως επι το πλειστον;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θελω να επιστησω την προσοχη στο τι "εχουμε ακουσει/διαβασει" γιατι υπαρχει και παραπληροφορηση.

Σιγουρα παντως ελαια (αρα και λιπος) που θερμαινονται πολυ, σχηματιζουν τις περιβοητες ελευθερες ριζες, που μπορει να ζημιωνουν τα κυτταρα. Απο κει και περα ο καθενας μας εχει (κληρονομικα) μια Α ποιοτητα διορθωσης λαθων DNA. Αλλος καλυτερη αλλος χειροτερη. Γιαυτο και υπαρχουν ατομα με κακες συνηθιες που ποτε δεν ειχαν προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
μπου χου χουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!

Επισης, υποτιθεται πως τα αντισυλληπτικα αυξανουν τον κινδυνο για καρκινο του μαστου. Αν και σε τελευταια ερευνα ειπαν οτι εαν δεν τα παιρνεις για πολυ καιρο (πανω απο 5 χρονια νομιζω) τοτε μειωνουν τον κινδυνο για καρκινο γενικα.

link
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
ακριβως:) ειδικα επειδη ψηνονται στο καρβουνο και οταν καιγεται το καρβουνο απελευθερωνει διοξειδιο του ανθρακα(νομιζω καλα τα λεω ε;:hmm: μη λεω μπαρουφες:P) αυτο ειναι πολυ βλαβερο για τον οργανισμο. ασχετα αν τα κρεατα στα καρβουνα ειναι πεντανοστιμα...πρεπει να αποφευγονται ως επι το πλειστον;)
Τι λέτε ωρέ; Να αποφύγουμε το ψήσιμο στο κάρβουνο;
Προτιμώ τον καρκίνο αν είναι να ζήσω μια ζωή χωρίς μεζεδάκια στα κάρβουνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Τι λέτε ωρέ; Να αποφύγουμε το ψήσιμο στο κάρβουνο;
Προτιμώ τον καρκίνο αν είναι να ζήσω μια ζωή χωρίς μεζεδάκια στα κάρβουνα.

Πες τα ρε πειρατη! BBQ 4evah ρεεεεε!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
μπου χου χουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!

Επισης, υποτιθεται πως τα αντισυλληπτικα αυξανουν τον κινδυνο για καρκινο του μαστου. Αν και σε τελευταια ερευνα ειπαν οτι εαν δεν τα παιρνεις για πολυ καιρο (πανω απο 5 χρονια νομιζω) τοτε μειωνουν τον κινδυνο για καρκινο γενικα.

link

καλα εγω θα παθω καρκινο σιγουρα τοτε αυτο ειναι δεδομενο:hmm:
παιρνω αντισυληψη εδω και 9 χρονια συνεχομενα και τωρα ενα παραπανω με μειωμενο ανοσοποιητικο εχω 50% πιθανοτητες περισσοτερες απο σας να παθω καρκινο...αλλα δεν με κοφτει...αν ειναι να παω θα παω...χ@στηκα:P


Τι λέτε ωρέ; Να αποφύγουμε το ψήσιμο στο κάρβουνο;
Προτιμώ τον καρκίνο αν είναι να ζήσω μια ζωή χωρίς μεζεδάκια στα κάρβουνα.

ελα βρε πειρατη με τα ωραια σου...ελα να ψησουμε εδω να γουσταρουμε:clapup::clapup::clapup::clapup: μεζεδακια ολε...:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
άσε...και γω όταν το διάβαζα μου ερχόντουσαν στο μυαλό κάτι κοψίδια και είχα τρελαθεί!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
καλα εγω θα παθω καρκινο σιγουρα τοτε αυτο ειναι δεδομενο:hmm:
παιρνω αντισυληψη εδω και 9 χρονια συνεχομενα και τωρα ενα παραπανω με μειωμενο ανοσοποιητικο εχω 50% πιθανοτητες περισσοτερες απο σας να παθω καρκινο...αλλα δεν με κοφτει...αν ειναι να παω θα παω...χ@στηκα:P

Παντως τα αντισυλληπτικα, ενω αυξανουν τον κινδυνο για καρκινο του μαστου, μειωνουν τον κινδυνο για πολλους αλλους καρκινους.

π.χ. δες εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ποιος ειπε να εγκαταλειψουμε την ψησταρια ρε μαγκες. Μερικα πραματα δε γινονται. Απλα δε χρειαζεται να πλακωνομαστε στα ξιγκια ή να τα καρβουνιαζουμε.

Προτιμώ τον καρκίνο αν είναι να ζήσω μια ζωή χωρίς μεζεδάκια στα κάρβουνα.
ΜΕγαλη μπουκια φαε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Παντως τα αντισυλληπτικα, ενω αυξανουν τον κινδυνο για καρκινο του μαστου, μειωνουν τον κινδυνο για πολλους αλλους καρκινους.

π.χ. δες εδω

το ξερω ιο ιο μου ομως εγω παιρνω ανοσοκαταστολη πραγμα που σημαινει οτι ο οργανισμος μου ειναι πολυ πιο ευαισθητος σε ολα τωρα πια οχι μονο στα κρυωματα αρα και στα καρκινικα κυτταρα. τι να σωσουν τα αντισυληπτικα;
γι αυτο λεω...οτι ειναι να παθεις θα το παθεις...ποσο μαλλον εγω που ειμαι εκτεθειμενη απο παντου;)
ζηστε ωρε....τουλαχιστον θα παμε χορτατοι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ποιος ειπε να εγκαταλειψουμε την ψησταρια ρε μαγκες. Μερικα πραματα δε γινονται. Απλα δε χρειαζεται να πλακωνομαστε στα ξιγκια ή να τα καρβουνιαζουμε.

ΜΕγαλη μπουκια φαε... :P

Αυτό ακριβώς είχα σκοπό να κάνω.
Να φάω μια μεγάλη μπουκιά από μπριζολάκια φουλ στο ξύγκι και ξεροψημένα στο κάρβουνο......
Οσοι πιστοί προλαβαίνετε.........:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
το ξερω ιο ιο μου ομως εγω παιρνω ανοσοκαταστολη πραγμα που σημαινει οτι ο οργανισμος μου ειναι πολυ πιο ευαισθητος σε ολα τωρα πια οχι μονο στα κρυωματα αρα και στα καρκινικα κυτταρα. τι να σωσουν τα αντισυληπτικα;
γι αυτο λεω...οτι ειναι να παθεις θα το παθεις...ποσο μαλλον εγω που ειμαι εκτεθειμενη απο παντου;)
ζηστε ωρε....τουλαχιστον θα παμε χορτατοι:P

Δεν σου λεω τιποτα καινουριο, αλλα ξερεις οτι η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top