Στείρωση: Υπέρ ή Κατά;

Στείρωση: Υπέρ ή Κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Είμαι Υπέρ (της στείρωσης των ζώων)

    Ψήφοι: 28 49.1%
  • Είμαι Κατά

    Ψήφοι: 12 21.1%
  • Ανάλογα την περίπτωση

    Ψήφοι: 17 29.8%

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Υπάρχει στο MyCat:

Μια θηλυκιά μη στειρωμένη, μπορεί να αρχίσει να αναπαράγεται στην ηλικία των 5 μηνών και να έχει μέχρι 6 γέννες το χρόνο. Εκτός του ότι από αυτή τη διαδικασία η γάτα κουράζεται τρομερά, αυτό μπορεί να σημαίνει ότι ο πληθυσμός της γάτας αυξάνεται με ταχύτατους ρυθμούς. Μια θηλυκιά γάτα, σε 5 χρόνια μπορεί να έχει φέρει στη ζωή πάνω από 20.000 γατάκια, ενώ σε 7 χρόνια αυτός ο αριθμός μπορεί να ξεπεράσει τις 150.000. Στην Αγγλία έγινε μια πρόβλεψη ότι αν η στείρωση στις γάτες δεν ληφθεί σοβαρά υπόψη, θα υπάρχουν περίπου 7 εκατομμύρια αδέσποτες γάτες στους δρόμους της, μέχρι το 2010.
Μάλλον με τα μαθηματικά δεν τα πάει και πολύ καλά το MyCat. :P

Αν μια γάτα μπορεί να έχει μέχρι 6 γέννες το χρόνο και σε κάθε γέννα από 4 μικρά κατά μέσο όρο, τότε έχουμε: 24 μικρά το χρόνο. Άρα σε 5 χρόνια μπορεί να έχει 120 γατάκια το πολύ. Από το 120 στο 20.000 και γεωμετρικά με 2 χρόνια παραπάνω στο 150.000 απέχουμε όσο η Γη απ' τη Σελήνη και ακόμα παραπέρα!

Αυτές οι "χαζομαρούλες" με τα μικρά μαθηματικά λαθάκια δεν είναι πάντα τόσο αθώα. Περνάνε στις ευαίσθητες ανήλικες ψυχές μηνύματα υπέρ της στείρωσης, σήμερα των ζώων, αύριο ποιος ξέρει; :worry:

Βαρέθηκα πραγματικά τον κάθε νευρωπαθή φιλόζωο με τις δογματικές του αντιλήψεις. Μίλαγα σήμερα με μια "φίλη" σε chat, γατόφιλη, φιλόζωη και φανατικά υπέρ της στείρωσης. Μου έλεγε επιχειρήματα διάφορα (τα γνωστά λίγο πολύ) και αρνιότανε πεισματικά να δεχθεί έστω και κάποια απ' τα δικά μου. Στο τέλος, μην μπορώντας να αντέξω άλλο τη δογματικότητά της προσπάθησα να την παγιδέψω. Την ρωτάω:

- Πιστεύεις ότι η ανθρωπότητα πάσχει από υπερπληθυσμό;
- Εννοείται, απαντάει.
- Άρα, της λέω, θεωρείς σωστή τη στείρωση που επιβάλλουν οι Κινέζοι στους πολίτες που παραβιάζουν τον κανόνα του ενός παιδιού;
Απάντηση "χρυσαυγίτικη": Αν είναι η κάθε κλώσσα να γεννοβολάει παραβιάζοντας τον Νόμο, τι θα απογίνει η χώρα; :eek:

Τα επιχειρήματα υπέρ της στείρωσης είναι γνωστά, θα ήθελα προσωπικά να αναπτύξω και μερικά της άλλης πλευράς:

1. Φιλοσοφικά, η πράξη της στείρωσης είναι μετέωρη. Ενώ η ωφελιμιστική ηθική και η ηθική με τα άτεγκτα κατηγορήματα του Καντ θα μας έλεγαν, η μεν πρώτη ότι στειρώνουμε προς όφελος όλων, η δεύτερη ότι στειρώνουμε ανά περίπτωση, μια περισσότερο προχωρημένη διαλεκτική μας απαλλάσσει από θεούς, δαίμονες και ανθρώπους με την πιο απλή σκέψη: Το σώμα είναι ιερό! Κανείς δεν έχει δικαίωμα να απλώνει το χέρι του στο σώμα του άλλου αν αυτός δεν το επιτρέψει.

2. Η λιβιδινική καταστολή ζώων και ανθρώπων είναι πράξη σκοταδιστική και φασιστική. Η οποιαδήποτε γκεμπελική προπαγάνδα της δήθεν επιστημονικής αλήθειας περί ευγονικής και ελέγχου των πληθυσμών δεν μπορεί να έχει θέση σε μια σύγχρονη κοινωνία.

3. Οι πληθυσμοί ανθρώπων και ζώων έχουν την τάση να αυτορρυθμίζονται ανάλογα με το περιβάλλον τους. Η θνησιμότητα και οι κακές συνθήκες επιβίωσης οξύνουν την τάση για γεννησιμότητα.

4. Οι κοινωνίες των οικόσιτων ζώων αποκτούν συστήματα αυτοπροστασίας. Οι γάτες π.χ. σε ημιάγρια κατάσταση (χωρίς δηλαδή την ανθρώπινη παρεμβολή) δημιουργούν αγέλες από θηλυκές και νεαρά αρσενικά που προστατεύουν τις μέλλουσες μανάδες απ' το συχνό βιασμό τους. Έτσι είναι πολύ σπάνιο να βρεθεί γάτα που θα γεννήσει έως και 6 φορές το χρόνο! :confused:

5. Η διακριτική φροντίδα των αδέσποτων ζώων από ολοένα και περισσότερους συμπολίτες μας θα αποτελούσε την ισχυρή απάντηση σε κάθε επίδοξο ευνουχιστή. Η λογική ότι τα ζώα κακοπερνάνε επειδή είναι πολλά, ε πως να το κάνουμε, χάνει.

6. Κανένας δεν ξέρει τις ψυχολογικές επιπτώσεις που έχει μια μερική ή ολική στείρωση. Το ζώο μπορεί να γίνεται φαινομενικά λιγότερο επιθετικό αλλά αποκτάει μια παθογένεια αφού οι ορμόνες του διαταράσσονται.

7. Επιχειρήματα που προέρχονται από κτηνιάτρους και κάθε αντίστοιχης μορφής αυθεντία δεν μπορεί να λογίζονται ως επιστημονική αλήθεια για ευνόητους λόγους: η στείρωση ξεκινάει απ' τα 120 ευρώ! :whistle:

8. Ο άνθρωπος δεν είναι το κέντρο του Σύμπαντος. Αγαπάτε τα ζώα σαν να ήταν φίλοι σας με την ελευθερία και την αξιοπρέπεια που τους αρμόζει.

υ/γ: Το "Χαμόγελο του Παιδιού" κινδυνεύει να κλείσει. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.

Ένα αστείρωτο αδέσποτο θηλυκό γατί γεννά σε 1 χρόνο,με 2 γέννες, κατά μέσο όρο 12 γατάκια.
Στη συνέχεια, αυτό και τα γατάκια του μπορούν να δημιουργήσουν 67 νέα γατιά.
Στα 3 χρόνια έχουμε 376 γατιά.
Στα 4 χρόνια έχουμε 2.107 γατιά.
Στα 5 χρόνια, έχουμε 11.801 γατιά.
Στα 6 χρόνια έχουμε 66.088 γατιά.
Στα 7 χρόνια έχουμε....370.092 νέα γατιά.
Στα 8 χρόνια έχουμε 2.072514 γατιά!
Στα 9 χρόνια έχουμε 11.606.077 γατιά....
Πηγη.
Δεν υπολογιζεται φιλε μου παραφερναλια μονο τα γατια που γενναει μια γατα,αλλα και τα γατια που γενιουνται απο τους απογονους της ξερεις.
Μαλλον τα δικα σου μαθηματικα δεν ειναι τοσο καλα.:P
Οσον αφορα το χαμογελο του παιδιου,ειναι εντελοως ασχετο με την στειρωση.
https://www.interpet.gr/nea/recent_2005/neo2_260305.htm

https://paws.parosweb.com/articles/parion_fos-08-06.html

Σου ευχομαι στην επομενη ζωη σου,να εισαι αδεσποτο,φιλε μου parafernalia!:)


Ο Ίλια των Ιλισίων από αυτοκίνητο ή κλωτσιά στράβωσε το σαγόνι του, έχασε δόντια και δεν βλέπει από το ένα μάτι. Δεν θα επιβιώσει έξω στο δρόμο.
Ειναι συγκλονιστικα ομορφη η ζωη των αδεσποτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Δεν υπολογιζεται φιλε μου παραφερναλια μονο τα γατια που γενναει μια γατα,αλλα και τα γατια που γενιουνται απο τους απογονους της ξερεις.
Μαλλον τα δικα σου μαθηματικα δεν ειναι τοσο καλα.:P
Οσον αφορα το χαμογελο του παιδιου,ειναι εντελοως ασχετο με την στειρωση.
https://www.interpet.gr/nea/recent_2005/neo2_260305.htm

Οι διατυπώσεις σας σπάνε κόκαλα, αλλά οκ, ακόμα κι αυτό να εννοείτε έχετε πρακτικές αποδείξεις;
Προφανώς και όχι, γιατί αν είχατε, η Γη θα είχε πνιγεί απ' τα σκυλογατιά! :P

Έχω χρόνια γατάκια στον κήπο, σε ημιάγρια κατάσταση όπως αρμόζει σε ένα περήφανο και ανεξάρτητο ζώο όπως η γάτα και αυτή την πυραμίδα δεν την έχω βιώσει ούτε στο ελάχιστο. Αυξάνονται μέχρι τα 6 - 7 και μετά σταματάνε το γεννοβόλημα γιατί τα αρσενικά δεν τολμάνε να πλησιάσουν.

Το "Χαμόγελο του Παιδιού" σχετίζεται με τη στείρωση με τον εξής τρόπο: Αν κάθε βαρεμένη από σας έδινε έστω και τα μισά απ' τα 120 ευρώ της στείρωσης, σε 9 χρόνια μέχρι και 11.606.077 παιδιά θα χαμογελούσαν! :)

Ο Ίλια των Ιλισίων από αυτοκίνητο ή κλωτσιά στράβωσε το σαγόνι του, έχασε δόντια και δεν βλέπει από το ένα μάτι. Δεν θα επιβιώσει έξω στο δρόμο.
Ειναι συγκλονιστικα ομορφη η ζωη των αδεσποτων.

Η επίκληση στο συναίσθημα δεν αποδεικνύει κάτι. Εσύ υπονοείς ότι η στείρωση θα έσωνε τον μικρό Ίλια των Ιλισίων; Μήπως δεν θα γεννιότανε ποτέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Το "Χαμόγελο του Παιδιού" σχετίζεται με τη στείρωση με τον εξής τρόπο: Αν κάθε βαρεμένη από σας έδινε έστω και τα μισά απ' τα 120 ευρώ της στείρωσης, σε 9 χρόνια μέχρι και 11.606.077 παιδιά θα χαμογελούσαν!
Εγώ βοηθάω τα ζώα, εσύ τι ζόρι τραβάς;


Ως πότε θα ακούω το "περίφημο": "Εδώ οι άνθρωποι πεινάνε και εσείς ασχολείστε με τα ζώα;"

"Αγαπητέ -δήθεν ευαίσθητε - δυστυχισμένε - μίζερε και ανολοκλήρωτε άνθρωπε", που ποτέ δεν είχες την ευτυχία να νιώσεις την αγνή και αμέριστη αγάπη των ζώων, αυτά έχω να σου πω και βάλ' τα καλά στο μυαλό σου:

- Από πότε η βοήθεια στα ανυπεράσπιστα πλάσματα είναι επιλήψιμη;

- Από πότε είναι κατακριτέο το να προσπαθεί κάποιος να βοηθήσει τα ζώα και να κλείσει τις πληγές που εσύ τους άνοιξες με την αδιαφορία, την κακομοιριά, την κακία και τα κόμπλεξ σου;

- Ποιός σου είπε ότι δικαιούσαι να με κρίνεις και να με ειρωνεύεσαι;

- Ποιος σου είπε ότι επειδή βοηθάω τα ζώα σημαίνει αυτόματα ότι αδιαφορώ για τον άνθρωπο;

- Και το κρισιμότερο ερώτημα: Πότε ήταν η τελευταία φορά που ΕΣΥ βοήθησες έναν άνθρωπο, ώστε αυτό να σου δίνει το δικαίωμα να κατηγορείς εμένα για αδιαφορία;

Είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάτι να απαντήσεις.

Απλά σου λέω ότι η καλή πράξη και η παροχή βοήθειας , (όποιον αποδέκτη κι αν έχει) είναι αξιέπαινη και όχι αξιόμεμπτη και ότι ο καθένας βάζει το δικό του λίθο, για να φέρει μια ισορροπία σ΄αυτήν την σκληρή κοινωνία, επιλέγοντας να βοηθήσει είτε ανθρώπους, είτε παιδιά, είτε πρόσφυγες, είτε ζώα.

Τα εξαθλιωμένα , άρρωστα, βασανισμένα και πονεμένα ζώα κυκλοφορούν κατά χιλιάδες ανάμεσά μας.

Και εγώ προσπαθώ , με τα λιγοστά μέσα που διαθέτω, αν και πολλές φορές δυστυχώς χωρίς επιτυχία, να απαλύνω τις πληγές που τους άνοιξαν οι υπάνθρωποι του είδους σου, με τις πράξεις και παραλείψεις τους.

Και κάτι ακόμα: Τα ζώα δε με πρόδωσαν ΠΟΤΕ, ενώ οι άνθρωποι ΠΑΝΤΑ.

Και η ρήση "ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τον ευεργετηθέντα αχάριστο" ειπώθηκε για τον άνθρωπο και όχι για τα ζώα.

Πάψε λοιπόν να με κατακρίνεις και να με θεωρείς γραφικό , ζήσε στη βολεμένη, μίζερη ζωούλα σου με την ανύπαρκτη , εξ ου και ήσυχη, συνείδησή σου και άσε με εμένα, τον τρελλό ( όπως λες φιλόζωο) στην ησυχία μου.

Πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.

Μα κι εγώ βοηθάω τα ζώα! :)

Τους δίνω γάλα εβαπορέ και τους αγοράζω ξηρά τροφή Coshida απ' τα Lidl. Για να ταΐσω μάλιστα τον κάκομοιρο τον Κλάψα που τον είχε παρατήσει η μάνα του, αγόρασα ειδικό βρεφικό γάλα αξίας 12 ευρώ και το τάιζα με μπιμπερό μέχρι που μου πέθανε. :(

Εσείς θεωρείτε βοήθεια τη στείρωση; Και μάλιστα αξίας 120 ευρώ η μία; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αιασάνθα

Νεοφερμένος

Η Αιασάνθα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Ουπς! Στην Έφη πήγαινε το "συμφωνώ απόλυτα.."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Ενώ όλοι οι υπόλοιποι που αγοράζουν τα i Phone, i Pad, i Pod, τα ακριβά ρούχα παπούτσια, αρώματα, πάνε ταξίδια και διακοπές την ώρα που τόσα παιδιά στο χαμόγελο του παιδιού κινδυνεύουν να μην έχουν που να μείνουν είναι απόλυτα αποδεκτό δηλαδή; Και αυτοί δεν θα μπορούσαν να κρατήσουν τα μισά έστω χρήματα και να τα δώσουν στο χαμόγελο του παιδιού; Αντ’ αυτού, μια χαρά ικανοποιούν τις δικές τους περιττές ανάγκες, που μπορούν να ζήσουν και χωρίς αυτές και να δώσουν τα χρήματα τους στο χαμόγελο του παιδιού.Δεν το κάνουν όμως.

Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω αυτό. Τι σας πιάνει και τα βάζετε με τους φιλόζωους που στο κάτω κάτω βοηθάνε τις ψυχούλες που κάποιοι παρατάνε, κλωτσάνε, χτυπάνε και βασανίζουν, ενώ ποτέ δεν έχω δει να ανοίγει θέμα γιατί αγόρασες αυτό το ακριβό πράγμα ή το τάδε περιττό αντικείμενο πχ: έναν πανάκριβο υπολογιστή ένω τα παιδάκια πεινάνε, διψάνε κλπ;


Ps: Αν ψάξεις βρίσκεις πολύ φθηνότερες στειρώσεις, δεν παίρνουν όλοι 120 ευρώ. Δεν εκμεταλλεύονται όλοι τον κόσμο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Μα κι εγώ βοηθάω τα ζώα! :)

Τους δίνω γάλα εβαπορέ και τους αγοράζω ξηρά τροφή Coshida απ' τα Lidl. Για να ταΐσω μάλιστα τον κάκομοιρο τον Κλάψα που τον είχε παρατήσει η μάνα του, αγόρασα ειδικό βρεφικό γάλα αξίας 12 ευρώ και το τάιζα με μπιμπερό μέχρι που μου πέθανε. :(

Εσείς θεωρείτε βοήθεια τη στείρωση; Και μάλιστα αξίας 120 ευρώ η μία; :confused:
Ναι.Για να μην υποφερουν αλλα ζωα εξαιτιας καποιων ανεγκεφαλων.Εσυ θα κανεις κουμαντο στην τσεπη μου;Κανω εγω στην δικια σου;
Αληθεια,ποτε εδωσες λεφτα για τα παιδια της αιθιοπιας καλε μου και σπλαχνικε μου παραφερναλια;
Γιατι αραγε σε ενοχλει το να δινουμε λεφτα για ζωα,ενω οσοι δεν δινουν ΠΟΥΘΕΝΑ,ουτε σε ζωα ουτε σε ανθρωπους,αυτο δεν σε ενοχλει;Και γιατι θανπρεπει το ενα να αναιρει το αλλο;Ξερεις εσυ τι κανω εγω;Αν εχω δωσει για παιδια ή οχι;
Ακου κατι φιλε μου.Το που θα διαθεσει καποιος τα λεφτα του,ειναι προσωπικο και αναφαιρετο δικαιωμα του.
Αλλοι τα δινουν στα μπουζουκια,αλλοι σε ρουχα,αλλοι σε αυτοκινητα,αλλοι σε ανθρωπους,αλλοι σε ζωα.
Προφανως δεν σε ενοχλουν αυτοι που ξοδευουν χιλιαδες στα μπουζουκια,.Προφανως ουτε στα ακριβα αμαξια.Μονο αυτοι που ξοδευουν σε ζωα βασανισμενα.
Αυτο,τα λεει ολα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,085 μηνύματα.
parafernalia, από τα πιο εύκολα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος στη ζωή του είναι να κρίνει προς πάσα κατεύθυνση και να γίνεται αυτόκλητος σχολιαστής των πράξεων των συνανθρώπων του.
Πως μπορείς εσύ να γνωρίζεις πως διαχειρίζεται ο κάθε άνθρωπος τα χρήματα που διαθέτει;
Κάποιος μπορεί να δίνει ένα ποσό το μήνα για ένα αδέσποτο ή το ζώο που φροντίζει και να δίνει ένα άλλο ποσό σε ένα ίδρυμα, σε απόρους κ.λπ.
Θα πρέπει να γράψει στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως πως διαχειρίζεται τα χρήματά του ή θα πρέπει να σε ενημερώσει; :knife:
Με αυτή τη λογική κι εγώ μπορώ να κατακρίνω πχ εσένα που δίνεις κάποια χρήματα προκειμένου να έχεις τηλεφωνική σύνδεση και Internet και δεν δίνεις το ποσό αυτό σε ένα ίδρυμα κ.λπ.
Ή μπορώ να φερθώ ως τέλειος Φαρισαίος και να βγαίνω στις καφετέριες και να κατακρίνω όσους δίνουν λεφτά για να πιουν έναν καφέ έξω και όχι σπίτι τους και δεν βοηθούν τους συνανθρώπους τους. :eek:
Γενικότερα η σύνδεση που επιχείρησες να κάνεις μεταξύ της στείρωσης των ζώων και του Χαμόγελου του Παιδιού είναι ένα τεράστιο λογικό άλμα και δεν υπάρχει καμία συσχέτιση μεταξύ των 2 αυτών καταστάσεων.
Όσον αφορά το αν η στείρωση, ναι.
Είναι μια λύση όταν βλέπεις ότι υπάρχουν διάφοροι ανεγκέφαλοι που πετάνε μια σακούλα με γατιά ή κουτάβια σε έναν κάδο απορριμάτων επειδή δεν ξέρουν τι να τα κάνουν ή δεν το σκέφτηκαν έγκαιρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Θα πρέπει να γράψει στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως πως διαχειρίζεται τα χρήματά του ή θα πρέπει να σε ενημερώσει;
Άντε πάλι με τα χρήματα. Ρε φιλαράκι, άποψή μου είναι. Διαχειρήσου όπως θέλεις τα λεφτά σου, αλλά μη μου λέτε μαλακίες όπως η παρακάτω:

Επιχείρημα, τώρα, ο γάτος, λέει διανύει ο κακόμοιρος χιλιόμετρα ολόκληρα για να βρει τη γάτα να συνουσιαστεί κι αυτό είναι σπατάλη ενέργειας! Και όταν είσαι αδέσποτο το να σπαταλάς ενέργεια είναι άκρως φορτικό! :eek: Γι' αυτό πάμε και του κόβουμε το πουλί να ησυχάσει! :upside: :knife:

Δεν μπορείτε να απαντήσετε ούτε εσείς σε τέτοια σαθρά επιχειρήματα, γι' αυτό πιάνεστε από ένα "υ/γ" και το κάνετε θέμα.

Είναι μια λύση όταν βλέπεις ότι υπάρχουν διάφοροι ανεγκέφαλοι που πετάνε μια σακούλα με γατιά ή κουτάβια σε έναν κάδο απορριμάτων επειδή δεν ξέρουν τι να τα κάνουν ή δεν το σκέφτηκαν έγκαιρα.
Το ζωντανό το ρώτησες αν του αρέσει η λύση σου; Μάλλον όχι γιατί είναι αναίσθητο όταν του το κόβεις. Ή μήπως δεν είναι; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Aμα κάποιος μένει στην επαρχία και τα γατιά είναι "της γειτονιάς", δεν υπάρχει λόγος κανείς τα τα στειρώσει, τα τα τρέχει για εμβόλια και να επέμβει στην ζωή τους. Βάζουν όλοι από λίγο νερό, γάλα, φαγητό, κλπ και τα γατιά βολεύονται μια χαρά. Εχουν φύση γύρω γύρω και αναπτύσσονται "φυσικά" χωρίς μεγάλη ανθρώπινη παρέμβαση δηλαδή. Αναπαράγονται όπως θέλουν, επιβιώνουν τα δυνατότερα, κλπ.
Οταν όμως μιλάμε για τη γάτα που θα πάρει καποιος να την έχει στο διαμέρισμα και δεν έχει σκοπό να την ζευγαρώσει, δεν μπορεί να την αφήσει έτσι. Οταν θα εχει ορεξη για αναπαραγωγή το γατι, θα γκρινιάζει, θα τριβεται παντού, δεν θα μπορεί να ηρεμήσει οπότε θα την παει για στείρωση να βρει την ησυχία του (και το γατί και ο ιδιοκτήτης). Αλλά και αυτός που την έχει μέσα-έξω τη γάτα θα την στειρώσει γιατί μετά τι θα τα κάνει τα γατια?
Είμαι υπέρ της στείρωσης για όσους έχουν δικό τους γατί, μένουν σε πόλη και δεν έχουν κάτι να κάνουν τα γατάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Aμα κάποιος μένει στην επαρχία και τα γατιά είναι "της γειτονιάς", δεν υπάρχει λόγος κανείς τα τα στειρώσει, τα τα τρέχει για εμβόλια και να επέμβει στην ζωή τους. Βάζουν όλοι από λίγο νερό, γάλα, φαγητό, κλπ και τα γατιά βολεύονται μια χαρά. Εχουν φύση γύρω γύρω και αναπτύσσονται "φυσικά" χωρίς μεγάλη ανθρώπινη παρέμβαση δηλαδή. Αναπαράγονται όπως θέλουν, επιβιώνουν τα δυνατότερα, κλπ.

Αμ μπράβο, για πες μας λοιπόν christinelle, εκεί στη φύση που αναπαράγονται όπως θέλουν, γιατί δεν έχει φτάσει η πυραμίδα των γατιών στα 11.606.077 γατιά; Να σου πω τη γνώμη μου;

Όπου μπαίνει ο δάχτυλος του ανθρώπου σκατά τα κάνει, όπου η φύση μιλάει μόνη της όλα αυτορρυθμίζονται. Η αντιπρότασή μου είναι να βοηθάμε διακριτικά, έξω από τον κόσμο τους. Δεν χρειάζεται να έχεις γατάκι μέσα στο σπίτι σου, βοήθα ένα αδέσποτο. Αν θέλεις όλα τα οφέλη της συγκατοίκησης με το ζώο (π.χ. ένα σκύλο φύλακα) μεγάλε, θα λουστείς και τις ορέξεις του σαν να ήταν παιδί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λοιπον, εγω το μονο που ξερω ειναι οτι οι πολεις δεν ειναι καταλληλο περιβαλων ουτε για γατα, ουτε για σκυλο ουτε για κανενα ζωο (ναι, ουτε για τον ανθρωπο).
Ιστορικα δεν ξερω αν εμεις φεραμε τα ζωα στις πολεις ή αν τα ζωα ηρθαν σε αναζητηση για τροφη, οπως και να εχει ομως, με την στειρωση δεν θα αδιασουν οι πολεις απο αδεσποτα ζωα! Ναι, με το να στειρωθουν τα αδεσποτα θα αναπαραγωνται λιγοτερο και θα μειωθουν, οσο ομως υπαρχουν υπαθρωποι που της ζωες τις εμπορευονται και αλλοι που αγοραζουν ζωακια και μολις τα βαρεθουν τα παρατανε στον δρομο, οι πολεις δεν θα καθαρισουν.
Και επισης, γιατι να καθαρισουν οι πολεις; Με τοση βρωμια τις γεμιζουμε καθε μερα; Τα ζωα, που ειναι κατι ομορφο, μας πειραξαν;
Ναι ειναι λυπηρο να χτυπιουνται ζωακια απο αυτοκινιτα, ειναι ομως επισης λυπηρο να αναγκαζουμε ζωα να ζησουν με τροπο που δεν τους αρμοζει, να αντιμετωπιζουμε την ζωη τους ως εμποριο και την επιβιωση τους ως γρηγορο χρημα. Και αλλωστε, αυτη η αντιμετωπιση εχει ενα τεραστιο μεριδιο ευθηνης στο οτι τα ζωα καταληγουν αδεσποτα με αυτων τον αθλιο τροπο ζωης.
Οσο ο ανθρωπος ζει απομακρισμενος απο την φυση, δεν μπορει δυστιχος να συμβαδισει μαζι της. Καταστρεφουμε την φυση με πολους περισσοτερους τροπους απο οτι βλεπουμε μπροστα στα ματα μας, και ενα γατι ματωμενο στην ακρη του δρομου οσο ασχημο θεαμα και αν ειναι, ειναι,δυστιχος, απο τις μικρες ζημιες που προκαλουμε....
Η ευθηνη ειναι δικη μας, ειναι κριμα να την πληρωνουν τα ζωα, ειτε πηγενοντας κοντα στην φυση τους στειρονοντας τα, ειτε ομως αφηνοντας του την αναπαραγωγικη ικανοτιτα, αλλα κλεισμενο μεσα να μην μπορει να βρει ταιρι, το ζωο θα φρικαρει, εξ αιτιας καπιου ανθρωπου!

Και οσο για το τι θα γινει αν τα αφησουμε ελευθερα, θα αναλαβει η φυση! Δεν ξερω πιο θα ειναι το αποτελεσμα βεβαια... Αλλα οσο το αποτελεσμα κρινετε απο τον ανθρωπο, καλο δεν θα ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
To ζώο του σαλονιού σιγά μην καταφέρει να ζήσει μόνο του στο φυσικό του περιβάλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Λαθος ωρα για τετοιες συζητησεις... Που να βρω pop-corn τετοια ωρα; Μα και σε ρε parafernalia, σε γειτονικο φορουμ με φιλοζωΐκο φορουμ ανοιγεις τετοιο θεμα;

Υπάρχουν πολλά σκοτεινά σημεία σε αυτή την ιστορία φίλε Κρόνε. Η πουπουλίνα και τα υπόλοιπα παιδιά, είναι πολύ καλά παιδιά :hug:δεν χωράει αμφιβολία. Για λόγους καταφατικότητας (συγκατάβασης, σύμπνοιας) θα μπορούσα να δεχτώ την "ανά περίπτωση" στείρωση, φυσικά με μαύρη καρδιά. Όταν π.χ. μια σκυλίτσα δεν βρει το ταίρι της αναπτύσσει καταθλιπτική συμπεριφορά και ελοχεύει ο κίνδυνος να καρκινιάσει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι δογματισμοί δεν βοηθάνε στη λύση κανενός προβλήματος.

Αυτό που δεν δέχομαι όμως σε καμία περίπτωση είναι η υποκρισία των φιλοζωικών οργανώσεων. Να προβάλλουν ένα τόσο λεπτό ζήτημα ως "αντικειμενική αλήθεια" και να φανατίζουν τους υπηκόους τους ενάντια σε κάθε αντίθετη άποψη. Έχουν δημιουργήσει τα δίκτυά τους: καμπάνιες, επιχορηγήσεις, επιδοτήσεις απ' την ΕΟΚ, σπόνσορες, κτηνίατροι και φαρμακοβιομηχανίες εμβολίων, όλα έχουν το τίμημά τους. Και ξέρεις τελικά τι θα σου πουν για να πείσουν και τον πιο ανυποψίαστο; Ότι σε αντίθετη περίπτωση κινδυνεύει η δημόσια υγεία! :eek: Άκουσον, άκουσον, οι δήθεν ευαίσθητες ψυχές που κόπτονται για τα ζώα και τα δικαιώματά τους, πάλι στον ανθρωποκεντρισμό το γυρνάνε! Ε, όχι ρε γμτ. να πνιγούμε στα γατιά και στα σκυλιά. Να μας πάρουν αμπάριζα με λύσσα και να μας εξολοθρέψουν όλους! :mad:

Έφτασε η διαδικτυακή περσόνα που "σφαζόμουνα" χθες, να δικαιολογήσει ακόμα και τη στείρωση ανθρώπων που γίνεται στην Κίνα. :worry: Αυτό είναι το New Age του καπιταλισμού, η φερόμενη ως "επιστημονική αλήθεια"! Πόσο επιστημονική και πόσο αλήθεια βέβαια είναι άλλο μεγάλο θέμα.

Ο σεβασμός στη Φύση προϋποθέτει και το σεβασμό στα δημιουργήματά της. Πως αποκτάς το δικαίωμα να επέμβεις; Θα σου πουν οι "ευνουχιστές", τα οικόσιτα ζώα δεν έχουν φυσική επιλογή, ΕΜΕΙΣ είμαστε ο Δαρβίνος τους. Εμείς οφείλουμε να ελέγξουμε τον πληθυσμό τους για να μην υποφέρουν. Εκτός από απίστευτη εγωπάθεια αυτή η πρόταση κρύβει και αστείρευτη βλακεία. Λες και η ευτυχία μπορεί να περάσει από τη ζυγαριά και να μετρηθεί με το κιλό!

Δεν μας αρκεί να βλέπουμε και να καμαρώνουμε την ομορφιά και την ελευθερία αυτών των πλασμάτων, όχι, τα θέλουμε ΔΙΚΑ μας, να θρέφουν το ΕΓΩ μας. Τα πέρνουμε, τα φροντίζουμε, τα χτενίζουμε, τα μπανιάρουμε, τους βάζουμε μπουκλάκια, τα ταίζουμε με μπαρμπουνάκια - τι ζόρι τραβάς εσύ με τα λεφτά μου, θα σου πουν. Κανένα ζόρι φίλε, με τα λεφτά του φορολογούμενου που ξοδεύονται για ομαδικές στειρώσεις στους δήμους, εκεί ναι έχω θέμα, κι αν ήταν για καλό, χαλάλι τα λεφτά, τόσα κι άλλα τόσα για τα ζωάκια τους φίλους μας, είναι όμως μόνο για να διαιωνίζουμε τη δική μας σκλαβιά.

Θα σου πουν, ρε φίλε εγώ δεν έχω κήπο να τα βάλω, σε ένα διαμέρισμα μένω. Μα το ίδιο λέμε. Προτιμήσαμε να απομακρυνθούμε από τη φύση με την αστυφιλία μας, να "ευνουχίσουμε" πρώτα τους ίδιους τους εαυτούς μας μέσα στην κάθε κυψέλη και ψάχνουμε τώρα με αγωνία να καλύψουμε τα ψυχικά μας κενά. Που είναι η ρίζα του προβλήματος; :hmm:

Ιδού η κατάληξη για όσους παίρνουν τη φυσική επιλογή στα χέρια τους...

Στείρωση και ευθανασία σε άτομα με ειδικές ανάγκες :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Παντως Νικο κι εσυ πρεπει να τεκνοποιεις αβερτα εεεεε... και να εχει γεμισει ο κοσμος parafernaliakia.
Συμφωνα με τη λογικη σου παντα.

Σκεψου οτι συμφωνα με τους νομους της φυσης τα σπερματοζωαρια σου χρησιμευουν για να γονιμοποιουν τα ωαρια.
Και οχι για να πετιουνται στα σκουπιδια μεσα σε πλαστικα σακουλακια.
Και ο ανθρωπος αυτοστειρωνεται ξερεις ...οταν αυτο ειναι αναγκαιο.

Εσυ γιατι παρεμβαινεις στη φυση φορωντας προφυλακτικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Παντως Νικο κι εσυ πρεπει να τεκνοποιεις αβερτα εεεεε... και να εχει γεμισει ο κοσμος parafernaliakia.
Συμφωνα με τη λογικη σου παντα.

Σκεψου οτι συμφωνα με τους νομους της φυσης τα σπερματοζωαρια σου χρησιμευουν για να γονιμοποιουν τα ωαρια.
Και οχι για να πετιουνται στα σκουπιδια μεσα σε πλαστικα σακουλακια.
Και ο ανθρωπος αυτοστειρωνεται ξερεις ...οταν αυτο ειναι αναγκαιο.

Εγώ είμαι άνθρωπος, διαθέτω συνείδηση και έξω απ' τον Εαυτό μου και μπορώ να κρίνω πότε θα κάνω σεξ για την ηδονή και πότε για την τεκνοποίηση. Τα ζώα - εκτός απ' τα δελφίνια και τα γουρούνια ίσως - κάνουν σεξ ασυνείδητα από ένστικτο αναπαραγωγής. Δεν είναι όμως τόσο κουτά όσο νομίζετε.

Μάλλον θεωρείτε ότι ένας γάτος παίρνει σβάρνα τους δρόμους και τα λαγκάδια και γκαστρώνει όποια γάτα βρει μπροστά του ενώ αυτή του κάθεται σαν ωραία κοιμωμένη. Ακόμα κι όταν συμβαίνει σε μερικές περιπτώσεις ανάλογη συμπεριφορά είναι γιατί η θνησιμότητα είναι πολύ υψηλή, όπως γινότανε παλιά στην Ελλάδα και γίνεται ακόμα στον Τρίτο Κόσμο. Η Φύση αυτορρυθμίζεται όταν δεν δέχεται διεστραμμένες παρεμβάσεις.

Αλλά ακόμα και τελείως ανατρεπτικά να το δεις, διαφορετικό πράγμα να αυτοστειρώνεσαι και άλλο να στειρώνεις. Το ίδιο κάνουν όμως ως ένα βαθμό και τα ζώα, όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο, είναι πολύ προσεκτικά με τη σεξουαλική τους ζωή και δεν ρισκάρουν ανούσιες μάχες όταν δεν πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αλλο σε ρωτησα αλλα μου απαντας.
Παρεμβαινεις ή δεν παρεμβαινεις στη φυση οταν αποτρεπεις τα σπερματοζωαρια σου να γονιμοποιησουν ενα ωαριο;
Ναι ή οχι;

Δε με ενδιαφερει ποιος ειναι ο σκοπος που κανεις σεξ καθε φορα.
Αν ειναι απο ηδονη ή για τεκνοποιηση.
Φανταζομαι οι περισσοτεροι το κανουν απο ηδονη.

Γιατι αν το σεξ γινοταν μονο για λογους τεκνοποιησης ή ολοι θα απειχαν απο το σεξ (για να μη παραβιαζουν τους νομους της φυσης και πανε χαμενα τα σπερματοζωαρια) ή θα ηταν ολοι πολυπολυπολυπολυτεκνοι.
Οποτε ας αφησουμε στην ακρη αυτο σεναριο και ας πιασουμε αυτο της ηδονης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Αλλο σε ρωτησα αλλα μου απαντας.
Παρεμβαινεις ή δεν παρεμβαινεις στη φυση οταν αποτρεπεις τα σπερματοζωαρια σου να γονιμοποιησουν ενα ωαριο;
Ναι ή οχι;

Η αποφατικότητα και οι διαζεύξεις ανήκουν σε άλλες εποχές. Αλλά ας γίνω λοιπόν μονογραμματικός σαν και σένα και να απαντήσω με το δικό σου μυαλό:

ΟΧΙ! 8)

Δεν παρεμβαίνω στη φύση γιατί η ίδια η φύση μου δίνει την ελευθερία να αυθαιρετήσω όπως καταλαβαίνω και νιώθω.

Δε με ενδιαφερει ποιος ειναι ο σκοπος που κανεις σεξ καθε φορα.
Αν ειναι απο ηδονη ή για τεκνοποιηση.
Φανταζομαι οι περισσοτεροι το κανουν απο ηδονη.

Μόνο αυτά τα δύο βλέπεις εσύ στο σεξ; :worry:

Γιατι αν το σεξ γινοταν μονο για λογους τεκνοποιησης ή θα απειχαν απο το σεξ (για να μη παραβιαζουν τους νομους της φυσης και πανε χαμενα τα σπερματοζωαρια) ή θα ηταν ολοι πολυπολυπολυπολυτεκνοι.
Οποτε ας αφησουμε στην ακρη αυτο σεναριο και ας πιασουμε αυτο της ηδονης.

Τι απαντήσει κανείς τώρα; Στους ανθρώπους δεν αναφέρεσαι; Πάλι εκεί το γυρίσαμε το θέμα; Πότε θα καταλάβετε ότι ο άνθρωπος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το κέντρο του Σύμπαντος; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Η αποφατικότητα και οι διαζεύξεις ανήκουν σε άλλες εποχές. Αλλά ας γίνω λοιπόν μονογραμματικός σαν και σένα και να απαντήσω με το δικό σου μυαλό:

Ετσι ετσι πρεπει.
Μονογραμματικες ερωτησεις και απαντησεις για να ειναι ξεκαθαρα τα νοηματα.
Διαφορετικα οσα πιο πολλα λεμε χανεται το νοημα και λεμε μπουρδες.

Δεν παρεμβαίνω στη φύση γιατί η ίδια η φύση μου δίνει την ελευθερία να αυθαιρετήσω όπως καταλαβαίνω και νιώθω.

Αρα αφου αυθαιρετεις , κατι παραβιαζεις ταυτοχρονα.


ΥΓ:Ποτε σου εδωσε αυτην την ελευθερια η φυση ακριβως να αυθαιρετεις κατα το δοκουν;




Μόνο αυτά τα δύο βλέπεις εσύ στο σεξ; :worry:

Για πες...τι αλλα πρεπει να βλεπω;
Γιατι αν θυμαμαι καλα εσυ ανεφερες πρωτος οτι οι ανθρωποι εχουν το δικαιωμα επιλογης στο σεξ ... ή για ηδονη ή για τεκνοποιηση.
Οχι εγω.




Πότε θα καταλάβετε ότι ο άνθρωπος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το κέντρο του Σύμπαντος; :hmm:

Για ζωα δε μιλαμε;
Και τον ανθρωπο οι ιδιοι φυσικοι κανονες δεν τον διεπουν;
Αλλα ξεχασα.
Εμεις εχουμε το δικαιωμα να αυθαιρετουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top