Στείρωση: Υπέρ ή Κατά;

Στείρωση: Υπέρ ή Κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Είμαι Υπέρ (της στείρωσης των ζώων)

    Ψήφοι: 28 49.1%
  • Είμαι Κατά

    Ψήφοι: 12 21.1%
  • Ανάλογα την περίπτωση

    Ψήφοι: 17 29.8%

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Eίμαι λίγο εκτός, αλλά διάβασα μερικά ενδιαφέρονται (κατά τη γνώμη μου) πράγματα και ήθελα να τα πω:
Κάποια είδη πουλιών κάνουν το εξής: όταν τα θηλυκά έχουν ήδη κάνει αβγά, κάνουν σεξ με ένα αρσενικό ώστε να το "κοροιδέψουν" και να μεγαλώσει πουλάκια άλλου αρσενικού.
Κάποια είδη πιγουίνων: τα θηλυκά, ακόμα και όταν έχουν σύντροφο, κάνουν σεξ με άγνωστα αρσενικά με αντίτιμο πέτρες που θέλουν για την φωλιά τους.
Σε ένα πείραμα με πιθήκους, έδωσαν αντισυλληπτικά σε μερικά θηλυκά. Οι πίθηκοι σταμάτησαν να κάνουν σεξ μαζί τους. Οταν έδωσαν σε όλα τα θηλυκά, οι αρσενικοί δεν έκαναν σεξ με κανένα θηλυκό και έτειναν σε ομοφυλοφιλικούς πειραματισμούς.
Πολλά ζώα κάνουν σεξ με άλλα είδη, έχουν φετίχ, κάνουν στοματικό....

Δεν διαφέρουμε και τόσο πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Ετσι ετσι πρεπει.
Μονογραμματικες ερωτησεις και απαντησεις για να ειναι ξεκαθαρα τα νοηματα.
Διαφορετικα οσα πιο πολλα λεμε χανεται το νοημα και λεμε μπουρδες.

Αν ό,τι δεν καταλαβαίνεις το ταυτίζεις με μια μπούρδα, αυτό δείχνει και το επίπεδο εξέλιξής σου.

Αρα αφου αυθαιρετεις , κατι παραβιαζεις ταυτοχρονα.
Ναι, παραβιάζω τον Νόμο σου.

ΥΓ:Ποτε σου εδωσε αυτην την ελευθερια η φυση ακριβως να αυθαιρετεις κατα το δοκουν;

Εξ από ανέκαθεν. 8)

Για πες...τι αλλα πρεπει να βλεπω;
Γιατι αν θυμαμαι καλα εσυ ανεφερες πρωτος οτι οι ανθρωποι εχουν το δικαιωμα επιλογης στο σεξ ... ή για ηδονη ή για τεκνοποιηση.
Οχι εγω.

Δεν θυμάσαι καλά.

Για ζωα δε μιλαμε;
Και τον ανθρωπο οι ιδιοι φυσικοι κανονες δεν τον διεπουν;
Αλλα ξεχασα.
Εμεις εχουμε το δικαιωμα να αυθαιρετουμε.

Που κολλάει τώρα αυτό με τη στείρωση που ΕΣΥ θέλεις να κάνεις σε άλλα πλάσματα χωρίς τη θέλησή τους;
Έχουμε δικαίωμα να αυθαιρετούμε ως υποκείμενα, το ίδιο έχει κάθε έμβιο ον. Η διαφορά είναι ότι εμείς συνθέτουμε ταυτότητες και Εαυτούς, ενώ αυτά "παιχνιδίζουν" με τα ένστικτά τους.

Δεν διαφέρουμε και τόσο πολύ

Που σημαίνει τι; Αν μπορούσαν να στειρώσουν αυτά εμάς, θα το έκαναν; Καλά θα έκαναν! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Oχι, πήγαινε εκεί που συγκρίνατε ανθρώπους με ζώα...Είπαμε, είμαι εκτός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Είμαι κατά..Από τότε που με θυμάμαι θυμάμαι και ότι πάντα στον κήπο υπήρχαν γάτες και σκύλοι..(και ακόμα υπάρχουν..!)
Δεν έχουμε στειρώσει ποτέ ούτε γάτα ούτε σκύλο...! Μια χρονιά φτάσαμε να έχουμε 24 γάτες και μια άλλη χρονιά 7 σκύλους..! Χωρίς πλάκα..!
Πέρσυ το χειμώνα η θεία μου βρήκε ένα γάτο, τον στείρωσε και μετά επειδή δεν μπορούσε να τον κρατήσει τον έφερε σε μας..
Τώρα έχουμε 8 γάτες(2 αρσενικά και 5 θυληκά..το 8ο είναι το στειρωμένο..) και 3 σκύλους..οπότε σκέφτεται ο πατέρας μου,αν και ούτε κ αυτός θέλει, να στειρώσουμε τα θυληκά γιατί σε λίγο δεν θα τρώμε εμείς για να τρώνε τα ζωάκια μας..:(
Δεν θέλουμε να δώσουμε κανένα και φυσικά ούτε να αφήσουμε και κανένα στο δρόμο...Οπότε δεν βρίσκουμε άλλη λύση..
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Είμαι κατά..Από τότε που με θυμάμαι θυμάμαι και ότι πάντα στον κήπο υπήρχαν γάτες και σκύλοι..(και ακόμα υπάρχουν..!)

....να στειρώσουμε τα θυληκά γιατί σε λίγο δεν θα τρώμε εμείς για να τρώνε τα ζωάκια μας..:(

Οπότε δεν βρίσκουμε άλλη λύση..
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο..?

Αν ήταν σε ημιάγρια κατάσταση και τους μειώνατε το φαγητό, θα αναζητούσαν και κάπου αλλού τροφή κυνηγώντας κατσαρίδες, σκαθάρια και άλλα ζωύφια.

Αναλάβατε μεγάλες ευθύνες, οι σκύλοι δυστυχώς είναι συνήθως αεικίνητοι, καταναλώνουν πολύ ενέργεια και τρώνε τον αγλέουρα. Οι γάτες όμως δεν είναι μεγάλο πρόβλημα, μπορείτε να τις ταΐζετε με ότι περισσεύει. Απλά, μην επεμβαίνετε άλλο στις ζωές τους. Αν γεννοβολήσουν, θα ανακαλύψουν και τον τρόπο να κάνουν τα παιδιά τους να επιβιώσουν. Εσείς δώστε τους χώρο και όση τροφή μπορείτε και τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.

Φτώχεια και φιλότιμο. Με τους φίλους μας, στην κόλαση και στον παράδεισο μαζί! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Κοιτα Νικο επειδη η κουβεντα γυρισε σε στυλ "σου πα" "μου πες" και στο τελος θα παιζουμε ποιος θα κανει τη μανα
και επειδη βιωνω μια πολυ σκληρη πραγματικοτητα γυρω μου αυτη τη στιγμη
δεν μπορω να μεινω στο επιπεδο αμπελοφιλοσοφιας που θες να συζητησουμε αυτη τη στιγμη "Τι ειναι ζωη" , "Τι ειναι ο θανατος" , "Ψωμι-Παιδεια-Ελευθερια" και τα σχετικα.

Σε επιπεδο αμπελοφιλοσοφιας συμφωνω με αυτα που λες.
Πολυ ομορφες οι σκεψεις σου.
"Επιστροφη στη φυση".
Αληθεια σου λεω.
Στοχος μου ειναι αυτος.
Αλλα προς το παρον επειδη η κατασταση ειναι σκατα, πρεπει καπως να δοθει μια λυση.
Εστω και αν παρεμβαινουμε στη φυση.

Αλλωστε μην ανησυχεις.
Μετρημενοι στα δαχτυλα ειμαστε αυτοι που κανουμε στειρωσεις στα ζωα.
Και οχι με εξοδα του Ελληνα φορολογουμενου.Αλλα απο την τσεπουλα μας.
Γι αυτο δεν εχεις κατω απο την οικοδομη σου 150 σκυλια και 280 γατες.
Ε τι λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Σε επιπεδο αμπελοφιλοσοφιας συμφωνω με αυτα που λες.
Πολυ ομορφες οι σκεψεις σου.

Γεια σου Ψαραδέλλη μες τη γλύκα και το μέλι! :D

επειδη βιωνω μια πολυ σκληρη πραγματικοτητα γυρω μου αυτη τη στιγμη

Αλλα απο την τσεπουλα μας.

Γι αυτο δεν εχεις κατω απο την οικοδομη σου 150 σκυλια και 280 γατες.
Ε τι λες;

Ε τι να πω; Στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο υπήρχε κόσμος που αν και δεν είχε να φάει, πλήρωνε απ' την τσεπούλα του για τα τσιγάρα του! :smoke:

Έχω δει κι εγώ συγκινητικές ιστορίες στους δρόμους. Γατάκι με χυμένα μυαλά στο οδόστρωμα και δίπλα το φιλαράκι του να το τραβάει στην άκρη και να κοιμούνται αγκαλιά. Ή το γατάκι που φρόντιζα, ο Κλάψας που πέθανε χθες και είχε λίγες μέρες πριν σκάψει το λάκκο του στον κήπο μας, να με καλεί με ένα "μυστηριώδη" τρόπο να παρατήσω το γραφείο, να τρέξω στο αμάξι που τον είχα να χαροπαλεύει στην κουβέρτα, να με δει και να ξεψυχήσει στα χέρια μου.

Ε τι λες; Άξιζε να γεννηθούν ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Γεια σου Ψαραδέλλη μες τη γλύκα και το μέλι! :D

:blink:


Έχω δει κι εγώ συγκινητικές ιστορίες στους δρόμους. Γατάκι με χυμένα μυαλά στο οδόστρωμα και δίπλα το φιλαράκι του να το τραβάει στην άκρη και να κοιμούνται αγκαλιά. Ή το γατάκι που φρόντιζα, ο Κλάψας που πέθανε χθες και είχε λίγες μέρες πριν σκάψει το λάκκο του στον κήπο μας, να με καλεί με ένα "μυστηριώδη" τρόπο να παρατήσω το γραφείο, να τρέξω στο αμάξι που τον είχα να χαροπαλεύει στην κουβέρτα, να με δει και να ξεψυχήσει στα χέρια μου.

Ε τι λες; Άξιζε να γεννηθούν ή όχι;

Καθε ζωντανος οργανισμος εχει αξια.
Απο τη στιγμη που συλλαμβανεται και ειναι μονο ενα κυτταρο, μεχρι να γινει εμβρυο και τελικα να γεννηθει.
Αν δεν ειχαν γεννηθει, δε θα βιωναν ποτε αυτες τις καταστασεις με χυμενα μυαλα στο δρομο.

Ξερεις πού διαφωνουμε;
Στο "ευ ζην".
Εσυ θετεις τον πηχη για τα ζωα απλα στο "ζην".

Εγω τον θετω πιο ψηλα και αποζητω (για να μην πω απαιτω) εναν πιο αξιοπρεπη βιο για αυτα.
Το τωρινο περιβαλλον στο οποιο αναπτυσσονται δεν τους τον προσφερει αυτο.
Εικονες σαν την παρακατω δεν ανεχομαι να βλεπω γυρω μου.




Απο κει και περα λεγε ο,τι θες.
Επικληση στο συναισθημα και τριχες κατσαρες.
Ειναι δυνατον να μην μιλησει το συναισθημα σε τετοιες περιπτωσεις;


ΥΓ:Για πες μου, ποτε σου φανηκε πιο ευτυχισμενο το σκυλακι;
Σε ημιαγρια κατασταση ή κοντα στους ανθρωπους ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
:blink:

Απο κει και περα λεγε ο,τι θες.
Επικληση στο συναισθημα και τριχες κατσαρες.
Ειναι δυνατον να μην μιλησει το συναισθημα σε τετοιες περιπτωσεις;

Πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω. :blink:
Μου βάζεις ένα βίντεο με ένα τυφλό σκυλάκι για να μου πεις ότι είσαι ΥΠΕΡ της στείρωσης; :confused:

:cold: μπρρρ....είναι σαν να μου λες, αν είχε στειρωθεί η μάνα του και δεν είχε γεννηθεί τώρα δεν θα υπόφερε γιατί δεν θα υπήρχε!

....κι μου αρέσει ότι αυτό το βαφτίζεις "λογική" απέναντι στην δική μου "αμπελοφιλοσοφία".

Επειδή με μαθηματικά ξεκινήσαμε: 5 στειρωμένα γατιά, από 100 ευρώ η κάθε στείρωση είναι 500 ευρώπουλα, ένας μισθός που ισοδυναμεί με πάνω από 100 σακούλες γατοτροφή των 10kg (βάζω 5 ευρώ η μία).

Αν υπολογίσεις ότι 1 σακούλα βγάζει τουλάχιστον μια βδομάδα ανά 5 γατιά....έχουμε εξασφαλίσει την τροφή τους για περίπου 2 χρόνια! :eek: 500 ευρώ σε δύο χρόνια είναι περίπου 20 ευρώ το μήνα. Αν βρισκόμασταν αρκετοί διαθέσιμοι για αυτό το "τεράστιο" έξοδο, το πρόβλημα θα είχε λυθεί γιατί:

1) οι γάτες θα είχαν τροφή.
2) οι γάτες θα είχαν φροντίδα, άρα περισσότερους φίλους - λιγότερους εχθρούς
3) σε ένα προστατευμένο, οικόσιτο περιβάλλον οι πληθυσμοί σταθεροποιούνται (15 χρόνια ζούνε, for god's sake)

Το περιβάλλον τους θα καλυτέρευε και μαζί και το δικό μας. Πρακτικά να το δεις, η δική σας μέθοδος επίλυσης είναι ασύμφορη, η δική μου θα είχε αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
τα κουταβια που καποιος πετα στα σκουπιδια επειδη γεννησε η σκυλα του και δεν τα θελει σ αρεσουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αν υπολογίσεις ότι 1 σακούλα βγάζει τουλάχιστον μια βδομάδα ανά 5 γατιά....έχουμε εξασφαλίσει την τροφή τους για περίπου 2 χρόνια! :eek: 500 ευρώ σε δύο χρόνια είναι περίπου 20 ευρώ το μήνα. Αν βρισκόμασταν αρκετοί διαθέσιμοι για αυτό το "τεράστιο" έξοδο, το πρόβλημα θα είχε λυθεί γιατί:

3) σε ένα προστατευμένο, οικόσιτο περιβάλλον οι πληθυσμοί σταθεροποιούνται (15 χρόνια ζούνε, for god's sake)

Δε μου λες πώς ο αριθμος αυτων των γατιων θα σταθεροποιηθει στα 5 για τα επομενα 15 χρονια και δε θα αυξηθει;
Πώς οριζεις ενα προστατευμενο οικοσιτο περιβαλλον;
Υπολογισες και τα σκυλια ή μονο για γατες μιλαμε;

Ξερεις τα σκυλακια -γομαρακια τρωνε λιγο παραπανω απο τις γατες.
Θα εχεις και 5 σκυλακια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Δε μου λες πώς ο αριθμος αυτων των γατιων θα σταθεροποιηθει στα 5 για τα επομενα 15 χρονια και δε θα αυξηθει;
Πώς οριζεις ενα προστατευμενο οικοσιτο περιβαλλον;
Υπολογισες και τα σκυλια ή μονο για γατες μιλαμε;

Ξερεις τα σκυλακια -γομαρακια τρωνε λιγο παραπανω απο τις γατες.
Θα εχεις και 5 σκυλακια;

Ο ανθρώπινος πληθυσμός της Γης δεν γίνεται να ξεπεράσει τα 10 δις, ποτέ, είναι το maximum που αντιστοιχεί στο προσδόκιμο ζωής. Άνθρωποι γεννιούνται, άνθρωποι πεθαίνουν. Δεν ξέρω ποιος είναι ο ακριβής αριθμός στα οικόσιτα ζώα, αλλά αυτός ο αριθμός υπάρχει.

Ένα προστατευμένο, οικόσιτο περιβάλλον επιτρέπει στα ζώα να κινούνται ελεύθερα σαν να ήταν σε αγρούς χωρίς να κινδυνεύει από αστάθμητους εξωτερικούς παράγοντες. Θα μου πεις, είναι εφικτό να συμβεί αυτό μέσα στις πόλεις;

Απ' όλες τις πόλεις της Ελλάδας, μόνο η Αθήνα είναι η υδροκέφαλη πόλη και κυρίως στο Κέντρο, σε κάτι περιοχές όπως Κυψέλη, Κολωνός, κλπ. που είναι σαν σφηκοφωλιές. Το στίγμα των ζώων όσο και ο πληθυσμός τους να αυξηθεί, είναι σχετικά πολύ μικρότερο σε σχέση με την βρώμα των ανθρώπων. Δεν καταλαμβάνουν και τόσο πολύ χώρο, ούτε πραγματικά μας ενοχλούν. Η δημόσια υγεία δεν κινδυνεύει αφού ελάχιστα μικρόβια μεταδίδονται από τα ζώα στους ανθρώπους και οι ασθένειες είναι ιάσιμες.

Μπορούμε λοιπόν όλοι μας να αναπτύξουμε την κουλτούρα της "απομακρυσμένης υιοθεσίας" αδέσποτων. Να τους ρίχνουμε τροφή σε συγκεκριμένα σημεία και νερό το καλοκαίρι για να ξεδιψάνε κι όχι να τα φολιάζουμε ή να τα πετάμε στους κάδους ως άχρηστα. Ξέρεις, πολλοί από αυτούς που δεν έχουν ενδοιασμούς να ευνουχίσουν ένα ζωντανό πλάσμα, είναι οι ίδιοι που μπορούν να το βάλουν σε μια σακούλα και να το πετάξουν στα σκουπίδια όταν το βαρεθούν. Η εξίσωση: Στείρωση = Φιλοζωία = Στείρωση είναι λανθασμένη. Απαλλαγείτε επιτέλους από δογματισμούς και δείτε την πραγματικότητα.

Όσο για το πρακτικό σκέλος, είναι πιο εύκολο να βοηθήσει κάποιος με λίγο νερό ή τροφή, παρά να δίνει λεφτά σε φιλοζωικές οργανώσεις ή σε κτηνιάτρους. Για τον ρόλο των φιλοζωικών οργανώσεων, μπορούμε να ανοίξουμε ένα άλλο θρεντ γιατί είναι μεγάλη συζήτηση. Η φιλοζωία είναι κουλτούρα και στάση ζωής. Είναι πρωτίστως θέμα παιδείας και τώρα που η κρίση μας έχει πνίξει όλους λίγο πολύ, η σκέψη και μόνο βοήθειας προς τα αδύνατα πλάσματα είναι πράξη αλληλεγγύης με μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση.

Για τους σκύλους - γομαράκια που με ρωτάς, καταναλώνουν ημερησίως περισσότερη ενέργεια, ζουν όμως λιγότερα χρόνια (τα αδέσποτα γύρω στα 10), γεννάνε λιγότερο (το πολύ 2 φορές το χρόνο, 3 σκυλάκια κατά μέσο όρο τη φορά) και ακόμα λιγότερα σκυλάκια τους φτάνουν στην ενηλικίωση. Τρώνε επίσης περισσότερες τροφές, όπως μεγάλα κόκαλα, μέχρι και χόρτα αν πεινάνε πολύ (έχω δει σκύλο να τρώει χαρτοκούτι :confused:).

Η απάντηση στην ερώτηση "θα έχεις 5 σκυλάκια" είναι "δεν θα έχω κανένα σκυλάκι". Δεν μου ανήκουν οι ζωές των άλλων πλασμάτων. Βοηθάω διακριτικά για να αναπτύσσω δεσμούς αγάπης και επικοινωνίας και αφήνω την ευθύνη της ζωής στην ίδια τη φύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,398 μηνύματα.
Aμα κάποιος μένει στην επαρχία και τα γατιά είναι "της γειτονιάς", δεν υπάρχει λόγος κανείς τα τα στειρώσει, τα τα τρέχει για εμβόλια και να επέμβει στην ζωή τους. Βάζουν όλοι από λίγο νερό, γάλα, φαγητό, κλπ και τα γατιά βολεύονται μια χαρά. Εχουν φύση γύρω γύρω και αναπτύσσονται "φυσικά" χωρίς μεγάλη ανθρώπινη παρέμβαση δηλαδή. Αναπαράγονται όπως θέλουν, επιβιώνουν τα δυνατότερα, κλπ.
Πολυ καλο,αλλα δεν ειναι αληθινο. Στην επαρχια ζω,και βλεπω τι γινεται.Ελαχιστοι τα στειρωνουν,οχι ομως γιατι ειναι κατα της στειρωσης απο αποψη,αλλα γιατι δεν θελουν να ξοδεψουν λεφτα.Εχουν βρει ενα πολυ πιο ευκολο ,για αυτους συστημα.Τα νεογεννητα τα θαβουν ζωντανα στο χωμα,ή τα κλεινουν σε σακουλα και τα αφηνουν στη μεση του δρομου να πατηθιυν απο αμαξια.Μου το ειχαν πει,και δεν το πιστευα,μεχρι που το ειδα μετα ιδια μου τα ματια.
Τα πραγματα εχουν ως εξης:Κατοικιδια που ζουν στο σπιτι,ειναι ανεπιτρεπτο να μην στειρωνονται.Και αυτο καταρχην για ΑΥΤΑ ΤΑ ΙΔΙΑ.Ειναι απανθρωπο να εχουμε ενα ζωο αστειρωτο,να θελει να ζευγαρωσει και να μην μπορει.Εκτος αυτου,αν παραμεινει αζευγαρωτο,ειναι δεδομενο οτι θα παθει καποια στιγμη πυομητρα(τα θηλυκα),που καταληγει στον θανατο.Θηλυκα και αρσενικα παθαινουν ογκους στους μαστους.
https://www.friendsofthecat.gr/index...cle&id=11:2009-09-03-08-44-56&catid=2:newsann

Οσον αφορα ζωα που ζουν εξω.
Tου ΓIΩPΓOΥ MAPAΓKOΥ (Kτηνίατρου)Στην Αμερική η human society στα πλαίσια της καμπάνιας της για την στείρωση των κατοικίδιων ζώων με τίτλο «ακόμα και μια γέννα είναι πάρα πολύ» παραθέτει κάποια στοιχεία για την ταχύτητα με την οποία αυξάνονται τα σκυλιά. Ένα ζευγάρι σκύλων λοιπόν μέσα σε διάστημα 7 ετών δίνει 67.000 ζώα. Κάθε μέρα στην Αμερική γεννιούνται 10.000 παιδιά και 70.000 γατάκια και σκυλάκια, μια αναλογία δηλ. 1 νέος άνθρωπος προς 7 νέα ζώα.
Κι αν αναλογιστούμε ότι οι Αμερικάνοι είναι πιο ευαισθητοποιημένοι στο θέμα των στειρώσεων και γενικά πιο υπεύθυνοι ως ιδιοκτήτες ζώων καταλαβαίνουμε γιατί η κατάσταση στη χώρα μας είναι τόσο τραγική. Επίσης από ένα δικό μου υπολογισμό λαμβάνοντας υπόψη ότι μια γάτα γεννά περίπου 3 φορές το χρόνο σε 7 χρόνια αυτή και οι απόγονοί της θα είναι περίπου 560.000. Καταλαβαίνετε ότι οι αριθμοί είναι τεράστιοι και αναλογίζεστε πως εάν 560.000 είναι οι γάτες που προέρχονται από μία γάτα μέσα σε μια επταετία, πόσα έπρεπε να είναι τα αδέσποτα εάν όλα ζούσαν 7 χρόνια.
Ο μέσος όρος ζωής ενός αδέσποτου ζώου ανέρχεται σε 1,5 με δύο χρόνια.
Ο μέσος όρος ζωής ενός δεσποζόμενου σκύλου φτάνει ακόμα και τα 18 χρόνια. Ο άνθρωπος που εγκαταλείπει ένα ζώο του στερεί πάνω από δεκαπέντε χρόνια ζωής! Το 1/3 του πληθυσμού των αδέσποτων πεθαίνει κάθε χρόνο από αιτίες που σχετίζονται με τον άνθρωπο (αυτοκινητικά, φόλες), ενώ περισσότερα από τα μισά πέφτουν θύματα κακοποίησης. Οι μικροί αλήτες του δρόμου αναγκάζονται να δίνουν καθημερινό αγώνα για να επιβιώσουν επειδή ο άνθρωπος τους εγκατέλειψε. Εκείνοι δεν θα τον εγκατέλειπαν ποτέ! Κι αναλογίζεται κανείς γιατί δεν κάνουμε κάτι για να σταματήσουμε
αυτό τον κύκλο θανάτου , γιατί στην Ελλάδα δεν στειρώνουμε τα ζώα μας, ούτως ώστε να μην επιτρέπουμε την γέννηση μελλοθάνατων ζώων.
Στην Ελλάδα η στείρωση αποτελεί ακόμα ταμπού. Νοιώθουμε ότι ερχόμαστε
ενάντια στη φύση, νοιώθουμε ότι είναι πολύ σκληρό να υποβάλουμε το ζώο μας σε μία χειρουργική επέμβαση, έχουμε πάντα την ελπίδα ότι θα βρούμε νέους ιδιοκτήτες για τα κουτάβια που έρχονται ή πολλές φορές κατά την διάρκεια της κυοφορίας μας ζητάνε πολλοί κουτάβι αλλά μόλις γεννηθούν δεν τα παίρνει κανείς. Επίσης νιώθουμε ότι στειρώνοντας το ζώο μας του στερούμε την απόλαυση του έρωτα. Όμως πρέπει να ξέρουμε ότι τα περισσότερα ζώα με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως π.χ. το δελφίνι, δεν κάνουν έρωτα αλλά αναπαράγονται. Γι' αυτά η αναπαραγωγή είναι υπόθεση ορμονών
και μόνο. Ένας αρσενικός σκύλος μπορεί να ζήσει μία ομαλότατη ζωή χωρίς
να χρειαστεί ποτέ να αποδείξει την αξία του ως επιβήτορας, ενώ μία σκυλίτσα δεν θα νιώσει ανεπαρκής αν δεν γεννήσει. Και για όσους επιμένουν να χρησιμοποιούν ανθρωποκεντρικά κριτήρια για να ερμηνεύουν την συμπεριφορά των ζώων, θέτω μία απλή ερώτηση: Θα έφερνε ποτέ κανείς στον κόσμο ένα παιδί που θα ήταν καταδικασμένο στην άθλια ζωή και τον τραγικό θάνατο ενός αδέσποτου;
Στειρώστε λοιπόν τα ζώα σας, αυτά θα είναι πιο υγιή και εσείς πιο
ήσυχοι.
πηγη
Δεν εχουμε πνιγει λοιπον απο τα αδεσποτα,γιατι απλα ΔΕΝ ζουν πολυ.Και τοπ χειροτερο,οσο ζουν,ζουν μια βασανιστικη ζωη,και συνηθως εχουν εναν βασανιστικο θανατο.
Τα αδεσποτα ειναι δικια μας ευθυνη,και εμεις οφειλουμε να βρουμε την λυση.
Ομως,μην χρυσωνουμε την αδιαφορια και την τσιγκουνια μας,σε ιδεολογιες και φιλοσοφιες.Ας το παραδεχτουν,οτι απλα ΔΕΝ τους νοιαζει να βασανιζονται τα ζωα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί να στειρώνουμε τα ζώα? Εσάς θα γουστάρατε να σας πιάσει ένας γίγαντας και να σας στειρώσει με το έτσι θέλω? Τα ζώα δεν είναι φτιαγμένα να ζούνε σε πόλεις, τα ζώα θέλουνε φύση. Είναι τραγικό και ανήθικο να βλέπεις πουλιά σε κλουβιά, να μην μπορούν να πετάξουν, φυλακισμένα μια ζωή για να τα ακούει ένας μαλάκας να κελαηδάνε. Τα σκυλιά και τα γατιά, πρέπει να τρέχουν στην ύπαιθρο, όχι να είναι σε ένα διαμέρισμα. Θέλουν φύση, χώρο, καθαρό αέρα. Επειδή ως άνθρωποι επιλέξαμε να αποκοπούμε τελείως από τη φύση, δεν μας δίνει αυτό το δικαίωμα να τη στερούμε και από τα ζώα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Πολυ καλο,αλλα δεν ειναι αληθινο. Στην επαρχια ζω,και βλεπω τι γινεται.Ελαχιστοι τα στειρωνουν,οχι ομως γιατι ειναι κατα της στειρωσης απο αποψη,αλλα γιατι δεν θελουν να ξοδεψουν λεφτα.Εχουν βρει ενα πολυ πιο ευκολο ,για αυτους συστημα.Τα νεογεννητα τα θαβουν ζωντανα στο χωμα,ή τα κλεινουν σε σακουλα και τα αφηνουν στη μεση του δρομου να πατηθιυν απο αμαξια.

Και να φανταστείς ότι αυτοί υποτίθεται είναι φιλόζωοι και έχουν στα σπίτια τους ζωάκια. Τους θρέφουν το ΕΓΩ και μόλις τα βαρεθούν τα πετάνε ή σκοτώνουν τα κουτάβια τους. Αυτή είναι η φιλοζωία αλά καρτ.

Τα πραγματα εχουν ως εξης:Κατοικιδια που ζουν στο σπιτι,ειναι ανεπιτρεπτο να μην στειρωνονται.

Η πυομήτρα ισχύει νομίζω για τις σκυλίτσες και όχι για όλες τις ράτσες. :)

Εσύ δηλαδή, κάνεις ένα διαχωρισμό "κατοικίδια που ζουν στο σπίτι" - "ζώα που ζουν έξω". Έστω έτσι, το "σπιτικό ζωάκι" μου θα το θεωρούσα παιδί μου. Θα στείρωνες έτσι ελαφρά καρδία το παιδί σου; Μήπως έχετε τύψεις γι' αυτή τη βάναυση πράξη γι' αυτό είστε τόσο ιδεοληπτικά υπέρμαχοι υπέρ της;

Πόσο δύσκολο είναι εσείς οι ζωόφιλοι ιδιοκτήτες να οργανώσετε ένα ζευγάρωμα, να ξαλαφρώσουν κι αυτά τα ζωντανά; Υπάρχουν ξέρεις και τεχνικές αντισύλληψης εκτός από τις μόνιμες στειρώσεις. Αλλά τι να λέμε τώρα, ας είναι καλά η βιομηχανία φαρμακοζωίας που έχει στειρώσεις για όλα τα βαλάντια. :worry:

Οσον αφορα ζωα που ζουν εξω.

Στην Αμερική η human society στα πλαίσια της καμπάνιας της για την στείρωση των κατοικίδιων ζώων με τίτλο «ακόμα και μια γέννα είναι πάρα πολύ» παραθέτει κάποια στοιχεία για την ταχύτητα με την οποία αυξάνονται τα σκυλιά.

Θα διαβάσω τη συνέχεια μόλις βρω χρόνο. Μας παραθέτεις στοιχεία μιας "καμπάνιας". Οκ, ο καθένας ας πιστέψει ότι θέλει. Αυτούς τους τεράστιους αριθμούς πάντως δεν τους έχω δει πουθενά...Πότε θα καταλάβετε ότι πολλά γεννιούνται και πεθαίνουν μόνα τους στις πρώτες μέρες; Δεν υπάρχουν για όλα φαντάσματα και βασανιστές, έτσι είναι η ζωή.

Δεν εχουμε πνιγει λοιπον απο τα αδεσποτα,γιατι απλα ΔΕΝ ζουν πολυ.Και τοπ χειροτερο,οσο ζουν,ζουν μια βασανιστικη ζωη,και συνηθως εχουν εναν βασανιστικο θανατο.
Τα αδεσποτα ειναι δικια μας ευθυνη,και εμεις οφειλουμε να βρουμε την λυση.
Ομως,μην χρυσωνουμε την αδιαφορια και την τσιγκουνια μας,σε ιδεολογιες και φιλοσοφιες.Ας το παραδεχτουν,οτι απλα ΔΕΝ τους νοιαζει να βασανιζονται τα ζωα.

Η αντίληψη ότι ζουν μια βασανιστική ζωή είναι εσφαλμένη. Ζουν μια σκληρή ζωή, αυτό ναι, αλλά είναι η ζωή τους και οφείλουμε να το σεβαστούμε. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ανώμαλοι και βασανιστές. Υπάρχουν αρκετοί που βοηθάνε, τους δίνουν νερό και τροφή και τα προστατεύουν αλλά σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η ελευθερία της αυτοδιάθεσης είναι το μέγιστο αγαθό της ζωής.

Αν είναι έτσι όπως τα λέτε, ας έρθουν οι σούπερ εξωγήινοι να στειρώσουνε εμάς, να δούμε τη γλύκα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Και απάντηση στο βλακώδες επιχείρημα για τον υπερπληθυσμό

(Με άλλα λόγια: θα μας πνίξουν τα ζώα. Κι αναρωτιέται κανείς, πως πολλά ελληνικά νησιά όπου οι γάτες δεν είναι και τόσο υπο διωγμό όπως τα σκυλιά, δεν έχουν πλημμυρίσει εδώ και εκατοντάδες χρόνια από αιλουροειδή. Η βλακεία του άνω επιχειρήματος δεν είναι τόσο στα εξωπραγματικά νούμερα που δίνει, αλλά στο ότι αγνοεί μια βασική περιβαλλοντική αρχή: την προσαρμογή ενός πληθυσμού στους περιορισμούς του περιβάλλοντος
Ένας πληθυσμός δηλαδή αναπτύσσεται όσο του επιτρέπει το περιβάλλον του, τόσο μέσω φυσικών πόρων όσο και φυσικών εχθρών. Γι΄αυτό και στον ελεύθερο φυσικό κόσμο –με ελάχιστες εξαιρέσεις ιδιαίτερα διαταραγμένων περιβαλλόντων- δεν έχουμε ποτέ εκατομμύρια αλεπούδων, ούτε εκατομμύρια λαγών σε μια περιοχή. Με δεδομένη τη δυσκολία εύρεσης τροφής στην πόλη ειδικά για τα σκυλιά, τα περιθώρια ανάπτυξης του πληθυσμού τους είναι εξαιρετικά περιορισμένα. Άλλωστε πότε είχε κάποια πόλη πρόβλημα υπερβολικού πληθυσμού γατιών ή σκυλιών;)

https://eagainst.com/articles/στείρωση-ζώων-αποστείρωση-ζωής/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Βέβαια θα κάνω εγώ τον δικηγόρο του διαβόλου τώρα και θα πω πως ο πληθυσμός προσαρμόζεται μέσω θνησιμότητας και όχι υπογεννητικότητας. Δηλαδή ναι μεν δεν θα ζουν πολλά ζώα, αλλά θα υπάρχουν και πολλά ψόφια. Κι αυτό δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα στην επαρχία αλλά στην πόλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
ΟΛο το θεμα υπερ της στειρωσης,ειναι καθαρα προπαγανδα ωστε να υπαρχουν εσοδα στις εταιριες απο την πανακριβη διαδικασια της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
ΟΛο το θεμα υπερ της στειρωσης,ειναι καθαρα προπαγανδα ωστε να υπαρχουν εσοδα στις εταιριες απο την πανακριβη διαδικασια της.

οποιοδήποτε ζώο(για σκύλους αναφέρομαι κυρίως) δεν είναι ιδιαίτερης αξίας γενεαλογικής ή ειδικών προδιαγραφών, ή ακόμα αν ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να εξασφαλίσει την διάθεση των κουταβιών ΔΕΝ πρέπει να μπαίνει στην αναπαραγωγή.


όσο για αυτούς που προβάλλουν ως επιχείρημα κατά της στείρωσης..την παρεμβολή στη φύση, ας διαβάσουν το παρακάτω...

Πολλοί ιδιοκτήτες επικαλούνται ένα ενδιαφέρον επιχείρημα για να μην στειρώνουν τα ζώα τους. Λένε οι άνθρωποι αυτοί, ότι η στείρωση δεν είναι κάτι το φυσιολογικό και ότι όταν κάποιος στειρώνει ένα ζώο παρεμβαίνει στη φύση. Πράγματι, ένα υγιές θηλυκό ζώο πρέπει να είναι σε θέση να αναπαράγεται. Από την άλλη πλευρά τι είναι πιο «φυσιολογικό»; Είναι μήπως τα εμβόλια δημιούργημα της φύσης; Ή μήπως τα αντιπαρασιτικά χάπια; Αφήνει κανένας τον σκύλο του ανεμβολίαστο ή χωρίς αντιπαρασιτική αγωγή με πρόσχημα τη …..φυσιολατρεία;
Ή μήπως είναι φυσιολογικό να βγάζουμε βόλτα τον σκύλο μας με λουρί; Ή να τον εκπαιδεύουμε (βασική υπακοή κλπ); Νομίζω πως από την στιγμή που ο άνθρωπος εξημέρωσε τον σκύλο και τον δέχτηκε ως σύντροφο, πολλά πράγματα ξέφυγαν από τη «φυσική οδό». Όμως προκύπτουν και λιγότερα φυσιολογικά ερωτήματα. Οι οπαδοί της «φύσης» θα επιτρέπουν στην σκύλα τους να ζευγαρώνει σε κάθε περίοδο, όπως επιβάλει η φύση; Και αν ναι, τότε τι θα τα κάνουν τα κουτάβια; Μήπως θα τα αφήσουν και αυτά ελεύθερα στη φύση; Η συλλογιστική αυτή καταλήγει είτε σε αδιέξοδο είτε σε ολέθρια αποτελέσματα. Ακόμα και αν παραδεχτούμε πως η στείρωση είναι παρά φύση ενέργεια, τότε ο βρεγμένος τη βροχή δεν τη φοβάται, διότι έχουμε βιάσει τη φύση με χίλιους τρόπους, τουλάχιστον σε ότι αφορά τον σκύλο μας π.χ. πόσο κοντά στη φύση είναι το πλαστικό σπιτάκι ή το έδαφος από μπετόν ή το συρματόπλεγμα που περιβάλει το χώρο του; Και που το λέει η φύση ότι ο σκύλος θα βγαίνει βόλτα μόνο όταν εμείς έχουμε τον χρόνο; Είναι τουλάχιστον υποκριτικό να εμμένουμε στην λατρεία της φύσης σε ότι αφορά την στείρωση και μόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Επειδη δεν ξερω τι να πιασω και τι να αφησω με ολα αυτα που διαβασα μεχρι τωρα
(Νικο ,εχεις ανοιξει παρα πολλα θεματα και τα εχεις κανει ολα εναν αχταρμα)
και παρα το γεγονος οτι εχω παρα πολλα επιχειρηματα στο μυαλο μου για να αντικρουσω τις αντιθετες αποψεις
τελικα αποφασισα να αποχωρησω απο τη συγκεκριμενη συζητηση διοτι δεν εχει πλεον νοημα να συμμετεχω
καθως το μονο που θα καταφερω ειναι να πυροδοτω καθε φορα εναν νεο κυκλο αντιπαραθεσης.

Δυστυχως η γραπτη επικοινωνια που εχουμε μου φαινεται πολυ χρονοβορα και κουραστικη για να μπορω να ανταπαντω σε καθετι που διαβαζω.
Πραγματικα εχω τοσα να πω αλλα δεν εχω τοσο χρονο να τα αναλυσω σε γραπτο επικοινωνιακο επιπεδο.
Αλλωστε για μενα σημασια εχει στην πραξη τι μπορω να κανω εγω και οχι να πεισω καποιον για τις αποψεις μου για αυτο το θεμα ειδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top